Een voedselbudgeL 3a Meeste Zwitsersche bladen in Italië verboden OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Wegens de berichtgeving over het Grieksch-Italiaansch conflict Ook Zwitserland gaat verduisteren Regeling tusschen de V.S. en Mexico? Radio-Programma's WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN Cucces -/ Tuin GLASTRA's VISCHHANDEL Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 ROME. 6 Nov. (D.N.B.). Tot na der order is de verkoop van Zwit sersche bladen in Italic verboden. Slechts de „Neue Zuercher Zeitung" de ..Basler Nachrichten" en de bla den uit Tessino zijn van dit verbod uitgezonderd. Van welingelichte zij de wordt medegedeeld, dat de maat regel wordt gemotiveerd met de on- vriendelijke houding der Zwitser sche pers. en in het bijzonder van de bladen uit -West-Zwitserland, ten aanzien van het Grieksch-Italiaan- sche conflict. Naar aanleiding van het verbod van Zwitsersche bladen constateert de Gior- nale d Italia, dat de Zwitsersche pers bijna zonder uitzondering uiting heeft gegeven aan haar voldoening over den Griekschen tegenstand. In het algemeen stonden tegenover één bericht uit Ita- llaansche bron zes of zeven berichten van Engelschen of Griekschen oorsprong of van een Amerikaansch agentschap waarin over de oneraties de meest*dwa ze mededeelineen werden gedaan. Het is. aldus het blad, niet de eerste keer. dat men zich hezig houdt met de houding van Zwitserland en vooral van zijn pers. die op de spilmogendheden wel een weinig duidelijken en overtui genden indruk moet maken. Met het oog op de partijdigheid van vrijwel de geheele Zwitsprsche pers moet thans openlijk de vraag eesteld worden: ..Is Zwitserland werkelijk neutraal?" De bommen op Bitolj Omtrent de luchtaanval op Bitolj (Mo nastir) meldt Stefani. dat te Belgrado Jn een communiqué bekend is gemaakt, dat er dooden en gewonden zijn gevallen onder de bevolking van deze stad in het Zuiden van Joego-Slavië. Volgens in ons bezit zijnde vaststaan de gegevens blijkt, aldus Stefani. dat de aanvallende vliegtuigen Engelsche toe stellen waren, en wel van het type Blen heim. Van Britsche zijde heeft men een propagandistische poging niet achter wege gelaten om het schandelijke bom bardement aan Italië toe te schrijven. Het ging daarbij echter om een zeer on handige poging, aangezien de Engelsche omroep zich beriep op de enkele getui genis van een niet best bekend staanden Amerikaanschen journalist, die waarge nomen zou hebben, dat de vliegtuigen van het type Fiat Br. 20 waren, Het is algemeen bekend, dat de vliegtuigen van het type Fiat Br. 20 toestellen ziin met twee staart dragers. terwijl de vliegtui gen. die Bitolj hebben gebombardeerd er maar één hadden, zooals zij. die het bombardement hebben bijgewoond, een 6femmig verklaren. Italië hepft denzelfden dag slechts één bombardement uitgevoerd in de omrin gende gebiedpn. n.l. op Fiorina. De ïta- liaansche autoriteiten zijn in het bezit van foto's van de vliegtuigen, die zonder epn mogelijkheid van twijfel bewijzen, dat het bereikte doel inderdaad Fiorina was. een stad die trouwens gemakkelijk te herkennen is: gezien haar ligging na bij meren en andpre karakteristieke pun ten. Hieraan moei worden toegevoegd, dat bet Italiaansche bombardement op Fiorina uitgevoerd is om 16 uur 30. ter wijl de berichten uit Bitolj melden, dat het bombardement om 13 uur is uitge voerd. De daghladen te Bplgrado publiceeren een officieel communiqué over het bom bardement op Bitolj. Eenige bommen kwamen neer hij het Italiaansche con sulaat. zonder het te treffen, andere bij hotel Kazina en bii het vliegveld der stad. Mep wacht de resultaten af van het werk der commissie van onderzoek MANOEUVRES VAN DE FRANSCHE VLOOT GENEVE. 6 Nov. (D.N.B.). Schepen van het Fransche Middellandsche Zee eskader hebben volgens een bericht uit Vichy manoeuvres gehouden aan de kust van Zuid Frankrijk Admiraal Darlan toonde zich zeer voldaan over het ver loop. BERN. 6 Nov. (D.N.B.). Het leger- commando deelt mede: De generaal heeft in overeenstemming met den bondsraad bevel gegeven tot al- gemeene verduistering te beginnen mor genavond 7 November 1940 voor het ge heele gebied van Zwitserland. De ver duistering zal tot nader order iederen avond volgens voorschrift vanaf 22 uur worden uitgevoerd en zal duren tot de ochtendschemering. In verband hiermede wordt door den staf van het leger de volgende verkla ring gegeven- Tot dusverre werd de nor male verlichting gehandhaafd om het Zwitsersche gebied des nachts te ken merken en op die wijze er toe bij te dra gen. dat ons luchtruim gerespecteerd werd door de vliegers der oorlogvoeren de landen. De normale verlichting dient echter eveneens ter orienteering van de piloten, wanneer die besloten hebben zich niet te bekommeren om de Zwitser sche neutraliteit. De schendingen van ons luchtruim die zooiuist zijn voorge komen., en die met gelijkblijvende weers omstandigheden ook herhaald kunnen worden, doen het daarom geboden lij ken een andere methode toe te passen. Het lijkt derhalve noodig de verduiste ring te bevelen tot nader order. Zwitser land neemt dezen maatregel pn het daar uit voortvloeiende risico op zich. omdat hef de vergemakkelijking van oorlogs handelingen van welken aard ook wil verhinderen. Zwitsersch protest te Londen BERN. 6 Nov. (D.N.B.). De Zwitser sche legatie in Londen heeft opnieuw opdracht gekregen een energiek protest in te dienen tegen de schending van het Zwitsersche luchtruim, die door Brit sche vliegtuigen is gepleegd in den nacht van 5 op 6 November, ondanks de belofte van Groot-Brittannië om de Zwit sersche neutraliteit te eerbiedigen. NEW YORK. 6 Nov. (D.N.B.). De over Latijnsch-Amerikaansche belangen \aak goed ingelichte Leon Pearson ver klaart in de Times Herald, dat de voor naamste twistpunten tusschen de V.S. en Mexico thans geregeld zijn. Reeds in de komende weken zal een nieuw ac- coord worden onderteekend. De Mexi caansche regeering zal ten aanzien van de schadeloosstelling voor de indertijd onteigende Amerikaansche en Engelsche olieterreinen een grootere tegemoetko ming toonen. Zij zal voorts aan de regeering' der V.S. voor het continentale verdedigings plan bepaalde militaire voorrechten ver- leenen. hetgeen Mexico tot dusver steeds van de hand had gewezen. Het betreft het recht, met Noord-Amerikaansche vliegtuigen over Mexicaansch gebied tp vliegen, alsmede Mexicaansche vliegvel den en tankinstallaties te gebruiken. De regeering der V.S. zal als tegen prestatie het verbod voor credietverlee- ning aan Mexico opheffen en bovendien generaal Camarho als wettig president van Mexico erkennen. ENGELSCH-RUSSISCHE BESPREKIN GEN OVER IN BESLAG GENOMEN*" SCHEPEN NEW YORK, 6 Nov. (D.N.B.). Vol gens Associated Press heeft de onder staatssecretaris van het Engelsche mini sterie van Buitenlandsche Zaken. Butler bekend gemaakt dat Groot-Brittannië 24 Letlandsche. Estlandsche en Litausche schepen in beslag genomen heeft. Deze aangelegenheid wordt thans door den Britschen ambassadeur en de Sovjet-re geering behandeld. VRIJDAG 8 NOVEMBER JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzên- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schrift. ;ezing en meditatie. 8.25 Gewjjde muziek (opn.). 8.35 Gram.muziek. 9.30 Altviool, pia no en gram.muziek. 10.10 Gram.muziek. 10.3C Morkendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Molto Cantabile en zram.muziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.20 Oc tet-concert. 3.50 Gram.muziek. 4.00 Bijbel lezing. 4.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Economische en beursberichten ANP. 5.30 L'trechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 6.00 Christ. Oratoriumvereeniging, Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten (opn.). 6.45 Ac- tueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, slu-*ing. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzen- ding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek. (7.307.45 BerichtenEngelsch). 8.f~ Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. (9.00 9.15 BerichtenPuitscji). 10.00 Orgelspel. 10.30 VARA-orkest. 11.30 Berichten (En gelsch). 11.45 Gram.muziek. 12.00 Berich ten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en ecirnomische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.30 Berichten (Engelsoh). 1.45 Gram. ziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.- muziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gram.muziek. 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gram.muziek. 4.15 VARA-orkest. 5.0G Berichten (Duitsch). 5 15 Economische en beursberichten ANP. 5.f0 VARA-orkest. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.00- -7.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. NIEUWE ZENDTIJDEN VAN DEN V.P.R.O. Men schrjjft ons: Zondag 10 November zal de nieuwe zender te Lopik definitief voor den Omroep in ge bruik worden gesteld. Van dien dag af be schikt de Nederlandsche Omroep weer over twee golflengten: Hilversum I op 415 M. en Hilversum II op 301 M. Dat heteekent voor alle omroepvereenigin- gên, dus ook voor den V.P.R.O., een aan zienlijke vermeerdering van zendtijd. De zendtijd van den V.P.R.O. komt er na 10 November als volgt uit te zien: A. Weekdagen. 1. Elke dag een cursusvoordracht om v ij f uur. Het programma is voorloopig als volgt: Maandag 17.00 „Ons gezin". Dinsdag 17.00 „Jeugduitzending". Woensdag 17.00 „Ons volk". Donderdag 17.00 „Lezen in den Bijbel' Vrijdag 17.00 „Gesprekken met luisteraars'" Zaterdag 17.00 „Bijbelvertellingen". 2. Morgenwijdingen op Maandag, Woensdag en Zaterdag om 10.00. B. Zondagen 1. Eerste Zondag: Vroegdienst (8.309.00) Kinderhalfuur (9.009.30). 2. Tweede Zonag: Avonddienst (16.00 17.15). 3. Derde Zondag: Kinderhalfuur (10.00 10.30). Ochtenddienst (10.30—12.00). 4. Vierde Zondag: Vroegdienst (8.309.30). Deze uitzendingen vallen beurtelings op Hilversum I, beurtelings op Hilversum II. Op Hilversum I (415 M.) vallen kinderhalf uur en ochtenddienst op de derde Zondag, alsmede afwisselend de morgenwijdingen. Op Hilversum II (301 M.) vallen alle an dere uitzendingen: vroeg- en avonddiensten, het kinderhalfuur op den eerste Zondag; alle vijfuur-uitzendingen en afwisselend de mor genwijdingen op de weekdagen. Daar het Zondagsschema al eenige weken officieus „loopt" wordt gerekend, dat Zondag 10 November een „vierde" Zondag is. De V.P.R.O. begint dus dien Zondag met een vroegdienst van 8.30 tot 9.30 op Hilversum II (301 M Tenslotte zal de V.P.R.O. ook deelnemen aan de verzorging van het programma, dat i de sluiting van de beide zenders om 19.15 er de radiodistributie wordt uitgezonden. Op de dagen, 'waarop de A.V.R.O. dit pro gramma verzorgd, zendt de V.P.R.O, een •von "wijding uit van 22.4523.00 uur. Dit is in de eene week op Donderdag en Vrijdag en in de andere week op Dinsdag. INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek) 's-GRAVENHAGE. 6 Nov. Het in dexcijfer van koersen van aandeelen is heden: 159.6. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEA- RINGINSTITUUT '-GRAVENHAGE, 6 Nov. Koersen voor stortingen od 7 November 1940 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.1432, Zwitsersche francs 43.56. Lires 9.87. Deen sche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80. Zweedsche kronen 44.85, Tsjechi sche kronen (oude schulden) 6.42. Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieu we schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45%. KINDERHOEKJE 107. Hü legde deze dwars op beider hoofd. Daarna kneep hij zijn linker on z heelenwol dicht en keek met het rechter zoo voornaam, als hij maar kijken kon. Kribbetje Kras en Knier tje Krab vielen van angst op hun knieën en beefden van schrik 108. RabbesiekrabbesieSalemankhietoetankamenkie," gil de Kobus mei een hooge slem. Betoover ons niet." smeek ten beiden. „We zullen nooit meer vechten." Kobusje raapte al het geld op. dat op den grond lag en deed het in zijn hoogen hoed. V OOALS een bepaald maandelijksch of jaarlijksch inkomen het beste tot zijn recht komtwanneer er van te voren een. zoo mogelijk sluitende, begrooting wordt ge maakt waaraan men zich dan ook streng dient te houden zoo lijkt het. bij de bepaalde vastgestelde hoeveelheid levensmiddelen, die ons iedere maand ter beschik king staat, wel gewenscht om ook voor ons voedsel een soort begrooting te maken. Wij dienen de verschillende hoeveelheden te bezien en uit te rekenen hoe vaak wij daarvan een schotel kunnen bereiden. Daarna deelen we met zorg die schotels in en maken zoo een lijst van wat ons in een bepaalde periode ter beschikking zal staan. Met behulp van datgene, wat vrij zeker te verkrijgen is en verkrijgbaar zal blijven zooals zuurkool, wortelen, uien en andere groenten, die in den winter ge woonlijk overvloedig zijn, kunnen wij een plan maken, dat hijvoorbeeld een maand omvat en waarin we gebruik maken van de verschillende levensbehoeften, meer of minderal naar de hoeveelheid is. Nuls de verleiding groot om dan maar meteen een serie menu's te maken, die juist een week beslaan; dan zijn we meteen van de rompslomp af en we hebben geen hoofdbreken over de vraag wat we eten zullen. Het wijst zich vanzelf uit. TEGEN deze methode is echter min stens evenveel in te brengen als er voor te zeggen valt en misschien meer. In de eerste plaats is er niets zoo wei nig opwekkend als het week in week uit op denzelfden dag dezelfde gerechten op tafel te zien verschijnen. Het werkt moordend op de fantasie en verlammend op den eetlust. En als er eens een scho tel 'bii is. die bij de jeugd weinig popu lair is, dan is het voor een kind om wanhopig te worden. Neen. laten we onze huisgenooten dat niet aandoen. Het hoeft ook niet. Als we voor zeven dagen in de week gerechten in ons plan hebben opgenomen, dan kunnen we de volgorde veilig naar eigen believen en naar den eisch der omstandigheden ver anderen en wijzigen. Dat heeft ook het voordeel, dat we niet uit de raite loopen, anneer practisch blijkt, dat de schotel, die op papier voor een bepaalden dag is vastgesteld, moet vervallen omdat de groentenboer die of die groente niet heeft en de slager ons niet aan het vleesch kan helpen, dat we onzen huis genooten hadden toegedacht. Dit laatste zal bijvoorbeeld met erwtensoep in dezen winter nog wel eens het geval zijn. Het is dan gemakkelijk en prettig om dat maal naar een anderen dag te verschui ven. En waar binnenkort oo'k de peulvruch ten gedistribueerd zullen worden, moe ten wii ons wel rekenschap geven hoe vaak wij met het ons toebedeelde rant soen erwten dit populaire wintergerecht kunnen geven. Dan is indeeling van de rijst en grut terswaren. puddingpoeders en dergelijke noqdig. Het is moeilijk daarvoor 'n maat staaf te geven, want de een houdt van dikke havermoutpap en de ander van dunne; de een wil de rijst dronggekookt en een ander vindt een handjevol in de soep al meer dan voldoende: een derde vindt een grooten schotel dikke rijste brij een maaltiid nn zichzelf (afgezien er van of dit volgens de voedingsleer inderdaad een volwaardige maaltiid is) en zoo heeft ieder ziin eigen wenschen en eigen opvattingen. Waar het op aankomt is dat w© er uns toe zetten een weloverwogen en te verantwoorden indeeling te maken van wat ons ter beschikking staat en de hoeveelheden zoo geregeld mogelijk te verdeelen. Dus niet, als er juist een bon in te wisselen valt net zoo lang haver mout of rijst of lammetjespap of pud ding of vermicellisoep eten tot het op is om dan aan wat anders te beginnen, maar de hoeveelheid zoo goed mogelijk verdeelen. Dat de zorgzame huisvrouw daarbij ook nog een klein deel „achter af" houdt, hetzij met het oog op feest dagen. hetzij om in geval van ongesteld heid voor een patiënt of patiëntje eens iets lekkers te kunnen klaar maken, spreekt wel haast van zelf. Aardappelkrans met visch Benoodigdheden: ongeveer een kilo koude gekookte aardappelen; een paar kopjes melk; een Ralf ons boter; wat kerrie of nootmuscaat en wat geraspte kaas. indien dit mogelijk is; ongeveer drie ons koude gekookte visch of des noods minder. Elke vischsoort kan die nen; een uitje; nog een kwart liter melk; peper en zout naar smaak; een snuifje thym, wat fijngehakte peterselie; een of twee eetlepels bloem. Bereiding: Maak van de aardappelen, de helft van de boter, de melk en de kerrie of nootmuscaat en eventueel de geraspte kaas een stevige aardappelpu ree. Stort ze op een met wat bloem be strooid bakblik en vorm er een ring van. Plak de einden goed aan elkaar. Maak er met een houten vork strepen of figuurtjes op. bestrijk den ge vormden ring met wat melk en plaats hem in den oven om bruin te worden. Snipper intusschen het uitie fijn en fruit het in de andere helft van de boter. Voeg er een of twee eetlepels bioem bii. maar zorg. dat ze niet bruin wordt. Giet er bii kleine scheutjes de melk bii en blijf roeren tot éUn dikke IN DEN TULPENWEELDE ONLANGS is er door het Centraal Bloembollen-comité een circulaire verspreid onder den titel „Bloemen in Uw Huls en Hof" als propaganda voor een toenemend gebruik van bloembollen in huis en tuin. Aan deze opwekking willen we natuur lijk gaarne gevolg geven, want nu er minder geëxporteerd kan worden dan an dere jaren, moeten wij allen meehelpen om onze vaderlandsche cultures in stand te houden, hetgeen allerminst een opoffering bet eekent! Wie de cultuur in huis te moeilijk vindt, of er geen geduld voor heeft, moet toch zeker wat bolgewassen in zijn tuin ver werken, waar hij na het planten verder geen omkijken naar heeft, en die toch even dankbaar zullen bloeien. Geen enkel bolgewas levert zulk schit terend materiaal voor den tuin als de tulp, waarvan de vroegste in Maart al be gint te bloeien en de late soorten nog tot begin Juni met bloemen getooid ziin. in een verscheidenheid van vormen, die we nergens zoo zullen aantreffen- De cultuur van tulpen in den tuin is al heel eenvoudig en het planten zal ook geen moeilijkheden opleveren, als we den grond maar goed losmaken. Op zeer zwo ren grond kunnen we turfmolm of zand toevoegen, terwijl we er op moeten letten, dat we niet elk jaar de bollen op dezelfde plaats planten, zonder de aarde te ver- verschen. Hetgeen vooral bii tulpen van zeer veel belang is. omdat zij anders óf in het geheel niet opkomen, of achterlijk blij ven. df kleine bloemen voortbrengen. Wie extra for sche exemplaren en groot e bloemen wenscht. kan in het voorjaar na verwijdering van het winterdek bemesten met zwavelzure ammoniakkorrels. Ook kunnen we dadelijk na het planten A S.F.- korrels strooien en dit in hét voorjaar nog eens herhalen. De bollen worden 7S cm. diep geplant en 10—12 cm. uit elkaar. Wanneer we zc voor perkbeplanting gebruiken, nemen we liefst één kleur of hoogstens twee. om een rustig en smaakvol geheel te verkrijgen- In de border versnippperen we het geheel ook liever niet. door te veel kleuren toe te passen. Groote groepen in goed harmo nieeronde tinten zullen liet meest effectvol ziin. Daarom kiezen we bii voorkeur soor ten. die op verschillende tiidstippen in bloei komen en'die we in elke catalogus kunnen vinden. saus verkregen is. Voeg er de thym bij en laat de saus nog even doorkoken. Doe er de visch in en de fijngehakte peterselie en laat de visch goed heet worden zonder dat de saus kookt. Plaats den aardappelkrans op een ronden scho tel en leg de visch met de saus in het midden. Dien ze zoo heet mogelijk op. De benoodlqde visch even bestellen Alleen qevestlqd Utr.straat 40. Tel 4092 FEUILLETON DOOR R. ARDEN Zoo verachtelijk had nog niemand Pe ters aangezien. Dat had nog nooit iemand gedurfd. En die vent. die Peteis' temperament leidde zijn hand en deze kwam met een luiden slag terecht op de licht gepoederde wang van den filmster. Don Alvarez was bijna geval len, maar hij herstelde zich en wist zijn evenwicht te hervinden. Peters hield er rekening mee. da» de Don nu met ge balde vuisten op hem in zou gaan, de Pon. die immers bijna in iedere filtn een booswicht met een magisiralen vuistslag tegen den grond velde. Maar Don AIva rez wreef slechts over zijn wang en zag er het eerste oogenhlik zeer verrast uit Dat had hij niet verwacht! Een heel ge woon mensch vergreep zich aan hem den lieveling van gansrh Amerika! Aan hem. den man dien zooveel vrouwen in haar avondgebed gedachten, welke vrouwen overigens toch geheel normaal waren! Don Aivarez was, zooals gezegd, verbluft. Daarop werd hij echter zeer bleek. „Daar zult u voor boeten," zei hij zacht, maar heftig. „Ik zal een aanklacht tegen u indienen." „Jammer," hoonde Peters, „ik dacht, dat u den moed zoudt hebben, één keer eens zonder salaris te vechten. On gelukkigerwijs heeft u uw „doublé" niet hier. anders zou die vermoedelijk wel voor u invallen. Dpt is het hittere onder scheid tusschen schijn en wezen. Don Alvarez keek om zich heen. Wet twintig menschen keken vol verwach ting naar hem. De held van vele films zou die werkelijk niet de eer van den laagsten kleinen scheepsjongen bezit ten? Nee. hij bezat die niet. Hij keerde zich vlug om en ging er vandoor. Bij de deur wendde hij zich nog eenmaal om Thans was hii een heel gewone man met menseheliike reacties Hij hief drei gend zijn hand op en riep: ..Daar zult u duur voor boeten!" Peters lachte. Een paar andëfe, man nen larhfen eveneens. Alleen Miss Ba« ley lachte niet Z© keek haar ideaal met groote ontstelde oogen na en wiern dan den degen on den grond, dat het klei terde. om dadelijk daarna eveneens weg te snéllen. Edna sehudrle vertwijfeld haar hoofd „Wat een schandaal!" zei ze zacht te gen Peters. ,.U had om mij moeten den ken. meneer Stevens. Ik zal na deze reis nu wel ontslag krijgen! Hebt ii er niet aan gedacht, dat ze mij eruit zullen gooien?" Ze keek Peters in fcijn oogen „Ik ga er waarschünliik uit. maar ik hen u toch dankbaar. It hebt hem er behoor liik van langs gegeven, dien opgeblazen vlegel'" „Ik wil toch met ic trouwen", zei Po ters, eveneens zachtjes. „Dan kan ik toch niet toelaten, dat die modepop zich gedraagt als een Indische prins!" „Ga nu weg", smeekte Edna, wier ge zicht thans geheel verbleekt was. „Denk er nog maar eens over na. mijnheer Stevens, wij -r wij kennen elkaar im mers nog maar zoo kort. En wanneer u hij uw besluit blijft, dan moet ik er nog over nadenken. Tk vind je wel lief. maar vreeselijk heftig." fluisterde ze. al* in zichzelf. „Ik heb er vannacht over nagedacht fluisterde Peters. „Ik ben tot rie overtui ging gekomen, dat jij pre-ies het meisje bent. dat ik zoek. en dat wij samen heel gelukkig zouden zijn. Ik houd namelijk van je. moet je weten. Eigenlijk had ik het je vandaag nog niet willen zeggen maar na die geschiedenis met d|pn idioot van een vent. zou het natuurlijk fiin zijn als ik een antwoord zou krij gen!" „Vil moet ip werkelfik weg." F.nda knikte twee dames toe. die zoo juist waren binnen gekomen. Goeden mor gen. Ladv Alstor. goeden morgen Miss Beatrice." En tot Peters: „Als 11 nu ver dwjjnt, dan neem ik uw aanzoc* mis srhien aan, mijnheer Stevens." Peters lachte. Daarna begaf hii zich naar den anderen kant van de zaal en ging het klpedhokiehinuer Dat gebeurde des vnormlddpgs om elf uur Twaalf uren later, des avonds om elf uur. vertoefde Pete-s al niet meer op de .Santa Barha**." HOOFDSTUK X. Edna Bosch moest een kruisverhoor bij den kapitein ondergaan. Kapitein Sherman kwam aan het eind daarvan tot de conclusie, dat Edna er geen •ïchiild aan had. dat de halfgod uit Hol lywood ziin oorvijg bad gekregen. Het onderhoud had een heele poos geduurd en het was inmiddels tien uur gewor den.Daarna was Edna op toet dek gaan wandelen, daar ze aannam, dat mr. Stevens daar op haar wachtte. Maar inr. Stevens kwam niet. mr. Stevens soheen andere dingen te doen te hebben. Edna wachtte tamelijk lang en ze vond, dat ze heel leelijk behandeld werd. Het liefst had ze geschreid. Mr. Stevens had haar een aanzoek gedaan, zij was besloten, haar hartje in zijn groote toanden te leggen, en nu liet hij zich eenvoudig niet zien. Waarom liet hij zich niet zien? Natuurlijk alleen, omdat hij spijt had van zijn overijlde v\ oorden. Hii wilde er niets van weten, hij was te laf 0111 het haar te zeggen, en nu bleef hij haar uit den weg. Edna, zei Edna tot zichzelf, je bent ook een domme gans. hoe kun je nu juist op mr. Stevens uit de Yereenigde Staten verliefd worden, een heer, die in een luxe hut reist! Heel goed dan. je hebt een lesje gehad, je moet in de toe komst niet precies ieder woord meer gelooven, zulke hebben hebben er vaak plezier in. grapjes te maken, die van slechten smaak getuigen. Edna o\er dachj dat alles, maar het troostte, haar nauwelijks. Vroeger had ze niet geloofd aan liefde op het eerste gezicht, maar nu geloofde ze er wel aan. Jammer ge noeg beslaat er zoo iets. dacht ze, jam mer. jammer. Zij wilde juist het dek verlaten, om in haar hut in alle stilte een beetje uit te huilen, toen er iemand op haar toe kwam. Ze herademde. Daar kwam hij toch; dit gebrek aan stiptheid zou ze hem nog wel afwennen, zeker! Toen de nieuw aangekomene daaron voor haa' stond en pen huicing maakte, was ze teleureeste'd Hef was niet Mr. Stevens het was slechts zijn secretaris. „Par don", zei hij, of ze niet wist, waar mr. Stevens was. Hii zocht zijn chef al een half uur lang, maar kon hem nergens vinden! Edna schrok hevig. Ze had Mr. Ste vens dezen avond nog niet gezien! „Dan moeten we dat Aan den kapi tein melden", zei de secretaris. „Ik heb al op alle mogelijke plaatsen naar hem gezocht." Edna's hart begon hevig te kloppen. Hij kon niet komen, er was beslist iets gebeurd. Haar verdenking van zooeven was belachelijk en een veel ergere ver denking kwam in haar op. Kapitein Sherman schudde eerst on geloovig het hoofd. Dat was toch alle maal onzin, die secretaris was zeker overdreven zenuwachtig, maar het kon toch geen kwaad, de stewards in bewe ging te zetten. Hii gaf derhalve aanwij zingen. Mr. Stevens te zoeken, maar op onopvallende wijze. Hii fluisterde met de chef-stewards. Hii had al veel din gen beleefd tijdens zijn \ele dienstja ren. Het kwam zoo nu en dan voor. dat sommige heeren bij een brandoefening uit bepaalde hutten kwamen, die niet de hunne waren. Daar moest je aan gewend zijn; in de wereld ging het pre cies zoo. Derhalve werd een heel uur lang ge zocht. Daarbij kwam' men tot de ont dekking dat er niemand in een ver keerde, hut zat én dat Mr, Stevens niet was te vinden. Het was een geheim zinnig geval. Kapitein Sherman voelde lust. het meubilair van zijn hut stuk te slaan. Zou die Grizzard, die verdachte vent. soms Vreeselijk» Dat beteekend© een catastrophe voor de ..Santa. Bar bara". dat zou het onmiddellijke ont slag voor den kanitein opleveren. Wat moest er gedaan worden? Daar zat mr Peters, de secretaris, met een bleek en opgewonden gezicht, daar zat Miss Ed na, nam haar zakdoekje en droogde volkomen zinloos haar tranen af, die toch steeds weer terug kwamen. Hoe het zoo kwam, dat de schermleerares schreide, begreep Sherman dadelijk. Weliswaar was het haar niet toege staan, in zulke nauwe betrekkingen met een passagier te treden, dat ze om hem scheien moest, maar dat kwam er nu niet op aan, er moest gehandeld worden. Sherman gaf ,aan een zijner officieren opdracht, vast te stellen waar Grizzard zat, en zoo mogelijk ook vast te stellen, wat Grizzard den vorigen avond had uit gehaald. Her werd vastgesteld en zelfs volkomen zeker: Grizzard had den gan- schen avond in dc speelzaal doorge bracht en had deelgenomen aan een klein hillard-tnurnoni. dat dc na®saciers zelf op touw hadden gezet. Hii had dc zaal geen oogenhlik verlaten dat konden de vier stewards, die hier hadden be diend en met groote snanning den strijd op het groene laken gevolgd hadden, een stemmig verklaren. Toen de wedstrijd al begonnen was, had men mr. Stevens ech ter nog gezien. Het leek er zoo dus wel op. dat Grizzard uitviel. Kanitein Sherman ontstak in een ver twijfelde woede. Kort na middernacht werd voor Casablanca het anker uitge worpen. Nu moest overwogen worden, wat er gebeuren moest. In ieder geval moest er iets gebeuren: Mr. Stevens moest gevonden worden, of men moest te weten zien te komen, waar hij geble ven was. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2