RAPPORT VAN POTOCKI GEPUBLICEERD Willkie en Lindbergh waarschuwen „Helli" Als antwoord op verklaring van den vroegeren Amerikaansch en ambassadeur te Parijs Bullitt De Ver. Staten en de oorlog in Europa Is er oorlogs gevaar voor de Ver. Staten? De torpedeering van den kruiser De bomaanvallen op Engeland De nieuwe orde in Oost-Azië Onjuiste berichten over Syrië Pandit J.Nehroe gearresteerd Von Papen naar Berlijn Verklaring van Laval Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 31 Oct. (A.N.P.). - De Ame rikaansche ambassadeur Bullitt, zoo schrijft de Voelkischer Beobachter. heeft het nooditr geoordeeld zich eenige dagen geleden in een rede te Chicago tegen hei verwijt te verdedigen dat hij en andere Amerikaansche diplomaten in Europa met alle mogelijke hun ten dienste staande middelen Engeland en Frank rijk er toe gedreven hebben aan Duitsch land den oorlog te verklaren. Zinspelende op de officieele Poolsche 'documenten, die na de verovering van Warschau in Duitsche handen zijn ge vallen en in Januari 1040 door de Wil helmstrnsse zijn gepubliceerd, probeert Bullitt de door deze documenten bewe zen feiten te ontzenuwen door een brief aan te halen van den vroegeren Fran- schen premier Daladier. geschreven op 4 April 1010. De publicatie van dezen brief van Da ladier. zoo vervolgt het Berliinsche blad. vormt een zwakke poging van den heei Bullitt om de verantwoording van zich af te schuiven en te leeeen op den vroe geren minister-president der Fransche republiek, die zen. zijn beslissing voor den oorlog uit vriien wil en zonder eeni ge beïnvloeding eenomen heeft. Met bii- zonderen nadruk wordt in den brief ver klaard dat deze beslissinc genomen werd zonder rekening te houden met de vraag of Amerika aan den oorlog zou deelne men. ja of neen. Wij kunnen niet zwijgen wanneer een Amerikaansch diplomaat, die zoowel in Europa als in zijn eigen land als een hater van Duitschland en een der meest onscrupuleuze oor logsophitsers bekend is. de waarheid zoo sterk verdraait, aldus de Voelk. Beobachter. Tegenover deze onwaar achtige. zwakke en ten aanzien van zijn vroegeren vriend Dal,adier. wei nig ridderlijke poging van Bullitt om zich schoon te wasschen.' plaat sen wij daarom een nieuw Poolsch document. Het is een rapport van den Póolschen ambassadeur in Washington, graaf Potocki, van 7 Maart 1939. Evenals de reeds gepubliceerde docu menten toont dit de noodlottige oórlogs- actie van de Amerikaansche diplomatie voor het uitbreken van den oorlog aan. Wij weten niet. en het gaat ons ook niets aan. of de door den Poolschen diolomaai geschilderde binnenlandsche Ameri kaansche toestanden tot in biizondërhe den juist zijn. maar in het belang van de historische waarheid wenschen wii te constateeren. dat door dit documen opnieuw de oorlogszuchtige actie van de Amerikaansche diplomatie, vooral in Europa, wordt aangetoond en bewezen De eevolgen van die diplomatie waren noodlottig, zoowel voor Eurpoa als voor Amerika, want Europa werd in den oor log gestort en Amerika heeft zich de vijandschap op don hals gehaald van groofe volkeren, die normaal geen enke! geschil mn het Amerikaansche volk hebben en in tegendpel geslachten lang met de Amerikanen in vriendschap leef den en -wilden leven. Wanneer men heden in de wereld om zich heen blikt moet men constateeren dat Amerika alleen nog het onder de Duitsche aanvallen dagelijks zwakker wordende Engelsche eilandenrijk en een torso van het vroegere Britsche Impe rium tot vriend heeft terwijl overigens de geheele wereld afwijzend tegenov Amerika staat. De isoleering van htm land dat is het resultaat der dinloma tieke actie van de heerpn Bullitt c.s. De Voelkischer Beobachter publiceert dan het volgende Poolsche document: Rapport van den Poolschen ambassa deur in Washington, graaf ferzy Potocki, aan acn Poolschen minister van huiten landsche zaken, van 7 Maart 1939. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DER VER. STATEN Niet alleen de Amerikaansche regee ring maar de geheele openbare meening in Amerika houdt zich bezig met de hui tenlandsche politiek van de Ver. Staten In de perste plaats betreft dit de uitingen van president Roosevelt, die in biina elke openbare rede op de noodzakelijkheid wijst de huitenlandsche politiek tegen over de chaos der begrippen en stroomin gen in Europa actiever te maken. Deze uitingen worden door de pers overee nomen en dan on handle wiize onde de aandacht van den gemiddelden Ame rikaan gebracht ten einde het gehee'e volk in ziin vooringenomen meening te versterken Daarbij hamert men steeds op hetzelfde aambeeld, nl. het gevaa van den oorlog in Europa en de redding der democratieën voor bet vijandelijke fascisme. In alle uitingen zit echter ge woon lijk slerhts één gedachte nl. het ee vaar van het nationaal-socialisme en van het nationaal sorialistiscbe Duitsch land voor den vrede der wereld Het ge- rr.ïg van deze redevoeringen is. dat men oproept tot bewappning. tot het besteden van enorme bedragen voor de vloot en rip luchtmacht. Daarachter steekt ongo twiifeld de gedachte, dat de Ver. Staten. Indien er een gewapend conflict uit breekt, niet daarbuiten zou kunnen hlii ven maar daaraan actipf moeten dpelne men. Hef resultaat der krachtige woor den van president Roosevelt die daarhi' s'eiint on de pers. is dat thans de Ai rikaansche oiymhare meenin«? bewerkt wordt in dp richt'n«r van haat te^en allei wat riekt naar totaliteit en fascisme, Daarbij is het interessant, dat er geen sprake is van de Sovjet-Unie en dat de Amerikaansche openbare meening Rus land meer tot het kamp van de democra lische staten rekent. Hoewel de minister van buitenland- sche zaken Huil dezelfde denkbeelden huldigt als president Roosevelt, toont hii zich meer gereserveerd en mag hij graag het nationaal-socialisme van Rijkskansp lier Hitler van den Duitscheti staal scheiden: Hii acht dezen vorm der die tatorialc regeering een voorbijgaand noodzakelijk kwaad. Daarbij toont het departement van huitenlandsche zaken ongewoon groote belangstelling voor de Sovjet-Unnie. hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den toestand in het Verre Oosten, aangezien de regee ring in Washington het Roode leeer gaarne als overwinnaar uit het conflict met Japan te voorschijn zag komen. Daarom zijn de sympathieën van de re- BULLITT geering ook duidelijk aan de zijde van China, dat onlangs een aanzienlijke fi- nancieele hulp ten bedrage van 25 mil- lioen dollar gekregen heeft. Alle inlich tingen der diplomatieke vertegenwoordi gingen- worden door het departement en door den president zelf nauwkeurig doorgezien. De aankomst van gezanten en ambassadeurs wordt altijd geheim gehouden en over het resultaat van hun bezoeken dringt slechts weinig tot de pers door. Ook het departement van hui tenlandsche zaken vermijdt eenige in lichtingen over het verloop van deze be sprekingen uit te geven. De president geeft nnn zijn vertegenwoordigers in het buitenland, die meestal zijn persoonlijke vrienden zijn. eigen instructies, en op' deze wijze worden de Ver. Staten op den gevaarlijken weg der wereldpolitiek ge leid met de uitdrukkelijke bedoeling de gemakkelijke politiek der isoleering te laten varen. Persoonlijk ziet de president in de huitenlandsche politiek van ziin land een middel om zijn eigen eerzuehi te bevredigen en eraag luistert hij naa; den weerklank, welke uit de andere hoofdsteden der wereld tot hem door dringt. Evenals in de binnenlandsche. zoo b ook in de huitenlandsche politiek hel Congres der Ver. Staten het eenige ob ject, dat president Roosevelt en ziin re geering bii de uitvoering van hun snelle en eerzuchtige besluiten in den wee staat. De grondwet der Ver. Staten gat 150 jaar geleden aan he> Amerikaansche parlemeni de hoogste voorrechten om een van het Witte Huis uilgaande wet te kunnen critiseeren en verwerpen. On langs heeft de huitenlandsche politiek van president Roosevelt een levendige discussie verwekt »n het Huis van Afge vaardigden en in den Senaat. De z.g iso lationisten waarvan er in heide kameif een groot aantal ziin. namen een scher ne houding tegen den president aan. D« opmerking van Roosevelt, dat.de eren zen der Ver. Staten aan den Rijn liggen lokte onder de afgevaardigden en sena toren de schernste discussie uit. Maai president Roosevelt, die het verstaat zich op het geschikte ooeenblik uit een deli rate positie terug te trekken, verbond zeer verstandig en handie de kwestie der huitenlandsche politiek met de Ameri kaansche her-hewapening. Daarhii wee? hij nadrukkelijk op de noodzakelijkheid om reusachtige sommen uit te geven voor handhaving van den defensieven vrede. Hij zeide nadrukkelijk, dat de Ver. Staten zich niet bewapenen om in te grijpen of om zich in geval van oorloe te vereenigen met Engeland en Frank rijk. doch omdat het noodig is in geval er een gewapend conflict in Europa uit breekt, blijk te geven van kracht en-nii litaire paraatheid. Naar ziin meeninp komt dit conflict steeds dichterbij en is het niet te vermijden. Het Huis van Af gevaardigden en de Senaat keurden het bewapeningsprogram van ruim 1 mil liard dollar goed. Onder den mantel dei bewapeningspolitiek voert president Roo sevelt zijn huitenlandsche politiek echter verder, welke officieus tegenover de we reld tot uiting brengt dat de Ver. Staten in geval van oorlog met hun geheele militaire en financieele macht aan den kant van de democratische staten zou den komen. Samenvattend kan men zeggen dat do technische en moreele voorbereiding van het Amerikaansche volk tot deelneming aan een oorlog indien zulk een ooi- log in Europa zou uitbreken snel vorderingen maakt. ei\ het ziet er naai uit dat de Ver. Staten van het begin af aan Frankrijk en Groot-Brittannië met hun gehéele macht te hulp zullen ko men. Ik ken echter de Amerikaansche openbare meening en de gezanten en se natoren. die het beslissende woord heb ben en ik ben van meening dat de waar schijnlijkheid. dat Amerika evenals in 1917 aan den oorlog deelneemt, niet groot is. want het grootste deel der sta ten in het Midden-Westen en het Wes ten. waarin het landelijke element over- heerscht. wil in geen geval bii de Euro peesche oneenigheden betrokken gera ken. Zij herinneren zich het Verdrag van Versailles en de bekende phrase, dat de oorlog moet dienen om de democratieën in de wereld te beschermen. Noch het Verdrag van Versailles, noch dit slag woord hebben de Ver. Staten met den oorlog verzoend. Bij vele millioenen Amerikanen bleef slechts een bitteren nasmaak over wegens de onbetaalde milliardenbedragen. welke de Europee- sche landen nog aan Amerika schuldig ziin. Get. JERZY POTOCKI. Ambassadeur van de republiek Polen. WASHINGTON. 31 Oct. (D.N.B.). - Op een vraag betreffende Amerikaan sche neutraliteitsmaatsregelen wegens de vijandelijkheden tusschen Italië en Griekenland, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat nog geen hesluiten zijn Renomen. Tijdens de persconferentie heeft staatssecretaris Huil zich voort" zeer voldaan uitgelaten over de verkla ring van den Mexicaanschen president, dat alle problemen tusschen de V.S. en Mexico zijn opgehelderd en maatrege len genomen konden worden voer de continentale defensie. Huil gaf uitdruk king aan de hoop. dat de betrekkingen tusschen heide landen zich in dezen zin zouden ontwikkelen. De minister van marine, Knox, heeft in een persconferentie mede gedeeld, dat de marinesteunpunten aan den Atlantischen Oceaan, wel ke Engeland aan de Ver. Staten heeft afgestaan, binnen drie maan den gereed zouden zijn om overge nomen te worden. De minister van oorlog, Stimson, heeft volgens een verklaring van den minister van marine, Knox, medegedeeld, dat de brand in het ministerie van oorlog niet is ontstaan door sabotage. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap. Wilikie, verklaarde in een verkiezingsrede te Baltimore, dat Roosevelt door zijn geheele houding sinds 1939 de Engelsche openbare moo ning versterkt heeft in de veronderstel ling, dat de Ver. Staten aan den oorlog zouden deelnemen. In een rede te Newhaven sprak kolo nel Lindbergh zich uit tegen elke inmen ging in den Europeeschen oorlog. Hei eenige oorlogsgevaar voor de Ver. 'Sta ten, zoo betoogde hii, bestaat, in de nei ging van de Amerikaansche huitenland sche politiek om in Europeesche kwes ties te willen meepraten. Kolonel Lindbergh heeft gisteravond in eon op uitnoodiging van het college van toezicht van de Yale-universiteit van Amerika gehouden rede o.a. verklaard, dat het zoowel voor Amerika als voor Europa een ongeluk zou beteekenen als Amerika in den Europeeschen oorlog zou worden betrokken. Lindbergh verklaarde voor een gehoor van 2.500 personen: „Ik verklaar, dat hel voor ons allen een ongeluk zou zijn, van zuiver materiaal standpunt uit bezien, Wij zijn niet in staat, ons met succes in dezen oorlog te mengen". Kol. Lindbergh heeft vandaag aan de Yale-universiteit een studentenorganisa tie opgericht, welker doel is het streven naar niet-inmenging der Ver. Staten in den oorlog te bevorderen. De organisatie wil aan alle andere universiteiten der er. Staten onderafdeelingen oprichten. 7 De Noord-Amerikaansche dollar-diplomatie De levendige belangstelling van Spanje voor de huidige politieke ge heurtenissen in Amerika en in het bij- zondeV voor de Ibero-Ainerikaansche sta ten wordt weerspiegeld in een opmerke lijk artikel van de Alcazar, welk blad schrijft over de penetratie van Panama door de Ver. Staten. Tegenover den Xoord-Amerikaanschen kolos, aldus de Alcazar, heeft Panama vele malen moe ten wijken. Thans echter, is de toestand zoo toegespitst, dat het parlement van Panama zich gedwongen heeft gezien als woordvoerder van- het land te wij zen op de onhoudbare toestanden, die door Noord-Amerikaansc-he aanmatigin gen worden geschapen. De methode der Noord-Anierikaansche penetratie in vreemde landen, aldus do Alcazar, is van ouds bekend. De een of andere stroonian kocht onroerende goe deren op. die hii vervolgens overschreef op ziin regeering. Op die wijze is Pana ma geleidelijk door een net van Yan kee-steuripunten veranderd in een mili taire zóne der Noord-Amerikanen. De Zuid-Amerikaansche pers heeft reeds meer dan eens op dit feit gewezen. Met groote slimheid tracht Roosevelt thans Uncle Sam's hegemonieberioelin gen te verbloemen, Hii spreekt niet meer van de Monroeleer. maar tracht dit slag woord door de nieuwe uitvinding van het woord betreffende het „Bolivarisme" te vervangen. De Alcazar verklaart, dat Bolivar nooit gedacht heeft aan een Amerika onder Yankeeheerschappij. De golf van Mexico beteekent een onover brugbare afgrond, die de twee rassen, twee beschavingen en twee religies scheidt. Het Spaansche blad veroordeelt ver volgens de poging van de V.S. om Noord en Zuid-Amerika te vereenigen in één .Westelijk halfrond". Jesse Jones, de president van de fede rale credietinstantie, heeft medege deeld, dat de bank voor in- en uitvoer een crediet ten bedrage van 25 inillioen dollar heeft verleend aan Brazilië.- Het crediet is bestemd voor Braziliaansche inkoopen in de V. S. ROME. 31 Oct. (D.N.B.). In een Reuterbericht uit Athene is medege deeld. dat het onderzoek in het geval van den eenigen tijd geleden door een onbekende duikboot tot zinken gebrach- ten Grieksehen kruiser „Helli" heeft uit gewezen. dat het schip door torpedo's van Italiaansch maaksel is getroffen. Deze technische bijzonderheid was om politieke redenen tot dusver niet bekend gemaakt. In verhand hiermede wordt van be voegde Italiaansehe zijde verklaard: In het Engelsche bericht wordt angstvallis het onbetwistbare feit verzwegen, dat de groote torpedofabrieken van Fiume als mede de andere Italiaansehe torpedofa brieken veel aan huitenlandsche mari nes leveren. Ook aan de Engelsche ma rine ziin indertijd groote Italiaansehe torppdolevpranties gedaan. Het feit. dal uit de eevonden splinters de Italiaan sche herkomst van de torpedo's is geble ken. bewijst derhalve niet in het minst, dat ook de duikboot, die den Grieksehen kruiser tot zinken bracht, een Italiaan sehe duikboot was. Het is duidelijk, dat voor de uitvoerine van deze F.neelsche provocatie, het ge bruik van een torpedo van Italiaansch fabrikaat een biina onvermijdelijke nood zakelijkheid was. De zoo lang verzwegen en plotseling zoo sterk on den voorgrond geplaatste technische bijzonderheid be wijst en bekrachtigt slechts, dat de Grieksrhe kruiser ..Helli" iuist door een Engelsche duikhoot met een Italiaan^chp torpedo tot zinken is gebracht BELGISCHE AMB \SSADEUR UIT SPANJE NAAR BELGI8 TERUG MADRID. 31 Oct (D.N.B.l - Graat- de Romree. tot dusver Belgisch amhas sadeur in Madrid, vertrekt vandaag naar Relgië. Reeds voor het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog had de Spaansche regeering het voornemen de Belgische regeering te verzoeken om 'enieroening van den ambassadeur op grond van diens persooniiike houding Deze maafregp] werd uitgeseld wegens het uitbreken van den oorloe en is thans ten uitvoer gelegd, aangezien dp diplo maat in ziin houding volhardde. NEDERLANDERS UIT ROEMENIE NAAR ANKARA BOEKAREST. 31 Oef. (A.N.P.). De meeste Nederlanders, werkzaam hij dp Ropmeensche petroleumindustrie, zijn uit Roemenië naar Ankara •ver trokken. BERLIJN, 31 Oct. (D.N.B.) Duitsche bommenwerpers hebben Donderdagmid dag Londen doeltreffend aangevallen. In de City konden branden en ontploffin gen worden waargenomen. In het Zuid- Westelijke gedeelte van de stad werd een rangeerstation getroffen. Een tame lijk groote fabrieksinstallatie werd zwaar beschadigd. Ten Noorden van Londen werd een vliegveld met ver scheidene bommen bestookt Enkele op den beganen grond staande vliegtuigen werden geheel vernield. De Duitsche vliegers beschoten daarop in duikvlucht de andere nog op het vliegveld staande tweemotorige vijandelijke vliegtuigen zoo doeltreffend met machinegeweer vuur, dat werd waargenomen, dat het grootste gedeelte van de ongeveer der tig vijandelijke toestellen buiten gevecht gesteld is. TOKIO. 31 Oct. (D.N.B.) In de voor geschreven nieuwe politiek overeenkom de Kokoemin Sjimboen een nieuw diplo matiek offensief te zien van prins Ko noje tot regeling van het Chineesche conflict en tot uitvoering van de nieu we ordening in Oost-Azië. Het blad hecht groote beteekenis aan epn onderhoud van Konoje met den uit Nanking terug gekeerden specialen afgezant eeneraal Abe. Het voornaamste onderwerp van bespreking zou geweest zijn de regeling van de diplomatieke betrekkingen tus schen Japan en Nanking-China, en het vraagstuk van den afloop der Chinee sche kwestie. Men constateert, dat Tsjoengking nog altijd op de hulp van Engeland en Amerika rekent en den liopeloo/.en tegenstand voortzet. De hou ding van Japan tegenover Nanking zat een nieuwe ontwikkeling der betrekkin gen tusschen Japan en China doen ont staan, waardoor aan Tsjang Kai Sjek een nieuwe zware slag wordt toeee bracht. Voorts kan Janan de vijandige houding van Engeland en Amerika in d" kwestie van N e d e r 1 a n d s c h-I n '1 i niet langerdulden. Ook hier zou wannepr de minister van hanri^ Koha ;asii. die heden hier uit Batavw terug koert, verslag heeft uitgebracht, een dienovereenkomstig optreden van Ko nnj«» venvacht kunnen worden. ISTANBOEL, 31 Oct. (D.N.B.). Het Fransche hooge commissariaat in Syrië noemt verschillende in het buitenland verspreide geruchten ten aanzien van de ontmoeting HitierPétain onjuist. Zoo klopt het niet. dat Syrisch gebied door Duitschland of Italië bezet' zou worden voor het oprichten van steunpunten resp.. dat de onafhankelijkheid van het Fransche mandaat in gevaar is geko men. BRITSCH-INDISCHE KOOPLIEDEN WILLEN IN JAPAN BLIJVEN TOKIO. 31 Oct. (D.N.B.). De Britsch-Indische Kamer van Koophan del in Kobe heeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Engelschen consul om Kobe te verlaten De woordvoerder van de Kamer van Koophandel wees er op. dat de Britsch- Indische kooplieden zich in Japan zeer goed voelen en de nervositeit van de Britsche regeering niet kunnen deelen PRIEN DOOR DEN FÜHRER ONDERSCHEIDEN BERLIJN. 31 Oct (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber dor weermacht heeft vandaag den succes vollen duikbootcommandant, lt. ter zee eerste klasse Prien. ontvangen en hem als viifdpn officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridder kruis van het IJzeren Kruis overhan digd. JAPANSCH PLAN VOOR OOST-AZIATISCHE POSTUNIE TOKIO 31 Oct (D.N.B.) Volgens berichten in de pers heeft het Japansche ministerie voor verkeer het voornemen binnenkort onderhandelingen te openen met het doel te komen tot een Oost Aziatische postunie. Deze postunie zou de landen Japan, Mandsioekwo. China Fransch Inrio-China. Nederlandsch-Iii dië. de Philippijnen en Thailand (Siamt omvatten CANADEESCHE VLIEGTUIGINDUS TRIE WORDT OMGESCHAKELD NEW YORK. 31 Oct. (D.N.B.). - Vol gens Associated Press hebben Ameri kaansche luchtvaartkringen verklaard dat de verantwoordelijke Canadeeeche instanties twee Amerikaanschen vlieg tuigproducenten. hebben medegedeeld dat Canada de productie van Engelsche vliegtuigen geleidelijk zal e'aken om fa hricaeemoeiliiklieden te vermiiden. Di Canadeesche vliegtuigindustrie zaf ziek instellen op de vervaardiging van Ame rikaansche modellen. NEW YORK. 31 Oct. Associated Press meldt, dat volgens een radio bericht, uit Delhi. Pandit Jawaharlal Nehroe in Allahabad gearresteerd is. Pandit Jawaharlal Nehroe behoort tot de meest bekende Britsch-Indi sche politici. Reeds vroeg sloot hii zich aan bij de passieve tegenstandsbeweging van Gandhi. In 1929. 1936 en 1937 was hu president van het Indische nationale congres. Wegens zijn anti-Engelsche hou ding is hii talrijke malen in de gevange nis geworpen. Nehroe heeft zich thans ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereen komstige redevoeringen gehouden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Over de arrestatie van den vroegeren voorzitter van het Pan-Indische natio nale congres. Pandit Jawaharlal Nehroe, meldt Reuter noe. dat deze arrestatie Donderdagavond na een bespreking tus schen Nehroe en Gandhi is verricht. TASS WEERSPREEKT REUTER MOSKOU, 31 Oct. Het Sovjet- Russische persbureau Tass publi ceert het volgende officieele demen ti: „Het agentschap Reuter ver spreidt een bericht, dat in het Ame rikaansche blad New York Times gepubliceerd is en volgens hetwelk de laatste dagen militaire vliegtui gen ten getale van twintig of hon derdvijftig uit de Sovjet-Unie in Griekenland aangekomen zijn. Tass is gemachtigd hekend te ma ken, flat dit geheele bericht een fantasie is en op geenerlei wijze met de feiten overeenkomt." Courantenreclame leert sparen E collectieve campagne van de .Federal Suvings and Loan As sociation ol Metropolitan New York' begon in 1937 F.en zestal spaarver- eenigingen namen er aan deel Nu zijn het er twintigIn luli 1939 toonden de activa een vermeerdering van 1b vergeleken met luli 193b en 30.8 met luli 1937 „Deze campagne werd slechts in de dagbladen gevoerd moesten het publiek wegwijs maken door het te vertellen wal onze spaar- vereenigmgen waren en waarom te beleggen Geen ander medium is onze opinie zou ons hierbij heter kunnen helpen dan de courant. Dat onze ver onderstelling de luiste was bewijst het resultaataldus, de verklaring van den man die de reclame voerde ISTANBOEL, 31 Oct. (Stefani). De Duitsche ambassadeur in Turkije, Von Papen, is naar een haven aan de Zwarte Zee vertrok ken. Vandaar zal hij naar Berlijn doorreizen. Van officieuze Duitsche zijde wordt gemeld: Te Berlijn heeft men geen reden aan te nemen, dat in de houding van Turkije tegenover de in aan merking komende mogendheden eenigerlei wijziging is gekomen. Deze meening hoorde men heden in de Wilhelmstrasse als antwoord op de vraag van huitenlandsche pers vertegenwoordigers, wat de houding van Turkije ten aanzien van het Italiaansch-Grieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke kringen der Rijkshoofdstad de uit het buitenland afkomstige geruch ten over een Duitsch ultimatum en een Duitsche,nota aan Turkije als „gebazel", dat men niet ernstig kan opnemen. In Turksche kringen schijnt men zich in verband met het Italiaansch-Griek sche conflict vooral met twee proble men bezig te houden, n.l. in de eerste plaats de politieke overweging, in wel ken omvang en met. welke snelheid de Engelsche hulp volgens de aan Grie kenland gegeven garantie effectief kan worden. Ten dezen vormt Griekenland na het falen, resp. het dralen van En geland ten aanzien van Polen en Noorwegen en na het catastrophale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetssteen voor het ef fectief worden van een Engelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats is er de kwestie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thracie ver sperd is en daarmede Turkije is afge sneden' van den landweg naar Europa. Met het oog op den naderenden winter, die doet verwachten, dat de Donauweg door gebrek aan water of ijsgang zal worden gesloten, heeft de spoorlijn de grootste beteekenis voor het personen- en goederenverkeer, Vooral daar be moeilijking van de verbinding met Eu' ropa op het oogenblik volledig is ge worden door het staken van de Roe- meehsche scheepvaart tusschen Con- stanza en Istanböei. Tegel ijkertijd maakt de ontwikkeling van den oor logstoestand in de Middellandsche Zee eventueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engel sche zijde aangekondigde beloften van convooien naar de Middellandsche Zee. Verscheidene economische kringen hou den deze beloften reeds sinds lang voor bluf. „Men kan op andere wijze dan door veldslagen het lot der beide naties regelen" PARIJS. 31 Oct. (D.N.B.). De Fran sche minister van huitenlandsche zaken en plaatsvervangende minister-presi dent, Laval, heeft vandaag in Parijs te genover de pers een verklaring afge legd, waarin hij het volgende zeide: De eerste besprekingen zijn gevoerd in een atmosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzijdsch begrip, hetgeen na een nederlaag ongebruike lijk is. Er moet nog een langen weg worden afgelegd voordat alle bestaande kwesties zijn geregeld. Het is niet mo gelijk in enkele dagen of zelfs in en kele weken alle schaden te herstellen en de ruïnes te herbouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze begonnen oor log zijn ontstaan. Hij, Laval, zal van de beide ontmoetingen, die hij heeft bijge woond, een ontroerende herinnering be waren, „Toen ik", zoo verklaarde Laval letterlijk, „maarschalk Pétain te genover den Führer Adolf Hitler zag, begreep ik, dat men op een andere wijze dan door veldslagen het lot der beide naties kan rege len. Frankrijk zal zich in de toe komst tegen huitenlandsche inmen gingen weten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen óp zich ne men." SUNER PLEEGT OVERLEG MADRID, 31 Oct. (D.N.B De Spaansche ambassadeur in Frank rijk, Lequerica, is Woensdag door den minister van huitenlandsche zaken, Serrano Suner, ontvangen voor een langdurige gedachtenwis- seling. Tevoren had Suner bespre kingen gevoerd met de ambassa deurs van Duitschland, Italië en Engeland. ENGELSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT BERLIJN. 31 Oct (D.N.B.). Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft vanochtend in rle wateren ten. Westen van Ierland het 5.700 ton eroote Britsche s.s. „Starstone" tot zinken gebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2