M AISON de PARIS Mantel en Tailleur [STADSNIEUWS1 Geschiedenis van oude kloosters Politie-varia Het geschenk J. A. Rantt Nabij Amersfoort en Soest Heling van een vat boter voor Alkmaar Ook Bergen wordt niet vergeten Bloemkaarten Burgerlijke Stand Tewerkstelling in de provincie Utrecht Neptunus -blijft winnen Tennisvereeniging „Leusderpark" Qedistingeerd van lijn en garneering Iets van U bij? Mantels en Tailleurs met bontgarneering met bijpassende Hoeden 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 VV 17 ENIGE dagen geleden werd een foto uit Maastricht gepu bliceerd van de zich daar bevin dende onderaardsche gangen welke thans benut worden als openbare schuilplaatsen. Deze foto lveeft de aandacht in Soest gevestigd op 'de overlevering, dat er ook in deze gemeente nog geheime gangen te vinden zouden, zijn; of dit inder daad het geval is, zou een onder zoek moeten uitwijzen.. Een dikke vijfhonderd jaar geleden telde Soest n.l. twee kloosters, waarvan in de 18e eeuw de resten nog te zien waren. I-Iet eene klooster, een z.g. vrou wenconvent, stond aan de huidige Eem- straat, achter de Ned; Herv. Kerk en behoorde aan de orde der Brigittijnen of, gelijk de officieels naam eigenlijk was, de orde van St. Salvador. Dit klooster werd gewoonlijk „Mariënburg" genoemd. Het tweede klooster, een manncncon- vent, stond in de Birkt., ccnige minuten vóór Birkhoven, doch aan de overzijde van den weg; het werd gesticht in het jaar 1419, toen Hendrik Camerman, ka nunnik te Deventer, zijn bezitting in de Birkt aan de broeders van het kapittel van Windesheim aanbood. Als variatie op het vrouwenklooster, dat „Mariën- burg" heette, noemden de broeders hun klooster „Hortus Mariae". d.i. „Maria's hof' of „Mariënhof". Het vrouwenklooster „Mariënburg" lag, zooals gezegd, achter de Ned. Herv. Kerk en moet reeds vóór 1393 zijn ge sticht, want in een brief uit dat jaar, inzake de schouw over de Ecm, wordt reeds van het convent van de St. Bri- gitten gesproken. Veel is er over dit klooster niet he kend. In 1543 deed Maarten van Ros- sum een inval in Eemland en hield met zijn woeslo bende verschrikkelijk in het kloosiW huis, waar toen nog slechts drie nonnen woonden. Niet lang na deze plundering kreeg het klooster nieuwe zusters. In 1549 verkochten n.l. de nonnen in Gouda hun klooster aan de reguliere kanun niken in het land van Stayn, die we gens brand dakloos waren geworden; de Goudsche zusters trokken na den verkoop bij de St. Brigitten zusters te Soest in. Een lang leven is dit klooster daar na niet meer beschoren geweest, want ook „Mariënburg" ondervond, evenals zoo vele andere kloosters, de gevolgen van de Hervorming. Dè naam van de Brigittenzusters werd nog wel een keer genoemd in het jaar 1586. toen er spra ke was van een stuk land. dat het Sint Aagtenklooster te Amersfoort in dat jaar in gemeenschappelijk bezit had mei de zusters van de H. Brigitta te Soest.. Tn het jaar 1772 werd nog melding ge maakt van overblijfselen van het kloos ter „Mariënburg" welke nog te zien zouden zijn. Het mannenklooster „Mariënhof", dat in 1419 in de Birkt werd gesticht en in 1420 in gebruik werd genomen, was een voortzetting van het oorspronke lijke Fraterhuis, achter het Sint Pie tersgasthuis te dezer stede. Een zekere Wouter Vlowijk bood een terrein hiervoor aan dat juist even hui ten de muren van onze stad was gele gen en den naam droeg van Andries- kamp. Met den bouw van het klooster, dat den naam Sint Andriesklooster ont ving, werd direct een aanvang gemaakt, zoodat het in het jaar 1405 door den Bisschop Floris van Blankenheim kon worden ingewijd. Na den dood van den eersten rector. Willem Hendriksen, verlieten de broe ders den derden regel van St. Francis- cus en namen de oude regelen van St. Angustinus aan. terwijl zij zich teven? onder het kapittel van Windesheim stelden. De binnenlandsche onlusten waren oorzaak dat ons stadsbestuur aan de broeders van het Sint Andriesklooster verzocht een toevlucht naar een andere en veiliger plaals te nemen. Juist, in die dagen hraeht Hendrik Camerman. ka nunnik te Deventer, een bezoek aan zijn geboortestad Amersfoort. Dezp besloot de broeders van het. St. Andriesklooster uil de moeilijkheden te helnen en bood hen zijn landgoed in de Birkt, onder Soest, ten geschenke aan. '"TEN tweede male kregen de broeders dus gratis een terrein in eigendom en ook nu weer werd de bouw van het nieuwe klooster met voortvarendheid ter hand genomen. In 1419 met den bouw begonnen, kon bet klooster reeds in 1420 in gebruik worden genomen; het kreee daarbij den naam van „Hor tus Mariae". Het jaar 1523 bracht opnieuw moei lijkheden. welke er toe hebben geleid dat Mariënhof werd verlaten. In dat iaar vielen de Gelderschen het Sticht binnen en ook het klooster in de Birkt bleef niet gespaard. Wat, er nog van de plundering overbleef werd door de burgers weggehaald of vernield. De broeders trokken opnieuw' naar Amers foort doch reeds in 1610 was de geheele kloosterbcvolking uitgestorven. De overlevering wil dat er zoowel in de Eemstraat te Soê&t. waar een maal de nonnen woonden, als in de Birkt waar het mannenklooster stond, nog geheime onderaardsche gangen te vinden zouden zijn. Het zou wel interessant zijn, als hier naar eens een onderzoek werd inge steld, al behoefde dit-dan niet direct met het, oogmerk te geschieden van de gangen een schuilplaats voor de luchtbescherming te maken! Tegen Amersfoortschen ver dachte werd vier maanden gevangenisstraf geëischt \7 OOR de Utrechtsche rechtbank v stond gisteren een 26-jarige bierhuis- houder uit onze stad terecht, tegen wien. als verdacht van heling van een vat •boter, een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden werd geëischt. Verdachte had op 24 Sept. jl. te dezer stede van een kennis een vat boter over genomen. I-Iij zou dit trachten te ver- koopen en inderdaad gelukte hem dit. Verdachte maakte voor dit vat boter den geldenden marktprijs van. f 70,—: ver telde echter aan ziin kennis, dat hij voor de boter niet meer dan f 30,— had betaald gekregen. Op een vraag van den president antwoordde de' vppdachte. niet ge weten te hebben ,dat de boter gesto len was. Hij deed wel meer zaakjes in dit genre, maar nog nooit had hij met gestolen goederen gehan deld. Verdachle was van meening, dat zijn kennis de hoter gehamsterd had en deze, nu wilde verkoopen, in verband met het feit, dat hij in geld nood zat. Verdachte moest toegeven, dat hij niet fair gehandeld had. door zijn kennis slechts de helft van de ontvangen f 70,— af te dragen. Verdachle's raadsman bepleitte ten slotte vrijspraak, subs, een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak over veer tien dagen. Er is gisteren een lange serie van processen verhaal opgemaakt tegen wielrijders, die in overtreding waren. Het waren meerendeels onbelangrijke vergrijpen, znoals het links van den weg rijden, geen verandering vgn rich ting aanerven en het fiefspn op verbo den gedeelten van den weg. Maar kleine zonden kosten ook geld! Een fabrikant is op de bon gezet we gens het overtreden van den Arbeids wet. 1500 Amsterdammers in staking De moeilijkheden tusschen de direc tie van de Nederla^idsche Heide Maat schappij en de tewerkgestelden bij de werkverschaffing duren nog voort. Het werk is door de Amsterdam mers, ongeveer 1500 in getal, neerge legd. Al sinds meerdere dagen wordt er te Amersfoort. Hoogland en verder ook te Baarn, gestaakt. |7 ENIGEN tijd geleden vermeldden we reeds, dat er een commissie ge vormd is voor het. aanbieden van een geschenk aan Alkmaar, als blijk van dankbaarheid voor de gastvrijheid, be toond tijdens de dagen der evacuatie. Naar we heden vernamen, worden er goede vorderingen gemaakt. Ofschoon het henoodigdc bedrag nog niet ten volle bijeen is, mag men aannemen, dat de gelden, die vcreischt zijn om tot de aanbieding van het gedenkraam te kun nen overgaan, verzameld zullen worden Bepaalde wijken van minder draag- kraehtigen hebben zeer goed meege werkt. Ons kwam ter oore, dat Donder dagavond met het werkcomité een vergadering zal worden gehouden, waarin men definitieve besluiten hoopt te treffen. In ons blad van Vrijdag zullen we hierop terug komen. Ook Bergen zal, naar men weet, niet vergeten worden. We vernamen, dat de financieel® zijde van het geval reeds tot bevrediging geregeld ls. De architect J. W. v. d. Heuvel ie dezer dagen te Bergen op bezoek geweest, wair hij een onderhoud had met den gemeentelijke architect. Tn gezamen lijk "overleg is het ontwerp van de mo numentale bank vastgesteld, die ge plaatst zal worden rond den ouden lin deboom nabij het Bergensche raid huis. De oude korenmolen „De David" ie Si. Pancras is voor sloop bestemd. Reeds is de omloop verwijderd (Foto Pax-Hotland) r"N De eerste drie SLACHTOFFERS zijn gevallen 1ST EREN zijn de eerste slachtoffers, die hun iden titeitsbewijs niet aan onze gemeentepolitie konden too- nen, gevallen! Drie personen werden om deze reden gever baliseerd Heeft UUw bewijs steeds bij U? Contro leer in ieder geval Uw hand- taschje, Uw binnenzak, of Uw portefeuille vóór U de deur uit gaat, want de kan tonrechter heeft het druk genoeg l KJ Met hem is een in onze stad zeer gezien en werkzaam man heengegaan /-\P bijna 77-jarifren leeftijd is de dezer stede overleden de heer J. A. Rant, oud-lid van den Gemeen teraad. Wijlen de heer Rant werd 25 Nov. 1863 te Fort Pesantreu, res. Kediri op Java geboren. Ook een groot deel van zijn werkzaam leven heeft hij in de overzeesche bezittingen door gebracht. Als jong employé kwam hij in de cultures, waarin hij de verschillende rangen doorliep en daarna naar het moederland ver trok. Dat, de liefde voor de tropen, en den arbeid daar hem in het bloed zat, was geen wonder. Met enthou siasme sprak hij steeds over Indië, dat immer zijn belangstelling be houden heeft. Op betrekkelijk jeugdigen leeftijd in Nederland teruggekeerd, vestigde hij zich te Amersfoort, echter niet met de bedoeling om een welverdiende rust te genieten. Gewend aan veel en energiek werken, zooals dat in de cultures ge woonte is, gaf hij zich al spoedig in Amersfoort aan maatschappelijk werk, zoodat ook op hem de aandacht viel bij de verkiezingen voor den gemeenteraad. Als lid van den Raad nam hij slechts uiterst zelden aan de discussies deel en over 't. geheel genomen was dit een ar beidsterrein, dat hem niet lag. Hij moest werkzaamheden hebben, waar het. in de eerste plaats op „doen" aankomt. En deze vond hij tijdens den wereld oorlog, toen Amersfoort overstroomd werd met Belgische vluchtelingen en geïnterneerden. In die jaren heeft hij rusteloos gewerkt voor de Belgen, steeds stond hij klaar om hen te helpen, om hen met raad en daad bij te staan. „De Vader der Belgen" werd hij niet ten onrechte genoemd en zoo ooit een Koninklijke onder scheiding verdiend was dan was het wél die, welke hij na den oor log van den Belgischen Koning ontving. Bij het bezoek-van koning Leopold aan het Belgisch monu ment. nog het rekkelijk zoo kort ge leden, was de heer Rant tegenwoor dig als representant' van het werk voor de Belgen tijdens hun ge dwongen verblijf in ons land. Van zijn andere werkzaamheden noe men we die van penningmeester der Amersf. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Ook als zoodanig heeft hij veel en verdienstelijk werk gedaan. Niet alleen in den kring zijnor fami lie maar ook in dien van zijn ve.e vrienden zal hij een leege plaats ach terlaten. Met groote dankbaarheid zal zijn naam steeds genoemd blijven. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot heeft Vrijdag a.s. op Rusthof plaats. GEBOREN: Hendrika. d. v. Johannes Preijer en Martha Maria de Man. Jan Jozef. z. v. Barend Wesseloo en Maria Juliana Jaroba Hermans. OVERLEDEN: Elisabeth Alijda Bos huizen, oud 66 jaar, ongehuwd. Van Donderdag 7 November tot en met Woensdag 13 November heeft de uitreiking plaats van bloemkaarten. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar de desbetreffende publicatie in dit blad. Blijkens statistische gegevens in zake de tewerkstelling in de rovin- cie Utrech't waren medio October 4837 arbeiders op de werkverrui mingsobjecten geplaatst., waarvan 1794 uit Utrechtsche gemeenten. Uit Noord-Hollandfiche gemeenten (voornamelijk Amsterdam) werden 2927 arbeiders geplaatst. Het. aantal tewerkgestelde arbeiders uit Utrechtsche gemeenten (ook óp ob jects buiten de provincie gelegen) be droeg 1922. waaronder 1332 op cultuur technische werken. Van de 1616 in de steun opgenomen arbe iders, waren 215 geschikt voor plaatsing in de werkverruiming. De overcenkomslige cijfers, aangeven de de situatie op 21 October j.l., zijn als volgt: Geplaatst op Utrechtsche objec- 5292 man, waarvan 2110 uit Utrechtsche gemeenten en 3080 voornamelijk uit Amsterdam. Op 28 October bedroegen deze aantallen resp. 4865, 2208 en 2552? Het aantal tewerkgestelde arbeiders uit Utrechtsche gemeenten (ook op ob jects buiten de provincie) bedroeg 2160, w.o. 1570 op werken van cultuur-tech- nischen aard. De resp. cijfers op 28 Oc tober zijn: 2262 en 1668. Van de 1741 op 21 October in den steun opgenomen arbeiders, waren 526 geschikt voor plaatsing op werkver- ruimingsobjects. Deze waren echter niet alle heechikbaar voor uitzending, hetgeen verband houdt met d.e voorbe reidende maatregelen en het onderzoek welke aan de uitzending naar Duitech land voorafgaan. Ditzelfde geldt voor de gegevens in medio October. Op 2S Oc tober bedroegen deze cijfers resp. 1602 en 634. WATERPOLO Forel en W.Z.C. boekten weinig succes. W.Z.C. sleepte één punt in de wacht TpEN goeden indruk, welke wij de vorige week van Neptunus kre gen, heeft, zij gisteravond in het Sportfondsenhad bevestigd. Water tor uit Vreeswijk ondervond de kracht van onze stadgenootcn. die met een 4—1 nederlaag naar huis vertrokken. De overige wedstrijden Star III Forel I en V.Z.C.W.Z.C. eindigden resp. in een 40 zege voor de Utrechtenaren en een verdeeling .der punten (1—1) tusschen de Vee- nendaalsche en de Woerdensche ploeg. Star III en Forel I gingen het eerst te water. Beide ploegen trachtten door snel zwemmen een overwicht te krijgen. De Utrechtenaren bleken over het alge- boekten zij direct succes toen hun eer- meen iets vlugger te zijn. Bovendien sten aanval al een doelpunt opleverde. Toch liet Forel zich niet in de verde diging drukken. Haar achterhoede wist door stevig te verdedigen het spel steeds naar de andere zijde te verplaatsen. Voor de rust vergrootte Star door haar middenvoor via den staander haar voor sprong tot 2—0. In de tweede helft trad Forel agres sief op. Het resultaat was slechts een paar comers. Het schieten was in deze periode van de Woerdenaren onzuiver, terwijl de rechtsbuiten al een zeer gemakkelijke kans verknoeide door over te schieten. Star deed het beter. Met een tweetal goede doelpunten bracht zij den stand op 40, waarmede ook het einde kwam. Scheidsrechter de heer Unkraut leidde uitstekend. V.Z.C. I—W.Z C. 1 De strijd tusschen V.Z.C. en W.Z.C. droeg een spannend karakter doordat beide zeventallen weinig voor elkaar onderdeden. Alleen werd het spel in het begin veel onderbroken door den heer Minnes voor allerlei overtredingen. Toen van heide ploegen een speler het drqge moest opzoeken, kreeg de -V.Z.C. achterhoede gelegenheid op te zwem men. Wel werd haar aanval gestuit, doch zij mocht een vrijen worp nemen, welke benut werd. Lang behield zij de zen voorsprong niet. Met., een zeer mooi dpelpunt. bi-acht W.Z.C.'s' middenvoor den stand on 11. Tn het laatste ge deelte was V.Z.C. wel iets in de meer derheid, doch de W.Z.C.-verdediging liet zich niét passeeren. Ook de V.Z.C.-defen- sie hield haar doel schoon, zoodat met een lw-1 gelijk spel het. einde kwam. O.i. de juiste verhouding. Neptunus 1Watertor 1 Na den uitworp leek het er op, dat Watertor het spel in handen zou nemen. In een snel tempo ging het op het Nep tunus doel af. De verdediging, kreeg druk werk te verrichten. Toen deze eerste attaqué's geen succes opleverden, zakte het tempo van Watertor. Nep tunus' voorhoede kon nu in actie komen. Ondanks, dat Dekkers zwaar gedekt werd, slaagde hij met behulp van J. Kortbeek er in uil een lastige positie zijn club de leiding te geven (1-0). Tot aan de rust bleef de stand onveranderd. In de tweede helft verraste Kuiper den doelman met een ver schot. (2-0). Neptunus bleef hierna in de meerder heid. Zij ontwikkelde een aardig spel. De achterspelers (rokken veelvuldig mee ten aanval. Zoo wist Tannis een corner te forceeren, evenwel zonder succes. Toch werd het goede spel van Neptunus beloond. Tweemaal scoorde .T. Kortbeek. Het vierde doelpunt met een achterwaartsch schot. Toen vond Nep tunus het blijkbaar voldoende. Haar spel verslapte cenigszins. zoodat. kort voor het einde Watertor de eer kon redden. Ook ripze wedstrijd werd door den heer A. Minnes geleid. De stand is: Neptunus Watertor Z.Z.V. U.Z.C. comb. 2 2 0 0 61 4 10 0 11—40 10 0 1 0—2 0 LAWNTENNIS Opgericht met twee teams voor de competitie N.L.T.B. GISTERAVOND heeft in de Wapen- roenv de oprichting plaats gehad van de competitie-tennisvereeniging „Leusderpark". bestaande uit bespelers (sters) van de Volta-Pascal-banen in het Leusderkwarlier. De Tournooi-Commissie had de voor- Ioopige organisatie dezer vereeniging ter hand genomen. In zijn openings woord sprak de voorzitter dezer Com missie, de heer Ph. Rintel, een harte lijk woord van dank aan het adres van den banen-eigenaar. den heer P. K- van Eijkelenburg. die het tennispark van gravel laat voorzien en daarmee een hartewensch van de huurders in vervulling brengt. Vrijwel alle aanwezigen gaven zich, staande de vergadering, als lid op. ter wijl het bestuur als. volgt werd samen gesteld: P. E. Bos. voorzitter: F. Kuiper, se cretaris: mei. M. Horring, penning- meesteresse; C. F. J. Boers en H. A. K. Cardinaal, leden. Besloten werd voor deze vereeniging des Zondags speeltijden af te huren, ter wijl met een tweetal teams aan de com petitie 3e klasse N.L.T.B. zal worden deelgenomen. In de team-commissie kregen zitting de heeren: L. J. H. v. d. Veer, W. C. Le- ker en een nader aan te wijzen be stuurslid. Statuten en Huishoudelijk Reglement werden vast esteld, waarbij als naam voor de nieuwe sportvereeniging „Leus derpark" gekozen werd. In zijn slotwoord bracht de commis sie-voorzitter dank aan den heer M. J. v. d. Veer voor a] datgene, dat hij als speler en commissielid voor ..Volta-Pas- cal" had gedaan. Spreker sloot de ver gadering met den wensch, dat „Leus derpark" steeds een goede en sportieve verstandhouding met de plaatselijke zusterverenigingen zal nastreven, het geen door den heer Bos gaarne werd toegezegd. VOOR DE VROUW Telefoonaansluitingen De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten: 30S4 B. van Silfhout, Prinses Marialaan 28. 3189 II. H. Bennink, Grossier in rund- vleesch, Ruysdaelstr. 2. 3289 J. J. v. d Werff Firmant v. d. Werff en Co.. Heiligenbergerweg 109. 3389 J. v. d. Groootevheen, Hotel-Café- Rest.. Hoogeweg 227. 3420 Opbouwdienst. IV District 2e Korps, Fl. v. Blankenheimstr. 20. 4110 H. van Surksum, Meubelmakerij- Stoffeerderij-Verhuizingen, Arn- hemscheweg 108. 5365 II. A. Holtzappel, leeraar M. O. lichamelijke opvoeding, heilgym nastiek en massage, J. Catslaan 35. 5460 Mei. W. Ravenhorst. Ka pel weg 73. 6765 E. Lindenhovins. Oud hoofd eener school. Huygenslaan 34. Schooltasch mei inhoud; rechter dames handschoen; kinderwant, groen met geel; paar blauwe gebreide wanten; armbandje; grüze heerenhoed; rüwielbelastingmerk; glassnvjder; zwart grüs konijn; zweep, ring met 4 sleuteltjes; handpompje voor rijwiel; blauw schooletui; rechterhandschoen bruin met grijs; grijze herren handschoen .links); gekleurd wantje: vleeschkaarten; grü« kin derwantje; papieren zakje met lichtblauwe wol; portemonnaies; bos sleutels: groen met rood kindertaschje: kinderwantje blauw; zilver kinderarmbandje waaraan hoefijzer; roode loeren muts: bruinharige keeshond: klein hondje zwart met bruin; blauw-grijzc jas; 1 kist 'oakkersvet; bank biljetten; heerenrijwiel; huissleutel; ringe tje: gladden gouden ring met initialen; dienstpet (spoorwegen); nikkelen ring; kano (groen-geel)roode ceintuur; schakel armband met verschillende figuren; paar bruin lederen handschoenen; damesrijwiel bruin geruite mantelceintuur; pakje inh, 3 rolletjes boterhammenpapier en nagelbor stel; fietstasch inh. regenkapje en icgen- mantel; jong poesje, zwart met wit; bruine hoed; kinderwantje rood wit blauw; jong hondje ruigharig zwart met witte borst: rechter damesschoen blauw met geel: zwart vilten dameshoed: hcerenrijwiel merk The Leater. Inlichtingen daeelüksch aan het hoofdbu reau van politie van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per telefoon Bontgarneering op den mantel of tail leur is steeds vol charme en zeer flat leus voor de draag ster. De diepe war me glans van het bont flatteert iedere feint. U ziet hier: Een bruine velours de laine mantel met ngewerkte nervures, terwijl de zeer bij zondere kraag en revers-stukken uit nu tria, het décor van den mantel bevesti gen. Een tailleur uit een groen-zwart wollen ruit. Aan de hals een eton-kraag uit zwart persianer. De rok Is smal, sluitend voor met achter een plooi. Het jasje is hoog gesloten met een rij knoopen. Aan weers kanten gegarneerd met groote zakken, op de buste een steekzakje. De rug is sluitend, aan een schouderstuk ge werkt, van waaruit eveneens door het ceintuurtje den, een twee- stolp- gende stolpplooi, gehou- uitsprin- NIEUWSTE MODELLEN DRIFT 9 UTRECHT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5