Nederlands bedrijfsleven en het nieuwe Europa „Winterhulp Nederland" OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Dr. Hans Fischboeck: Een oproep tot Ned. volk en zijn leiders Oproep tot het Nederl. volk Concentratie in het bakkersbedrijf Hoe kan men in Zeeland komen? De telefoon groeit weer Textielaankoop door de overheid gecentraliseerd Engelsche bom op woonwijk te 's-Gravenhage Nieuw uniform voor den Opbouwdienst Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 AMSTERDAM, 29 October (A.N.P.).— Voor een zeer talrijk gehoor, waaronder zich tal van vooraanstaande persoon lijkheden. zoowel van de zijde der Duit- sche- alsmede der Nederlandsche auto riteiten bevonden, hield hedenmiddag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage, dr. Hans Fischboeck, commissaris-gene raal voor financiën en economische za ken, een lezing voor leden en genoo digden van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid over: „Economische vraagstukken in het nieuwe Europa" Aan deze bij uitstek actucele en inte ressante voordracht, die door de aan wezigen met groote aandacht en belang stelling werd aangehoord, ontleencn wij het volgende: De nieuwe orde in Europa, aldus a- Fischboeck. staat geheel en al in het teeken van een hergroepeering van het politieke denken in Europa. De veran dering der politieke verhoudingen ir Europa zijn hiervan een gevolg. Als voornaamste beginsel van het natio naal-socialistische denken verkondigde spr. de stelling, dat het algemeene nut boven persoonlijke belangen moet. wor den gesteld. Deze stelling komt geheel en al overeen met de principieele for muleeringen der politieke partijen ge durende de laatste iaren in vele landen. Het nationaal-socialisnie stelt zich tot taak zich dit feit helder en duidelijk voor oogen te houden en dit principe consequent ten uitvoer te leggen. Van groot belang voor de toekom stige ontwikkeling der staathuis houdkunde in de komende tijden acht, spreker het feit. dat de ont wikkeling van het bedrijfsleven niet mag worden belemmerd door een vrije politieke ontwikkeling. Het liberalisme is thans geen 11a te streven ideaal meer. Thans dienen bepaalde overheidsmaatregelen te- worden genomen als waarborg voor een ongehinderd functioneercn van het bedrijfsleven. In een vrijer volkshuishouding moei het particuliere eigendom gewaarborgd blijven. Daarnaast echter blijft cte nood zakelijkheid bestaan, dat de slaat door middel van wetten en verordeningen ue onderlinge verhoudingen regelt. Als voorbeeld noemde, dr. Fischboeck 'le verhouding tusschen huurder en ver huurder van een perceel, waar de so ciale betrekkingen sterk afhankelijk zijn van een goede of minder goede conjunctuur. VERVOLGENS kwam dr. Fischboeck op het probleem te spreken wat in het nieuwe Europa moet worden gepro duceerd in een afzonderlijk land. Dit probleem is geheel en al afhankelijk van de invloedssfeer van den staat. Bij een principieele beschouwing omtrent dit vraagstuk moet voor oogen worden gehouden, in welke mate het welzijn van de gemeenschap het beste kan wor den gediend. Aan de spits van de volkshuishou ding moet geheel en al de leus worden gesteld het nut der gemeenschap. Het Duitsche nationaal-socialisme wil het standpunt vertegenwoordigen, dat zoo wel denken als handelen in dezen zin boven alles moet worden gesteld. Het nationaal-socialisme is van meening, dat de vrije ontwikkeling van de afzon- derlijke vrije krachten hiermede in hoofdzaak rekening moet houden. Het is niet gewenscht om de oogen gesloten te houden voor de totale ontwikkeling van de naties. Restrictie in dit opzicht mag in geen geval een doel beteekenen, maar slechts een weg. Het is vanzelfsprekend, daf in de te genwoordige periode van oorlog eischen gesteld worden, die niet steeds op de juiste wijze kunnen worden getaxeerd. Dr Fischboeck legde den nadruk op het feit, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland op dit oogen blik sterk onder den invloed van den nog aan den gang zijnden oorlog in het overige deel van Europa staan en af hankelijk zijn. Het belangrijkste doel van het, Duitsche volk. dus ook van het Duitsche bedrijfsleven, is de succes volle beëindiging van dezen oorlog. De Nederlanders bekijken dit Duitsche standpunt natuurlijk van een geheel andere zijde, hetgeen spr. zeer goed kan begrijpen. Dr Fischboeck echter legde met klem den nadruk op het feit, dat men ook in Nederland rekening dient te houden met de moeilijkheden, dip het Duitsche bedrijfsleven ondervindt. De huidige ge dirigeerde staathuishoudkunde betee- kent niet, dat de overheidsinstanties de getroffen restrictiemaaregelen or> menig gebied ook in de toekrmst zullen toe passen. Wij bevinden ons in een over gangsperiode. waarmede men terdege rekening moet houden. In Duitschland. zoo zeide dr. Fisch boeck. heefl ondanks den oorlog toch nog een vrije ontwikkeling van het par ticuliere initiatief plaats hoe onwaar schijnlijk dit ook moge lijken. Als voor beeld noemde hij het feit, dat de schaarschte aan grondstoffen door de bedrijfsleiders van vele ondernemingen op vaak ingenieuze wijze wordt ver vangen door nieuwe uitvindingen en procédé's. De economische structuur in Duitsch land is geheel en al gebaseerd op het feit. dat de bestaande moeilijkheden met het inspannen van alle krachten dienen te worden overwonnen. Spreker verklaarde dan ook, en dit werd door hem als een tegenstelling génoemd met de houding van het bedrijfsleven in Nederland, dat men in Duitschland op het ©ogenblik niet „wacht" maar tracht de moeilijkheden, die zich in het pro ductieproces voordoen, te overwinnen. De Duitsche ondernemer houdt zich steeds weer voor oogen „Wat kan ik met mijn onderneming, met mijn fa; briek beginnen zonder grondstoffen?" Dr. Fischboeck richtte een dringend ap pèl aan de leiders van het Nederland sche bedrijfsleven, wier vertegenwoordi gers thans bijeen waren, zich deze Duit sche opvatting voor oogen te houden. De huidige situatie in Nederland ZOOWEL ten aanzien van lev.ensmid delen als ook ten aanzien van par ticuliere werkzaamheden zijn in Neder land beperkingen in het leven geroe pen. Veel van datgene, wat vroeger ter beschikking kon worden gesteld, kan thans van het Duitsche standpunt uit bezien, niet meer in de circulatie aan wezig zijn. De rantsoeneering en uitdee- ling van goederen hier te lande houden echter geheel en al rekening met de bij zondere behoeften van het Nederland sche volk. Vervolgens kwam dr. Fischboeck te spreken over den liuidigen toe stand van het Nederlandsche be drijfsleven en haar leiders. Op het oogenblik verkeert Nederland ten aanzien van grondstoffen in een dwangpositie. Deze positie is echter niet door Duitschland in het leven geroepen, maar door de Engelsche blokkade. De nieuwe situatie in Europa is niet alleen in politiek op zicht gegeven, maar ook een gevolg van de levensruimte, die ontstaan is door de successen van de Duitsche legere. In deze wereld, waar meer clan twee milliard menschen wonen, is nog voor velen plaats. Men mag niet spreken van slechts een enkele menschheid. De strutcuur der menschheid is volgens het Duitsche standpunt niet alleen gegeven door de verschillende menschelijke ras sen, maar daarnevens vooral ook door de geographische verbondenheid van de menschen. Ais doel van de toekomstige economi sche problemen dient het feit onder de oogen te worden gezien, dat de productie sterk rekening moet houden met de al lergunstigste productievoorwaarden, in welk deel der wereld deze ook moge we zen. Het ter beschikking stellen der goe deren over de geheele wereld zal met de moderne transportmiddelen dienen te geschieden. Dit streven gaat echter uit van de principieele voorwaarden: rust en vrede in de wereld. Een ideale toe stand. aldus spreker, zou een wereldpoli- tie zijn, die de orde en rust in de wereld zouden kunnen handhaven. Deze opvat ting echter is gebleken volkomen onuit voerbaar te zijn en dient derhalve thans als verouderd te worden aangezien. Vaak aldus spr. wordt een on juist begrip toegekend aan de woorden „autarkie" en „levensruimte". Autarkie eischt zelfvervaardigipg van alle levens noodzakelijke goederen. Dit. standpunt is slechts dan juist, wanneer geen ruil met andere landen kan plaats hebben. Als voorwaarde voor een gezonde economi sche structuur moet er echter voortdu rend tusschen de. continenten van deze wereld goederenruil plaats hebben. De toekomst TENSLOTTE kwam dr. Fischboeck op het zeer belangrijke onderwerp: Wat het Nederlandsche bedrijfsleven voor verwachtingen kan koesteren. Daarbij moet men een verschil maken tusschen het heden en de toekomst op langen ter mijn. Er is absoluut geen réden aanwe zig om niet aan te nemen, dat de Neder landsche levensvoorwaarden geen ruim te in deze wereld meer zouden vinden. Nederland immers vervult hiervoor in hooge mate de technische voorwaarden. Na beëindiging van den oorlog kan men een enorme opleving, vooral in Europa, verwachten en men kan thans reeds zonder zich aan een overdrijving schuldig te maken, als feit aannemen, dat. Nederland ongetwijfeld in de eerste plaats met een enorm achterland als Midden- en Centraal-Europa hiervan zal profiteeren. De verzorging van het Duitsche Rijk met goederen zal in dit verhand een zeer belangrijke functie be teekenen. In dit verband zeide spr. nog. dat de toekomstige economische structuur he stand moet zijn tegen crises. De vastleg ging en het streven naar stabiele n rij zen dient daarbij als een voorwaarde be schouwd te worden Wat Nederland be treft zeide spreker, dat tengevolge van de geographische situatie van ons land de toekomstverwachtingen zeer gunstig zijn. Het Nederlandsche hedriifsleven is ondanks den oorlog intact gehlever en in menig opzicht zelfs verbeterd. Men kan op dit oogenhlik constateeren. dat thans een stadium is bereikt, waarop men van een zekere stabiliteit kan spre ken. Tn dit verhand wees spr. po*? op da mogelijkheid, dat da werkloosheid in Ne derland. alhoewel dezp de laatste maan den reeds aanzienlijk is gedaald, net» verder zou kunnen afnemen, indien de Nederiandscbo arbeiders eenegen zon-- dan ziin in Duitschland te werken. Dr Fischboeak is er van overtuigd, dat in dit onzicht een nsvrhnloeisrhp terughou dendheid verklaarbaar is. Met het beter heeriinen van de Duitsche verhouding"" an stroomingen zal. aldus snr. on den duur wel een verandering in deze hou ding komen. Dr. Fischboeck beëindigde zijn uit voerige beschouwingen met de hoop uit te spreken, dat binnen afzienba re n tijd hoe langer hoe meer het Ne derlandsche volk begrip zal toonen voor de ontwikkeling zooals deze thans in Europa plaats heeft. De mo gelijkheid om op het juiste oogenblik De heer C. Piek tot directeur- generaal benoemd 'sGRAVENHAGE, 29 Oct. De rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft benoemd tot di recteur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland den heer C. Piek te 's-Gravenhage. Tot den heer Piek is door den rijkscommissaris het volgende schrijven gericht: „Bij decreet van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" opgericht. Uw taak zal in bijzonderhe den nader worden omschreven bij door den secretaris-generaal van het minis terie van hinnenlandsche zaken uit te vaardigen statuten. Bii deze gelegenheid zou Ik de hoop willen uitspreken, dat dit hulpwerk in het welzijn van het Nederlandsche volk een volledig succes mag deelachtig wor den. w.g. SEYSS-INQUART." Oproep van den direc teur-generaal De nieuwe directeur-generaal van de stichting „Winterhulp Nederland" richt de volgende oproep tot de Neder landsche bevolking: In mijn hoedanigheid van directeur generaal van de „Winterhulp Neder land", wend ik mij tot alle Nederlan ders. in hot bijzonder ook tot de over heidsinstanties. kerkgenootschappen, partijen, instellingen, vereenigingen en organisaties met het verzoek om een drachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulp-actie. Ik- ben mij van de omvang van mijn taak en de grootte van mijn verant woordelijkheid bewust en ik besef, dat ik mijn opgave slechts kan volbrengen, indien het geheele Nederlandsche volk tot samenwerking bereid is. Vooral ook richt ik mij tot. alle Ne derlandsche vrouwen en meisjes, die hierdoor in de gelegenheid worden ge steld een haar bij uitstek passende ar beid op zich te nemen. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moeilijke tijden de nood zijner medemenschen te leni gen, zonder daarbij te letten op eenig onderscheid in afkomst, persoon of po litieke gezindheid? Meldt u daarom aan bij de plaatselij ke bureaux van de „Winterhulp Neder land". Nederlanders, gij kunt tezamen de ge dachte verwezenlijken: Winterhulp Nederland voor het volk, door het volk. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat giften kunnen worden gestort op het gironummer 5553, ten name van de Win terhulp Nederland, Hofweg 7, 's-Graven hage. De heer C. Piek, de nieuw benoemde directeur-generaal van „Winterhulp Ne derland" heeft zich naam gemaakt als financieel deskundige en als organi sator. Laastelijk was hij werkzaam als advi seur van de directie en de bladen van het concern van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Men mag overtuigd zijn, dat de heer Piek. die niet behoort tot eenige politieke organisatie, ziin functie onpartijdig zal weten te vervullen. s-GRAVENHAGE. 29 Oct. Men deelt ons mede: Aangezien ook in het bak kersbedrijf beseft wordt, dat in de hui dige tijdsomstandigheden concentratie van de bedrijfs- en standsbelangen der bakkerij noodzakelijk is, werd door de georganiseerde bakkerij dezer dagen besloten tot de instelling van het „ccn traal bureau voor het bakkersbedrijf", hetwelk alle. de bakkerij betreffende aangelegenheden, zoowel op het terrein van groot-, midden-, klein- als coöpera tief bedrijf gecentraliseerd zal beharti gen. De leiding van dit bureau Is toever trouwd aan een drietal vertrouwens mannen, de heeren C. J. Ulrich. Henn. C. Kloef en K. de Boer. die respectieve lijk de groepen groot- en midden, mid den- en klein en coöperatief bedrijf ver tegenwoordigen, terwijl aan het bureau als secretarissen zijn toegevoegd mr. C. M. Corporaal en mr. drs. A. Schrijvers. Het centraal bureau voor het bakkers bedrijf is gevestigd te 'sGravenhsge aan de Juliana van Stolberglaan 42. begrip te toonen voor bepaalde ver houdingen brengt echter daarnaast ook het nemen van het juiste besluit met zich mede. Een besluit, dat dan ook met de noodige consequenties dient ten uitvoer te worden gelegd en doorgevoerd. Spreker hoopt, dat het Nederlandsche volk het juiste oogenhlik niet zal laten voorbijgaan. In een slotwoord, aansluitend aan dp woorden van den heer Fischboeck. sprak de voorzitter der maatschappij, ir. A. Plate, na een historisch overzicht over ontstaan en structuur van de Nederland sche economie, den welgemeenden dank van alle aanwezigen voor de belangwek kende uifeenzettipg van den commissa ris-generaal voor financiën en economie uit. Hij toonde zich overtuigd, dat de toe hoorders van minister Fischboeck de door hem geopende aspecten grondig in overweging zouden nemen en uitte de verwachting, dat wederziidsch heerip tusschen de volken, kennisneming en eerbiediging van eikaars gevoelens en in zichten straks den weg vrii zouden ma ken voor een economische ontwikkeling langs nieuwe banen. KINDERHOEKJE 93Die deed hij in een donkeren hoek, houdt dus maar op met. je gezoek." De giraf was een erg verwaand beest. Hij wilde graag deftig praten. Daarom zei hjj alles zooveel mogelijk op rijm. Toen de trein in Haarlem aankwam, liep Kobusje vlug naar den conducteur. 94. „Meneer de hoojdconducteur, mag ik alsjeblieft mijn stok weerom?" vroeg hij onderdanig. Hij moest een beetje beleefd zijn, want meneer Spoormaniak stond in rang veel hooger dan hij. De conducteur zette heel groote oogen op. Hij begreep er niets van. Het verstrekken van uit zonderingsvergunningen Verzoek aan burgemeester 's-GRAVENHAGE, 25 October - Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaalde lijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland wil len reizen, in Roozendaal aanko men zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilan den Om in de provincie Zeeland te mo gen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergun ning te richten tot de burgemees ters van die gemeenten, in welke men zijn moet Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het verzoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezon den naar den bevoegden stafofficier, die gedetacheerd is bij den vertegenwoordi ger van den Rijkscommissaris, die op nieuw het verzoek zal toetsen en de ver gunning uitreikt In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoe ker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, boven dien de reden, waarom men naar Zee land wil en de duur van het verblijf al daar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het ontruimde gebied bewegen wor den zonder nader onderzoek onmiddel lijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht wor den. kunnen niet in behandeling worden genomen. Het aantal abonné's in stijgende lijn 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. De telefoon is een gevoelige barometer van het maatschappelijk verkeer. Het was daarom te verwachten, dat de ontwrichting, welke de oorlogs dagen van Mei brachten, een ongun- stigen invloed op het aantal telefoon aansluitingen zou brengen. In Mei waren er bij de Rijkstele foon 584 opzeggingen méér dan er nieuwe aanvragen binnen kwamen. In Juni steeg het surplus der opzeg gingen zelfs tot 1998. Het. mag zeker een gelukkig verschijn sel worden genoemd, dat deze exodus van telefoonahonné's reeds na 2 maan den tot slhan is gekomen. In Juli over trof het aantal aanmeldingen dat der op zeggers reeds met 217. In Augustus steeg het surplus der aanmeldingen tot 481 en in September tot 684, waarmede hei groeitempo van de laatste maanden van het vorig jaar wederom wordt benaderd. In deze cijfers zijn de fluctuation der telefoonahonné's in de 3 groote steden waar de telefoon tot voor kort nog door de gemeente werd geëxploiteerd, niet be grepen. Voor Rotterdam, waar de oor logsgevolgen het merkbaarst zijn, kun nen nog geen cijfers worden gegeven. In Amsterdam en 's-Gravenhage was er over Mei een teruggang van resp. 940 en 344 abonné's. over Juni helienen deze cij fers resp. 481 en 671. over Juli 263 en 19 Daarna trad ook hier weder een stijging in. welke in Augustus 27 en 101 en in September 100 en 136 heiiep. Ook in de hoofdstad en in Den Haag is dus de tele foon weer groeiende. EXPOSITIE BIJ BUFFA Van 1 tot en met 30 November a.e zullen bi| Frans Buff® en Zonen. Kal verstraat, Amsterdam, werken door M. A. J. Bauer en G. H. Breitner worden tentoongesteld. SCHOTERMAN'S per kruik f 3.45 OUDE OENEVER bij 6 kr. a f 3.25 H? VTTiE? A 99 bij 12 kr. k f 3.15 .Utr.sbr. 17 I el, 3450 Ao 1873 Het Rijksinkoopbureau ingeschakeld •s-GRAVENHAGE, 29 Oct. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, deelt het volgende mede: Het is noodzakelijk gebleken, de aanschaffing van textielgoederen ên de daarvan vervaardigde kleeding- stukken en artikelen ten behoeve van overheidsdiensten en publiek rechtelijke lichamen, w.o. te ver staan zijn alle onder het rijk, provin cie en gemeente ressorteeren de dien sten en bedrijven, ziekenhuizen, in stellingen tot hulpbetoon enz., te centraliseeren. De behandeling dezer gecentraliseerde aanschaffing is opgedragen aan het Rijksinkoopbureau. in verband hiermede dienen de hier boven genoemde diensten ten spoedig ste. doch uiterlijk 1 November e.k. een opgave te verstrekken aan den directeur van het Rijksinkoopbureau van de na men der instellingen onder hun beheer ten behoeve van welke textielgoederen of daarvan vervaardigde kledingstuk ken en artikelen noodig zijn. Na ontvangst dezer opgaven zendt, het Rijksinkoopbureau den belanghebben den de vereischte formulieren ter invul ling van benoodigde gegevens. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Rijks-textielbureau te Arnhem, het Rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg en de sectie confectie van deze burau's te Amsterdam, benevens het Rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel te 's-Gra venhage, aan rechtstreeksche aanvra gen tot levering van de hierbovenge- noemde goederen, kleedingstukken en artikelen geen gevolg meer zullen geven. In de formulieren, hierboven bedoeld, kunnen de gewenschte aanvragen tot af levering aan het Rijksinkoopbureau worden opgegeven. Na overleg met de bovenvermelde Rijksbureau's wordt be paald of en in hoeverre aan de aanvra gen gevolg kan worden gegeven. Een en ander houdt niet in. dat de aankoopen door de bovenbedoelde diensten en in stellingen in het. vervolg centraal zou den geschieden. Nadat de vereischte goedkeuring is verkregen, kunnen deze aankoopen op de gebruikelijke wijze, b.v. bij een plaatselijken détailhandelaar of grossier, worden verricht. 'sGRAVENHAGE. 29 Oct. Bii een Engelschen bomaanval is hedenavond een bom op een woonwijk te 's-Graven hage aan de grens van het Schevenine sche gedeelte neergekomen, met het ge volg dat een bejaarde vrouw werd ge dood terwijl zes personen werden ge wond. F,en woonhuis stortte in en in de omgeving werd een aantal ruiten ver nield. Door het onmiddellijk optreden van den geneeskundigen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar hef ziekenhuis wor den overgebracht Inmiddels waren de hulpdiensten van gemeentewerken en van de luchtbescherming zoomede de nolitie-brandweer op de plaats van den hominslag aangekomen, waar met koortsachtige© ijver het onruimingswerk werd aangevat. De brandweer wist met enkele stralen een in den puinhoop ont- stanen brand tijdig te blusschen In de diepe duisternis bespraken groepjes om wonenden den laffen aanslag en gaven hun verontwaardiging daarover te ken nen. •s-GRAVENHAGE. 29 Oct Met ingang van 1 November zal door de officieren van den opbouwdienst bij wijze van proef een nieuw uni form gedragen worden, die van de. tot dusverre geldende verschilt door de kleur van den kraag en door den vorm van het hoofddeksel. Bij wijze van overgangsmaatregel zul len op de uniformen voor de troepen- officieren van den opbouwdienst de wa pen- of andere onderscheidingsteekenen vervallen. De diverse rangen zullen daarbij voor- loopig worden aangegeven met sterren op een zwart, bandje om den bovenarm en wel voor districtscommandanten vier sterren, voor luitenant-kolonels en ma joors drie sterren, voor kapitein® twee sterren en voor le en 2e luitenants een ster. De overjas (jekker) zal worden voor zien van blauw-groene patjes met gou den korenaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October a.s. door officieren niet meer gedragen, en die van het le ger slechts in den gewijzigden vorm. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ ARNHEM, 19 Oct. De 52e algemeene vergadering van de Nederlandsche Hei demaatschappij, welke aanvankelijk was uitgeschreven op 18 September, zal op Zaterdag 23 November in het Jaar beursrestaurant te Utrecht worden ge houden. De agenda vermeld een voor dracht van den heer 0r. G. Houtzagers, adjunct-directeur der maatschappij over „De invloed van strenge winters, in het bizonder die van 1938—1939 en 1939— 1940 op onze boschculturen". DRIE WAGONS AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Door con troleurs van den centralen crisiscontrole dienst, afd. algemeene controle, ziin van daag te Hilversum drie wagons aardap pelen. totaal 50 k 60 ton, in beslag geno men. Deze aardappelen werden het con- sumptiegehied Hilversum binnengevoerd zonder geldig geleidebiljet. Proces-ver haal is opgemaakt. DONDERDAG 31 OCTOBER JAARSVELD. 414,4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, grammuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 De Romancers en soliste (11.0011 20 Huis houdelijke wenken). 12.00 Gram.muziek. 12 45 Nieuws- en economische berichfex ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Om roeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Omroeporkest (8 403.55 Reportage). 4.20 Gram.muziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Biibel". 5.15 Vragen van den dag (ANP), 6.00 Orgelspel. 6.15 Gram.muziek m. toelichting. 6.45 Actueels reportage of gram. muziek. 7.00—715 Nieuwsberichten ANP. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek (7.307.45 Berichten Engélsch). 8.00 8.15 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Berich ten Duitscht. 10.00 Orgelspel. 10.30 VARA- orkest. 11.15 Gram.muziek 11S0 Berichten 'Engels<-h). 11.45 VARA-orkest. 12.10 Berich ten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische te- richten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.30 Berichten (Engclsch). 1.45 Gram.muziek f2 00 —2.15 Berichten Duitsch. 2.302.45 en 3.30 3.45 Berichten Engelseh). 4.00 Keukenpra3tje. 4.80 Gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.55 Vragen van den dag (ANP.) 5.30 VARA- orkest. 6.30 Berichten (En"elsch). 6.45 Gram. muziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP. en sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3