„EXTRA" biil2k"4f 3,5 Het kleeding - vraagstuk SCHOTERMAN'S p„ kr„ik f 3.45 OUDE GENEVER bij 6 kr. a f 3.25 WILLY PETILLON schrijft voor onze lezeressen over: DE HERBOUW VAN MIDDELBURG RECEPTEN Voor aspirant ballon vaar der s Eerste graandrogerij in Gelderland Gedenkteeken voor gesneuvelde Amsterdamsche tram vervroegt de laatste ritten Film tot voorlichting van de huisvrouw Mr. STEVENS UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 A JT-N van de vele problemen, waarmee de hulsvrouw zich het hoofd breekt in deze moeilijke dagen is naast het voedingwel het kleedingvraagstuk. Dit is wel plot seling zeer urgent geworden door het zoo vroeg invallen van de koude. Die heelt ons wel heel onaangenaam verrast. Wie optimist was had misschien gerekend op een wat lang uitgerekte mooie Octobermaand met milde dagen, waardoor het mogelijk zou zijn met een ander probleem dat van het stoken en de brandstof voorziening een beetje te schipperen De koude heeft al die vage of minder vage plannen in de war gestuurd en vrijwel ieder gedwongen de winterkleeren te voorschijn te halen- Aan velen zullen aaarbij desillusies niet bespaard zijn. Kinderen, die veel meer gegroeid zijn dan moeder verwachtte; grooteren. voor wie men de groei-periode al voorbij waande en die nu plotseling blijken uit een nog volmaakt goeden mantel of een uitstekend pak gebarsten te zijn, waardoor de serie vraagteekens bij moeders overpeinzingen mei een paar vermeerderd wordtIn zulke momenten prijst men het groote gezin gelukkig waar er op de grooteren altijd wel een paar volgen, die voor een aflegger m aanmerking komen, maar daar doen zich dan toch weer andere moei lijkheden voor. GOEDE wollen kleedingstukken zijn niet alleen duur. ze kosten ook vele punten van de textielkaart. Ze kosten niet alleen punten, maar... Menige huisvrouw vraagt zich bii dit maar vol twijfel af of er voor goed geld en goede punten ook een goed wollen kleeding stuk te krijgen zal zijn. En in dit ver band hoort men veel en iederen dag meer het woord ..kunstwol" mompelen Van die kunstwol maakt men zich soms een spooksel. De een zegt, dat er hout in wordt verwerkt, een ander meent, dat ze eigenlijk van papier is. een derde, die wel eens een klok heeft hooren luiden spreekt van cellulose en nummer vier maakt het dan maar meteen een paar graden erger en heeft het over ccllophaan! Wat is nu eigenlijk kunstwol? Er is veel minder kunst-achtigs aan dan aan een groot aantal „kunst"-producten. Dat wil zeggen: kunsthoning heeft met honing niets te maken, maar liikt er op en moet er voor doorgaan Ersatz, zei den we in den vorigen oorlog. Kunstzii de is hiina over de geheele linie geen zijde, maar doet alsof. Ersatz. Kunst wol echter is niet een uit andere stof gewonnen op wol gelijkend product (een wolnabootsing uitgezonderd, die voor breiwerk gebruikt wordt en die gewoon lijk imitatiewol genoemd wordt) maar ze bestaat wel degelijk uit wol. Tn een boekje over textielvezels spreken van Hovtema en Bolleman van der Veen over „herwonnen wol", een benamine. die ongetwijfeld juister is. In Duitsch land snreekt men over scheurwol. Deze wol. die nu eenmaal kunstwol heet wordt verkregen door het uit elkaar plukken en scheuren van gedragen kleedingstukken en gebruikte wollen voorwerpen, waarna deze vezels op nieuw tot garens en weefsels worden verwerkt. Tiet is dus epn verwerking en weer bruikbaar maken van wollen lompen. Op het eerste gezicht klinkt dat zeer weinig aantrekkelijk en menigeen zal het misschien eyen een griezelig idee vinden. Het is evenwel niet zoo afstoo- tend, onhygiënisch en gevaarlijk als het oppervlakkig lijkt. Als het nieuwe product onder den naam van kunstwol in den handel komt, is alle gevaar vol komen geweken. De lompen worden namelijk in kleine stukjes gesneden en door een machine heftig uitgeklopt. Dan worden de kleine lapjes in een andere machine tusschen stalen pennen geheel losgeslagen tot vezels en daar vallen de allerlaatste verontreinigingen weg. De ondervin ding heeft geleerd, dat dan alle gevaar voor microben en dergelijke totaal ver dwenen is. Deze vezels worden verder nog gereinigd door verschillende pro- cérté's, o.a. door een soort luchtreini- gingssysteem en daarna zijn ze gereed om opnieuw bewerkt te worden. HET spreekt vanzelf, dat de wolvezels onder een dergelijke intensieve be werking wel wat te lijden hebben. Dat is onvermijdelijk. En het spreekt van zelf. dat de draden, welke uit deze vezels worden gesponnen en de weef sels welke uit deze draden worden ver vaardigd. niet meer die veerkracht heb ben en niet volkomen de goede kwali teiten bezitten als de weefsels, welke uit nieuwe wollen garens worden gemaakt. Vooral de elasticiteit en de weerstand van de vezels zelve zijn minder gewor den.. Toch is er nog merkwaardig veel goeds van te maken, veel meer dan wij, in ons verlangen naar het oude ver trouwde product van erkende kwaliteit en onzen tegenzin in wat wij als „een doekje voor het bloeden" aanvoelen, ge neigd zijn voetstoots aan te nemen. Intusschen hehben wij in de practijk toch misschien al veel meer met kunst- wol te maken gehad clan wij meenen. Die fabelachtig goedkoope wollen stof- die een handige huismoeder soms hier en daar wist op te diepen - die in het gebruik misschien toch niet geheel waren wat zii er zich van had voorgesteld zijn waarschijnlijk wel, zoo niet geheel dan toch ten deele, kun6twol geweest. En in dat licht ge zien zullen we misschien moeten erken nen. dat ze toch meer dan hun plicht hebben gedaan. Kunstwol komt. in den handel onder de namen: shoddy, mungo en extract wol. De eerste is de beste van kwali teit. Mungo is de minste. Extractwol is verweven met katoen, waarna door een behandeling met zuur het katoen ver koold. gecarboniseerd. wordt. Na het drogen worden deze deeltjes er uit ge klopt. en wat men overhoudt is dus zui ver wol. Kunstwol komt dus het natuurlijk product althans in samenstelling zeer nabij. Als ze in onze handen komt hoeven wij er niét zoo tegen op te zien er mee te werken. Zij het in mindere mate, be vat zij toch. nog vele goede eigenschap pen van de oorspronkelijke wol. Kool met aardappelen rijst en vleesch Benoodigdheden: een savoye kool; 1 K.G. aardappelen, anderhalf ons rijst; vier ons aan kleine stukjes gesneden vleesch, zoo mogelijk runderpoulet, anders lamsvleesch, b.v. van den schou der. Ongeveer een ons vet of boter; zout naar smaak. Een laurierblad, een paar kruidnagelen of anders wat kerrie of kokskruiden. Peper naar smaak. Bereiding: Laat in een groote pan het vet of de boter smelten, voeg er het vleesch, het zout en de kruiden hij (wie er van houdt kan er een half gesnipperd uitje bij doen) en laat het ongeveer drie kwartier zachtjes smoren. Schaaf oi snijd intusschen de kool zeer fijn en doe ze bij het vleesch. Giet er nu zoo veel kokend water bij. dat de kool half onder staat. Doe ook de gewasschen rijst in de pan en zorg. dat deze geheel onder staat. Leg tenslotte de geschilde en in stukken gesneden aardappelen boven op. Laat het geheel gaar smoren, doch kijk er van tijd tot tijd naai om te zien of er vocht genoeg in de pan is om de rijst gaar en zacht te doen worden. Giet er zoo noodig wat bouillon bij. Het geheel moet vrij vochtig blijven en moet meer gelijken op een zeer dikke soep dan op pen stamppot. Proef, als alles gaar is of de smaak goed is. Voeg anders eventueel nog wat zout toe en misschien wat aroma. Roer den inhoud van de pan vlug dooreen met een houten lepel, maar stamp het niet door elkaar. Dien het zoo heet mogelijk op in een grooten diepen schotel. Stichting in het leven geroepen MIDDELBURG, 1 Nov. B. en W. an Middelburg hebben bij den gemeen teraad een voorstel ingediend,, om over te gaan tot het in het leven roepen van de stichting „Herbouw Middelburg'. Deze stichting zal beoogen de bevorde ring van harmonischen herbouw der stad Middelburg. Zij zal trachten dit doel te bereiken door: 1. Het nader uitwerken van het ont worpen stratenplan en het voorbereiden van de gronduitgifte voor zoover de al- gemeene gemachtigde haar dit opdraagt 2. Het geven van adviezen aan hen. die willen herbouwen of herstellen, zoo wel op architectonisch en technisch, als op administratief gebied. 3. Het geven van adviezen aan den al gemeen gemachtigde. ■4. Het verrichten van die werkzaam heden in het belang van den wederop bouw, waarvoor hare medewerking door hem wordt ingeroepen. 5. De burgemeester zal ambtshalve voorzitter van het bestuur zijn. B. en W. zullen zijn plaatsver-vanger en ook vier leden van het bestuur benoemen, van wie een in overleg met de „stichting oor logsgeweld Zeeland", terwijl de drie an dere leden bij voorkeur benoemd zullen worden uit personen, die zich bewegen op sociaal, financieel of architectonisch gebied. Onder dit bestuur is een directeur be last met de algemeene leiding. In de toe lichting op het voorstel wijzen B. en W. er o.a. op, dat het. plan in hoofdzaak tot twee dimensies beperkt blijft, maar dat de uitvoering zich ook zal uitstrekken tot de uit stedebouwkundig oogpunt niet minder belangrijke derde dimensie. Het gaat er om, het te herbouwen deel van Middelburg in architectonisch opzicht tot een fraai, harmonisch geheel te doen groeien, dat zich geheel aanpast aan de sfeer van het mooie, nog in stand geble ven. oude stadsdeel en aan zijn weder te herhouwen monumentale bouwwer ken. Zoowel de leider van de technische als van de administratieve afdeeling van het bureau der stichting zullen aan hoo- ge eischen moeten voldoen. Eerstbedoel de zal aangewezen zijn om als directeur op te treden,. 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Nadat er sedert jaren in Nederland geen examen meer is afgenomen en afgelegd voor hei brevet van balloncommandant, heeft de Haag?che Ballon Club het initiatief ge nomen een cursus te organiseeren. welke gelegenheid biedt tot het afleggen van het theoretisch gedeelte van boven bedoeld brevet. Deze leergang behelst alle theoretische stof. welke als wette lijk vereischte voor het brevet van bal loncommandant is gesteld. De Haagsche Ballon Club heeft hiertoe de heeren dr. Cannegieter, T. Nell en J. Boesman bereid gevonden als docenten op te treden. De deelneming aan dézen cursus, welke, evenals het af te leggen examen in 's-Gravenhage zal worden ge houden. is gratis. De cursus zal bestaan uit ongeveer 10 lessen, welke afwisselend zullen vallen op Zaterdagmiddag Woensdagavond, met dien verstande, dat tusschen elke les ongeveer een week tus- schenruimte is. Tevens wordt er reke ning mede gehouden, dat deelnemers van huiten 's-Gravenhage met den trein bijtijds naar .hun haardsteden kunnen terugkeeren. De eerste les, welke 23 November zal beginnen, wordt gegeven door dr. Cannegieter onder den titel: „waar komt de wind vandaan?" In aansluiting op dezen cursus bestaat het plan om. zoo dra weer opstijgingen kunnen plaats vinden, de opleiding te completeeren met het praetische gedeelte, dat voor het bre vet wordt vereischt. Het secretariaat dei- Ha agsrhe Ballon Club is Schuytstraat 107 's-Gravenhage. BOERDERIJBRAND TE NAARDEN NAARDEN. 1 Nov. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Kiner alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij slaagde er in een deel van den inboedel te redden, benevens drie koeien, die reeds op stal stonden. Het overige vee was nog bui ten. De blusschingswerkzaamheden wer den ernstig belemmerd door de groote hoeveelheid hoci op den zolder, welke hardnekkig voortsmeulde. De schade, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk. Voor onge veer 2000 aan hooi ging verloren, ter wijl de boerderij geheel uitbrandde. RADIODISTRIBUTIEDIENSTEN WERKEN TOT MIDDERNACHT Van Woensdagavond af sluit de radio- distributie niet om elf uur, doch pas te middernacht. Zulks geschiedt, naar het. Vaderland verneemt, op last, van de autoriteiten, die hehben bepaald, dat tot elf uur de programma's der Nederland- sche omroepverenigingen worden uit gezonden. Daarna worden tot 24 uur nog buitenlandsche. in hoofdzaak Duitsche, stations uitgezonden. ZUTPHEN, 1 Nov. Het vraagstuk der voedselvoorziening is in dezen tijd van groot belang. Iedere poging, welke wordt aangewend om den beschikbaren voorraad menschelijk voedsel een nutti ger effect te geven, mag dan ook met dankbaarheid worden begroet. Daartoe behoort o.m. het drogen van graan, om dat. daardoor, wat vroeger dienstbaar was als veevoeder, thans voor de men- schelijke consumptie geschikt is. Graan drogerij en zijn voor Gelderland nieuw. Tot nu toe waren zij uitsluitend in bedrijf bij de groote meelfabrieken in ons land en in enkele groote havenste den. De eerste graadrogerij is te Zut- phen in bedrijf gesteld bij den meelhan- del van den heer D. L. San Elk. De heer F. Doorresteyn, chef van den buiten dienst van het Rijksbureau voor de voed selvoorziening hield hierbij een redevoe ring. Uit de uiteenzettingen van den heer J. Boergeling uit Zaandam bleek, dat het te Zutphen geplaatste apparaat een capaciteit van 5 ton per uur heeft. Bij de plechtigheid waren o.m. aanw zig de heeren J, J. Onnes, namens de Ak- kerbouwcentrale en P. H. Kramer van de afd. vervoer van het Rijksbureau voor voedsel voorziening. DE NEDERLANDSCHE POLITIE EN DE WINTERHULP 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. Naar wij uit. goede bron vernemen zal door den inspecteur-generaal der Nederlandsche politie een oproep gericht worden tot de geheele politie met bet. doel gemeen schappelijk een spontane gift te doen toekomen aan het instituut der Winter hulp. De voorbereidende besprekingen hehben namens den inspecteur-generaal reeds met den directeur-generaal der Winterhulp plaats gehad. Mr. K. W. BREVET OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Op 78-ja- rigen leeftijd is hier ter stede overleden mr. K. W. Brevet, oud-president, van het gerechtshof te 's-Gravenhage. De crema tie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdag na aankomst van trein 11.15 uur. .EMfL, EMU. DE KOLEN MAN IS ER.'.T grenadiers en jagers 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Vele gre nadiers en jagers, officieren, onderoffi cieren korporaals en soldaten, hebben in Mei 1040 hun leven in dapperen strijd voor ons dierbaar vaderland geofferd. Overtuigd, dat allen, die gedurende de mobilisatie dan wel gedurende een ge deelte daarvan de grenadiers- of jagers uniform droegen, de behoefte zullen ge voelen om, ter herinnering aan hun ge vallen kameraden, een gedenkteeken op te richten en daarvoor een steentje bij te dragen, nam de laatste commandant van het voormalige regiment jagers het ini tiatief om de noodige stappen te onder nemen, teneinde tot de oprichting van een gedenkteeken Ie geraken. Burge meester en Wethouders van 's-Graven hage hebben er reeds in beginsel hun goedkeuring aan gehecht, dat dit monu ment zal worden geplaatst op de alge meene begraafplaats aldaar. Voor de verdere uitvoering der plan nen zal een commissie worden gevormd, waarin oud-strijders en jagers uit alle rangen zullen zitting nemen. Deze com missie zal worden gevormd, zoodra vol doende instemming in den lande zal blij ken door het toezenden van bijdragen voor een gedenkteeken, dezen dapperen waardig. Allen, die de uniform van grenadier of jager tijdens de mobilisatie of tijdens een gedeelte daarvan hebben gedragen, wor den opgewekt hun bijdragen te zenden aan: luitenant-kolonel der jagers b. d. H- D. Scherpenhuyzen te 's-Gravenhage, gi ronummer 16S575, onder vermelding „ge denkteeken". Het gedenkteeken zal de grootste waarde hebben, indien het tot stand kan komen door de bijdragen, hoe klein ook, van zeer velen wier kameraden vielen. Een ieder, die van het plan kennis neemt wordt opgewekt onder zijn vrien den en bekenden, die daarvoor in aan merking komen, het, plan te bespreken en bijdragen te verzamelen èn toe te zen den. Grenadiers en jagers, draagt allen een steentje bij, «Jm de gedachtenis aan uwe gesneuvelde krijgsmakkers, op deze wijze te eeren. Autobusdiensten ten behoeve van schouwburgbezoekers blij ven voorloopig nog AMSTERDAM. 1 Nov. Met ingang van heden zullen de diensturen \an de gemeentetram zoodanig gewijzigd wor den, dat de diensten des morgens om streeks half acht zullen aanvangen om zeven uur zullen de eerste trams de remises verlaten en 's avonds óm halfacht de laatste rit begint. Om half negen dienen de laatste wagens in de remises te zijn teruggekeerd. De buslij nen en lijn 19 zullen zooveel vroeger be ginnen en zooveel later eindigen, dat. zij aansluiting geven op het overige tram net. Voorloopig zullen de autobusdiensten ten behoeve van de schouwburgbezoe kers. welke hun vertrekplaats op het Leidscheplein en het Remhrandtsplein hebben gehandhaafd, blijven. 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. In op dracht en volgens aanwijzingen van de „Nederlandsche vereeniging van huis vrouwen" wordt, door den cineast W. Beets Jr. te Amsterdam een film ver vaardigd. getiteld: „Huisvrouwen, niet altijd licht is uw taak." Een film van huishoudelijke rondzwervingen in ka mers. kleerenkast,. en keuken, die ten doel heeft de Nederlandsche huisvrouw met goede raadgevingen in beeld en woord bij te staan en haar voor te lich ten in haar belangrijke en extra moei lijk geworden taak. De film geeft o.a. vele wenken op het gebied van bespa ringen op voedingsmiddelen, kleeding verschillende recepten voor dezen tijd enz. welke, in samenwerking met des kundigen, in beeld worden gebracht. AANGIFTE VAN DUITSCHE VERMOGENS IN HET VIJANDELIJK BUITENLAND 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Van bevoeg de zijde wordt er op gewezen, dat op grond van de in het Duitsche r;jk uitgevaardigde verordening betreffende de aangifte van Duitsche vermogens in landen, waarmede Duitschland zich in oorlog bevindt van 7 Augustus 1940, onder meer alle personen, die de Duitsche nationaliteit of de natio naliteit van de protectoraten Bohemen en Moravie bezitten of verwerven en alle Duitsche ondernemingen in de bezette Ne derlandsche gebieden hun zich in vijande lijk buitenland bevindende vermogen heb ben aan te geven. Als vijandelijk buiten land gelden de volgende staten: Groot:- Brittannië en Noord-Ierland met de ove'r- zeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden, alsmede de domi nions Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika en verder Frankrijk met zfin bezittingen, koloniën, protectoraats- en mandaatsgebieden behalve Egypte, de Soe dan, Irak en Monaco. De aangifte kan tot 15 November a.s. b'o de „Wirtschaftspruefstelle", korte Vjjver- bergö, den Haag geschieden. De vermelde verordening is in het „Reichsgesetzblatt", deel 1 (rom.), nr. 140 afgedrukt en kan bij het „Reiehsverlagamt" te Berlijn nw 40, Scharnlhorststrasse 4, verkregen worden. GOUDEN DOCTORAAT LEIDEï^. 1 Nov. Zondag 3 Novem ber a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. G. van Blom, oud-secretaris generaal van het departement van jus titie, wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. DR. C. A. T. ENGELMAN f HEILOO, 1 Nov. Alhier is plotse ling op 44-jarigen leeftijd overleden dr. C. A. T. Engelman, zenuwarts aan de St. Willibrordusstichting. Dr. Engelman had gisteravond een bezoek gebracht aan een collega te Limmen en keerde in den loop van den avond huiswaarts. Vermoedelijk is hij onderweg door een beroerte getrof fen. Vanmorgen vond men zijn ontzielde lichaam naast het fietspad tusschen Lim men en Heiloo. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 31 Oct. Koersen voor stortingen op 1 November 1940 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36. Belga's 30.1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Decnsche kronen 36,40. Noorsche -kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,45*4. INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek) 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Het in dexcijfer van koersen van aandeelen is heden: 146.7. Het gemiddelde cijfer over de geheele maand October bedroeg 141.1. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 10) „Helaas ja," zei de kapitein die voort durend den „secretaris" aankeek. „Weet u daar iets van?" „Een heele boel" zei de valsche Pe ters. Hij zag er nu bijna een beetje schuchter uit, waarover zich echter al leen maar de echte Peters verwonder de. „Ik zag. hoe die man hij heet, ge loof ik. Rolton of zoo iets..." „Norton," \erbeterde de kapitein. „Nu dan hoe die Norton naar het promenadedek ging. Ik zag echter ook, hoe mr. Grizzard hem volgde!" Er volgde een stilte Kapitein Sher man greep naar de plaats, waar anders zijn pet zat, vond echter niets om af te nemen en liet zijn hand zinken. Hij en de twee officieren hadden grooie verbaasde oneen, alle drie waren ze als door den bliksem getroffen. Eindelijk kreeg de kapitein lucht. „Dan moet die vent toch zoojuist hoe laat was dat ongeveer, mijnheer Peters?" „Dat weet ik niet precies," zei Ste vens rustig. „Maar het was al heel laat. Ik hoorde in de rooksalon uit de luid sprekers de muziek uit de danszaal. Spoedig daarop hen ik gaan slapen. Toen ik in bed lag, was het halféén." Kapitein Sherman wierp een triom feerenden blik op zijn officieren „Hier moet nu," zei hij, „met de grootste scherpzinnigheid gewerkt wor den dat zal u nu wel duidelijk zijn heeren." Het was den heeren duidelijk. Ze knikten en keken den valschen secre taris ingespannen aan. „Hoe wist u," vroeg Sherman, die reeds een criminalistisch talent in zicli \oelde opkomen, „dat het Grizzard was?" „Omdat ik hem zag." „Neen, ik bedoel: hoe wist u, dat do man, dien u zag, Grizzard heet?" „Omdat ik erbij was." antwoordde Ste vens. „toon mijn meester met hem ken nis maakte." De echte Peters knikte. „Jazeker, ik heb mijnheer Grizzard op den eersten dag van de reis in de turnzaal ontmoet en mijn secretaris was daarbij tegenwoordig. Ik heb met hem gebokst." „Daarvan is me iets ter oore gekomen. Men zegt. dat u beiden nogal ernstiu gebokst hebt." De valsche Stevens schudde het hoofd. „Neen. mijnheer, dat dachten de men schep alleen maar. Sterke menschen boksen altijd een beetje harder, dan doe je je pijn en van het een komt het an der. Maar dat is van ceen heteekenis. mijnheer, we hehben elkaar na afloop de hand gegeven." „Mooi." De kapitein wendde zich weer tot den'valschen Peters. „Mijnheer Pe ters. u kunt en bent bereid, uw verkla ringen voor iedere rechtbank te herha len en onder eede te bevestigen?" „Zeker", zei Stevens, „ik heb het dui delijk gezien. Mr. Grizzard verwisselt men niet zoo gauw met iemand anders." „Goed, goed," zei de kapitein. „Het lijkt me nogal duidelijk, dat deze Griz zard een gevaarlijk spel speelt. Hij kwam me al dadelijk verdacht voor. U ook?" De vraag was tot de heide officieren gericht. De officieren knikten en beves tigden het. „Dan is dus nu," zei Sherman, „de zaak voorloopig afgedaan. Ik weet nu, in welke richting het onderzoek moet gedaan worden. Ik dank u wel, heeren. U zult het me zeker niet kwalijk nemen, wanneer ik u voor deze zaak nog eens verzoek hier te komen?" „Welnee", zei Peters. „Heelemaal niet," zei ook de valsche Peters, ofschoon de beleefde vraag in het geheel niet tot hem gericht was ge weest. want hij was slechts de secreta ris en hij reisde bovendien in de tweede klasse. De beide heeren stonden op. na men afscheid en verlieten de hut. Vijf minuten later, toen zij op het pro menadedek waren, zei Stevens, de ech te: „Peters, ik moet je wat vertellen: pre cies zooals ik het. aan den kapitein heb rneegedpeld. heeft de zaak zich niet toe gedragen." Peters schrok. „Goeie help." Je maakt toch zeker maar een grap? „Neen," zei Stevens. „Ik heb alleen maar op een ondergeschikt punt gelo gen. Ik zat namelijk niet in de rook salon, maar ik kwam de trap aan het eind van' de eang hij mijn hut af. Toen ik daar Grizzard zag. dacht, ik: wat zoekt die vent nu in de tweede klas? Ik ben daarop blijven staan en bleef wachten. Twee minuten later kwam die Norton aangeloopen. Grizzard sprak hem aan en samen gingen ze naar het promenadedek. Kijk eens aan, denk ik, wat aardig, Grizzard heeft zijn hand langers ook in de tweede klas. Daar ik nauwelijks kon hooren, wat. ze zeiden, ben ik weggegaan. Dat is alles." Peters, de echte, herademde. „Dan is het in orde. De hoofdzaak komt overeen; waar je gezeten of ge staan hebt. doet er niet toe. Waarom heb je overigens niet de waarheid ver teld?" „Omdat de kapitein niet hoeft te we ten. dat we al een oogje op Grizzard hebben. Onder zulke omstandigheden zou hij wantrouwend jegens ons wor den en denken, dat het hier een wraak neming betreft van jou in verband met dat bokspartijtje." „We moeten nu," sprak kapitein Sherman intusschen met schoolmees terachtig opgestoken wijsvinger tot de beide officieren, „volledige klaarheid zien te krijgen. We zullen zoowel over dezen secretaris als over dezen Grizzard inlichtingen inwinnen bij de politie autoriteiten van hun woonplaats. Het begint te schemeren heeren, en als ik me niet deerlijk vergis, hebben we met eenige scherpzinnigheid geen vreemde politie op de „Santa Barbara" noodig om de zaak geheel tot klaarheid te brengen. En dan" kapitein Sherman maakte een beweging alsof hij iets in zijn vingers klemde „dan hebben we onzen knaap te pakken! Dank u wel. heeren; u kunt gaan." Helaas bleek het. dat kapitein Sher man geen geliik had met den schemer, waarover hij zich zoo blij had gemaakt. Integendeel, het werd nu eerst recht duister en Sherman kreeg geen gele genheid, zijn knaap te pakken te ne men. Kort voordat het schip voor Capa blanca het anker uitwierp, ontving kapitein Sherman de gevraagde infor maties. Ze luidden zeer verschillend. Over den secretaris was niets in diens nadeel te zeggen, hij was nog nooit met den strafrechter in aanraking gekomen, doch had redelijk en braaf lederwaren verkocht. Sherman knikte toen hij dat las. Iets anders had hij niet verwacht. De- inlichtingen over Grizzard waren echter ietwat mysterieus. Hot hoofd kantoor van de maatschappij in New York telegrafeerde dat men noch in New York, noch ergens anders, iets van zijn bestaan afwist. Bij de politie had men evenwel bevestiging gekregen. d,at Grizzard's pas behoorlijk in orde was. Meer had men niet te weten kunnen komen. Sherman vloekte, toen hij dat las. De pas behoorlijk in orde, maar verder wist men van den man niets. Waren die kerels daar dan gek? Voordat ze hem een pas gaven, moesten ze toch eerst, vaststellen, dat de vent werkelijk Grizzard heette, dat. hij behoorlijk ge boren was, als zoon en kleinzoon van een Grizzard. Eigenlijk wist hij nu. dank zij de ongehoorde sloddervosserlj van de New Yorksche. politie, evenveel als tevoren, namelijk heelemaal niets. Sherman besloot opnieuw krijgsraad tp houden. De officieren kwamen weer hij hem en gingen weer zitten om de ronde aan de vloer vastgeschroefde ta fel. Sherman bracht verslag uit van den inhoud der ontvangen telegrammen en wilde daarop graag de meening van de heeren vernemen. Maar de heide hee ren toonden heel duldefijk. dat zij in dit eevgl geen verantwoording op zich wilden nemen. Sherman schold en ging te keer, toen hij dat merkte, maar het schelden hielp niets, Sherman moest desondanks zijn beslissingen alleen ne men. Hij besloot daarop, zeer diploma tiek te handelen, Grizzard bij zich te la ten komen, hem de verdenking' in het gezicht te slingeren en hem frtee te dee- len, dat hij in geen enkele haven aan land mocht gaan. „Zonder dat het in de galen loopt," zei de kapitein, neem ik Grizzard tot New York mee. dan breng ik rapport uit en de politie moet dan maar zien, wat ze ervan terecht brengt!" „Wettelijk," zei een van de officieren, „is het misschien niet de juiste weg!" Kapitein Sherman antwoordde daar op, dat hij maling had aan de wet en dat de goede naam van de „Santa Bar bara" het voornaamste was. En de goede naam van de maatschappij, die het niet zou kunnen verdragen, dat er offi cieel moordenaars aan boord zonden zijn. Wat zou de op 6ensatie beluste New Yorksche pers er wel van maken, als die de lucht ervan in haar grooten neus kreeg? Nooit zou hij zijn mooie schip door de smerige drukinkt van de ze kerels laten besmeuren on nu was het. uit! Hij verzocht nu, Grizzard bij hem te brengen, en verder moesten de officieren de stewards en de equipage ervan op de hoogte brengen, dat Griz zard noch in Canablanca, noch in een van de andere Afrikaansche havens, van boord mocht. Zoo!" „Ik wasch mijn handen in onschuld," zei een van de heide officieren, welis waar buiten gehoorsafstand van den kapitein. „Als dat maar niet met een reuzenschandaal afloopt!" (Wordt vervolg).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6