i stadsnieuws! Slechte „verduisteraar' stond terecht Üqsmda i Bonnen, die nu geldig ?ijn j Zonder vergunning aan 't visschen Moeilijkheden bij de werkverschaffing HandenRuwenRood? 300 Liter melk ging verloren Politie- varia Rectificatie Oprichting 3e korps Burgerlijke Stand 2<? BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 V.J J KANTONGERECHT LOMPENHANDELAAR BEGING ERNSTIGE OVERTREDING "C*ENIGEN tijd geleden werd de heer A. W. geverbaliseerd we gens overtreding van de verduiste ringsvoorschriften. Door kleine raampjes in en naast zijn voordeur trad een lichtschijnsel naar buiten, dat volgens het proces-verbaal op een afstand van dertig meter nog waarneembaar was geweest. Verdachte gaf als zijn meening te kennen, dat het heele geval hem wel een beetje overdreven leek. De situa tie was toentertijd bij hein al drie maanden lang zoo. Het lichtschijn sel, dat hem de bekeuring had ge kost, was afkomstig uit een kamer achter in zijn huis. Via een gang van omstreeks zestien meter lang kon het de voordeur bereiken. Hij had dan ook gemeend, dat niemand hem iets zou kunnen verwijten. Enkele leidinggevende personen van den luchtbeschermingsdienst hadden eenzelfde meening uitgesproken.. Geen wonder dus dat. hij verbaasd was, toen bleek, dat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. De ambtenaar van het O.M., mr. Al- barda, achtte de overtreding echter wel degelijk wettig en overtuigend bewezen. De betrokken ambtenaren van den lucht beschermingsdienst hebben ervaring ge noeg op dit gebied, zoodat men niet hoeft aan te nemen, dat hun conclusie aan vechtbaar zou zijn. Aan den anderen kant echter wilde de ambtenaar reke ning houden met de bijzondere omstan digheden en dus een geringe boete eischen. Hij vroeg 4. De kantonrechter, mr. Muller Massis, Veroordeelde den heer W. tot een geld boete van 2.—. Verboden handel Vervolgens stond de lompenhandelaar F. P. terecht. Hij had, volgens den kan tonrechter, een eigenaardig „handels systeem" in practijk gebracht. De man had een aantal papieren windmolentjes bij zich, die hij klaarblijkelijk aan kin deren „ten geschenke" wilde geven De voddenhandelaar was geverbali seerd omdat een kind' hem in ruil voor het papieren speelgoed een oude dweil had gebracht. Hef is namelijk verboden om met kinderen van zeven jaar handel te drijven, in welken vonn ook. De ver balisant had terecht gemeend, dat ver dachte dit verbod had overtreden. En dus moest hij vanmorgen terecht staan. De ambtenaar van het O.M. sprak scherp zijn afkeuring uit over het optreden van F. P. Hij achtte, dat .hier in principe sprake was van een buitengewoon ernstig feit: Het heeft er veel van, dat men.kinderen tracht om te koopen tot het leveren van voonverpen, die in de oogen van het. kind geen waarde hebben, doch in die van de ouders wel. Dit schijnt vaker voor te komen, dan velen be seffen en er dient scherp tegen te worden opgetreden. Verdachte verklaarde, dat hij zich aan de door den ambtenaar bedoelde handelwijze nog nooit, had schuldig ge maakt. Integendeel: het was verschillen de malen voorgekomen, dat hij, wan neer kinderen hem iets brachten, eerst eens bij de ouders ging informeeren of het wei in orde was. De ambtenaar cischte een boete van 5,of 3 dagon hechtenis. De lorrenhandelaar antwoordde op dezen eisch met een zeer lange rhetori- sche redevoering, een stroom van woor den, teneinde aan te tooneri, dat, hij zich zeer onschuldig gevoelde en. bo vendien. niet tot hetalen in staal was... Mr. Muller Massis. die verdachte er nog eens aan herinnerde, dat kinderen wel eens in staat kunnen zijn om voor een lorrig stukje speelgoed een winter jas aan een lompenkoopman „cadeau te doen", maakte er 5,of twee dagen van. Hef kuilnèt De gebroeders K. moesten zich verantwoorden, wegens visschen met een kuilnet op een verboden deel van hel IJsselmeer, terwijl zij daarenboven nog niet eens in het bezit van eenigerlei vergunning wa ren Een der verdaohten deed het woord. Zij waren beiden ontslagen, wegens inkrimping van personeel. Enkele weken lang hadden ze naar ander werk gezocht, doch het. niet kunnen vinden. Desondanks zoo zei hij, moest er eten op tafel komen... Tenslotte hadden ze bovengenoem de overtreding begaan. De ambtenaar kon zich de situatie wel indenken, maar het feit. dat er een overtreding was gepleegd, was daarmee niet verontschuld'gd Hij wilde, daarom een boete eischen. die niet al te hoog was: Tegen beiden 5.— De oudste verdachte vond dit, gezien hun financieele misère, nog tamelijk hoog. Hij zou ook wel graag zijn kuil net terughebben. Niet om er weer zon der vergunning mee te gaan visschen in een verboden strook van het IJssel meer, maar om het net te verkoopen. Van de opbrengst zou hij dan de boete kunnen betalen. Mr. Muller Massis was daartoe wel bereid. De gebroeders K. kunnen inder daad hun kuilnet terugkrijgen. Boven dien bracht hij de boete terug op 3.— per persoon. Een milde veroordëeling... Hei gezellig kaartavondje Een inwoner van deze stad had zich hedenmorgen te verantwoorden omdat hij op 11 Augustus onder invloed van sterken drank in een perceel aan de Scherbierstraat. tijdens een oneenigheid een anderen man toegevoegd had dat hij hem met zijn knipmes zou toetakelen. De twist was het gevolg van drankge bruik tijdens een kaartavondje. Verdach te had 20 ct. gewonnen en meende nu dat zijn tegenspeler niet tegen zijn ver lies had gekund. Van de 21-jarige juf frouw, die in dat perceel bij haar moe der woonde, kreeg hij-twee klappen met een vetpan op het hoofd en later, toen de twist partij nog ernstiger vormen had aangenomen, kreeg hij van de politie drie klappen met den gummistok. Ver dachte ontkende dronken te zijn geweest: wel hadden zij samen 10 fleschjes bier .uitgedronken. Er waren woorden geval len, maar met een knipmes zou hij niet gedreigd hebben. Dat laatste kon ook de 21-jarige juffrouw P. niet verklaren. De zelfde juffrouw, die hem bewerkt had met de pan. Wel had zij dat indertijd gezegd tegen de politie. Nu kon zij zich dat niet meer herinneren. Wel, dat zij tegen hem gezegd had dat hij geen bier- fleschjes in huis kapot moest gooien, omdat anders de kinderen zich daaraan zouden verwonden. Het O.M. en de Kantonrechter wezen haar op het gevaar van meineed en her haalden dat tegen de getuige a décharge, haar moeder, die overigens weinig posi tiefs kon verklaren in het voordeel van verdachte v. Z. De Kantonrechter raadde haar aan niet meer van dergelijke gezellige kaart- avondjes te organiseeren en veroordeel de v. Z. tot 15.— subs. 8 dagen. Weer dronken achfer hei siuur De Barnevelder S. was op 11 Septem ber met zijn auto naar de markt te Wageningen geweest. Onderweg trof hij kennissen met, als gevolg dat. er drank gebruikt werd. Verdachte gaf toe, dat hij te veel had gehad en dat hij niet achter het stuur had mogen gaan zit ten. In Voorthuizen hadden soldaten van den O.D. zijn gevaarlijk rijden ge constateerd en de auto aangehouden. Een juffrouw met een kind achterop de fiets was maar ternauwernood aan een aanrijding ontkomen. Verdachte toonde zich berouwvol. Hij is werkzaam aan den gemeentereinigingsdienst te Har derwijk en drijft verder in de zomer maanden een vischhandel. Het O.M. vond alles best en wel maar S. is reeds eerder voor een dergelijk iets in No vember '37 veroordeeld tot.een week ge vangenisstraf. Hij heeft dus niets ge leerd. Ook het feit dat 'hij 14 kinderen thuis heeft, achtte 't O.M. geen verzach tende omstandigheid. Door dronken schap, aldus het O.M. zijn reeds vele doodelijké ongelukken gebeurd, en dat dit hier niet het geval was lag niet aan verdachte. Vandaar dat een strenge straf op zijn plaats was. De eisch luidde 3 weken gevangenisstraf en 1 jaar ont zegging van rijbevoegdheid. Verdachte verzocht clementie en een voorwaarde lijke straf. De uitspraak werd drie dagen hech tenis, 1 jaar ontzegging van rijbevoegd heid en een voorwaardelijke hechtenis van 2 weken met een proeftijd van 1 jaar. Zoo zijn onze manieren Een terrazzo-werker aan de Schimmel- penninckstraat alhier had niet voldoen de verduisterd. Hij vond het niet erg en had gezegd dat de luchtbeschermings dienst voor zijn part kon opvliegen. Het O.M. beklaagde in dergelijke gevallen de leden van den Luchtbeschermingsdienst die weinig medewerking ondervinden. Toch moest het z.i. niet noodig zijn dat zij met de hoed in de hand moesten komen vragen of onwillige menschen misschien zoo vriendelijk zouden willen zijn bet licht uit te doen. De uitspraak werd 6.— of 3 dagen. Nog veel erger had een bewoner van de Reigerstraat het gemaakt. Hij had den verbalisant van den l.d. in de kraag genomen en geweigerd zijn naam op te geven en hem ten slotte nog een eind achtervolgd. Het O.M. oefende scherpe critiek uit op het gedrag van dezen ver dachte en vroeg een zware straf, n.l. 30 of 15 dagen. Uitspraak werd 15.— of 8 dagen. Extra rantsoenen voor vrouwen Aan vrouwelijke werkkrachten, die zwaren liehamelijken arbeid verrichten, kunnen in den vervolge ook kaarten voor extra, rantsoenen levensmiddelen worden verstrekt. Men leze de adverten tie in dit nummer. Ongeveer 600 Amsterdammers hebben het werk te Leusden hervat Bij de werkverschaffing te Leusden heeft zich een incident voorgedaan, waarbij ruim duizend te werkgesteldon uit Amsterdam betrokken zijn. De werkobjecten worden aldaar uit gevoerd onder leiding van de Ned Heidemaatschapppij. Aan de arbeiders, aldus de N.R. Ct.. was medegedeeld, dat zij van Maandag j.l. af een uur langer per dag moesten werken zonder ver goerling daarvoor te ontvangen. De ar heiders gingen daarop Maandag niet aan het werk en Dinsdag versper den rijksveldwachters hun den toegang tot het werk. Reeds om twaalf uur ver trokken de arbeiders naar huis. Er zijn onderhandelingen gaande om het in cident op te lossen. In verband met bovenstaande verne men wij nader, dat het grootste gedeelte van de Amsterdamsche arbeiders, onge veer 600 in getal, hedenmorgen het werk wederom hervat heeft en wel vol gens de oude werktijden. Met den trein van 17.43 keeren zij dus terug naar Amsterdam. Tn hoeverre de onderhan delingen gevorderd zijn en of er voor waarden ingewilligd zijn. kon men ons nog niet mededeelen. Schrale lippen, Ruwe gelaatshuid? Purol verzacht en geneest. Doos 30 ct. Woonhuizen geveild De uitslag van de veiling van vaste goederen gistermiddag door notaris G. P. A. L. te Leuken in „de Valk" gehou den luidt als volgt: Perc. 1 heerenhuis Plantsoen Noord no. 21 aan K. Rosier voor ƒ8200. Perc. 2 woonhuis Nieuwstraat no. 25 aan J. van de Kamp voor ƒ5000. Perc. 3 wei en bouwland genaamd „de Heuvel" onder de gemeente Stoulen- burg aan W. van den Brink voor ƒ8000.—. Perc. 4 woonhuis Schimmelpenninck- straat no. 5 aan W. Wassink voor 3400.—. Gisteravond kwart over zeven heeft op den Utrechtscheweer ter hoogte van K.M. paal 88 een aanrijding plaats ge had tusschen een met, paard hespannen wagen van den melkhandelaar van Z. en een vrachtauto bestuurd door een chauffeur uit Botterdam. De. botsing was het gevolg van het feit, dat de melkwagen aan de achter zijde geen verlichting had, waardoor de chauffeur den wagen te laat op merkte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. maar wel ging een groote hoeveelheid melk verloren. Ongeveer 300 Liter van dit kostbare voedingsmid del vloeiden over de straatsteenen weg. Op den hoek van de Wijersstraat, en de van Perseijnstraat geraakten gister avond om zeven uur twee wielrijders, K. en S., met elkaar in botsing. K. kreeg een verwonding aan het voorhoofd en is op medisch advies per taxi naar zijn woning vervoerd. De wielrijder S. kwam er met een lichtere verwonding af. Tegen den bestuurder van een drie- wielig motorrijtuig. T. uit Amersfoort werd door de politie nroces-verbaal op gemaakt, omdat zijn belasting-papieren niet in orde waren en hij bovendien niet in het bezit, was van een vergunning voor het gebruik van benzine. In het middaguur moest gisteren de politie tusscheribeide komen, toen een 15-jarige jongen on den overweg aan den Soesterweg met zijn fiets in bot sing gekomen was met een paal en zijn ontstemming daarover koelde, door twee andere jongens te lijf te gaan. Een minderjarig knaapje uit Deven ter. die gisteravond in onze stad a^n het zwerven was geraakt, werd door de politie naar zijn ouderlijke woning te ruggebracht. Een logementhouder werd geverbali seerd. omdat hii zijn hotelregister niet tijdig bij de politie ingeleverd had. In ons raadsverslag wordt eenige malen gesproken van wethouder van Gales Last. Dit moet natuurlijk zijn van Galen Last. En de heer Beuningen enBeuninga moet zijn de heer Bcnnin- ga. Dan heeft wethouder van Galen Last niet gesproken van de verkooping van Birkhoven. maar van de verhooging (der uitgaven) van Birkhoven. En de gemeente Obdam heeft, „niet de vergoeding" gevraagd van de geövacu- eerden, terwijl in het verslag staat, dat Obdam „met de vergadering" heeft ge vraagd van de geëvacueerden. De heer Ruitenberg, sprekende over de huurverlaeing van Nederherg heeft niet gezegd, dat de huur gauw ver laagd moet worden, maar verlengd moet worden. De heer.van Munster zei: op het ont werp begrooting 1941 komt de functie niet voor. Het woordje niet is In het verslag uit gevallen. Ned. Opbouwdienst De korpscommandant J. de Vries hield daar. bij een toespraak HEDENMORGEN vond in de kampen Waterloo en Heihuis op plechtige wijze de oprichting plaats van het (nieuwe) 3e Korps van den Nederland schen Opbouwdienst, welk korps gefor meerd is uit de vroegere korpsen 39. 76 cn 78. In een korte toespraak herin nerde de korpscommandant J. de Vries aan de eenheid van het Nederlandsche volk met als symbool daarvan de na tionale driekleur, en tevens aan de kracht en energie die ons volk steeds in moeilijke tijden had getoond. Met het hïjschen van de vlag, terwijl de troepen het saluut brachten, werd deze korte, indrukwekkende plechtig heid besloten. Bejaarde vrouw in het water gevallen Gisteravond halfelf werd de politie ervan in kennis gesteld, dat een be jaarde vrouw op het Spui in het water gevallen was. Zij bleek een 66-jarige be woonster van de Muurhuizen te zijn. Op ohedisoh advies is zij in het St. Eli sabeth's Ziekenhuis opgenomen. Vermoedelijk is de vrouw tengevolge van de duisternis in het water geloo- pen. Geboren: Sibbelina Maria, d. van Johannes Janze en Geertje Sjaardeman; Gijsbert, z. van Jan Budding en WillemUntje Lokhorst. Getrouwd: Jozef Nieweg en Johanna van der Hoeden; Bast'iaan Onderwater en Ever- dina Petronella Jacoba Kok; Jacobus Hen- drikus Zegwaart en Tonia van Vulpen; Jacob van de Pol en Wubbigje Ringenier; Reinier van Gulik en Hendrika Wilhelmina de Wit; Arie van Vulpen en Irén Tejfel. Overleden: Alberta ter Maten, oud 32 jaar echtgenoote van Lubertus Vos; Cornelia van de Coterlet, oud 67 jaar, weduwe van Nico- laas Eyberoen; Albert Bakker, oud 49 jaar, weduwnaar van Jacobje Pasterkamp. GRAND THéaTRE. Van Vrjjdag 25 t.m. Donderdag 31 October vertooning van de film „De drie Codona's". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen om 8 uur nam. Woens dag matinee om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 25 t.m. Don derdag 31 October vertooning van de film „Renate in het kwartet." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.80, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film Kermisgasten. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Vpor alie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. HerfsttentoonsteL ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijers straat 2. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 1 Nov. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Lezing van den heer H. H. Holtz- appel. 2.30 n.m.. AMICITIA. 3 Nov. Concertvereeniging Concertgebouwtrïo. 2.30 uur. AMICITIA. 7 Nov. Het Nederl. Tooneel. Opvoering van „Ik ben 17 jaar". 7.30 uur nam. OMTREK Volksconcert in Utrecht Op Maandag 4 November zal in Tivo- li te Utrecht het achtste volksconcert gegeven worden onder leiding van Wil lem van Otterloo, met medewerking van Gerda Pons, zang. Het programma luidt als volgt: 1. Ouverture tot Aristophanes' blijspel „De Volgels". Alph. Piepenbroek. 2. Air de Lia uit „L'Enfant prodi- <jue". C. Debussy. 3. Iberia (Schetsen uit Spanje) C. Debussy. Pauze. 4. Eine Kleine Naehtmusik. W. A. Mozart. 5. Recitatief en Aria „Bella mia fiam- ma, addio". W. A. Mozart. 6. Ouverture III tot de opera „Leo- nore"'. L. v. Beethoven. „Wat hebt ge tot uw verdediging in te brengen ..Geef mii tiid, mijnheer de rech ter. geef mii tiid!" „Goed. loten we don zeggen: acht maanden!" (Berlinske Tidende) cxx>oooooooooooooooooooooo<*oooooc>ooooooooooooooooooooooo Van 28 Octt.e-m. 3 Nov. zijn de met 12 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 3 Nov nog niet gebruikt j zijn, blijven nog geldig t.e-m. 5 Nov., echter niet in liótels of restaurants. Bon 14 (boterkaart) 21/» ons boter. Bon 14 (vetkaart) 21/» ons margarine of 2X!ons boter. Beide geldig van 26 Oct. t e m f Nov. Niet gebruikte bons tot en met Bon 26: een ons kaas. Geldig van 21 October tot en met 3 November. Bon 39: een ons kaas Geldig van 28 Oct. tot en met 10 November. Nov. Bon 42: een kilo suiker tot en met 22 November. Bon 114: nond koffie ot 75 gram thee tot en met 8 November- Bon 78: lh vond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met l November Bon 76: vond riist of rijstemeel tot en met f November. Bon 77: l!t vond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en met November. Bon 28: f ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder to! en met f November Bon 75: 7 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 7 November. Bon 06 van de vleeschkaart elk. 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 06 (worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worst- soorten, of 725 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 28 Oct. t.e.m. 3 November Bons die op 3 Nov. nog niet ziin verbruikt, blijven geldig tot en met 10 November echter niet in hötels of restaurants. Petroleamzegel- Periode 6. Geldig tot en met 3 Nov (alleen voor diegenen l die daartoe vergunning hebben). Periode a Geldig t.e.m- 10 November. Geeft recht ov 2 L. petroleum. Bon 55: f50 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) Af 120 gram huishoud- zeep. Af '200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder Af 725 gram zeepvlokken. Af 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, Af 200 gram vloeibare zeep tot en met 72 November I No. 776 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per- sonen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- l crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant- I soenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 laar alleen 6 rantsoenen zeepDeze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 fanuari 1941. Op bon no. 6 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 7: 10 kg. hondenbrood. Groep 2: 10 kg. hondenbrood. Groep 3: 8 kg. hondenbrood. Groep 4: 5 kg- hondenbrood. Groep 5: 4 kg. hondenbrood. Groep 6: 3 kg hondenbrood Op bon no. 6 van de voederkaart voor katten wordt 7'/i kg- kattenbrood beschikbaar gesteldAlles geldig van f t.e.m. 30 November. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER: Per bon kan men I eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen- Voor November zijn geldig: BON Van bonkaart distributie 04.05.06,07 Vaste Brandstoffen. HAARDEN, KACHELS. BON Van dezelfde kaart, met >08 t.e-m-11 dien verstande dat men recht heeft op: óf deze maand 7 eenheid TURF per bon: óf later, in het stooksei- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. BON Van bonkaart distributie 07 t.e-m-14 Vaste brandstoffen. CENTR. VERWARMING Oude bons blijven geldig t.e.m. 14 Nov- Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 75 kg. anthraciet, steen- kolen, industrie- of eierbriketten; 2'/ï hl. kolenslik: 2 hl. (max. 100 kg baggerturf; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gas- cokes): 110 kg. bruinkolenbriketten 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 300 stuks (195 kg.) versturf: 775 kg. fabricksturf: 200 kg. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 7 hl. Distributiekantoor Plantsoen West 2 is geopend: X Maandag t.m. Vrijdag 9—12.30 uur en 2—3 uur n.m.; Zaterdags van 9—12-30 O uur n.m. Q x Extra levensmiddelenkaarten voor zwaren arbeid worden in kamer 5 ver- Y O strekt, ook op Woensdagavond 6—7 uur en Zaterdagmiddag 2—3 uur. X UITKNIPPEN EN BEWAREN.'/ De „Hollandsche Nieuwe" is er weer Gisteren is aan de rijksvischafslag te IJmuiden de eerste Hollandsohe haring van dit jaar aangevoerd, De IJmuider logger Sursum Corda was Donderdag jl. ter haringvisscherij langs de Nederland sche kust uitgevaren en was gisteren aan den afslag met circa veertig kisten haring, die tegen hooge prijzen werden verkocht. Tegen aller verwachting in. waren er gisteren te IJmuiden enkele autoladin- gen versehe visch, afkomstig uit Dene marken aangekomen om in de Rijks- vischhallen verkocht te worden. MARKTBERICHTEN FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 30 Oct. Alicante 18—22, Ü'sbouten 1116, tomaten 2277, gieser wil deman 1314, leghipont 2122, St. Remie 13 17, Comtesse de Paris 1123, Zw. Wijn peer 1316, winterjannen 1213, seldery 13 19, andjjvie 1013, boerenkool 7S, prei 68, spinazie 49, groenekool 2963. wor telen 46, sla 1120, knolseldery 3945, roodekool 5768, bieten 1851, rapen 5051 spruiten 19. BARNEVELD, 31 Oct. Pluimveemarkt: Oude kippen le kw. 5055, 2e kw. 4418. oude hanen 901.50, jonge hanen 6080, N.H. Blauwen per kg. 71, jonge hennen 801.50, duiven per paar 2535, woerden 45 75, wilde eendèrt (in jachttijd) 80 90, oude eenden 3045, ganzen 2.253.10, kalkoenen per kg. 7085, tamme konijnen 13, wilde konijnen 8090, jonge patrijzen 7085, oude 3040, fazanten (in jachttijd) 1—1.35. Aanvoer 33700, handel vlugger. Eiermarkt: Groote witte eieren 8.208.70, groote gemengde eieren 8.408.75, groote bruine eieren 8.509, jonge henneneieren 7 —8, eendeneieren 5.506.25. Aanvoer 180.000 handel vlug. Veemarkt: Zeugen 4080, schrammen 1320, biggen 711, vette varkens 29 30 ct., zouters 2829 ct., vette kalveren 38 42 ct. per pond; nuchtere kalveren 515, biggen en zeugen 70. Handel matig. SCHERPENZEEL, 30 Oct. Eieren. Aan voer 110.000 stuks. Prjis groote 7.758, hen eieren 6.507, eendeneieren 5. BINNENLAND RADIO-UITZENDINGEN OVER DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. De leider van de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat maakt bekend: Om in ruimeren kring een indruk te geven van de op het oogenhlik van zoo groot belang zijnde tewerkstelling van Nederlanders in het Duitsche Rijk, zal de radio-omroep en wel de A.V.R.O. in een reeks uitzendingen mededeelin gen doen over den socialen toestand der in Duitschland werkende Nederlanders en van hun achtergebleven gezinsleden Tegelijkertijd wordt de practijk van de aanwerving en de bemiddeling van Ne derlanders door een bezoek aan het spreekuur van een arbeidsbeurs geschil derd. De uitzendingen zullen plaats heb hen morgen. Donderdae 31 October. Vrij dag 1 November en Dinsdag 5 Novem her 1940, telkens om kwart voor 7 des avonds. IN EEN PUT GEVALLEN EN VERDRONKEN OSS, 30 Oct. Vanochtend i« de vijftigjarige melkventer W. Wijges. ter wijl hij bezig was een emmer water t© putten, in den put gevallen en verdron ken. Hij laat een vrouw en drie kinde ren achter. WAARSCHUWING AAN AUTO MOBILISTEN 's GRAVENHAGE. 30 Oct. In ver band met .de nieuwe verordening van don Rijkscommissaris, waarbij is be paald, dat men zich met ingang van 31 October tusschen 24 en 4 uur niet op straat mag bevinden, worden automobi listen er op attent gemaakt, dat deze verordening niet de oude verordening aantast, waarin is bepaald dat auto's tusschen 22 en 4 uur niet mogen rijden. MET GELD VAN ZIJN PLEEGVADER VERDWENEN BARNEVELD, 30 Oct. Sedert eenige dagen is de achttienjarige M., verpleeg de van een zenuwinrichting te Barne- veld, die in gezinsverpleging was onder gebracht, spoorloos verdwenen. Men heeft moeten vaststellen, dat de jongeman een bedrag van vierhonderd gulden van zijn pleegvader heeft mee genomen. „BEL AMI" ZONDER COUPURES De film „Bel Ami" met Willv Forst in d© hoofdrol, die indertijd door de Keuringscommissie slechts voor vertoo ning werd vrijgegeven nadat belang rijke coupures waren aangebracht, is thans door Tohis ter herkeuring aange boden en door de keuring zónder eenige coupures voor vertooning toegelaten. Binnenkort zal deze film dus in de oor- spronkelijken vorm in de Nederlandsche bioscoop-theaters vertoond kunnen wor den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5