HET GR1EKSCHE VOLK IS TELEURGESTELD JAPAN'S POSITIE IN HET VERRE OOSTEN Turkije blijft neutraal, van Engelsche hulp was nog niets te bemerken Marine-deskundige over strategische verhoudingen in den Pacific DIPLOMATIEKE CONTACTEN GEEN WEGEN IN EP1RUS Mr. STEVENS UIT DETROIT Bomtreffers op sterk Britsch convooi Heeft iemand? Spaansche diplomaten zijn actief Slechte stemming in Singapore Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 Negentigduizend volks-Duitschers, die in Bessarabië woonden, waar hun voor ouders vóór 130 jaar een woonplaats zochten, komend uit Beieren en Württemberg, zijn naar het Duitsche Rijksgebied teruggekeerd. Een blik in een kampement tijdens de reis door Roemenië (Foto Scherl) De ltaliaansche bewapeningsindustrie werkt dag en nacht. Lange rijen kanonnen staan in de montagehallen der fabrieken gereed. (Foto Scherl) MOSKOU, 1 Nov. (D.N.B.). De Janansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, die Maandag aan Kalinin zijn geeloofsbrieven heeft overhan digd. is naar men verneemt, op 30 October ontvangen door den volks commissaris van buitenlandsche za ken. Molotof. Het D.N.B. meldt uit Tsioengking: De laatste dagen heb ben zoowel de Amerikaansche als de Britsche ambassadeur besprekin gen aangevraagd met den minister van buitenlandsche zaken der reeee- ring Tsiang Kai Sjek. teneinde een uiteenzetting te verkrijgen van de Chineesche buitenlandsche politiek. Tokio Nitsji Nitsji schrijft vandaag dat Amerika's tegenwoordige acties in h.et Verre Oosten niet meer kunnen wor den gerechtvaardigd als voorzichtigheids maatregelen. Daarom moet Japan voor de hier ontstaande gevaren gewaar schuwd worden. In Manila en Rangoon stapelt Amerika reusachtige hoeveelhe den oorlogsmateriaal op. die zgn. voor Tsjang Kai Sjek bestemd ziin. maar in werkelijkheid voor eigen gebruik zijn bedoeld. Twee Amerikaansche vliegtuig fabrieken hebben reeds fabrieken inge richt op de Philippijnen. De Amerikaansche vloot is rond Mani la geconcentreerd, waar groote oefenin gen in het schieten met scherp worden gehouden. Amerikaansche officieren be vinden zich in Hongkong en Singapore Er zijn geheime instructies gegeven aan de nog in China vertoevende Amerikaan sche troepen om voornereidingen te tref fen voor onmiddellijk vertrek, wanneer het bevel daartoe mocht worden gege ven. In Sjanghai zouden volgens het blad tusschen den chef van de Engel sche en dien van de Amerikaanscha vloot onderhandelingen ziin gevoerd. Dit alles noemt het blad .onduhbelzin nige aanwijzingen". De V.S. hebben, zoo meldt het blad verder, in Singapore en alle overige gebieden van het Verre Oosten ruim 150 schepen opgekocht en naar de haven Legaspi aan de Oostkust der Philippijnen gebracht. Behalve deze militaire voorbereidingen streven de Engelsche en Amerikaansche pogingen er naar de.Japansche onderhandelingen met Fransch Indo-China en Neder I a n d s c h-I n d i te storen en negatiei te doen verloopen. Uitbreiding van de Japansche vloot Vrijdag is de Japansche vloot met een nieuwen oorlogsbodem uitge reid door het van stapel loopen van de „Tomikaze" van de werven van Foejinagata. De Berliner Boersenzeitung publiceert vandaag een artikel van de hand van een Japanschen marine-deskundige over de marine-strategische positie van Ja pan. In het artikel wordt er aan herin nerd. dat de Japansche regeering 1936 de vlootaccoorden van Washington niet verlengd heeft, zoodat de Japansche vlootbouwpolitiek sedert dien aan gee nerlei beperking meer is onderworpen Hoewel geconstateerd moet worden, dat de Amerikaansch-Engelsche beweringen over den Japanschen vlootbouw sterk overdreven zijn. spreekt het toch van zelf, dat Japan van de herkregen vrij heid van handelen in verband, mqt de eischen van het oogenblik ten volle ge bruik heeft gfemaakt. Tegenover het feit, dat Japan ook thans nog in kwantitaief opzicht de mindere is van de Ver. Staten, staat een duidelijke zeestrategische rfteerderheid van Japan in het Groot-Aziatische bied. De Oost-Aziatische eilandenboog van Sachalin tot de Golf van Tongking strekt zich als een beschermende muui uit rond het Groot-Oöst-Aziatische be langengèbied en Japan is te allen tijde in staat van ziin steunpunten uit, dit gebied te controleeren en te beveiligen Nadat de Janansche weermacht de Chineesche kustlijn bezet heeft, nadat voorts Hongkong militair geïsoleerd' en de kust van Indo-China niet meer als vijandelijk steunpunt geldt zijn alle Oost-Aziatische kustwateren een soort Japansche binnenzee geworden. Veel moeilijker, zoo zegt de Japansche marinedeskundige verder, is de zeestra tegische positie der Ver. Staten. Daar Japan niet voornemens is, de Ver. Sta ten aan te vallen, moet Amerika even tueel zijn tegenstander zelf opzoeken Amerika heeft voor zulk een eventueel offensief steunpunten in den Stillen Oceaan ingericht, die echter slechts on voldoende bescherming voor offensieve acties vormen, wanneer men bedenkt dat tusschen Hawai en de Philippijnen 4.000 zeemijlen liggen, die onder voort durende Japansche flankbedreiging moe ten worden afgelegd. Engeland is als gevolg van den Euro peeschen oorlog nauwelijks nog als ern stige tegenstander te beschouwen, daar ROMS, 1 Nov. (Stefani). De bijzondere correspondent van Ste fani aan het Grieksche front meldt, dat in heel Griekenland een zeer verwarde toestand heerscht. De openbare meening is teleurge stcid en gedeprimeerd, niet alleen wegens den opmarsch der Italia nen maar ook en vooral wegens het ontbreken van Britsche hulp en hulp uit andere landen, waarop men, volgens de verzekeringen van de Grieksche autoriteiten, abso luut kon rekenen. In Athene waren berichten verspreid over een landing van Briische troepen te Saloniki, terwijl in Saloniki gemeld was. dat Britsche troepen in den Pvraeus wa ren ontscheept. De berichten van het front over den ïtaliaanschen opmarsch en de tegenspraken over de ontschepin gen der Engelsche beschermers hebben een harden slag aan het Grieksche opti misme toegebracht. Grieksche krijgsge vnngenen vertellen, dat de bombarde menten door de ltaliaansche luchtmacht in het Grieksche leger ontzetting hebben •teweeggebracht. Tot hun verbazing ontdekten de Italia nen bij hun opmarsch in Epirus. dat er gepn wegen in dit gebied waren, waar door zii genoodzaakt waren op te trek ken langs overstroomde naden als gevolg van de recente regenbuien. De Italianen ziin druk bezig met den aanleg van we gen en herstel der bruggen, teneinde een weg te banen aan de gemotoriseerde co lonnes. De Turken zijn niet verplicht om Grie kenland bii té staan, doch men acht hel zeker, dat de Grieken hun hulp zullen inroepen, zoodra Bulgarije iets zou on dernetnen. Tot dusver heeft Griekenland nog niet om hulp verzocht. Voor het oogenblik schijnt het van het grootste be lang, dat Turkije een krachtige militaire positie in Thracië inneemt. De Grieken verlangen geen versterking voor het landleger. Zii hebben bijstand noodig in de lucht en ter zee en dezé zullen de Turken waarschijnlijk moeilijk kunnen geven. In Zweedsche kringen is men van meening. _dat Griekenland waar schijnlijk ddor de Engelschen en door de Turken in den steek zal wor den gelaten en voor zich alleen moet vechten. Men twijfelt er te Stock holm niet aan of Engeland zal een hulpactie org&niseeren. doch men ge looft. dat deze niet groot genoeg zal ziin om den uitslag van den strijd beslissend te beïnvloeden. Volgens deze kringen zou de Roya Air Force den Grieken slechts in be perkte mate steun kunnen verleenen Men redeneert hier zoo dat. wanneer de Engelschen van hun steunpunten in Egypte uit zouden ontreden, de Italianen uit deze verzwakking van de Britsche verdediging voordeel zouden trekken en tot groote luchtaanvallen op Alexandria en andere belangrijke plaatsen zouden overgaan. Ook tcp aanzien van de mogelijkheid dat Engeland sterke formaties troepen in Griekenland aan land zou kunnen zetten staat men zeer sceptisch. Men meent, dat Engeland zich maar al te goed den afloop van den veldtocht in Noorwegen herinnert en er de grootste waarde aan hecht een tweede Namsos te vermijden. Ook twijfelt men aan een Turksche in terventie. daar het sturen van troepen zoowel te land als ter zee met groot risi co verbonden is. Duitschland is steeds in staat van Boemenië uit over Bulgarije zoo noodig de verbinding te land tusschen Turkije en Griekenland te stag FEUILLETON DOOR R. ARDEN id De andere, die al Iets ouder was en die al driemaal op de nominatie voor kapitein had gestaan, maar driemaal op het laatste oogenblik door een ander was voorbijgestreefd, glimlachte maar een beetje, want hij dacht eraan, dat de commandobrug van de „Santa Barba ra" dan misschien van een anderen ka pitein zou moeten worden voorzien. HOOFDSTUK VII. Jim Grizzard behoorde niet tot het Ie gioen van de gewone burgers. Grizzard had slechts twee oogen. maar deson danks zag hij meestal meer dan de ge wone mensrhen. HIJ had een normaal reukorgaan desondanks rook hij dp verdachte lucht eigenlijk al. voordat zij verdacht was. Hij had ook vele aan xvendsels. d'e h-.-vo b'Tgers vreemd ziin: bü droee altlM. twee ie\o,,*e'"« Ml zich. Niemand wiet het, niemand kon het weten, want Griz»»rd droeg dp wa pens zoo goed onder zijn jas verborgen, neeren en troepentransporten over de Egeische Zee ziin wegens de nabijheid van ltaliaansche steunpunten op den Dodecanesus. waarin duikbootep en vliegtuigen gereed liggen om terstond op te treden, buitengewoon gevaarlijk. Men wijst er op. dat Griekenland zich precies in eenzelfden toestand bevindt als Noorwegen in April. De eischen. die Italip in Athene gesteld hepft. ziin bijna gHiik aan die. welke de Duitsche gezant Rriiuer op den ochtend van 9 April over handigd heeft aan de regeering Nv gaardsvold Ook in Griekenland werd evenals in Noorwegen met de ondersteu ning en rugdekking door de Engelsche vloot gerekpnd en onk de houding van de nabuurlanden die tusschen den wensch naar ondersteuning en de vrees voor onafzienbare gevolgen zweefden en dus niet terstond tot een volkomen dui delijke houding konden geraken, is ge liik aan die van de naburen van Noor wegen. BERLIJN. 1 Nov. (D.N.B.)Vanmor gen heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig in de omgeving van Great Yarmouth een sterk beveiligd Britsch convooi met bij zonder succes aangevallen. Twintig tor pedojagers en een aantal onderzeeërs escorteerden de vrachtschepen, die een blijkbaar voor Engeland zeer waardevol le lading meebrachten. Het Duitsche vliegtuig maakte handig gebruik van de weersomstandigheden en slaagde er zoo in het convooi bii verras sing te naderen. In een stoutmoedigen duikaanval en in het afweervuur van alle oorlogs- en koopvaardijschepen be stookte de bemanning van het Duitsche gevechtsvliegtuig het eene schip na het andere met hommen. Bijna twintig tref fers in het Duitsche toestel bewijzen de kracht van het vijandelijk afweervuur. Deze treffers konden evenwel geen af breuk doen aan de luchtwaardigheid van de Heinkel 111. Het eerste doel van de Duitsche vlie gers was een torpedojager. Acht bom men vielen op het dek. waarover even later de golven spoelden Groote brok stukken vlogen door de lucht. Het oor logsschip bleef liggen en kreeg steeds meer slagzij. Daarop vielen de bommen dat niemand er ook maar ecnig ver moeden van kon hebben. Wanneer Griz zard 's avonds bij een open raam van liet promenadedek naar buiten leunde, dan deed hij dat vol waakzaamheid. Hij was maar een paar oogenblikken in den aanblik van de zee verdiept, dan draaide hij zich meestal tamelijk snel om, als vreesde hij. dat iemand achter zijn rug iets zou kunnen uilhalen. Wan neer Grizzard *s nachts in zijn hut kwam, haalde hij allerwonderlijkste kunsten uit: hij draaide het slot om, stiet de deur open, doch bleef buiten slaan en bekeek dan een tijdje.het in terieur van zijn verblijf. Tenslotte trad hij dan voorzichtig binnen. Hij scheen zijn leven lang slechts omgang met moordenaars gehad te hehben en hij beschouwde alles met groot wan trouwen. Zijn geheele wezen scheen slechts op gewelddaden ingesteld ie zijn. Des morgens, voor het ontbijt, gine hij naar de turnzaal en bokste daar een paar ronden. Dan ging hij naar de schietbaan, die aan de turnzaal grens de. Hier schoot hij een half uur lang met een pistool van klein kaliber op de bewegelijke schijf, i'an de tien schoten trof hij zevenmaal doel. hetgppn den neger, die in de schietbaan dienst deed. respect inboezemde Grizzard hnd na melijk een bijzondere methode: hij mikte niet. doch bij hief bet wapen bliksemsnel op en drukte af. Wanneer hU onk zoo zeker was. als het meenes was, dan had zijn tegenstander weinig kans tegen hem. Grizzard zat juist in do bibliotheek, toon de steward hem de boodschap bracht, dat de kanitein hem wilde spre ken. Hij lachte snottend, stak de ge dichten van Rvron waarin hii.rat te lezen, in ziin za,; en bega* zich naar de l.c^e'nshnt Tc-o hu Haaron tegen over Sherman stond en den dreigenden lost *an verstopping, siecnte spi|»verienng. overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van-, aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid. dan zuivere men bloed en ingewanden met Di Schiefter's Stotwisselingzoul De betrouwbare en aangename werking, hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. LISSABON. 1 Nov. (D.N.B.). De Spaansche ambassadeur in Lissabon. Nicola Franco, heeft gisteren een on derhoud gehad met minister-presi dent dr. Salazar. De Spaansche am bassadeur in Frankrijk. Leauerica. is na zijn besprekingen met den minis ter van buitenlandsche zaken. Serra no Suner. naar Bilbao vertrokken, vanwaar hij naar Vichy verder zal reizen. De Spaansche ambassadeur te Wash ington. Cardenas, is ontvangen door den onderstaatssecretaris Welles. Over den inhoud van deze bespreking is niets be kend geworden. De van Costa Rica uitge gane aansporing, dat de Amerikaansche landen een officieelen stap zouden on dernemen te Madrid om Spanje de toe treding tot de as aan te raden, heeft men. naar de ochtendbladen melden, la ten vallen, daar men geen eenstemmig heid kon bereiken. Eenige Zuid-Ameri- kaansche staten hadden geweigerd zich in de Spaansche politiek te mengen. VON PAPEN NAAR BERLIJN BELGRADO. 2 Nov. (Reuter) De Duitsche ambassadeur in Turkije. Von Papen, die Woensdag Ankara heeft ver laten om zich naar Berlijn te begeven, is gisteravond in Constantza aangeko men. Hij reisde onmiddellijk door in de richting Boekarest. op een grooten koopvaarder, die even eens door acht bommen midscheeps ge troffen werden in brand vloog. Een vuur zuil van omstreeks 150 meter was het van verre zichtbare teeken van dezen succesvollen bomaanval. Twee andere koopvaardijschepen kregen voltreffers. Bij haar vertrek kon de zegevierende Duitsche vliegtuigbemanning zien hoe de rest van het volkomen uiteengejaagde convooi trachtte zich in de richting van de kust in veiligheid te stellen. blik zag. waarmee de kapitein hem monsterde, veranderde de glimlach op zijn gezicht in een grijns. „Hallo, is er iets nieuws?" „Jazeker, veel nieuws." antwoordde de brave zeeman, die tegenover zooveel driestheid bijna zijn moreele evenwicht verloor. „Gaat u zitten." Grizzard ging zitten. „Er zijn," begon Sherman streng, „in de zaak-Norton verdachte omstandig heden naar voren gekomen, mijnbeer!" „Mooi," zei Grizzard. „ik ben be nieuwd! Wat is er naar voren geko men?" „Een oogenblik." viel de kapitein uit. „Ik stel xoorop. dat ik me iedere mee ning voorbehoud. Ik laat het aan de bevoegde instanties over. de zaak tot klaarheid te brengen. De verdenking richt zich tegen u!" Sherman hield even op. om te zien welke uitwerking zijn woorden hadden. Misdadigers plegen namelijk, zooals he kend. in elkaar te storten, te verblee- ken. of ze beginnen te beven. Welnu, de kapitein werd teleurgesteld. Griz zard stortte niet in elkaar, zijn gezicht verloor zijn gezonde kleur niet. noch kon er van eonig he\en sprake zijn. Hij lachte „Srhitterend! Nu hen ik het geweest! Men heeft mij waarschijnlijk gezien, ter wijl ik den armen Norton overboord wierp! Hoe bent u tot die conclusie ge komen, kapitein?" „Ik heb geen zin om grapjes te ma ken," antwoordde de kapitein. „Zooals gezegd, de fp'tro snrr,'Pn tegpn u. Wan neer we in New York komen wordt de 7aak uitgezorht. Tot zoolang verbied ik u. hef schin te xprlaten. Wanneer u het toch probeer», laat ik u onsluiten. Gedraagt u zich maar liever rustig, dat is het beste voor u. Ik heb een hekel aan schandalen." „Ik ook," merkte Grizzard op. ..Ik zal echter, als ik het noodig vind, het schip toch verlaten!" „U bent gewaarschuwd!" Kapitein Sherman stond op. „Ik" beschouw ons onderhoud als geëindigd." „All right." Ook Grizzard stond op. „We spreken elkaar over deze zaak nog wel nader, kapitein!" „Niet. dat ik weet," zei Sherman. Grizzard aarzelde nog steeds bij het weggaan. „U kunt me een plezier doen, kapi tein. Geeft u me een tip, aan wien ik deze beschuldiging te flanken heb! Ik heb er wel eenig idee van. maar ik zou graag zekerheid willen hebben." „Om dien ander dan ook nog in zep te laten vallen!" Sheunan schudde krachtig zijn hoofd. „Dat is absoluut uitgesloten l' hebt een plaatsbewijs ge kocht tot New York en ik moet u ver zoeken. tot New York geduid te hebber.. Daar zal alles wel worden opgehelderd" Grizzard trad plotseling dicht op den kapitein toe. „Zal ik u eens wat Zeggen?" „Gaat uw gang." zei Sherman rustig Maar Grizzard trok z'in schouders op pn deed een pas terug „Het heefj geen zin. het heeft dan net zoo goed nog tijd! Goeden dag!" Daarop ging hij been. En dat mopt mij overkomen, dacht de kapitein woedend. Nou net op de „Santa Barbara" moeten die verdraaidp «angsters "hun zaakies uitvechten! Drommels noch aan toe! HOOFDSTUK VIII. Het was niet aHcen maar bii toeval, dat Edna Bosch dezen axond op het promenadedek kwam. Reeds eenige da gen streed zij tegen de verleiding en tenslotte gaf zij eraan toe. Ze besloot niettemin, ongenaakbaar te zijn, zich zeer hooghartig en gereserveerd te ge dragen en den rijken knul. die blijkbaar een oogje op haar had, dadelijk te ver staan te geven., dat zij, Edna Bosch, buiten haar dienst als een dame be handeld wenschte te worden. Hij was het natuurlijk gewend, dat de vrouwen hem naliepen. Edna had het verschil lende malen kunnen merken, hoe de jonge dames hem probeerden in te pal men. Waar hij ook was, overal dook steeds een meisje op. deed kameraad schappelijk. noemde hem Henry en leg de haar hand op zijn schouder. De an dere jonge dames, die dan zonder twij fel jaloersch waren, begonnen met el kaar te praten over bet schandaal, dat dit sehaamtelooze kind teweegbracht. Wanneer Ppters hier Peters had mogen zijn. zou hij waarschijnlijk vrecselijk grof geworden zijn en zou hij zich van de jonge dames hebben bevrijd, maar hij was Honrv Stevens en als zoodanig geloofde hij. pen prettigen omgang met zijn vrouwelijke landgenooten te moe ten bewaren. Toen hij dezen avond Edna zag. be groette hij haar en kreeg hij daarbij, tof zijn groote ergernis, epn kleur. Daarna gingen ze samen naar een der ramen van het promenadedek, keken naar de maan; de sterren, de zee en voerden een ongemeen diepzinnig gesprek. Heer lijk zag bet er uit, beweerde Peters. Als iemand dat zou willen uitschilderen, dan zou hij de goede kleuren daarxoor waarschijnlijk heelemaal niet kunnen samenmTgen. Die elans op het water, niet waar? „Heel mooi," gaf Edna hem toe. Zij LM tüdons haar reizen reeds vaker mef rijke jonge mannen gesproken en ze TOKIO. 1 Nov. (D.N.B.). Engeland'» wanhopige positie heeft een opvallenden terugslag op Singapore, constateert een vandaar teruggekeerde Japanner in een gesprek niet een verslaggever van de Yomioeri Sjimboen. Bijzonder opvallend is het verdwijnen van discinline en mo raal onder de Britsche soldaten en ma trozen, die in hun vrijen tijd meestal dronken ziin. Vechtpartijen ziin aan de orde van den dag. Onder de 400.000 Chi neezen te Singapore, die tot den jongsten zomer nog aan Engeland's kracht en zege geloofden, valt een groote wijziging in de stemming te bespeuren. Zelfs de scheme censuur kan niet be letten, dat de Engelsche nederlagen be kend worden. Onder de niet-Britsche be volking van Singapore wordt van de ge bruikelijke Engelsche afkorting B.E.F. (British Expeditionary Force) gemaakt ..British Empire Falling". Wegens ver spreiding van dit slagwoord ziin onlangs talrijke Chineezen gearresteerd. De schaarscbte aan levensmiddelen wordt steeds nijpender. NEGEN SCHEPEN UIT BRITSCH CONVOOI TOT ZINKEN GEBRACHT BERLIJN, 1 Nov.. Naar het D.N.B. verneemt, is een groot succes behaald door Duitsche Stuka's. die voor de Zuid-Oostkust van Engeland, bij Sheerness, een Britsch convooi hebben uiteengeslagen. Negen sche pen met een gezamenliiken inhoud van 27.000 ton, werden tot zinken ge bracht. drie schepen van 6.000 ton, waaronder een lichte kruiser, door rechtstreeksche treffers zwaar be schadigd. MAJOOR GALLAND'S 50-STE OVERWINNING BERLIJN. 1 Nov: (D.N.B). Aan da Engelsche Oostkust, ten Zuiden van Margate, zijn vier rechtstreeksche tref fers geplaatst op de havenwerken van een stad. Verder zijn in de Westelijke bocht van de Theems te Londen bommen van het zwaarste kaliber geworpen op verscheidene bedrijven, die van belang voor den oorlog ziin. Majoor Galland behaalde ziin 50ste overwinning in de lucht. VERTREK VAN JAPANNERS UIT ENGELAND NEW YORK, 1 Nov. (D.N.B.). Naar uit Londen gemeld wordt heeft. Donder dag het. eerste contingent in Engeland wonende Japanners Londen verlaten om met het s.s. „Foesjimi Maroe" over de Ver. Staten naar Japan te vertrekken. Het eerste contingent bestaat uit 170 Ja panners. ANTI-ENGELSCHE BETOOGINGEN IN NIGERIA VICHY, 1 Nov. (Transocean). Uit Britsch Nigeria wordt aan het radiostar tion van Dakar gemeld, dat zich heftige anti-Engelsche betoogingen hebben voor gedaan. Om deze onlusten meester té worden hebben de Engelschen Woensdag in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, troe pen aan land gezet. ZWEEDSCH—TURKSCHE GOEDERENRUIL? ISTANBOEL, 1 Nov. (A.N.P.). De Turksche handelsdelegatie te Stockholm heeft het ministerie van handel te An kara medegedeeld, dat Zweedsche fir ma's bereid zijn. aan Turkije ijzer en ijzerwaren te leveren in ruil voor levens middelen. Zii zijn ook bereid, een deel der Turksche leveranties in vrije devie zen te betalen. Het vervoer zou over Duitsch gebied moeten geschieden. het Britsche Oost-Aziatische eskader door de versterking der in het Nabije Oosten opereerende Britsche zeestrijd- krachten verder verzwakt is en overi gens slechts uit middelmatige en kleine re eenheden bestaat. Een Eneelsch-Ame- rikaansche poging echter. Japan door een blokkade van nabij af te snijden van de Oost-Aziatis :he toevoerbronnen zou door de Japansche marine in den kiem worden gesmoord. Ja nan vecht, evenals Duitschland en Ttalië. om zijn recht om Ie leven en in de eersle plaats de Japansche marine xveet. zoo besluit de schrijver zijn uiteenzettingen, welke ver- anwoording daarmede on haar schou ders rust. voelde dadelijk, dat deze hier van een ander soort was. Daar dook plotseling miss Sloman op, een aardig meisje, dat echter in haar manieren nogal vrij was. „Hallo. Henry! Leuk. dat ik je tref!" Terloops wierp ze een blik op Edna. „Goedenavond, miss Edna. Geeft u mijnheer Stexens theorie?" En daarna weer tot Peters: „Henry, ik zou het leuk vinden, als je even bij mij in de dans zaal zou willen komen. Ik had juist ruzie met mama, ze hexveert natuurlijk xveer onzin! Jij moet me helpen, een weddenschap te winnen. Neemt u niet kxvalijk, miss Edna!" „O nee," zei Édna, zich afxvendend. Ze xvas zeer bleek. Blijkbaar had ze het nog nooit zoo moeilijk gevonden, in dienst van de maatschappij te zijn, als op dit oogenblik. Maar Peters xverd boos. Hij vond het heerlijk hier samen met Edna te staan en naar de maan te staren. F.n nu kxvam daar dat meisje en deed, alsof hij slechts had te gehoorzamen. „Pardon," zei hij. „ik heb tot mijn spijt geen tijd. miss Sloman. Ik kom misschien later wel. op het oogenblik heb ik een zeer gexx-ichfig gesprek ox'er schermen en tennissen." Miss Sloman glimlachte lief. ..Dan wil ik niet langer storen. Dus toch theorie. Is het werkeliik alleen over schermen en tennissen of bent u ook op ander gebied deskundig, miss Ed na?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2