NIEUWE MANNEN in Roosevelt's kabinet Groote troepenparade te Moskou De Italiaansche divisies over de rivier Kalamas Ook de naam van Willkie genoemd - De minister van Binnenlandsche Zaken Ickes, heeft reeds zijn ontslag aangeboden BOODSCHAP VAN ROOSEVELT OP 11 NOVEMBER AMERIKAANSCHE VERKIEZINGS UITSLAGEN Britsche schepen op den Oceaan beschoten SCHQTERIVJAN'S OUDE GENEYER DEMONSTRATIE van de zwaarste wapens .Giornale d'Italia" wijst op de groote terreinmoeilijkheden in N oord-Griekenland De Duitsche troepen in Roemenië Britsch embargo op hennep voor Japan Duitsche aanvallen op Engeland weder voortgezet "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 NOVEMBER 1S40 NEW-YORK, 7 November. (D.N.B.) De correspondent te Washington van de New York Herald Tribune meldt, dat de verkiezingen waarschijnlijk ook tot het opnemen van verschei dene republikeinen in het kabinet en de overheidslichamen zullen leiden Ook de naam van Willkie wordt genoemd. Volgens deze mectedeeiing zal Ickes, de minister van binnenlandsche zaken, teza men met eenige anderen aftreden en daarmede voor president Roosevelt den weg vrijmaken voor een reorganisatie van de regee ring Dit bericht wordt reeds in zooverre bevestigd, dat volgens een latere mededeeling uit Washington de minister van binnen landsche zaken, Harold Ickes, zijn ontslag aan Roosevelt heeft aangeboden. Ickes heeft op de persconferentie verklaard, dat hij hiermede aan Roosevelt de mogelijkheid wil geven pm zijn kabi net te reorganiseeren. De correspondent van de ,,New York Herald Tribune" te Washington schrijft voorts dat. gezien het feit, dat Roosevelts buitenlandsche politiek bij de vernie- zingen den algenieenen steun hpeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoedig versterkt zal worden. Aangenomen mag worden, dat Amerika jegens Japan een krachtiger politiek zal voeren en dat het land zich zal concentreeren op de bewapening. De Chicago Tribune meldt, dat met de beëindiging van de presidentsverkie zingen een van New York en de Oostelijke staten uitgaande stelselmatige cam pagne is begonnen, die onder leiding van pro-Engelsche persoonlijkheden thans openlijk er voor ijvert dat Amerika zich aan de zijde van Engeland in den oorlog mengt. WASHINGTON 7 Nov. (D.N.B). Op het Witte Huis wordt ver klaard, dat president Roosevelt Maandag te 11 uur een boodschap tot het Amerikaansche volk zal richten ter gelegenheid van Wapen stilstandsdag. De minister van Financiën, Morgen thau, heeft op een persconferentie ver klaard. dat hij het congres zal vragen, de limiet voor de nationale schuld te verhoogen van 49 milliard tot 60 of 65 milliard dollar, om het bewapeningspro gramma te kunnen bekostigen. Hii zal bet Congres eerst 4 milliard vragen voor den aankoop van speciaal wapen- tnateriaal. Dit hedrae zal deel uitmaken van de 15 tot 20 bjilliard. die op de vol gende begrooting zullen verschijnen. Dp oude leeningsgrens van 45 milliard is reeds vrijwel bereikt. Morgenthau heeft voorts medegedeeld, dat hij zeer hinnenkort vertrekt voor een reis naar Portorico. de Maagden eilanden en Jamaica, waar hij de finan cieels voorwaarden .voor het defensie programma wil bestudceren. Japansche pers over Roosevelt's herkiezing Volgens berichten uit Tokio con- V stateeren de Japansche bladen, dat de herkiezing van president Roose velt niet als een verrassing komt. en dat Japan thans de politiek der Vereenigde Staten met nog grootere aandacht en vastberadenheid moet volgen. De Yomioeri Sjimhoen schrijft, dat de herkiezing van Roo sevelt een opheldering van de Ja- pansch-Amerikaansche betrekkin gen bemoeilijkt, ja zelfs onmogelijk maakt, en dat een verscherpte anti- Japansche politiek van de Vereenig de Staten te verwachten is. Japan moet dus hii het voeren van zijn pnliiiek een nog grootere vastbera denheid tooncn. De Japansche Dolitiek. zoo schrijft de Asahi. Siimboen. is vastgelegd in het drie-landen-pact en kan ook door de candidaten waren het eens over een anti-totalitair program en over de nood zakelijkheid van bewapening en hulp verlecning aan Engeland. Beiden heb hen overigens iedere rechtstreeksche deelneming van het Amerikaansche volk aan den Europeeschen oorlog uitge sloten. Het blad verklaart, dat de ver kiezingsstrijd. die tot de overwinning van den democratisclien eandidaat ge leid heeft aan de verkiezing van Roo sevelt iedere internationale heleekpnis heeft ontnomen, daar hii niet gegrond was op tegengestelde huitenlandsch-poli tieke motieven. Het blad besluit: wii hehben goede redenen om aan te ne men. dat hel Amprikaansc.he volk dpn vrede wil en dat het in de heide tegen gestelde kampen gestemd heeft in het teeken van den vrede. herkiezing van Roosevelt niet beïnvloed worden. Wel Kan verder een druk inmenging van de Vereenigde Staten verwacht worden, maar Japan zal des te Intensiever voortgaan met zijn op houwende politiek in het Verre Oosten, daar de politiek van Roosevelt tot dus ver niet tot den vrede der wereld heefl bijgedragen. De onrust in de wereld is door de her kiezing van Roosevelt nog vergroot, schrijft de Nitsji Nitsji. Roosevelt heeft tevoren wel verklaard, de Vereenigde Staten huiten den oorlog té..willen hou den. doch ook Wilson heeft Amerika, ondanks verzekeringen van het tegen deel, in den wereldoorlog gestort. De Kokoemin Sjimboen meent, dat men thans niet meer van vrede in den Stillen Oceaan kan droomen. Voor de Japansche diplomatie zijn zware tijden te verwachten. Zelfs wanneer de Vereenigde Staten zich tot een economischen druk op Ja pan zouden beperken, zou eens bet tijdstip moeten komen, waarop der gelijke vijandige en eenzijdige ac ties op een staat van oorlog moeten uitloopen. Tot dusver hebben de Vereenigde Sta ten voortdurend Japan bedreigd, terwijl Japan een niet-agressieve houding heeft gehandhaafd. Thans is voor een derge lijke houding geen aanleiding meer aanwezig. Gayda over Roosevelt's zege Naar Transocean meldt, verklaarde Gayda gisteravond in het Giornale d'Ita- lia. dat Roosevelt's zege Italië niet veel helang kan inboezemen. Dit is een aan eelegenheid van de binnenlandsche po litiek der Vereenigde Staten. Voor de buitenlandsche politiek schijnt de keuze van den eenen of den anderen eandi daat geen bijzondere heteekenis te heb hen, daar hun program op het gebied der buitenlandsche politiek hetzelfde is. De houding van de Ver. Staten tegen over den oorlog in Europa, die de V.S niet raakt en niet kan raken, is een aan gelegenheid, die voor alles de burgers der V.S. zelf. hun vermogen en hun lot aangaat. De ..Popoio di Roma" wijst erop. dal Roosevelt zijn best gpdaan heeft, voor zijn verkiezingsdoeleinden den oorlogs toestand uit te huiten door zich op te werpen tot democratisch kampioen te een de totalitaire staten. Willkie heeft trouwens hetzelfde gedaan en de helde WASHINGTON. 7 Nov. (D.N.B.) De laatste verkiezingsuitslagen zijn dat in 119.174 van de 127.245 dis tricten Roosevelt 25.957.977 stemmen heeft verworven tegen Willkie 21.592.173. Roosevelt beschikt over 468 kiesmannen. Willkie over 63. NEW YORK, 7 Nov. (D.N.B.) Vol gens een bericht van het 6tation Mackay Radio is het Engelsche vrachtschip Rangitiki. groot 16.698 brt. van de New Zealing Shipping Cy. door een vijande lijk oorlogsschip in de Noord-Atlanti sche wateren op ongeveer 100 mijl ten Oosten van New Foundland beschoten. Volgens dezelfde bron is ook het s.s. Cornish Citv groot 4.952 brt. van de Leeds Shipping Cy. beschoten. Beide schepen zouden zwaar beschadigd zijn en in nood verkeeren. CONVOOI VOOR DE THEEMS AAN GEVALLEN BERLIJN. 7 Nov. (D.N.B,). Voor de monding van de Theems hebben Duit- sche stuka's met succes een krachtig be- beschermd Britsch convooi aangevallen. Een kruiser van 10.000 ton werd door een zwaren bom getroffen. Na het in slaan werdén verscheidene ontploffin gen waargenomen. Een vrachtschip van 10,000 ton kreeg een .treffer op het voor schip en bleef met slagzij liggen. Een koopvaarder van 5.000 ton werd recht streeks getroffen. Er werden eenige ont ploffingen gehoord, waarna het schip zonk. Een ander schip van 5.000 ton bleef, na getroffen te zijn, liggen. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 'l ei. 3450 Ao 1873 MOSKOU, 7 Nov. (D.N.B.) Op het Roode Plein in Moskou is vanochtend ter gelegenheid van den 23sten verjaar dag der bolsjewistische revolutie in aanwezigheid van alle toonaangevende Sovjet-Russische staatslieden met Stalin en Molotof aan het hoofdk benevens de leden der regeering en de hoogste mili taire vertegenwoordigers, de traditionee- le groote troepenparade gehouden. Voor de eerste maal werd de Novem ber-parade, die onder bevel stond van den bevelhebber van het Moskousche militaire district, generaal Tjoelenef, ge houden voor den commissaris van oor log Timosjenko. De commissaris opende de parade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde leger order. Na de toespraak van Timosjenko begon de parade, waaraan werd deelge nomen door formaties "van alle soorten troepen. Voor de eerste maal zag men de nieuwe, prachtige uniformen der Sovjet- generaals en de eveneens nieuwe bont mutsen bij de troepen. De parade werd geopend door afdeelingen van de Mos kousche krijgsscholen en academies, be nevens troepen van de grensbescher ming. de binnenlandsche beveiliging en de marine. Daarop volgden formaties der z.g. eerste Moskousche proletarische divisie in veldtenue. afdeelingen cava lerie en gemotoriseerde infanterie op motorrijwielen en in pantserauto's. Bij de parade van dit jaar was echter de nadruk gelegd op de de monstratie van de zware en zwaar ste gemotoriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweerge schut, van alle kalibers, pantser- afweergeschut. mijnwerppr;. lichte, zware en zeer zware veldartillerie, Voor de eerste maal merkte men ver der op verdragend geschut en mor tieren van het modernste type. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen, o.m. tien van het zwaarste type. De parade werd be sloten met eenige honderden bom menwerpers en jachttoestellen van verschillende types, die over het Roode Plein vlogen Op de militaire parade volgde een .massabetooging, in den loop waarvan verscheidene honderdduizenden perso nen met vlaggen, transparanten, leuzen cn portretten van Sovjet-Russische staatslieden over het Roode Plein trok ken, terwijl Stalin en zijn omgeving on de trappen van het Mausoleum van Le nin voor het Kremlin staande hun hulde in ontvangst namen. Evenals ieder jaar werd naar aanlei ding van den feestdag vandaag een le gerorder van den commissaris van oor log, ditmaal voor het eerst door maar schalk Timosjenko onderteekend, uit gegeven. Daarin worden de dringendste taken van het roode leger in den hui- digen toestand der wereld behandeld. Het 23ste jubileum van de bolsjewisti sche revolutie, zoo wordt daarin o.m. ge zegd. valt samen met een- buitengewoon gespannen internationalen toestand. De tweede imperialistische oorlog neemt steeds grooteren omvang aan en tast steeds nieuwe gebieden en volkeren aan. De rol der Sovjet-Unie bij de be slissing der internationale problemen is onmetelijk toegenomen. Voortgaande spreekt de legerorder van Timosjenko over de aansluiting in het afgeloopen jaar van de nieuwe ge bieden aan de Sovjet Unie. De Sovjet- Unie heeft thans yasten voet gekregen aan de Finsche Golf. benevens aan de Oostzee en aan de Donau. Het. roode leger mag zich echter niet tevreden stel len met wat reeds bereikt is. Integen deel, het. gaat er om de „grootste waak zaamheid aan den dag te leggen en in voortdurende gereedheid tot mobilisatie te blijven". Om opgewassen te zijn te gen de taken, moet men echter onafge broken leeren de krijgskunde te bestu- deèren en de discipline en het. gezag der bevelvoerders in het roode legpr te vergrooten. ROME, 7 Nov. (D.N.B.). In ver band met het overschrijden van de rivier Kalamas door de Italiaansche divisies wijst de Giornale d'Italia in een bericht van het front op de reusachtige- moeilijkheden, die de Italianen bij hun opmarsch in Grie kenland moeten overwinnen. Er zijn in dit gebied in het geheel geen straatwegen, waardoor de Italiaan sche pioniers gedwongen zijn in voort du ren den arbeid wegen en muil dierpaden te veranderen in rijwegen die noodig zijn voor den opmarsch van moderne colonnes. Voor den be wegingsoorlog op dit door kloven doorsneden en zeer afwisselende ter rein en voor de overmeestering der vijandelijke stellingen is een zeer gedetailleerde organisatie noodig, die veel tijd kost. Aan den strijdlust der Italiaansche troepen doen al de ze hindernissen overigens geen af breuk. De trein met den Italiaanschen ge zant te Athene. Grazzi. zijn medewerkers en talrijke in Griekenland wonende Ita lianen, is vanmorgen in Triest aange komen. Talrijke andere Italianen wor den nog uit Griekenland verwacht in een anderen trein, die elk oogenblik uit Athene kan vertrekken. De uitgeweke nen bevestigden, dat zij door de Griek- sche autoriteiten onvriendelijk waren bejegend. De benoeming van een anderen Zuid- slavischen minister van oorlog wordt in Italiaanschen kring met belangstelling gezien en aangeduid als een stap naar opheldering der Zuidslavische politiek, resp. een stabilisatie van den toestand op den Balkan. Men herinnert te Rome aan de nauwe betrekkingen, die gene- 1 Neditsj die tot dusverre minister van oorlog was. met Engeland onder hield en wijst er tegelijkertijd op, dat de nieuwe minister van oorlog, generaal Pesjistj, reeds jaren geleden dezelfde functie heeft bekleed in het kabinet- Pasitsj. dat streefde naar een politiek van overeenstemming met Italië. De corr respondent van de „Popoio di Roma" te Belgrado ziet in deze mutatie een der belangrijkste politieke gebeurtenissen van den laatsteil tijd in de Zuidslavi sche hoofdstad. BOEKAREST, 7 Nov. (Stefani). De Roemeensche regeering heeft op de meest categorische wijze hét gerucht te gengesproken, volgens hetwelk dagelijks Duitsche troepen Roemenië zouden blij ven binnenstróomen. Men doet in dit verband opmerken, dat het aantal der DUitsche troepen, die zich in Roemenië bevinden niet uitgaat en niet zal uit gaan boven het aantal, dat door de beide regeeringen is vastgesteld voor de reor ganisatie van 't Roemeensche leger met de medewerking van een Duitsche mil.i; taire missie. Voorts wordt medegedeeld, dat bin nenkort practische manoeuvres zullen beginnen met het nieuwe materiaal, waarvan het Roemeensche leger is voor zien. AMERIKANEN KEEREN HUIS WAARTS BOMBAY, 7 Nov. (Reuter). Meer dan honderd Amerikanen, die verblijf hielden op het eiland Bahrein (dat on langs door de Italianen gebombardeerd is) en in andere gebieden aan de Per zische golf. zij,n op weg naar Amerika te BomhaV aangekomen. Verder hebben ongeveer 250 Amerika nen, die in Zuid-China woonden, passa ge besproken op het Amerikaansche s.s. Mariposa. dat 31 November van Tsjin- gangeau naar de Vereenigde Staten vertrekt. TOKIO, 7 Nov. (D.N.B.) In een bericht, dat in handelskringen te Osaka uit Calcutta ontvangen is, wordt gemeld, dat de Britsche doua neautoriteiten van Calcutta met in gang van heden voor hennep en hen nepproducten. die voor Japan en Mandsjoekwo bestemd zijn, een ex portembargo hebben afgekondigd. Domei bestempelt dezen Britschen maatregel, gezien het belang van de betreffende goederen voor de oor logsindustrie van Japan als een dui delijke poging tot het uitoefenen van economischen druk. Eenige kleine luchtge vechten BERLIJN. 7 Nov. (D.N.B.) De Duit sche aanvallen op Londen zijn ook van daag voortgezet, in weerwil van het aanhoudende slechte weer. Bij verschei dene aanvallen ziin voor den oorlog be langrijke doelen gebombardeerd. Er de den zich kleine luchtgevechten voor, waarhij drie vijandelijke jagers werden neergeschoten Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. In den afgelooperi nacht werden vol gens de tot dusver ontvangen Engelsche berichten voornamelijk Londen en om geving. Zuid-West- Engeland, Zuid-Wa- les,/ East-Anglia, de Midlands en Wes* telijk Schotland aangevallen. Een gewel dige hoeveelheid brisant- en brandbom men werd uitgeworpen op Londen en de industrieele voorsteden. De aanvallen van gisteravond en vannacht hebben ruim dertien uur geduurd. Nieuwe ver woestingen werden aangericht en nieu we branden ontstonden, die slechts voor een deel door de brandweerlieden, ge- bluscht konden worden. Huizen en ge bouwen ziin vernield, deelde radio Lon den Donderdagmorgen mede zonder ver dere bijzonderheden bekend te maken. Een bijzonder hevige en succesvolle aan val is vannacht ondernomen op een stad. •in West-Schotland, naar alle waarschijn lijkheid Glasgow. Een alleen-vliegend Duitsch gevechts toestel heeft vanmiddag, naar het D.N.B. verneemt ter hoogte van Harwich een convooi aangevallen en een stoomschip van 5000 ton met twee zware bommen getroffen. Het schip verloor onmiddel lijk snelheid en bleef tenslotte met zware slagzij liggen. Ten Zuiden van Eastbour ne, dicht onder de kust is een vracht schip. dat onder bescherming van d» mist voer, gebombardeerd. Ook dit schip bleef liggen. Ten Noord-Oosten van Norwich is van daag een Britsch convooi dat dicht on der de kust voer. door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Zes sche pen liepen schade op. Een daarvan kreeg midscheeps een treffer van zwaar kali ber en geraakte in brand. Ook ee* twee de schip vatte vuur en stond in korten tijd in lichter laaie. Roemeensche delegatie naar Moskou BOEKAREST. 7 Nov. (D.N.B.). r- Naar hier verluidt, zal binnenkort een uit legionnairs samengestelde Roemeensche delegatie naar Moskou vertrekken, om daar handelsbespre kingen te voeren. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 16 Was hij definitief verdwenen, dan kon de maatschappij haar mooiste schip uit de vaart nemen en hij de ka pitein, kon in de toekomst bloemen gaan kweeken of vlinders vangen. Wanneer er nog een tweede passagier verdween, na de geheimzinnige verdwijning van Nor ton, dan zou het met den roem van de „Santa Rarbara" eedaan zijn. De passa giers zouden reeds in Casablanca hun reis afbreken en op andere schepen pas sage nemen. Wie heeft er nog plezier in met een schip te reizen, waarvan elk oogenblik een man over boord slaat? Sherman besloot den secretaris en de srhermleerares voorloopig in zijn hut te houden, opdat ze tenminste geen verkeer de dingen konden uithalen. Dan moest er ook verder worden gezocht, niemand van de bemanning mocht zich dezpn nacht ter ruste hegoven. voordat mr. Ste vens gevonden was Ni"me"4 pwvM voor den volgenden dag in Casablanca aan land gaan en dan moest men zeker heid hebben. HOOFDSTUK XI Peters wist eerst niets van wat er met hem en om hem heen gebeurde. De val van het scheepsdek in het water was geen kleinigheid geweest: hij was er niet op voorbereid, hij was niet precies volgens de regelen der kunst op het wa ter geploft en hij was voor een oogen blik niet in staat om te denken. Volko men mechanisch hield hii zich boven, hoesfe en spuwde water. Wat beteeken- de dat nu? Wat waren dat voor lich ten? Ja. werkelijk, daar voer de „Santa Barbara'? weg. uit een geopende deur klonken losse brokken muziek en daar na hield dat ook op. Rondom hem don ker water, tamelijk koud water, dat hem geweldig naar benpden trok. Vprvloekti Peters begrepp eindplijk wat er aan de hand was. Snel trok hij derhalve ziin overjas uit. Zijn colbert ging tegelijk mee. goed zoo. En nu de schoenen met de dikke rubherznolen. Eigenlijk heeft dat alles geen zin niper. dacht Peters vertwijfeld, ik verdrink toch. alleen duurt het wat lantrer Hoe lang kan een mensch zwemmen? Urenlang, wanneer hij voldoende uithoudingsvermogen heeft en werkelijk van zwemmen ver stand heeft. Peters bezat uithoudings vermogen en had ook van zwemmen wel een heet ie verstand. Ik moet ook nog mijn broek uittrekken, zei hii tot ztch zelf Daaron liet hij de daad op het woord volgen. Nu had hii nog last van zijn hemd. Met een paar woedende ruk- kpn verscheurde hij het en toen had hii bijna niet meer aan En nu" zwom hij veliikmati" en zonder cronte-haast vpr- der. de lichten van de ..Santa Rarbara" wezen hem in de verte den wpv Hii wist. dat de Santa Barbara" kort voor middernacht voor Ca«ab'nnra het'ankT z.ou uitwerpen had geen rin. zich te verbeelden, dat hij den afstand, waar voor het schip twee uren noodig had. zwemmende zou kunnen afleggen, maar hjj had in ieder geval hoop. zoo dicht bij de kust door een visschersboot ont dekt en gered te worden. Terwijl hij langzaam en gelijkmatig voortzwom, gingen zijn gedachten naar het dek van de „Santa Barbara". Hoe was het toch gebeurd? Ilij had zonder eifnig vermoeden aan de verschansing gestaan en toen was het plotseling ge komen. Hij kreeg een hevigen opstopper, sloeg 0111. wilde zich vasthouden, maar de onbekende aanvaller pakte hem hij de beenen en wipte hem keurig over de verschansing. Hij was zoo verrast, dat hij zoo gauw niets vond om zich aan vast te.houden, daarop was hij gevallen en tamelijk onzacht oo het water ge ploft. Hij was zoo beteuterd, dat hij zelfs vergat te roepen. Wie kon het geweest zijn? Plotseling ging Peters een licht op. Bij de deur die naar het dek leidde, had Don Alvarez gestaan! Toen hij.- Peters liet dek betrad, was die vent hem toen niet gevolgd? Natuurlijk hij had zich toch omgekeerd en was ia, was het wel de Don? Het kon ook best een ander geweest ziin. Maar Grizzard stond aan het liillard in de sppplzaal. Het was de Don geweest, natuurlijk. Net Iets voor hem! Zoo'n laffe vent. niet in staat om een eerlijk gevecht te wagen, maar toch moed genoeg om een moord te begaan Nu was het nog geen moord, maar bin uen een paar uur zou het pon moord zijn! Wat een geluk, dat de zee zoo rus tig en glad was! Waren er. haaien? Wanneer er hier haaien waren, zou alle moeite vergeefsch zijn. dau was het nog maar heter dadpiiik tp verdrinken! Dat is dus het einde, dacht Peters. De tochi 'beeft niet lapg geduurd. Maar moest hi' nti al den moed opgeven? Hii kon het nog wel een poosie uithouden. Waren er zelfs niet menschen over het Kanaal gezwommen? Tok, tok. tok, wat was dat? Peters zag een licht, dat snel dichterbij kwam. Een motorboot! Een heusche motorboot! Peters veranderde een weinig van rich ting en toen schreeuwde hii met alle kracht, die zijn uitgenutte longen nog over hadden: „Hallo!" De motorboot stopte. „Hallo brulde Peters uit alle macht. Plotseling doorsneed een zoeklicht de duisternis cn begon het witer af te zoe ken. Petera moest van verblinding de oogen sluiten. Hij spartelde echter zoo veel hij kon om de aandacht te trekken. Dadelijk daarop begon de motor weer te roffelen en de boot kwam naderhij. F.cn reddingsgordel plofte ergens in 't water. Petei-s pakte hem, hij werd naar de hoot getrokken en weinige oogenhlikken later wankelde hij op het dek heen en weer. Mannen in uniform hielden hem vast, ondersteunden hem en brachten hern langs een smal trapje naar beneden. Daarna werd hij op een oude leeren sofa neergelegd en werd zijn volkomen uit geputte lichaam in wollen dekpns ge wikkeld.. Hii was oo een Frnneelie douaneboot. Dat was alle--, wat hij nng gewair werd. Men goot hem een rijke lijke portie heete thee met cognac naar binnen en daarop viel hij van uitputting in slaap. Reeds eenige uren lag de „Santa Bar bara" voor Casablanca. De passagiers hadden er niet veel van gemerkt, maar het was een -onrustige nacht geweest. Steeds werd er nog gezocht naar Mr. Stevens uit Detroit. De schermleerares en de secretaris bleven op het kantoer van den kapitein, dronken sterke zwarte koffie en wachtten. Telkens als iemand' een hondschap kwam brengen, spitsten ze dp ooren telkens was het wat andere. In de vroege morgenuren begon het in de omgeving van de boot levendig te worden. Kabylen en negers kw'unen in groote schuiten om hun waren aan te bieden. Ze prezen met veel geschreeuw de kwaliteit van hun koopwaar, schol den elkaar over en weer uit. noemden zichzelf hondenkinderen, maar tot hun geluk verstonden de passagiers van de „Santa Barbara" slechts helft ervan. De reizigers waren dezen morgen vroe ger op dan anders. Allen wilden aan land. Casablanca bezichtigen en de in- lioorlingenwijk bezoeken. De dames dachten meerendeel's aan wilde Bedoei- nen op vurige rossen, die, vóórdat men het zich nog kan droomen, een Ameri kaansche lady hij zich op het zadel trek ken en dan de woestijn in jagen'. De mannen dachten ain geheimzinnige ge sluierde schoonheden, die iemand een verstolen blik toewierpen, dachten aan getraliede haremvensters, aan wilde avonturen, die een Amerikaanse!» zaken man eigenlijk onwaardig waren. Kapitein Sherman weifelde nog. Hij stond op de brug en hield krijgsraad met. zijn officieren. Hij wist ditmaal werke lijk niet, hoe hij zich moest eedrigon. F.dna, die den ganschen nacht niet geslapen had. liep in gezelschap van Stevens met dik-gczwollen oogen op het dek heen en weer. En toen kwam de groote verrassing. Een douaneboot kwam langszij en een officier klom aan boord. Wat was dat voor een officier? Hij droeg een uniform jas. een mutsje, witte linnen schoenen maar onder zijn uniformjas zag men hij iedere stap zijn hloofe heenen. Boven dien moest de man zijn verstand verlo ren hebben, want hij brulde: „Waar is die la^fe hond? Waar heeft hij zich ver stoot?" Edna zag don man, slaakte een gilletje en snelde nair hem toe. „Mr. Stevens!" „Inderdaad," zei de valsche Stevens. Hij schoof Edna opzij, rende zijn secre taris bijna omver en vloog over het dek met. een woede, die bij dit costuum ko misch aandeed. De passagiers wreven hun oogen uit Dat wae toch Mr. Stevens, die in de luxe-hut reisde wat was er dan met hem gebeurd? Waar kwam die van daan' Kapitein S'herman kon van de brug af zien. wat er op het dek gebeurde. Dade lijk daarop kwam ook een officier van de douaneboot op de „Santa Barbara" en bracht verslag uit. „Dezen heer hehben wij uit zee opge- vischt. Hii beweert van dit schip over boord te ziin gevallen!" „Dat is hii ook." zei Sherman opge lucht. „Dat komt uit. Maar wat is er nu met heim?*' Peters rende over het dek en daarna schoot hij door een van de deuren naar het binnenste van het schip. Het was tamelijk stil. de machines van de „San ta Barbara" zwegen, de passagiers ke ken elkaar aan cn fluisterden. Daarop klonk ergens vandaan een vreeselijk la waai. Gcschrepuw en het kletteren van stukgeslagen elas en porcefetn. Don. Alvarez zat in de ontbijtzaal en was juist bezig een eitje te onthoofaen. Don Alvarez was niet in zijn humeur, de mannen grinnikten over hem, daar hij zich een oorvijg had laten geven, zonder terug te slaan terwijl hij toch bokspn kon als Demnsov rie vrouwen toonden hem ten deele openlijk haar verachting, ja. de prfgename van con- serven-Baslev bad zijn groef niet beant woord. doch gedaan of hij heelcmaal niet. bestond. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2