i stadsnieuws! Vrouwelijke Vrijwilligers en haar taak Politie-varia Üqsunda V. Steeds bereid tot hulp dvHekcnkamp Cabaret-avond in Amicitia Kind en tijdsomstandigheden Lezing van den heer J. Koekebakker Werkt met Macht' Kindermatinée's Aardig e jongens Jiu- Jitsu en boksen TRAGISCHE DOOD Engelsche bommen op Nederland Restitutie op 60 dagen- kaarten BRAND IN HET HOOFDKANTOOR VAN DE K.R.O. 2e BLAD PAG. t AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 OCTOBER 1940 Een druk jaar ligt achter den rug „Sociale hulp is een natuur lijke plicht der vrouw" De secretaresse van het „Korps Vrou welijke Vrijwilligers" in onze stad, me vrouw M. M. H. de Knocke v. d. Meu- lenVan Ingen, schrijft in het jaarver slag dezer organisatie: IVr U er ongeveer een jaar Aaners- foortsch K.V.V.-leven achter ons ligt, een jaar vol gebeuren in de ge- heele wereld, ook in onzen eigen kleinen kring, willen wij niet nala ten over deze periode een kort over zicht te geven. Het. is van belang de caleidoscoop van daden en feiten ons oog voorbij te laten gaan om dan met dank baarheid te erkennen, da.t. ons korps menschelijkerwijze bewezen heeft.in alle opzichten berekend te ziin voor zijn taak. Onze cursussen zijn behoorlijk be zocht, al moet on6 van het hart, dat toch eigenlijk ieder lid wel één cursus had moeten bezoeken. „Vrouwelijke Vrijwilliger zijn" wil niét alleen zeggen, „bereid te zijn tot helpen". Natuurlijk is dat reeds zeer lofwaardig maar ie kundige hulp niet oneindig veel meer waard dan leekenhulp, hoe goed ook bedoeld? De korporaal-kok Van Hal gaf 4 cur sussen in het „koken van groote hoe veelheden", waaraan o.a. ook Nijkerk- sche K.V.V.'ers deelnamen. Deze cursussen zijn een groot succes geworden en velen onzer leden zijn thans- in het bezit van een desbetreffend diploma. Dr. Van der Hoeven en daarna, toen deze door andere werkzaamheden in beslag was genomen, dr. Van Dijk gaf eenige eursussen in verbandleer, die behoorlijk waren bezocht Een cursus „huishoudelijke ziekenver pleging", die gegeven werd door zuster Schutte, werd na de tweede les afge broken, daar in ons land toen de oor logstoestand ontstond. Deze cursus zal thans worden hervat. Een cursus „besturen van zieken- en vrachtauto's", tot het instellen waarvan veel moeite is aangewend, is thans van zelfsprekend geheel van de baan. Daarnaast heeft onze sociale dienst geregeld en goed werk verricht. Beurte lings togen onze helpsters naar de ge.- rinnen, waar hulp noodig was. Zoo goed mogelijk werd de vrouw des huizes vervangen, wanneer zij door ziek te of anderszins 'tijdelijk haar taak had moeten neerleggen. Deze sociale dienst blijft ook thans in tact en biedt, waar gevraagd, te allen tijde gaarne zijn hulp aan. Vriendelijk verzoeken wij onze le den, terstond bericht te willen zenden aan mej. Gelderman, Bergstraat 18, tel. 6997, wanneer zij eens een geval moch ten tegenkomen, waar hulp van onzen S. D. van nut zou kunnen zijn. Zóó waren de Amersfoorfsche K.V.V.- et-ens toegerust, toen op 10 Mei ook Hol land in den oorlog werd gewikkeld. De evacuatie volgde onmiddellijk en het waren tenslotte slechts drie leden, die in onze stad achterbleven en daar naar be6te krachten deden wat hun hand te doen vond. Maar toen na den lOden Mei de bevol king weer terugkeerde bleek, dat. er voor ons allen veel werk te doen viel. Het koken op Huizo ter Eem, het. in richten der barakken, het op orde bren gen van vernielde huizen, het inzamelen en uitdeelen van kleeren en goederen ten behoeve van de getroffen bevolking, het z.g.n. Groene-Ster-Werk, etc. etc. Bij al die diensten was ons K.V.V. in ruime mate betrokken en onze helpster* deden dit alles in een geest van saam- hoorigheid en bereidwilligheid, die aan het geheel een heel speciale sfeer ver leende. Instanties, met wie wij samen werkten, zeiden ons steeds weer: „Het is opwekkend met uw leden samen te werken. De geest onder u allen is uit nemend!" Maar met een gevoel van spijt moeten we constateeren. dat niet al onze leden helpsters bleken in dep waren zin van het. woord. Ondanks oproepen en circulaires, ziin er tal van leden, van wie wij niets heb ben gemerkt. Nu was 't steeds weer de zelfde kern. die alles deed en op wie al les neerkwam. Sociale hulp moet voor de vrouw ten slotte een natuurlijke plicht gaan wor den waaraan zij met plezier en be reidwilligheid gehoorzaamt. Wie lid is van een K.V.V., moet dat Üeeren zijn in feite, niet alleen in naam. Is iets meer echt vrouwelijk dan klaar te staan om te helpen? In een der zalen van café Monopole had Zaterdagmiddag een vergadering plaats van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor Paedagogiek. De voorzitter prof. C. A. Mennicke, sprak een kort welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer J. Koekebakker, ambtenaar van de Kinderwetten te Am sterdam, die een lezing heeft gehouden over het onderwerp: „Kind en tijdsom standigheden". Het probleem „Kind en tijdsomstan digheden" is actueel en moeilijk. Moei lijk vooral omdat thans nog de afstand ontbreekt, die noodig is voor een objec tieve beschouwing. Een studie van een 4ijd als de Napo leontische kan wellicht als vergelij kingsmateriaal goede diensten verrich ten. Op deze wijze krijgt men althans eenigén „afstand" van het probleem. Men zou het probleem ook als geheel kunnen verschuiven, door bijvoorbeeld na te gaan, hoe de werkloosheid der laatste jaren op de- jeugd heeft inge werkt. Een goede vingerwijzing ten aanzien van de reacties van het (normale) kind verkrijgt men ook door de ver scherpte reacties van het abnormale kind gade te slaan. De reacties der misdadig aangelegde kinderen in den wereldoorlog ligt nog verseh in het geheugen. Thans doet zich, sporadisch, iets dergelijks voor, iets. dat op de ontketening van agres sieve instincten lijkt. Vlak na den vijf tienden Mei moest de politie optreden tegen knapen, die „oorlogie speelden" en elkaar met stokken te liif gingen, zoodat eenigen van hen zelfs in het Wilhelminagasthuis- belandden. Hef kudde-instinct wordt in deze da gen heftig in beroering gebracht. Ver schillende pupillen van onvoedingsge- stiohten, die tot het uitbreken van den oorlog rustig, in het gareel b'even Jon nen. sprongen na don 15den Mei soms wild uit den band. Merkwaardig is. dat. het intellect en de intelligentie er door beïnvloed wor den. Voorts constateert men een verla ging van liet ethisch besef. Het gekwetste zelfgevoel verleidt tot ccherne overcompensaties op allerlei terrein. Hier blijkt wel uit, dat het kind in vrouw van Raalte; mevrouw Deelen; me- deze tijden van beroering door veler- De presidente, mevrouw Tydeman en de penningmeesteresse mevrouw Cal- koen moesten om gezondheidsredenen voor hun functie bedanken, zoodat het bestuur nu als volgt is samengesteld: Mevrouw C. gravin van Randwijek— De Jonge, eere-presidente: mr. Louise Bolleman, presidente; mevrouw H s' Ja cob. vice-presidente: mevrouw M. M. N. de Knocke v. d. Meulen, secretaresse: me juffrouw J. van Hasselt, penningmeesfe- resse; mevrouw Tutein Nolthenius; me vrouw dr. Schreuder en mevrouw v. d. Bent. Als leidster van speciale diensten aan het dagelijksch bestuur zijn toegevoegd: Mejuffrouw Gelderman en mej. Blussé v. Öud-Alblas. Met de zuster-vereenigingen in Ne derland hebben wij via het z.g.n. con tact-bureau in .voortdurende verbin ding gestaan. Door het regelmatig toezenden van circulaires, periodie ken etc., door gemeenschappelijke vergaderingen en vooral ook door de vriendelijke raadgevingen van de twee leidsters van bovengenoemd bureau hebben alle afdeelingen van en aan elkaar veel waardevols kun nen leeren. Ten slotte geeft het jaarverslag de vol gende mededeelingen: De afdeeling Amersfoort stelt zich voor, in verband met de schaarschte aan ma terialen. een cursus te organiseeren in het vermaken van oude japonnen etc. Deze cursus zal bestaan uit 15 lessen en eegeven worden in de Huishoudschool, Beekensteinschelaan, des Woensdagmid dags van 3.15 tot 5.15. De eerste les zal plaats vinden op 13 lsrov. e.k. De kosten bedragen i n t o t a a 1 ƒ2,50. Slechts 20 deelneemsters kunnen aangenomen worden. Dringend wordt gevraagd om meer helpsters bij het Groene Ster-werk (hulp verleening aan dieren in den ruimsten zin van het woord). Het is de bedoeling een speciale groep K.V.V.-ers samen te stellen, die zich wil len belasten met de verdere verpleging van door oorlogsgeweld zieke of gewonde dieren, nadat de eerste hulp reeds is ver leend. Ter opleiding zullen speciale cursussen worden gegeven. Bovendien zijn helpsters noodig, die verbandmiddelen voor dieren (die reeds eenmaal zijn gebruikt, maar daarna weer gereinigd worden) verder willen behan delen en voor gebruik gereed maken. Voorts kunnen wij mededeelen, dat de vice-presidente mevrouw s'Jacob de leiding en het. beheer op zich genomen heeft van het magazijn van de Com missie Huloverleening Oorlogsschade 1940, gevestigd in het perceel Zuidsin gel 29. Zij wordt daarin bijgestaan door de leidster van den Socialen Dienst mej. O. Gelderman en andere leden van het K.V.V. Meer hulp zal nog zeer wel kom zijn. In dit magazijn worden thans lakens en sloopen genaaid ten behoeve van de getroffen gezinnen, theedoeken enz. worden gezoomd, dekens worden over trokken. Naast de school, die in veel plaatsen op halve kracht moet werken, kan een doelmatige organisatie van de besteding van den vrijen tijd veel jongeren be schermen. 'MiiMiurarnrf IANGESTRAAT 63TEL. 3324AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG Voor een zeer matig gevulde zaal heb ben gisteravond Arno Klein, Jacob Ha mel, Vinjée en de twee Cavelli's hun programma moeten vertoonen. De ver- duisteringsbezwaren waren wellicht oor zaak van deze geringe opkomst, maar de thuisblijvers hebben ditmaal slechts weinig gemist. Wat den bezoekers van Amicitia gis teravond is voorgezet, kon over het al gemeen weinig bewondering oogsten. Wat wij vorig jaar door de amateur-ca baretgezelschappen der militairen heb ben zien en hooren presteeren, stond vaak op hooger peil dan hetgeen dit be roepsgezelschap ons bracht. Een uitzondering, waar we met ge noegen melding van maken, vormden de twee Cavelli's die met hun harmonica duet een weldadige afwisseling brachten en toonden, ver boven de and<eren uit te 6teken. Jacob Hamel kreeg na het. eerste lied je: „Ik hou van Holland" wat meer con tact met het pupliek en slaagde er ten slotte in, de zaal tot enthousiast mee zingen te brengen. Vinjée bereikte in ieder geval, dat hij na de pauze een deel der lachers op zijn hand kreeg. Tenslotte nog dit: Dat een gezelschap zich niet van z'n besten kant laat zien, komt wel meer voor en valt zeker te ver ontschuldigen. Doch de speculatie op 't publieke sentiment in ihet liedje: „Ver geet mij niet" van Arno Klein ging te ver. Het leed, dat in de oorlogsdagen over zoovelén gebracht is, kan kwalijk geëxploiteerd worden in het een of an dere caberetliedje. Dit is alleen maar een kwestie van eenvoudigen eerbied voor de dooden. Dus was het een avond, die we met ge mengde gevoelens beleefd hebben. Ds. Reeser gerehabiliteerd Het A.N.P. meldt uit Winterswijk: De synode van de Ned. Herv. Kerk heeft ds. E. Reeser te Winterswijk ge rehabiliteerd en als predikant toegela ten in de Herv. Kerk. Zooals men zich zal herinneren, werd ds. Reeser eenigen tijd geleden beschul digd van het schrijven van anonieme brieven. Hij heeft evenwel steeds ver klaard onschuldig te zijn. Tengevolge hiervan was het indertijd niet mogelijk ds. Reeser te handhaven. Marinerampenfonds De heer G. Doorman schrijft ons: De collecte voor het Marinerampen fonds Zaterdag alhier gehouden heeft. na aftrek van de kosten 466,90 opgebracht. Mijn dank aan de collec tanten voor hun bereidwilligheid en toewijding en aan de burgerij van Amersfoort voor de vele gaven. De op brengst heeft mijn verwachting verre overtroffen. Bijeenkomst van de Vereeniging voor Paedagogiek lei verschijnselen tot negatieve reacties wordt verleid. Gelukkig zijn er ook gansch Andere symptomen. Spontane hulpbereidheid, waarachtige kameraadschap zijn er om aan te toon en, dat in deze tijden de ge meenschapsbinding sterker wordt, We vinden ook een verdieping van de va derlandsliefde. Maar hiernaast vinden we, vooral in de puberteit en juist in deze tijden bij allerlei kinderen een groote moedeloos heid, een verslapping van vitale span ningen en een zoeken naar een nieuwen koers, naar houvast. Wij staan dus voor scherpe, massa- psychologische reacties bij onze kinde- reh. De vraag is: Hoe kunnen we het kind voor de hieruit voortvloeiende gevarèn Behoeden? Vruchtbaar is het. te denken aan den invloed, die er van het milieu op het kind uitgaat. Het milieu kan men zich indenken als concentrische cirkels, rond het kind gelegd. De binnenste ring stelt dan het gezin voor. Daaromheen ligt de cirkel van de school, die van het werk enz. Spreken we in normale omstandighe den over den invloed van den tiid op het kind, dan geldt dat een invloed, dié te allen tijde door de „milieucirkels" uiteezeefd worden. De ervaring der laatste maanden heeft aannemelijk ge maakt. dat deze hevige gebeurtenissen plotseling door alles heen breken en het kind direct aangrijpen. Het is aannemelijk, maar (gelukkig) het staat niet absoluut vast! Er schijnen nog beschermende invloeden rond het kind geweven, waardoor de inwerking eerder een indirect karakter kriict. Zoo werd ook een interessant voorbeeld aangetoond, dat het verhand tusschen stijgende werkloosheid en stijgende cri minaliteit van zeer hetrekke'iiken aard is. Deze tijdsomstandigheden werpen het kind niet direct omver, maar het kind wordt er eerst door geraakt via de beïnvloeding van het familieleven. Het is goed. deze problemen eens in wijder verhand te bezien, door het naar voren ha'en van historische rmhDijnon. Velerlei versrhiinselpn zona's gezins- onvoed'ng. gezondheidszorg en besta- ding van vriien tiid zijn thans veel meer algemeen geregeld, van boven af geordend, aan de familie-autarrn'ie onttrokken. Dit behels» de ontw'kkelïn" van „kind" tof „staatsburger". Zeker is. dat dit groote mogelijkheden biedt om het kind tegen nadeelige gevolgen op georganiseerde wijze te beschermen. Jaarlijksche algemeene ledenver gadering van de Ver. van Oud-leerlingen der Handelsschool Vereeniging van Oudleerlingen der Gem. Handelsschool „Werkt met, macht", haar jaarlijksche Al gemeene Ledenvergadering in Res taurant „De Wapenroem". Nadat de voorzitter, de heer D. Salomons de aanwezigen had wel kom geheetên, waarbij hij eenige hartelijke woorden richtte tot den Directeur van de Handelsschool, den heer J. Peper, releveerde hij in het kort de moeilijkheden die de vereeniging in haar eerste le vensjaar had ontmoet. Met genoe gen constateerde hij echter, dat het ledental steeds stijgende blijft. Bedroeg het bij de oprichting in 1939 slechts 25, thans is het geko men tot bijna 90. Spreker wees er ook nog op dat het voor de jonge zakenmenschen onder de leden, in verband met de veranderde tijds omstandigheden, van veel belang is (en nu meer dan ooit) te zorgen voor een prima service voor hun clientèle. Na voorlezing van de notulen der oprichtingsvergadering en de behande ling der ingekomen stukken, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarbij hij opsomde wat gedaan is in verband met het werven van leden. Hij bracht dank aan de correspondenten voor hun werk en sprak de hoop uit dat in de toekomst een zeer intensief gebruik van hun diensten gemaakt zou wor den. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de leden het vertrouwen, dat zij het bestuur geschonken hadden, onbeperkt handhaafden, daar zij met groote meer derheid van stemmen de huidige func tionarissen herkozen. Na de pauze werd door den heer J. v d. Houten Jr. reclameadviseur te Naarden, een lezing gehouden over „Het doel van reclame in deze tijden". Spreker wees er op dat nu, meer dan ooit een goede reclamecampagne van belang is voor den zakenman. IZij som de een twintigtal punten op, waarom dat zoo is. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat men er op uit is zijn reclame in optimistischen stijl te hou den. In de huidige tijdsomstandighe den is men geneigd te zeggen: „Och, wat zal dat advertèeren nu helpen". Doch dit is een foutieve meening, die zich later zeer zeker zal wreken, want de zakenman zal bemerken, dat als hij niet regelmatig zijn naam onder de oogen van zijn clientèle brengt, hij zijn goodwill verliest. Na afloop van de lezing werden door verschillende aanwezigen nog vragen gesteld, welke op duidelijke wijze door den spreker werden beantwoord. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter den spreker voor zijn medewerking, waarna, na de rondvaag, de vergade ring werd gesloten. Zoowel in Amicitia als in De Valk is er gistermiddag feest geweest voor de jeugd. In De Valk werd de Dik Trom-film vertoond en de twee voorstellingen, die om twee en om vier uur aanvingen, werden voor een volle zaal gegeven. De jeugd amuseerde zich kostelijk om de avonturen van Dik Trom, die uitne mend waren vastgelegd op de smalle filmstrook. In Amicitia was het Jacob Hamel, die met ziin bekende radioliedjes de jeugd bezig hield. Het bezoek was slechts matig, doch de kinderen hebben zich best vermaakt. Dat ook de gooche laar Davola succes mocht oogsten, be hoeft nauwelijks betoog. Er werden twee personen wegens openbare dronkenschap in arrest ge steld. Een van hen bleek in het register gesignaleerd te staan, daar hij nog twee vonnissen met de justitie te vereffenen had. Hij is naar Utrecht getransporteerd om er zijn vier dagen hechtenis uit te zitten of zijn boete van 12.— te betalen. Zaterdagavond werd te Nijkerk de 16- jarige T. H. aangehouden, verdacht van rijwieldiefstal, in onze stad gepleegd. Hij heeft reeds een bekentenis afgelegd en is op transport naar Utrecht gesteld. Vier jongens, waarvan er drie den aanvalligen leeftijd van twaalf jaar be reikt hadden en de vierde juist zijn elfde lente gepasseerd had, hebben er in het afgeloopen weekend behagen in ge schept om een groot aantal ruiten van een school in de Coninckstraat met staonen in te gooien. Deze vier knaapjes zijn door de poli tie opgespoord en het resultaat zal nu wel zijn, dat hun respectievelijke ouders een onkostenrekening gepresenteerd zul len krijgen. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 25 t. Donderdag 31 October vertooning van de film „De drie Codona's". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen om 8 uur nam. Woens dag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 25 t.m. Don derdag 31 October vertooning van de film „Renate in het kwartet." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning vau de film Kermisgasten. STERRUIS Korte Beekstraat 4. Voor aue meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel- ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur. uitge- zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). MARKTHAL. 29 Oct. Ledenvergadering der Ned. Unie. Mr. Linthorst Homan en Roelfsema spreken. 19.30 uur. AMICITIA. 1 Nov. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Lezing van den heer H. H. Holtz- appel. 2.30 n.m.. AMICITIA. 3 Nov. Concertvereeniging Concertgebouwtrio. 2.30 uur. Het Instituut voor lichaamsont wikkeling heeft een nieuwe zaal in de Stoovestraat betrokken Het Amersfoortsch Instituut voor lichaamsontwikkeling heeft Zater dagmiddag een nieuwe zaal aan de Stoovestraat 14 in gebruik geno- nomen. De heeren D. C. Prins eri W. Commijs behartigen reeds eeni ge jaren in onze stad de belangen van de lichamelijke ontwikkeling. De belangstelling daarvoor be weegt zich in stijgende lijn. Steeds meer gaat men het nut inzien van een goede lichamelijke conditie. De twee takken van sport, waarop het Instituut zich bijzonderlijk toelegt, zijn boksen en Jiu-Jitsu. Daarnaast kan men bij het Instituut ook onderricht ontvangen in schermen en aanver wante sporten. De nieuwe zaal aan de Stoovestraat leent zich goed voor de beoefening daarvan. Het is gezellig aangekleed en biedt voldoende ruimte. De heer Schepp heeft gezorgd voor een artis tieke wandversiering door een drietal groot uitgevoerde teekeningen van Grieksche athleten, waaronder uitbeel dingen van den discuswerper en den zwaardvechter. Tijdens de opening van de zaal was er belangstelling van hen, die de li chaamsontwikkeling een warm hart toedragen en dit nieuwe sportcentrum ook in de toekomst met hun bezoek zullen vereeren. Fiets gehuurd, maar tevens verduisterd Drie weken geleden verhuurde een fietsenhandelaar uit onze stad een rij wiel aan den 22-jarigen L. P. uit Alk maar. Deze verklaarde, dat hij de fiets den anderen dag zou terugbrengen. Dit is niet gebeurd en toen de ver huurder na eenigen tijd nóg steeds op zijn rijwiel moest wachten, kreeg hij het vermoeden, dat hier wel eens verduis tering in het spel kon zijn. Dus deed hij aangifte hij de politie, die een onderzoek instelde. Zaterdag is nu op haar verzoek L. P. te Alkmaar aangehouden. Bij zijn verhoor legde hij de bekentenis af. de fiets te Zaandam verkocht te hebben. Daar de verduistering dus in deze stad gepleegd is. is bij ter beschikking van de Zaandamsche politie gesteld. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT. Aangex-oerd werden 22 wagens, tezamen wegende 1650 kilo, prijzen pan ƒ39—41 per 50 kg. Handel x-lug. BINNENLAND EINDHOVEN. 28 October. - Gister avond had de 65-jarige J- Tielemans uit de Bleekstraat alhier uit de haven een man die door de duisternis te water was geraakt, gered Tielemans ging daarna met zijn vriend Kooyman naar een café aan het Havenhoofd en verliet dit omstreeks halftien. Een oogenblik later hoorden de overige cafébezoekers hulpgeroep. Het bleek, dat Tielemans en zijn vriend nu zelf te water waren geraakt. Men slaagde er in hen op het droge te brpngep. Koovman kon naar huis loopen. doch Tielemans was bewuste loos. Alle pogingen van den ontboden geneesheer-directeur van den G.G.D. om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Het lijk is naar het politiebureau ver voerd. POLITIEKE INCIDENTEN TE DEN HAAG •s-GRAVENHAGE. 28 October. (A.N.P.). Gedurende het afgeloopen weekeinde hebben zich te 's-Gravenhage politieke incidenten voorgedaan. De autoriteiten zijn hieromtrent ingelicht. Zij verzame len thans nadere gegevens, waaruit de noodige conclusies zullen worden getrok ken. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. In Ter Apel (Groningen)'werdén door Engel sche vliegtuigen op weiden en akkervel den 30 a 40 brandbommen geworpen. De bedoeling hiervan was ongetwijfeld, zoo mogelijk door brand de grootst mo gelijke schade aan eigendommen te ver oorzaken. Succes is uitgebleven, omdat de brandbommen niet op Ter Apel zeil neerkwamen. In Noord-Beemster werden op veischeidene plaatsen brand plaatjes gevonden, welke echter door de politie onschadelijk zijn gemaakt. In Oldenbroek is een bom vlak voor do kerk terecht gekomen. Mcnschenlevens zijn niet te betreuren, maar er werd be langrijke schade toegebracht aan de kerk en aan omliggende gebouwen. In ÏJ s s e 1 m it i d e n (Overijsel) werd een zware bom in de nabijheid van een schoolgebouw geworpen. Daar de bom slecht gemikt was, is de school niet ge troffen maar sprongen alleen de ruiten. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is Den Helder weder door Engelsche vliegers bezocht. De uitge worpen hommen kwamen terecht in een weide in de omgeving van dé stad. Twee paarden, twee koeien en eenige schapen werden gedood. Bo vendien werd aanmerkelijke schade vcrorzaakt aan daken en vensiers van boerenwoningen. Ook op het weiland van den heer Pluister aan den Balgweg te Anna P a u 1 o w n a zijn Zaterdagmorgen twee bommen geworpen, waardoor dertien koeien werden gedood en twee zoodanig gewond, dat zii afgemaakt moesten wor den. Een knecht die-juist dc koeien bij een dreef, kreeg, doordat hij zich plat op den grond liet vallen, geen letsel. De boerderij werd licht beschadigd. Een Engelsch vliegtuig heeft Zondag morgen een kettingbom laten vallen in pen weiland op 1 K.M. afstand van Mon nikkendam. Van een in dé nabijheid staande boerderij sprongen alle ruiten. Er ziin geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Einde Juli bepaalde het Departement van Financiën, dat aan êen ieder, die in het bezit was van een vergunning tot het gebruiken van motorbrandstof, op zijn verzoek een zestigdagenkaart kon worden afgegeven.. In verhand, met bet feit, dat door de krappe henzinetoewij- zingen niet de motorrijtuigen slechts weinig kon worden gereden, werd van deze faciliteit in belangrijke mate ge bruik gemaakt, vooral ook door hen, aan wie door de Rijksverkeersinspectie met ingang van 1 September 1940 rijvergun ningen werden verleend voor een tijds duur van drie maanden.. Nu de'Rijksverkeersinspectie genoopt was een zeer groot aantal van de voor drie maanden verleende vergunningen reeds na een maand in te trekken, was het gevolg, dat vele motorrijtuighou- ders bleven zitten met een slechts ge deeltelijk gebruikte zestigdagerokaartj waarop volgens de bestaande bepalin gen geen restitutie mogelijk is. De K.N.A.C. wendde zich tot het De partement van-Financiënniet het ver zoek voor zulke gevallen alsnog resti tutie te doen verleenen voor het niet gebruikte deel der kaarten. Zij ontving daarop bericht, dat het niet wunschelijk wordt geaolit reeds thansmaatregelen dienaangaande te treffen, nu het toch niet is uitgesloten, dat iri het tijdvak van een jaar, waarin eën zestigdagen kaart geldig is, aan die houders van deze kaarten nog eens opnieuw een rij vergunning en ook benzine zal worden verstrekt. Na deze van een gelukkig optimis me blijkgevende beslissing van het Departement van Financiën, adviseert de K.N.A.C. dus de houders van zestig- dagenkaarten, welke niet meer kunnen worden opgebruikt, de kaarten voorloo- pig zorgvuldig te bewaren, totdat, het zij inmiddels weer met. het motorrij tuig kan worden gereden, hetzij een jaar sedert de uitgifte van de kaart is verstreken. Na afloop van het. hierge noemde jaar zal het Departement dan ongetwijfeld wel een gunstige beslissing willen nemen. Het zal ten behoeve van de laatcre be wijslevering aanbeveling verdienen ook de afwijzende beschikking van de Rijks verkeersinspectie bii de kaart op te ber gen. AMSTERDAM. 27 October. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l., om streeks kwart over twaalf, bemerkte een voorbijganger een eigenaardige gloed achter de ramen der directieka mer op do eerste verdieping van het hoofdkantoor der K.R.O., gevestigd in het perceel Heerengracht 118. De man waarschuwde onmiddellijk de brand weer via den brandmelder op den hoek van de Heeren- en de Leliegracht. Met een motor- en een ladderwagen uit de kazerne Prinsengracht, een mo torwagen van de kazerne Rozengracht, Óen personenwagen en een gereed- schappenwagen van de Achtergracht, rukte deze onder commando van hoofd brandmeester Doets uit. Bovendien arri veerde tevens nog een motorspuit van de luchtbeschermings-brandweer. Deze toevloed van materiaal bleek echter een overbodige voorzorgsmaatre gel. Wel werd het alarm „middel-brand" gegeven, doch toen men eenmaal door de kelderdeur te forceeren het gebouw binnen was gekomen en de vuurhaard had bereikt, bleek de brand slechts een kleinen omvang te hebben. Tot nog toe onbekende oorzaak had de Schakelkast van de telefoon, welk© was aangebracht in een bergruimte naast de directiekamer, doeri vlamvat ten. In deze bergruimte was een grooto hoeveelheid paperassen, vermoedelijk oen archief, ondergebracht. Ook dit pa pier was reeds gaan branden en had de zolderingen ernstig geblakerd. Met twee stralen taste de brandweer het vuur aan en zij bleek het spoedig meester te zijn. Het nnhlusschingswerk vorderde nog eenigen tijd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5