LAATSTE BERICHTEN Grieken trekken terug aan het Epirusfront Roosevelt behaalde de zege in 39 bondsstaten Gezant Koeroesoe over het drie-mogendhedenpact Berichten over chaotisch en toestand in Grieksch binnenland Het Italiaansche duikbootwapen in den aanval Herdenking der Russische revolutie Amerikaansche verkiezings uitslagen Nieuwe militaire bases voor de Ver. Staten? Huil hoopt op een vastberaden politiek Instemming met Rijksperschef dr. Dietrich Eiermarkt en eierprijzen J. y. d. SMITt De standaardisatie van de consumptiemelk Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 BELGRADO. 7 Nov. (D-N.B.) Naar de Politika meldt, heeft de Grieksche generale staf Woensdagavond bekend gemaakt, dat de Grieksche troepen op den linkervleugel van het Epirusfront zijn begonnen terug te trekken. De Politika en de Vreme melden een stemmig van de Grieksch—Joego-Slavi- sche grens, dat de gevechten aan het Macedonische front Woensdag voortdu rend aan felheid toenamen. De Italiaan- sche luchtmacht heeft de Grieksche stellingen met succes gebombardeerd. Aan het Epirusfront trekken de Grie ken terug. Nader meldt de Politika. dat de Grie ken ook op Macedonisch gebied reeds alle bruggen, alsmede alle belangrijke wegen ondermijnd en talrijke tankver sperringen opgericht hebben. Lerin is Woensdag viermaal door de Italianen gebombardeerd. De. Vreme meldt, dat de Italianen de Grieksche stellingen aan het Macedonische front met zeer goed gericht vuur hebben bestookt. De Grie ken hebben de inwoners van verschei dene dorpen naar het achterland over gebracht. De met. den diplomatentrein uit Grie kenland in Belgrado aangekomen Ita lianen verklaarden, dat de toestand in Griekenland chaotisch is. Naar Stefani in dit verband meldt, vlucht de Griek- veroorzaakt. De Politika merkt naar aanleiding van het gebeurde op, dat men geen motieven kan vinden voor een aanval op de vreedzame bevolking van een Joegoslavische stad, die wegens de totale verrassing van den aanval er in hPt geheel niet toe kwam. zich in veilig heid te brengen. In het geheele land hebben de slachtoffers van Bitolj smart en deelneming gewekt. Groote bestelling voor Amerikaansche bewapening WASHINGTON, 7 Nov. (D.NB.) - Het ministerie van oorlog heeft bij de Ford Motor Company vliegtuigmotoren besteld tot een totaal bedrag van 122,3 millioen dollar. TEGEN FLUISTERCAMPAGNES IN BULGARIJE. SOFIA, 7 Nov. (Transkontinent) De Bulgaarsche politie kondigt strengere maatregelen tegen fluistercampagnes aan. Dit is een gevolg van de Eugel- sche propaganda, die zijn uiterste best doet om onrust in het openbare leven te stichten. De straf voor de versprei ders van geruchten bestaat in inter- neering. ENGELAND SCHIET GRIEKENLAND 5 MILLIOEN POND VOOR LONDEN, 7 Nov. (D.N.B.). Offi cieel wordt medegedeeld: „Vijf millioen pond sterling zijn door de Britsche re geering als voorschot op financieele hulp ter beschikking van de Grieksche regeering gesteld". BERLIJN, 7 Nov. (V.P.B.). Naar aanleiding van de mecledeeling in het Italiaansche legerbericht van Dinsdag, dat Italiaansche duikboot.en in den At- lantischen Oceaan 24000 b. r. ton Brit sche scheepsruim te tot zinken hebben gebracht, herinnert de Giomale d'ïtalia. er aan, dat de Italiaansche d.uikbooten reeds 'in September de aandacht gétrok.- ken hebben, door het tot zinken bren gen van 50.000 b. r. ton. Er was toen echter nog niet zoo zeer sprake van een aanval, doch veeleer van voorbereiden de verkenningen. Deze phase, zoo schrijft (het blad, is hans afgesloten en hel Dinsdag bekend gemaakte succes van Italiaansche duik booten vormt, het begin van een groot opgezette actie van hét Italiaansche duikbootwapen in het Zuidelijk gedeel te van den Atlantischen Oceaan. De bemanning der Italiaansche duikboolen in nauwe kameraadschap met die van het Duitsche duikbootwapen sa menwerken. Het Romeinsche blad, her innert er nog aan. dat Ttalie bij het be gin van den oorlog 98 duikboot.en met een gezamelijke tonnenmaat van 63.451 ton ter beschikking had. Italiaansche cavalerie tijdens den op- marsch aan de AlbaneeschGrieksche grens. (Foto Scherl) sche bevolking overal uit de steden naar het platteland, vooral in Zuidelijke rich ting, alsmede naar Athene, dat tot dus verre nog geen Italiaansche luchtaan' vallen te verduren heeft gehad. Ook in de Grieksche hoofdstad heerscht een groote wanorde. Verkeersmiddelen ont breken. De zakenlieden hebben ondanks de verordeningen van den Griekschpn minister-president Metaxas hun zaken gesloten. De Italiaansche vluchtelingen maken melding van mishandeling hunner landgenooten door de Grieksche bevol king. Volgens de medecleelingen van deze vluchtelingen heeft de opgehitste volksmenigte genroheerd de woningen en zaken van de Ttaüanen in geheel Griekenland, alsmede Italiaansche scholen en zdfs consulaten te hestor- men. In Piraeus moest de Italiaansche consul met een revolver in de hand zijn consulaat iegen een woedende volksmenigte verdedigen. Op Kreta gelukte het een inspecteur van de fascistische organisatie met een handvol zwart hemden het huis der fas- cio te verdedigen tegen een stormloop der menigte. Ook in andere plaatsen spelen zich dergelijke tooneelen af. Tal rijke Italianen is lvel; gelukt in de ge houwen van het Italiaansche gezant schap te Athene te vluchten. Zij konden met den diplomatentrein naar het. va derland terugkeéren. De overige Italia nen zijn gearresteerd en in concentratie kampen ondergebracht, die meestal in de onmiddellijke omgeving van miltaire centra en voor den oorlog belangrijke installaties zijn aangelegd. De Joegoslavische minister van oorlog, generaal Milan Neditsj, is afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de reserve-generaal Pe ter Pesjitsj, die reeds in handen van minister-president Zwetko- witsj den eed heeft afgelegd. Pes jitsj was reeds in de jaren 1922 1924 minister van oorlog en was een van de naaste medewerkers van koning Alexander. Do Joegoslavische militaire, autoritei ten deelen mede, dat Woensdag twee maal een reelovreemde vliegtuigen in de nabijheid van het Prespan-meer over de Joegoslavische grens gevlogen is. Sinds Woensdagmiddag onderhouden Joegoslavische jachtvliegtuigen langs de geheele Joegoslavisch-Albaneesche grens een patrouilledienst en openen terstond het vuur op ieder vliegtuig, lat do grens schendt. De Politika en de Vreme melden, dat '•rt bombardement van Ritoli (Monn*- •i|0 on I-JA'I" fin lin-.o" "T Vfl O Z'li'l STV'i* groote verbittering en opwinding heeft MOSKOU, 7 Nov. (D.N.B.) In den grooten schouwburg te Moskou is gis teravond ter gelegenheid van den 23sten verjaardag der bolsjewistische revolutie een officieele plechtigheid ge houden. Aanwezig waren alle leidende staatslieden van de Sovjet;Unie met Stalin aan het hoofd, voorts de leden van de- regeering en de maarschalken. De feestrede werd gehouden door den oorzitter van het presidium van den oppersten Sovjet der USSR, Kali nin. Deze wees in de eerste plaats op de economische prestaties van de Sovjet- Unie fn het afgeloopen jaar. Na zijn ge,- lioor bepaald të hebben bij de uitbrei ding van het gebiöd der Unie, verklaar de hij, dat de oorlog tusschen de leiden de Europeesche mogendheden voort duurt, en die in het. Verre Oosten reeds het. vierde jaar ingetreden is, zoodat vrijwel de geheele wereld zich in oorlog bevindt en eigenlijk alleen de Sovjet Unie een strenge neutraliteit, hand haaft. Onder de huidige internationale omstandigheden is het de taak van den Sovjet-burger de economische en mili taire macht, van zijn land te versterken Kalinin besloot zijn rede met een hoera op de bolsjewistische partij haar leider Stalin, waarop de toehoor ders laatsteenemde een langdurige ova lie brachten PADEREWSKI TE NEW YORK AANGEKOMEN NEW YORK. 7 Nov. (D.N.B.) Aan boord van een Amerikaansch schip is hier de vroegere Poolsche president Pa dorewski aangekomen. Paderewski be streed, als propagandist te zijn komen. Het schip had ook 3.5 millioen dollar aan goud uit Europa aan boord, ROEMEENSCHE GEZANT IN BERLIJN AANGEKOMEN BERLIJN, 7 Nov. (D.N.B.) De nieuw benoemde Roemeensche gezair Ie Berlijn. C.onstantin Grecianu. is gis leren in de rijkshoofdstad aangekomen Namens den rijksminister van huiten- landsche zaken werd de gezant op het, vliegveld verwelkomd door den chef van het prolocol, Vortragen, en den 'eeatierand von Halem. De zaakgp.las- licde van Roemenië, alsmede het vol 'allisre pprsoneel van het Roenïpenschp •rzantsphap waren eveneens ter ont vangst op het vliegveld aanwezig. NEW YORK, 7 Nov. (D.N.B.) Na een tusschentijdsche telling om 23 uur Woensdag (New Yorkschen tijd) be schikte men over de uitslagen van 118.001 der 127,245 kiesdistricten. Roo sevelt had toen 25.694747 stemmen ver kregen en Willkie 21.427.832. Van de in den Senaat te bezetten 36 zetels verkregen de Democraten er 22. de Republikeinen 12 en de progressie ven 1. Omtrent een zetel is de beslis sing nog nipt gevallen. Van de in het Huis van afgevaardigden te bezel ton 485 zetels verkregen de Democraten er 261. de Repuhlikeinen 160. dp. arbeiders nartii. de onafhankelijken en de pro gressieven elk 1. Van 11 zetels is nog niets hekend. Volgens de tot dusver hekend zijnde verkiezingsuitslagen ziet de samenstel ling van den nieuwen Senaat er voor- loopig als volgt uit: Republikeinen 27 zetels (tót dusver 25) Democraten 66 netels (tot dusver 69) Progressieven 1 zetel (tot dusver 1) Onafhankelijken 2 zetels (tot dusver 1) NEW YORK. 7 Nov. (D.N.B.) De New York Times mtldt uit Washing ton, dat spoedig de totstandkoming te verwachten is van een accoord tus schen Ver. Staten en de Spaansch- Amerikaansche landen, waarbij den V.S. wordt toegestaan, lucht- en vloot- hases dezer landen te gebruiken, inge val dit in het. belang der verdediging van het westelijk halfrond noodig ge acht wordt De vliegvelden en marine- bases zouden door de naties, waaraan zij toebehooren, zelf bestuurd worden De V. S. zouden technische adviseurs ter beschikking stellen, zoorira zij ver langd zouden worden. Eveneens lucht afweergeschut en ander verdedigings materiaal, z/'odra ne wapenproductie van Amerika dit mogelijk- maakt. De New York Times meldt voorts, dat, de S. aan de overige Amerikaansche staten beloofd hebben, dat ook deze gebruik mogen maken van de onlangs door Engeland verpachte militaire ba ses op het Westelijk halfrond. De ge vierde onderhandelingen betreffende het bedoelde accoord met de verschil lende Amerikaansche staten maken goede vorderingen. De onderhandelin gen met, de Dominicaansche republiek zijn op het punt te worden afgesloten. NEW YORK, 7 Nov. (D.N.B.). Het tellen der stemmen is nog steeds niet af geloopen. In den tot nu toe vastgestelden uitslag zal echter nauwelijks nog belang rijke wijziging komen. Derhalve heeft Roosevelt de overwinning behaald in 39 bondsstaten met de stemmen van 468 kiesmannen, o.a. in de staten Michigan, Wisconsin en New Jersey, waarom tot het laatste oogenbük toe gestreden is, Willkie zegevierde in 9 staten, namelijk in Colorado, Indiana, Iowa, Kansas, Maine, Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Ver mont en Nebraska. Roosevelt verkreeg tot dusver 23,175 millioen stemmen, Will kie 19,388 millioen. Bij de nieuw te bezetten 34 gouver- eursposten is de uitslag van de stem ming ten deele nog onbeslist,. In Massa- schusetts nam de telling der stemmen dergelijke vormen aan, dat de nog onge leide stemmen onder bewaking van po litie geteld moesten worden. Tot dusver zijn 11 democratische en 10 republikeim sche gouverneurs gekozen. In den Se naat hebben de Republikeinen waar schijnlijk 2 van de 36 zetels, waarom de strijd ging, gewonnen. In het, Huis van Afgevaardigden wonnen de Democraten 20 nieuwe zetels, de Republikeinen 8, zoodat, de meerderheid nog meer naar de Democratische zijde verschoven wórdt. Toespraak van Willkie In een korte radiotoespraak verklaar de Willkie Woensdag, dat hij den uit slag van de verkiezing zonder bitterheid heeft aanvaard. De keuze van het volk bewijst de „levenskracht van de demo cratische beginselen en het vertrouwen in het tweepartijen-systeem". Hij be dankte de duizenden, die hem hebben gesteund. „Ik weet, dat millioenen Ame rikanen verder zullen werken voor de eenheid van het Amerikaansche volk. voor de uitbreiding van de verdediging van Amerika, voor hulpverleening aan Engeland en voor het terzijde stellen van de tweedracht in eigen gelederen. Vervolgens verklaarde Willkie aan journalisten, dat hij trots was op den door hem gevoerden „kruistocht" en ge loofde, dat, de door hem bepleite begin selen tenslotte zullen triomfeeren als zij.nde onvermijdelijk voor het voort duren van een „vrijen levensvorm". President Roosevelt heeft Willkie tele grafisch bedankt voor het gelukwensch- leiegram, dat deze hem ter gelegenheid van zijn herkiezing heeft gezonden. Te vens heeft Roosevelt den Republikein- schen candidaat voor het vice-president- schap, McNary, bedankt, die reeds in den nacht van den verkiezingsdag zijn ne derlaag toegaf en Roosevelt telegrafisch zijn gelu'kwensch'en deed toekomen. Verklaring van Huil Minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft gisteren op de persconferen tie een verklaring afgelegd. „Ik hoop," zoo zeide hij, „dat de geweldige verant woordelijkheid. die in rle tegenwoordige internationale crisis op alle Amerika nen rust, persoonlijke gevoelens van tricimf of van ontgoocheling over den litslag der verkiezingen zal overscha duwen". Huil acht. het veelbeteekenend, dat de buitenlandsche politiek van Amerika, waarvan de beginselen door beide candidaten werden onderschreven, Dinsdag door de natie is goedgekeurd. Thans, nu de verkiezing voorbij is, kunnen regeering en volk hand in hand eraan bij het vastberaden voortgaan met deze buitenlandsche politiek. Deze koers vormt de grootste bijdrage, die de Ver- eenigde Staten konden leveren voor het herstel van stabiele internationale be trekkingen. die zoowel voor Amerika als ook voor alle naties van vitale be- teekenis zijn. „Ik doe, aldus besloot Huil zijn ver klaring in een geest van volmaakte on partijdigheid opnieuw een heroep op ge heel Amerika om in gemeenschappelijk streven de beginselen en maatregelen ten uitvoer te leggen, waarvan het suc ces alles beteekent voor den vrede en de veiligheid, alsmede voor de welvaart van het Amerikaansche volk." CHILI WIL AANSPRAAK MAKEN OP ZUIDPOOLGEBIED SANTIAGO, 7 Nov (D.N.B.). Volgens een bericht van Associated Press is de Chileensche regeering voornemens of ficieel aanspraak te maken op al het Zuidpoolgebied tusschen Zuid-Chili en de Zuidpool, liggende tusschen 67 75 graden z. b. BERLIJN. 7 Nov. (V.P.B.) In Ber- iijnsche politieke kringen heeft een ar tikel de aandacht getrokken, dat de kei zerlijke Japansche gezant te Berlijn, Saboero Koeroesoe, in het tijdschrift „F.uropaeische Revue" over het drie- mogend hedenpact, gepubliceerd heeft. Het artikel van den Japarischen staats- man, dip op de politieke ontwikkeling cn de oorzaken ingaat, die. tot het drie- mogendhedenpact geleid hebben, en die de bijzondere verhoudingen en motie ven, die Japan betreffen, uitvoerig schil dert, is-, zoo verklaart men te Berlijn, wegens verschillende opmerkelijke for- muleeringen en vaststellingen van bui- en gewone bet eekenis. De gezant stelt onder meer vast: ..Niet alleen door deze militaire en geestelijke kraebt vormt het driemogendhederipact een eenheid, veeleer omvat het ook ma terieel gezien een continentaal blok JananDuitschlandItalië met de he vriende natie Sovjet-Rusland, dat on eindige mogelijkheden voor de onlslui ting van natuurlijke rijkdommen biedt" Dez§ opmerkingen hebben in Berlijn- sche kringen sterk de aandacht getrok ken wegens de positieve houding ten opzichte van de Sovjet-Unie, die daar uit spreekt Hiermee in overeenstem ming is de verdere verklaring van den .Tananschen staatsman, dat in het drie- mogendhedenpact iets tot stand is ge komen, dat boven de gezamenlijke kra.cht van de drie mogendheden uit gaat,. Van beteekenis acht, men te Berlijn ook de verklaring, dat. Japan in het Oosten met zijn 6terke marine, die door het conflict, met China niet is aange tast, gereed staat, een verklaring, die even als de hierboven geciteerde zin snede, de onjuistheid bewijst van de Brit sche en Amerikaansche beweringen, dat het drie-mogendhedenpact niets in den toestand veranderd zou hebben. Van belang is verder de mede- deeling, dat Japan de vurige wenseh koestert Nederlandss h-In d i en Fransch-Indn-China hef lot van China te besparen. Japan heeft de bedoeling z.oo stelt Koeroesoe vast. onder de volken' van het Oosten in het Groot-Oost-Aziatïsche levens- gebied een vredesrijk op te richten, waarin deze volkeren elkaar onder ling ondersteunen en met elkaar kunnen samenwerken. Dat is in groote lijnen de nieuwe ordening, die Japan ter hand heeft gpnomen. Met het oog op het misbruiken van de berichtgeving en bet propaganda apnaraat om daarmee de openbare mee- ning »e vergiftigen verklaart Koeroesoe in volledige overeenstemming met d herhaalde verklaringen van den Duit schen perschef Dietrich, dat. bij de eb haften over de toekomstige vrede voor zorgen getroffen moeten worden, ten einde de nropaganda-instituten door in ternationale overeenkomsten te doen controleeren. BINNENLAND AUTORIJDEN ZONDER BENZINE Men moet toch altijd toestem ming aan de bevoegde instanties vragen AMSTERDAM, 7 Nov. Men schrijft ons: Het benzinevraagstuk heeft er toe geleid, dat thans vele auto's uitgerust zijn met generatoren, welke gestookt worden met hout of turf. De onderdee- len voor-het vervaardigen van deze ge neratoren zijn echter in beperkte mate voorradig, terwijl ook de benoodigde brandstoffen, in verhand met de aan wezige voorraden, niet ongelimiteerd verbruikt mogen worden. Voor den in bouw van een gasgenerator is dus een vergunning noodig. Wil men zulk een vergunning verwerven, dan wendt, men zich, na een daarvoor bestemd formu lier te hebben ingevuld, tot den Rijks- hoofdinspecteur van het verkeer van de provincie, waarin men woont, op welk formulier de gegevens over den wagen moeten worden vermeld en de reden, waarom men tot inbouw van een gene rator wenscht over te gaan. Dit formulier wordt doorgezonden aan de Rijksverkeersinspectie in dezelfde provincie, welke nagaat, of de inbouw van een gasgenerator verantwoord Personenauto's en kleine bestelwagens ontvangen gewoonlijk geen toestem ming. De Rijksverkeersinspectie zendt op haar beurt de goedgekeurde formu lieren door naar een derde instantie, het Centraal bureau voor Industrialisa tie (C.I.V.I.) te Den Haag, hetwelk uit eindelijk de vergunning voor het aan brengen van een gasgenerator verleent Een andere oplossing voor het ver vangen der benzine is het lichtgas, dat in een ballon boven op den wagen mee gevoerd kan worden, of wel samen geperst in cylinders. Twee kubieke meter lichtgas staat ongeveer gelijk met een liter benzine, zoodat. het rijden op lichtgas goedkooper is. In verband met de geringe hoeveelheid lichtgas, welke in ballons meegevoerd kan worden, zullen de auto's welke ermede zijn uit, gerust slechts kleine afstanden kunnen rijden. De aanlegkosten zijn echter zeer gering, terwijl geen toestemming noodig is van de C.I.V.I.doch alleen van de Rijksverkeersinspectie. In gecomprimeerden vorm kan men een veel grootere hoeveelheid lichtgas, meevoeren. Voor dit doel worden cy linders in den handel gebracht, welke een druk van 125 tot. 200 atmosfeer kun erdragen. Een nadeel is echter weer, dat de vulling slechts kan geschieden in die plaatsen, waar men over compres sors beschikt. De aanschaffingskosten voor een installatie, welke bestaat uit een of meer cylinders of drukvaten, een erluceerventiel, een gasmenger met re gelkleppen, een manometer tevens voor raadmeter, een afsluiter en de noodige leidingen, bedragen buiten de cylinders circa 150 gulden. In den handel zijn cvlinders met. een inhoud van 36 kubieke meter bij een druk van 200 atmosfeer verkrijgbaar. Een auto, welke een verbruik van een op zeven heeft, kan hiermede dus on geveer 130 km. afleggen. Hit. plaatsen van 450 kg. wegende in- ■tallatie geschiedt in den koffer of on der de achterzitting. Men dient, echter eerst toestemming vin de C.I.V.I. aan te vragen, alvorens tot verbouwing over te gaan. Voor het vervaardigen van 1.000 ku hieke meter lichtgas zijn namelijk 2500 k.g. kolen noodig en indien de aanvra gen voor vergunningen talrijk zouden worden, zou de kolenvoorziening gevaar kunnen loopen. zoodat ook hier regelend dient te wordpn opgetreden. Tenslotte wiizen wii nog op de moge lijkheid den wao-en uit te rusten met accu's, welke onder den motorkap nlaatst kunnen worden, nadat de motor is verwilderd, F,en kleine personenauto kan met twaalf zes volt accu's een af stand van 60 a 70 kilometer afleggen. Oud wethouder van Hilversum overleden HILVERSUM, 7 November. Alhier is op 76-jajrigen leeftijd, overleden de heer J. v. d. Smit Jr.. oud-lid van den gemeenteraad en oud-wethouder. Wijlen de heer v. d. Smit, was destijds een bekend makelaar in deze gemeen te. Hij werd raadslid in 1901, en heeft ruim 18 jaren 'deel van den raad uitge maakt. In 1911 is hij tijdelijk wethou der geweest, en voorts heeft hij deel uitgemaakt van het college van B. en W. van 1914—1920. De teraardebestelling van het stpite- lijk overschot vindt Zaterdag plaats, om halftwaalf, op de nieuwe algemeene be graafplaats aan de Boschdrift. GEEN AFFICHE-PRIJSVRAAG VOOR WINTERHULP NEDERLAND 's-GRAVEXHAGE, 7 Nov. De pers dienst van de Winterhulp Nederland meldt: Naar aanleiding van een in de pers verspreid onjuist bericht over een af fiche-prijsvraag voor de Winterhulp Ne derland. wordt, medegedeeld, dat, een dergelijke nrijsvraag niet is uitgeschre ven, terwijl het voorlonpig evenmin in het voornemen ligt daartoe over te gaan. Aanbiedingen in dien zin kunnen dus geen doel hebben. OMTREK SCHERPENZEEL, 6 Nov. Nu de nieu we prijsregeling en distributie van eier.en in werking is getreden, vertoont de eier markt weer een geheel ander beeld. De e weken verliep de handel nogal vlot, na de nieuwe regeling waarbij aan den producent niet meer dan 1.05 per kg. mag .ui n betaald, echter stroef. Deze vastge stelde prijs was oorzaak, dat in 't alge meen de marktprijzen, vergeleken bij die van 30 Oct. 1.1. ongeveer 0.80 per 100 stuks terugliepen. Verschillende personen bleken niet bereid, hun waar voor deze sterk ver minderde prjjzen van de hand te doen. Om halftwaalf waren dan ook ver schillende partijen nog niet verkocht. Toch konden de handelaars niet hooger bieden, hetgeen duidelijk wordt, wan neer men den prijs van een ei van nor maal gewicht, nam. 62 gram, berekent. Dit wordt 0.062X/ 1.05 0.0651. Slechts voor partijen met een gemiddeld gewicht van 70 gram, wat zeer hoog is, kon 7.35 per 100 stuks worden be steed, maar zulke partijen z\jn zeld zaam. De marktprijzen liepen van 6.30 tot 7.25 en daaruit blijkt wel, dat er door den han del niet meer kon worden geboden. Of de producent er^mee uit kan, is éen andere vraag. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN OVERIJSSEL ZWOLLE, 7 Nov. Gedeputeerde Sta ten van Overijssel hebben in overleg niet den. secretaris-generaal van het, Departe ment van Binnenlandsche Zaken, een plan opgemaakt tot wijziging van de grenzen van verscheidene gemeenten in de provincie. Eenige gemeenten zullen volgens dit plan verdwijnen. .Zoo zal.o.rh Zwpllerkerspel bij de ge meente Zwolle worden gevoegd: voorts bestaat o.m. het voornemen de gemeen ten Ootmar.sum en Denekamp samen te voegen, evenals Goor en Diepenheim. De betrokken stukken zullen de?.e week aan de gemeentebesturen worden toezon den voor advies. Dit advies van /e' ge meente' turen cn de gemec-~( e raden moet binnen zeer korten termijn wor den ingezonden, waarna een definitieve beslissing zal volgen. De gemeente Öldenzaal. welke sinds vele jaren pogingen heeft gedaan om een gedeelte van de gemeente Losser te ver- krygen, zal thans pinde Mik haar zin krij gen. De buurtschappen Noord- en Zuid- Rerghuiz^n zullen o.m. volgens het. plan van Gedeputeerde Staten bij Öldenzaal worden gevoegd. Naar het Vaderland verneemt zal met ingang van 24 November a.s. de stan daardisatie van dê consumptiemelk wor den ingevoerd. UITBETALINGEN VOOR GEVOR DERDE AUTO'S Regelmatig vinden thans via de ge meentebesturen uitbetalingen plaats van de 'schadevergoedingen voor gevor derde motorrijtuigen. Zulks betreft zoo wel de motorrijtuigen, welke gedurende en na de krijgsverrichtingen door de Duitsche Weermacht werden gevorderd (R-verrichtingen) als die. welke werden aangekocht door of namens den „Gene ral bevollmachtigte fur das Kraftfahr- wehsen", Vossiusstraat 55 te Amster dam. In het algemeen wordt bij de uitbeta ling de eisch gesteld, dat men ka.n aan- toonen het voertuig in vollen eigendom (dus niet. in huurkoop) te hebben beze ten. Het verdient, dus aanbeveling aldus schrijft, ons de K.N.A.C.. ervoor te zor gen, dat, men daartoe de nooodige be wijsstukken ((Tuitanties*of anadere ver klaringen van den leverancier, waarin het motorrijtuig duidelijk is omschre ven) kan over leggen. Indien men het motorrijtuig in huur koop had, dient men zulks te vermelden bij de uitbetaling onder vertoon van de noodige bescheiden, als bijv. het huur koop contract. VERVANGING VAN DOOR DE WASCH BESCHADIGDE TEXTIELGOEDEREN 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. Het Rijksbureau voor de distributie van tex- tielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen inzake aanschaffing van textielgoederen ter vervanging van die. welke in de was- scherij ernstig beschadigd ofwel gehepj zoekgeraakt mochten zii'n, medegedeeld, dat de aldus gedupeerden aan de plaat selijke distrihntiediensten een speciale vergunning kunnen, aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een verklaring van de wasscherij over te leggen. REGELING VAN ONTSLAG BIJ VORST Binnenkort zal. naar De Aannemer mededeelt, een verordening het licht zien, waarbij de materie geregeld wordt,, betreffende het ontslag bij vorst.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3