Toenemende luchtactie tegen Griekenland Kobajasji rapporteert over ROOSEVELTS LAATSTE Graaf Ciano en Mussolini's zoons als bombardements-vliegers BERLIJN MELDT: besprekingen in Batavia „Waarom worden de Amerikanen geevacueerd?" VERKIEZINGSREDE „Eerste doel der buitenlandsche politiek is, dat men Amerika buiten den oorlog houdt" Weddenschappen 9 tegen 5 voor Roosevelt Antwoord van Pétain aan Roosevelt Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 Weermach tsberich ten ROME, 3 Nov. (D.N.B.). Over de. na de verbetering van het weer zeer levendige, actie van hel 11a- liannsrhe luchtwapen régen Grie kenland en in het bijzonder tégen Korfoe, Saloniki. .Sa la mis, Corinthe en Larissa. melden de speciale be richtgevers van de Popnlo di Ronia nog een aantal belangwekkende bij zonderheden. Rij de aanvallen op Saloniki zijn de heide groote petro- lenmtanks van de Shell en de Stan dard Cojupanv in brand gevlogen. Bovendien werd in de haven een schip in brand geworpen. grens, dat het artillerievuur nog overal duidelijk te hooren is. Het heeft zich echter meer naar het Grieksche binnen land verplaatst, zoodat men' daaruit reeds de ronrlusie kan trekken, dat de Italiaansche troepen vorderen. Voorts melden al In correspondentem eensfem mig, dal de bedrijvigheid van.de Ita liaansche luchtmacht -Zaterdag zeer le vendie was en volgens de van Grieksche zijde binnenkomende berichten onivang rijke uitwerking had. Dé Politika meldt van de Grieksche grens, dat 7.aterdag van Grieksche zijde "is toegegeven, dat de Italiaansche troe pen oprukken. Voorts is Zaterdagavond van Grieksche zijde bevestigd, dat de Italianen de plaats Filijatès aan de Ionische kust hebben bezet- De treinverbindingen Uit het grensstation Gjewgjeweljé wordt gemeld, dat Vrijdagochtend vier dagen voor hel eerst weer een trein uit Griekenland is aangekomen, bestaan. Bij de hervatting der aanvallen op Sa loniki op Zaterdagmiddag zijn nieuwe ontploffingen en groote hranden ont staan. De Zaterdag in verscheidene gol ven ondernomen luchtaanvallen op Kor. fop golden de vesting en in de eerste plaats de verscheidene forten alsmede den Monte Salvafo're. waarop, naar on- omstootelijk kon worden vastgesteld, een munitiedepot in de lucht vloog. Bo vendien werd het kanaal van Corinthe'. alsmede de daar in de huurt loopende spoorweg, met zicht baar succes aange vallen. Te Salamis, hel arsenaal van het moderne Grieken land. werden ver scheidene schepen in dc haven getroffen en een droogdok ver nield. Te Larissa. de voornaamste verza melplaats van de Grieksche reservis ten werd het station volkomen vernield, terwijl tevens een trein tot ontsporing werd gehracht. Alle successen werden fo tografisch vastge legd. Uit de onfvangpn berichten 'blijkt.' dat aan de luchtaanval len op Saloniki werd deelgenomen door dpn tot luitêhafif-ko- lonel hpvorderden Italiaanschen minis ter f-an Buitenland sche Zaken graaf Ciano en de beide zoons yan Mussolini, kapifein Bruf\p "en Viftorlo Mussolini. De oorlogscorres pondent vab'Sfefanl meldt, dat de Ita liaansche -troepen overal de Grieksch- vrschilhmde ^kflo^ kanaal van Corinthe, dat door Italiaansche vlieg- zich (F0,° S"""> hebben gelaten dat deze troepen dc objecten aan gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina biedt de vijand een zekeren tegenstand. Men kan waar nemen. dat. de Grieksche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede artillerie en mitrailleurs bezitten en gesteund worden door vlieg tuigen' van verschillende types. Na te hpbhen opgemerkt, dat er desondanks mpf geen mogelijkheid een vergelijking Is te maken tusschen de Grieksche strijdkrachten en de troepen van het fascistische Italië, die hef in Epirus'in het veid heeff gebracht, legt de corres pondent van Rfpfani den nadruk op dp enorme moeilijkheden die zich voor doen in dit gebied zonder wegen en als gevolg van de slechte weersomstandig heden. De te Rpierado verschijnende Zondags Maden melden van de verschillende plaatsen aan de Joegoslaviseh-Grieksche de uit. een locomotief, een postrijtuig en twee personenwagens. Er zaten, echter geen reizigers in. Vervoerd werd post uit Griekenland voor Zuid-Slavië. De voor Griekenland bestemde post werd mee terug genomen. De trein zou voor taan iederen dag eenmaal, rijden en voor diplomaten en vreemdelingen gebruikt kunnen worden. Ondanks de door Turkije ondernomen stappen is tot dusver van Griekenland geen antwoord ontvangen betreffende de hervatting van het geslaakte spoorwegverkeer op de lijn van Istan- boel naar Europa. Voor het geval hef spoorwegverkeer nog langer stilgelegd blijft, bestaan plannen voor het openen van een postautodienst tusschen het Bulgaarsche grensstation Swilengrad— Adrianoppl en het Turksche grenssta tion Msoemkeuproe met vermiidine van Grieksch cehied. opdat hPt datteliiksche postverkeer en een hpperkt passagiers vervoer kunnen doorgaan De Iu.htaanvallen op Engeland, ondanks het ongunstige weer, voort gezet BERLIJN. 3 Nov. (D.N.B.). Het op perbevel der weermacht deelt mede: fn o" -mistige weer vooral des nachts het xli-ien en aanvallen buitengewoon sterk bemoei lijkte door storm, zware jp" i. soms laagh uide wolken en ijsvor tiling, hei ft de Duitsche luchtmacht or 2 November en in den afgeloopen nach» baar verg ''ngcaanvallen on Lpndeil voortgezet en vooral ravitailleeringsi- bedrijven op doeltreffende wijze gebom bardeerd.. Op verser e vliegvelden zijn han. rs en onderkomens gebom bardeerd. An !ere aanval'-m waren ge richt op havrnwr' en fabriekeinstal laties. Een wopenfabriek te Castle Bromwich i rt~n: zware bommen ge "roffen. Aan le Enge'sc1-"* Oostkust heeft een gevechtsvliegtuig een koopvaarder van 0000 ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft d -if van vlieet"J- Harlinghauuc- - hij den genera '«•n staf. i 20 keonvaardiischip en in totaal meer dan 100.000 ton scheeps- ruimfe vernietigd. Vijandelijke vliegtuigen kwamen .echts hier en daar boven Duitsch ol bezet gebipd. Eeniee vijandelijke vliee- iir*cn trachtten vroeg in den ochtend de kust van Noord-Frankrijk te passee ren, doch reeds hij het Kanaal werden zij door afweervuur teruggedreven Twee hunner werden neergeschoten. Verder verloor de vijand twee toestel en bij de lu. ~«vp-' die i verdc boven Londen gevoerd werden. Hier en 1 'dens de nachtelijke aanvallen, die on der buitengewoon moeilijke weersom standigheden werden ondernomen, gin gen zeven Duitsche vliegtuigen verlo ren. Het Duitsche weermachts- bericht van Zaterdag Het. opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: Het luchtwapen heeft zijn vergel dingsaanvallen op Londen voortgezet. In den vroegen morgen, evenals in den avond, hebben afzonderlijk vliegende gevechtstoe6tellen weer Britsche vlieg velden aangevallen. Daarbij zetten zij hangars en benzineor>slairplaat6en in brand en vernielden verscheidene vlieg tuigen op den grond. Verdere aanvallen v aren gericht op haven- en fabrieksin- slallu.ies in Zui 1 Engeland, waarbij hei vooral in Portémouth gelukte een groo te electrische centrale zwaar.te treffen. Duikvliegtuigen ondernamen In den loop van den dag aanvallen op drie convooien voor de KngeLche Zuid-Oost kust. Daarbij werden 13 schept n /net in totaal 47.000 br.r.t. tot zinken ge bracht. Nog meer schepen wérden be schadigd Bij Great Yarmouth boorde de bemanning van een Heinkel 111 met een stoutmoedigen duikaanval een torpedobootjazer en drie vrachtschepen die in een sterk beveiligd convooi voe ren. in den grond. Voor Dover namen hatterijen verdragend geschut van leger en marine een vijandelijk convooi onder doeltreffend vuur en joegen het uiteen. Voltreffers konden worden waargeno men. De schepen vluchtten de haven van Dover in, xva«ar zij verder beschoten werden. Vijandelijke kustbatterijen losten eenige schoten op onze kustversterkin gen. die echter hun doel misten. Het vuur werd beantwoord, tot de tegen stander zweec. In den loop van den dag kwam het lot verscheidene voor ons succesvolle luchtgevechten. De vprgeldingsvluchten naar Londen namen in den nacht weer een sterkeren omvang aan. Hier en in de industrie installaties van Birmingham en Coven try. benevens in de haven van Liver pool ontstonden talrijke nieuwe bran den. Felle aanvallen werden ook ge richt op een aantal Schotsche industrie en havenplaatsen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Bij hun vluchten naar Nederland en het Rijksgebied vielen Britöche vlie ers weer zooals gewoonlijk in de eer ste plaats niet-militaire doelen aan. In Amsterdam werd een hospitaal getrof fen en daarbij werden 19 soldaten ge dood en 20 zwaar gewond. Op een an dere plaats werden nog zeven Neder landers gedood. Bij de poging de Rijkshoofdstad aan te vallen werden de meeste vijandelijke vliegtuigen door den sterken afweer naar het Noorden en Zuiden wegge drongen. Enkele vliegtuigen, wien het gelukte op groote hoogte boven de stad Berlijn te vliegen, wierpen explosieve en brandbommen op woonwijken en tuindorpen, vVaarbij verscheidene hui zen werden beschadigd en een hout- zaagfabriek in brand werd gestoken. Er vielen weer brandbommen op het Virchow-zieKenhuis. Door het krachtda dig optreden van den veiligheids- en hulpdienst en van de civiele, luchtbe scherming gelukte het branden, die op zolderverdiepingen ontstonden, snel te blusschen Er zijn verscheidene dooden en gewonden te betreuren. De tegenstander verloor gisteren in luchtgevechten 10 vliegtuigen. Twee Duitsche toestellen worden vermist. Majoor Gallartd 6choot zijn SOsten te genstander neer. TOKIO. 3 Nov. (Domei). Kobajasji heeft Zaterdag den minister van buiten landsche zaken Matsoeoka. een rapport van een uur uitgebracht over de be sprekingen in Batavia- Vervolgens heeft Kobajasji zich weer belast met de lei ding van het departement van handel en industrie, dat geleid was door den minister van financiën. Kawada. Koba- asfi is echter niet ontheven van zijn functie van speeialen afgezant, naar Ne derlandsch-Indië. aangezien liet in hef voornemen ligt., dat hij naar Batavia zal terugkeeren na de offlcleele plech tigheden van het 20ste eeuwfeest te heb ben bijgewoond. Joetaka Isiizawa. de nieuwe consul- gpneraal in Batavia, vertrekt op 4 No vember naar zijn post. Hii zal 12 No vember te Kobe aan boord gaan van het s.s. ..Nisiiran Maroe" dat naar Soe- rabaia vertrekt, waar het op 23 N'ovem her zal aankomen. Isiizawa komt in de plaats van Otoji Saifo. De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka. heeft Zaterdagavond een verklarine afgelegd, waarin hii zeide. dat de toestand in dit gedeelte van de wereld in het geheel niet veranderd is edert dp «sluiting van dp driemoeend- hedenovereenkomst. De minister zèide: ..Ik begrijp er volstrekt niets van. welke mogelijkheid de Amerikaansche regee ring er toe heeft gebracht om Ameri kaansche onderdanen uit Oost-Azië te evacueeren." De verklaring van den minister werd uitgegeven door het inlichtingenbureau van het departement van buitenland sche zaken. Zij luidt als volgt: ..Teneinde te antwoorden op de ontel bare vragen, die gesteld zijn aan Josoe- ko Matsoeoka. den minister van buiten landsche zaken. publiceert het inlichtin genbureau de volgende verklaring van den minister: Het gaat mij niet aan wie gekozen zal worden tot president van da* Ver. Staten. In ieder gevalis het geen onderwerp.-dat voor mij behoorlijk is om te bespreken: Welk mogelijk ver band er ligt tusschen de stappen, die kortelings door het staatsdepartement zijn eenomen door advies te geven aan Amerikaansche onderdanen in Oost- Azië om zich terug te trekken, en de verkiezingscampagne in de Ver. Staten, weet ik niet on wensoh ik niet te ver onderstellen Dit wil ik echter wel zeg- een. dat ik er volstrekt niets van begriin welke mogelijkheid de Amerikaansche regeering er toe gebracht heeft om stap pen van dien aard te nemen. De toe stand hier is niet gewijzigd sedert de sluiting van de driemogendhedenover eenkomst, welker aard ik reeds de ge legenheid heb eehad om duidelijk fe maken NEW YORK, 3 Nov. (D.N.B.). Roo sevelt heeft Zaterdagavond te Cleve land zijn laatste openbare verkiezings rede gehouden. Hij zeide onder meer. dat de- storm, die thans over de we reld woedt, de eigenlijke grond voor zijn derde'candidatuur is. Hij deèd een aanval op de tegenstanders van de New Deal, „van communisten tot kapi talisten", en verklaarde, dat dezen steeds de bedoeling hebben de demo cratie te verzwakken. Het eerste doel der buitenland sche politiek is, dat men Amerika buiten den oorlog houdt. Het twee de, dat men den oorlog zoo ver mogelijk van de kusten van het Westelijk halfrond verwijderd houdt. Óver Atlantischen en Stil len Oceaan zullen de Vereenig.le Staten alle mogelijke stoffelijke hulp blijven zenden, doch zij zul len niet, om tot pacificatie te ko men, een of andere fatale vergis sing begaan. Omtrent de kansen der candidaten voor het presidentschap. Willkie en Roosevelt, heerscht groote onzekerheid. De proefstemmingen. die zijn gehouden door vele instellingen en kranten, schommelen in haar resultaten tus schen een groote overwinning voor Willkie en een lawine-achtig succes van Roosevelt. Een der meest treffende argumenten tegen Roosevelt is de con- stateering der Republikeinen en van den vroegeren vriend van Roosevelt, Al Smith, dat Roosevelt bij zijn verkie zingscampagne in 1932 zeer plechtig heeft beloofd het goudgehalte van den dollar niet te verlagen. Zes maanden na het. aanvaarden van zijn functie, aldus de republikeinen, heeft. Roosevelt den dollar gedevalueerd. Thans laat hij ambassadeur Kennedy speciaal uit Londen komen om het vólk te bevesti gen, wat men van hein. Roosevelt, klaarblijkelijk niet gelooft, n.l. dat hij de Ver. Staten niet in den oorlog wil leiden. Met deze belofte, zoo meenen de twijfelaars, zal het daarom wel net zoo gaan als met de goud belofte. Deze en andere argumenten, tezamen met den afkeer van een derde ambtsperiode hebben klaarblijkelijk hun invloed uit geoefend op breede kringen, want alle voorspellingen komen tenminste in zoo-, verre overeen, dat het aantal aanhan gers van Willkie voortdurend stijgt, ook al beweren velen, dat dit niet voldoende is om de staten met groote massa's ar beiders, zooals New York. Pennsylva nië, New Yersey en Californië in liet kamp van Willkie te brengen. De Chicago Tribune houdt zich bezig met den steun, dien Kennedy heeft verleend aan een herkiezing van Roo sevelt. Het blad schrijft, dat de uiteen zettingen van Kennedv den twijfel der kiezers aan den wil tot vrede van Roo sevelt. en aan zijn oprechtheid niet heb ben kunnen wegnemen. Het blad ge looft, dat óndanks de verzekeringen van Kennedy geheime documenten he sman en wijst er op, dat ook Wilsons belofte, dat Amerika aan den Wereld oorlog zou deelnemen, nog langen tijd na de verkiezingscampagne van 1916 geheim is gebleven. Hiertegenover plaatsen de democra tische verkiezingsredenaars het argu ment dat de Republikeinen opzettelijk een angstpsychose aanwakkeren en daarmede ten nadeele van Roosevelt den kiezers een vrees voor den oorlog inboezemen. De Republikeinen van hun kant leggen er echter den nadruk op, dat het juist Roosevelt is geweest, die sedert het uitbreken van den oorlog het schrikbeeld van een invasie voor oogen oproept en daarbij zelfs niet is teruggeschrokken voor uit de lucht ge grepen Duitsche duikbooten, die gezien zouden zijn aan Amerika's kusten. De bookmakers in Chicago nemen thans weddenschappen voor Roosevelt in een verhouding van 9 tot 5 aan. Vol gens de Chicago Herald American zul len duizenden, hoofdzakelijk Republi- keinsche burgers, hun kiesrecht niet kunnen uitoefenen, aangezien, naar vandaag is ontdekt, hun stembiljetten plotseling spoorloos zijn verdwenen uit de stadhuisacten van Chicago. De kies commissie heeft hun namen eenvoudig geschrapt. De winkeliers van Chicago hebben vaak de portretten van de beide candidaten voor het presidentschap in hun étalages geze't, aangezien herhaal delijk ruiten zijn ingeslagen, wanneer het portret van slechts één candidaat werd uitgestald. GENEVE, 3 Nov. (D.N.B.) Uit Vi chy wordt gemeld: Maarschalk PétJin heeft naar in goed ingelichte kringen alhier wordt bevestigd, de persoonlijke boodschap van president Roosevelt, die deze ongeveer tien dagen geleden aan Pétain heeft gericht, met een persoon lijke brief beantwoord, die langs diplo- matieken weg is overgebracht. Het antwoord zal niet gepubliceerd wor den. zooale reeds het gevil was met de boodschap van Roosevelt. Over den inhoud, waarover discretie in acht wordt genomen, wordt slechts gezegd, dat maarschalk Pétain ten aanzien van de opvattingen van Roo sevelt zich er in hoofdzaak toe beperkt heeft de positie van Frankrijk met be trekking tot het Europeesche vraag stuk uiteen te zetten, zooals zij reeds tot uitdrukking is gekomen in de rede voeringen en boodschappen van den maarschalk. Amerikaansche eenheden bij Martinique WASHINGTON. 3 Nov. (D.N.B.) Bewegingen van Amerikaansche vloot- onderdeelen in het Oostelijke deel vin de Caraibische Zee hebben, naar Asso ciated Press meldt, groote belangstel ling getrokken. "De oorlogsschepen en vliegtuigen, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, worden geconcentreerd nabij de daar liggèndé Fransche be zittingen. De minister van buitenlandsche za ken Huil, heeft tegengesproken, dat zich Amerikaansche Oorlogsschepen op weg mar Martinique zouden bevinden. Hij verklaarde aan de pers, dat de Amerikaansche vlooteenheden in de wateren rondom de Antillen oefenin gen houden en patrouilleeren. Uit andere bronhen vernam men, dat eenige eenheden het eiland Santa Lu cia, een vin de van Groot-Brittanië ge pachte steunpunten in de nabijheid van Martinique, zullen aandoen. De Mutual Broadcasting Company te New York heeft medegedeeld, dat de Fransche' ambvssade. te Washington de aankomst van Amerikaansche tor- pedobootjagers bij Martinique heeft, be vestigd. 15 MILLIARD FRANCS VOOR DUITSCH BEZETTINGSLEGER IN FRANKRIJK GENEVE, 3 Nov. (D.N.B.) De Fran sche regeering heeft voor het onder houd van de Duitsche bezettingstroe pen, waarvoor Frankrijk op grond van de wapenstilstandsovereenkomst moet opkomen, en waarvoor het tot dusver vijftig milliard francs heeft uiteetrok ken, een nieuw crediet vin vijftien milliard francs ter beschikking ge steld. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 12) Edna wilde een scherp antwoord ge ven en zocht naar een woord xvaarme" miss Sloman het zou kunnen doen. maar dat toch nog te verantwoorden was. Ze was heel hoos oxer deze ver ordering, zoo boos. dat haar op hei mo ment geen antwoord in de gedachten wilde komen. Peiers greep in. „Miss Edna laat andere gebieden aan de meer e'rvarenen over. miss Sloman Zo heeft nie| mii werkelijk allppn over schermen en soortgelijke dinern cespro ken. Ze zei me bijvoorbeeld luist, da» speldeprikken meest pijnlijker ziin dan degenstoofen en ook laffer. U zipt we bobben hpf worko'iik over haar x'ak Miss Sloman trachtte zich zoo goed mogeliik een houding te geven, terwijl ill rich vprwiiderdr. „Dan misschien later d»'«. Honrv!" Na lief vertrek van mi«s S'oman leun den ze weder over de verschansing en staarden zij xv^er naar de zee. „Dat met die speldeprikken heeft u daarnet goed gezegd," zei Edna opeens. „Ik dank u nog wel. Weet u, mannen zijn in zulke dingen veel netter, voor hen is een vrouw een vrouw, ook als ze slechts oen diPtisthctrokking vervult Maar die meisjes zijn vaak onbeschoft. Pas ge leden, toen epn ervan een verkeerde houding aannam bij het schermen, zei ik: miss Pankhurst. wilt u asjeblieft oplptten! En daarop antxyoordde ze: Ik verzoek u een gepnstcn fnon te bewaren. Miss Edna, en niet te vergeten in welke verhouding wil staan! Ik \\-as dom ge noeg om er nadprhnnd om te huilen." „U had die domme gans met de platte ^abel een klap moeten geven, dat ze er acht dagen niet van had kunnen zitten,"' mepiide Peters. „Ik heb al van dat meisje Pankhurst gehoord. Haar vader moet verschrikkelijk in financieel? mopilijkheden zitten: moeder en doch ter loopen hier rond en doen zich voor als twee zusters, omdat de moeder ge- looft. dat ze er nog zoo jong uitziet, en stellen zich' vrpeselijk aan.. F.n dan moet u die dames onder elkaar mee- makpn! Dat de oudr heer Pankhurst bijna geruïneerd is. iiphhen ze. van- haar vaders gehoord. Dan komen ze naar me toe en zeggen- MpI T.vdia, zoo heej dat meisje Pankhurst met -Lvdia heb ik vreeselijk medelijden. Het arme meisje! Hanr vader moet door verkeer .,nn foiHïm rfln» „Maar spreekt u er alstublieft niet over! t.ïpf Lió \ls jr zon rlip uipisips hoort tan komt je. dan gaat ie.Peters kon voor ziin veronfxvaardiging geen woor den x inden. ..Dan loopt jp de cal ox-pc. bedoelt u." vnH" F'ina ziin «"oorden a^o. ..tuist." 7>i Pe'ersl „u raadt precies mijn gedachten." „Ik kies precies uw woorden, dat lijkt me juister," constateerde Edna. „Zeg eens mijnheer Stevens, bent u eigenlijk wel een Amerikaan?" „Hoe zoo?'' vroeg Peters,, een beetjr verschrikt. „Omdat u soms eenvoudige uitdruk kingen niet xveet en u altijd zoo keurig uitdrukt," antwoordde Edna. „Niet dat ik x'ind, dat u zich niet. keurig moet ge dragen verbeterde ze snel, „maar u gebruikt soms deftige uitdrukkingen voor iets, wat een ander eenvoudiger zou zeggen, terxvijl u aan den anderen kant heeicmaal niet zoo deftig doet. Ik voel steeds min of meer een tegenstel ling tusschen u en uxv woorden. Boven dien doet uw uitspraak me zoo Euro- peesch aan," besloot ze met een kleur. Peters had zich spoedig hersteld. O, dat komt, omdat ik zoo lang in F.uropa gexveest hen. Ik heh veel ge- reisd pn als je met vppI mensch^n bent imgegaan dan verlies je \v»I iets van je ou'Ip pexvoonten." F.dna glimlachte xveer. „O, het komt er niet op aan," zei ze. „Ik vind het xvel leuk om u zoo te hoo ren praten." „Komt u ook uit Amerika?" vroeg Ppters om het gesprek een andere xven- ding te geven. „Neen. ik ben van Duitsche afkomst, maar ik heb heel lang in Amerika ce- xvoond." antxvnordde Edna „WH woon- Hen in Springfield,, dat is vlak hij New York, zooals u xveet." O ia. natuurlijk," haasste Peters zich te 7Pggen. „Vreemd, d°' u niet «eet. dat Spring field de boofdnlaats is van Illinois." merkt* Edna op. „H"t lief nog verder van New York dan Detroit. Ik gelool toch niet, dat u werkelijk een Ameri kaan bent." „Och ja," trachtte Peters zich te herstellen. Ik dacht even aan xvat, an ders. Natuurlijk ligt Springfield in Illinois. Maar ik ben ook al zoo lang uit Ae Vereenigde Staten weg." „Misschien hont u zelfs ook vergeten, waar Detroit ligt," zei Edna sarcastisch. Peters begon boos te worden Hij er gerde zich over zijn onhandigheid, doch ook over het juiste oordeel van Edna. „Ik begrijp u niet goed." zei hij een beetje kregelig „Wat heeft u toch? Ik zal u straks mijn pas geven, dan kunt u het zelf zien." „Een pas," zei Edna kalm, „is een boekje samengebonden papier, dat zich rustig laat beschrijven en afstempelen. Het kan me verder niet schelen, mijn heer Stex'ens. Ik ben zeker xvat onbe scheiden geweest, neemt u het me niet kwalijk!" „O. heelemaal niet. miss Edna". Peters keek naar de maan. Edna dred hetzelfd*. „Het spijt me," zei Edna na een poos je „Hef kwam. omdat ik u zoo boorde nraten. Het spijt me xverkelijk, mijnheer Stevens." „Het komt er niet op aan. Edna." zei Peters „Ik geloof, dat je een intelligent meisie bent. maar nu heb je je toch ver gist." „O. wel bedankt voor het comnliment" „Niets te danken, hoor." ging Peters verder. „Ik stel alleen maar iets vast. wat niet de feiten overeenstemt. „Willen xve Edna brak haar zin af en draaide zich om. „Waf sta je daar te luisteren?" vroeg een s««m in het donker. „Wie staaf. e>- te luisteren?" x'ruee iemand, in antwoord op de eerste vraag De stem van dezen laatsten spreker xvas die van den secretaris, de echte Ste vens. „Ik vind het niet erg netjes," zei de eerste stem spottend, „als een secretaris ztjn meester afluistert en nog xvel bij zulk een gelegenheid. Ben je daarvoo- aangesteld?" De echte Stevens kon zich niet meer heheerschen. Men merkte het aan zijn stem. „Wat wil jij," zei hij heesch. „Je wou zeker maar xvat gaan xvandelen? Daar om sluip je bier zeker rond." Plotse ling liet hij zijn 6tem dalen. „Heb je aan Norton niet genoeg?" In plaats van een antxvoord klonk een stevige klap. Iemand plofte op de plan ken neer. „Ik zal je wel leeren. leelijke kwa jongen." zei de stem van den beschul digde Deze stem xvas die van Grizzaril. „Die.komt pas kijken en hij is nog niet drooe achter zijn ooren on zet dan zoo'n grooten mond op! Mijnheer. Stevens, hier is die jongen van u, let u een beet je op hem. Ik heb hem net een draai om zijn ooren moeten geven." „Dat zal ik hem betaald zetten," zei Peters, zijn lange jas uittrekkend. Er gens sloeg een deur. „Brutale kerel! Ik geloof, dat hij weg is." zei Peters woe dend. „Nee, daar zit hij nog „Wie zit daar?" xroeg Edna, terwij] zij eveneens dichterbij kxx'am. „Mijn secretaris." Peters trachtte Stevens op de been le helpen. Stevens xvaggelde bedenkelijk, maar na eenigen tijd kxvam hij weer tot bewustzijn. „Drommels nog an toe' Dat xvas me wat! D'"* Grizzard' ..Als ik daaron xvas voorbereid gexveest xvanneer hij nog- eens zoo iets probeert schiet ik hem dadelijk een paar blauxve boonen tus schen de ribb;n!" Stevens lette niet op Edna, hij spuwd; ongègeneerd bloed op hef dek. hield zich rïaarna aan de ver- schensing x'ast en liet de koele nacht lucht over zijn hoofd xvaaien. Peters vond de scène hoogst pijnlijk. „Wat deed je hier in de eerste klas se?" vroeg hij streng. „Je hoeft toch 's axonds niet meer hier boven té ko men!" Stevens maakte een afxverende hand beweging. „Tk xvilde u iets vragen, mijnheer, maar het kan natuurlijk xvel tot morgen xvschten. Goeden avond, mijnheer". Met deze xvoorden verdween Stevens, de ech te. en ging hij ge'.uidjoos -op dikke rub ber zolen heen. Edna Keek hem met groote verbaas de oogen na. .Dat xvas- toch uxv secretaris, die u ui? Europa hebt meegenomen?" „Zeker," „Die spreekt Amerikaansch als een echte Nexv-Yorker." ze Edna langzaam. „Die moet lang daarginds gexx-eest zijn. Was hij dronken?" „Hoe komt u daarbij?" vroeg Peters, die zich langzaam boos voelde worden. Edna. xv*s niet gemakkelijk ze xvilde allerlei dingen weten, die haar eigenlijk niet aangingen. „Ik bedoel, omdat hij zich zoo ge droeg. 7.00 maar. Hij heeft xveinig ma nieren!" „Laat je maar eèns door Grizzard een klap in ie gezicht geven en bewaar dan nog je goede manieren." zei Peters ruw. Edna lachte. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2