Van 4 tot 18 November is de verkoop van erwten en boonen verboden Feestavond van „Vreugde en Arbeid" te Amsterdam De inwendige organisatie van „Winterhulp Nederland" De melkvoorziening en haar problemen Distributie van peulvruchten EEN EI OP BON 65 Aanvankelijk enkele soorten beschikbaar Grooter gedeelte der voorraden kaas vrijgegeven KINDERZEGELS EN -BRIEFKAARTEN J. J. A. de Koning f Thee- en koffie- surrogaten Mij. voor Ned. Letterkunde De duistere weg NEDERLANDEN DE RADIO Openingswoord van den heer Woudenberg De statuten der stichting 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 's-GRAVENHAGE, 3 November- De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 November d.a.v., de verkoop en aflevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distributie van peulvruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen V2 K.G. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje. A ANVANKELIJK zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners beschik baar worden eesteld. De detaillisten, dio peulvruchten verkoopen. kunnen ziöh in de week van 4 tot en met 8 November a.s.. op de voor hen aan gewezen dagen. tot de plaatselijke distribu^ediensten wenden ter ver- kriiarincr van voorschoftoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmid deiüjk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den spertijd do daarop vermelde hoeveelheden peul vruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toe wijzingen van hun afnemers in hun be zit hebben, de peulvruchten bij de groot grossiers bestellen voor een aantal rant soenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzingen. Zooals ver meld is 1 rantsoen K.G. De toewijzingen, welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren: zij kun nen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verzameltoewijzingen bij de dis tributiediensten inwisselen. 's-GRAVENHAGE. 3 Nov. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt het'volgende mede. In verband met de op 28 Augustus 1910 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg, de verplichting opgelegd, deze niet te verhandelen of'af te leve ren dan mot toestemming der Neder- landsche zuivelcentrale, afd. zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 15%. met. een mini mum van 500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Maandag 4 No vember 1910, met 10% tot 25% verhoogd, coodat dan nog 75% (verminderd met don indroog op den totalen oonspron- el H ken voorraad) van den op 28 Augus tus 1940 aanwezigen voorraad geblok keerd blijft. Uiteraard mag rie afleve ring "itslui. .id geschieden tegen toe- w" zingen op grond der bepalingen van de kaasdistributiebeschikking 1940 1. ER KOMEN WEER 'sGRAVENHAGE, 3 November. Van 2 December tot en met 6 Janu ari zal weder worden verkocht een serie weldadigheidspostzegels ten bate van den arbeid voor het be scherming- en hulpbehoevend kind. Tegelijkertijd zullen, evenals ande re jaren, prentbriefkaarten worden uitgegeven, met dezelfde bestem ming. Oprichter en directeur van de Hilversumsche politie- vakschool OEGSTGEEST. 3 Nov. Op 71-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer J. J. A. de Koning, gep. commis saris^ van politie te Hilversum. De heer De Koning was o.m. hoofdinspecteur te Rotterdam, commissaris van politie te Harderwijk in van 1909 tot 1921 com niissaris van politie te Hilversum, in welk laatste jaar hij om gezondheids redenen met vervroegd pensioen ging De heer de Koning is oprichter en eerste directeur geweest van de model politievakschool te Hilversum, hij was schrijver van verschillende politieleer- hoeken, o.a. op opsporingsgehied. en stond in politiekringen in zeer hoog aan zien. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in dp Kroonorde van België. De begrafenis vindt Maandag te Lei den plaats. Geldig van 4 t.m. 10 Nov. /N aansluiting op hetgeen reeds met betrekking tot de distributie van eieren is gepubliceerd, wordt medege deeld, dat gedurende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a.s. de met „65". genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één ei. De bonnen, welke 10 November a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 17 November a.s. geldig. vJ 's-GRAVENHAGE. 3 November. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het be reiden. verhandelen, vervreemden, afleveren en vervoeren van thee- en koffiesurrogaten door producen ten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schriftelijk toestem ming van de Nederlandsohe Meel centrale is verkregen. Al degenen, die zioh met het bereiden van koffie- en t.heesurrogaten bezig hou. den. zijn derhalve verplicht de noodige vergunning bij de Nederlandsche Meel centrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie- en theesurrogaten en -extract thans twee vergunningen zijn vereischt, n.l. die op grond van het, koffie- en thee-besluit ingevolge de Warenwet en de vorengenoemde vergunning, te ver leenen door de Nederlandsche Meelcen trale. De van der Hoogt-prijs toegekend aan Clara Eggink (Speciale U.D.-reportage 'T* ER gelegenheid van de herden- A kina van Dirck Volkertszoon Coornhert. heeft de Maatschappij voor Nederlandsche Letterkunde voor het eerst sedert haar bestaan, haar jaarvergadering in plaats van in Leiden, in Gouda gehouden. De drukbezoohte vergadering, welke Zaterdagmorgen in gebouw ..Concor dia" gehouden werd werd voor de eerste maal gepresideerd door den voorzitter, mr. Martinug Nij- h o f f. die in zijn openingsrede wees op den nood van dezen tijd en waar in hij de schrijvers aanspoorde om juist thans onze taal hoog te hou den. Met een treffend woord en terwijl al len zich van hun plaatsen verhieven, herdacht mr. Nijhoff de vijftien leden, die aan de maatschappij gedurende den oorlog door den dood ontvallen r'jn. In zonderheid herdacht spreker mr. H. Marsman, die weliswaar nooit lid der maatschappij heeft willen zijn. maar wiens naam toch aan haar verbonden was door de aan hem toegekenden Lu cie B. en C. W. van der Hoogtprijs" eeniee jaren geleden. Hierna snrak prof. dr. Bruno Bec ker over leven en werken van Dirck Volkerts*. Coornhert. den ln 1590 to Gouda ontslapen Nederlandschen dich ter. Vervolgens werd zonder stemming en conform het advies van de Com missie voor Schonne Letteren, de jaarliiksche ..T.ucie B en C W. van der Honctpriis" toegekend aan me vrouw Clara F. e c i n k. voor haar verzenbundel „Het Schiereiland". Nadat besloten was de contributie te bepalen on f 10.— per iaar. hadden de verkiezingen nlaats. Tn het bestuur wei den gekozen de heeren dr. J. J. de Gel der. mr. J. Slagter. mr. Martinus Nij hoff en mr. P J. Idenburg. Tn de Com missie voor Taal- en Letterkunde de heeren dr. A- Zijdeveld en mei- dr. J H. van Lessen. In de Commissie vooi Geschied- en Oudheidkunde de heeren J. de Groot en J. C. M. Warnsinck. In de Commissie voor Schonne Letteren orof. dr. A. Asselbergs. in de Com missie voor de Uitgaaf van Geschriften dr. C. B. van Harrine-en en in de Com missie voor de Bibliotheek dr. G. Se venster. Tientallen personen geraakten in het afgeloopen week- einde te water Achttien drenkelingen te Amsterdam TTET aantal personen, dat in het afgeloopen weekeinde door de duisternis misleid te water 'is ge raakt, is waarschijnlijk ook door de ongunstige weersomstandigheden, wel zeer groot. In tallooze gevallen moest de politie. G.G.D.. brandweer of particulieren handelen optreden. In enkele gevallen kon hulp helaas echter geen baat meer brengen. Dit was het geval te Amsterdam bij een 25-jarige vrouw, die in de le Kost verlorenkade liep. een 39-jarigen man. die in de Jacob yan Lennepkade terecht kwam en een 23-jarige ^verpleegster. die. per fiets op weg naar een patient, in de Jacob Catskade reed. De stoffelijke over schotten zijn naar het Wijhe 1 mina-gast huis overgebracht. In alle andere gevallen (niet minder dan vijftien) zijn de drenkelingen door voorbijgangers gered enop een geval na. dat een 74-jarigen man betrof, die in een ziekenhuis ter verpleging is opgenomen, konden de slachtoffers naar hun woning terugkeeren. Omstreeks 10 uur is Zaterdagavond te Smilde de ongeveer 26-jarige, ongehuw de W. Emmens. door de duisternis mis leid, met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart gereden. Na een- tijdje slaag de men er in den man op het. droge te brengen. De toepassing van kunstmati ge ademhaling mocht echter niet meer baten, de levensgeesten waren al gewe ken. Te Rotterdam is Zaterdag omstreeks kwart over tien de 46-jarige L. J., die op de Zaagmolenkade liep. door de duister nis misleid in de Rotte geraakt. Hij werd door een burger, die zich geheel gekleed te water begaf, op het droge ge bracht, waarna een geneesheer eenigen tijd trachtte de levensgeesten op te wek ken. echter zonder resultaat. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Omstreeks denzelfden tijd is in de Scheepmakershaven een persoon te wa ter geraakt en verdronken. Het lijk is Zondagochtend door de rivierpolitie op gehaald. Het slachtoffer bleek te zijn de 23-jarige W A van B., gewoond hebben de op cl eb Stadionweg te Rotterdam. Het stoffelijk overschot is naar het bu reati van de rivierpolitie overgebracht. Tevens werd door het personeel van de rivierpolitie uit de Wijnhaven alhier het lijk opgehaald van den 45-jarigen kranfenhezorger H. C. Hoek. wonende aan den Goudschen singel, die sinds Za terdagmorgen vroeg vermist werd. Het aantal luisteraars 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. HET aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg op 30 September j.l. 1.089.800. Het aantal aangeslotenen op radio-distributie inrichtingen bedroeg op dien da tum 302.036 zoodat een totaal aan tal van 1.391.926 luisteraars of plm. 157 op 1000 inwoners is geregis treerd. Rijkscommissaris schenkt 50.000.— AMSTERDAM. 3 November. Vanavond heeft de kortelings opge richte gemeenschap „Vreugde en Arbeid", een stichting van den heer H. J. Woudenberg, commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen. ter gelegenheid van de oprichting in het Concertgebouw een feestavond gehouden, met mede werking van het Concertgebouwor kest onder leiding van prof. dr. W. Mengelberg. In een rede getiteld „Levensaanvaar ding" zette de heer Woudenberg den opzet van de Gemeenschap uiteen, na dat hii eerst, de talrijke eeregasten. on der wie de rijkscommissaris rijksminis ter dr. Seyss Inauart. de generaal com missaris Schmidt, de generaal-commis- saris Wimmer. de generaal commissa ris Fischböck, de heer Goedewaagen, mr. Rost van Tonningen en talrijke le den van den staf van den rijkscommis saris en van de N.S.B. welkom had ge- •heeten. De aanwezigheid van deze persoon lijkheden is een bewijs, aldus de heer Woudenberg, dat de gebeurtenis van dezen avond een nieuw tijdperk inleidt van daadwerkelijk socialisme. Da vie ring van deze geboorte, die de gemeen schap „Vreugde en Arbeid" op eens midden in de Nederlandsche volksge meenschap plaatste, is de aanvang van een groote omwenteling. Tegen de we reldbeschouwing van vóór 10 Mei die haar neerslag in de resteerende gedach- tenwereld van democratie en kapitalis me heeft achter gelaten hebben wij den strijdkreet: „Vreugde en Arbeid" Plotseling is het leven sterker dan de oude voorstellingswijze en de oude wereldbeschouwing sterft aan het nieu we leven: Aan de daad. Deze avond is een symptoom van zulk een gebeurtenis. ..Vreugde en Arbeid" rekent af met de meening. dat kunst een begrip zou zün. hetwelk uitstijgt hoven de grenzen, welke de Almachti ge den mensch in zijn scheppingsorde heeft, gesteld. Deze avond is de ouverture van een groot werkstuk, waarmede den Neder landschen arbeideis den toegang wordt ontsloten fnf alle terrein, waarop aan hun verheffing en zelfbewustwording kan worden eewerkf en hun honger naar hnogere levenswaarden kan wor den gestild. „Vreugde en Arbeid" is de ionge mo derne idee voor de levensblijden, die ge- looven in de toekomst. De gemeenschap der optimisten, die „ja" tegen het leven zeegen. Wij vechten voor het onver vreemdbaar rprht. gegrond on de ar beidswaarde der volksgemeenschap. De kunst, die voortkomt uit den geest der besten van een volk werkt bevruch tend en veredelend. Waardeerende woorden wijdde de heer Woudenberg vervolgens aan prof. Meneelhrvg. De scheppings drang. welke den Germaanschen mensch eigen is zal het leven en het lot der volkeren van het wordend Europa leiden. De arbeiders dus zullen den vol keren de leiding geven en men zal niet van kunst en cultuurhloei kun nen snreken indien deze waarden z.iin, die buiten het hereik. geeste lijk zoowel a's stoffelijk, van dit grootste deel der volksgemeenschap zouden staan. Het werk van „Vreugde en Arbeid" zal zich echter niet hiertoe bepalen. Wij willen den arbeider zich doen verdie pen in alles wat de geheele inzet van zijn lichaam en geest vereischt. in on vergetelijke monumenten van volksch kunnen. Deze tijd is het bewijs ervan,, dat voor een volk. dat zich in eenheid van arbeid en eenheid van wil hervindt, niets on mogelijk is. Deze rede van den heer Woudenberg was voorafgegaan door de uitvoering van de ouverture „Egimont." opus 84 van Ludwig van Beethoven, door het Con certgebouworkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, gevolgd door een aria voor sopraan en orkest van Mozart, met als soliste Henriette Sala. Het programma omvatte .voorts de ouverture Tann'hauser van Richard Wagner, de zomerzang voor sopraan en orkest van Alexander Voormolen en de suite uit het. ballet. „De Notenkraker" onus 71 van Tschaikowsky. Het Concertgebouworkest gaf van deze welbekende stukken een sublieme uit voering terwijl de soliste, zeer goed ge disponeerd bleek, hetgeen dus een waar dig begin vormde voor den toekomsti ge n uitgebreiden arbeid van de gemeen schap „Vreugde en Arbeid". Gift van den Rijkscommissaris Na afloop van het concert heeft de Rijkscommissaris den heer Woudenberg medegedeeld dat hij over een bedrag van f 50.000 kon beschikken ten bate van de gemeenschap „Vreugde en Ar beid". „DE KLEINE COMEDIE" Rotterdam's nieuwe tooneel- zaal wordt half Novem ber geopend „In vijf weken tijds", aldus luidde de opdracht, die ir. H. van Vreeswijk te Zeist nu drie weken geleden ontving, „moet de noodschouwburg in de Rotter- damsche Beurs, genoemd „de Kleine Comedie" die tegelijkertijd de Cineac zal huisvesten, gereed zijn." In een groote kale ruimte in de rech terhelft van het. beursgebouw moest hij een noodschouwburgzaal van 16 meter breedte en 25 meter lengte bouwen, die op 1 Januari 1943 weer moet worden op geleverd. Het spreekt van zelf. dat de overeenkomst sterk haar stempel drukt op de inrichting van de zaal. want de totale bouwkosten moeten in twee jaar worden afgeschreven. Men betreedt „de Kleine Comedie" welke plaats biedt aan ongeveer 540 per sonen, door een ruime hal, die belegd is met ruwe tegels en rooden baksteen. Deze ruimte wordt ook dienstbaar ge maakt aan de schilderkunst. Aan. de achterzijde zal zij fungecren als expo sitieruimte. evenals de ruimte ter linker zijde van de zaal en een ronton de ter rechterzijde. Schilderijen en andere kunstvoorwerpen, zuilen hier voortdu rend tentoongesteld worden. Het publiek krijgt vrijen toegang. Een belangrijk cultureel streven van de Stichting Rot terdam 1939. die tezamen met de cineac de initiatiefneemster is van dii plan. In de schouwburgzaal, die geen balcon bezit, buigen de wanden bij het tooneel flauw naar elkaar toe, wat stimuleerend werkt op de aandacht van het publiek. Terwille van de goede acovistiek zijn langs den achterwand, waarachter ook de filmcahine een plaats heeft, schoepen aangebracht en langs de zijwanden drie meter hooge friezen, die absorbeerend werken. Het ruime tooneel heeft een opening van 91/p meter en een hoogte van 5.80 meter. Hierin zullen normale tooneel stukken zonder bezwaar ten tnoneele kunnen worden gebracht, en operpftes en revues worden opgevoerd. Bovendien is er een twee meter diepe orkestbak Den 15en November wordt de opening venvacht. Functies en bevoegd heden 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. De bij besluit 'van den secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zakén uitgevaar digde statuten der Stichting Win terhulp Nederland bevatten de vol gende artikelen: Artikel 1: De organisatie van het be stuur van de stichting Winterhulp Ne derland omvat: 1. De landelijke lei ding. 2. De provinciale leiding voor elke provincie. 3. De plaatselijke lei ding voor elke. gemeente. Artikel 2: De landelijke leiding om vat: 1. Den directeur-generaal. 2. De fi- nancieele commissie. Artikel 3: De directeur-generaal is be last met: 1. De zorg voor de nakoming van de taak der stichting en het aan geven van de hiervoor noodige richt lijnen aan de provinciale en plaatselij ke directeuren. 2. De benoeming der provinciale directeuren. 3.Het aanwijzen van het noodige aantal medewerkers, dat hem al of niet gedurende den ge- heelen dag terzijde staat. 4. De verte genwoordiging der stichting in en bui ten rechte. Artikel 4: De financieele commissie is belast met: 1. Het onderzoek der af gesloten rekeningen met inachtneming van de door den directeur-generaal ge geven aanwijzingen omtrent de verdee ling der binnengekomen giften. 2. Het verïeenen van kwijting aan den direc teur-generaal. Artikel 5: De landelijke leiding is ge vestigd te 's-Gravenhage. Artikel 6: De' eereraad is belast met: 1. Het verïeenen van raad en bijstand aan den directeur-generaal bij de vervulling van diens taak. 2. Het aan het einde van ieder be- grootingsjaar ontvangen van een door den directeur-generaal in te dienen rapport omtrent hetgeen door de stichting is verricht. Dit. rapport wordt openbaar ge maakt. De provinciale leiding Artikel 7: Iedere provinciale leiding omvat: 1. Den provincialen directeur. 2. De eerecommissie% Artikel 8: Leden van de eerccommis- sie zijn: 1. De commissaris der pro vincie, tevens voorzitter. 2. Twaalf of meer, doch ten hoogste vijf en twintig vooraanstaande Nederlandsche ingeze tenen der provincie. Artikel 9: De provinciale directeur is belast met: 1. De zorg voor de vervul ling van de taak der stichting in de pro vincie overeenkomstig de hem door den directeur-generaal aangegeven richtlij nen, en het geven van do noodige aan wijzingen aan de plaatselijke directeu ren. 2. De vertegenwoordiging der stichting ten aanzien der provinciale werkzaamheden zoo in als buiten rech te. Artikel 10: De eerecommissie verleent den provincialen directeur raad en .bij stand bij de vervulling van diens taak. Artikel 11: De provinciale leiding is gevestigd in de hoofdstad der provin cie. De plaatselijke leiding Artikel 12: Iedere plaatselijke leiding omvat: 1. Den plaatselijken directeur, 2. De plaatselijke werkgemeenschap. Artikel 13: De plaatselijke directeur is belast met: 1. De zorg vopr de ver vulling van de taak der stichting in de gemeente overeenkomstig de hem door den directeur-generaal, onderscheiden lijk door den provincialen directeur aangegeven richtlijnen. 2. Het aanwij zen van de leden der plaatselijke werk gemeenschap. 3. De vertegenwoordiging der stichting ten aanzien van de plaat selijke werkzaamheden zoo in als bui ten rechte. Artikel 14: De plaatselijke werkge meenschap verleent den plaatselijken directeur raad en bijstand bij de ver vulling van diens taak. Artikel 15: De directeur-generaal is verplicht den voorzitter van den eere raad of den secretarissen-generaal der departementen van binnenlandsche za ken en van sociale zaken desverlangd schriftelijke of mondelinge inlichtingen te verstrekken. Artikel 16: Het boekjaar der stichting begint op 1 Juli en eindigt op 30 Juni van het. daaropvolgende jaar. Het boek jaar 1940—1941 eindigt op 30 Juni 1941. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Een der vraagstukken, welke in den laat/sten tijd in het brandpunt, der- belangstelling staan, is wel de .melk voorziening van het Westen van ons land met de daarmede samen hangende vraagstukken, zooals de prijsregeling, het beschikbaar zijn van voldoende hoeveelheden enz. Hoezeer dit laatste een vraagstuk is waaraan de volle aandacht moet worden besteed, wordt wel geïllu streerd door de cijfers der consump tie in het zg. „wettelijke gebied", d.w.z. het. gebied waarin de alge- meene vereeniging voor melkvoor ziening regelend optreedt. Dit gebied ligt ongeveer achter de lijn Beverwijk Zaandam Hilversum Amersfoort Utrecht Dordrecht Hellevoetsluis, en omvat ongeveer 3'/t millioen inwoners. Per jaar wordt in dit gebied ongeveer verbruikt 425 mil lioen liter melk voor de consumptie, 50 millioen liter voor melkproducten (waarmede hier niet bedoeld boter en kaas) en 15 millioen liter voor melk- brood. Vooral door de jongste maatrege len. zooals het terugbrengen van het vetgehalte cn de prijsverhooging, is deze kwestie zeer actueel geworden, daar het publiek een verkeerden indruk van deze maatregelen krijgt. In dit verband vond het A.N.P, den voorzitter van de Algemeene Vereeni ging voor Melkvoorziening, de heer G. J. Blink, bereid een overzicht te ge ven van hpt werk en de bedoelingen van de A.V.M, uiteraard zonder in uit gebreide technische beschouwingen te vervallen, hetgeen niet mogelijk is in klein besfpk door de veelomvattende bijzonderheden van deze materie. De melkvoorziening immers is een zeer ingewikkeld vraagstuk, dat tot voor betrekkelijk korten tijd een stief kind was van het publiek. Redeneeren- de „Melk is Melk", kocht men dit arti kel waar men het goedkoopst terecht kon. Wel bestond er een toezicht, doch dit was zeer globaal en strekte slechts om de ergste uitwassen te voorkomen De A.V.M.welke uit den crisisnood is geboren, vond dus tweeërlei arbeid, n.l. crisis werk. de regeling van de prij zen, en opbouwende arbeid, het bren gen van de melk op hooger peil. Dans zij de ordenende bevoegdheid kon de A.V.M. in beide opzichten zeer goed werk doen. waarvan de resultaten dui delijk zichthaar zijn. Aan de boeren wordt een premie gegeven voor melk van hetere kwaliteit, waarbij gelet wordt op zindelijkheid, gezondheidstoe stand van den veestapel, enz. Iedere hoer, die is aangesloten, is verplicht om mee te.«werken aan de .t.b.c. hestrijd'ng. waarbij wederom een premie wordt ge geven indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ook uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden ge steld. inzake materiaal, de verzorging daarvan, de winkels, de bewaring van melk, koelgeiegenheid. enz. Ook op dit gebied is in de'jaren die achter ons lig gen een enorme verbetering te consta teeren. Een zeer belangrijke vraag is echter: hoe komen wij aan een 'voldoende hoeveelheid melk? In normale tijden is dit al een moei lijk probleem. In den zomer wordt meer melk geproduceerd din an den winter. De consumptie gaat echter door, zoodat ook in den win ter een voldoende hoeveelheid be schikbaar moet zijn. Wanneer dan ook een boer zijn productie 's win ters handhaaft, wordt, hem hier voor een premie gegeven. Het zou natuurlijk mogelijk zijn om in andere districten groote hoeveelhe den melk aan te koopen, doch dit ont moet. weer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die districten. Boven dien komen de momenteel zeer hooge vervoerskosten hierbij in het geding, zoodat het voordeeliger is een premie toe te kennen.. Desondanks is thans de productie in het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de consumptie, zoodat het noodzakelijk is hij te koopen in an dere streken van ons land. De bevol king van dit gebied, waarin o.a. Am sterdam, Haarlem, Den Haag. Utrecht, en Rotterdam liggen, is zoo groot, dat de productie niet in de behoeften kan voorzien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten gemoeid, vandaar de hoogere prijzen in vergelijking met el ders, welke dus niet te wijten zijn aan den fusschenhandel, .zooals oppervlak kige beoordeelaars dikwijls meenen. Integendeel, ook de tueschenhandel maakt moeilijke (tijden door in ver band met de op het oogenblik sterk gestegen kosten. Dit alles zijn moeilijkheden, waar van het gro-ote publiek weinig beseft, doch de arbeid die in het belang der volksgezondheid- op dit terrein is ver richt. geeft, de beste waarborgen voor de toekomst. De A.V.M., in April 1938 opgericht, tezamen met. de Consump tie Melk Centrale, heeft de controle op ongeveer 12.000 hoeren en 8.000 melk handelaren. Deze krijgen waardevolle adviezen voor hun bedrijven, terwijl zeer veel wordt gedaan op het gebied van onderwijs (cursussen) in melkhy giëne, e.d. wat betreft 'de bestrijding der t.b.c. kan worden gezegd dat ook op dit gebied goede resultaten zijn be reikt. De arbeid, die drie jaar geleden is begonnen, is thans zoover gevorderd, dat. mag worden aangenomen dit ge- va ir over een jaar of vijf practisch onder den duim te hebben. Dit alles betreft de regeling in het z.g. „wettelijke gebied". Daarbuiten zijn op enkele plaatsen ook vereenigin- een opgericht, doch deze werken zelf standig, hoewel zij contact houden met de A.V.M. De komende regeling, waarbij het vetgehalte van de melk wordt terug gebracht tot. 2.5 pet., schept voor het bedrijf nieuwe moeilijkheden. Met de belangen van de verschillende bedrijfsgroepen moet rekening wor den gehouden, zoodat geen belan gen onnoodig worden geschaad, hoe wel niet. le voorkomen zal zijn, dat bedrijven zich op een anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgepn door de A.V At. reeds werd bereikt, mag vol ver trouwen de doorvoering van dc-en maatregel worden t<vzemó$t ge?;oT%

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6