Nieuw Parijs Voor elk gezin een jas of wintermantel! I STADSNIEUWS i VJ NIEUWE REGELING IN WERKING Geen sprake van onbillijkheid DE HEER PALING NAM AFSCHEID Moeilijkheden bij de werkverschaffing Een meevaller! Uit voorraad leverbaar Burgerlijke Stand Jubileumdag van A. de Haan Diefstallen bij een expeditiebedrijf G. G. VEENENDAAL DEMOOP 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 NAAR gemeld wordt, is met ingang van heden 1 November een nieuwe regeling in werking getreden ten aanzien van het aan schaffen van winterjassen en wintermantels. Zooals men weet, kon men aanvankelijk deze kleedingstukken alleen op een speciale toe wijzing ontvangen; daarna is een regeling getroffen waarbij men, door inlevering van een gedragen, maar nog goed te gebruiken jas of man tel een toewijzing ontving voor den aankoop van een nieuwe jas of mantel. Thans is de mogelijkheid geopend, dat in elk gezin op de distributiestamkaart van het hoofd en tegen inlevering van de bonnen A en AA van de textielkaart een winterjas of mantel kan worden ge kocht, mits men tenminste niet volgens de oude regeling een zoodanig kleedingstuk heeft ontvangen. ZOO op het oog lijkt deze rege ling onbillijk en menigeen zal bij het lezen daarvan geneigd zijn. te zeggen: waarom heb ik mijn ge dragen jas moeten inleveren nu achteraf toch de gelegenheid wordt opengesteld, om zonder in levering van een oude jas een nieuwe te koopen? Maar wanneer men kennis neemt van de feiten zal men moeten toegeven, dat het toch ook weer de allerarmsten zijn, die op deze wijze geholpen worden, en deze zijn het toch, die thans onze hulp het meeste van noode hebben. Reeds thans toch kon men vaak de klacht hooren: mijn jas of mantel is niet geaccepteerd, omdat ze tot. de draad versleten was, maar een andere had ik niet! Het gaat in veel gezinnen nu eenmaal zóó, dat men de kleeding stukken laat meegaan, totdat ze volko men opgesleten zijn. Lang niet iedereen kan zich de luxe permitteeren. wanneer een jas of mantel uit de mode raakt, ze af te danken, en een nieuwe te ne men, en toch is deze categorie het, die wel in de eerste plaats heeft geprofi teerd van de inleveringsregeling. Ook bestond, er een breede groep der bevol king, die bij bombardementen, evacua tie of ander oorlogsgeweld vrijwel alle have en goed had verloren, en die dus evenmin kon profiteeren van de nieuwe regeling. Aan don anderen kant heeft deze lnleveringsactie een geweldige so ciale bate opgeleverd; hier sneed het mes inderdaad van twee kanten, de sterken hielpen de zwakken. Dui zenden en nog eens duizenden stuks kleeding en dekens zijn in de groote steden ingeleverd (in den Haag alleen al 20.000 stuks) en dank zij de scherpe selectie, welke bij de inleve ring werd toegepast bestond de „oogst" vrijwel uitsluitend uit nog heel goed te gebruiken artikelen, die onder de minder draagkrachtigen in onze samenleving ongetwijfeld met dankbaarheid zullen zijn aanvaard. Men zegge dus niet, dat deze actie „voor niets" is geweest. Integendeel! Velen £ie daaraan behoefte hadden, konden zich vóór 1 November een jas dan wel een mantel aanschaffen, en evenveel anderen, minder met aardsche goederen gezegenden, zagen zich een nog heel bruikbaar kleedingstuk toegewezen. Er is op deze manier voortreffelijk werk verricht! Maar, zooals wij reeds schreven, er bleven hiaten, die om voorziening vroe gen, Ook zij, die slechts één jas of man tel bezitten, en die deze na jaren van intensief gebruik eindelijk niet meer kunnen dragen, omdat er eeen verstellen meer aan is; ook die groep, die door molest alles verloren heeft, wat „inleve ringsvatbaar" geacht kon worden; ook degenen, die hun overtollige k'eeding en dekking reeds eerder afdroegen aan Grcbbe-comité of geteisterd Rotterdam, en daarvoor niets terugontvingen, ook deze menschen dienden geholpen te worden. En vandaar dus deze derde regeling, welke geldt tot 31 December, en waar van ieder kan profiteeren. die tot dusver nog geen jas of mantel ontving, en die dus nog in het bezit is van de honnen A en AA. In plaats van het kleeding stuk kan men zich natuurlijk ook de stof daarvoor verschaffen. Men bedenke wel. dat ook de distributie stamkaart van het hoofd van het gezin meegebracht moet wordenmet de text'd- kaart. want de nummers van deze twee kaarten mn^-m k'onr>nn zao*nt men de garanVe heeft dat ook werk"'!!k het ge zin. dat daarvoor in cnmerking komt het k1eedin*stt'k a»tvon"t Wat er na 31 December zal gebeuren op het gebied van de kleedin*voorziening ligt noe in nevelen gehuld. Maar on het oogenbVk geldt dus het hew'yk devies *en winterias of mantel voor elk gezin. Intieme plechtigheid in het telefoonkantoor r* ISTERMIDDAG heeft de heer W. Paling, opzichter van telegrafie en telefonie in onze stad, afscheid genomen van werkkring en mede werkers. Naar men wellicht weet, verlaat de heer Paling den rijks dienst, die hij veertig jaren lang vervulde, om met pensioen te gaan. In een der vertrekken van het tele foonkantoor had te dezer gelegenheid een intieme plechtigheid plaats. Er wer den hartelijke woorden van afscheid ge sproken. De heer H. van Heuven, electrotech- nisch ambtenaar te Utrecht, verwelkom de de aanwezigen en gaf het woord aan het adjunct-districtshoofd van den tech- nischen dienst te Utrecht, den heer J. E. de Vries, die den heer L. Meijer, districtshoofd, vertegenwoordigde. De heer de Vries vertolkte de waardeering voor het vele goede werk, dat de heer Paling in dienst van het rijk verricht heeft. In het bijzonder memoreerde hij den arbeid ten dienste der automatisee ring van het bedrijf in onze stad en hij loofde vooral de goede verstandhouding, die steeds heerschte tusschen den heer Paling en degenen met wie deze samen werkte. Hieraan knoopte spreker, die ongeveer tegelijkertijd met den afsclieid- nemenden functionaris in dienst trad, enkele woorden van persoonlijken aard. Hierna heeft de heer v. Heuven een kort speechje afgestoken. Hij wijdde spe ciaal aandacht aan de prettige verstand houding tusschen gemeente- en provin cie-instanties. De laatste paar jaar had hij herhaaldelijk van zeer nabij kennis gemaakt met den plichtsgetrouwen ar beid van den heer Paling. Het was hem een aangename plicht, de gevoelens van vriendschap van het Amersfoortsche personeel en van vele ambtenaren in Utrecht te vertolken. Tot slot overhan digde hij hem een tweetal boekwerken, vergezeld van een oorkonde, waarop de handteekeningen van alle schenkers voorkwamen. De heer J. Baart, oudste monteur, was de laatste, die sprak. Hij hoopte zijn laatste jaren als ambtenaar in dezelfde gezondheid als de heer Paling te mogen Te Leiden slaagde voor het candi daatsexamen Rechten onze stadgenoote mej. C van Amstel. Schooltijd in den winter. De leerlingen van een der Haagsche buitenscholen zetten de temperatuur in de openlucht voort. De dikke kleeding blijkt een welkome beschutting lessen ondanks de frissche (Foto Schimmelpenningh) doorbrengen. Van harte wenschte hij hem een prettigen pensioentijd toe. Tenslotte nam de heer Paling het woord. Hij dankte allen voor hun aan wezigheid en haalde herinneringen op uit het veertigjarige verleden. Met groote erkentelijkheid getuigde ook hij van de aangename samenwerking met. het hoo- gere en lagere personeel. Vooral sprak hij waardeering uit voor den stimulee- renden arbeid van den heer Meijer. Hierna was het officieele gedeelte van de plechtigheid voorbij en kregen de aanwezigen gelegenheid om persoonlijk afscheid van den heer Paling te nemen. Onder de aanwezigen merkten wij op den directeur van het postkantoor al hier, den heer de Vries; het adjunct districtshoofd' van den administratieven dienst uit Utrecht, den heer Lind en den chef van de teekenkamer te Utrecht, den heer G. Menges. In ons blad van gisteren hebben wij er reeds op gewezen, dat bij de werkver schaffing tusschen de tevverkgestelden hoofdzakelijk Amsterdammers, en de di rectie van de Ned. Heidemaatschappij moeilijkheden gerezen zijn over de werk tijden. Gisteren werd het werk door het mee- rendeel der tewerkgestelden hervat. Te gen vier uur hielden zij met het werk op, om den vroegen trein naar Amster dam te nemen. Hedenmorgen hebben de arbeiders zich weer voor het werk gemeld, maar werd hun dit belet door de politie. In optocht, twee aan twee naast de fietsen loopend, zijn zij weer via onze binnen stad naar het station teruggekeerd, in afwachting van het resultaat van de on derhandelingen, welke gevoerd worden. 80-JARIGE MAN GEVALLEN Gistermiddag omstreeks halfdrie is een bijna 80-jarige man, woonachtig aan de Langegracht, op de brug bij het Havik gevallen. Hij kreeg daarbij ver wondingen in het gezicht. Een brigadier van politie heeft den ouden man op de been geholpen en vervolgens medische hulp ingeroepen. Een Duitsche onderzeeboot, die een F ransche haven binnenvaart. Het schip voert aan de mast zeven wimpels, ten teeken dat zeven vijandelijke schepen door de duikboot tót zinken zijn gebracht. Foto Scherl). Van den heer Duykers, directeur van den Amersfoortschen Nachtveiligheids dienst, vernamen wij, dat door een van zijn nachtwakers eenige dagen geleden het bewijs, dat hij recht heeft om 's nachts op straat dienst te verrichten, verloren werd. De politie werd in kennis gesteld van het verlies van dit waardevolle papier. Gelukkig voor den verliezer, is het be wijsstuk in goede handen gevallen. Een bewoner van de Rubensstraat bracht liet papier terug. De directeur heeft gemeend dit te moe ten beloonen, door den vinder een gratis abonnement voor een half jaar nacht veiligheidsdienst aan te bieden. 'I 1/5 von don normolen kockiijd behoeft U het eten voortaan moor «6ór te koken en deze moderne, sierlijke, rende hooi- kiit doet de reitl Wot een go»-, bronditof- en lijdbetparingl Praclische kutten» en vernuftige dekselcomtruelie zorgen ervoor, dat er geen vleugje' warmte verloren gaat! Ideaal voor rijst, gort, peulvruchten en gedroogde vruchten I De kleine Koksmaat (voor *en pon) f 6. De groote Koktmoot (voor 2 pannen) 9 oO vetAGT ome uirvofttGf anocNUUft LANGESTRAAT 35 TEL. 4501 GEBOREN: Clasina Antonia, d. v. Al- bertus van Winterswijk en Antonia van 't Hazeveld; Johanna Geertruida. d. v. Hendrikus Houtveen en Cornelia van Eijden. ONDERTROUWD: Hubert Martin van den Brink en Berendine Sohooleman; Hermanns Johanna Hofmann en Johan na van de Zuid wind: Jan Martinus Fen- nema en Ti.itje van Gennip; Hendrik Smit en Johanna «Maria Fasol; Wilhel mus Carol us Biien en Johanna van Wa peningen; Theodorup Philippus Moehn en Maria Johanna te Winkel. GETROUWD' Herman te Loo en Wij- nanda Hendrika Rouwenhorst; Nicolaas Snaink en Ariaant.ie Meerburg. OVERLEDEN: Marinus Willem Vei meulen. oud 30 iaar. ongehuwd. „Ik ben 17 jaar" Donderdag 7 November wordt in Ami- citia door ,:Het Nederlandsch Tooneel" onder directie van Cor-v. d. Lugt Melserl het Fransche tooneelspel „Ik bên 17 jaar" opgevoerd. 7 ANDAAG herdenkt de heer A. de Haan den dag. dat hij voor 25 jaar als besteller in dienst trad bij de N.V. Van Gend Loos alhier. Aan gelukwenschen en sympathie betuigingen heeft het dezen stadge- nooit, dien een ieder bijkans van „langs den weg" heeft leeren ken nen, niet ontbroken. Gisteravond is hij in gezelschap van zijn \rouw in de vrachtgoederenloods door het personeel van het bestelhuis gehuldigd. De jubilaris werd op harte lijke wijze toegesproken door den hoofdbesteller, den heer G. Westerhuis en door den chef-commies van de vrachtgoederenloods, den heer A. Bout. Hun woorden, die veel lof voor den jubilaris inhielden, gingen vergezeld van aanbieding van een bloemenmand en een lamp. Vanmiddag is de heer De Haan door het personeel van het kantoor en door de directie toegesproken en .gehuldigd. Namens het kantoorpersoneel werd het woord gevoerd door den heer Rui tenbeek, die tevens een mooie rooktafel aanbood. De directeur, de heer A. Kousemaker, overhandigde zijn jubileerenden bestel ler namens de N.V. een couvert met inhoud. De rechtbank te Rotterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaken van een aantal verdachten, voor het meeren- deel vroegere personeelsleden van de N.V. Expeditiebedrijf v. D., die zich ge durende geruimen tijd hadden schuldig gemaakt aan diefstallen van goederen, die aan deze firma ten vervoer waren toevertrouwd. De 40-jarige chauffeur- expeditieknecht J. v. d. V. werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. De 30-jarige expeditieknecht v. d. H. jr. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek. De 67-jarige pakhuisknecht D. v. d. H. sr. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 3 maanden. De 24-jarige chauffeur W. A. L. P., werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 9 maanden met aftrek. Bovendien hadden enkele personen terzake van heling van de door boven genoemde verdachten weggenomen goe deren terechtgestaan. Van hen werd de 32-jarige J. A. B., huisvrouw van V. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek. De 40-jarige reiziger A. E. H. uit Nieu- werkerk a. d. TJssel werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek. De 28-jarige kleermaker F. v. B. werd veroordeeld tot een boete van 25 subs. 10 dagen. Aanval op waschgoed Onder het motto: van je buren moet je "t maar hebben, heeft gisteren een be woner van den Kleinen Koppel bij de politie aangifte eedaan. dat zijn buur vrouw zijn waschgoed met n odder be werkt heeft. De politie stelt een onder zoek in en zal eventueel proces-verbaal opmaken. Duitsch vèrdragend geschut in actie. Met dit zware spoorweggeschut wordt herhaaldelijk de haven van Dover beschoten. (Foto Scherl). MARKTBERICHT AMERSFOORT. 1 Nov. Appelen 15-^-20; Peren 1015 per H.L.; Hoen dereieren f 7,508,50; Eendeneieren 5.50—6.20 per 100 stuks; Kippen f 0.70 —1.25; Tamme konijnen f 2.50—3.50; Wilde konijnen 0.90—1.10; Hazen 2.50—3.00; Fazanten 0.90—1.10 per stuk; Biggen 6.00—11.00 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 15 H.L. appelen: 10 H.L. peren; 90.000 stuks hoendereieren; 200 stuks eendeneieren; 35 biggen. RIJWIEL VERDUISTERD Door een rijwielhandelaar is bij de politie aangifte eedaan. dat te zijnen nadeele een rijwiel verduisterd is. Nu de avonden zoo erg lang zijn! een leesportefeuille „EIGEN KEUZE" van BOEKHANDEL Langestraat 33 Telef. 3232 Vraagt gratis prospectus. &qsmda GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 1 t.m. Donderag 7 November vertooning van de film „Frenck de Pandoer". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en S.30 nur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 nar. Overige dagen om 8 nur nam. Woens dag matinée om 2.30 uar. CITY THEATER. Van Vrijdag 1 t.m. Maandag 4 November vertooning van de film „Manja". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en S.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning ran de film „De klauw". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. Herfsttentoonstel- GILDEHUIS A.K.G. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL, straat 2. Wijers- MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hetsben 's Zaterdags vrijen toegang). - AMICITIA. 3 Nov. Goncertvereeniging Concertgebouwtrio. 2.30 uur. AMICITIA. 7 Nov. Het Nederl. Tooneel. Opvoering van „Ik ben 17 jaar". 7.30 uur nam. VERKOOP1NQEN Amersfoort Veilinggebouw Langestraat. 109 5 Nov. 10 uur v.m. Verkooping van meu bilaire goederen. Soest Café Sukel, Laanstraat 86. 5 No vember 11 uur v.m. Verkoopine woon huis Beetslnan 102. B aam Hotel „Kasteel van Antwerpen". 6 No- ember 11 uur v.m. Verkooping van de villa's Torenlaan 32 en 34: gebouwen Zandvoortweg 1 on 3 en de huizen Zand- nweg 16 en 18. ZEER OUDE GENEVER gif 3.45 I LANGESTRAAT 8 TELEF 6652 HITLER vnR" - NT ONDER SCHEIDINGEN BERLIJN. 1 Nov. (D.N.R.) De Füh- rer en opperste bevelhebber van do Weermacht heeft eau luitenant-kolonel Vol 1 bracht. Commodore van een eska der torpedojagers, majoor Bloedoni, commandant van een gevechtsgroep, eerste luitenant Herrman. escadrille- leider bij een gevrchtseskader. het rid derkruis van het IJzeren Kruis ver leend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5