Stopper-spil systeem had geen succes Dirck Volkertsz. Coornhert te Gouda herdacht NA 350 JAAR Treffende plechtigheid in de St. Janskerk REDE VAN PROF. C.G.N.DE VOOYS G irHeftmkamp Stoomtoerisme HANDEL IN PUNTEN Steun aan behoeftige Rotterdammers H. V.C.-DE SPARTAAN 4-2 Groothuis op schot Amersf. clubs deden VOETBAL HANDBAL vz Voetbaloverzicht 2e ELAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 Gedenksteen onthuld (Speciale U.D.-reportage) OUDA heeft Zaterdag: den 350- sten sterfdag van Dirck V o 1- ker-tszoon Coornhert on eenvoudige, maar treffende wijze herdacht. De herdenking kreeg een meer nationaal karakter, door het feit dat de Maatschappij voor Letter kunde, voor het eerst sedert haar be staan, haar jaarvergadering niet in Leiden maar thans in Gouda hield en daardoor aan de herdenkings plechtigheid luister bijzette. In de ochtendvergadering der maatschap pij heeft de bekende Coornhert- kenner. prof. dr. Bruno Becker een in het kader der herdenking pas sende rede gehouden. De eigenlijke herdenkingsplechtigheid ving des middags aan. Prof. dr. C. G. N. de Vooys, die op de Coornhertherdenking in Gouda sprak. (Archief u.d.) Het gemeentebestuur van Gouda heeft de leden der Maatschappij voor Neder- landsche Letterkunde ten stadhuize ontvangen. Door- den waarnemend bur gemeester. mr. H. P. C. M. de Witt W ij nen werden zij welkom geheeten, waarna de voorzitter, mr. Martinus N ij li o f f voor de ontvangst dankte. Daarna begaf men zich naar de Groote- of St. Janskerk, waar prof. dr. C. G. N. de V o o v s, hoogleeraar te Utrecht, zelf geboren Gouwenaar de herden kingsrede heeft uitgesproken. In deze 16e eeuwsche kathedraal, uit voorzorg tegen mogelijke gevallen van den oorlog tijdelijk ontluistert van zijn beroemde gebrandschilderde glazen, was een groot aantal genoodigden hijeen. Daar waren o.m. de vertegenwoordiger van den wnd. secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. verschillende hoogleeraren die Coornhert op hun studieterrein ontmoe ten, de leden der Maatschappij voor Ne- derlan-dschc Letterkunde en de leden van het Goudsche Coornhert-comité. Na een welkomstwoord van den voorzitter van dit comité, mr. A. A. J. Rijk sen. sprak professor de Voovs. Hij gaf een overzicht van den levensloop van den veelzijdigen mensrh, den dichter en denker die Coornhert was en wees er daarna op, hop hij eerst in het midden der 10e eeuw de waardeering heeft ge- .Vondén waarop hij aanspraak maakt. JYJ KJ. TOUSSAINT zeide spr., "teekent zijn figuur in haar Leicester-roman; prof. Fruin en Busken Huet eerden hem als strijder voor de verdraagzaamheid en gewe tensvrijheid: Jan ter Brink en ds. Morrees maakten in monografieën zijn leven en werken in breeder kring bekend. Maar ook in het bui tenland werd zijn beteekenis, zelfs in het kader van het West-Europee- sche geestesleven erkend. Reeds in 1886 had Carl Lorentzen in een Jenaër dissertatie Coornhert getee kend als der Vorlaufer der Remon stranten, oin Vor-Kanipfer der Gewissens- freiheit", maar vooral de bekende Duit sche geleerde Wilhelm Dithey verleen de hem een eereplaats in zijn 'standaard werk „Weltanschauung und Analyse des Menschen seit Renaissance und Refor mation" 1914). Vóór allen moet hier ge noemd worden de Russische hooglecraar dr. Bruno Bcckner, nu onze. landgenoot, die in 1010 naar Nederland kwam voor een Coornhertlstudie. waaraan hij een groot deel van zijn leven wijdde. Na. een reeks belangrijke bijdragen legde hij in 1028 door zijn 'bronnenpublicatie den grondslag voor elke verdere studie, ter wijl hij nu een dergelijk^ Coornhert-uit gave voorbereid. Coornhert, een gehar naste strijder Negatief is het standpunt van de zen gcharriasten strijder duidelijk: het Calvinistische dogma van de praedestinatie. de leer van de erf zonde heeft Coornhert hartstochtelijk Verworpen. De menscli is volgens hem van nature goed: Becker heeft hem gekarakteriseerd als de apostel van de volmaakbaarheid. Niet minder krachtig is zijn protest I II I M LANGESTRAAT 63 TEL. 3324 AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG legen gewetensdrang en kettervervol ging, waarvan hij niet alleen de Katho lieke kerk maar ook de Calvinistische ijveraars beschuldigt. „Elck wil der andren geloof regeeren. Dat doen die men voormaels zal leeren Dat zulks den Christen niet betaemt". Uw leer moet zich zelf aanbevelen, door geloof en wandel, roept hij de ket termeester toe. In geen enkele van de bestaande kerken of secten vond hij de volle waarheid, zoodat hij levens lang buiten elke georganiseerde ge loofsgemeenschap bleef, al *brak hij niet openlijk met de Katholieke kerk. Dal heeft hem echter allerminst gemaakt tot een scepticus of tot een Stoïcijn Het gezag van den Bijbel erkent hij. De evangelisatie waarheid als kern in allerlei geloofsbelijdenis, maar ook bij niet Christelijk geloovigen aanwezig is voor hem onaantastbaar. Maar de leer krijgt voor hem eerst waarde, wan- neer het leven er mée in overeenstem ming is. De zinspreuk van zijn vriend ■Spieghel „Deugd verheugt" heeft voor hem een diepen zin; de mensch moet zich oefenen in wèl-levenskunst; zijn geluk berust op deugd. Ook zonder in naam Christen te zijn. kan men de wet van Christus volgen. De kern van zijn levenswijsheid heeft hij dan ook, zonder toelichting van bijbelteksten, neergelegd in zijn „Zede kunst dat is Wei-levenskunst". Coornhert als wegbereider voor taal- en letterkunde OOk op het gebied van de letten kunde, van taalcultuur is Coorn hert oen wegbereider geweest. Hij groeide op in een rederijkersomge ving; taal en stijl van jeugdwerk dragen daarvan de sporen, zoowel de oudste poëzie als de allegorisch- bijbelsche spelen, waarvan de waar de vroeger te laag aangeslagen is: men vindt er ernst en diepte van gedachte in tegenstelling met me nig product van tijdgenooten. die er niet meer mee bedoelden dan dilet tantisch tijdverdrijf. Coornhert heeft niet de eerzucht ge had, een groot dichter te worden. Aan talent ontbrak het hem niet; muzikaal begaafd en gevoelig voor rhvthme heeft, hij menigmaal verzen geschreven waarvan door vorm en inhoud 'n- eigen aardige bekoring uitgaat. Zijn beste krachten heeft hij gewijd aan het r,ro za. In zijn eerste Haarlemsche periode was de kennismaking met den zwieri- gen volzin van Cicero, d» bondighpid met verrassende tegenstellingen in den stijl van Seneca voor hem een openba ring. Terwijl humanisten als Erasmus Hun bewondering toonden door zelf klassiek Latijn te gaan schrijven, wil de Coornhert in de moedertaal met zijn voorbeelden wedijveren: een typisch re- naissance-verschijnsel. Coornhert beperkte zijn studie en zijn navolgelingen niet tot. de Latijnschp prozaisten. Hij vertaalde ook de helft van Boccacio's Decamerone en waagde zich zelfs aan een bewerking van Ho merus' Odysse. die lang onopgemerkl bleef, maar waarvan de eigenaardige verdienste onlangs door een nieuwe uit gave in het licht gesteld en geëerd is Levenslang heeft Coornhert de moe dertaai niet alleen gehanteerd, maar ook liefdevol bestudeerd. Ook dat is eer renaissance-verschijnsel: „Liefde tot taalschepping, behagen om in de taal te werken en met. de taal te spelen, dat lag zoo in de geest der Renaissance". Bij hel graf van Coornhert A ANSLUITEND op deze met groote aandacht gevolgde rede van professor de Vooijs, droeg mej. W aid ie van Eek eenige gedichten van Coornhert voor, waar na de plechtigheid met orgelspel werd be sloten. Alvorens de kerk te verlaten werd 'n bezoek gebracht aan het graf van Coorn hert dat onder de koepelvormige bogen der kathedraal een rustplaats vindt en op welks zerk Coornhert's vriend en tijdgenoot Spie ghel een grafspreuk deed aanbrengen. Ten besluite van de herdenking begaf het. gezelschap zich naar de Oosthaven waar op de plaats waar Coornhert.'s sterfhuis heeft gestaan en thans de wo ning staat van den waarnemend bur gemeester van Gouda, mr. H P C. M- de Witt Wijnen, waar in den muur een door den Haarlemsehon beeldhouwer Th. v. Reyn vervaardigden steen is aan gebracht. De onthulling werd hier ver richt door Gouda's eerste burgeres, me vrouw M. JamesVan der Hoop waarna de voorzitter van hef Coornhert rnmité den steen aan het gemeentebe stuur van Gouda heeft overgedragen. Hiermede whs de plechtigheid, welke van de zijde van het publiek veel be 'angstelling genoot, ten einde. Gouda heeft een van Neerland'* groote zonen die na een welhes'ped en veelbewogen 'even als hailing in Gouda woonde en daar in 1000 is ontslapen, op waardige wijze herdacht. STAATSCOURANT Bij besluit van den wnd. secretaris generaal van he^ departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is ir. G. A. .Nanninga.i fhans Hoofdassis tent, benoemd tof lector (met afzonder Mik onderwijsvak) in de afdeeling weg en waterbouwkunde aan de technische hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de waterbouwkunde. Van een motorfiets, die werkelijk stoomfiets werd Verbruik: acht liter water per uur AMSTERDAM, 2 Nov. (A.N.P.). Van middag hebben wij op den wielerbaan in het Olympisch Stadion het nieuwste snufje op het gebied van mechanisch voortbewo gen voertuigen in actie gezien. Vroeger werd iedere motorfiets een „stoomfiets" genoemd doch in werkelijkheid heeft een voertuig dat op dien naam aanspraak mocht maken, nimmer langs Nederlandse/ie wegen gereden. De kans, dat dit werkelijk in de toekomst zal gebeuren is echter niet uitge sloten, want de jeugdige H. Gordijn, een .neef van Amsterdams brandweercomman dant, heeft een stoomfiets in den waren zin des woords gesconstrueerd en daarmede met succes vanmiddag proef gereden. Hans Gordijn was een enthousiast motorsportbeoefenaar en toen in Juni de besluiten omtrent de benzinedistri butié bekend werden, zette hij zich on middellijk er toe om zijn motor zooda nig om te bouwen, dat zij niet od stal gezet behoefde te worden. Tezamen met zijn vader bouwde hij een stoommachine, welke geschikt zou zijn de motorfiets aan te drijven. Ruim 400 werkuren vorderde deze opgave, vrijwel allen vrijen tijd, welken hij de laatste maanden had. Maar vanmiddag stond dan eindelijk op den Stadionbaan een motorfiets ontdaan van een motor en voorzien van een grooten bagage drager op het voorwiel, waarop de stoommachine was aangebracht. Deze machine bestaat uit een staanden vlampiipketel met achttien vlampijpen Het geheel is niet groot, ook de ketel niet,, want de machine zorgt tijdens het rijden er zelf voor. dat de watervoor raad voortdurend uit de voormalige benzinetank wordt aangevuld. Bij het „op stoom komen" wordt het. water eerst, met een handpomp in den ketel gebracht. Op de bagagedrager achter op is een kolenbergplaats gemaakt. Als de fiets rijdt dat gaat met een snelheid van 30 K.M. wanneer de maximum druk, 6 atmosfeer, is bereikt dan steekt de schoorsteen - van voren hoog boven den bestuur der uit. terwijl de machine een zacht puffend geluid maakt. De aandrijving geschiedt op het voorwiel. De machine is-een twee- cylinder met 0.6 p.k. vermogen. Het verbruik is ongeveer acht liter wa ter per uur. Deze eerste „stoomfiets" zal nog tal rijke verbeteringen ondergaan, voordat de constructeurs zelf geheel tevreden zullen zijn, hoewel de bekende motor rijder Nortier, die eveneens een proef baantje reed, opmerkte, dat hij sinds jaren niet op zoo'n „fijne fiets" had ge zéten. Zullen in de toekomst op parkeer plaatsen borden verschijnen met het op schrift: verboden asch te wippen??" Reeds tal van winkeliers zijn gestraft Uit een mededeeling 'van de F.M.T.O., de Federatie va.n Middenstands Textiel Organisaties, voorkomend in het jong ste nummer van het vakblad De Manu- facturenhandel, blijkt, dat tal van tex- ticldétaillisten zijn gestraft met de tijde lijke intrekking van hun vergunning. Het. blad somt een aantal redenen op. welke tot het uitdeelen van deze straffen leidden. Zoo waren er winkeliers, die lextielgoedcren verkochten op losse pun ten. en ook die ten onrechte goederen afleverden zonder speciale vergunning. Anderen weer hadden zich niet gehou den aan de bepalingen inzake hel strikt persoonlijke gebruik der verschillend gekleurde textielkaarfen. Op punten ge waardeerde artikelen werden afgeleverd zonder inname van punten, of tegen een lagere waardeering dan officieel is voor geschreven. en eveneens werd verzuimt de afzonderlijke naai-, maas- en stop garenbonnen in te npmen bij den aan koop van deze artikelen. De inspecteurs van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproduc ten door den Handel hebben opdrach' crekregen. om nauwkeurie te letten op de naleving van al deze punten. KOERSEN NEDERT.ANDSCH CLEARIN3INSTITUUT sGRAVENHAGE. 3 Nov. Koersen voor stortingen op 4 November 1040 te gen verplichtingen. luidende in: Reichsmarken 75.36 Belgas 30.1432 Zwitsersriie Francs 43,56 Lires 9,87 Deensche Kronen 30.40 Noor sche kronen 42,80 Zwe'edsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1,45%. DAGELÏJKSCH INDEXCIJFER 'sGRAVENHAGE, 2 Nov. Aandee lenkoersen: 151,8. „Motstandshilfe" van den Rijkscommissaris ROTTERDAM. 4 Nov. De rijks commissaris heeft bij gelegenheid van zijn eerste officieele bezoek aan Rotterdam een fonds in het leven geroepen ter ondersteuning van hen, die tengevolge van werkloosheid door de oorlogsgebeurtenissen of een te laag inkomen, meer dan anderen door de huidige moeilijke tijden te lijden hebben. Voor Rotterdam is zooals reeds dezer dagen in de dagbladen werd gemeld de „Beauftragie des Reichskommissars", dr. Völckers, met de uitvoering dezer steunactie belast, die te dien einde een bureau in het leven heeft geroepen onder leiding van een deskundige op het gebied van maatschappelijk werk. Dit bureau^ gevestigd aan de Mecklenburg laan 55 en bereikbaar onder telefoom nummer 45724, vangt reeds a.s. Maan dag met zijn werkzaamheden aan. Wie komen voor uitkeering in aan merking? Alle Rotterdammers zonder onderscheid, die een kleiner inkomen hebben dan deze normen: Alleenstaande 'personen f 11.— per week. Gezinnen met ten hoogste vier kinde ren beneden 16 jaar f 20.— per week. Gezinnen met 5 en 6 kinderen beneden 16 jaar 22.— per week. Gezinnen met 7 en meer kinderen be neden 16 jaar 24.per week, (gezins inkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gevoegd), worden in de gelegenheid gesteld om een uitkeering aan te vragen. De aan vrage zal dan na grondig onderzoek door het voornoemde bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkee ring in aanmerking komende op kor ten termijn worden opgeroepen om een of meerdere malen aan de daarvoor aan gewezen uitbetalingslokalen een bedrag in ontvangst te komen nemen. Hoe vraagt men een uitkeering aan? Ter verkrijging van een uitkeering kun nen zij, die volgens de hierboven ge geven richtlijnen meenen daarvoor in aanmerking te komen, zich wenden tot een der aanmeldingskantoren en wel: Bewoners van den rechter Maasoever Gouvernestraat 56. Bewoners van den linker Maasoever (incl. Noordereiland) Heidestraat 5, in gang zijde Ericaplein. De aanvraagformulieren worden door de ambtenaren van de „Notstandsbei- hilfe" in tegenwoordigheid van aanvra gers ingevuld. Om dit zoo juist en ge makkelijk mogelijk te maken moet de aanvrager in elk geval meebrengen: 1. de stamkaart en/of identiteits bewijs. 2. het trouwboekje, 3. de laatste belastingbiljetten, 4. a.een werkgeversverklaring, indien men in loondienst is, of b. een verkla ring van kleine zelfstandigen, indien men zelf zaken doet. Er moet uitdrukkelijk op worden ge wezen, dat een vlugge behandeling al leen mogelijk is, indien alle aanvragers ervoor zorg dragen, alle vier hierboven voorgeschreven bewijsstukken (het vier de bewijsstuk ingevuld en onderteekend op de aangegeven wijze) direct mede brengen. Daarom is voorgeschreven, dat aanvragers niet tot de met de invulling der aanvragen belaste ambtenaren mo gen worden toegelaten zonder de vier voorgeschreven bewijsstukken. Wanneer kan men zich aanmelden? Maandag wordt een aanvang gemaakt en wel met de gezin en van 6 en meer kinderen beneden 10 jaar. Deze vervoegen zich op de hierboven voorgeschreven wiïze hij de kantoren linker en rechter Maasoever en wel Zij, wier namen beginnen met de let ters a tof en met K op Maandag 4 No- vemher 1040 van 9 tot 17 uur en nn Dinsdag 5 November 1940 van 9 tot 12 uur. Zij, wier namen beginnen met de let ters L tot en met Z op Dinsdag, 5 No vember 1940 van 13 tot 17 uur en on Woensdag, 6 Novemher 1940 van 9 tot 17 uur. W.A.-Marsch in den Haag 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. (A.N.P.). - Zaterdagmiddag maakten ongeveer 1500 leden van de W.A. der N.S.B. een marsch door Den Haag. Aan den kop van de stoet, welke om ongeveer vijf uur vertrok van liet ban-kwartier in de Ralistraat, bevonden zich de comman dant van de W.A.. mr. J. A. Zondervan en de lian-leider van Den Haag. majoor Feenstra. alsmede mr. M. M. Rost van Tonningen, jhr. D. de Bloed van Schel tinga en graaf M. de Marchnnt et d'An sembourg. In den stoet, waarin als eenip vaandel dat van het vendel „Peter Ton" werd meegedragen, marcheerden leden van het Haagsche politiecorps en van de rijksveldwacht in uniform. De goede orde, tucht, en discipline van de W.A. mannen maakten grooten indruk op de toeschouwers. De marsch verliep praktisch zonder noemenswaardige in eidenten. MR. REININK BEZOEKT ROTTERDAM ROTTERDAM, 4 Nov. Naar wij ver nemen. heeft de wnd. secretaris-gene raal \an liet departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. dr. H. J. Reinink, een bezoek aan Rotter dam gehracht. teneinde zich op de. hoog te te stellen van de moeilijkheden der Rotterdamschp kunstenaars en van het geen te dezer stede ter behartiging van hun belangen wordt gedaan. DE SPARTAAN heeft haar eerste nederlaag te pakken. Aan de cijfers zou men zeggen, dat H.V.C. haar meerderheid over de Amsterdammers terdege getoond heeft, maar zoo was het in werke lijkheid toch niet- Wel verdienden de H.V.C.-ers de overwinning, doch voor hetzelfde geld had het een gelijk spel kunnen zijn. Geluk kig voor H.V.C. zorgde Groothuis er voor, dat met een voorsprong van 20 van doel verwisseld werd, doelpunten, welke behaald wer den in een gedeelte dat verre van fraai was, maar achteraf de ouver ture vormde van een spannende tweede helft. In de laatste 45 minu ten ging ondanks, dat de rood-witten direct na het begin door Groothuis het derde doelpunt scoorden het meeste initiatief uit van de gasten. Dat vond zijn bekroning in een tweetal goede doel punten. Toen kwam ook het ware strijdvuur in De Spartaan-ploeg, dat lichtelijk doofde toen Appeldoorn voor de vierde maal raak schoot. Hoewel de bezoekende club het beste van het spel nadien behield, bleef een beter resultaat achterwege. In de tweede helft domineerde De Spartaan over alle liniën Na de nederlaag tegen Hilversum 'had H.V.C. 'haar opstelling weer eens gewijzigd. Dit bracht 'geen verbete ring. Appeldoorn speelde op de mid denvoorplaats, van 't Prinsenhof was naar de linksbinnenplaats opgescho ven, terwijl Barneveld met Kluvers de rechtervleugel vormden. Deze vleugel vormde het zwakke punt bij H.V.C., al moeten wij toegeven, dat Kluvers, weinig in het spel betrok ken werd. Blijkbaar verwachtte men meer van de linkerzijde. Herhaaldelijk werd deze vleugel door Appeldoorn aan het werk gezet en met succes! Drie doelpunten nam Groothuis voor zijn rekening, die hiermede meer dan zijn plicht deed. Het typische verschijnsel deed zich voor, dat van de zes doelpunten, welke deze ont moeting opleverde, er vijf door de bui tenspelers gescoord werden. Want de beide goals, welke De Spartaan maakte, kwamen van den rechtsbuiten Meijer. Er was nog iets anders, waarmede H.V.C. in de toekomst 'haar voordeel kan doen. In de eerste helft, waarin door beide ploegen zonder veel overleg ge speeld werd paste De Spartaan een tac tiek toe, die H.V.C. maar matig „lag", n.l. het spelen met een stopperspil. De H.V.C.'ers, die ditmaal in blauwe shirts speelden, waren meermalen in liet offen sief, zonder dat zij hun terreinvoordeel in doelpunten konden omzetten. De voor hoede van'De SSpartaan ondervond ech ter van dit systeem evenveel hinder. In een diepe W. formatie trachtte zij dit euvel te overbruggen; de achterhoede der thuisclub, welke het, in vergelijking van de Spartaansche defensie, glansrijk won, hield de op lialve kracht spelende voorhoede gemakkelijk in bedwang, daarbij goed geholpen door H.V.C.'s mid- denlinie, waarin Kraak weer de 'beste was. Wellicht was het. bij De Spartaan doN bedoeling tot aan de rust de score blank te houden, om daarna het roer orn te gooien. Voor een goed deel mislukte dit. Kort. vóór de rust slaagde Groothuis er in twee voltreffers te plaatsen. Toen wijzigde De Spartaan haar spelsysteem. I-Iaar verdedigende taak gaf zij in de tweede 'helft volkomen prijs. Er speelde toen 'n geheel ander elftal, dat niet meer haar kracht zocht in doelpunten voorko men maar in doelpunten maken. Er kwam verband in 't elftal, steeds minder fel werden de aanvallen der gastheeren, steeds krachtiger de attacfues der Am sterdammers. Met twee goede doelpun ten liepen zij den achterstand tot 3—2 in. Tactisch zou het toen geweest zijn, om 'de middenlinie iets terug te trekken. Do Spartaan speelde echter volkomen op winst door. Zij liet liet, zoo ver komen, dat zij met één achterspeler speejde, sloot. H.V.C. in, met. dit gevolg, dat niet De Spartaan, maar H.V.C. scoorde. De thuisclub, welke door een tactische fout. aan een kostbaar punt kwam, ver dedigde daarna hardnekkig. Haar voor sprong 'kwam niet meer in gevaar, het bleef 4—2. De wedstrijd De regen had het terrein tamelijk glad gemaakt. Aan het spel was dit zeer merkbaar, er werd onvoldoende geplaatst, terwijl valpartijtjes veel vuldig voorkwamen. Oi\der deze om standigheden werd het spel kort ge houden. wat een kolfje was naar de hand van de verdedigingen. De aan vallen van heide partijen liepen her haaldelijk dood. Toen er een kwartier gespeeld was, kreeg H.V.C. een lichte veldmeerderheid. Groothuis kreeg gelegenheid zijn eerste schot te lossen ,dat tegen den staander kwam, waarna Zwaai het, leder corner trapte. De aanvallen van De Spartaan waren meestal hét. werk van Ohm, die een gevaarlijk speler in de goede h'e- teckenis bleek. Dikwijls bedreigde bij het. doel van Brits, maar evenals Appel doorn zag hij geen kans te doelpunten. Ook de rechtsbuiten van De Spartaan liet een mooie gelegenheid onbenut. Veel kansen deden zich overigens niet voor, door het onvervaard ingrijpen der ach terspelers, alhoewel de Spartanen zich soms de luxepermiteerden over het le der heen te trappen. Doelman Vermeu len toonde zich betrouwbaar. Ofschoon de doelpunten van H.V.C. van de linkerzijde kwamen, had de rechtervleugel aan het eerste doelpunt een werkzaam aandeel. Kluvers zorgde er voor, dat het Ie der bij Appeldoorn kwam die naar deze zijde afgedwaald was, waarna hij het met. een scherp laag schot naar Groothuis plaatste, die met een kopbal Vermeulen passeerde, 1—0. Geen minuut daarna stormde Groot huis weer op het doel af. Van dicht bij loste hij eén schuin schot, dat de doelman liet gaan en in het doel be landde, nadat Reneman het nog aan geraakt had, (2—0). De Spartaan liep achterstand in A het derde doelpunt, dat Groot- huis kort na den aftrap scoor de, was vri,jwel niemand er op be dacht, dat de voorsprong van H.V.C. in gevaar komen zou. Onverwachts wijzigde De Spartaan haar tactiek. Slechts een luttel aantal minuten la ter bracht Meijer uit een cornerbal den stand tot 31 terug. Dit succes spoorde Dè Spartaan tot grootere activiteit aan. Af en toe deed H.V.C. of liever gezegd Groothuis met Appeldoorn een uitval,, maar De Spar taan dirigeerde het spel over alle liniën. In goeden stijl verdedigde Brits, die bij een aanval geblesseerd raakte, zijn doel. Toen Hilster tegen de lat kogelde ving Meijer het leder op, waarna met een goed gericht schot de stand 3—2 was. Hachelijke momenten ontstonden daar na nog voor 't H.V.C.-doel. Door krachtig verdedigen wist men onheil te voorko men. Tien minuten voor het einde ge lukte het Groothuis, die met Appeldoorn .ver opgedrongen stond een uitval te doen. Slechts op Zwaai-stuitte Appel doorn, doch deze hinderpaal werd om zeild." Een fraai schot volgde, dat. Ver meulen te machtig was. De scheidsrech ter had aan deze forsche, maar eerlijke partij een zware taak. H-V.C.—De Spartaan 42 'Amersf. BoysSopla 24 ActifA.P.W.C. 1—5 OympiaQuick 14 Amersfoort—A.A.V, 32 E regenval van Zaterdag en Zondag- L-/ morgen was oorzaak, dat van de vele vastgestelde wedstrijden slechts een gering aantal gespeeld kon worden. Zrife de eerste klasse-terreinen bleken niet in 6taat het regenwater te verzwel gen. I11 de tweede klasse B ginig van de zes wedstrijden er slechts één door, n.l. de ontmoeting H.V.C.De Spartaan. Het 'terrein op Birkhoven was weliswaar, glad, doc'h uitstekend bespeelbaar. Onze stadgenooten wonnen dezen strijd met de cijfers 42. Door deze overwinning namen zij, nu de overigen niet speelden, de leiding. In de derde klasse E was de oogst wat groot er. Twee wedstrijden, n.l. H.M.S. Z.N.C. en Zwaluwen Vooruit—V.V.IJ. moesten worden afgelast. De plaatselijke ontmoeting Amersf. BoysSopla leverde een verrassing op, doordat de groen- wittèn, nadat zij een groot gedeelte van den wedstrijd, achter gestaan hadden, een 4-2-0verwinning wisten te behalen. Sopla heeft nu vier punten verzameld, zocodat' zij de laatste plaats verloten heeft, welke nu bezet wordt door Z.N.C. Klinkwijk liet zich in Zeist niet van de wijs brengen. Op Koeburg verloren dè Zeistenaren met 2—Donar deed wat van baar verwacht werd, zij klopte Fortitudo met 60. Baara 6chijnt ge abonneerd te zijn op gelijke spelen. Te- .1 B.V.C. in De Bilt speelde zij gelijk. Beide, ploegen scoorden elk éénmaal. De nederlaag van S.E.C. In 's-Grave- landDe Soester Club verloor met 42 heeft voor Quick nieuwe perspectie ven geopend. De spanning is hierdoor get»tegen, temeer daar Quick in Hilver sum van Olympia won (4—1). Qnzo stad genooten zijn op 's-Graveland slechts twee punten achter. A.P.W.C. bleef in Hilversum ongeslagen. De paarsgelen wonnen met 5—2 van Actif. Zij zullen zich mettertijd wel bij de leiders voe gen. ACTIF—A.P.W.C. 2—5 fn Hilversum speelde A.P.W.C. tegen Actif. De paars gelen, die nog ongesla gen waren, wisten zich te handhaven. De Hilversummers verloren met 5—2.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7