ADJUNCT-DIRECTEUR Bij DE BEDRIJVEN BENOEMD Amersfoortsche arbeiders bij de werkverruiming 31 October: Nederlandsche spaardag Üqsmda Verhooging van den gasprijs Sparen is een levensbelang 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1S40 GEMEENTERAAD Voorschot voor vernietigde Uniformkleeding Gistermiddag hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering onder voor zitterschap van den Burgemeester Mr. J. C. graaf van RandwycK Deze opende te halfvier de ver gadering, terwijl afwezig waren de heeren v. Lonkhuyzen en Kroon. De notulen der vergaderingen van 20 Augustus en 30 Augustus werden goedgekeurd, zooals zij ter visie hebben gelegen. Ingekomen Stukken Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten. Verder: Verzoek van P. Kortland om hem over de maand Augustus alsnog Ihet salaris van tijdelijke leerkracht uit te keeren. De voorzitter stelt voor aan adressant mede te doelen, dat de behandeling van zijn verzoek niet. behoort tot de bevoegd- Iheid van den Raad, De h.ecr Ruiten b e r g (V. D.) vraagt zich af of niet. een andere oplossing was te vinden geweest, zoodat de heer Kort land zijn maand salaris had gekregen. De heer B en n inga (C.H.) meent, dat het beleid hierin niet in overeen stemming is met het gevoelen van den Raad. De Voorzitter, merkt op, dat het een zaak is welke tot de bevoegdheden behoort, van B. en W. Mededeeling van B. en W. van Amers foort betreffende de raming van de op brengst van de personeele belasting hij rangschikking in de 4de lilas. ..De heer De Haan (R.K.) meent, dat, als de Raad geweten had, dat de op brengst ƒ52.000 zou zijn, hef, besluit, an ders zou zijn uitgevallen. Nu is do Raad feite]ijlt in een impasse geraakt. Wethouder. Van Galen L as t (C.H.) merkt op, dat het niet. ging om het be drag, maar om bet beginsel. Dat het. be drag is- tegengevallen, is te betreuren, maar doet aan dc zaak niets af. 2. Loting voor de verdeeling van den Raad in twee afdeelingen. Eerst© afdeel ing: Benninga, Gelderman, Noordman, Bakker, mevr. Rekers, Pothoven, Van Lonkhuyzen, v. Munster, Kroon, Uitert, Waterloo. Voorzitter: Wethouder S pie kei'man. n. Tweede afdeeling: Smit, v. d. Linden, Van Gent, De Haan, mej. Van Hamersveld, Iluslago, Van Nicmvenhui- zen, Ruitenberg, Polder, Van Tellingen, Kroon. Voorzitter: Wethouder Noordewier. 3. Benoeming van een lid van het. bestuur der Nutsspaarbank wegens pe riodieke aftreding. Herbenoemd wordt de heer S. B. van Delden. 4. Voorstel van B. en W. tot intrek king van het Baadsbesluit van 25 Juni 1940 tot het verleenen van eervol ontslag aan J. W. Kiel als tijdelijk leeraar aari de Handelsavondschool. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om aan A. Ritsma overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot regeling Van dc pensioensgrondslagen van eenige leerkrachten bij het openbaar onder wijs. Aangenomen, 7. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het schrijven van liet bestuur der verecniging tot bevordering van hot Chr. Nat. Schoolonderwijs, hou dende verzoek dc noodige gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaf fing van vijf twee-pers. banken voor de U.L.O.-school aan den Leusde-rwog. Aangenomen. _8. Voorstel van B. en W. 'tof. verlen ging van den geldigheidsduur der ver gunning. verleend aan P. Mchrengs tot exploitatie van een terrein in het Leus- derkwart let:. Aaneerromen. 9. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van liet verzoek van J. Th. Vroom Jr. om ontheffing van bet be paalde in art. 3 der verordening be treffende het verleenen van drankver gunningen en verloven A in de gemeen te Amersfoort. Mevr. Rekers (S.D.) zegt geacht te ■willen worden, tégen to hebben ge stemd. Nog eenige leden verklaren hetzelfde. Het voorstel wordt aangenomen. Werkverruimi ng 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen yan een crediet voor gemeen telijke werkverruiming. De heer v. d. Linden (R.K.) vraagt toezegging, dat de eigen menschen wor den geplaatst. De heer Benninga (C.H.) vreest dat er gebrek aan werkohjerten komt en vestigt de aandacht, op het bouwrijp maken van gronden. Verder vraagt hij hoe het met de loo- nen staat. De Frier Pol der (S.D.) ^egt dat hier ret meest Amsterdamsche werklieden zijn, terwijl onze menschen naar Duitschland worden geetuurd. Het schijnt voor Amersfoort te zijn: hoe ver der van huis, hoe gezelliger. Hij vraagt of het niet mogelijk i* stappen te doen dat de Amersfoorters het eerst aan het werk worden gesteld. Wethouder Noordewier (S.D.) deelt mede, dat de objecten die vroeger in werkverschaffing werden genomen nu ook in werkverruiming zijn. Een ver hooging der loonen heeft dit niet tón gevolge. Een toezegging over het té werk stellen van Amersfoorters kan 6pr. niet doen, daar dit gebeurt door de Rijksinspectie. Maar dezelfde opmer king is1 al lang geleden gemaakt in een vergadering van Burgemeesters in Utrecht. Toen is ook aangedron gen om de menschen in eigen om geving te werk te stellen. B. en W. kunnen er geen invloed op uitoefe nen, maar meermalen is de zaak be sproken. Dc toezegging is gedaan, dat zooveel mogelijk in die richting zou worden gewerkt. Van uit Amersfoort zijn 275 ar- - beielers in Duitschland geplaatst, er zijn 575 werkloozen en daarvan zijn er 200 geplaatst in de werkver schaffing in. de omgeving van deze gemeente. De heer polder (S.D.) wist, dat B. en W. er weinig aan kunnen doen, maar als er nog ee'ns op gewezen wordt, kan het misschien invloed hebben. We moe ten trachten met. al wat. in ons is om de menschen hier werkzaam te houden. De heer v. d. Linden (R.K.) dankt voor dc bemoeiingen van B. en W. De heer Waterloo (R.K.) heeft, ge hoord, dat. er 200 arbeiders zijn te werk gesteld. Worden die andere 375 ge- steu nd? Wethouder Noordewier (S.D.) deelt mede, dat die niet allen gesteund worden. 11. Voorstel van B. en W.om credie- ten te verleenen ten behoeve van de Centrale Werkverruiming. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. betreffende de regeling van het honorarium van den stenograaf der Raadsverslagen. De heer Stadig (A.R.) begrijpt, dat. B. en W. in dezen tijd met dit voorstel komen, maar voor hem -is het onaan vaardbaar. Het beroep van stenograaf is een vrij beroep en zoovele vrije beroe pen lijden schade. Hij kan zich er mee vcreenigen een minimum bedrag te stel len, maar dan lager dan B. en W. Deze stellen ƒ900, maar wanneer we dit op ƒ700 stellen hebben we aan practieche eischen voldaan. Wethouder van Galen Last (C. H.) wijst er op, dat. alleen de salarissen de laatste drie jaren zijn overgelegd. Daarvoor was het jaarlijksche bedrag veel hooger. Toen het verzoek kwam een vaste basis aan te nemen hebben B. en W. inderdaad gemeend dat een beloo ning van 900 gerechtvaardigd was. De heer Stadig (A.R.) wijst er op. dat voor alle burgers geldt, dat de laat ste drie jaren ongunstiger waren. Een voorstei-Stadig, om hei minimum op 700 te bepalen wordt verworpén met 8 tegen 15 stemmen. Voor: Stadig, van Tellingen, Bennin ga. Gelderman, de Haan, v. Ilamersveld, v. Munster. Noordman, Pothoven. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen 13. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen over te gaan tot opname van tijdelijk kasgeld naar he hoefte ten laste van het dienstjaar 1941. Aangenomen. 1 14. Voorstel van B. en W. inzake couponbelasting verschuldig voor ren te van gemeente-leeningen. Aangenomen. Voorschot voor vernietigde uniformkleeding 15. Voorstel van B. en W. tot het geven van een vergoeding aan ambte naren van politie wegens vernietigde uniformkleeding. De heer v. Hamersveld (R.K.) kan niet voor het voorstel zijn, zooals het hier ligt. Veel menschen hebben eigendom moeten vernietigen en hij ziet niet in, dat het eene deel oer burgerij zooveel heter moet worden behandeld dan het. andere. Hij zou er voor zijn een voorschot te verleenen van ten hoogste 50% van het hun ingediende bedrag om vergoeding. Wethouder van Galen Last (C.H zal er niet veel over zeggen naar B. en W. met. het. voorstel van den heer v. Hamersveld kunnen meegaan. De heer Smit (S.D.) kan zich daar mee niet vereenigen en meent, dat de menschen recht hebben op 100% ver goeding. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) geeft den voorkeur aan het voor stel van B. en W. De heer Benninga (C.H.) acht. het zeer juist gezien, dat de gemeente van wie de order is uitgegaan hun kleeren tevernietigen, deze ook vergoedt. Hij zou nog. verder willen gaan, daar ook menschen hun fiets zijn kwijt geraakt. De heer Ruitenberg (V.D.) weet wel- dat. de menschen geen recht op ver goeding hebben, daar deze schade valt onder geweldschade. Maar hij vindt 50% wel wat weinig en zou liever 80% stellen. Als het. Rijk niet vergoedt moe ten de menschen terug kunnen komen bij de gemeente. De heer v. Waterloo (R.K.) merkt op, dat de goederen toch zijn vernietigd door de toenmalige machthebbers. Wethouder v. Gales Last (C.H.) wijst er opi dat de Gemeente geen orders heeft gegeven tot vernietiging. Daarom is het beter een voorschot, te geven. De heer Beuningen (C.H.) Worden er dan nog pogingen gedaan de vergoe ding te krijgen? Wethouder v. Gales Last (C.H.) Dat staat toch in het stuk. De heer v. T e 11i n g e n (Am. Belang) wil dan een voorschot geven van het volle bedrag. Wethouder v. Gales Last. (C.H.) B. en W. hangen niet aan het bedrag. La ten we dan 75% voorschot geven. Dat wordt aangenomen. Gemeente-begrooting 1940 16. Voorstel van B. en W. tot wljzi- ET wordt, langzamerheid een goe- 1 1 de gewoonte om op den laatsten van Wijnmaand aandacht te wijden aan en te vragen voor het sparen. De spaarbanken, aangesloten bij den Ncderiaandschen Spaarbankbond, wij den hun zorgen aan de propaganda voor liet sparen, omdat zij zelf overtuigd zijn dat het sparen noodig is zoowel voor ieder individueel als voor de ge meenschap in totaal. Zij vragen aandacht voor het sparen van de spaarders in het algemeen en in het hijzonder van diegenen, die hoewel bij de spaarbank thuishoorend,daar nog niet geregeld verschijnen. In dezen tijd zal echter misschien eerder dan anders de gedachte op komen: waarom zal ik sparen? Waarom sparen I_T ET is al zoo vaak gezegd, maar het A 1 kan nochtans goed zijn hierop op nieuw de aandacht te vestigen, dat het voor iedereen noodzakelijk is om zoo veel mogelijk geregeld te sparen. Wij beseffen zeer wel, dat er omstandig heden kunnen zijn. die het sparen ten eenenmale onmogelijk maken, maar voor de groot e meerderheid blijft het toch een gebiedende eisch om zich voor het heden behoeftebevrediging te ont zoggen, teneinde in de 'toekomst meci belangrijke behoeften te kunnen vol doen. Men zal moeten zorgen een appeltje voor den dorst te hebben en men zal dus een reserve moeten kweeken. teneinde daarop, wanneer de nood daar is, te kunnen terugvallen. Hoevelen zijn juist nu dankbaar dat zij. toen het getij mee was, iets opzij hebben gelegd, teneinde daarop nu een beroep te kunnen doen en niet afhanke lijk te zijn van anderen of hulp te moeten vragen bij de gemeenschap. F.n hoevelen betreuren niet juist nu, dat zij vroeger maar voor den wind geleefd hebben en zich nooit bedacht hebben, dat het getij ook wel eens kon keeren. Door het sparen vermeerdert men zijn weerstandsvermogen en verhoogt men zijn onafhankelijkheid. Het sparen is echter niet alleen een levensbelang voor het, individu op zich zelf, maar het is niet minder een be staansvoorwaarde voor de gemeen schap, waarvan hij deel uitmaakt. Ook deze zal alleen kunnen bestaan, wan neer door haar leden regelmatig gelden worden overgehouden, welke voor alge meens doeleinden kunnen worden be steed. Helaas zal de gemeenschap nu ïn nog meerdere mate dan vroeger, het zij door belastingverhooging dan wel op andere wijze genoodzaakt zijn een beroep te doen op haar leden en aan dit beroep, waarvan het. welslagen af hankelijk is van het sparend vermogen dier gemeenschap, zal alleen voldaan kunnen worden indien iedereen op tijd daarvoor iets terzijde legt. Niet oppotten HET mag ook in dezen tijd nog wel eens extra gezegd dat sparen niet beteekent geld oppotten, want noch het individu noch de gemeenschap is daar mede gehaat. De eerste niet, omdat hij meer gevaar loopt en van zijn geld geen rente maakt en de tweede niet omdat het geld aan nuttiger bestemming wordt onttrokken. Tegenwoordig is de neiging om gelden thuis te bewaren weer aanmerkelijk grootcr. En dat niettegenstaande de daaraan verhonden gevaren thans ook veel grooter zijn. Het kan toch niet ont kenrt worden dat de kans op brand en diefstal in dezen bijzonderen tijd if. toe genomen. En wat meent men ermee te hereiken? Veilig zijn de gelden thuis allerminst en opbrengen doen zij ook niets. Men heeft er elk moment de beschikking over. Inderdaad, zoolang het tenminste niet verongelukt is. Waar sparen? pFI zijn uiteraard meerdere mogelijk- heden om te sparen, maar voor veten Is het altijd nog het meest voor de hand liggend om de spaargelden toe te ver trouwen aan een Spaarbank. Het spreekt vanzelf dat er in de achter ons liggende maanden hij de spaarbanken voor zeer verschillende doeleinden veel geld is opgevraagd. De spaarhanken hebben aan alle redelijke wenschen tot ging van de gemeente-begroot ing dienst 1940. De heer Beuningen (C.H.) vestigd er de aandacht op, dat bij verschillende posten staat: te hoog geraamd. Dat kan natuurlijk, maar als de post verdubbeld wordt is het toch wel erg. Ook voor Birkhoven wordt weer een bedrag ge vraagd van 1160, daarbij was eenige toelichting noodig. Waaraan is 't toe te schrijven, dat door den leider der Distributie 750 is ge vraagd? De heer Stadig A.R.) zegt, dat er een post is voor kijk- en luisterposten, waarop hij wel eenige toelichting wil hebben. Heeft dat soms ook nog conse- qenties. Welke gevallen zijn het bij de luchtbescherming, waarvoor vergoeding moet worden gegeven en welke maat staven zijn er aangelegd. Dan is er een post van: 3000 voor evacuatie. Het kan zijn, dat we ook van andere gemeenten nog zulke posten krijgen. Is het mogelijk, dat we die gel den van het Rijk zuilen krijgen? Hij meent, dat dit twijfelachtig is. Wethouder v. Galen Last (C.II.) deelt mede, dat de post, welke verdub beld is, betreft sociale zaken en nie mand wist welk werk daar zou komen. Wat de verkooping van Birkhoven .be treft, spr. kau dit nu niet toelichten, maar de cijfers zullen worden verstrekt. De post voor de gemeente Obdam is ontstaan door een fout der gemeente Obdam, die met de vergadering heeft ge vraagd aan de geëvaoueerden. Nu zorgen ave van de gecvacueerden de gel den te krijgen en deze zullen we aan de gemeente Obdam overmaken. De Voorzitter zegt, dat het moeilijk is de vergoeding vast te stellen voor den leider van den Distrihutiedienst, maar hij meent, dat 750 voldoende is. Wat de vergoeding der luisterposten betreft, dit zal worden nagegaan. Het voorstel wordt aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van de lijst van straatnamen. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling van grond nabij de Noordstraat. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot ver huring van een kiosk aan het Stations plein aan W. Peper. Aangenomen. 20. Voorstel van B- en W. tot ver huring van een gedeelte van het sport terrein aan den Leusderweg aan R. Groenen berg c.s. Aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tot ver huring van een perceel grond nabij de Eem aan J. van Alphen. Aangenomen. 22. Voorstal van B. en W. tot ver huring van een perceeltje grond gelegen nabij den Leusderweg aan de speel tuinvereeniging „Het Leusderkwartier". Aangenomen. 23. Voorstel van B. en W. tot ver laging der huursotin voor het perceel Ut recht scheweg 17. De heer Ruitenberg (V.D.) vraagt of het wel billijk is de huur terug te brengen op 480. Op grond van het feit, dat de achter tuin in gebruik is genomen. Maar bij zoovele burgers is een gedeelte van het huis in beslag genomen, en ze zijn niet om verlaging van huur gekomen.. Er zit nog achter, dat de huur gauw verlaagd moet worden en dan zitten we aan de lage huur Wethouder van Gales Last (C. H.) zegt, dat de huurder al eerder is gekomen om verlaging en toen is hij" verwezen naar de militaire autoriteit. Maar nu is de zaak anders nu de ge meente de loopgraaf heeft overgenomen voor de luchtbescherming. De heer Ruitenberg (V.D.). er kent. daaraan niet te hebben gedacht. De heer S t a d i a (A.R.) geeft in over weging niet de huur te verlagen maar een reductie te verleenen zoolang de loopgraaf er blijft. Aldus wordt besloten. 2-4. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan de N.V. T. van Hoogevest van een perceeltje grond nabij de Breestraat. Aangenomen 25. Voorstel van B. en W. tot ver pachting van perceeltjes grond aan nader door hun College aan te wijzen personen. Aangenomen 26. Voorstel van B. en W. tot ver terugbetaling zoo spoedig mogelijk ge volg gegeven, zoodat, er hier en daar nog al eens meer geld is terugbetaald dan ingelegd. Verheugend echter is het dat de terugbetalingen per maand bij de spaarhanken thans weer zijn gedaald beneden het maandgemiddelde van de 5 voorafgaande jaren, terwijl de inlagen wederom regelmatig stijgende zijn. Vroeger borg men spaargelden vaak in de bekende oude kous. in een trekpot of in de linnenkast. Door schade en schande is men echter wijs geworden, want maar al te vaak ging dit bezit, door brand of diefstal verloren. Men doet daarom veel beter zijn spaarpen ningen alleen toe te vertrouwen aan die instellingen, welke speciaal daarvoor zijn bestemd. Het zoo menigmaal in de pers voorkomende bericht: „Kleine spaarders gedupeerd" toont duidelijk aan dat voorzichtigheid bij de keuze echter noodzakelijk is. Men brenge zijn spaargeld daarom bij een zuivere spaabank d.w.z. een instel ling van algemeen maatschappelijk nut, welke door baar bestuursleden belange loos wordt beheerd en waar de gelden op de meest soliede wijze worden be legd. Als zoodanig zijn te beschouwen de spaarhanken, aangesloten bij den Nederlandschen Spaarbankhond en na tuurlijk ook de Rijkspostspaarbank. De Bondsspaarbanken staan onder regel matige controle van den Nederlandschen Spaarbankbond, waarbij er op wordt toegezien dat het beheer der spaarban ken op de juiste wijze wordt gevoerd, opdat zij te allen tijde aan haar ver plichtingen zullen kunnen voldoen. Deze spaarbanken zijn instellingen, welke met uitsluiting van elk persoon lijk winstbejag niets anders ten doel hebben dan de bevordering van het sparen. Zij zijn de trouwe bewaarders van de spaargelden der kleine spaar ders en waken voor hun belangen, in het besef, dat sparen de bron is van volkskracht. pachting aan \V. G. Rikken van een perceeltje grond nabij de Asterstraat. Aangenomen 27. Voorstel van B. en W. tot ven koop aan P. K. van Eykelenburg van een perceel bouwterrein aan dc Billiton straat groot 1617Ma voor 6800.—. Aangenomen 28. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit dd. 20 Aug 1910 No. 259, Inhoudende machtiging aan B. en W. om te hesluiten tot den verkoop van riet- en grasgewas, groei ende op gronden, gelegen onder de ge meenten Bunschoten en Eemnes enz. Aan ge romen 29. Reclames schoolgeld dienst 1939/ 1910 en 1940/1941. 30. Ontheffingen en reclames straat- en rioolbelasting dienst 1939 en 1940. 31. Ontheffingen hondenbelasting dienst 1937 en 1940. De punten 2931 worden aangenomen De heer Bolmeyer benoemd tot adjunct-directeur 32. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de jaarweddenregeling (ad junct-directeur bij de Bedrijven en arm- verzorger). De heer v. Hamersveld (R.K.) heeft zich in de Commissie der Be drijven al tegen het voorstel ver klaard omdat hij er weinig voor voelt krachten te koopen. Alleen een functie te maken om een kracht te behouden lijkt hem niet den juistm weg. Als het noodig is een adjunct- directeur te benoemen kan hij zich er mee vereenigen. Maar toen het voorstel daar werd besproken was het salaris van ,f 3600 tot ,f 4200 en nu luidt het salaris 3900 tot 4500. Dan had hij zich er direct te gen verklaard en nu is hij er be paald tegen. De heer Beun in ga (C.H.) is er ook tegen en vreest consequenties voor de andere bedrijven die ook zullen ver zoeken een adjunct-directem* aan te stellen. Het moet los van den persoon worden gezien en men moet alleen vra gen of het bedrijf een adjunct-directeur noodig heeft. In dit geval acht hij het niet verantwoord voor de gasfabriek. Beter zou het zijn een persoonlijke toe lage te geven. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) kan zich ook niet met het voor stel vereenigen. Ook de andere bedrij ven zullen om een adjunct-directeur komen. De heer de Haan (R.K.): Uit het thans ter tafel liggende voorstel zou ik moeten opmaken, dat er plotseling bij de gemeentediensten dringend behoefte bestaat aan een functie van adjunct- directeur. Ik zoii mij anders niet. kunnen verkla ren, waarom juist In deze dagen, er een voorstel wordt ingediend om te komen tot verhoogimg van de salarissen van de hoogere gemeente-ambtenaren, want hier toch komt de strekking van het voorstel op neer. Ik ben er n.l. niet van overtuigd, dat de technische hoofdambtenaren plotse ling hebben gefaald in hun tot nog toe gevolgde werkwijze, waardoor de ge meente zich genoopt zou gevoelen om een adjunct directeurschap bij alle dien sten in te stellen. Een overweging zou zijn, de thans fungeerende hoofdambtenaren met zil veren koorden aan de gemeente te bin den, opdat zij minder geneigd zouden zijn, naar elders te solliciteeren. Ging men van deze overweging uit, dan zou men het persoonlijk belang stellen ho ven dat van de gemeenschap, dus kan ik ook deze overweging moeilijk als fac tor voor het indienen van dit voorstel beschouwen. Bovendien heeft, het college nooit wil len voldoen aan een der belangrijkste eischen van sociale rechtvaardigheid tegenover alle gemeente ambtenaren, dus niet uitsluitend tegenover de hooge re, n.l. het verleenen van kindertoeslag. Het is jammer dat de overheid de ge meente in dezes heeft moeten voorgaan door kindertoeslag wettelijk te regelen, een weg, waar het college tot nog toe geen voet op heeft willen verzetten. Waar de kindertoeslag steeds is af gewezen met een beroep op financieele omstandigheden is het moeilijk spreker te overtuigen dat dit voorstel redelijken grond heeft. De heer v. Munster (R.K.) heeft in de kleine commissie zijn stem laten afhangen van de vraag of deze adjunct directeur absoluut noodzakelijk zou zijn. En daarop is geantwoord, dat dit nood zakelijk was. Nimmer is echter in de commissie voor de bedrijven er over ge sproken en ook op het ontwerp be grooting 1941 komt deze functie voor. Daar mee vervalt voor spr. de nood zakelijkheid der functie. De heer Smit (S.D.) meent, dat de zaak anders is, dan hier is be sproken. Reeds eenige jaren geleden heeft de Directeur gevraagd een ad junct directeur aan te stellen. De Directeur ziet ver vooruit en hij weet, dat hij over eenige jaren de gasfabriek zal moeten verlaten op grond van zijn leeftijd en hij weet dat een der ernstigste candidaten voor directeur zal zi,in de heer Bol meyer. Daarom zijn we in de com missie met het voorstel meegegaan. De heer Ruitenberg (S.D.) zegt, dat ieder particulier het zou doen om zoo'n kracht te behouden. We moeten de zaak bekijken zooals ze ls. en er geen andere dingen bij halen zooals kindertoeslag e.a. Wat. de heer Smit «heeft gezegd, doet er ook niet. toe. we moeten nu vragen wat is noodig voor de gasfabriek. De heer van Nieuwenhuizen (C.H.) vindt, dat. de heer Ruitenberg het zoo goed heeft gezegd. Juist als particu lier moeten we trachten een goede kracht voor het bedrijf te behouden. De heer Waterloo (R.K.) meent, dat de functie geschapen wordt voor den heer Bolmeyer. Hebben B. en W. de zekerheid dat als hij benoemd wordt, hij ook zal blijven. Zijn sollicitatie-mogelijk heid naar grootere plaatsen is groot. De heer Bakker (Lib.) wijst er op, dat we iemand voor het bedrijf moeten hebben die de stad goed kent.. En dat GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 25 t.m. Donderdag 31 October vertooning van de film „De drie Codona's". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen om 8 uur nam. Woens dag matinee om 2.30 uur. :iTY THEATER. Van Vriidag 25 t.m. Don derdag 31 October vertooning van de film „Renate in het kwartet." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6 30 en 8 uur. W oensdag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film Kermisgasten. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor aiie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHU1S A.K.G. HerfsttentoonsteL. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wjjers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dageljik8 van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12'en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). REM. KERK. 31 October. N.P.B. Leden vergadering. 2.30 uur. AMIC1TIA. 1 Nov. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Lezing van den heer H. H. Holtz- appel. 2.30 n.m.. AMICITIA. 3 Nov. Concertvereeniging Concertgebouwtrio. 2.30 uur. doet de heer Bolmeyer en daarom moe ten we alles in 't werk stellen hem te behouden. Wethouder v. Galen Last (C.H.) meent, dat alles moet ge daan worden om beste krachten te behouden. Spr. is wel lang over tuigd van de noodzakelijkheid van een adjunct-directeur voor dit be drijf. Als de heer Bolmeijer die ge mobiliseerd was, en den afgeloo- pen winter niet al zijn tijd van zijn verlof had gegeven, dan was het naar sprekers meening, al misge- loopen. Daarom zijn B. en W. nu met het voorstel gekomen. Bol meyer is in Ede benoemd op een salaris van ƒ3900. Hij wil liever in Amersfoort blijven en toen is het voorstel in de commissie gekomen en de commissie was unaniem voor het instellen van de rang. Ieder particulier, die zoo'n kracht in zijn bedrijf had, zou al het mogelijke doen om hem te behouden. In een zwaarbelast bedrijf,, waarbij de mees te krachten een leeftijd hebben, dat 2e niet meer over zooveel vitale kracht beschikken, is het noodzakelijk een jonge flinke kracht te hebben. Laten we eerlijk bekennen, dat we er al te lang mee hebben gewacht en dat we het moeten doen voor den komenden winter, die hooge eischen zal stellen. We moeten alles doen om de capiciteit van de fabriek op te voeren. Ook heb ben we nu bij de waterleiding niet meer de Utr. waterleiding en dat geeft alles veel en veel werk. Of er bij de andere bedrijven een ad junct-directeur zal komen, zullen we moeten bekijken. In dezen moeilijken tijd moeten er wel bijzondere omstandigheden zijn om met zoo n voorstel te komen, zegt de heer De Haan. Dat is volkomen juist, die bijzondere omstandigheden heb ik zoo juist opgesomd. Spr. vindt het jammer, dat de heer Smit heeft gesproken over de ver vanging van den directeur. Spr. wil zich aan niets binden, het gaat louter en alleen om deze functie. We zijn maar niet zoo licht over deze zaak heen geloopen. Spr. hoopt, dat men de noodzakelijk heid van het voorstel zal begrijpen. De directeur die vecht en werkt voor zijn bedrijf moet een jonge kracht naast zich hebben ter wille van het bedrijf. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) verdedigt nogmaals zijn stand punt. De heer de Haan (R.K.) noemt het argument van den wethouder, dat. voor het bedrijf een adjunct-directeur noodig is hol en voos, want de heer Bolmeyer zal niet. worden vervangen door een technisch hoofdambtenaar, hij zal dus precies hetzelfde werk blij ven doen. De heer v. Munster (R.K.) zet nog maals uiteen, waarom hij nu tegen het voorstel is. Wethouder v. Galen Last (C.H.) erkent, dat het niet juist is dat al niet eerder met het voorstel is gekomen. 'Inderdaad is naar zijn overtuiging de adjunct-directeur noodzakelijk. De directeur is een bijzonder mensch. Als hem eenmaal iets geweigerd is komt hij er niet voor de tweede maal mee. Het is niet alleen om den naam, maar omdat we onzen technischen hoofd ambtenaar op deze plaats noodig heb ben Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 14 tegen 8 stóm men. Tegen: Noordman, v. Tellingen, Waterloo, Beuninga. Gelderman. de Haan, Hamersveld, v. Munster. Tengevolge van deze stemming wordt de heer Bolmeijer benoemd tot adjunct-directeur. (Zie verder pag. 2)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5