(stadsnieuws! Padvinder vond een pad naar 't hoofdkwartier Üqsunda Het drama te Soesterberg Visch beneden de maat Nachtelijke brand aan den Koppel Burgerlijke Stand Tragisch ongeval Last van Uw zenuwen? Selectie wedstrijddag van de Afdeeling Utrecht Amsterdams raad over de prijsstijgingen Gedenkteeken De organisatie der pensionhouders 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 XJ J KANTONGERECH1 Onreine melk naar de fabriek en vuile eieren op de markt J?EN tijdie zeieden heeft de jeugdige W- J-s v. H. uit Hilversum zich aan inslui ping geschuldiz gemaakt. Het geschiedde op een gedeelte van het landgoed Groene- veld. waar enkele bordjes bovendien dui delijk mededeelen. dat men dit terrein zon der vergunning niet mag betreden. Dus had v- H. zich aan twee zonden schuldig gemaakt, als het ware ..in één adem". De verbalisant had hem betrapt toen hij een boerderij binnendrong rustig klom hij door een raam Waarom deedt u dat?, vroeg de kan tonrechter. Er was geen andere ingang, biechtte de jonge man op. hetgeen eenige hilariteit onder de stamgasten en de toevallige be zoekers van het kantongerecht verwekte- De kantonrechter vond. dat deze jeug dige verdachte precies een echte inbreker leek. want zoo iemand belt ook nooit aan om ergens een vreemd huis binnen te komen. Maar toen kwam de aap uit de mouw. W. v. H. bleek een zeer onschuldige knaap te zijn, zelfs een padvinder, dus iemand, die op goede daden aast als een op bekeuringen helustte veldwach ter op jeugdige zondaars. Het, huis, dat hij binnendrong, zou het nieuwe hoofdkwartier worden. Ten bewijze had de hopman hem een brief meegegeven, waarin de zaak uiteen werd gezet en bovendien nauwkeurig werd beschreven over welke uitnemen de karaktereigenschappen deze jeugdi ge padvinder beschikt. Diep onder den indruk hiervan, meen de de ambtenaar van het O.M., Mr. Al- barda, dat hij onmogelijk meer dan 2,50 boete kon eischen. En bovendien 6telde hij de vraag of de hopman, in wiens opdracht v. H. zijn verboden speurtocht verrichtte, die rijksdaalder voor zijn rekëning zou willen nemen. Informeert U maar eenszei hij. Daar had de verdachte welooreji naar. Trouwens: er steekt absoluut een goed zakenman in dit knaapje. Hij had hedenmorgen bij zijn baas moeten ver zuimen ennu vroeg hij aan den kantonrechter, of dit niet vergoed kon ■worden Maar mr. Muller Massis zei. dat hij geen geld b*i »h had. Mest en Melk Dè melkboer v. K., uit Woudenberg, was er op betrapt, dat hij onreine melk aan een fabriek had afgeleverd. Van daag moest hij voorkomen, maar hij trok een gezicht alsof er geen onschul diger mensch ter wereld bestond. Boven dien probeerde hij den kantonrechter haarfijn uit te leggen, waarom iemand als hij onmogelijk van zooiets onzinde lijks verdacht kon worden... Een uit voerig verhaal dreigde het te worden, waarin een zeef (en nóg een zeef) de hoofdrol speelden. Maar de kantonrechter, mr. Muller Massis, onderbrak hem met de opmer king, dat er gegarandeerd koeienmest in de melk was aangetroffen. En dat is heelcmaal niet frisch, en onge zond zal het ook wel zijn. De melkboer zei. dat hij er niets van begreep. Al jarenlang leverde hij aan de fabriek en er was nog nooit een klacht hinnengekomen. In ieder geval werd hij veroordeeld tot een boete van 12.—. Moge dit feit ertne medewerken, dat de heer v. K. in den vervolge met groote nauwgezet heid, ijver en toewijding er voor zorgt,, dat de zoo hoog noodige scheiding tus schen melk en me6t bewaard blijft. Het vuile ei Vervolgens stond een zekere v. H., uit Nunspeet, terecht. Ook hij had de eer ste beginselen der hygiëne over het hoofd gezien. Hij had op de markt te Barneveld eieren ten verkoop aange boden, die onbeschrijfelijk vies waren. Te vies om naar te kijken, laat staan om aan te raken De keurmeester had dit ook opge merkt en daarom had hij de eieren. ^;e er opzichzelf wel wezen mochten, ge degradeerd lot. tweede klasproducten. Desondanks had v. H. eerste klasprijzen gevraagd, hetgeen misschien wel van een nijveren handelsgeest getuigt, maar overigens niet door de wet kan worden toegestaan. De ambtenaar van het O.M. wees met klem op het verkeerde van v. H.'s han delwijze. Op die manier wordt de naam van ons land als exportmogendheid door de modder gesleurd. Wat moet men in het buitenland wel denken, als de aangevoerde Nederlandsche eieren te vuil zijn om aan te raken De eierenhandelaar stond te kijken alsof hij wilde zeggen, dat een ei een ei blijft, nademaal de individualiteit van een ei onaangetast blijft, zelfs on der de dikste lagen vuil... Zelfs al had hij deze woorden uitge sproken. dan nog zou zijn vergrijp om precies dezelfde reden een vergrijp ge bleven zijn De ambtenaar eischte f 30boete en de kantonrechter oordeelde conform dezen eisch. Het kuilnet Het zaakje tegen den visscher F. R.. die ervan verdacht werd, tezamen met een collega zonder vergunning met een kuilnet te hebben gevischt. was al eens eerder voor geweest. Tal van getuigen a charge hebben reeds verklaard, dat volgens hun meening het vergrijp on- omstootelijk vast staat. Nochtans blijven F. R. en zijn collega ontkennen. Vandaag kwam do heer J. .W.. lijn- wachter bij de kus.tvisscherij, nu ook tegen het duo getuigen. Nochtans bleef F. R., bij zijn reeds afgelegde verklaringen. Volgens hem hebben alle getuigen k charge aan ..ge zichtsbedrog'- geleden. Mr. Albarna was het hier evenwel niet mee eens. Tal van getuigen heb ben met eigen oogen gezien, dat F. R. en zijn maat iets over boord wierpen en in zijn boot werden gereedschappen gevonden,, die nat waren en waarvan men mag aanemen, dat zij gediend hebben om te vlsschen met een kuil net. Dus achtte hij het feit. wettig en overtuigend hewezen en eischte hij een boete van f 15.— of 10 dagen hechtenis. Over acht dagen zal de kantonrech ter uitspraak doen Nood der tijden Vele Spakenburgers hadden zich te verantwoorden voor het venten met visch beneden de maat. Indertijd heb ben wij daar reeds uitvoerig over ge schreven en er toen op gewezen, dat de nood der tijden deze visschers tot deze overtredingen drijft, Daarop beriepen de verdachten zich ook hedenmorgen. Zij spraken van een on (zetlenden toestand van de visc'hventerij, hun insziens kon het niet erger. De kantonrechter zeide, dat daarmede met de veroordeelingen re kening gehouden werd. In normalen tijd zouden deze veel hooger gesteld zijn. Het betrof in hoofdzaak den verkoop van al of niet gerookte paling en snoek baars beneden de maat. Naar mate van de hoeveelheden, werden de boeten be paald. Zij varieerden van ƒ2 subs. 1 dag tot maximaal 12 subs. 6 dagen. Allerlei Een zekere juffrouw v. d. K. alhier, die zónder vergunning in haar woning drank verkocht, had, werd veroordeeld tot, 20 suhs: 10 dagen. De koopman S. uit Soest, die in de oor logsdagen van Mei j.l. een parabellum in zijn woning had gehad uit hoofde van het, feit dat. 'hij vroeger reserve-officier was hij had het wapen nimmer ge bruikt, het was antiek en hij had er nooit, munitie voor gehad werd ver oordeeld tot 15 subs. 10 dagen en ver beurdverklaring van het wapen. Mr. Kooien verdedigde de zaak van een bakker B. alhier, die op 19 Aug. j.l. ontslag zou gegeven hebben aan zijn knecht, omdat deze steeds te laat op het werk kwam en op een middag niet wilde overwerken. Pleiter legde een brief van den Direc teur-Generaal van den Arbeid over. waarin deze verklaard dat het. ontslag rechtmatig was en dat. de werknemer uit eigen beweging was heengegaan. Het O.M. eisfchte na re- en dupliek ƒ25 subs; 10 dagen. Over 8 dagen volgt de uitspraak. \7 ANNACHT om halfdrie is een ge- v deelte van de brandweer gealar meerd voor een brand in een garage, ge legen aan den Grooten Koppel op ter rein, dat vroeger onder Hoogland lag en nu tot Amersfoort behoort. Het vuur bleek zich ontwikkeld te hebben in een houten rookkast, waarin stukken vleesch te rooken hingen. Vermoedelijk is een stuk vleesch gevallen en ver brand. waardoor er een groot vuur ont stond. De politie verleende met den slangenwagen, assistentie. Onder leiding van haar commandant, den heer W. van Haselen P. Hzn.. heeft de brand weer het vuur met twee stralen van de motorspuit gebluscht. GEBOREN: Franqois, z. van Francois Bas- tinck en Albertha Hendrika Deen; Robert, z. v. Frnnsois Bastinck en Albertha Hendrika Deen; Carel Egbert Jan, z.v. Dirk van Luit en Aaltje Brandina van der Vegte. GETROUWD: Jacobus Antonius van den Bedem en Hendrika Geertruida Gerarda Bekkers; Folquinus Siemon Ligthart en Geertruida Wilhelmina Helmerhorst; Arie Jansen en Petronella Hillegonda Greeven; Duurt Holman en Aaltje van den Broek; Evert, van Ginkel en Hendrica Greefhorst. OVERLEDEN: Johanna van Ouwerkerk, oud 69 jaar, echtgenoote van Gerrit Knip- meüer; Pieter Hageman, oud 76 jaar, weduw naar van Catharina van de Hesseweg; Peter Varenkamp. oud 73 jaar, echtgenoot Evert je Hoolwerf. BIOSCOOP-VOORSTELLINGEN In verband met de verduistering zijn de aanvangstijden der bioscoopvoorstel lingen in Grand-. City- en Rembrandt theater gewijzigd. Wij verwijzen dien aangaande naar de desbetreffende ad vertentie in dit blad. De 71 jarige E. B. door verdrinking om het leven gekomen r T EDENMORGEN half negen heeft aan den Grooten Koppel een tragisch ongeluk plaats gehad. De 71-jarige schipper en brandstoffen- handelaar E. B., woonachtig aan den Grooten Koppel stond even over den spoorwegovergang met iemand in gesprek. Toen dit ge sprek afgeloopen was. heeft B. zich omgedraaid en is hij door nog niet opgehelderde oorzaak in het water van de Eem geloopen. Onmiddel lijk werd hulp verleend door om standers en schippers. Toen men er in geslaagd was den ouden man op het droge te halen, bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. VAN DE POLITIE Op de Kamp is gistermorgen een 6 wielige vrachtauto tijdens achteruit rijden tegen een 4-wielige vrachtauto gebotst. Laatstgenoemde kreeg aan de radiator averij. De schade is onderling geregeld. Aangifte werd van drie rijwielen. van diefstal CITY THEATER. Van Dinsdag 5 t.m. Donderdag 7 November vertooning van de film „Liebe auf den ersten Ton". Woensdagmiddag 2.30 uur. Zondag doorloopend, aanvangend im 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 én 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „De klauw". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor aiie meisjes geopend op Dinsdag- en Dortder- dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel- ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wüers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). DE WAPENROEM. 7 Nov. Jaarvergade ring van de Amersf. IJsvereeniging. 7.15 uur n.m. GRAND THEATRE. 7 Nov. Het Nederl. Tooneel. Opvoering van „Ik ben 17 jaar" 7.30 uur nam. MILITAIR TEHUIS. Kortegracht 12, 13, en 14 Nov. Bazar Remonstr. kerk. Geopend 10—12.30 en 2—5 uur. GILDEHUIS A.K.G. 16 Nov. opening van de geschenken-tentoonstelling. 2.30 uur Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhartft's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MARKTBERICHTEN FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 6 Nov. Winterjannen 15, tomaten 5095, snyboonen 35, druiven 16 24, Court de Paris 1221, andijvie 1016, prei 79, seldery 714, spinazie 711, groenekool 3051, boerekool 2066, knol- seldery 4048, wortelen 3749, bieten 51 52, roodekool 5152, spruiten 1619, uien 65, dubb. boonen 2035, sla 2746. MARKTBERICHTEN BARNEVELD BARNEVELD, 7 Nov.. Pluimveemarkt: Oude kippen per K.G. 0.901.50, jonge hanen 0.600.85, N.H. Blauwen per K.G. 0.751, jonge hennen 0.801.50, duiven, per paar, 0.25—0.35, tamme eenden 0.30— 0.55, wilde eenden (in jachttijd) 0.800.90, ganzen 2.253.40, kalkoenen per K.G. 0.70 0.90, tamme konijnen 13, wilde konijnen 0.800.90, hazen (in jachttijd) (6 pond) 3 3.75, fazanten (in jachttijd) 11.35. Aan voer 26000 stuks. Handel vrij vlug. Eiermarkt: Groote kipeieren 78, kleine kipeieren 67. eendeneieren 56. Aan voer 132 stuks. Handel eenigszins'weifelend. Veemarkt: Zeugen 4080, schrammen 1318. "biggen 813. Vette kalveren 40 45 ct. per pond. Nuchtere kalveren 520. Handel redelijk. EIERMARKT SCHERPENZEEL SCHERPENZEEL, Nov. Aanvoer 11000 stuks. Prijs groote 6.307.25, fhen- eiaren 5.506.70, eendeneieren f 5. FAILLISSEMENTEN Geëindigd N.V. De Wijksche Bank gevestigd te WJjk bij Duurstede. Curator 'Mr. J. W. Flieringa te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst na gedaan verzet met eene uitkeering van 5.919%. De Stichting Nederlandsche Handwerk Si garen Industrie, gevestigd te Utrecht, Cura tor mr. E. W. Hoenders te Utrecht. Beëin digd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst met eene uitkeering van S.b%. G. W. van Hal, wonende te Utrecht, Grut- tersdük 15, Curator Mr. H. J. A. Nolte te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken D. J. J. Best, wonende te Zeist, Montau- banstraat 17, Rechter-Commissaris Mr. D. Visser, Curator Mr. F. D. van Batenburg te Zeist. T. Davelaar Sr, vroeger wonende te Vleu ten, thans te Harmeien (Haanwtfk) B. 61b. Rechter-Commis9aris Mr. D. Visser, Cura tor Mr. A. F. van den Bosch te Woerden. W. Veldhuyzen. kapper, wonende te Baarn, Nieuwstraat 19, Rechten-Commissaris Mr. D. Visser, Curator Mej. Mr. R. W. de Boer te Baarn. E. C. W. Slijthuis weduwe H. de Boer. houdster eener bakkerij, wonende te Baarn, Noorderstraat 20, Rechter-Commissaris Mr. D. Visser, Curator Mr. H. C. Dietz te Baarn. De tienduizenden lichtgevende speldjes, voor de Leger des Heils-eollecte t« Amsterdam gaven de collectrices in tweeërlei opzicht licht werk (Foto Pax-Holland! Het ligt in de bedoeling der T. C. van de Onder-Afdeeling Utrecht van den N. V. B., om aan het einde van dit jaar (omstreeks Kerstmis of Nieuwjaar) te organiseeren een Se lectie-wedstrijddag, waarbij iedere categorie spelers uit de O.A.U. ver tegenwoordigd zal zijn. De volgende wedstrijden zullen gespeeld worden: „een wedstrijd tusschen twee jeugdploegen (leeftijdsgrens 19 j.)'\ „een wedstrijd tusschen twee com binaties uit de Ó.A.U." en „een wedstrijd tusschen twee elf tallen van X.V.B.-spelers". Deze wedstrijden zullen te Utrecht op één dag gespeeld worden en wel zooda nig. dat begonnen wordt met den jeugd wedstrijd. daarna den wedstrijd van de Qnderafdeelingsploegen en tenslotte de hoofdwedstrijd. Het programma zal zoo danig worden ingedeeld dat zoowel de jeugdploegen als de elftallen van de O. A. U. telkens het tweede gedeelte van hun wedstrijd zullen afwerken op het zelfde terrein, waarop later op den middag, doch aansluitend aan elkaar, de 'jaarlijksche ontmoeting tusschen het Utrechtsche Provinciale Elftal en het Utrechtsch Stedelijk Elftal zal worden gespeeld. Ongetwijfeld zal dit door het publiek op prijs gesteld worden en zal deze re geling voor de uitverkoren spelers een aanmoediging zijn, om hun uiterste best te doen, ten einde hun kans voor pro motie naar hoogere bondselftallen waar te nemen. Aangezien nog niet bekend is of ten aanzien van de competities de voorge nomen stopzetting van enkele weken zal worden doorgevoerd, kan nog geen juis te datum worden aangegeven, doch ver moedelijk zal hiervoor Donderdag 26 December (2e Kerstdag) in aanmerking komen. BINNENLAND In hooger beroep voor het Hof 5 jaar geëischt AMSTERDAM, 7 Nov. Het gerechts hof heeft vandaag met gesloten deuren de strafzaak behandeld tegen J. L., den 67-jarigen zwerver, die eind Februari van dit jaar een aanslag pleegde op de vrouw van een adjudant-onderofficier vlieger te Soesterberg. De rechtbank te Utrecht had hem op grond van ontoerekeningsvatbaarheid ontslagen van rechtsvervolging en zijn plaatsing in een krankzinnigenge sticht gelast voor één jaar en ter be schikkingstelling van de regeering. Het was een vreeselijk drama, dat zich in de woning van den vlieger, die zelf door de mobilisatie afwezig was. af speelde. Gedreven door goedheid had het echtpaar het tuinhuisje, bij de wo ning onder Soesterberg, tijdelijk afge staan aan den zwerver. Hij sloop op een avond de woning binnen, mishandelde mevrouw van der G. ernstig, bond haar en stal uit de woning een groot aantal kostbaarheden. Mevrouw van der G. kon zich pas vier dagen later bevrijden. Uitgeput door de mishandeling en het' bloedverlies werd zij opgenomen in een ziekenhuis in de nabijheid. Op 3 Maart werd L. gearresteerd in de Boschjes van Poot te den Haag. Het bewijsmateriaal tegen den zwerver was overstelpend, doch de man bleef ont kennen. De psychiater die hem onderzocht, verklaarde hem ontoerekeningsvatbaar. Voor het Hof handhaafde verdachte zijn ontkentening. halstarrig hield hij vol, dat hij van niets wist. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen.was van oordeel, dat ver dachte wel degelijk voor zijn afschuwe lijke daad aansprakelijk kan worden ge stold. Wegens zware mishandeling, aan randing en diefstal eischte hij vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikking §tel- line van de vegeering. Als verdediger trad op mr. F. B. Jonker. Arrest 20 Nov. Een voorstel tot loon- en steunverhooging be handeld AMSTERDAM, 7 Nov. Woensdag middag is de gemeenteraad wederom in vergadering bijeengeweest Bij de voordracht tot vaststelling van een verordening op het toekennen van een toeslag op pensioenen voor het jaar 1941 vroeg de heer De Groot zich af, of B. en W. geen rekening hadden moe ten houden met de verhoogde kosten van het levensonderhoud en evenals de volgende spreekster, mej. de Jong pleit te hij voor een tegemoetkoming op een of andere wijze. Wethouder Kropman sprak de hoop uit, dat de voordracht zou worden aangenomen, opdat den be trokkenen grootere moeilijkheden be spaard kunnen blijven. Verhooging van loonen en steun Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel van de heeren Ekering. Ten Hoorn en Thomass om B. en W. uit te noodigen ten spoedigste over te gaan tot een verhooging met tien procent der loonen van een bepaalde categorie van het gemeentepersoneel en bij de over heid aan te dringen op een verhooging van de steunbedragen op grond van het voortdurend stijgende prijspeil van de levensbehoeften. De heer Ekering wees in een toelichting op de groote moeilijkheden voor een bepaalde groep der bevolking, veroorzaakt door de dis tributiemaatregelen. De heer Steinmelz wees vervolgens op dè bezwaren, ont staan door de bepaling en verordening betreffende de stopzetting van salaris- verhooging. Hij herinnerde aan den duurtetóeslag van vijf procent, welke bij wijze van steun reeds toegekend is. Ook de heer van Eek wees op den overheids maatregel ten aanzien van snlarisver- hooging. Hij herinnerde tevens aar. de vele malen, dat het werkloosheidsvraag stuk in den raad behandeld is. Hij drong er bij B. en W. op aan alles te doen, om de noodlottige gevolgen van de stijging der prijzen te voorkomen. Wethouder Kropman verklaarde, dat het voorstel van den heer Ekering c.s. niet, dan na behandeling in de com missie kon worden aanvaard. Hij zeide. dat het indexcijfer weliswaar gestegen is. en dat inderdaad de prijzen in de hoogte gegaan zijn, doch men moet ook rekening houden met het door de distri- hutiemaatregelen verminderd gebruik. De raad is niet bevoegd tot uitvoering van het voorstel. Met het oog op de ver ordening betreffende de salarissen van den rijkscommissaris gaf hij den heer Ekering den raad het voorstel in te trekken. B. en W. verklaren zich in middels bereid deze loonkwestie bij de betreffende autoriteiten te berde te brengen' en hun op de stijging der kos ten van het levensonderhoud opmerk zaam te maken. De heer Ekering verklaarde zich ver volgens bereid, de redactie van het eer ste voorstel in zooverre te wijzigen, dat „bij de overheid de noodige stannen ge daan zullen worden." Volgens Wethou der Kropman bestond er na deze wijzi ging geen bezwaar het voorstel over te nemen. LEDEN DER N.S.N.A.P. BIJ DE N.S.B. 'S-GRAVENHAGE. 6 Nov. De pers- dienst, van de N.S.B. meldt: Dezer dajen verscheen in de pers het bericht dat de N'.S.D AP. Duitschland, (bedoeld is N.S.N.A P. Duitschland) een organisatie van in Duitschland wonende Nederlanders onder leiding van H. P. M. Mullerij, zich onder leiding heeft ge steld van dr. van Rappard. In hetzelfde bericht wordt de N.S.N.A.P. de sterkste nationaal-socialistische groep Nederlan ders in Duitschland genoemd. In tegenstelling met het bovenstaande kan officieel worden medegedeeld, dat de geheele leiding van de groep Duitsch land der z.g. Kruyt nartij. bestaande uit de heeren Mullerij. Wouters. Vincken en Blokker zich bij de N.S.B. heeft aange sloten Overeengekomen is, dat de leden der N.S.N.A.P. (Kruyt). in Duitschland zich eveneens hij de N.S.B. zullen aansluiten en wel in dier voege, dat de ex-leden der Kruyt-partii die voor 10 Mei 1940 reeds tot deze N.S.N.A.P. behoorden .gewoon lid kunnen worden van de N.S.B. De andere worden als ..begunstigers 1940" ingeschreven. De N.S.B. is thans door de autoriteiten in Duitschland als de eenige nationaal-socialistische orga nisatie van Nederlanders erkend. IR. B. J. M. RENSER OVERLEDEN NIJMEGEN, 7 Nov. Hier ter stede is op 63-jarigen leeftijd overleden ir. B. J. M. Renser. een der oprichters van den Ned. R.K. bond voor groote gezinnen. Voor Grenadiers en Jagers, die in den oorlog vielen De luit.-kol. der Jagers b. d. H. D. Scherpenhuyzen verzoekt ons het vol gende op te nemen: Vele Granadiers en Jagers officie ren, onderofficieren, korporaals en sol daten hebben in Mei 1940 hun leven in dapperen strijd voor ons dierbaar Vaderland geofferd. Overtuigd, dat allen, die gedurende de mobilisatie dan wel gedurende een gedeelte daarvan, de Grenadiers- of Ja gersuniform 'droegen, de behoefte zul len gevoelen om, ter herinnering aan hunne gevallen kameraden, een ge denkteeken op te richten en daarvoor een steentje hij te dragen, nam de laat ste commandant van het voormalige regiment Jagers het initiatief om de noodige stappen te ondernemen, ten einde tot de oprichting van een gedenk teeken te geraken. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage hebben er reeds in begin sel hun goedkeuring aan gehecht,, dat dit monument zal worden geplaatst op de Algemeene Begraafplaats aldaar. Voor de verdere uitvoering der plan nen zal een commissie worden ge vormd. waarin oud-Grenadiers en Ja gers uit alle rangen zullen zitting ne men. Deze commissie zal worden ge vormd, zoodra voldoende irtstemming in den lande zal blijken door het toe zenden van bijdragen voor een gedenk teeken, dezen dapperen waardig. Allen, die 'de uniform van Grenadier of Jager tijdens de mobilisatie of tij dens een gedeelte daarvan hebben ge dragen. worden opgewekt hun bijdra gen te zenden, aan: Luitenant-kolonel der Jagers h d. H. D. Scherpenhuyzen te 's-Gravenhage. gironummer 1685m, onder .vermelding ..Gedenkteeken". liet. gedenkteeken zal de grootste waarde hebben, indien het tot. stand kan komen door de bijdragen, hoe klein ook. van zeer velen, wier kameraden vielen. ONRUSTBARENDE WAS VAN DE MAAS Het water is reeds drie meter gestegen VENLO, 7 November. De was van de Maas was gisteren schrik barend. Sinds Maandagmorgen is er nu meer dan drie meter water bijgekomen, waarvan twee meter sinds gistermorgen. De peilschaal te Venlo wees een stand aan van 12.14 meter boven A.P., terwijl gis ternamiddag het water reeds tot 14.60 meter was gestegen. Aangezien uit Borghagen over het Iaatstse etmaal nog was wordt gemeld, is de hoogste stand te Venlo nog niet bereikt, aldus het H.bld. Tengevolge van dezen hoogen waterstand is het lossen en laden aan den loswal te Ble- rick onmogelijk geworden, terwijl te Venlo de hooge kademuren in gebruik zijn genomen. De verbinding tusschen Blerick en Venlo wordt slechts met veel moeite onderhouden. Indien dezen winter nog hoogere waterstanden zul len voorkomen, zal de trein het eenige communicatiemiddel worden tusschen beide deelen van de gemeente Venlo. 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. Het \*oor- loopige bestuur van den Nederlandsche Vak bond van Pensionhouders is thans als volgt samengesteld: de heer J. C. Kettner (Am.' sterdam) voorzitter, mej. C. A. S. Linthout (Arnhem) en de heeren A. v. d. Straaten (Hilversum) en B. L. Quist ('s-Gravenhage) terwjjl als voorloopig secretaris zal fun- geeren de heer drs. G. G. Westerbeek. Het secretariaat van den bond is voor loopig gevestigd: Mauritskade 33b te 's-Gra venhage, telefoon 115323, aan welk adres men nadere inlichtingen omtrent doel en. werkwijze van den bond zal kunnen ontvan gen. Het Rijksbureau voor het Hntel-, Café-, Restaurant, en Pensiohbedrijf „Rükshoreca" heeft zich bereid verklaard van nu af aan zich met het voorloopig bestuur van den nieuwen vakbond te willen verstaan over alle zaken, het pensionbedrijf rakende, ter wijl de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer .eveneens haar vollen steun aan den nieuwen bond heeft toegezegd. OORLOGSSCHADEFONDS BIJ DE HAAOSCHE POLITIE 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. De een heid en goede kameraadschap, welke on der het personeel der 's-Gravenhaagsche politie bestaat, is dezer dagen ander maal gebleken, toen bij de oprichting van het oorloftsschadefonds voor politie personeel te 's-Gravenhage. zich in slechts enkele dagen meer dan 1200 poli tiemannen in dit onderlinge fonds ver- eenigdon. VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN AMSTERDAM. 7 Nov. - Gisteren avond gebeurde op de Noorder Amstel- laan een ongeluk waarbij een 54-jarige dame het leven verloor. Zij sprong nog vóór de motorwagen van lijn 25, hij de halte Waalstraat tot stilstand was gebracht, van de tram, zooriat zij op het achterhoofd kwam te vallen. Met een schedelbasisfractuur werd hel slachtoffer naar het N.T.Z. over gebracht. doch tijdens het vervoer is zij overleden. HAAR KIND VERWAARLOOSD LEEUWARDEN, 7 November. De rechtbank deed vandaag uitspraak in de zaak tegen de 28-jarige vrouw J. de V B .te Zwaagwesteindé. die haar zoontje in een zoodanigen hulpeloozen toestand zou hebben gebracht en gelaten, dat het kind op 4 Augustus overleed. De vrouw werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot tweejaar gevan genisstraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5