Spoorwegverkeer Athene- Saloniki onderbroken De branden in Londen^ ,In dezen oorlog bestaat geen Het weer maakte Britsche luchtactie onmogelijk DE EEMLANDER Maandag 4 Nov. 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 109 Hore Belisha dringt aan op bezetting van Fransch Syrië door de Engelschen De Italiaansche opmarsch gaat snel voort Fransch kabinet stemt in met Pétain en Laval Herbert Morrison honderd procent veiligheid' DE PROBLEMEN DER LUCHT BESCHERMING Valera's bezoek aan de Canarische eilanden Pleidooi voor Fransch- Duitsche aanval ook Zondag voortgezet Bezorgdheid in de Ver. Staten over Engeland VERDUISTERING j AMERSFO ORTSCïi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort l-95j Pcr'maand 0.65; per week 1 015 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummer, f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 71\!JS DER AilftmtikhtN van 1lreÉela* 1,05 mal »nb«8riP vao eeD bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f Bewijsnummer extra f 0.05 ROME, 4 Nov. (D.N.B.). Een Stefani-bericht uit Belgrado meldt, dat de spoorlijn AtheneSaloniki door de Italiaansche luchtaanval len onbruikbaar is geworden- Deze onderbreking van de eenige verbinding met de buitenwereld belemmert ook de Grieksche mobi lisatie, daar het de eenige spoorwegverbinding is, die het land van het Zuiden naar het Noorden doorkruist. Het Journal American publiceert een artikel van den gewezen Engelschen minis ter van oorlog Hore Belisha over de strategische mogelijkheden van Engelsche hulpverleening aan Griekenland. Belisha stelt voor Fransch Syrië te laten bezetten door de Engelsche troepen in Palestina. In dezen oorlog zullen zich voor Engeland wellicht niet. veel gunstige gelegenheden meer voordoen. Wanneer Engeland de door hem aangeduide mogelijkheid ongebruikt voorbij zou laten gaan zou dit het einde kunnen beteekenen van den Engelschen invloed op twee werelddeelen. Q TEFANI meldt: Geruchten, die in omloop zijn gebracht en volgens welke er een moge lijkheid zou bestaan van een op lossing van het Italiaansch-Griek- sche conflict door middel van onderhandelingen, worden duide lijk tegengesproken in Romein- sche gezaghebbende kringen. Men verklaart integendeel, dat Italië geen enkel voornemen heeft om besprekingen te openen met het oog op vrede. De oorlogsmachine is in werking gesteld en kan niet ■worden stopgezet zoolang zij niet het conflict radicaal heeft opgelost. Terwijl de Italiaansche opmarsch in Griekenland over een breed front steeds zwaarder begint te rukken op de Grieksche stellingen en aan den anderen kant de 'Grieksche ravitail leering van het front reeds, volgens verklaringen van gevangenen, op be denkelijke wijze faalt, wordt vol gens berichten uit Sofia in de Ro- meinsche dagbladen ook de stem ming in het. land om politieke en so ciale redenen zienderoopen minder. Het uitblijven van iedere Engelsche hulp en de van officieele zijde begonnen voorbereiding van de openbare meening op de bekende „strategische terugtoch ten" wekken niet alleen in de Grieksche hoofdstad, maar ook in de Grieksche provincies de sterkste ongerustheid on doen een terneergeslagen stemming ko men in de plaats van den eersten roes van geestdrift. In de grensprovincies begroet de bevol king de Italianen als bevrijders. De Grieksche propaganda wil den succesvol len ItaJiaanschen opmarsch, waarbij thans tegen de 100 plaatsjes met in to taal omstreeks 400.000 inwoners bezet zijn, uitsluitend wijten aan deze houding der grensprovincies. Daarmede geeft Griekenland, naar men te Rome ver klaart, toe, dat deze provincies in het ge heel niet tot Griekenland willen behoo- ren. De weersomstandigheden hebben zich gewijzigd, meldde Stefani Za terdag. Óp den regen, wind en koude van de laatste dagen is de zon van den vollen zomer gevolgd, waardoor de soldaten in staat zijn de wegen in orde te brengen, hetgeen een onmis bare. fundamenteele bezigheid is voor de uiteindelijke ontwikkeling van den opmarsch. Het élan van de troe pen is prachtig, ze zijn bezig een ac tie op zeer groote schaal uit te voe ren. Zeer talrijk zijn de heldenda den. BRITSCH CONVOOI NAAR HET ZUIDEN TANGER, 4 Nov. (Stefani). In po litieke en militaire kringen te Tanger en in kringen aan de Spaansche kust wordt veel belang gehecht aan het be- rich* over het vertrek uit Gibraltar van een convooi bestaande uit een zes tigtal schepen, zwaar geescorteerd door watervliegtuigen, torpedobootja- gers en groote eenbeden der Britschp vloot, met bestemming naar het Zui den van den Atlantischen Oceaan. Volgens uit Algeciras ontvangen he richten zou slechts een beperkt aa"!*1' dezer schepen naar Amerika traan, wijl het gros zich zou hegeven na ar d Brit«vhe bezittingen in Oost-Afrika er Indië. GENEVE, 4 Nov.(D.N.B.). Na af loop van den Franschen ministerraad is het volgende communiqué verstrekt: „De ministerraad is onder voorzitter schap van maarschalk Pétain bijeenge komen. De ministerraad heeft zijn be raadslagingen om 7 uur geëindigd. De vice-premier Laval heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van zijn bespre kingen met de Duitsche burgerlijke en militaire auriteiten. De minister van fi nanciën, Bouthillier. die hem op zijn reis vergezelde, heeft een reeks tech nische bijzonderheden gegeven. Laval en Bouthillier hebben op vragen van verscheidene regeeringsleden verdere opheldering verstrekt, waarmede het eenstemmige vertrouwen werd aange toond, dat alle leden der regeering stel len in het staatshoofd en in 'den vice- premier Laval. Maarschalk Pétain heeft den perma nenten vertegenwoordiger van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, te Parijs. Fernand de Bri- non, den titel van ambassadeur van Frankrijk verleend. Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn in het kader van de groote zuive ringsactie der Fransche regeering onlangs in Marseille door den pre fect 33 stedelijke beambten van hun functies ontheven. Reeds half Octo ber waren er meer dan 600 ambte naren en beambten van Marseille met verlof gezonden of ontslagen. Naar gemeld wordt, is een nie&v staatssecretariaat opgericht, dat onder leiding zal staan van den vroegeren mi nister van buitenlandsche zaken, Bau- doin, die tevens de leiding heeft gekre gen over het secretariaat-generaal voor de jeugd. Baudoin heeft tot taak de ge- heele Fransche jeugd direct hij .maar schalk Pétain te vertegenwoordigen. De huidige secretaris-generaal voor de jeugd. Georges Lamrand, blijft ook na de reorganisatie van het secretariaat in functie en zal zich voornamelijk bezig houden met sociale jeugdvraagstukken. LEEFTIJDSGRENS VAN BRITSCHE VLIEGERS VERHOOGD WASHINGTON, 4 Nov. (D.N.B.). De Britsche ambassade heeft medege deeld, dat de leeftijdsgrens voor vrij willige vliegers bij de Britsche lucht macht verhoogd is van 28 tot 31 jaar. De Haagsche instelling .Schoolkinder- voeding zendt lederen dag warm éten naar de verschillende scholen in de Residentie Nu de koude is ingetreden, wordt iedere gamelle van een warmen Overtrek voorzien (Föto Schimmelpenningh) Een beeld van een der branden, die den laaisten tijd in Londen ontstaan ziin ten gevolge van de Duitsche en Italiaansche bombardementenGeïmproviseerde drijvende brandspuiten nemen deel aan de blusschingswerkzaamedhen bij bran dende pakhuizen langs de Theems. (Foto Scherl) STOCKHOLM, 4 Nov. (D.N.B.) De Britsche minister voor de binnenland- sche veiligheid, Herbert Morrison, heeft Zondag voor de radio een rede gehou den over de luchtbeschermingspolitiek van de Britsche regeering. Er is, zoo constateerde hij. in Enge land een groot vraagstuk en dat is het vraagstuk der evacuatie van honderd duizenden kinderen uit de groote steden van Engeland. Door hun aanwezigheid hinderen zij de regeering bij het nemen van de vereischte verdedigingsmaat regelen. Hij verzocht daarom den ouders die kinderen naar het platteland te sturen. Dit is een een en male een plicht van alle ouders. Met betrekking tot het vraagstuk van het beschikbaar stellen van groote schuilkelders verklaarde Morrison, dat de bevolking zich zooveel mogelijk over do gevarenzones van Engeland moet verdeelen. De regeering zal echter pro- beeren om betere schuilplaatsen dan tot. dusverre voor het publiek te ver krijgen en ook op andere wijze voor de bescherming der bevolking te zorgen. In dezen oorlog bestaat er echter geen hon derd procent veiligheid. Ook diep onder den grond gelegen schuilplaatsen, zoo als door de bevolking worden geëeischt. bieden geen absolute veiligheid. Een ding mag echter niet gebeu ren, hetgeen meerdere malen in den laatsten tijd in Engeland reeds ge beurd is, n.l. het verlangen naar veilige schuilplaatsen tot een slagzin te maken, daar hierdoor het defai tisme in de hand wordt gewerkt. Daardoor zou men bijdragen tot een algemeenen chaos. Een chaos echter beetekent voor Engeland een nederlaag. Het leven in de schuilkelders werpt echter nog andere ernstige vraagstuk ken op, n.l. de vraagstukken van de gezondheid cn van de algemeene gerief lükbeden, Wat, het gerief betreft, zal in de toekomst het systeem van toegangs kaarten voor de schuilplaatsen nog meer dan tot dusverre in praktijk wor den gebracht, teneinde zoodoende het in de rij staan voor de openbare schuil plaatsen te vermijden. Overigens heeft hij geconstateei-d. dat een groot percen tage van de bevolking, ongeveer 83 de openbare schuilplaatsen niet op zoekt, daar zij nog in hun eigen huizen een toevlucht kunnen zoeken. Voor do anderen echter, die intusschen dakloos zijn geworden, zal de regeering trachten het leven in de schuilkelders gerieflijker te maken. Volgens beriqhten uit Londen heb ben zich daar Zondagmorgen inci denten voorgedaan. Voor het Buckingham Palace had zich een groote menschenmeniete verzameld welke hoofdzakelijk uit bewoners van de Oostelijke wijken van Lon den bestond. Een cordon van he reden politieagenten verdrong de menigte, die zich aanvankelijk rus tig gedroeg, van den ingang van het koninklijk paleis. Toen uit de menigte krëtcn weer klonken als „geeft ons brood, geeft ons kolen, geeft ons vensterglas", trachtte de politie de rust te doen wederkeeren. Daarbij werd een vrouw door een paard op den grond geworpen. De menigte geraakte daarover zoozeer in opwin ding, dat de politie op verscheidene plaatsen, van de wapens gebruik moest maken om de menigte uiteen te drijven. Zeven personen wei-den daarbij gearres teerd. MADRID, 4 Nov. (D. N. B.) De Spaansche minister van oorlog, gene raal Varela, heeft een bezoek gebracht aan de Canarische eilanden, vergezeld van den bevélvoerenden generaal Sei*- rador en den militairen gouverneur, generaal Escamez. Het bezoek heeft uit sluitend bezichtiging van militaire in stallaties ten doel. In een toespraak verklaarde Varela. dat het Spaansche leger niet zou rusten, voor het alle voor de grootheid van Spanje noodige door generaal Franco aangegeven lau weren zou hebben geoogst. „Ik ben niet alleen gekomen om de schoonheid van dezen archipel te be wonderen, maar ook om U uit naam van den Caudillo en van de regeering te zeggen, dat haar aandacht op U is gericht, want gij verdient dat als goede patriotten", zoo verklaarde de minis ter van oorlog Varela in een rédevoe- rine. welke hij in Las Palmas heeft uitgesproken. Duitsche samenwerking GENEVE, 4 Nov. (D.N.B.). Het blad Moniteur, dat nauwé betrekkingen met den vicepresident Laval onder houdt, keert zich tegen hen, die zich tegen d,s Duitsch- Fransche samenwer king kanten. Het blad keert zich in dit verhand tegen degene, die voor buiten landsche belangen tegen zulk een samenwerking propaganda maken, als mede tegen hen, die zich als voorheen door ideologische hartstochten laten leiden. Tenslotte, schrijft het blad, zijn er menschen die weliswaar geen stelsel matige oppositie voeren, doch uiting ge ven aan twijfel en aan de vrees, dat Fi*ankrijk' bij de inschakeling in de nieuwe Europeesche orde zijn originali teit en zijn grootheid zal vérliezen. De Moniteur antwoordt hierop, .dat Frank rijk zijn heil alleen kan vinden in een eerlijke en loyale samenwerking. Het is niet mogelijk, dat Frankrijk niet aan de Europeesche revolutie deelneemt. Het ongeluk is zelfs daardoor gekomen, dat het daaraan niet eerder deelge nomen (heeft. De Fransche ambassade te Buenos Aires heeft de pers een mededee- ling doen toekomen, waarin geconsta teerd wordt, dat de berichten van buitenlandsche radiostations over voor bereidende vredesonderhandelingen, af stand van Fransoh gebied aan de spil- mogendheden of andere beperkingen der Fransche souvereiniteits-rechtCn iederen grond missen. LONDEN, 4 Nov. Het Brit sche persbureau Reuter verneemt in Londen, dat de bommenwer pers van de Royal Air Force ten gevolge van de slechte weersom standigheden in den nacht van Zaterdag op Zondag geen aanval len hebben ondernomen. I-Iet D.N.B. meldt: Het karakter van de Britsche bombardementen' on de bur gerbevolking en op niet-militaire doelen in Duitschland en het bezette gebied heeft in militaire kringen hier reeds meermalen aanleidin? gegeven tot het vermoeden, dat deze bombardementen behalve, dat de Engelsche oorlogs leiders bewust opdracht tot het plegen van daden van terreur geven moeten worden toegeschreven aap de onerva renheid en het gebrek aan npleidinc bil' de vliegerreserve der R.A.F, Een bevestiging voor deze opvatting ziet men in een bericht van het Brit sche blad Dailv Sketch waarin ge zegd wordt, dat de indivirlueele zoowel als de collectieve actie der Britsche iachtvliegers. van afweergeschut en zoeklichtstellingen ondoeltreffend is. Het geheele verdedivinesstplsel als men daarvan kan spreken is een mislukking. Het ziet er naar uit. dat bet Britsche personeel pief tegen 1e situatie is opgewassen doordat ziin mathematische en technische kennis en de fnenassinc dn*-van on milifai' 'm-rpin onvoldoende zün. Zeer terecht word» wpnierkt. dat de nauwkeurige herfmnfn»* hUvoorftéeH van afw»WT**rbut een hiina weten sohanneliijtP prK°'d is. d'e pooit met rr sulfaat kan \vord*u vc ri-W door so'da- ten met een kortè en primitieve oplei ding als de Britsche. In Duitsche mili taire kringen is men van oordeèl, dat deze uitlatingen van de Daily Sketch niet alleen voor de Britsche luchtver dediging, maar ook voor de Britsche aanvallen gelden. Ook Zondag luchtaanvallen op Engeland Duitsche vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van den Zondag bijzonder stoutmoedige aanval len op voor den oorlog belangrijke doe len in Engeland ondernomen, ofschoon de weersgesteldheid de activiteit van het lucht wapen zeer belemmerde. Daar bij onderscheidden zich de bemannin gen van een gevechtsgroep onder leiding van den ridderkruisdrager kapitein Storp door stoutmoedig uit geringe Hoogte ondernomen succesvolle aanval len op vliegvelden en andere militaire doelen. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlammen. Het vliegveld Wattisham is verwoest. Duitsche eevechtsvliegtui gen vlogen op 5 meter hoogte over een Londensch rangeerstation en wierpen hun hommen in de daar staande goede rontreinen en opslagplaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opge stelde lichte afweerkanonnen beschoten de vliegtuigen op rle thuisvlucht. Zii werden terstond döor machinêgeweer- vuur tot zwijgen eebracht. waarop de thuisvlucht kon geschieden zonder dat van afweer eenige hinder werd onder vonden. GROOTSCH RAZEIA IN TOULOUSE GENèVE. 4 Nov. f D.N.B.) Uit Tou louse worcty geméld, dat dé Franschè politie èen groótsch opgezette razzia beeft uitgevoerd, waarbij rond 6000 per sonen on straat, in auto's en winkels -verdén gecontroleerd "p0 personen wer dén. nangp7;en zii zich niet voldoèndp '-pndao loTifirr.«*>i-on rpqt- ftpt rimnvs oaf Ht" ah» 0<5 lob neen werden naar een concent rat ié- 0-P«1#knoi'llf 1", vrCCPV' ^i'-genoo't-'^d naar hun vader lend terv-g te koeren. NEW YORK, 4 Nov. (D.N.B.) Hooge militaire en diplomatieke kringen zijn, naar von Wiegand uit Washington aan het Journal American meldt, „zeêr bezorgd*' over het „strategisch verloop van den oorlog", dat de Britsche posi tie' steeds ongunstiger doot schij nen. In genoemde kringen ziet men geen kansen op een .spoedige ver betering in de Engelsche positie. In tegenstelling lot Napoleon, zoo wordt te Washington gezegd, heeft Hitler nog geen fouten begaan. Engeland staat alleen en Duitsch land beheerscht het continent en heeft nog steeds het initiatief. Behalve lucht aanvallen kan Engeland niets onderne men, zoodat „in elk geval op het oogenblik" voor Engeland geen moge lijkheid van een militaii*e overwin ning bestaat. Volgens de Asahi Sjimboen is men in Amerikaansché kringen van mee ning, dat het groeiende gebrek aan scheepsruinite Engeland tot capitula tie zal dwingen, indien het op zichzelf is aangewezen. Het tot zinken brengen van Britsche schepen door Duitsche bommenwerpers en duikbooten toont aan, aldus zegt men, dat ook de snelst mogelijke levering van scheepsruinite uit de Vereenigde Staten niet voldoen de zal zijn om ded steeds grooter wor dende bressen op te vullen. Men vergelijkt den toestand van En geland met de crisis in 1917. die slechts werd overwonnen door de deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog. Behalve hun oorlogsschepen stelden de Vereenigde Staten toen onmiddellijk 300 vrachtschepen beschikbaar. De mi litaire toestand van Engeland is thans veel ongunstiger, waarbij nog de blok kade van geheel West-Europa komt. Doordat Griekenland in den oorlog be trokken is, valt voor Engeland in min dere of meerdere mate ook de Griek sche koopvaardijvloot weg. BIJNA ALLE FRANSCHE VLUCHTELINGEN WEER THUIS BERLIJN, 4 Nov. (V.P.B.) Van of ficieele Fransche zijde wordt, medege- déeld, dat de terugkeer der Fransche vluchtelingen uit het onbezette naar het bezette gebied op het voorgenomen tijd stip van 1 November in hoofdzaak vol tooid is. In totaal werden tot 1 Novem ber rond 3 millioen vluchtelingen over de demarquatielijn gebracht. Rond 2 millioen van hen werden in 2000 spoor wagens teruggebracht. De rest legde den weg naar het bezette gebied per auto of per fiets of wel te voet af. Op het oogenblik bevinden zich in het onbe zette gebied nog slechts 330.000 vluch telingen. van welke echter 250.000 per sonen in verboden militaire zönes wonen, waarin zij slechts met bijzon dere machtiging kunnen terugkeéren. De Duitsche militaire autoriteiten heb ben zich bereid verklaard ook na den lsten November, de officieele sluitings termijn. verdere vluchtelingentranspor- tën alsnog toe te laten. SLOVAAKSCHE ARBEIDERS UIT FRANKRIJK TERUGGEKEERD PRESSBURG, 4 Nov. (D.N.B.) Te Pressburg zijn thans de. eerste Slovaak- sche arbeiders uit Frankrijk aangeko men, die destijds onder het bewind van Benesj wegens de werkloosheid emi greerden, Zij zullen werk vinden in de Slovaaksche industrie. De Slovaaksche bladen stellen in hun verslagen over den terugkeer dezer arbeiders vooral de te gemoetkoming cn hulp van de Duitsche autoriteiten in het licht. EEREDIENST VOOR DE BELGISCHE GEVALLENEN BRUSSEL, 4 Nov. (D.N.B.). Jn de St. Goedèle is een plechtige rouwdienst gehouden voor de Belgen, die op het veld van eer zijn gevallen. De koning was door èen generaal vertegenwoor digd. De dienst wérd bijgewoond door tal rijke Belgische persoonlijkheden uit kringen van legér, bestuur en openba re leven. Vandaag gaat de zon om 1806 onder, j Zonsopkomst op Dinsdag 5 November is om 8.42 uur Gedurende den tus- schèhitggendèn tiid moet worden ver- j duisterd. De maan komt heden om 13.21 uur j cn gaat om 21.48 uur ónder.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1