Frankrijk betreedt weg der samenwerking met de as Berlijn aan de zijde van Italië in het Grieksche conflict De lange winteravonden In het kader van de constructieve activiteit der nieuwe Europeesche orde Fransche hoop op welvarend en eensgezind Europa Actie gericht tegen Britsche steunpunten Brand in het ministerie van oorlog der Ver. Staten De Birma-weg is onbruikbaar Het Italiaansche weer- machtsbericht SCHOTERMAN'S OUlJtE GENE VER per .kruik- f 3.45 bij 6 kr. f 'J.25 bij 12 kr. a 3.151 Ut'r.str, 17 Ao J! 0»/^ WILLY PETILLON schrijft voor onze 1 vlezeressen over:J GLASTRA'S VISCHHANDEL Uiit den G.U.KJB] Competitiestanden Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 Radiorede van Pétain GENEVE, .30 Oct. (D.N.B.). Het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain, heeft vanmiddag voor de radio een toespraak tot het Fransche volk gehouden, "waarin hij zeide: „Ik heb Donderdag een ontmoeting gehad met den kanselier van het Duitsche Rijk. Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Fuehrer. Ik stond van gecnerlei zijde bloot aan een dictaat of eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modaliteiten zullen later bespro ken worden. Ik stel er prijs op diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten, te zeggen, dat het bevorderen van dit welzijn in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van iederen Franschman is vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twijfelen, even als aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in herinnering dat de meest'trot- sche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrevene verhardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heeft, heeft den plicht de gunstige atmosfeer te scheppen voor het behartigen van de belangen van het land. In eere en teneinde de eenheid van Frank rijk te handhaven, betreed ik thans in het kader van de constructieve activiteit der nieuwe Europeesche orde den weg der samenwerking". Telegram van den Fuehrer aan den Duce DAARNA wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de meeningsverschillen op het gebied der binnenlandsche poli tiek ter zijde te stellen en de afval lige beweging in de koloniën te onderdrukken. Tenslotte verklaar de Pétain: „De ministers zijn uit sluitend aan mij verantwoording verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb totdüsverre tegen U ge sproken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een lei der tot U. Volgt rrtij, bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frank rijk." Aan het nieuwe Europa, dat zich on der leiding van de spilmogendheden he- gint af te teekenen, wordt door de Pa- rijsche pers sedert de ontmoeting van den Fuehrer met maarschalk Pétain steeds meer aandacht geschonken. "De Matin verklaart, dat de toestemming van Pétain op het voorstel van den Fuehrer vrijwillig is genomen en door de geheeld Fransche regeering is goedgekeurd. De benoeming van I.aval tot minister van buitenlandsohe zaken beteekent het suc ces van deze politiek van continentale loyaliteit. De Oeuvre schrijft: „De Rijkskan* selier toont zich niet alleen een lei der van het Duitsche volk. doch denkt evenzeer aan Europa. Hij wil een duurzamen vrede stichten en een hetere toekomst voor de werken de bevolking in alle landen schep pen. Een tot vrede gebracht, georgani seerd en samenwerkend Europa zal spoedig de vruchtbaarste, rijkste en machtigste gemeenschap op den ce- heelon aardbol worden. Frankrijk heeft thans te kiezen." Verantwoordelijkheids besef jegens Europa Semi-officieel wordt uit Berlijn ge meld: Bij de ontmoeting van den Führer met de Fransche staatslieden zijn, naar men in politieke kringen te Berlijn meent te weten, geen formeele afspra ken gemaakt. Echter is wellicht de ver onderstelling gewettigd, dat daarbij principieele vraagstukken betreffende de toekomstige positie van Frankrijk in Europa besproken zijn. natuurlijk uit gaande van het feit. dat Frankrijk mede schuldig is aan den tegenwoordige» oorlog, dat het dezen oorlog verloren heeft en ook zijn deel in de gevolgen moet dragen. Daarover is men het van beide zijden eens. Men gaat. zoo verklaart men te Ber lijn, niet uit van illusies, doch van nuchtere, van werkelijkheidszin getui gende inzichten, tegelijkertijd echter ook van de gemeenschappelijke verant woordelijkheid tegenover Europa. In dit verhand wordt opnieuw op den ernst en de draagwijdte van de diplomatieke activiteit der asinogendheden in de af- geloopen week gewezen. Deze activiteit schijnt zich inderdaad geenszins te be perken tot den 6.000 K.M. langen weg van de zooeven beëindigde reis van den Führer. De asmogendheden zullen eerder in yzeren vasfgealofenbeid den strijd tegen Engeland ook op buifenlandsch politiek gebied voortzetten met het doel: uit schakeling van den F.neelschen vredes- verstoorder en het «chepppn van een nieuwe orde op den grondslag van rechtvaardigheid Belangwekkend is daarhii helden van weiinge'ichte ziide te Rerlijn geconstateerd wordt, namelijk dat de weinige zinnen, die de Fiihre*- bii de besprekingen tijdens ziin rei« heeft gesproken, van groo^ere histori sche draagwijdte ziin dan alle gedöe van de F.ngelsebe diplomatie in de laatste zes maanden. De Duce heeft een telegram van den Führer ontvangen van den volgenden inhoud: „Bij mijn terugkeer in Duitschland breng ik U, Duce, mijn hartelijken dank tot uitdrukking voor de gastvrijheid en de ontvangst, die mij wederom door Florence is bereid. De uitbundige geest drift der Florentijnsche bevolking be wijst, dat de hondgenootschapspolitiek tusschen Italië en Duitschland welker algeheele gelijkheid van opvattingen wij wederom hebben bevestigd tijdens deze besprekingen in het hart van uw volk is geworteld. Dank zij de macht onzer legers en het vertrouwen onzer volkeren zal niemand ons meer de over winning kunnen ontrukken. Ik richt tot U mijn groet als vriend en kameraad". w.g. Adolf Hitler. De Duce heeft van generaal Antones- cu een telegram ontvangen van den vol genden inhoud: Duce, op den dag waar op het Italiaansche volk den verjaardag viert, van den marsch naar Rome, neemt het Latynsche Roemenië, dat afstamt van de iegionnairs van Trajanus, met de grooste en hartelijkste geestdrift deel aan de wenschen, die men formu leert voor de roem van Italië en voor de welvaart van een sterk en hecht regime, en het verzoekt U de warmste geluk- wenschen in ontvangst te willen nemen. Italië houdt vast aan zijn eischen Als antwoord op de veronderstellin gen, geruchten en zoogenaamde onthul lingen, die in het buitenland, vooral door de vijandelijke propaganda, ver spreid zijn over de beteekenis van de ontmoeting te Florence tusschen Musso lini en Hitier, wijst men er te Rome op, dat de bespreking een der meest princi pieele en nuttige in het leven en werken der as is geweest en dat de wereld er spoedig de politieke en militaire gevol gen van zal zien. Dergelijke ontmoetingen tusschen de leiders der beide revoluties, die in dei toekomst nog veelvuldiger zullen wor- Maxi Herber en Ernst Baier, het be kende paar wereldkampioenen kunst- schaatinjdcn, heeft dezer dagen den sportieven band met een huwelijk be zegeld. (Foto Scherl) den, zijn een bewijs van de innige soli dariteit tusschen de beide politieke en militaire leiders en de beide naties. Men voegt hier aan toe, dat, aangezien de zeer nauwe samenwerking tusschen de beide verbonden naties zich ook tot bijzondere kwesties uitstrekt, de as vol komen solidair is ten aanzien van het geval van Frankrijk. Anders gezegd, zonder dat de beide mogendheden de overwonnenen vernederen, handhaven zij de eischen, die bij het begin van den oorlog ten aanzien van Frankrijk ge steld zijn en zij zullen elkaar wederkee- rig helpen bij de verdediging en de ver wezenlijking van deze eischen. In tegenstelling tof de geruchten in het buitenland, als zou Italië van een deel van zijn sedert jaren aan de inter nationale openbare meening nauwkeu rig bekende nationale eischen ten gun ste van Frankrijk afstand gedaan heb ben of daartoe bereid zijn, wordt van welingelichte Italiaansche zijde ver klaard, dat Italië zelfs geen duimbreed van zijn legitieme eischen zal laten val len. Van al deze tendentieuze geruchten s volstrekt geen woord waar. Zij worden daarom door genoemde Italiaansche kringen in den meest categorischen vorm gedementeerd, waarbij ook gewe zen wordt op de zoo juist te Florence opnieuw bekrachtigde overeenstemming met Duitschland. BRITSCHE VLIEGERS SCHENDEN ZWEEDSCHE NEUTRALITEIT STOCKHOLM, 31 Oct. (D.N.B.). Britsche vliegers hebben opnieuw de neutraliteit van Zweden geschonden. In den afgeloopen nacht heeft een Engel- sche bommenwerper verscheidene bom men geworpen op de havenstad Helsing- borg. Slechts aan de onbekwaamheid van den Engelschen vlieger is het te wijten, dat de bommen niet op de havenwerken van de hel verlichte stad vielen, zooals kennelijk de bedoeling was. doch in zee. Het Zweedsche lucht doelgeschut trad in werki.ng en de vlie ger verdween in Noord-Westelyke rich ting tezamen met andere Ëngelsche machines, die boven zee gebleven waren. VERTREK VAN ENGELSCHEN UIT ROEKENIE SOFIA. 30 Oct. (D.N.B.). De laat ste dagen is het aantal Engelschen, dat van Boekarest naar Sofia reisLzecr ver meerderd. Vooral diplomaten, journa listen, handelsvertegenwoordigers en agenten hebben Roemenië verlaten. Ve len hunner hebben Sofia slechts als tus- schenstation aangedaan om terstond door te reizen, naar Turkije of Grieken land. BERLIJN, 30 Oct. Officieus wordt gemeld: De verhouding- van Duitsch land tot andere staten wordt bepaald door de bondgenootschapsverplichting tegenover Italië. Met deze verklaring werd vandaag in de Wilhelmstrasse op een vraag van buitenlandsche journa listen de houding van Duitschland in het huidige Italiaansch-Grieksche con flict aangegeven. In politieke kringen wijst men in dit verband op den inhoud van de Ita liaansche nota aan Griekenland en op de verschillende officieuze Italiaansche uitlatingen, waarin de handelingen der regeering te Athene, die op eenzijdige bevoordeeling van Engeland gericht waren, ondubbelzinnig vastgesteld wor den. Men verklaart te Berlijn, dat de Italiaansche reactie in dit gebied niets anders dan een deel van den ge meenschappelijken Duitsch-Italiaan sclien strijd tegen Engeland en poli tiek bezien een verschijningsvorm van do aspolitiek is. De actie van Italië zoo betoogt men voorts in politieke kringen zal defi nitief opruiming houden onder het En gelsche stelsel in het gebied van de Middellandsclie Zee. welk stelsel daar niets te zoeken heeft en inzonderheid onder de denkbeeldige en werkelijke Steunpunten van F.nepland. De stelling, dat Engeland een Middellandsche Zee mogendheid is, zal eens evenzeer een fictie blijken als de voorstelling, die nog slechts op leemen voeten staat, van En geland als wereldmacht. Roosevelt voert besprekingen Onmiddellijk na zijn terugkeer te Washington heeft president Roosevelt een bespreking gehad met Hull en Sum ner Welles over de jongste oorlogsge beurtenissen. Er werd geen communi qué. uitgegeven. Men gelooft echter, dat de besprekingen geloopen hebben over een eventueele neutraliteitsverklaring. Huil enSumner Welles hebben Roose velt medegedeeld, dat de tot dusverre ontvangen berichten niet voldoende zijn om met betrekking tot de Grieksch-Ita- liaansche gebeurtenissen een proclama tie over de neutraliteit of over een blok- keeren van het crediet uit te vaardigen De secretaris van den president. Early, heeft aan journalisten verklaard, dai Huil en Welles een uur lang alle ge zichtspunten van den buitenlandschen loestand grondig hebben bestudeerd Wanneer Roosevelt zich aan de over eengekomen regeling houdt, zal hij zich opnieuw naar Massachusetts hegeven om zijn verkiezingstournee voort te zet ten. Italië waakzaam Met betrekking tot de berichten over de houding van derde statf-n in het Z.O. van Europa ten aanzien van het Gricksrh-Jtaliaansche conflict, wordt er in welingelichte Italiaansche kringen op gewezen, dat -tol dusver geen uitla tingen van officieelen aard zijn ontvan gen. Italië volgt de houding der betref fende staten met de grootste aandacht en schenkt derhalve ook aan iedere niet- offirieele uitlating de noodige aandacht doch het doet ziin eigen houding afban kei ijk zijn van een verdere preriseering van het standpunt der betreffende sta ten. WASHINGTON, 30 Oct. (D.N.B.). In een deel van het gebouw van het minis terie van oorlog is op tot dusver onopge helderde wijze brand uitgebroken. Deze kon eerst na een uur onder controle wor den gebracht. In dit deel van het ge bouw, dat door het vuur is geteisterd, worden volgens mededeelingen van de politie, berichten van het ministerie van oorlog opgesteld. De sleutels van het geheimschrift worden daar evenwel niet bewaard. Een lid van het bewakingsper soneel van het gebouw verklaarde, dat deze afdeeling de belangrijkste van het ministerie van oorlog is. Het New York American Journal ver neemt uit Washington, dat het mi nisterie van oorlog nopens den reeds gemelden brand sabotage vermoedt. Het vuur, dat met razende snelheid om zich heen greep, verwoestte het codestelsel van het leger, naar het. blao meldt. Do opperbevelhebber van het. leger, gene raal Marshall, heeft, een onderzoek ge last. Vijfhonderd soldaten hebben op dracht gekregen het ministerie te be waken. TOKIO, 30 Oct. (Domei). Kapitein Kankei Tsjoedo, de leider van de Japan- sche vlootmissie in Indo-China, heeft he denochtend bii zijn terugkeer te Tokio voor de pers verklaard, dat de vernieling van de bruggen over de Mekong door de Japansche luchtbombardementen van 25 October tengevolge heeft gehad, dat de Birma-weg volkomen onbruikbaar is. De stroomsnelheid van de Mekong maakl het onmogelijk, na de vernieling van de bruggen vlotten te gebruiken om goede ren over de rivier te vervoeren, aldus Tsjoedo. Voor de vernieling der bruggen had men, naar Tsjoedo zeide. vrachtauto's zien rijden van China naar Birma, als ook in de tegenovergestelde richting. De naar Birma onderweg zijnde wagens vervoerden, naar men meende, tin, anti moon. en tungsten, hetgeen Engeland voor de oorlogvoering noodig heeft. Het onbruikbaar maken van den weg was derhalve niet slechts een ernstige slag voor Tsjoengking, doch zou ook ernstige, gevolgen voor Engeland hebben. ERGENS IN ITALIë, 30 Oct. (D.N.B.) In zijn weermachthericht no. 145 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Onze troepen zetten hun opmarsch op Grieksch gebied voort en braken het verzet, van den vijand. In Noord-Afrika veroorzaakten vijan delijke luchtaanvallen op Tobroek twee dooden en eenige lichte schade. In Oost-Afrika werden twee door den vijand met .gemechaniseerde middelen ondernomen aanvallen bij Tessenei en tusschen Kassala en Saderat met lichte verliezen aan onze zijde afgeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab veroorzaakten lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. ATHENE. 30 Oct. (D.N.B.) Naar uit een mededceling van het ministerie voor openbare veiligheid blijkt, heeft het bombardement op de voor den oorlog belangrijke doelen van Patras 50 dooden en 100 gewonden geëischt, doordat zoo als in de mededeelirig gezegd wordt, de bevolking zich niet naar de maatrege len voor de luchtbescherming gedroeg, maar er de voorkeur aan gaf de ver schillende phasen van het bombarde ment te aanschouwen. OORLOGSKABINET IN AUSTRALIË NEW YORK. 31 Oct. In Australië is naar Associated Press meldt een oorlogskabinet gevormd, waartoe de premier, de minister van justitie, die van financiën, alsmede (ie drie weermachtsministers en de minister van binnenlandsche zaken behooren. De minister-president heeft bovendien een oorlogsraad ingesteld, die uit acht leden van alle partijen bestaat. GEDENKTEEKEN VOOR SPAAN- SCHEN BURGEROORLOG MADRID. 31 Oct. (D.N.BTer ge legenheid van den dag tot herdenking van de gevallenen is in de infanterip- academie van Zaragoza een gedenktee ken ingewijd, dat het volgende opschrift draagt: „1936—1938 lees en verkon dig. dat de infanterie in den vrijheids strijd voor Spanje 49.000 dooden, 247.000 gewonden en S.000 verminkten gelaten heeft." KOERSEN NEDERLANDSCH CLEA- RINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Koersen voor stortingen op 31 Oct. 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36. Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 1,42. Tsjechische kronen (nieuwe schul den) 7.54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. TurKSche ponden 1.45L4. INDEXCIJFER 's-GRAVENHAGE. 30 Oct. Het in dexcijfer van koersen van aandeelen is heden: 143,5. Tel. 3450.. ÏZ ERDUISTERDE straten. Verduisterde woningen, waarbinnen, echter de lampen branden. De lamp boven de groote tafel in de huiskamer, vroeger het symbool van huiselijke gezelligheid. Maar dat was een andere lump. Niet het egale, heldere, maar wat koude licht van de electrische gloeilamp, maar de warme, levende vlam van de oude olie- later petroleumlamp. Wat later kwamen de gaslampen, die met hun zachte gesuis soms een sfeer van lichte doezeligheid konden geven. Onder die lampen zat men rustig bijeen deed spelletjes, las, handwerkte wat niet te veel omdat handwerken bij dat licht niet zoo best was voor de oogen kortom, men pleegde de huiselijke gezelligheid c.r werd aan uitgaan niet zoo veel gedacht. Uitgaan was iets bijzonderseen gebeurtenis. De lijden verunderden en met hen de zeden. Uitgaan werd iets heel gewoons; het gezin verspreidde zich. Men zat niet meer bijeen onder het zinnebeeld der huiselijkheidKleine kinderen naar bed; groote kinderen naar vrienden, naar clubavonden, naar cursussen, naar lezingen, naar een fuif. naar een concert. De ouders weg. samen of ieder afzonderlijk. Ver gaderingen. overwerk- En niet te vergeten bridge. Bridge, dat van een spel een cultus werd en soms een epidemie T N de groote steden was uiteraard dit 1 avondlijke leven heftiger, feller, meer algemeen dan in de kleinere plaatsen en op het platteland, waar de gelegen heden om uit te gaan minder waren of geheel ontbraken. Als de grootstede lingen nog ooit weer zullen leeren de gezelligheid in huis te vinden, zonder ze opzettelijk te willen installeeren, als een ontmonde en weggejaagde, met tc laat berouw weer ingehaalde vorstin dan zullen zij hun lessen moetpn gaan leeren in de gezinnen op het land. Het is nog niet zoo lang geleden, het is zelfs bii maanden te tellen, dat de mo derne mensch, als men hem gevraagd zou hebben of hij zii er prijs op stelde de goede ouderwetsche huiselijke gezelligheid te doen herleven, onver hillig of minachtend of verbaasd of spottend de schouders zou hebben opge haald. Dat was een overwonnen begrip' Gopd voor den doofpot, waarin zoo veel ouderwetsigheden voorgoed waren op geborgen. Nu worden we willens of onwillens teruggeworpen in onze huizen, wij staan voor een keuze, waarbij de beslissing immers maar naar één kant kan uitval len! Zélfs al mogen We tot middernacht op straat zijn, het. uitgaan, zonder taxi's, zonder straatverlichting, zonder veel aantrekkelijks buitenshuis in een vorm van meer of minder serieuze ontspan ning is waarlijk zoo aanlokkelijk niet. We vinden ons zelf terug in leege ka mers, Waar een lamp brandt boven een verlaten huiskamertafel. Nu is het de taak van de vrouw, van de moeder het verspreide gezin weer om zich heen te verzamelen, de gezel ligheid terug te brengen in een huis. dat misschien alleen nog maar diende als een soort karavanserai. Waar de leden kwamen binnenvallen om uit te rusten, te eten, te slapen, als het daartoe tijd was. TJT ET is een zware taak. Wij komen er niet. als we met een hoeraatje de lang vergelen gezelschapsspelletjes eer te voorschijn halen met een uit noodiging in het algemeen om nu eens gezellig te wezen. In de eerste plaats niet om de opzettelijkheid van het ge baar. In de tweede, misschien de voor naamste, niet. omdat vaak de leden van het gezin zich niet meer thuis voe ien achter de steenen van een domino spel, achter het dambord of met de dobbelsteenen van het triktrakspel in de hand. Om van de andere, kinderlijker spelletjes te zwijgen. Toch. er zijn zooveel mogelijkheden. De sfeer van een vertrek, met. een in tiem schemerlampje, een kleurig kus sen, en uitnoodigend bijgetrokken stoel, (loet al haast vanzelf een verlangen ont waken naar de intieme gezelligheid van een rustigen avond thuis. Ook al weten we, dat die eene avond een is van een lange reeks. De huisvrouw is de mag neet, die allen aan moet trekken, die hen vasthoudt, die doet. vergeten, dat het in eerste instantie maar gedwongen fraaiigheid was, het gebaar van niet- anders-kunnen. Dan komt de rest vanzelf, de spelletjes en de opgewektheid en de vroolijkheid, ook al brandt de kachel met papierbal Ien, al is de thee geen thee maar iets anders en al moeten we voorzichtig om gaan met het licht. Wij zullen in de lange winteravonden iets terugvinden.'wat .we lang verloren hadden en waarvan we vaak niet eens beseften, dat we het niet meer bezaten: rust. De rust om een mooi boek te lezen: om te beginnen aan een handwerk, dat we lang van plan waren; om onze ken nis op te halen van- een taal. waarvan we veel vergeten ziin. van een vak. dat vroeger onze belangstelling had en dat we lieten schieten. Wij zullen tijd kun nen vinden om ons te verdiepen in een figuur, in een onderwerp, waarover we meer zouden willen weten. Daar is zoo veel. dat we. doen kunnen, de tijd zal te kort zijn! Al deze dingen geven vanzelf stof tot gesprek. De gedaclitenwisseling verlevendigt, we hebben elkaar weer iets ie zeggen, iets te vertellen, zonder onze toevlucht te hoeven nemen om de leegfen te vullen! tot. roddelen. De winteravonden brengen schatten voor ons mee. Aan ons ze te vinden! Aan er anderen van mee te deelen. RECEPTEN Vischragoüt Benoodiedheden: drie ons gekookte visch zonder vellen of eraten. Elke vischsoort kan gebruikt worden. Onge veer een halve liter vischwater of wa ter met zout of half melk half water: ongeveer vijfendertig gram bloem of iets meer. peper een paar druppels ci troensap (in fleschjes te krijgen) een eierdooier: ongeveer een half kopje melk. Een stukje boter, ongeveer vijfen dertig gram. Kruiden. Bereiding: zet het vischwater of het water met zout of melk en water op met de kruiden, b.v. een takje peterse lie. worteltjes, laulierblad, snuifje thym, een paar kruidnagelen, en laat die er een kwartier in trekken. Verdeel de visch in nette stukjes. Roer de bloem met de boter dooreen en voeg er bij kleine scheutjes tegelijk de gekruide bouillon bij, die door een zeef gegoten is. en ook het half kopje melk. Roer de eierdooier mot iets zout, giet. er voor zichtig wat van de heete saus bij onder voortdurend roeren en giet ze. als ze flink verwarmd is voorzichtig van het vuur bij de saus. Roer er het citroensap door en nog een klein klontje boter. Verwarm de visch voorzichtig in de saus en zorg vooral, dat. ze niet meer kookt, daar anders do saus zou gaan schiften. Wil men minder boter gebruiken, dan zeeft men het gekruide vischwater of wat men gebruikt, heeft, brengt hèt aan de kook, mengt, ongeveer twee eetlepels maizena of iets meer met het. half kopje melk of iets meer aan en bindt, hiermee de saus. Daarna roert men er wat boter door en maakt de saus verder met den eierdooier af. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr,straat 40. Tel. 4092 KORFBAL Was het G.U.K.B. programma al klein, de oogst is ditmaal nog kleiner, daar enkele wedstrijden geen doorgang kon den vinden. De opgave van Samos 3 om Altius partij te geven, noemden we reeds zwaar, doch dat het een nederlaag zou worden met dubbele cijfers hadden we niet verwacht. Hierdoor blijft Altius dus ongeslagen en gaat nu met drie punten voorsprong aan den kop. Soesterkwar- tier is er geheel uit, daar nu weer van Zwaluwen 2 werd verloren. De Bilthoven en Olympia reserve's speelden onder vrouwelijke leiding, en kregen ieder een winstpunt toebedeeld. De tweede klasse leverde slechts één uitslag op, terwijl twee ontmoetingen géén doorgang vonden. De kans is echter groot dat in de toe komst. meerdere wedstrijden kunnen worden vastgesteld, daar Vogel nog met een twaalftal zal uitkomen en er meer dere uitbreiding is te verwachten. De uitslagen luiden: Klasse 1: Bilthoven 2Olympia 2 3-3; Samos 3Altius 1 0-10; Zwaluwen 2 Soesferkwartier 1 5-2. Klasse IT: Altius 2Zwaluwen 3 n.d.; Samos 4S.K.V. 2 1-7; Tovers 4Sa mos 5 n.d. Adspiranten: ZwaluwenSoesterkw. 1-1; BilthovenOlympia B n.d.; Olym pia ASamos n.d. HOCKEY Heeren 2e klasse D: gesp. gew. gel. verL pnt. doel- S.C.H.C. II 4 4 8 13—6 A.M.H.C. 4 8 1 6 19—6 Schaerweyde 4 3—1 6 13—9 Be Fair II 4 2 11 5 9—6 B.H.V. II 4 2—2 4 10—18 Hilversum III 4 1—3 8—11 Gooi III 4 1 3 1 3—11 4 4 8—16 Heeren Se klasse F: gesp. gew. gel. verl. pnt. doel- Kampong 4 4 8 27—4 S.C.H.C. III 4 8 1 7 11—4 Schaerweyde II 4 2 1 1 5 13—11 Be Fair III 4 2—2 4 6—6 A.M.H.C. II 4 1. 1 2. 3 6—11 Kampong II 4 2 2 2 7—12 Kameleon II 4 2 2 2 7—21 S.C.H.C. IV 4 1 3 1 4—12 Heeren 4e klasse K gesp. gew. gel. verl. pnt. doel- Kampong III 8 2 1 5 H—6 Laren IV 2 2 4 7—0 B.H.V. III 8 1 2 4 8—5 Schaerweyde III 3 1 1 1 3 13—6 Gooi IV 2 1 l 6—9 A.M.H.C. III 2 1 1 9—6 S.C.H.C. V 3 1—2 10—7 Kameleon III 4 1 3 2 8—21 Kameleon IV 2 2 1—13 Afd. A. Gooi. gesp. gew. gel. verl. pnt doel- Rnod Wit 4 4 8 19—4 Amsterdam 4 3—1 6 19—7 Hilversum 4 3 1 6 10—10 Gooi 4 2—2 4 7—9 A.M.H.C. 4 -4 5—16 Be Fair 4 4 4—21 Dame». Afd. GooiHilverjüm A: gesp. gew. gel. verl. pnt. doel- Gooi TV 4 8—1 6 17—7 Kampong 4 3—1 6 8—S Voordaan 3 2—1 4 5—4 S.C.H.C. II 3 2 1 4 54 Hilversum II 3 1 2 8—10 Kameleon 8 1 2 2 6—7 A.M.H.C. II 4 4 6—15

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2