Waarschuwing tegen Eenheid in het landbouw organisatiewezen Het herstel van het verkeer met België verspreiding van geruchten „Kamer van Landbouw" voor het agrarische deel van het volk bepleit op vergadering der Holl. Mij. van Landbouw „Nederlandsche boer houde beslissing in eigen hand" Vele mogelijkheden voor ex- en import over en weer Uit België Industrieproducten Uit Nederland Producten van den landbouw 'r a Een studente van 76 lentes TJ Groote brand te Rosmalen ROLLETJES GELD GEROLD De nieuwe regeling der restitutie van wegenbelasting Maatregelen tegen de burgerbevolking zullen anders niet kunnen uitblijven Tegenspraken van bevoegde zijde Luchtbeschermer greep dief Een der Fratellini overleden JANMUSCHALS MEPHISTO 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 SCHOTERMAN'S per kruik f 3.45 OUDE GENEVER bij 6 kr. a f 3.25 Utr.str. 17 'Fel. 3450 Ao 187S De boerenstand in de huidige omstandigheden AMSTERDAM. 6 Nov. De Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft vandaae in hotel Krasnapolsky haar 151ste algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. den Hartog. herdacht in zijn openingsrede allereerst de overledenen en hen. die in Mei in dienst van het vaderland sneuvelden. Het is aldus de voorzitter een verblijdend teeken. dat ook onze organi satie zoo spoedig mogelijk haar taak weer heeft opgenomen. Tal van vraag stukken, direct of indirect verband hou dend met den oorlog of de gevolgen daar van. vroegen om behandeling of oplos sing. De prijsregelingen Het landbouw-comité heeft de opdracht verstrekt om van diverse landbouwpro ducten zoo nauwkeurig mogelijk produc- tie-kosten-berekeningen te maken, Ge wapend met dit rapport hoopt het be stuur den telkens terugkeerenden strijd over de prijsregelingen te kunnen beteu gelen. Het landbouw-comité besloot bo vendien tot stichting van een docqmen- tatiebureau. dat zich in de toekomst met kost-prijs berekeningen bezig zal hou den. Een belangrijk rapport betreffende de positie der melkveehouderij en den melkprijs is verschenen. Het laat zich echter aanzien dat een stelsel van vaste prijzen dat der variabele binnen afzien- haren tijd zal vervangen. De heer ir. S. L. Louwes. directeur-generaal voor de voedselvoorziening, heeft over dit onder werp gezegd, dat de regeling zoo veel mogelijk aan het bedrijf zelf moet wor den overgelaten, een standpunt, dat de voorzitter volledig toejuichte. De kleinbedrijven hebben wel in zeer sterke mate den neerslag der omstandig heden ondervonden. Hoe aan deze be drijven hulp moet worden geboden, wordt thans onderzocht. De consumptie-melkers verkeeren in een moeilijke positie. De invoering der standaardisatie en van de uitbetaling der melk op vetgehalte is een maatregel van zeer ingrijpenden aard. Ongetwij feld echter zal dit ook stimuleerend werken. Door de pachtopdrijvingswet. welke kortelings in den vorm van een verordening is verschenen hebben de pachters meer zekerheid tegen het op jagen der pachtprijzen gekregen. De toe kenning van voldoende bevoegdheden aan de pacht bureau*, met als grond slag het redelijkheidselement, zou. al dus de voorzitter, een afdoende oplos sing geweest zijn en had de gebonden heid aan de volkomen willekeurige en starre basis, die van het afstemmen op een bepaalden datum nu eenmaal noodzakelijk het gevolg moet zijn. kun nen voorkomen. Van groot belang voor onze boeren is de in het leven geroepen ontslag-ver ordening voor landarbeiders. De drie centrale landbouworganisaties zijn met betrekking tot deze materie zeer actief geweest. Een verordening, waarbij de minimale personeels-bezetting voor de bedrijven wordt geregeld zal wellicht binnenkort worden afgekondigd. Een volgend punt der agenda was de verkiezing van vier nieuwe leden van het hoofdbestuur in verband met het aftreden der heeren A. Buurman. D. H. Jas. Jm. Blaauwhoer Kzn. en D. H. Nup- teren. Gekozen werden de heeren M. v. Gaaien te Hoogendorp: J. Sijp te Alk maar. J. A. van Nieuwenhuizen te Oolt- gensplaat en M. de Jong Hzn. te Lek- kerkerk. Eenheid in hef organi satiewezen P\ E heer H. D. Louwes, voorzitter van L/ het landbouwcomité hield vervol gens een inleiding over het onderwerp „Eenheid in het landbouworganisatie wezen". Spreker ving zijn inleiding aan met te verklaren, dat dit onderwerp nauwe ver binding heeft met staatkundige en eco nomische problemen. Wat zal de juiste verhouding zijn tusschen de eenheid van het volk als geheel en de noodza kelijke individueele vrijheid? De belan gen van den landbouw moeten in een organisatie zijn ondergebracht. Immers, ons volk is een christelijk volk. Dit Christendom schent een Eenheid, welke ons volk zoo verbindt, dat gescheiden heid niet noodzakelijk, zelfs schadelijk is. De eenheid van heroen. het boerenle ven. dit alles bindt ons tot een. De katholieken en orthodox-pro testanten behoeven hun organisaties niet te doen verdwijnen, doch zij moeten een onderdeel zijn van de nationale organisatie. Het zal ons plattelandsche. ons nationale leven, aanmerkelijk versterken. Ook de landarbeiders, handel en industrie moeten georganiseerd Worden in een. zooals de heer Louwes noemde. Kamer van Landbouw, welke de be langen van het agrarisch deel van ons volk kan behartigen. De boer moet deze organisatie in eigen hapd houden. De taak der voedselvoorzie ning zou in handen kunnen komen van een publiekrechterlijke organi satie. bestaande ui* boeren en over heidsverfeeenwoordis»ers Dit Neder- landsrh boer«rhan kan in alle vraag stukken regelend optreden. De boer dient wat betreft de Kamer van Landbouw vrij te zijn om al of niet mede te werken. Het boerschap is ech ter een organisatie, waaraan hij zich niet mag onttrekken. De finantiën zullen ten deele uit vrije bijdragen en uit ver plichte contributies geput moeten wor den. Hoe wij dit alles zullen verkrijgen, is een vraag, die zeer moeilijk te beant woorden is. daar wij in bezet gebied le ven en de ordening niet aan ons is. „Geen stok in het kip penhok" De bezetter draagt een verantwoorde lijkheid. die wij niet kunnen overzien en wij mogen en kunnen daarop geen invloed uitoefenen. Wij moeten echter werken aan onze overtuiging. Wij zijn verantwoordelijk voor hetgeen er is. Hieraan hebben wij veel te doen. Wat wij bezitten is niet volmaakt, doch kan op redelijke wijze in de behoeften voor zien. Wij zijn in staat onze belangen te behartigen. Men moet niet met den stok in het kippenhok roeren als men eie ren wil hebben. Wil men de hoog ste productie van den boer verkrij gen. dan zal men dus ook nu niet te veel wijzigingen moeten aanbren gen. Bij de hierna volgende discussie bleek, dat de vergadering de naar voren gebrach te inzichten deelde. Verscheidene sprekers drongen aan op snelle invoering van de zen vorm van concentratie. Wil de Neder landsche landbouwer zijn eigen belangen in eigen hand houden, dan zal hij een een heid moeten hereiken. Wordt deze met be reikt, dan kon wel eens een ander beslis singen over hem nemen, welke hem min der aangenaam zouden zijn. In zijn antwoord op de verschillende sprekers merkte de heer Louwes op: Wij moeten duidelijk onze eigen verantwoor delijkheid dragen. Spoed is vereischt, doch vrees mag onze leidsman niet hebben. Wij moeten uiten, wat in den Neder- landschen boer leeft. Verder mogen en kunnen wij niet gaan. Hij, die over ons regeert moet kennis kunnen nemen van onze inzichten en verlangens. Geestelijke verzorging der in Duitschland werkende Nederlanders AMSTERDAM. 6 Nov. Reeds in Januari 1939 heeft de commissie voor samenwerking tusschen da-Christelijk Sociale bonden en het Christelijk Natio naal Vakverbond, toen een groot aantal Nederlandsche arbeiders in Duitschland werk vond, het vraagstuk van de gees tPlijke zorg dezer arbeiders besproken en overleg gepleeskl met de synodale commissie der Ned. Hervormde kerk en de deputaten van de Gereformeerde Kerken voor de zorg voor Nederlanders in Duitschland. Voor dit doel werd de medewerking van het departement van sociale zaken verzocht en verkregen. De in September 1939 ingetreden mobilisatietoestand in Nederland maakte de uitvoering der ge troffen maatregelen onmogelijk. In Augustus 1940 werd opnieuw, in samenwerking met het R.K. Werklie denverbond, overleg gepleegd met het departement van sociale zaken over de wijze, waarop nu dit werk»mogelijk zou zijn. De welwillende toezegging van het departement leidde er toe, dat opnieuw contact gezocht werd met de genoemde kerkelijke instanties, met het gunstige resultaat, dat de meest welwillende me dewerking werd toegezegd. Thans kon een tweetal predikanten voor dit werk worden aangewezen. Het zijn de heeren ds. A. C. G. den Hertog. Ned. Hervormd predikant te Rotterdam en ds. J. de Waard, gereformeerd predikant te Kam pen, die beiden van de resp. kerkeraden verlof hebben gekregen, dezen arbeid te verrichten. Verwacht wordt dat de Duitsche auto riteiten bedoelde predikanten spoedig in de gelegenheid zullen stellen met hun arbeid onder de Nederlandsche ar beiders, die thans in Duitschland wer ken, een aanvang te maken. Naar de mededeeling van den waarnemend se cretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waren er huiten de twintigduizend grensloopers reeds 50.000 arbeiders sinds Juni van dit jaar in Duitschland geplaatst. En dit aantal vermeerdert met den dag. IN STUWGAT VERDRONKEN DOESBURG, 7 Nov. Gistermiddag waren drie jongens aan het roeien op den Ouden IJsel. De stuw stond, in ver band met de werkzaamheden aan de rivier, geheel open. De boot werd in het stuwgat getrokken en sloeg om. Twee jongens slaagden er in zich te redden, doch de derde, de vijftienjarige J. Blaauw. geraakte onder water vast en verdronk. AMSTERDAM, 6 November. De Ne derlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg deelt mede: Reisvergunningen naar Nederland (Passierscheine) worden slechts afgege ven dpor de Duitsche militaire overhe den voor dringende zakenreizen. Voor Nederland kunnen de aanvragen door onze Kamer ondersteund worden. For mulieren ad hoe zijn eveneens verkrijg baar hij onze Kamer van Koophandel. Het maximum-bedrag aan reisgeld, dat door reizigers van België naar Ne derland kan worden medegenomen, be draagt fr. 100.—. Voor hoogere bedragen dient men zich te wenden tot de Oher- feldkommandantur. Kamer. 53. Troon- plaats, nr. 1 te Brussel. Voor reizen van Nederland naar België, kunnen de noo- dige deviezen bij een deviezenbank ge kocht worden op vertoon van pen gel dig paspoort en een passiersehein. Mede te nemen bedrag van Nederland naar België, ten hoogste f 300.Bij invoer van binnenlandsche betaalmiddelen in Nederland mag een niet-ingezetene ten hoogste f 500.— meebrengen. Personen, die tijdelijk in Nederland verblijven, mogen ten hoogste over f 30 van hun, zich in Nederland bevindend saldo beschikken, met dien verstande, dat slechts over viif dagen tegelijk kan worden beschikt. Wagonladingen Van 21 October 1940 af. worden de vol ledige wagenladingen en het stukgoed ter bestemming van Nederland opnieuw algemeen aangenomen zonder dat daar toe vooraf toelating dient te worden aan gevraagd fmet uitzondering van de goe deren, waarvoor een algemeen' en bij zonder verbod zou bestaan). De vracht voor het Belgische traject wordt steeds in België eeheven. Voor de zendingen naar België moeten de vervoerkosten en andere kosten voor het Nederlandsche traject door den af zender worden betaald. Ex- en importmogelijk heden Onze Kamer heeft een onderzoek in gesteld naar het herstel van het han delsverkeer tusschen Nederland en Bel gië sedert de gebeurtenissen van de maand Mei. Wft geven onderstaand het voorloopi- ge resultaat van dit onderzoek. Tot de goederen, die Nederland wenscht te importeeren behooren: Band en veters; biljartlaken; borstel- garnituren; bouten, moeren, schroeven; caustic soda; cement; cementklinkers; elastiek-producten; eterniet; formaline; garens (vlas); gist; glas en kristal; gresbuizen en vloertegels; hout (bepaal de soorten); ijzer en staal; kaarden voor de textielindustrie; kalk; kalksteen; krijt; kunstharspoeder; landbouwwerk tuigen; machines; natriumbicarbonaat; natuursteen; papieren spinhuizen; 'rij- wielonderdeelen; slakken (hoogoven- en teer); slakkenmeel; speelkaarten; spinstoelen en kruisspoeldoozen; stik stofmest; touw, walsdraad,; wijn (Lu- xemburgsche Moezel); zwavelkoolstof. De lijst van producten waarvan uit voer van Nederland naar België in aan merking zou kunnen komen ziet er als volgt uit: Oesters, mosselen, zeekreeft, garnalen, kaas, groentezaden, bloemzaden, suiker bietenzaad. bloembollen, versche en ge droogde groenten, stroo carton, afgesne den bloemen .levende planten, vrucht- boomen, jenever, stroohulzen, essences, vruchtensappen, genees- en natuurkun dige instrumenten. De artikelen, die voor exportuit België in aanmerking komen zijn: bier; blauw steen; carton; cement-producten; chemicaliën; chicorei; gietijzer; produc ten van): glas; handschoenen; hout.; kant; krijt; kunstwol; landbouwmachi nes; lucifers; metaalwaren; meubels; muziekinstrumenten; perkament; schil dersdoek; tapijt; thomasslakken; toe stellen en meubels voor de chirurgie; wasehmachines. België wenscht te importeeren: Aardappelen; boter; brouwersgerst; cacaoboter; emballage-papier; graan; groenten; kaas; koffie; levensmiddelen in het algemeen; lompen; melk; melk poeder; mosselen; mout; schoenen; stroocarton: Jabak (voor het vervaardi gen van siearen); textiel (manufactu ren, veloutine, popeline. batist, voile, enz); veevoeder: visch; vleesch: zaden. Verschillende van bovenvermelde producten zijn hij in- en uitvoer aan vergunningen onderworpen. Andere artikelen mogen slechts binnen bepaal de contingentsgrenzen in- en uitgevoerd worden. Ned. scheepsverliezen Nederland, dat bij het uitbreken van den oorlog over een handelsvloot van 1552 schepen met 2.973.000 bruto register ton beschikte, had tot half Mei van dit jaar 30" schepen met 89 'duizend b.r.t. verloren; Bij het begin van den grooten strijd in hel Westen moet zich 95 pet. van de tonnage buiten de Nederland sche territoriale wateren hebnen be vonden. Omtrent de sedert dien tijd ge leden verliezen aan Nederlandsche scheepsruimte is r!nt* bekend (Vad.) DELFT. Onder de inge schrevenen aan de Technische Hoogeschool te Delft komt in het thans loopende studiejaar een dame voor, die 76 lentes telt- Negentien personen dakloos ROSMALEN, 6 November. Heden middag halftwee brak brand uit in een woningencomplex, gelegen in den Ker- kenhoek alhier en bewoond door drie ge zinnen. Zoo spoedig mogelijk was de brandweer aanwezig onder persoonlijke leiding van den heer Linnenbank. Met twee slangen werd het vuur bestreden. De inboedel van den heer W. Voets ging nagenoeg geheel in de vlammen op. Die van den daarnaast wonenden Gh. Voets kon gedeeltelijk worden behouden. Tij dens het bergingswerk droeg men den bedlegerigen A. Heymans uit de -naast gelegen woning. Door een raam in te slaan, gelukte het den man naar bui ten te brengen. Van de derde woning kon de inboe del bijna geheel in veiligheid worden gebracht. De burgemeester jhr. H. C. F. C. von Heijden, was spoedig ter plaatse en nam persoonlijk het blusschingswerk op zich. De gemeenteveldwacht ver leende hulp bij dit werk. Het geheele complex woningen ging in de vlammen op. De oorzaak van den brand is onbe kend. Van de bewoners was W. Voets niet verzekerd, terwijl Ch. Voets en A. Heymans slechts laag verzekerd wa ren. De omliggende woningen, die alle stroodaken hadden, konden door krach tige bespuiting behouden blijven. Om streeks vier uur was men den brand meester. Rijke buit bij inbraak in Naardensche villa NAARDEN, 6 Nov. Tijdens afwezig heid der bewoners is in een villa aan den Huizerstraatweg in de nabijheid van het Zwemstadion, ingebroken. De. inbrekers hebben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit en door zochten het geheele huis. Uit een kamer op de bovenverdieping werd* een trom meltje meegenomen, waarin zich rolle tjes met dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijksdaalders bevonden tot een totaal bedrag van 3500 gulden. De politie stelt een onderzoek in. De A.N.W.B. bericht ons: In een nieuw rondschrijven heeft het departement van Financiën nadere voorschriften ge geven met betrekking- tot de teruggave van motorrijtuigen-belasting. Volgens de tot dusverre geld.ende re geling kon restitutie slechts verleend worden over volle maanden, gedurende welke men wegens intrekking van de rijvergunning niet meer kon autorijden; teruggave van belasting op zestigdagen- kaarten kon niet worden verleend. De nieuwe circulaire bepaalt echter, dat in geval de vergunning slechts voor een deel van een maand gecontinueerd wordt, teruggave verleend kan worden over het resteerende deel van de maand. Op zestig-dagen-kaarten wordt restitu tie verleend, indien het betrokken mo torrijtuig wordt gevorderd of afgeschaft. In geval van vordering van een motor rijtuig. waarvoor men een gewone belas- tingkaart heeft, kan teruggave, over de nog niet verstreken maanden verleend worden. Zij, die een zestig-dagen-kaart bezitten en vóór den pflooo van de geldigheids duur deze kaart, hebben opgebruikt, kunnen in afwijking van de vroeger geldende voorschriften in het vervolg een nieuwe zestig-dagen-kaart verkrij gen. REORGANISATIE RIJKSPOLITIE AALSMEER, 7 Nov. De rijkspolitie in Aalsmeer en eenige omliggende ge meenten zal binnfenkort worden gereor ganiseerd. De onlangs uitgebreide rijks- veldwacht blijft nu alleen werkzaam voor den zoogenaamden waterdienst. hetgeen in dit deèl van het Noordhol- landsche plassengebied geen overbodi ge luxe is. Daarnaast vestigt zich ma rechaussee. wier werkgebied zich ook tot eenige omliggende gemeenten uit strekt; in Aalsmeer. Biet van 30 pond, gegroeid op stadsvuil Op het gemeentehuis te Nieuwkoop is een .voederbiet te zien met. het respecta bele gewicht van dertig pond. De biet is gegroeid op het ontginningsbedrijf van die gemeente, waarvan het land. bestaande uit laaggelegen en uitgtteeld rietland, sedert tien jaren regelmatig wordt opgehoogd met het stedelijk vuil uit Leiden en Wassenaar. Op deze wij ze is thans negen ha. in cultuur ge bracht. Donderdag zijn de voederbieten bij opbod publiek verkocht, ongeveer driehonderd ton. terwijl verder gerooid werden 1720 hl. voederaardappelen. (Arbeiderspers). 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. (A.N.P.) In verband met den aanval, welke een Engelsch vliegtuig in één der vorige nachten doelbewust heeft ge daan op het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waardoor 22 Duitsche gewonde soldaten, die hier ter ver pleging waren opgenomen, werden gedood, wordt van bevoegde zijde met grooten nadruk en ernst ge waarschuwd tegen het verspreiden van geruchten, welke niet alleen ge- meene leugens zijn, maar tevens een grove beleediging voor de Duitsche weermacht vormen, welke niet lan ger kan worden getolereerd. Gewezen wordt op het in de hoofd stad verspreide gerucht, volgens het- *velk de bomaanval op het Wilhelmina- ziekenhuis zijn rechtvaardiging zou vinden in het feit. dat Duitsche gene raals en andere hooge officieren het tot een gewoonte maken de nachten in zie kenhuizen door te brengen om op deze wijze beveiligd te zijn tegen bomaanval len. Duitsche officieren zoo wordt van deze zijde opgemerkt zijn gewend om aan het 'hoofd der troepen te staan, zoo als trouwens in dezen oorlog is bewezen en wanneer men geruchten verspreidt, dat zij gevaren zouden ontwijken en in ziekenhuizen zouden slapen, dan is dat een grove beleediging, die niet langer toegestaan zal worden. Wordt er niettemin toch mee door gegaan, dan zullen maatregelen niet uitblijven en de mogelijkheid is groot, dat zij niet alleen de ver spreiders dezer geruchten zullen treffen, maar ook de onschuldige burgerbevolking. Gewezen wordt ook op het gevaar, dat dergelijke geruchten, die een ge- meene en hoogst minderwaardige pro paganda vormen van bepaalde zijde, op welke wijze dan ook naar Engeland worden overgebracht, hetgeen een aan moediging voor de Engelschen kan zijn om met hun praktijken door te gaan. Ziekenhuizen zoo wordt verder op gemerkt worden ook niet gebruikt vo or munitie-opslagplaatsen. Het is trouwens volkomen onlogisch om mu nitie in gebouwen op te slaan. Hiervoor zijn alleen bergplaatsen onder den grond in het open veld of dergelijke in richtingen geschikt. Voorts wordt gewezen op het in Haar lem verspreide gerucht als zou deze stad' door Duitsche vliegers zijn gebombar deerd. Om het nog mooier en geloof waardiger te -maken wordt er soms bij verteld, dat het Duitsche vliegers wa ren, die vliegtuigen gebruikten, voor zien van de Engelsche kenteeekenen. De waanzin, welke deze geruchten be vatten, treedt dadelijk in het licht, wan neer men bedenkt, dat indien Duitsche vliegers dit bombardement inderdaad zouden hebben uitgevoerd, zij ook hun eigen kameraden hadden kunnen tref fen. Met klem zoo wordt slotte opge merkt moet tegen het verspreiden van dergelijke geruchten worden ge waarschuwd, Wordt er mee doorgegaan, dan zullen bepaalde conclusies en maat regelen van Duitsche zijde niet uitblij ven. Engelsche bomaanvallen op Nederland a'-GRAVENHAGE, 6 Nov. (A.N.P.) Slechts weinig Engelsche vlieg tuigen hebben vannacht boven ons land gevlogen. De bommen, die wer den afgeworpen en die eveneens weinig talrijk waren, kwamen bijna allen in het vrije veld terecht zon der noemenswaardige schade aan te richten. In het. geheel zijn twee dooden te betreuren, terwijl één per soon zwaar en één persoon licht is gewond. Eenige woonhuizen zijn beschadigd, terwijl in één gemeente de gas- en waterleiding werd ge stoord. ENGELSCH SCHIP GETORPEDEERD ALGECIRAS. 6 Nov. (D.N.B.). Acht en twintig overlevenden van het Engel sche wachtschip Kingston Shopgirl, dat ter hoogte van Huelva is getorpedeerd en gezonken, zijn in Gibraltar aangeko men aan boord van een Engelsch schip: nadat zij door een Spaansche tankbont opgevischt en naar Huelva gebracht wa ren. Drie opvarenden worden vermist „Herbouw Middelburg" opgericht MIDDELBURG, 7 Nov. De ge meenteraad heeft zich gistermiddag met, algemeene stemmen vereenigd met het voorstel van B. en W. om mede te werken aan de oprichting van de stichting „herbouw Middel burg". Deze oprichting geschiedt in overleg met den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers* De stichting beoogt een harmonischen herbouw van de stad. Zij zal staan on der voorzitterschap van den burgemees ter. Zijn scherpe oogen bewezen de politie goede diensten AMSTERDAM, 7 Nov. In den nacht* van 13 op 14 September was er inge broken in een café onder Sloten. Het was hondenweer en stikdonker. Da marechaussee had, helpers noodig om de landwegen af te zetten, zoodat de daders in de fuik konden loopen. De luchtbe schermers te Badhoevedorp. die het zich' in hun wachtlokaal behagelijk hadden gemaakt, werden te hulp geroepen. Een der helpers, die er met eeni marechaussee op uit was getrokken ont dekte twee mannen, die met fietsen aan den kant van den weg stonden. Toen zij zich ontdekt zagen, vluchtten zij. Een van de twee mannen verborg zich in de berm van den weg, waar hij zich int weerwil van de st'roomende regen plat op den grond had neergelegd. Dd luchtbeschermer, die dank zij de veld oefening goed in het donker ziet, ont dekte den man. Zijn collega was nergens te vinden. Zijn fiets, die evenals die van den arrestant gestolen bleek, had hij achtergelaten. Op het rijwiel vond de marechaussee een groot pakket levens middelen. Vandaag stond de jongeman terecht wegens diefstal. Zijn „maat" is nooit ge vonden en van deze gelegenheid maakte de verdachte een dankbaar gebruik: „Ik weet nergens van, die andere man heeft zoowel de fietsen als de levensmdidelen gestolen. Deze ontkentenis maakte een uitvoe rig en langdurig getuigenverhoor nood-- zakelijk en op grond hiervan achtte de officier vin justitie zoowel het wettig als overtuigend bewijs geleverd. Eisch: één jaar gevangenisstraf. Vonnis 20 November. OPSPORING VERZOCHT De Burgemeester van Nieuwer-Amsteï verzoekt opsporing van den bestuurder van een donkergekleurde, vermoedelijk zespersoonsauto, model Chevrolet of Ford V 8, die in den avond van 5 No vember om kwart voor zeven op den provincalen weg, komende uit de rich ting Amstelveen en gaande in de rich ting Ouderkerk a. d. Amstel, een op den weg naast een driewielige bakfiets loo penden man heeft aangereden, tengevol ge waarvan deze ernstig letsel heeft be komen. De bestuurder van de auto is na het ongeval gewoon doorgereden. De auto is vermoedelijk aan de -rechter- voorzijde beschadigd. Onderzoek naar die auto wordt eveneens verzocht. KUNST, PARIJS, 6 Nov. (D.N.B.) Vol gens een bericht in de Matin, is een van de drie wereldberoemde clonws, de Fratellini, Paul Fratellini, over leden. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. De heer Verbeek, directeur van het Residentie fooneel, heeft den hekenden acteur Jan Musch geëngageerd voor een belangrijke gastrol. Zooals indertijd reeds werd aangekondigd bestaat het. voornemen Goethe's „Faust" I en II, bewerkt tot een avond-vullend stuk op te voeren. Met deze bewerking is de regisseur Jo- han de Meester reeds druk bezig. Jan Musch zal nu in deze opvoering van het Residentie tooneel de rol van Mephisto vervullen. De première kan in Januari tegemoet worden gezien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6