DUITSCHE MILITAIREN TER AARDE BESTELD Bezoldiging van personeel van den Opbouwdienst Het herstel van Rotterdam Staatsrat Emil Helfferich spreekt over Ned.-Indië Slachtoffers van den bomaanval op het Wilhelminagasthuis te Amsterdam EEN VOORLOOPIGE REGELING IN WERKING GETREDEN Indrukwekkende plechtigheid Ir. RINGERS TE DEN HELDER De zekerheid van de mondelinge pacht overeenkomsten Mededeelingen in de K. v. K. EERSTE COLLECTE vy VERDRINKINGS ONGEVALLEN Correspondentie met België in alle talen Diefstal onder dekmantel der duisternis Lof voor het koloniaal beleid Ontwikkeling van noodwijken door crediet-verleeningen mogelijk gemaakt 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 AMSTERDAM. 5 Nov. (A.N.P.). - Op hoogst plechtige en indrukwek kende wijze en in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris rijks minister Seyss Inquart is vanmid dag met militaire eer het stoffelijk overschot van twee en twintig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdagavond bij den vliegerover- val op het Wilhelminagasthuis voor hun vaderland het leven hebben ge laten. terwijl zij werden verpleegd in het lazaret, voorzien van de ken teekenen van het Roode Kruis, ter aarde besteld Behalve de rijkscommissaris rijksmi nister Seyss lnquart woonden generaal Siburg, commandant van de Luftwaffe. Gau Holland, de Ortscommandant van Amsterdam en vele andere hooge Duit sche militairen- en partijautoriteiten de ze indrukwekkende teraardebestelling bij. In de hooge aula stonden de kisten, gedekt door de Duitsche oorlogsvlag en bloemen, opgebaard. Zacht ruischten de orgeltonen door de stille doodenhal. Naast de baren hadden leden van het luchtwapen. de marine en de Gruene Polizei, de doodenwacht over' hun ge vallen kameraden betrokken. Buiten, op het door de milde herfst zon overgoten plein, stond een eere compagnie aangetreden, evenals de ka pel van het luchtwapen en formaties van de Gruene Polizei. Ook een depu tatie van de Deutsche Verein in den Niederlanden stond met omfloerste vaan dels aangetreden. Van Nederlandsche zijde waren de heerban van de W.A. der N.S.B.. een afdeeling van de N.S.N. A.P. en van de nationaal socialistische partij aanwezig om 'n laatste, hulde aan de gevallenen te brengen. Ook hadden zich langs de paden van de dooden honderden leden van de Duitsche kolo nie en andere belangstellenden ge schaard. Prachtige kransen, w.o. van den rijks commissaris, en den bevelhebber van het Duitsche leger hier te lande en van de vele onderdeelen van de Duitsche weermacht, politie-instanties en partij organisaties waren opgesteld om de gra ven te dekken. De plechtigheid Een veldprediker hield in de aula een korte predikatie gevolgd door gebed. Daarna klonken korte bevelen op het plein; de eerecompagnie presenteerde het geweer en gedragen door hun wa penbroeders werden de kisten in de in middels geformeerde stoet opgenomen De kapel speelde „Der gute Kamerad" Onder de statige tonen van een koraal schreed de indrukwekkende stoet waarin wij ook een deputatie verpleeg sters zagen, grafwaarts. Aan de geopende groeven, waarom heen de autoriteiten, de familieleden der gevallenen en de troepen, stonden opgesteld, sprak een veldprediker. „Wij Duitschers, zoo zeide hij, weten to sterven als mannen en soldaten en wan neer wij onze kameraden naar den doo- denakker brengen, zijn wij bezield met de gedachte verder te strijden in dienst van het vaderland en de overwinning te verwezenlijken. Wij hoorden uit eigen land van de laffe aanvallen op ziekenhuizen, welker namen ons allen bekend zijn. Thans hebben wij. wat ons van een diepe ver betenheid vervulde, hier van nabij mee gemaakt. Het bloed van deze' dooden schreit ten hemel en roept om wraak. Want het sterven van deze kameraden is het gevolg geweest van een misdaad die in de analen der geschiedenis met bloedige letters zal worden geboek staafd. Het zij den nabestaanden een troost, dat hun dierbare betrekkingen gevallen zijn in dienst van volk en vaderland en wij nemen van den doodenakker met ons het innig geloof in de zending van ons volk en de gelukkige toekomst, die ons wacht. Uw offeri, zoo besloot spre ker. zijn niet tevergeefs eehracht. Nadat de namen en rangen der gevat» lenen waren afgelezen en het Onze Va der gebeden was. trad Oberstabsartzt. dr. Blackstein. naar voren om een woord van afscheid te spreken. Hij legde op ieder graf een krans, waarna rijkscom missaris rijksminister Seyss Inauart. naar voren trad om een fraaie krans neer te leggen op de geopende groeven. Eenige oogenblikken bleef hii onder diepe stilte verwijlen, terwijl hij den Duitschen groet bracht. Weer klonken korte bevelen. Drie salvo's kraakten over den doodenakker Hierna drukte de rijkscommissaris de nabestaanden de hand. waaron ook an dere autoriteiten en de deputaties gele genheid kregen de kransen en bloemen op de graven te leggen. Het werk van „Winterhulp Nederland" 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Df pers- dienst van de „Winterhulp Nederland" meldt: Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat het hoofdbureau van de Winter hulp Nederland is gevestigd: Hofweg 7, in Den Haag. telefoon 182940 en 182941. terwijl het gironummer is: 5553. ten na me van de ..Winterhulp Nederland". Zij. die zich willen opgeven voor vrij willige medewerking, gelieven zich in het vervolg uitsluitend te wenden tot den plaatselijken directeur van „Winter hulp Nederland", welke- functie wordt vervuld door de burgemeesters der ver schillende gemeenten. De toevloed van sollicitanten bii het hoofdbureau van Winterhulp is zoo groot, dat naar men ons mededeelt, het inzenden van verdere sollicitaties geen doel meer kan hebben. Credieten voor herstellings werkzaamheden toegezegd 's-GRAVENHAGE. 5 November. - De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Den Helder, teneinde, met het gemeentebestuur besprekingen te voe ren over het herstel van beschadig de woonhuizen. In Den Helder is de toestand zoo. dat vele bewoners van beschadigde huizen niet over de middelen beschikken om deze panden wind- en waterdicht te la ten maken. Deze huizen zouden derhalve in de komende maanden sterk in waarde dalen en om dit te voorkomen, heeft de algemeen gemachtigde aan het gemeen tebestuur van Den Helder medegedeeld, dat van rijkswege een voorschot zal wor den verstrekt voor bedoelde werkzaam heden. Eenige weken geleden is een gelijke regeling voor Vlissingen getroffen. Een regeling te verwachten 's-GRAVENHAGE, 5-November. Ten behoeve van partijen bij monde linge pachtovereenkomsten wordt vanwege het departement van jus titie bekend gemaakt, dat vermoede lijk binnen zeer korten tijd een be sluit tot stand zal komen ten aan zien van pachtovereenkomsten, wel ke vóér 1 November 1938 niet schrif telijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorde ren, dat bepaalde voorschriften, die de loopende oude overeenkomsten met nie tigheid bedreigen, tijdelijk buiten wer king worden gesteld. ROTTERDAM, 5 Nov. In de vanmiddag gehouden openbare ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotter dam heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, eenige mededeelin gen gedaan. De verleening van bouwcredieten en bedrijfscredieten door de stich ting Rotterdam 1940 is ook in de maand October onverminderd voort gegaan. Tot dusver zijn in het geheel verstrekt 4077 credieten tot een to taal bedrag van 18.150.797.50. De zich snel ontwikkelende noodwijk op Dijkzigt en de noodwijk in Blij- dorp. welke weldra geopend zal wor den. vormen een zichtbaar getuige nis van de vrucht van dezen arbeid. Een onderdeel der werkzaamheden van het bestuur der stichting Rotterdam 1940, is de behartiging van de industriee- le belangen in het kader van den her bouw van Rotterdam. Daartoe is een in dustrie-commissie in het leven geroepen. Deze arbeid heeft o.m. geleid tot het be sluit. om door den burgemeester van Rotterdam en den voorzitter van de K. v. K. een industriestichting op te laten richten, welke zich zal bezighouden met de stichting van gebouwen, waarin in- dustrieele bedrijven vestiging zuilen kunnen vinden. Als eerste object wor den thans reeds industriegebouwtjes aan den Sluisjesdijk tot stand gehracht. Zeer vepl aandacht is in de afgeloopen maand ook geschonken aan de voorzie ning van getroffen Rotterdammers met de noodige goederen. Aangezien zich de noodzaak van centralisatie doet ge voelen, is de „Centrale Commissie Voor ziening Rotterdam", opgericht, waarin alle zoowel met het verzamelen van de goederen als met de verstrekking van de voor den aankoop daarvan benoodig de middelen belaste lichamen zijn ver tegenwoordigd. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft mij verzocht de taak van contact-com missaris op mii te willen nemen, aldus mr. v. d. Mandele. Aan het departement is dr P. Kuin heiast met alle zaken betreffende de goe derenvoorziening van Rotterdam. Tus- schen beide centrale punten is een har telijke samenwerking. VAN WINTERHULP NEDERLAND" Op 29 en 30 November DE directeur-generaal van de Winterhulp Nederland deelt mededat op 29 en 30 November a.s. de eerste col lecte zal worden gehouden. Den burgemeesters is verzocht terstond maatregelen te tref fen, welke het welslagen van deze collecte waarborgen, zoo als het oproepen van collectan ten enz. 's-GRAVENHAGE. 5 Nov. Om onge veer middernacht hebben eenige agen ten. met behulp van een dreg. uit het. water van het Groenewegje ter hoogte van de Spinozastraat. het lijk opgehaald van den 59-]arigen D. H. H. uit Voor burg. Vermoedelijk is hij kort tevoren door de duisternis te water geraakt. Vanmorgen om ongeveer halfacht is in een van de kanalen op het terrein van de groenten en fruitmarkt de 24-ja rige landbouwer J. R. uit Rijnshurg te water geraakt en verdronken. De oor zaak ligt vermoedelijk in de duisternis. OEGSTGEEST. 5 Nov. - Vanmiddag om kwart voor vijf voer de 23-jarige H. van Egmond. wonende alhier en werk zaam bij de firma de Ridder en Co., mét zijn schuit door den Ouden Rijn. Door onopgehelderde oorzaak Viel de man te water. Op ziin hulpgeroep kwamen ver scheidene personen toesnellen. Zij tracht ten met haken en dreggen den drenke ling te redden, doch deze werd door den sterken stroom naar beneden getrokken. Eerst na twintig minuten kon men den ongelukkige op het droge brengen. Dr. .Hugenholtz moest toen den dood vaststellen. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. ALKMAAR. 5 Nov. Een der perso nen, die Zaterdagavond te water geraak ten, de 80-jarige H. V., die na te zijn gered naar een ziekenhuis werd over gebracht ter observatie, is gisteravond overleden. Kinderbij slagverzekering 1 Januari in werking 's-GRAVENHAGE. 5 November. - In verband met ingekomen verzoe ken om inlichtingen ten aanzien van het tijdstip van invoering der kinder bijslagverzekering wordt thans offi cieel medegedeeld, dat de kinderbij- slagverzekering met ingang van 1 Januari 1941 in werking zal treden. DE ONRUST IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. (A.N.P.) Uit officieele politioneels rapporten over de „Onrust in Den Haag" en daar voor gevallen straatincidenten, blijkt dat te dezer stede in zeer belangrijke mate pro vocaties van andere zijde jegens de W.A. en de N.S.B. plaats gevonden hebben. De rapporten betroffen gevallen die plaats vonden vanaf 17 October tot 4 November en gaven zeer ernstige geval len zeer gedetailleerd te lezen. Zelfs tal van ernstige mishandelingen vonden plaats, van welke de slachtoffers naar een ziekenhuis gebracht moesten wor den. De in bepaalde kringen ontstane in druk alsof de schuld inzake bedoelde onrust voor een belangrijk deel aan ge brek»aan zelfbeheersching bij de W.A. zou zijn te wijten, wordt door deze rap porten met de feiten weersproken. Zelfs werden bij een groot aantal in hechte nis genomen personen wapenen van vrii gevaarlijk karakter gevonden, gummi knuppels. looden pijpen, met lood ver zwaarde riemen, wapenen van zwaar gevlochten ijzerdraad. stokken met spij kers. dolken, enz., die alleen daardoor Zaterdag j.l. niet gebruikt konden wor den, omdat de hanteerders dezer wape nen zeer snel ingerekend werden. Van de in bezit dezer elementen gevonden wapenen werden foto's gemaakt. Zij zul len hun straf niet ontgaan. Opmerkelijk was. dat onder deze ele menten ook Dclftsche en Leidsche stu denten werden aangetroffen. Voorts werd vastgesteld, dat de leden der W.A.. vol gens de ontvangen consignes allen on gewapend waren op een enkele uitzon dering na. De eenige die een wapen hii zich droeg, werd eveneens in hechtenis genomen. Deze handelde tegen de uit drukkelijke hevelen van de leiding der W.A. die overigens de zaken geheel in de hand bleek te hebben. Ontkend wordt niet. dat in de afgeloo pen weken ook wel eens hier en daar een enkel N.S.B. 'er zijn zelfbeheersching verloren heeft. Dat was psychologisch te begrijpen, doch wordt niet goedgekeurd en voor orde en discipline werden de strengste bevelen gegeven. De schaal, waarin echter het verkeerd gewogen wordt, slaat volgens den officieele rap porten van politioneele zijde zeer sterk door naar de zijdp der tegenstanders van de N.S.B. en wijst op ongure elemen ten. die hun politieke hartstochten op ongemotiveerde en zeer af te keuren wij ze in de gegeven omstandigheden trach ten bot te vieren. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is ten aanzien van de voor- loopige bezoldiging van het perso neel van den opbouwdienst het vol gende bepaald: ARTIKEL 1. De bezoldiging van het personeel, in gedeeld bii den opbouwdienst. wordt, in afwachting van een definitieve regeling voorloopig vastgesteld, als is bepaald in de volgende artikelen. ARTIKEL 2. 1. De bezoldiging van officieren op nonactiviteit, ingedeeld bii den opbouw dienst, zal bedragen het verschil tus- schen de nonaciiviteits-bezoldigine en tie activiteitshezoldieine. welke zij bii dp landmacht zouden hebben genoten. 2. Kindertoelage wordt niet in reke ning gebracht. 3. Inhoudingen voor pensioen bi jdra gen hebben niet plaats ARTIKEL 3. De bezoldiging van officieren en militairen beneden den rang van of ficier. ontslagen onder toekenning van wachtgeld en ingedeeld bij den Opbouwdienst. zal ingaan drie maanden na den dag. waarop zij in het genot van wachtgeld zijn ge steld, en zal bedragen voor gehuw den 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wachtgeld. Reserveper soneel ARTIKEL 4. 1. De bezoldiging van reserve-officie ren, verlofsonderofficieren en personeel der marine-reserve, ingedeeld bij den Opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die. welke zij vóór Juli 1940 bij de Neder landsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. 2. Voor zoover de betrokkenen in het tijdvak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een bezoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. 3. De sergeanten (wachtmeesters)- titulair worden van 15 October 1940 af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. 4. Officieren van de marine-reserve ontvangen het traktement voor plaat sing aan wal. benevens de kindertoe lage. 5. Personeel van de marine-reserve heneden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord, be nevens de kindertoelage. De bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens de alge meene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogere soldij ontvangen. 6. Personeel van den vrijwilligen re- serve-hulpschependienst geniet de be ginsoldijen voor plaatsing aan boord der overeenkomstige categorieën be roepspersoneel, benevens de kindertoe lage. Zakgelden ARTIKEL 5. De zakgelden bij den Opbouwdienst zullen per dag bedragen voor: a. Het gewezen heroepspersoneel: Korporaal met. geschiktheid voor den naasthoogeren rang 0,70, korporaal ƒ0,65, soldaat 1ste klasse 0,55, soldaat 0.45. b. Het gewezen verlofspersoneel: Korporaal f0,40. soldaat ƒ0,30. ARTIKEL 6. Dit besluit treedt heden in werking, met terugwerkende kracht tot 15 Octo ber 1940. ONTSTEMMING OVER KEUZESTELSEL BIJ BEVORDERING Motie van P.T.T.-ambte- naren AMSTERDAM, 5 Nov. Dezer dagen kwam de broederschap van directeuren, hoofdcommiezen en commiezen P.T.T. in buitengewone algemeene vergadering bijeen. De vergadering was druk bezocht. Algemeen kwam tot uiting de ontstem ming en verbittering als gevolg van de toepassing van het keuze-stelsel inzake bevordering tot. hongeren rang. Met algemeene stemmen werd een mo tie aangenomen, die deze gevoelens ver tolkte en in opdracht van de vergade ring aan den directeur-generaal der P. T.T. toegezonden. 's-GRAVENHAGE, 5 November. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedie nen van de Nederlandsche. Fransche, Duitsche of Vlaamsche taal. Deze beper king is met ingang van heden opgehe ven. Correspondentie in alle talen is voortaan geoorloofd, echter met uitzon dering van geheimschriften, kunstmati ge talén zooals Esperanto en codetalen en Hebreeuwsche letterteekens. VAN HET DAK GEVALLEN AMSTERDAM. 5 Nov. Vanmiddag is op de Ceintuurbaan bii de Dusart- straat een 22-jarige schilder van het dak gevallen. In hoogst ernstigen toestand is het slachtoffer door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een kwartet jongelieden voc de Haagsche rechtbank Een warenhuis-voorraad bijeen gestolen 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Het was wel een merkwaardig clubje van vier jon gelieden een lid van de schoone, en naar men zegt, zwakke sexe en drie jon gemannen tusschen de twintig en de der tig jaar dat heden de bank der ver dachten vulde bij de behandeling van een serie diefstallen, die tijdens de duisternis waren gepleegd in eenige Haagsche win kels. Naar het uiterlijk te oordeelen zeei fatsoenlijke personages doch zij hadden zich niet ontzien om uitstalkasten open te breken en daaruit goederen van al lerlei aard te plunderen, zooals coupons stof. damesblouses, overhemden, jassen, hoeden, parapluies, badpakken en pvama's, maar ook zilveren en gouden sieraden, bontjasjes en andere min-of- 's-GRAVENHAGE, 5 November. Op den eersten voordrachtsavond, die de hoofdafdeeling „Volksauf klaerung und Propaganda" als on derdeel van een serie, die dezen win ter zal worden gehouden, hier ter stede heeft georganiseerd, sprak vanavond Staatsrat. Emil Helfferich, voorzitter van de Duitsch-Nederland- sche Vereeniging te Berlijn, over het ondenverp „Gedachten over eco nomische ontwikkeling in de tro pen met Nederlandsch-Indië als voor beeld". Onder de talrijke aanwezigen bevondi.n zich de commissaris-gene raal voor financiën en economie, mi nister dr. H. Fischboeck, de secre tarissen-generaal der Nederlandsche departementen, vele leden der weer macht en Duitsche en Nederland sche deskundigen. In den aanvang van zijn rede deelde staatsrat Helfferich mede, dat het ini tiatief hiervan was uitgegaan vin het „Auslandswissenschaftliche Institut te Berlijn. Hij zeide dankbaar te zijn, dat hem nu de gelegenheid was geboden in Nederland in een kring van Duitsche en Nederlandsche vrienden te kunnen spre ken over dit onderwerp, dat hem in oude en vertrouwde gebieden terugvoer de, daar hij in Indië uit eigen aan schouwing kent. In het. kader van de nieuwe wereld orde. aldus spreker, is het vraagstuk van de economische ontwikkeling der tropen van grooter belang geworden. De gedachten, die spreker in dit ver band naar voren zou brengen, wilde hij toelichten aan een concreet voorbeeld en wel Nederlandsch-Indië, daar hier de vraagstukken zich niet alleen theo retisch hebben voorgedaan, doch ook practisch tot een oplossing gekomen zijn in den loop van een geschiedenis van 340 jaren. Spreker ging-de werking van het mo nopolie na, dat hoofdzakelijk werd uit geoéfend door de Engelsche East India Company en de Vereenigde Oost-Indi sche Compagnie, handel en monopolie waren destijds één en beteekenden uit buiting. Het monopolie was het tegen deel van economische vorming en de zen eersten tijd van den wereldhandel kan men terecht als de periode van de uitbuiting kenschetsen. Een verandering hierin kwam door de Fransche revolutie. Stamford Raff les, die van 1811 tot de teruggave van Java aan Nederland in 1816 gouverneur- generaal was. wierp het roer radicaal om. Hij schakelde de regeeringsbemid- deling uit, trok een scherpe scheidings lijn tusschpn de heerschappij van den staat en het particuliere hedrijf en schiep duidelijke rechtsverhoudingen. Twee opvattingen Met het vertrek van Raffles verdween de vrijheid en heerschte de chaos. Te genover elkaar stonden twee opvattin gen, n.l. het economische systeem van Raffles, vertegenwoordigd door den gouverneur-generaal burggraaf du Bus do Gisignies en het mercantiele systeem van de Oost-Indische Compagnie, dat werd voorgestaan door den opvolger van den eerste, graaf van den Bosch. Men was het er wel over eens, dat een ontwikkeling, die uitging boven de pri mitieve inlandsche economie, en het na streven van overschotten slechts moge lijk zijn door het verbouwen en den uit voer van exportproducten en dat de in landers tot het teelen van exportsgewas- meer dure artikelen, een en ander ge pleegd in een reeks van avonden tus schen 23 Juni en 6 Juli. Alles bij elkaar voldoende goederen om er een klein warenhuis mee te beginnen. Doch zoover is het er niet mee geko men. want het viertal was waarschijn lijk voornemens den voorraad eerst nog wat uit te breiden, toen de politie een eind aan de graaipartij maakte. De juf frouw. een schoonheidsspecialiste, had de goederen te haren huize in Den Haag verborgen, waar een van de drie jonge mannen mede inwoonde, terwijl de bei de anderen uit Amsterdam waren geko men om te zorgen voor de aanvulling van den inventaris. Van de bestolen magazijnen kwamen vertegenwoordigers als getuigen verkla ren, dat een zeker aantal goederen door onbevoegden was weggehaald. Inmid dels was op enkele onderdeelen na al les weer terechtgebracht, zelfs toen de affaire eenmaal was ontdekt met medewerking van de stelers, die nog eenige hij de huiszoeking achtergeble ven kleinigheden hii de politie kwamen brengen. Enkele voorwerpen uit dezen massadiefstal waren te gelde gemaakt en konden niet meer worden achter haald. Het viertal legde een vrijwel volledige bekentenis af en alleen over de rolver- deeling bleek wat misverstand te be staan. De officier van justitie eischte te gen den 23-jarigen R. S. en den 27- jarigen J. B.. die hij als de hoofd daders beschouwde, ieder twee ia- ren gevangenisstraf, tegen den 27- jarigen J.W. 'n straf van negen maan den en vroeg voor de juffrouw een voorwaardelijke veroordeeling van zes maanden, met drie jaar proef tijd, gedurende welken zij geen con tact meer zal mogen onderhouden met J. W., met wien zij, volgens haar beweren, de samenwoonrelatie inmiddels had verbroken. Mrs. Spijer en Frankenhuis uit Am sterdam en mr. J. Hollander uit Den Haag pleitten clementie. Uitspraak 19 November. sen op eigen initiatief en zelfstandig niet in staat zijn. Men was het er ech ter niet over eens, hoe men de export cultures moest scheppen. Het moederland besliste in dezen strijd: de koning aanvaardde het sy steem-van den, Bosch, het „cultuurstel sel", dat in 1830 in werking trad. De fi- nancieele resultaten overtroffen de stoutste verwachtingen, doch de nadee- len waren vele. Op kosten van den ver bouw van voedingsproducten werd slechts de productie van exportproduc ten gestimuleerd. In tegenstelling tot de bedoeling van het systeem waren de.ar beidsomstandigheden en de belooninge'n der inlanders zeer slecht. Van Eur.opee- sche zijde kwam verzet tegen dit, sys teem. in welk verband spr. Multatuli's „Max Havelaar" noemde. Het bleek on mogelijk in staatsbeheer tot succes te komen met die cultures, die een bijzon dere kennis of verzorgine of welker pro ducten een soeciale sorteeriner behoef den. Particuliere ondernemers bleken de moeilijkheden te overwinnen. Lang zaam aan loste het cultuursysteem zich op en in 1870 kwam de oplossing van de vraagstukken van landbezit en cultures door de agrarische wet. Deze wet, de „magna charta" van Nederlandsch Indië, aldus spreker, behoorde met gouden letters te wor den geschreven in de geschiedenis der economische ontwikkeling der tropen. Zij heeft den grondslag ge legd voor de oplossing van het groo- te probleem, waarvoor de economi sche ontwikkeling in de tropen zich gesteld ziet. den grondslag voor een* gezonde volkshuishouding en een gezonde uitvoereconomie naast el kaar. Vervolgens behandelde spreker de vraag, hoe het den inlander verging in den loop van deze ontwikkeling. De regeering toonde zich thans vriend en beschermer van den brui nen man en 'nooit, aldus spr., is dc rustige, gedegen en humane aard van den Nederlandér, meer tot uit drukking gekomen dan thans bij de leiding van het lot van millioenen inlanders, die hem waren toever trouwd. Toch bleek na den wereldoorlog, dus in den bloeitijd van de Europeesche cul tures, de volkswelstand van de inboor lingen sterk te zijn achteruitgegaan. De vraag werd toen gesteld, of de groote plantages voor de volkshuishouding een zegen waren. Immers, zij waren hoofd zakelijk buitenlandsche ondernemingen (waaronder ook Nederlandsche onder nemingen werden verstaan) en allé voor deelen gingen naar het buitenland. Men ried de regeering aan minimum-loonen vast te stellen, doch de regeering wees dit, terecht, aldus spr., af. Men voerde sociale maatregelen in, die den inlan ders ten goede kwamen. Ook werkte men aan de opheffing van den inlander door gezondheids-, onderwijs- en crcdiet- maatregelen, doch ook heeft de regee ring energiek aangepakt de moeilijkhe den, ontstaan door de overbevolking van Java. Ook heeft men getracht den inlander onafhankelijk te maken van den export.. De proef op de som was de economische wereldcrisis, die voor den Indischen ex port kqtastrophaal was. De terugstroo ming van de inlandsche arbeidskrach ten uit de plantages werd geheel opge nomen in de inheemsche bedrijven. Er waren toen wel Europeesche. werkloo- zen, doch geen inlandsche. Ten slotte zeide snreker. dat het recht van ingrijpen in de tropische economi sche ontwikkeling door den Europeaan daaruit kan worden afgeleid, dat hij een behoefte heeft, aan producten uit de tropen, die niet kan worden gedekt door de inlandsche teelt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6