Artillerie- en vliegersactie der Italianen in Noord-Griekenland Britsche troepen op Kreta aan land gegaan KANONGEBULDER Geen vredesaanbod der as-mogendheden De strijd in Noord en Oost-Afrika Bombardementen op Rome aanstaande? Oud-president Azana overleden FELLE KOUDE IN SIBERIE VANDAAG de verkiezingen in de V.S. Deensche verhouding tot Duitschland VER KOOPINQEN B aam Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMEF.S. OORTSCH DAGBLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 NIEUWE ENGELSCHE LUCHTAANVAL TEGEN NAPELS ONDERNOMEN ROME, 4 Nov. (Stcfani). Hel hoofdkwartier van de weermacht maakt be kend: In den sector Epirus wordt de actie van de Italiaansche troepen voorbij de stel lingen van Kalihaki voortgezel. Hef Italiaansche luchtwapen heeft aan dè opera ties te land meegewerkt, waarbij de vijandelijke stellingen in de omgeving van Corciano krachtig met bommen bestookt werden. Voorts werden de bombarde menton op Saloniki, de citadel van Korfoe. het .fort Navarino en de berghelling ten noordoosten van Janina langs den verkeersweg Janina—Kalihaki herhaald Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Tijdens het luchtgevecht, dat zich. zooals in het weermachlsbericht van gisteren gemeld, boven Saloniki afspeelde, werden behalve het vliegtuig, waarvan ge meld was, dat hel waarschijnlijk was neergehaald, nog vijf andere vijandelijke toestellen neergeschoten. Een Italiaansch watervliegtuig, dat op patrouille was, heeft een tweemotorig vijandelijk toestel van het type Blenheim aangevallen, dat verscheidene malen ggtroffen werd en met z^vare schade aan hoord moest terug- keeren. In den afgeloopen nacht probeerden vijandelijke vliegtuigen een aanval op Na pels te ondernemen. Door krachtig spervuur tegengehouden, moesten zij hun bom men op open land laten vallen. Er wordt melding gemaakt van een doode en drie gewonden. uit Athene met den Italiaanschen ge zant Grazzi het Grieksche gehied zal hebben verlaten. Sinds twee dagen zoo wordt in Italiaansche welingelichte kringen ver klaard, zit men zonder berichten van den Italiaanschen gezant. Daardoor is van een gelijktijdig vertrek van den diplomatentrein uit Athene nog niets bekend. Men hoopt echter dat. voordat de gezant Politis in Postumia aankomt, het bericht ontvangen zal zijn. dat de Italiaansche gezant Grazzi met bet di plomatieke en consulaire personeel het Grieksche gehied reeds verlaten heeft. aan de Grieksch-Joegoslavische grens i^v E speciale correspondent van de Politika aan de Zuid-Slavisch- Grieksche grens meldt: Sedert Zondagmorgen vroeg is le vendig kanongebulder te hooren en het ontploffen van bommen uit de richting van Florind. Zondagavond heeft men duidelijk het. vuurver- schijnsel zien opflitsen van verschil lende stukken geschut in de.richting van Fiorina. Ook werd aan Griek- schen kant gewerkt met zoeklichten. Daaruit kan men afleiden, dat het Italiaansche luchtwapen voortgaat Fiorina en andere strategisch belang rijke punten in deze streek te bom bardeeren. Uit de stad Stenje aan het Prespan- meer meldt een correspondent van de Politika. dat Zondag na een stormachti ge n nacht weer krachtiger gevechtsac- tiviteit was waar te nemen. De geheele bergstreek rondom het Prespan-meer ligt onder een dikke laag sneeuw. Zon dag heeft men vernomen, dat de Grie ken in het gebergte hebben getracht troepen over het Prespar-meer naar Al banië te brengen. Deze poging zou ech ter zijn afgeslagen. De correspondent van de Vreme meldt uit Stenje dat daar Zondagmid dag krachtig kanongebulder kon worden gehoord. Daaruit kan men concludeeren. dat er een artilleriegevecht geleverd wordt. De Italianen trachten den tegen stand van de in het Bigla-gehergte ver schanste Grieksche troepen te breken, liet verkeer over het traject Kortsja— Monastir is thans verbroken, daar het onder geschutvuur ligt. Stefani bericht nog van het Grieksch Alhaneesche front, dat de fascistische luchtmacht haar actie tegen de vijande lijke linies heeft voortgezet en de po sities. waar de tegenstander weerstand hond vernield. Batterijen en loopgra ven, troenen en motorvoertuigen wer den met hommen van alle kaliber be stookt. Verscheidene vliegtuigen troffen troepenconcentraties en dorpen van den vijand met bommen en mitrailleur- vuur. Anderzijds hebben de Italiaan sche troepen hun opmarsch aan alle fronten voortgezet. Grieksche gezant ver laat Rome De Grieksche gezant Politis ver trekt heden uit Rome in gezelschap van het diplomatieke en consulaire personeel om over Joego-Slavië naar Griekenland terug te keeren. De •trein zal aan het grensstation Postu mia zoo lang stil staan tot de trein De kwestie der Engel- sche hulp aan Griekenland Neutrale correspondenten melden in zake de kwestie der Engelsche hulpac tie. dat men zich in officieele Londen- sche kringen moeite geeft, voor over dreven optimisme te waarschuwen, doch de meeste Engelsche beoordee- laars. zoo meldt vandaag bijv. Dagens Nyhetcr uit de Britsche hoofdstad, zijn van meening, dat het uitbreken van het Italiaansche-Grieksche conflict En geland een goede gelegenheid biedt, thans eindelijk „er op los te slaan". Niet slechts de regeering zelf, doch ook een deel der Engelsche pers tracht on danks het anders gewenscht en door propaganda bewust gewekte optimisme deze verwachtingen ten aanzien van Griekenland te verkleinen. Garvin schreef Zondag in de Ob server: De werkelijke strijd om het bestaan van het Britsche wereldrijk is thans in het Oostelijk deel van de Middellandsche zee begonnen. Nog meer dan ten tijde van Napoleon staat ditmaal alles op het spel. Wan neer wij Engelschen Italië in Afrika en de Middellandsche Zee ditmaal niet kunnen verslaan, zullen de as- mogendheden ons vernietigen. Er is geen uitweg. De strijd, die thans in de Middellandsche Zee begint, is voor Engeland nel zoo gevaarlijk als de luchtoorlog tegen het Engelsche moederland zelf. Aan den anderen kant toonen de uit latingcji van de Sunday Express, welke verwachtingen men in uitgebreide krin gen in Engeland koester!. Het blad be klaagt zich bitter erover, dat een gehee Ie week is verstreken, zonder dat Enge land's offensief tegen Italië is begonnen. Italië en Duitschland samen, verklaart liet blad. beschikken over millioenen soldaten, over duizenden tanks en pant scrwagens, alsmede over duizenden vliegtuigen, die zij in geval van nood terstond on den Balkan in den strijd kunnen werpen. Niemand kan weten, hoe lang Engeland nog stand kan hou- len op de steunpunten, waartoe het thans toegang heeft. Engeland moet laarom terstond en rechtstreeks tot een actie overgaan. Thans moet het einde lijk eens gedaan zijn met de politiek van voorzichtigheid en afwachten, die Engeland tot dusver in dezen oorlog ge voerd heef' In militaire kringen te Londen wijst men er steeds opnieuw op. dat de taak. waarvoor Engeland zich thans in het oostelijk deel van de Middellandsche. Zee gesteld ziet, moeilijk is. Zoo schrijft hedenmorgen ook de „Times": De taak. Griekenland te helpen, is niet gemakke lijk te volbrengen. De Atheensche correspondent van de Politika meldt, dat Zondag generaal Parrey in de Grieksche hoofdstad is aan gekomen. Hij is tot verbindingsofficier tussrhen den Engelschen generaion staf van het Orientleger en de Grieksche weermacht benoemd. Turkije en Bulgarije De door de Turksche pers in verband met het Italiaansch-Grieksche conflici verscheidene malen aan het adres van Bulgarije uitgesproken waarschuwingen trekken de belangstelling der te Sofia verschijnende bladen. De vroegere Bul gaarsche minister Smiloff wijst in het Zondagsblad Doema de Turksche waar schuwingen van de hand en verklaart, dat de Turksche bladen door hun laat ste uitlatingen jegens Bulgarije getoond hebben, dat zij ver verwijderd zijn van begrip voor de tegenwoordige gebeurte nissen en voor de nieuwe orde in Euro pa. Het blad Sarja beantwoordt de Turksche waarschuwingen met vast te stellen, dat Bulgarije geenerlei voorne mens tot een aanval op Turkije heeft en lat het in Bulgarije geen gewoonte is geruchten, van welken aard ook, te ma ken tot voorwerp van ernstige politieke besprekingen. ROME, 4 November (Stefani). l it Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mo gelijk. aldus vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch den datum waarop de ontscheping heeft plaats gehad, EN merkt te Rome op. dat het eert voudig lezen van de Italiaansche weeniiarlitherichten voldoende opbelde ring verschaft over het voorbehoud, dat in het F.ngclsche communiqué wordt gemaakt In het weenuachthericht num mer 14R van 2 Novemher werd medege dfiPld. dal den vorig.cn deg Italiaansehr hommenwp'-pprs aan de Britsche strijd krachten die ontschpenf werden on het eiland, zware verliezen hebben toege bracht. Het is ook hekpnd. dat de Italiaan *che dagblarlon rpeds fenuhlireprd heb ben Hat Rriterhe strijdkrachten zich on bet eiland Kreta bevonden lang vont bet Italiannsehe ultimatum en dat hun aanwezigheid een van de oorzaken vorm de voor de Italiaansche actie in Griè kenlnnd. In dp afgeloopen dagen hebben de Bril sche strijdkrachten on Kreta versterkin gen ontvangen. Dit hetppkent niet alleen geen enkele welkome huln voor de Grieksehp frnpnen. dip in den steek ge laten en alleen in Epirus strijden, en brengt ook geen verandering in de be staande factoren van den toestand in het Oostelijk gehied van de Middelland sche Zee. maar vormt het bewijs, dat Groot-Brittannië zirh slechts uitslui tend on Grieksch grondgebied bevindt wegens de strategische belangen van "ijn vloot en luchtmacht. BERLIJN. 4 Nov. Van.semi-of- ficieele zijde wordt medegedeeld: Tèn aanzien van geruchten die kortelings weer in de buitenland- sche pers zijn opgedoken betreffen de „beweerde vredesvoorstellen van den kant van de spilmogendheden" heeft men vandaag in de Wilhelm- strasse op vragen van buitenland- sc.-ie journalisten verklaard, dat er wel geen speciale verwijzing voor noodig is, dat Duitschland en Italië bij hun huidige buiten!andsche poli tieke en militaire positie geen aan leiding hebben om den vijand een vredesaanbod te doen. ROME, 4 Nov. (Stefani). Het hoofd kwartier der weermacht maakt be kend: In Noord-Afrika verdreef een colonne Ttaliaansche snelle troepen vijandelijke pantserwagens. Vijandelijke vliegtui gen deden aanvallen op kleine forma rif-s bij Garn-uI-Greid ten Noord-Oosten van Giarabuh. Twee man werden ge dood en eenigen gewond. In Oost-Afrika werden vijandelijke aanvallen op Italiaansche strijdkrach :en. die het bergmassief Sciusceib (Kas •ala) bezet honden, met lichte verliezen aan Italiaansche ziide afgeslagen. Wii maakten eenige krijgsgevangenen. In de Roode Zee bombardeerde ons .U' hlwapen een schip dat door een krui ser vergezeld werd. alsmede de haven werken van het eiland Perim. Vijande lijke toestellen bombardeerden Assab. waar drie personen gedood en eenigen gewond werden. F.r ontstond lichte ma- terieele schade aan woonhuizen. VROEGE SNEEUWVAL IN HET VARDAR-DAL BELGRADO. 4 Nov. (D.N.B.). - In Gjevglelja, het Zuid-Slavische grenssta tion van het spoorwegtraiect Belgrado- Saloniki, is Maandagochtend weer sneeuw gevallen, nadat het Zondag voorjaarsachtig warm was geweest. In het Vardar dal is zoo'n vroege sneeuw val iets buitengewoons. BERN, 5 Nov. (A.N.P - Uit Bern wordt gemeld dat commander West. luchtattaché hii het Engelsche ge zantschap te Bern verklaard heeft, dat de R.A.F., zoodra de verkiezin gen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombardementen op P.ome zou beginnen. Deze bombar dementen zouden eerst na de verkie zingen in de Ver. Staten plaats vin den. daar men anders reacties in katholieke Amerikaansche kringen bij gelegenheid van de verkiezingen vreest. MONTAUBAN, 4 Nov. (D.N.B.). Manuel Azana, oud-president der Spaan- sche republiek, is in den nacht van Zondag op Maandag te Montauban ge storven. Aazana werd na de uitroeping der re publiek in 1931 minister van oorlog. Het volgend jaar werd hij minister-president en in 1936 president der republiek. Op dezen post bleef hij tot aan de ineen storting van het oude regiem. In Fe bruari 1939 vluchtte hij naar Frank rijk. JAKOETSK, 4 Nov. (D.N.B.). Naar Tass meldt, trekt in verband met de plotselinge daling der tem peratuur in de omgeving van Vertsjansk een kudde van tiendui zenden wilde rendieren naar het Zuiden. De kudde wordt, achtervolgd door wolven, die op hun beurt wor den gevolgd door kleine knaagdie ren, welke verorberen wat de wol ven overlaten. Het is voor het eerst., dat, men een trek op zoo groote schaal waarneemt. Ex-koning Carol te Madrid MADRID. 4 Nov. (D.N.B.). - Ex-ko ning Carol van Roemenië is vandaag hier aangekomen. Hii heeft zijn intrek genomen in het Palace-Hotel. Strijd tusschen de heide candi- daten voor het president schap is zeer fel ge weest NEW YORK. 5 Nov. (Reuter). De laatste redevoeringen van Will- kie en Roosevelt vormden het hoog tepunt van de tot dusverre heftigste verkiezingscampagne. Uit de laatste gepubliceerde niet offi cieele enquetes blijkt, dat Willkie dank zij zijn energie groote voordeelen heeft behaald. Willkie beschikte over een spe- cialen trein met twaalf wagons, waarin deskundigen en persvertegenwoordigers met hem meereisden. Het is de vraag, of het vertraagde besluit van Roosevelt, om zijn tournee te bepalen tot de oos telijke gebieden, den toestand in zijn voordeel zal veranderen. Gisteren heb ben de beide candidaten den geheelen dag gerust en hielden des avonds hun laatste verkiezingsredevoeringen voor de radio. Over het algemeen is men van mee ning. dat de strijd tusschen de beide candidaten zoo fel is, omdat eventueel de doorslag zal worden gegeven door het aanzienlijk aantal kiezers, de z.g. onafhankelijken, die lid zijn van geen van beide partijen. Deze kunnen n.l. het laatste beslissende gewicht in de weeg schaal werpen. Een onbekende factor is de invloed van den onlangs genomen maatregel tot invoering van den dienst plicht, welke factor hoofdzakelijk bij de vrouwelijke kiezers, die veertig procent der stemmen vertegenwoordigen, even tueel een belangrijke rol kan spelen. Verklaring van Stauning KOPENHAGEN, 2 Nov. (D.N.B.) De Deensche minister-president Stau ning heeft Zondag het woord gevoerd op een sociaal-democratische vergade ring te Aarhuus. Hij zeide, dat het tot s and brengen van nauwe betrekkingen met Duitschlanll voor de Deensche so ciaal-democraten een volkomen natuur- iijke zaak is. Het is mogelijk, dat de I>< onsche betrekkingen tot de rest van dp wereld voortaan minder uitgebreid zu'len zijn dan vroeger en dat Duitsch land de naaste en belangrijkste relatie wordt. Hel is ook wel waarschijnlijk, dat de economische betrekkingen met Duitschland nauwer zullen worden. SPAANSCH LUCHTATTACHÉ IN LONDEN AANGEKOMEN LONDEN, ,5 Nov. (Reuter.) Lt. kol. Ansalod -is Zaterdag in Londen aange komen om zijn functie van luchtatta ché te aanvaarden. Vroeger had hij een soortgelijke functie in Parijs bekleed. Hij keerde, naar Madrid terug toen Pa rijs door de Duitschers werd bezet. Leusden Koffiehuis „Bivoort" 13 November 10 uur v.m. Verkooping van 100 perc. brandhout, 30 perc. hakhout en eenige perc. boomen. Achterveld Heseenst raat weg C 61. 7 November 2.30 uur. Verkooping van meubelen e,n huisraad. Hotel „Kasteel van Antwerpen". 6 No- ••pmber 11 uur v.m. Verkooping van de villa's Torenlaan 32 en .34; gebouwen Zandvoortweg 1 en 3 en dp huizen Zand- vrrtweg 16 en feuilleton DOOR R. ARDEN 13) „Waarom schreeuwt u zoo tegen me? Ik bon toch een dame, zoolang niemaiW lint tegendeel heelt bewezen! Is het de gewoonte om dames zoo aan Ie blaffen? Bovendien bedoel ik het gedrag van uw secretaris vóór de klap in zijn gezicht, dus bij volle bewustzijn. Sluipt een se cretaris zijn chef zoo na, als die chef met pon dame in het donker aan de ver schansing staat en beschouwingen houdt over de maan en zoo? Is dat be hoorlijk, mijnheer Stevens?" „Nee. beslist niet'" Peters legde ver metel zijn arm om Edna's schouder. „Dan zullen we her nu eindelijk weer over de maan hebben, Edna. Vind je het mooi?" „Ik vind het heerlijk, maar ik zie geen reden, me daarom zoo vertrouwelijk vast te houden". „Nee, dat heeft er ook niets mee te maken." zei Peters. ..Mag ik je een kus geven?" „Dan zou ik ie daarvoor pen draai om de ooren geven," dreigde Edna. „Heel hard?" informeerde Peters voorzichtig. „Middelmatig." antwoordde Edna. Peters nam haar stevig in de armen en kuste haar. Ze hield zich een secon de rustig en begon daarna hevig tegen te stribbelen. Nauwelijks had Peters haar losgelaten, of ze gaf hem met de zekerheid van haar vak een klap tegen zijn wang. De klap was op een afstand te hooren. „Nu zijn we quitte." „Accoord," zei Peters, terwijl hii zich over zijn wang wreef. „Ik had niet ge dacht. dat ie het zoo ernstig bedoelde." „Anders had je het zeker niet ge waagd. hè?" „Toch wel! Als ik het zoo naga, zijn we eigenlijk niet quitte", meende Pe ters, die opnieuw zijn arm op Edna'? schouder gelegd had. „Om alles te ver effenen. zou jij nu mij een kus moeten geven en dan krijg je een draai van mij op je wang." Edna lachte. Het moest spottend klin ken. waartoe ze zich alle moeite had ge geven, maar desondanks klonk het eonigszins teeder. „Ik ga er nu vandoor. Het wordt mc te gevaarlijk. Bovendien hebben we morgen mooi weer en dat beteekent voor mij allerlei werk op de tennisbaan. Welterusten, mijnheer Stevens uit Detroit hij Springfield". „Welterusten Edna. Zoo zonder kus?" „Nu, goed dan," zei Edna. Daarop kus ten ze elkaar werkelijk teeder en tame lijk lang. Eindelijk maakte Edna zich uit zijn omarming los en liep ze weg „Morgen vertel ik haar alles," dacht Peters, die zich met een nieuw, onhe kond gevoel van geluk doorstraald voel de. Toen Edna in haar hut kwam, die zii met de chef-stewardess deelde, wierp ze haar mutjs woedend tegen den muur. De chef-stewardess, mevrouw Evelyn Cowler. een resolute dame. die de jeugd reeds gepasseerd was. richtte zich een weinig op. „Hebben ze je boos gemaakt, Edna?" „Gekust," zei Edna toonloos. „F.n heb je niet dadelijk een flinke klan teruggegeven?" „De eerste keer wel." Edna snikte he vig. „De tweede maal heb ik het verge ten." „Een slecht teeken," meende de chef stewardess. „Toen ik zoo oud was als jij. begon het ook zoo. Ik heb vergeten op het juiste moment een klap terug te ge ven. Enfin, ik heb er later geen spijt van gehad." „Klets," zei Edna, terwijl ze haar blon de lokken schudde. „Als het een officier of een passagier uit de tweede klas was geweest, dan was het nog wat. Maar het is er een uit de luxe-hut, een rijke, knappe, halve idioot. Aap van een vent!" „Scheld er maar op los", zei mevrouw Cowler, „dat zal je opluchten." „Ja," zei Edna terwijl ze zich begon uit te kleeden, een tamelijk geheimzin nig heerschap." „In luxe-hutten reizen meestal tame lijk geheimzinnige heerschappen," deel de mevrouw Cowler uit de rijke schat van haar ervaringen mede. Dat houdt verband met het vele geld, dat ze heb ben. Ga maar slapen, lieve, en denk er niet meer aan." „Het is alles de sehuid van het stille dek. rie zee en dien ellendicen mane schijn," stelde Edna vast, voordat ze haar gezicht ïn het ijskoude water on derdook. „Daar word je altijd zwak en sentimenteel van." Mevrouw Cowler zuchtte. „Altijd betzelfde liedje, Edna. En dan ook dat eigengereide optreden van de mannen. Wie was het dan?" 1 „Dat zeg ik niet!" Edna wreef zich met den handdoek over het gezicht. „Ik zeg het beslist niet!" „Goed, dan zal ik het je wel zeggen. Het was mijnheer Stevens!" „Waarom vraag je het dan, als je het al weet," zei Edna. „En nu heb ik ook nog onaangenaamheden met die juf frouw Sloman. Nou, vooruit maar, het kan me niet schelen. Heb je er ooit. van gehoord, dat secretarissen rondsluipen, wanneer hun meester met een dame staat te praten?" De chef-stewardess zette een gezicht, alsof ze er alles van wist. „Begrijp je dat. niet? Die mensohen zitten voortdurend in angst, dat ze afge perst worden. Daarom laten ze zich be waken." „Nee, dat kan niet," zei Edna, terwijl ze in haar bed kroop. „Hij was verschrik kelijk boos op zijn secretaris, dat heb ik wel gemerkt. En die secretaris zou niet uit Amerika komen, terwijl hij Ze maakte haar zin niet af. „Je had dien secretaris eens moeten hooren praten Nou, ik voel allerlei geheimzinnighe- denl" HOOFDSTUK IX. „We waren overeengekomen", zei Pe ters den volgenden morgen tot Stevens, „dat ik gedurende de reis mi'. Stevens zou zijn. In werkelijkheid ben ik de secretaris en uw ondergeschikte. Maar dat geeft u nog niet het recht, mijn ge sprekken met jonge dames af te luiste ren. Ik vind. dat dat van weinig tact en goeden smaak getuigt! Wat meende je te moeten hooren?" Peters liep heen en weer. Nu bleef hij voor Stevens staan. „Wat wildé je daar afluisteren?" Stevens lag op den divan en rookte een cigaret. „Ik wilde weten, of je je ook in deze situatie als een Stevens zou gedragen!" Peters lachte geprikkeld. „Stevens en Peters gedragen zich waarschijnlijk net zoo als andere man nen. Er zal in zoo'n geval wel altijd hetzelfde gezegd worden, dat kan voor een man als jij nauwelijks interessant zijn. Nee, ik zal het je wel zeggen: je' wilde weten, of ik dat meisje ook ge heimen vertelde!" Stevens richtte zich op en keek Peters rustig aan. „Ja, je hebt het geraden, dat wilde ik weten. Tk wilde weten, of je je ook aan onze afspraak houdt. Het was thee- lemaal niet zon gek, dat je op het eerste het beste aardige meisjesgezicht, ver liefd zou worden, je iets sentimenteels zou gaan inbeelden en zou gaan geloo v?n, de waarheid te moeten zeggen. Er zijn mannen, die tegenover oen aardige vrouw nooit den mond kunnen houden. Dat wilde ik weten!" Het bloed steeg Peters naar het ge zicht. „Hoor eens, mijnheer, ik ben, zooals gezegd, uw ondergeschikte, maar ik verkies niet. dat ik word nagegaan. An ders geef ik er de voorkeur aan, liever weer gewoon Jurgen Peters te worden en mijn passage terug op een vracht boot zelf-te betalen. II kunt bij alle za kelijke dingen erbij zijn en in uw kwa liteit als secretaris met me spreken maar als het interne aangelegenheden betreft, verzoek ik u wel, u erbuiten te houden!" „Zoo staan de zaken dus," zei Stevens, terwijl hii zijn cigaret uitdrukte. „Zoo ernstig staat, het er al mee, terwijl je het meisje nauwelijks kent. Geloof je. dat het de moeite waard is, dat twee mannen om haar ruzie maken?" „Stevens," zei Peters, „nog drie woor den en ik hen alleen nog Peters en jij bent Stevens en ik laat je dien kaak slag zien, dien je al eens eerder door me vertoond wilde hebben, toen je bij je auto werd lastig gevallen. Nu heb ik er genoeg van." Stevens lachte. „Neem me niet, kwalijk," zei hij, „ik heb het zoo niet bedoeld. Het is dus ernst?" Peters zweeg. „Ik zie het al," zei Stevens. „Dan moet ik dus eerst recht antwoord 'hebben op mijn vraag, wat ja tegen dat. meisje hebt gezegd. Als ik je goed ken, dan zou je niet met, een leugen willen beginnen. Of toch wel?" „Neen," zei Peters somber. „Daar heb je het al." Stevens wond zich op. „Je bent bereid het contract te verbreken, omdat je verliefd bent ge worden. Heb je er wel eens aan bedacht, dat d.ïe vrouw door mijn tegenstanders betaald kan zijn? Dat ze in dienst, van Grizzard kan staan? Heb je er wel eens aan gedacht, dat je morgen ruzie met haar kunt krijgen en dat ze dan, om 2ich te wreken, alles kan oververtel len?" Peters zweeg. Hij was verstandig ge noeg om in te zien. dat Stevens geen ongelijk had. Wat. wist hij eigenlijk van Edna? Door Grizzard betaald neen, daar geloofde hij niet aan. ofschoon zo eigenlijk wel met veel scherpzinnigheid vragen had gesteld en erg nieuwsgierig was geweest. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2