DE DERD TERMIJN E ROOSEVELT HERKOZEN MET FLINKE MEERDERHEID Record-aantal kiezers te New-York Beraadslagingen in Tokio over Chineesche kwestie De verkeersdiscipline DE EEMLANDER Donderdag 7 Nov. 1940 Uitgave; VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 112 Oorlog WEDERZIJDSCHE LUCHTAANVALLEN Hij heeft tot dusver de leiding in 39 staten met 468 kiesmannen tegen Willkie in 9 staten met 63 kiesmannen Perscommentaar Voortschrijdende ommekeer in Fr. Indo-China NED.-INDIE EN HET AZIATISCHE BLOK laat nog te wenschen over POSTGIRO 877: Winterhulp Nederland VERDUISTERING ABONNEMENTSPRIJS Pcr 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week 0-15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS Q£R ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 CONFORM de algemee- ne verwachting is Roo sevelt ten derden male gekozen tot president van de Vereenigde Staten. Met meer dan gewone energie is dit maal de verkiezingscampagne aan den overkant van den Atlantischen Oceaan gevoerd; veel meer kiezers dan bij vorige presidentsverkiezingen hebben hun stem uitgebracht. Het feit, dat de oorlog in Europa nog immer voortwoedt, is aan die belangstelling verre van vreemd; ja. men kan zeggen, dat de Amerikaansche verkiezingen voor een belangrijk deel in het -teeken van den Europeeschen oorlog stonden. Beide candidaten, Roosevelt Wilkie, hebben niet afgelaten te be- toogen, dat zij het volk van Noord- Amerika buiten den oorlog willen hou den, en evenzeer, dat zij het voorne men hebben om voort te gaan met het verstrekken van materieele hulp zoo- wel aan Engeland als aan China. In dien Roosevelt dus zijn toezegging ten deze nakomt, zal Washington niet als oorlogvoerende partij in het strijdperk treden, doch zich blijven vergenoegen met de rol niet van neutrale mogend heid, doch van niet-oorlogvoerenden staat. T ITTERAARD is het belangrijk- ste vraagstuk voor Europa, dat Roosevelt's herkiezing opwerpt, juist de vraag of Roosevelt zijn tijdens de verkiezingscampagne gedane toezeg gingen inzake het buiten den eigenlij ken strijd blijven zal willen of kunnen nakomen. Oordeelende op grond van de ons bekende berichten hellen wij over naar de meening, dat Roosevelt inderdaad het plan heeft om zijn volk niet in den oorlog te storten, hoezeer ook zijn sympathie aan Britsche Chineesche zijde ligt. Louter plato nisch is deze sympathie allerminst. Zij kómt tot uiting in materieele hulp en financieele faciliteiten, voor welke hulp en faciliteiten door Londen zeer zwaar betaald is met den afstand van Britsch gebied ten behoeve van de Amerikaan sche marine en luchtmacht. .Oorlogs winst' moge dan zeer zeker in Neder land een verouderd begrip zijn, het i: .even zeker, dat Washington middels zijn transacties met Londen .oorlogs winst' in den letterlijken zin des woords heeft geboekt. "DELANGEN, niet idealen bepalen de buitenlandsche politiek. Deze maxime is natuurlijk ook die van Washington's staatkunde. Welke Amerikaansche belangen zijn gediend bij een oorlcfg van de Vereenigde Sta ten tegen Japan in den Pacific en tegen Duitschland en Italië in den Atlanti schen Oceaan? Wie deze vraag kan beantwoorden, weet ook het ant woord op de vraag of de Vereenigde Staten zich in den strijd zullen stor ten. Voor zoover wij op dit oogenblik van hieruit de Amerikaansche belan- gencomplexen kunnen overzien, zijn wij van meening. dat geen reëele Noord-Amerikaansche belangen ge baat zijn bij Washington's intrede in den oorlog. Anders gezegd, een Ame rikaansche oorlogsverklaring binnen afzienbaren tijd is niet waarschijnlijk te achten. NEW YORK. 7 Nov. (D.N.B.) As sociated Press meldde gisteren per ra dio uit Londen, dat daar als inleiding tot de gebruikelijke nachtaanvallen op de Britsche hoofdstad reeds om half zeven, kort na het invallen van de duis ternis, de sirenes weerklonken. Kort daarop namen de bomontploffingen en het afweergeschut" een aanvang. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Donderdag tegen den ochtend getracht, de Rijkshoofdstad aan te vallen. Zij werden door den krachtigen afweer ge dwongen om te keeren voor zij bommen konden uitwerpen. WASHINGTON, 6 November. (D.N.B.) Op grond van de uitslagen van 11.40 uur (plaatselijken tijd) heeft Roosevelt in 39 staten met 468 kiesmannen en Willkie in 9 staten met 63 kiesmannen de leiding. In 99.473 kiesdistricten met in totaal 40.649.938 kiezers waren op dit oogenblik 22.198.790 stemmen op Roose velt en 18.451.480 stemmen op Willkie uitgebracht. Op grond van de tot dusverre binnengekomen uit slagen hebben de democraten in den Senaat zoow'el als in het Huis van Afgevaardigden reeds de meerder heid verworven. Volgens de officieele berekeningen van 8.10 uur plaatselijken tijd hadden de democraten 222 en de republikeinen 107 zetels verworven. Voor de meerderheid in het Huis zijn 218 zetels voldoende. Het is niet uitgesloten, dat de democraten, die tevoren 258 zetels in het Huis hadden, versterkt terugkeeren. In I den Senaat zijn reeds minstens 18 van de 25 democra- ten herkozen. Volgens de laatste berichten zijn er 18 Foor de derde maal president (Foto archief A.D.) democraten en 8 republikeinen in den Senaat gekozen. Over 7 zetels is nog niet beslist. Tezamen met* de zetels, waarvoor geen verkiezin gen uitgeschreven waren, beschikken de democraten dus tot nader order in den Senaat over 61 zetels, de republikeinen over 23 en de onafhankelijken over één zetel. Voor de meerderheid in den Senaat zijn 49 zetels noodig. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot dus verre gekozen 239 democraten, 118 republikeinen en een lid van de arbeiderspartij. NEW YORK. 6 Nov. (D.N.B.) In de stad New Ybi'k heeft een re cord aantal kiezers deelgenomen aan de verkiezingen, 96 procent der stemgerechtigden hebben hun stem uitgebracht. Roosevelt verwierf in New York een meerderheid van ruim 725.000 stemmen. Na de telling der laatste stemmen i^ gebleken, dat "in den staat New-Jersey vroegpre minister van marine Edi son tot gouverneur is gekozen. De laatste stemmen brachten den demo craat nog een aanzienlijken vooj^prong. De staat New-Jersev is dus door de de mocraten „veroverd". Senator Key Pittman, f de democratische voor- zitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van den senaat, is herkozen. Naar bekend wordt, heeft de vice-pre sident Vereenigde Staten, Garner, zijn stem niet uitgebracht. Garner, die democraat is, heeft zich van oudsher uitge sproken tegen een derde candidatuur van Roose velt. De New Yorksche bla den .wijden beschouwin gen aan de overwinning van Roosevelt. Een deel der bladen brengt het standpunt naar voren, dat men thans, zelfs wanneer men het niet eens behoeft te zijn met den uitslag, de gelederen aaneen moet sluiten te genover de Amerika van buiten bedreigende ge varen, Andere bladen zijn sceptischer en vragen hoe het land de verbre king van een oude tradi tie, volgens welke geen president voor de derde maal mag worden geko zen, in laatste instantie zal opnemen. Tegelijker tijd wordt hier en daar uitdrukking gegeven aan ongerustheid over de concentratie van de vol ledige macht op een „on- vervangbaren man". Overwegend komt echter ook in leidende republi- keinsche organen de ge dachte tot. uitdrukking, dat de verkiezing fair verloopen is en dat het resultaat daarom geëer biedigd moet worden als uitdrukking van den olkswil. Willkie wenscht Roosevelt geluk NEW YORK, 6 Novem ber (D.N.B.). Willkie heeft Roosevelt het vol gende telegram gezonden: „Hartelijke gelukwen- schen bij uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weel, dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoovele Amerikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch u persoonlijk in ieder opzicht het beste". Wendell Willkie en zijn echtgenoote (Foto archief A.D.) Duitsch oordeel Semi-officieel wordt uit Berlijn ge meld: Het resultaat der Amerikaansche presidentsverkiezingen wordt in politie ke kringen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert aan. dat er steeds de nadruk op gelegd is. dat. de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaansche aangelegenheid is. De groote deelneming aan de verkie zingen beschouwt men in de Wilhelm- strasse a.ls een bewijs voor het feit, dat het Amerikaansche publiek sterk on der den indruk is van de vraag of al of niet aan den oorlog zal worden deelge nomen. Evenals steeds zoo verklaart men te Berlijn verder, beschouwt Duitsch- land de gebeurtenissen, die met de presidentsver kiezingen in verhand staan, als aangelegenhe den, die in hoofdzaak van binnenlandsche be- teekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche rijk geen bijzonder belang hebben. De Duitsche bladen le veren korte commentaren op de herkiezing van Roosevelt. Zij stellen op den voorgrond, dat de verkiezing een binnen landsche aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere verras sing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voor spellingen. De Deutsche Allgemei- ne Zeitung schrijft, dat het een belangrijk argu ment tegen Willkie is ge weest. dat. men het lot der Vereenigde Staten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een „nieuweling". De Boersenzeitung geeft te kennen, dat alle kringen, die profiteeren van de groote regeerings- orders en vooral van de hewapeningsopdrachten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geacht wor gden. aldus het Hambur ger Fremdonblatt, dat. de conservatieve elementen in de groote meerderheid Willkie hebben gesteund op constitutioneelc en economische gronden. In het algemeen ver- j klaren de bladen, dat Duitschland geen reden heeft op het gebied der buitenl. politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oorlog en de oorlogvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oorlog. Zij hebben daarmede, zooals de Boersenzeitung schrijft, bij de verkiezingsactie rekening gehouden- met. de vredelievendheid van het Ame rikaansche volk, dat thans verwacht dat d© overwinnaar zijn belofte houdt, Italiaansch commentaar De herkiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat hadden ver wacht, zoo meldt Stefani uit Rome. Ita lië behoudt een objectieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men merkt echter op, dat wanneer Roosevelt een meerderheid verwierf, hij heeft moe ten verklaren, evenals zijn mededinger, dat. Amerika zou voortgaan Engeland te helpen, maar zijn neutraliteit zou hand haven. Aangezien deze verklaringen zijn afgelegd om redenen van verkiezings propaganda onthullen zij de werkelijke gevoelens van de groote massa der Ame rikanen. Japansche opinies Wie ook gekozen zal worden tot president van de Vereenigde Staten, de Amerikaansche buitenlandsche politiek jegens het Verre Oosten zal moeten worden herzien, aangezien de huidige Amerikaansche politiek je gens het Verre Oosten onmogelijk is, aldus de woordvoerder van het Ja pansche departement van buiten landsche zaken in de gewone pers conferentie, toen hem door Ameri kaansche correspondenten de vraag werd gesteld, of hij. een wijziging in de buitenlandsche politiek venvacht- te als gevolg van de Amerikaan sche presidentsverkiezingen. Een heroriënteering van de politiek je gens het Verre Oosten is volstrekt noodzakelijk voor de Ver. Staten, zoo voegde hij hieraan toe. De buitenlandsche politiek van Japan zal niet beinvioed worden door de her kiezing van Roosevelt, aldus wordt vol gens Domei, in politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze kringen ver wacht men geen verandering in de te genwoordige houding der Vereenigde Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt ver klaard, de handelsbetrekkingen van Japan met de Vereenigde Staten ook in de toekomst gespannen. Japan zal hier mede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tienja renplan voor de samenwerking van het Japansche, Chineesche en Mandsjoerij- sche economische leven. Willkie betuigt zijn dank NEW YORK, 6 Nov. (D.N.B.) Will kie heeft voor de radio al diegenen, die voor zijn verkiezing hebben gewerkt, alsmede diegenen, die hem hebben ge steund, bedankt. Hij verklaarde, dat hij den uitslag der verkiezing zeer kalm opvat. De verkiezing heeft de aanhan kelijkheid der bevolking van de Ver eenigde Staten aan het twee partijen systeem bewezen. TOKIO, 7 Nov. (D.N.B.) De chefs der politieke bureaux van het leger, de marine en het Chineesche bureau, be nevens de kabinetschef Tomita zijn gis teren in een bespreking van de Chi neesche kweslie, welke verscheidene uren duurde, bijeengekomen. De kabi netschef bracht na de bespreking rap port uit over de resultaten der confe rentie aan minister-president Konoje. In Japansche politieke kringen wordt groot, belang gehecht aan deze conferen tie. Men wijst hier in dit verband op de bijzonder levendige activiteit der laatste dagen van de bevoegde Japansche in stanties ten aanzien van het Chineesche vraagstuk. In het bijzonder herinnert men aan de besprekingen van den uit China voor het uitbrengen van rapport teruggekeerden specialen ambassadeur Abe met minister-president Konoje. voorts aan de inspectie van de Chi neesche frontlinies door den chef van den generalen staf Soegijama en aan diens ontmoeting met Wang Tsjing Wei en vooral aan het. eergisteren afgekon digde tienjarenplan voor economische samenwerking tusschen Japan en Chi na. Indo-China ontwaakt Transocean meldt: „Zuid-Indo-China ontwaakt en zal Vichy ondersteunen", aldus schrijft de Nitsji Nitsjï. Het blad schrijft verder, da't tengevolge van de bereidwilligheid van de Fransche. re geering te Vichy om mede te werken aan de nieuwe ordening in Europa, de spanningen tusschen de verschillende Fransche groepen in Indo-China ver minderen. Ook de tegenwoordige tegen standers van de regeering te Vichy gaan, als gevolg van de ontwikkeling in Europa en van de Japansche actie in Indo-China inzien, dat het doelloos is om aan den anderen kant te blijven staan. Kokoemin Sjimboen spoort het Ja pansche volk aan tegenover Joden voor zichtig te zijn. De Joden uit Duitsch land, die in den wereldoorlog hun va derland, hebben verraden, moet verzocht worden, aldus het, blad Japan te ver laten. Door een dergelijken maatregel zóu Japan zich in den tegenwoordigen oorlogstoestand tegen verraderlijke aan vallen van achteren beschermen. Uit Bangkok vernemen de Italiaan- sche bladen, dat de Fransche gezant, Le Prissier, door de regeering te Vichy teruggeroepen is. TOKIO. 6 Nov. (D.N.B.). Op een vraag uit den Nederlandsch-Indi- schen volksraad omtrent de betrek kingen met Japan, aldus de Tokio Asahi Sjimboen, heeft de woord- voerder der Nederlandsch-Indische autoriteiten verklaard, dat 'Neder- landsch-Indië niet' betrokken wenscht te worden in het Aziatische Blok, ten minste, niet in de oorlogs- tijden-van het oogenblik. Neder- landsch-Indië wenscht zijn handels betrekkingen met allé landen voort te zetten. GEEN CONSIDERATIE MEER VOOR DE OVERTREDERS! 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. De commissaris-generaal voor openbare veiligheid, de hoogere SS- en politieleider bij den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied acht zich ver plicht in het bijzonder de automo bilisten en de wielrijders nogmaals met de meeste klem de noodzake lijkheid van naleving van de uit gevaardigde verkeers- en verduis teringsbepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het openbare wegverkeer, zóó ge dragen. dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Zij moeten zich zoo gedragen dat niemand anders scha de lijdt of meer hinder of overlast on dervindt, dan de omstandigheden ver eis oh en. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den rijweg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan een wielrijder tegelijk ge oorloofd. Voortdurend naast een ander voertuig te rijden, in het bijzonder naast een tram, en ook het hangen aan voer tuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weggebruikers tijdig en duide lijk doen blijjten. Doch het. uitsteken van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fiets paden ook werkelijk gebruiken. Den autorijder ziin bij de verorde ning nr. 73 (Vobl. pag. 236) de - toegela ten maxim nmsnelheden nauwkeurig voorgeschrex en. Zij bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soor ten auto's 40 km. per uur. Buiten de bebouwde kommen alsmede op specia le autowegen is de maximumsnelheid voor personenauto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen vervoeren en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 km. per uur, terwijl andere auto's slechts een snelheid van 60 km. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, -dat veel autorijders zich aan een waanzin nig voortrazen schuldig maken. Daar tegen zal in de toekomst met de scherp ste straffen en politiemaatregelen wor den opgetreden. Ook de verduistering van auto's en rijwielen, waaromtrent in de verorde ning nr. 34-A'obl. pag. 1311 nauwkeurige bepalingen zijn uitgevaardigd, laat veel al nog te wenschen over. Naast het onvoldoende verduisteren van voertuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen geheel zonder verlichting aan het verkeer te doen deelnemen of op den rijweg of op het trottoir te parkeej-en. Al deze bepalingen hebben natuurlijk een zekeren tijd noodig gehad om in te burgeren. Daar werd tot nu toe ook door de politie rekening mede gehou den. Van nu af echter moeten deze voorschriften aan een ieder bekend zijn en door ieder, nauwgezet in acht wor den genomen. De politieele en justitieele autoritei ten hebben dan ook instructie ontvan gen van nu af aan met de strengste straffen en de scherpste politiemaatre gelen tegen een ieder op te treden, die meent deze voorschriften te kunnen ver onachtzamen. In de toekomst kan daar om degene, die re uitgevaardigde ven- keers- en verduisteringsvoorschriften niet of niet voldoende in acht neemtt noch op tegemoetkoming noch op gena de van de zijde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder deze laatste aanmaning ter harte ne men. 's-GRAVENHAGE .7 Nov. De persdienst van de Winterhulp Nederland meldt: Als bank van de winterhulp Nederland is aangewezen de Kas- vereeniging N.V., Spuistraat 172 te Amsterdam-C., postgiro 877; te lefoon 47575 (7 lijnen), postbus 178. Stortingen voor de Winterhulp Nederland op andere banken die nen te worden overgemaakt op de kasvereeniging. Vandaag gaat de zon om 18.01 uur onder. Zonsopgang 8 November. 8.48 uur. Gedurende den iusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. De maan komt heden om 15.04 uur op en gaat morgen om 1.50 uur onder

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1