De rundveevoeder- toewijzing Grootsche plannen van Vreugde en Arbeid" Weldra nieuwe methode van conserveering in glas Vooral! OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL ZONDER KURK, RUBBER OF METAAL Aardbeienpluk in December! De bomaanval te Puttershoek Getuigenis van prof. Mengelberg Streng optreden tegen overtreders van slachtverbod 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 Verwerking van groenten en fruit III (Van onzen specialen verslaggever) T) IJ het drogen van fruit is vooral.aandacht besteed aan het drogen op een afwijkende en zeer goedkoope manier, waardoor men een product zou krijgen, zeer geschikt voor het maken van een goed koope appelmoes. Men is daarbij niet gebonden aan appels van mooien vorm of kleur, maar kan de zoogenaamde „kroet" benutten, waarvan bij ieder goed fruitjaar een aanzienlijke hoeveelheid onver werkt overblijft. Men moet voor dit doel uitgaan van variëteiten, die een goeden smaak bezitten en die na gereinigd te zijn. in kleine stuk jes of dunne schijven worden verdeeld. Op die manier komen de appels in een vorm. waarin ze snel kunnen worden gedroogd en ge makkelijk bewaard. Appelmoes van de op deze wijze gedroogde vruchten behoeft aan appelen niet meer te kosten dan zeven cent per K.G. Men krijgt aan moes ongeveer vier maal zooveel gewicht als men aan gedroogd fruit heeft gebruikt. Onderzoekingen ais de ze, die zich ook uitstrekken op het gebied van de peren en de pruimen, hebben vooral waar de, als men bedenkt, dat er tijden kunnen komen, waarin er schaarschte aan bepaalde pro ducten zou kunnen optreden. In zoo'n geval dient men paraat te zijn, om dat tekort op te heffen. Reeds verleden jaar heeft men in het instituut een begin gemaakt met deze onderzoekingen, met het gevolg, dat men thans reeds ad vies kon uitbrengen aan de fabri kanten, die er toe overgaan om vruchten te gaan drogen, nu de invoer uit het buitenland stag neert. Intusschen wordt niet alleen aan dacht besteed aan de producten, ook de m i d d e 1 e n, om bepaalde pro ducten te conserveeren. worden getoetst. Zoo zoekt men naar de mogelijkheid Om hulpmiddelen bij de conserveering als kurk en rubber, die thans moeilijk te verkrijgen zijn. te vervangen, zoodat men toch groente en fruit zal kunnen, conserveeren. Weldra zaLdan ook een metho de bekend gemaakt worden, vol gens welke het mogelijk is, aller lei producten als tomaten, rabar ber, postelein, appelmoes, kruis- bessenmoes enz. in glas te conser veeren zonder behulp van kurk, rubber of metaal. Dat. ook het vervaardigen van vruch tenwijn de belangstelling heeft van Prof. Sprenger en zijn staf van medewerkers, is wel algemeen bekend. Het gaat hier bij in de eerste plaats om de verbete ring van het bestaande product, voor zoover dat mogelijk is. Men hoopt bin nen niet te langen tijd. in samenwer king met de fabrikanten, propaganda te gaan maken voor het verbruik van een Nederlandschen vruchtenwijn, wel ke aan alle eischen van gehalte en smaak voldoet. In verband hiermede kunnen wij ook de azijnfahricatie nog noemen. Het is de bedoeling, hierin speciaal vruchten te verwerken, want men is te Wagenin- gen terecht van meening. dat de azijn die uit vruchten vervaardigd is. hooge- re kwaliteit bezit dan die waarbij geen gebruik is gemaakt van natuurlijke grondstoffen Ook op dit gebied valt heel wat te bereiken, maar het brengt deze moeilijkheid met zich mee. dat de prijs van de vruohtenazijn honger komt te lieeon. Men zal dus het publiek er van moeten overtuigen, dat het de moeite waard is, iets meer te betalen, omdat men dan een kwaliteitsproduct krijgt. In het algemeen kan men dus zegr gen, dat het doel van bet instituut is, den Nederlandschen tuinder te steunen in zijn moeilijk bestaan, door hem een groote.r afname van zijn producten te waarborgen. Het instituut is vooiioopig nog gevestigd in het laboratorium voor tuinbouw- plantenteelt van Prof. Sprenger aan de Haaesfeee te Waeeningen. waar men eigenlijk hetzelfde doel na streeft. 7-ij het op andere wijze. Hier toch wordt de nadruk gelegd op de verbetering van de teelt, en niet op de verwerking van de producten. Toen wij, in gezelschap van Prof. Sprenger. een kijkje namen in den proef tuin van het laboratorium, welke vele HA. grond beslaat, trok het onze aandacht, dat hier op den vollen grond rijpe aardbeien te plukken waren, in de bakken stonden earrihciplonfen in bloei, die legen St. Ni- eolaas geoogst kunnen worden, terwijl weer aardbcinlonten gereed staan om in de kassen iiitgeplant Ie worden, die om streeks Kerstmis vrucht zullen drogen. Iets, wat niet mogelijk was, vóór men 'in het laboratorium proeven had gedaan, waarbij de levensfactoren der aardbeien bekend geworden waren Ook was men er bezig met het plukken van verschillende variëteiten van appelen, die dank zij de prima behandeling bijna uitsluitend in eerste kwaliteit geoogst k'un- den worden. Zooveel mogelijk wordt getracht, de electriciteit bij de cultuur in te sohake len. Zoo heeft men er thans aangelegd een vaste sproei-installatie. die geheel 'electrisch wordt gedreven, terwijl kleine bespuitingen uitgevoerd worden door kleinere vervoerbare electrische appa raten, welke op elke gewenschte plaats aan het electrisch net aangesloten kun nen worden. Wij zagen er kassen en bakken welke verwarmd werden door weerstandskabels, en op tal van plaat sen zijn lampen opgehangen, die zoowel overdag als des nachts bepaalde plan ten met gewoon neonlicht belichten. Ook op het gebied van de bewortelinv van de gewassen heeft men in het in stituut. proefnemingen verricht, door vooraf de stekken te doopen in bepaal de chemische stoffen. Zoo grijpt hier de eene schakel in de andere. In het laboratorium voor tuin bouw plantenteelt wordt alles in het werk gesteld om een goede tuinbouwteelt te be vorderen, en als men eenmaal zoover is, en de Nederlandsche tuinbouw een goeden oogst oplevert aan groenten en fruit, dan is het instituut voor onderzoek op het ge bied van verwerking van fruit èn groenten weer paraat, om indien de oogst al te overvloedig zou zijn, het tèveèt dan pro- ducten van de markt te houden, door me thoden te propageeren voor conserveering of verwerking op andere manier. Nader kan worden gemeld, dat een aantal voltreffers de fabrieksgebouwen trof, waardoor brand ontstond en vele personen gedood werden. Het aantal dooden. dat reeds geborgen "kon worden, bedraagt thans vier en twintig, terwijl eenige zwaar gewonden naar het zieken buis te Dordrecht zijn overgebracht. D<- vele lichtgewonden werden ter plaaise verbonden. Hierin hadden behalve de plaatselijke geneesheer dr. Hes ook zr Oostinga en de geneeskundige diensten uit Rotterdam en Dordrecht een werk zaam aandeel. De brand werd door de brandweer uit Puttershoek. welke nog eerder dan de fabrieksspuit water gaf met assistentie van die van 's-Graven- deel en Dordrecht gebluschf. De Rotter rlamsche en Zwijndrechtschc brandweer waren oök spoedig aanwezig, maar be hoefden geen hulp te verleerien. De meeste slachtoffers kwamen van elders In totaal werden zeventien bommen ge worpen, waarvan tien op de fabriek. De eerste zaklamp voor buiten Voorloopige goedkeuring reeds verleend Tot nog toe is er geen enkele electri sche zaklamp in den handel, die buiten gebruikt, mag worden. De Inspecteur van de Luchtbescherming heeft n.I. den eisch gesteld, dat zulke zaklantaarns van zelf moeten dooven wanneer zij in een stand komen, dat het licht naar bo ven schijnen zou. Aan dien eisch vol dee.ri nog geen enkele electrische zak lantaarn. Naar het Vaderland verneemt is thans de eerste staaflamD van e$n Amsterdamsche fabriek goedge keurd. Het contact wordt, door een kniegewicht uitgeschakeld, zoodra de lamp in een bepaaldeh stand komt. De fabricage ervan is reeds op gang en de eerste definitieve modellen zijn naar de Kenia om gekeurd te worden. Nog deze week hoopt de fabrikant de eerste lampen in den handel te kunnen brengen. Behalve het nieuwe kniege wricht zijn het overigens normale staaf lampen. voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambéien, rheumatiek, vale on reine huid, hoofdpijnen, enz. door gron dige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het organisme I Flacon f 1.05. Dubbele flacon 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. 's-GRAVENHAGE, 25 October. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt ter vervólge op het persbericht en de publicatie betreffende de rundvee- voedertoewijzing het volgende be kend. De bedrijven, welke in klasse 1 vallen, krijgen 110 kg. mengvoeder toegewezen voor bovengenoemde pe riode; voor bedrijven, welke in klas se 2 vallen, wordt in voornoemde pe riode 140 kg. mengvoeder toegewe zen. Bij de classificatie is uitgegaan van het aantal stuks vee. aanwezig per 21 Januari 1940. Ook de toewijzing van het rundveevoeder zal geschieden op de ba sis van het aantal stuks vee.«op dien datum bij de veehouders voorradig. Slechts in bijzondere gevallen, name lijk wanneer een veestapel een sterke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale voedselcommissaris andere maatstaven toepassen. De toewijzingen zullen worden ver strekt per melk- of kalfkoe, per stuk hoogdrachtig jongvee en per stier, alle voor zoover zij ouder zijn dan een iaar. Ten behoeve van vrouwelijk jongvee bo ven een jaar wordt de halve norm toe gewezen. Bovendien is bepaald, dat die con- siimptiemelkbedrijven, welke in 1938— 1939 een gemidrleldp winterperiode vari 9 L. per koe per dag hehhen behaald, een extra-nindveevopdortoewijzing zullen ontvangen, grnof 20 kg. per melk- of kalf koe en per stuk hoogdrachtig jongvee. De kleine bedrijven, dit zijn be drijven met minder dan drie stuks melk- en/of kalfkoeien, terwijl de op pervlakte niet grooler is dan 5 H.A. ontvangen een extra-toewijzing van 30 kg. per melk- en/of kalfkoe en per stuk hoogrrachtig jongvee. Bovenge noemde toeslagen worden niet gege ven ten behoeve van jong vee en stieren. Van de toegewezen hoeveelheid rund veevoeder per bedrijf wordt de veehou der in kennis gesteld door middel van een briefkaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 October 1040 ontvangen heeft, kan hij op de rogistratiekaart kenbaar maken. hoevepl rundveevnedpr hij wcnscht af te nemen in de eerst volgen de distributieperiode, met dien verstan de echter, dat hij nooit meer dan V4 ge deelte van de hem toegewezen hoeveel heid rundveevoeder per periode kan af nemen. Indien hij deze briefkaart na 27 October heeft ontvangen, kan ^ïij zich wenden tot den plaatselijken bureauhou der, onder wiens ambtsgebied hij ressor teert, ten einde kenbaar te maken, wel ke hoeveelheid rundveevoeder hij in de eerstvolgende distributieperiode wenscht af te nemen. Door het rundveevoeder op deze ma nier toe te wijzen is de veehouder in de gelegenheid, al naar de behoefte is, in de eene periode meer en in de anderp minder rundveevoeder te betrekken. Daar de totale hoeveelheid beperkt is. zal de veehouder liet voor hem beschik bare rundveevoeder zoo economisch mo- eelijk over de geheele winterperiode moe ten verdeelen en in die perioden, dat het rundvee met ruwvoeder gevoederd kan worden, zooveel mogelijk krachtvoeder moeten sparen. Door het indeelen in verschillende klassen heeft men beoogd de bedrijven met een dichte bezetting, bedrijven dus, welke gemiddeld minder ruwvoeder kunnen winnen, meer krachtvoeder te verstrekken. Gezien het vorenstaande en gezien het feit, dat. behoudens zeer bijzondere om standigheden, in geen geval meer kracht voeder kan worden toegewezen dan de hoeveelheid, welke door don provincia len voedselcommissaris aan de veehou ders wordt medegedeeld, wordt 01* nog maals op gewezen, dat de uiterste zui nigheid dient te worden betracht; daar. ook indien er door een strengen wintei een tekort aan ruwvoeder zou ontstaan, in het voorjaar in geen geval een extra hoeveelheid rundveevoeder zal kunnen worden verstrekt. CLEARING Koersen voor stortingen on 26 Octo ber legen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36. Bclga's 30,14. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden! 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schul den) 7.54. Dinar (oude schulden! 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,45^4. KINDERHOEKJE 87. Weken en weken was Kohus zijn stokje kwijt. Hij vermagerde van verdriet. Hij kon niet meer lachen. In dien tijd werd juist de spoorlijn uitgebreid naar Den Haag en Rotterdam. Hij kon niet eens meer lachen om het meneertje van der Gaag. En dat was toch om te.lachen. 88. Deze meneer wilde zijn laantje van een paar meier breed niet afstaan voor den trein, of hij moest er twintig duizend gulden voor hebben. Er kwam een strenge rechter aan te pas, maar de trein kon daar niet op wachten. Hij reed er voorloopig maar omheen. 9? .Vreugde en Arbeid" geen klakke- looze imitatie van hetgeen in het buitenland reeds bestaat AMSTERDAM, 25 October. Het was een zeer drukbezochte en geanimeerde pers conferentie, welke in het Amstelhotel werd gehouden en waarbij de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een hooggestemde rede hield, waarin - hij de plannen van „Vreugde en Arbeid", die voor ons geheele Nederlandsche volk een uiterst aantrekkelijk karakter hebben, nader toe lichtte. Maar aan de rechterzijde van den N.V.V.-commissaris had onze grootste Ne derlandsche musicus, prof. dr. IV. Mengel berg plaats genomen, om in eenvoudige doch treffende bewoordingen getuigenis af te leggen van zijn overtuiging: „De kunst moet zijn als de zon, schijnende op alle menschen." Nadat de heer J. de Haas de bijeen komst had geopend, beschreef de lieer Woudenberg de totstandkoming van „Vreugde en Arbeid" als een daad, die onuitwischbaar gegrift zal staan in do sociale geschiedenis van het Nederland sche volk. In de moeilijke omstandighe den zoo vervolgde spreker veroor zaakt door den oorlogstoestand, waarin wij voor den eersten tijd nog zullen ver- keeren. zal de arbeider ondanks alle maatregelen en hulp op materieel ge bied. noodzakelijkerwijze hier en daar den nood der tijden gevoelen. Vanzelf sprekend zullen het N.V.V. en de in de vakbonden n^edewerkenden al het moge lijke doen om den arbeider voor zoo ver de mogelijkheden reiken in den komenden winter terzijde staan om hem materieel aan zijn deel van het beschik bare te helpen. Aan de andere zijde zul len wii aan het volk het cultureele leven brengen, wat ook onder de huidige om standigheden voor verwezenlijking vat baar is. Wij zijn voor de taak gesteld te zorgen voor de cultureele verheffing van den arbeider. Wij willen deze verheffing door de goede kunst, en kleinkunst tot hen brengen, de volksgezondheid te be vorderen doorsport, ook door de bedrijfs soort, hulp te verleenen hij het zoeken naar ontspanning en bij het besteden van de vacantia, de algemeene ontwik keling van den werker, te verhoogen en hem bekend te maken met gewoonten, gebruiken en zeden van zijn voorouders, het vieren van arbeidsfeesten. Kortom: Vreugde en Arbeid" wil brengen de le vensverruiming. de levensblijheid en de vreugde, waarop de Nederlandsche ar beider door ziin werk in de volksgemeen schap recht heeft. Geen imitatie Men moet in „Vreugde en Arbeid" geen klakkelooze imitatie zien van hetgeen in het buitenland reeds be staat. De honger van den werkenden mensch naar kunst en ontspanning kan alleen door de geconcentreerde krachten van een groote. alles om vattende organisatie worden bevre digd naar eigen aard en karakter van den Nederlandschen arbeider. Vele pogingen zijn reeds aangewend om den vrijen tijd van den arbeider te organiseeren en hem cultureel op te heffen. Maar de bestaande ver splintering deden de pogingen dood- loopen. In .Vreugde en Arbeid" zal het werk an het „Instituut voor Arbeidsontwik- keling" worden voortgezet en uitgebouwd De „Troelstra oorden", „Natuurvrienden- luiizen" en Arbeiderssportbond zullen er in worden ondergebracht. Vervolgens vertelde*de heer Wouden berg het een en ander over de interne ïrganisatie. .Vreugde en Arbeid" is een dienstorganisatie en heeft geen leden De landelijke leider, de heer A. 't Hart zal zijn zetel hebben in het Centraal Bu reau, Weteringschans 106 te Amsterdam. Het verticaal lichaam van V. en A. ziet t verder als volet uit: provinciale hu •eaux met nrovineieleiders aan 't hoofd districten met districtsbureau, olnatselii ke bureaux (pi. leiders! cn leiders voor de bedrijven en werkplaatsen (in de be drijven!. Het centraal bureau kent afdeelingsn voor: cultuur, lich. ontwikkeling, reizen en ontspanning, volksontwikkeling, werkplaats- en bedrijfsverhetering, kas en boekhouding, pers en propaganda en organisatie. De provinciale bureaux hebben derge lijke afdeelingen. De taak voor het een traal bureau is veelomvattend: Afd, cultuur: Plan voor tournee's door het land (theaters, concerten, variété, etc.), controle begrootingen, verbintenis sen van alle kunstenaars door het afslui ten van een contract, opwekken cn be vorderen van alle cultuuropgaven in de provincies cn kringen en toezicht op dit werk. Afdeeling lichamelijke ontwikkeling: a. sporfleeraren en leeraressen worden getraind en de nieuwe methoden wor den practisch geoefend. b. Afgifte van materiaal voor training. c. Bevordering van sport in het alge meen. Van de plannen van de afdeeling „Reizen en ontspannen" noemen wij: het onderzoek naar de mogelijkhe den om de vacantie doelmatig te be nutten, het bewerken van reis en vacantiegebieden in en buiten het land, samenstelling van reisprogram ma's. het onderbrengen van vacantie- gangers in gezelschappen, samenwer king met. de verkeers- en hotelbe- drijven, opening van de bestaande vacantieoorden, voor alle werkende Nederlanders. De afdeeling voor volksontwikkeling vermeldt o.a. vormen van series voor drachten en cursussen op allerlei gebied. De afdeeling voor werkplaats en ver- blijfsverbetering stelt zich o.a. voor te ijveren voor oprichting van ontspan ningslokalen cn bedrijfssportterreinen. De provinciale bureaux werken den arbeid van het Centraal Bureau weer nader uit Prof. Mengelberg leidt het doopfeest Na deze uiteenzetting, die uiteraard niet tot in bijzonderheden kon gaan, doch'die zeer veel goeds belooft voor de cultureele toekomst van ons land en voor de verhef fing van geheel ons volk, wendde spreker zich meer in het bijzonder tot prof. dr. W. Mengelberg, den grooten zoon van ons volle, een der meest bekende en leidende figuren van het Nederlandsche cultuurleven, zooals de heer Woudenberg het uitdrukte. „Vreugde en Arbeid" zal op 3 Novem ber haar doopfeest vieren met een feest avond. waar de heer Mengelberg gehpel belangeloos, met het Concertgebouwor kest uitgelezen muziek ten gehoore zal brengen en waar de beroemde soliste Henriette Sala liederen zal zingen. Op 9 November zal prof. Mengelberg, weder om geheel belangeloos, een concert te Den Haag dirigeeren. Wanneer wij aanvangen met een con cert zoo besloot de heer Woudenberg dan bedoelt dit slechts een inleiding te zijn tot de organisatie van tooneel- en operauitvoeringen, operettes, cabaret en variété, vroolijke en bonte avonden Maar dit alfes alleen als opvoeding tot een honger plan. Onze belijdenis „Vreug de en Arbeid", de kunst aan het volk zal lang gekoesterde idealen, die in de verbeelding slechts in vage vormen voor ons zweefden on den 3en November ge stalte doen krijgen en tot een schoone levende werkelijkheid doen worden. De organisatie zal Nederlandsch zijn. geleid door Nederlandsehe en gedragen door het socialistische besef, dat het bes te niet te goed is voor den Nederland schen werker. Het was vervolgens prof. dr. W. Mengelberg, die een eenvoudig, doch daardoor des te indrukwekkender woord sprak. Ik hen zoo zeide de groote dirigent gehéel verrast door het prachtige plan. Een plan. dat ik zelf mijn levenlang nastreefde en waarvan mijn volksconcerten, die ik veertig jaar lang dirigeerde, getui gen. De kunst is als de zon, zii moet schij nen op alle menschen. Ik leerde dat reeds in mijn ouderlijk huis. nu ruim zestig jaar geleden, waar mijn vader in zijn ruime ateliers voor de arbeiders mu ziekavonden gaf. Hoe genoten die een voudige menschen en hoe diep trof mii dat toen reeds. Sterk beheerschte mii dan ook steeds de wensch kunst, schoon heid te brengen aan eeheel ons volk Prachtige plannen heèft „Vreugde en" Arbeid": plannen, die geheel mijn hart hebben en waaraan ik zal medewerken Zoowel landbouwer als handelaar zullen kunnen worden ge schorst 's-GRAVENHANGE. 25 Oct. Aangezien is gebleken, dat op som mige plaatsen het slachtverbod wordt overtreden, ten gevolge waar van vleesch zonder bon wordt, afge leverd, wordt door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd uitdrukkelijk de aandacht er op gevestigd dat zeer streng tegen deze overtreders zal worden opge treden. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig maakt aan een over treding van het slachtverbod op de ge wone wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouwcrisis organi satie. waarbij hij is aangesloten van haar bevoegdheid gebruik maken om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtre dingen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering, aan de Ne derlandsche Veehouderiicen'trale wor den uitgesloten. Hetzelfde zal geschie den met, een anderen handelaar, die voor hem zou -optreden pf.voor hem vee aan de Nederlandsche veehouderijcen- trale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij. behalve, dat hijkop .de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor rund- of varkensvleesch meer ont vangen. waardoor hij ziin bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge een ernstige waarschuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dal overtredingen als hierbedoeld in de huidige tijdsom standigheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar bren gen en derhalve volstrekt ontoelaatbaar moeten worden geacht. UIT DE STAATSCOURANT De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft aangewezen tot: algemeen directeur van den rijksdienst voor de werkverruiming: ir. O. de Kat, lid van de directie van voornoemden dienst; tot directeur voor de voorberei ding van de aan den rijksdienst voor de werkverruiming opgedragen aangelegen heden van cultuur technischen aard: ir. J. Th. Westhoff, lid van de directie van voornoemden dienst; tot directpur voor de voorbereiding van aan den rijksdienst voor de werkverruiming opgedragen aan gelegenheden van civieheclinischen aard ir. J. Hidde Nijland. lid van de directie van voornoemden dienst. Bij besluit van generaal-majoor N. T Cargtens. daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland; is te rekenen van 1 Octo her 1940. aan^den kapitein A. C. F. van Kuijk. op nonactiviteit van het wapen der artillerie, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. is met ingang van 1 November 1940. aan den luitenant-kolonel G. Wegerif. op nóhactiviteit van'het wapen der artille rie. op het daartoe door hem gedaan ver zoek eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst. is met ingang, van 1 November 1940, eervol ontslag verleend uit tden militai ren dienst aan majoor H. Swart, op non- activiteit van het wapen der infanterie; is op het daartoe door hen gedaan ver zoek eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst aan reserve kolonel M. Rutgers van der Loeff, van het wapen der infanterie; aan den reserve-majoor voor speciale diensten mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, den reserve-kapi tein voor speciale diensten H. de Boer en den reserve-eerste-luitenant H. J. Knock, allen van het wapen der infan térie. is met ingang van 1 November 1940 aan den kapitein luitenant ter zee bij de marine-resprve A. Verfregt or» zijn ver zoek. eervol ontslag uit den reserve dienst verleend. met hepl miin liefde voor kunst en schoonheid. Steeds zuil gii mii bereid vinden voor 11 de schoonheid uit te Hraeen, want aan schooh heid heeft de mensch en de we reld behoefte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7