Het geblokkeerde marken- belastingbesluit Duitsche marinesoldaten beëedigd Nieuwe beschikking inzake de verordening betreffende in Duitschland belegd Nederlandsch kapitaal De samenvoeging van Zaangemeenten Overdreven zin voor zindelijkheid Nederlandsche kaas naar België Honderden recruten legden den eed van trouw af DE MARK BUITEN HAAR OEVERS Zaakwaarneming op zonderlinge wijze Bij auto's hooren banden HET VERBOD VAN VERNIETIGING van afvalstoffen VOEDING IN TIJD VAN OORLOG Een auto vol gestolen waar 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. De se cretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft heden een tweede beschikking uitgevaardigd ter uitvoering van de verordening no. 198/1940 betreffende het in Duitschland belegde Nederlandsche kapitaal. Deze beschikking luidt als volgt: ARTIKEL 1 Onder het „Besluit" wordt in de na volgende artikelen verstaan: het ..ge blokkeerde marken-belastingbesluit 1940" (verordening no. 198/1940). ARTIKEL 2 (1) Van het verbod, vervat in artikel 1, lid 2, van het besluit, kan door het Nederlandsche Clearinginstituut, al of niet onder daarbij te stellen voorwaar den, ontheffing worden verleend. (2) Het verbod geldt niet, indien de tegenwaarde genoten wordt in den vorm van schuldbevrijding jegens een niet-in gezetene in den zin der deviezenverorde ning 1940. In dit geval is de schuld eischer of dè gewezen schuldeiseher ver plicht binnen 14 dagen aangifte te doen bij den in artikel 7 genoemden inspec teur Overgang van voorwaar delijke schuld ARTIKEL 3 (1)Bij den overgang van den eigen dom van een belegging of vordering in den zin van artikel 2 van het besluit, aan een ingezetene in den zin van de deviezenverordening 1940, blijft de voor waardelijke belastingschuld verbonden aan het overgegane. (2) Bij overgang van den eigendom van een belegging of vordering in den zin van artikel 2 van het besluit aan een niet-ingezetene. zonder dat overmaking van de tegenwaarde plaats vindt, gaat de voorwaardelijke belastingschuld over op de beleggingen, vorderingen en an dere zaken, welke middellijk of onmid dellijk verkregen rijn door herhelegging van de niet overgemaakte tegenwaarde. Deze zaken worden gelijkgesteld met de beleggingen of vorderingen, waaruit zij door herbelegging* zijn voortgekomen. (3) Voor de toepassing van dit arti kel wordt een persoon of lichaam, in het Dulfsche rijk woonachtig, gewoon lijk verblijvende of gpvestigd, niet als ingezetene beschouwd ter zake van het kantoor houden in het bezette Neder landsche gehied. Uitbetaling of tegoed- schrijving hier te lande door zoodanige persoon of instellifig staat met overma king gelijk. ARTIKEL 4 (1) In^jen ter zake van den over gang van den eigendom of de delging van een belegging of vordering in den zin van artikel 2 van het besluit reeds vooraf een overmaking heeft plaats ge had wordt alsnog een aanslag aan den begunstigde opgelegd. (2) Een aanslag wordt mede opge legd in alle gevallen, waarin blijkt, dat inhouding van de belasting ten onrech te is achterwege gebleven. ARTIKEL 5 Krachtens artikel 2. lid 2. punt 4 van het Besluit worden gelijkgesteld met de aldaar onder 1 tot en met 3 uitgezon derde zaken: 1. De obligation ten laste van de voor malige Tsjec.ho-Slowaaksche republiek: 2. De obligation, ten laste van de voormalige vrije stad Danzig. ARTIKEL 6 (1). Hij, die aan het Nederlandsche clearinginstituut uitbetaling van eenige vordering verzoekt, is verplicht een schriftelijke verklaring af te leggen, in gericht volgens door dat instituut vast te stellen model, indien de desbetreffen de betaling bij zijn weten noch direct, noch indirect .strekt tot het overmaken van een bedrag, waarvan krachtens het besluit of de uitvoeringsvoorschriften daarvan de geblokkeerde markenhelas ting moet worden geheven. (2) Het Nederlandsche clearineinsfi tuut kan voor bepaalde gevallen of groe pen van gevallen ontheffing verleenen van de verplichting, vervat- in het eer ste lid. ARTIKEL 7 (1) Voorzoover het besluit niet an ders bepaalt, is de uitvoering ervan, alsmede de uitvoering van de uitvoe ringsvoorschriften opgedragen aan den Inspecteur der geblokkeerde markrnhe lasting te 's-Gravenhage. in samenwer king met'het Nederlandsche clearingin stituut. (2) Genoemde inspecteur kan zich door andere inspecteurs en door accoun tants van "s rijks helastingdienst doen vertegenwoordigen. Invordering ARTIKEL 8 (1) De door den inspecteur vastge stelde aanslagen worden ingevorderd door den ontvanger der directe belastin gen te 's-Gravenhage. eerste kantoor. (2) De aanslagen zijn invorderbaar 14 dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet. (3) Hoofdelijk voor de belasting aan snrakelijk zijn wettelijke vertegenwoor digers van natuurlijke personen, alsme de. in de in artikel 23 van het besluit op de winsthelasting 1940 genoemde ge vallen, de aldaar aangewezen personen (4) Voor de wetgeving inzake direr te belastingen wordt -de geblokkeerde markenhelasting als een directe belas ting beschouwd Bezwaarschriften ARTIKEL 9 (1) pn Ï2) Tip aangeslagene, die be zwaar heeft tegen den opgelegden aan slag en degene, te wiens laste de be lasting bij de uitbetaling is ingehouden, kan binnen twee maanden een bezwaar schrift indienen bij den inspecteur. (3) Artikel 14, leden 1. 2 en 8 en ar tikel 15 van het besluit op de winstbe lasting 1940 zijn van overeenkomstige toepassing. ARTIKEL 10 (1) De ambtenaren van 's Rijks be lastingen, alsmede de door den secreta ris-generaal van het departement van fi nanciën daartoe aangewezen personen, kunnen te allen tijde inzage vorderen van alle boeken en bescheiden. Zij kun nen tevens de door hen noodig geachte inlichtingen vorderen. (2) Hij. tot wien een vordering, ais bedoeld is in het vorige lid. is gericht, is verplicht daaraan te voldoen. Het ter inzage verstrekken van misleidende boe ken of bescheiden en het verstrekke» van misleidende inlichtingen is verbo den. ARTIKEL 11 Onjuiste aanslagpn kunnen ambtshal ve worden verminderd door den inspec teur. ARTIKEL 12 Met betrekking tot de geheimhouding is artikel 28 van het besluit op de winst belasting 1940 mede van toepassing voor de heffing van de geblokkeerde marken belasting. ARTIKEL 13 (1) Met de opsporing van de overtre dingen van het besluit zijn mede belast de ambtenaren van 's rijks belastingen en .de door den secretaris-generaal van het departement van financiën daartoe aangewezen personen. (2) De strafbepaling van artikel 6 van het besluit blijft buiten toepassing ten aanzien van den belastingschuldige, den wetfelijken vertegenwoordiger, den bestuurder of den 'vereffenaar van den 'belastingschuldige, die. zoolang het openbaar ministerie niet is verwittigd, uit eigen beweging een juiste en volle dige schriftelijke aangifte doet. ARTIKEL 14 Deze beschikking wordt geacht met ingang van 1 November 1940 te zijn in werking getreden. Geen belangrijke samenvoe gingen zonder grondig onderzoek ZAANDAM, 7 Nov. In een spoed vergadering van de kamer van koop bapdel en fabrieken voor Zaanland welke sp'eciaal was bijeengeroepen voor de bespreking van de plannen van den secretarisgeneraal van binnenlandsche zaken, voor de samenvoeging van Zaan gemeenten, heeft de voorzitter, de heer J A. E. Verkade medegedeeld, dal men op het verzonden adres, waarin legen de samenvoeging was geprotesteerd van den secretarisgeneraal antwoord heeft ontvangen. In dit antwoord werd medege deeld, dat geen grond bestaat, voor de ongerustheid, dat belangrijke sa menvoegingen van gemeenten zul len plaats hebben, zonder dat een grondig onderzoek zal zijn ingesteld. Zoo noodig zal de secretaris-gene raal van het aanbod der Kamer om als objectief intermediair voorlich ting te geven, gehruik maken. De voorzitter der Kamer van Koop handel bepleitte in zijn uitvoerige rede instelling van een wetenschappelijke commissie van voorlichting, waarin zit ting zouden kunnen hebben de profes soren Boerman, Van Vuuren en Ter Veen, die op het gebied van economische gtographie in ons land en in de socio graphic reeds baanbrekend werk hebben verricht, alsmede een hoogleeraar of lector in de bestuurswetenschappen. De ze commissie zou richtlijnen kunnen geven om met een algemeen plan van nieuwe, gemeente-indeeling te komen. Bij doorvoering van dit plan zou de secretaris-genpraal de erkentelijkheid van vele generaties kunnon verwerven aldus de heer Verkade. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. Bij be schikking van den wnd. secretaris ge neraal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn Y. K. de Boer te Haren (Gr), en G. H. Smits te Groningen, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in het notnrieele- en het fiscale recht, en in het fiscale recht. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherii is voor het tijdvak van 1 November 1910 tot 1 Januari 1941 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkstuinbouwschool te Lisse, W. F. L. Miigge te Haarlem. Zijn voor het tijdvak van 1 October 1940 tof. 1 October 1941 wpder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijksland- bouwwinterschool te Leeuwarden H. F. Kerwerda. mr. P. van den Herberg, A. C. Nubé en P. Sjollema. allen aldaar, en J. Keestra te Marssum. gem. Menaldu madeel. Is voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 October 1941 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouw- •interschool te Leeuwarden ir. H. C. Muller aldaar. Zwollenaren die vijfhonderd dweilen stalen, veroor deeld ZWOLLE, 7 November. De recht bank heeft vandaag twee jeugdige Zwol lenaren. die. uit een pakhuis op Vrijdag 30 Augustus twee balen dweilen, inhou dende 500 stuks, ter waarde -van onge veer f 200.— hadden gestolen, veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Een 31 jarige man, die de jongelieden tot. de daad had aangezet, werd, als heler van gestolen goederen, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had op de zit ting van 24 October tegen de jeugdige dieven elk acht maanden en'tegen den heler een jaar gevangenisstraf geëischt. BRUSSEL, 7 Nov. (D.N.B.) De Nederlandsche Melkcentrale zal met toestemming van de Duitsche auto riteiten tot September 1941 een groo- te hoeveelheid kaas naar België uit voeren. Een deel is reeds verzonden. INDEXCIJFER (Medegedeeld door het centraal bureau voor de statistiek) 's-GRAVENHAGE. 7 Nov. Het in dexcijfer yan koersen van aandeelen is heden: 160,1. Ergens in Nederland was Don derdag voor de tweede maal edn groote militaire plechtigheid der Duitsche marine Om halfelf legden eenige honderden recruten van een Schiffstammabteilung in handen van den admiraal den eed van trouw af aan Fïihrer en vaderland. Voor deze gelegenheid was het bordes van het stadhuis, vanwaar de admiraal zou spreken, mét groen omzoomd; iets terzijde er van was een plankier opge steld. omgeven door bloemen en plan ten cn bestemd om dienst te doen bij de eedaflegging. De plechtigheid was even eenvoudig als indrukwekkend. Van halftien af marcheerden de colonnes der recruten onder het zingen van marsch liederen door de straten van de stad naar de markt, waar zij zich in carré voor het stadhuis opstelden. Klokslag halfelf betrad daarop de admiraal het marktplein. Na een korte troepeninsppr tie zongen de recruten. begeleid door een marinekapel, gezamenlijk het lied: „lch hab' mich ergeben". Vervolgens betrad de commandant van de marinetroerien hei hordes van het sladhnis voor het honden van een toespraak. ..Iedere heëediging". aldus spreker, „is een feestdag en zij betee- kent de bevestiging van onze liefde en trouw aan den Fiihrer, het volk en hei vaderland. Alhopwel reeds onderricht, wil ik op dit oogenblik nog eenmaal de beteekenis uiteenzetten van deze plech tigheid." Spreker releveerde dan in een voudige woorden, welke da symbolische beteekenis is van het ijzeren- en het ha kenkruis. welke in de vaandels van ma rine en Rijk zijn geweven. Hij sprak van den heldenmoed en de eeuwige jeugd van het Duitsche volk. dat tallooze malen zijn bloed gaf voor de verdediging van het rijk. Hij sprak ook van de plichtsvervulling, die er aan vooraf ging. „Niet meer u zelf behoort van dit oogenblik af uw leven, maar aan den Fiihrer. Adolf Hitler." Na dezen toespraak betrad de drgger van de Rijksvlag het plankier waar een achttal recruten met de linkerhand op het vaandel en de rechterhand omhoog geheven, den eed van trouw aflegden na mens al hun kameraden, die gezamen lijk de eedsformule uitspraken. De admiraal sprak tot slot den recru ten toe. Zijn woorden waren een herin nering aan het verleden en een opwek king voor de toekomst, een herinnering van wat het Duitsche volk sinds de ja ren 19141918 meemaakte, totdat de Fiihrer met kracht aan den' heropbouw van Duitschland begon. Discipline, orde en gemeenschapszin groeiden sinds die dagen. Duitschland kreeg weer een ster •ke weermacht en tevens nok de achting, waarop het recht heeft in de wereld Een volksgemeenschap werd geschapen, die door niets aan het wankelen is te brengén. Het Duitsche volk gelooft aan zijn kracht en aan zijn toekomst. Spre kers opwekking gold de naaste toe komst. Engeland, dat den oorlog gepro voreerd heeft, heeft gemeend, de waar schuwing van den Fiihrer in den wind te kunnen slaan. Thans zullen wij strii den tot de e'ndzege z.al zijn behaald. De Fiihrer heeft ons weer het geloof in Duitschland gegeven en hij z.al ons naar "en glansvolle toekomst voeren. Met een driewerf Sieg Heil op den Fiihrer ein digdc spreker. Als besluit der plechtigheid speelde de marinekapel de nationale hymne. Hoog water in Noord Brabant BREDA, 7 Nov. Door de over vloedige regens van de laatste da gen is de rivier de Mark weer bui ten haar oevers getreden. Over on- afzienharen afstand zijn ten Zuiden van Breda de weilanden blank ge zel. terwijl men ook in de bebouwde kom vah de gemeente Ginneken reeds overlast ondervindt. Overstroomingen van de Mark zijn in dit jaargetijde «geen verrassing, zij ple gen zich jaar op jaar te herhalen. Maar dit jaar is de yvaterovervloed. die voor al uit de Antvverpsche kempen afkom stig is, wel zeer vroeg gekomen. De vele slagregpns van de laatste dagen hebben het anders zoo kalme riviertje tot een breeden, snellen stroom gemaakt, die nochtans onmogelijk al het bovenwater kan verzetten. Commissionair uit Soest wegens verduistering ten nadeele van zijn verloofde voor het Hof Verhoogde straf geëischt AMSTERDAM. 8 November. Het was een tragische geschiedenis, die de vrouw, door het, gerechtshof als getuige gehoord in de zaak tegen den man, die wegens verduistering te recht stond. deed. Zij had geruimen tijd geleden kennis met den verdachte, een 42-jarigcn com- ntissionnair uit Soest, gemaakt. Hij was gehuwd, doch hij vertelde haar, dat zijn vrouw ongeneeslijk ziek was. Weldra ontstond er tusschen den commissionair on getuige een zeer vriendschappelijke verhouding en zij beschouwde zich als zijn toekomstige vrouw. Toen zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen, vertrouwde zij haar vriend de sleutels van haar safe toe. Bovendien gaf zij hem een schriftelijke volmacht om bij dé Nederlandsche Bank haar zaken te behartigen. Dit „zaakwaarnemen" deed hij op een zonderlinge wijze. Hij leegde de safe, verkocht de effecten, liet zich liaar saldo uitbetalen en stak liet geld in zijn eigen zak. Toen getuige tenslotte uit het ziekenhuis kwam, kwam zij tot de ontdekking, dat zij bedrogen was: de vrouw van den commissionnair was in het geheel niet ziek en het gekl, dat zij haar aanstaanden man had toevertrouwd, was spoorloos verdwenen. Zij koos dert verstandigsten weg en deed een aanklacht bij de justitie. De rechtbank veroordeelde verdachte tot anderhalf jaar gevangenisstraf. In hooger beroep behandelde het Hof de zaak b" verstek, daar verdachte niet was verschenen. Het werd er voor hem nipt beter op. Niet alleen werd het vonnis be vestigd. doch het Hof gelastte tevens zijn onmiddellijke gevangenneming. Teven het. arrest kwam verdachte in verzet en vandaag diende de zaak op nieuw. De gedupeerde vrouw vertelde, dat zij thans genoodzaakt is, om voor zich en haar kind waarvan verdach te de vader is als dienstbode de kost te verdienen. De procureur-generaal mr. J. Versteeg vond de knoeierij en de oplichting zoo geraffineerd, dat hij verhooging van straf vorderde. Spreker retireerde twee jaar en zes maanden. De verdediger, mr. Schönfeld, beriep zich op de volmacht en pleitte vrij spraak. Arrest 21 November. Dr. Ch. E. H. Boissevain overleden In den ouderdom van 72 jaar is te Blancum overleden dr. Ch. E. H. Bois ksvain, die zich verdienste heeft verwor ven op het gebied 'van de toonkunst, van de economische politiek en van hel handelsonderwijs. Dr. Ch. E. H. Boissevain, de oudste zoon van de elf kióderen van wijlen Cha> les Boissevain. werd 9 Mei 1S6S te Am sterdam geboren. Na de openbare han delsschool doorloopen te hebben, leerde hij de practijk van den handel op vel schillende kantoren in het binnen- en buitenland. Vele jaren heeft hij als lid v&n de vrijz.-democralische fractie deel uitge maakt van den. gemeenteraad en de Provinciale Siaten. Ook was hij een ac lief lid van de Kamer van Koophandel waar hij zitting had in onderschceiden6 commissies. Toen hij in 1919 Amsterdam verliet, bedankte hij als raadslid. Na de verbouwing van de raadzaal gaf hij een bewijs van burgerzin door een schen king van 45 zetels aan de stad. Twee zaken hebben bovenal de bij zondere belangstelling van den heer C.h E. H. Boissevain gehad. In de eerste plaats het handelsonderwijs. Dertig jaar is hij bestuurslid geweest van de „Na lionale vereoniging van voortgezet han delsonderwijs". Niet minder had de muziek zijn war me belangstelling. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst ondervond in ruime mate zijn steun, evenals de Ne derlandsche Koorvereenieing. Dr. Boissevain heeft ook als commis saris van het Algemeen Handelsblad waarvan zijn vader Charles Boissevain vele jaren directeur-hoofdredacteur is geweest, van nabij de. ontwikkeling ge voted van het daghladhedrijf. Vele onderscheidingen zijn hem te beurt gevallen. Zoo was de hepr Roisse vain eeredoctor in de economische we tenschanpen aan de Goethe universiteit te Frankfort a.d. Main. Voorts was hij ridder in de Orde van den Nederland" schen Leeuw, officier in de Orde van Oranje-Nassau, commandeur in de Ti a liannsehe Kroonorde en de Danehrog orde van Denemarken en ridder in de Orde van hot Legioen van Eer. En dus: geen verkoop van motor rijtuigen zonder vergunning van het Rijksrubberbureau Zooals bekend zal zijn moesten kort geleden alle houders van banden zoo wel van wagens, als van in gebruik zijn de of opgelegde motorrijtuigen, dan wel van losse handen opgave daarvan ver strekken aan het Rijksbureair voor Rub ber. In de desbetreffende verordening werd bepaald, dat het verboden is zonder de vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor Rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van deze banden te verrichten. De K.N.A.C.. wijst er op, dat onder een zoodanige hande ling ook wordt verstaan de verkoop van de handen mét het mn*orrijtuig. Indien men dus een bilv. opgelegd motorrijtuig met de daarop gemon teerde handen wenscht te verkoo- pen, dient men daartoe eerst ver gunning aan te vragen hij den Di recteur van het Rijksbureau voor Rubber, Heerengracht 182, Amster dam. Indien het motorrijtuig wordt ver kocht aan de Duitsche overheid kan de verkooper er mee volstaan, zoo spoedig mogelijk na den verkoop het, Rijksbu reau daarvan in kennis te stellen, onder vermelding van de gegevens van het motorrijtuig en de daarbij behoorende banden. Tenslotte adviseert de K.N.A.C. hun. die door een of andere oorzaak nog geen opgave verstrekten van de in hun bezit zijnde banden, zulks alsnog terstond te doen. Niet van toepassing op geneeskundige inrich tingen 's-GRAVENHAGE. S November. In gevolge het bepaalde in het oude mate rialen en afvalstoffenhesluit no. 1 is het een ieder verboden oude materia len en afvalstoffen te vernietigen, weg te werpen of zoo te bewaren, dat hier door hun waarde als grondstoffen voor industrieele bew'erking wordt vermin derd of te niet gedaan. Zooals bekend is, zullen de afvallen worden verzameld en voor zoover mo gelijk als grondstof voor de industrie bruikbaar gemaakt. Daar het verbod voor iedereen geldt, zoodat ziekenhui zen. klinieken en alle andere inrichtin gen, waar patiënten een geneeskundi ge behandeling ondergaan, daaronder zijn begrepen, heeft de directeur van het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen, met het öog op het besmet tingsgevaar. dat aan het. bewaren yan gebruikt verhandmateriaal is verbonden, bepaald, dat ten aanzien van deze af vallen het-verbod niet zal worden toe gepast. Een instructieve tentoonstelling in het Veiligheidsmuseum te Amsterdam AMSTERDAM, 8 Nov. Toen in 1917 de voedselvoorziening van Nederland groote moeilijkheden ondervond en de huisvrouw voor de zeer zware taak was gesteld met beperkte middelen, zoowel wat voedingsartikelen als brandstoffen betreft de maaltijden te bereiden is in het Veiligheidsmuseum in de hoofdstad een voedseltentoonstélling gehouden. Thans heeft de heer Gorter, directeur van het Veilighcidsmuseum besloten we derom een soortgelijke tentoonstelling te organiseeren. Het doel is in de eerste plaats advies te geven bij het samenstellen van hei middagmaal, Waar beperking is, moet getracht wor den uit. hel beschikbare het hoogste ren dement te slaan. Dit geldt zeker ook voor onze voeding. De tentoonstelling zal den weg wijzen tot dit hoogste rendement. Bovendien zal door kookdemonstraties, de juiste bereidingswijze van het voedsel: worden getoond. Ook aJs het menu goed gekozen is. kan do voedingswaarde van den maaltijd door een onjuiste kookwijze voor een belangrijk deel verloren gaan. De kookdemonstraties zullen 's mor gens tusschen halfelf en halftwaalf, des middags tusschen halfdrie en halfvier gehouden worden door dames van de Amsterdamsche huishoudscholen. De tentoonstelling toont haar .bezoe kers voorts op uitvoerige wiize de her komst en fabricatie van talrijke arfike- n. Indien de noodigp goedkeuring fijdie verkregen wordt, zal de-opening plaats hebben op 23 November. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's GRAVENHAGE, 7 Nov. Koersen voor stortingen op 8 November 1940 te Ken verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30,1432. Zwiisersche francs 43.56. Lires 9.87. Deensche kronen 36.10. Noorschp kronen 42.80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) ,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden)'4,23. Turksche ponden 1,45*4. ROTTERDAM, 8 Nov. De Rotter- damsche politie heeft na een uitgebreid onderzoek zes mannen gearresteerd we gens inbraak, heling en diefstal van veertien vateii roomboter en zes kisten gecondenseerde melk. In den nacht van 31 October op 1 No vember werd ingebroken in een boter- verpakkerij in de Adrianastraat te Rot terdam. Uit het onderzoek bleek spoedig, dat de buit die ongeveer 1000 K.G. z\\ aar was in twee vrachten vervoerd was. Terwijl het onderzoek werd voortgezet deelde een zoon van den benadeelde me de, dat een onbekende hem de gestolen roomboter had aangeboden. De bestolene kon dus zijn eigen waar terugkoopen. De politie besloot op den koop in te gaan. Een inspecteur begaf zich op het over eengekomen tijdstip naar een bepaalde straat waar hij den verkooper van de boter trof, nadat de politieman had mee gedeeld, wel zin te hebben in de partij, werden de onderhandelingen in een café voortgezet. Na lang overleg werd afge sproken. dat de adspirantkooper de par tij met zijn eigen vrachtauto zou komen halen. Natuurlijk wae de auto, bemand met een rechercheur, prompt op de aange wezen tijd aanwezig en terwijl de in specteur met den verkooper in een café bleef gingen de rechercheur en een andere inspecteur het pakhuis binnen om de auto te laden. Het bleek, dat tien vaten boter en zes kisten, ieder inhoudende 48 busjes ge condenseerde melk. aanwezig waren. In het pakhuis waren toen de twee mannen, die naar later bleek, de inbraak hadden gepieegd. een 37-jarige haven arbeider en een 32-jarige bakker. Ook kwamen daar een 25-jarige bakker, een broer van denvorigen verdachte. Ten- slótte kwam pok de verkooper. een 34- jarige emballeur. Behalve deze lieden waren twee inspecteurs van politie en een recherchur aanwezig. Toen de wagen geladen was werd den inspecteur om de „afrekening" verzocht. Deze kwam spoediger maar in anderen vorm dan men ge dacht had. Op een wenk van den inspecteur trokken de politiemannen hun pistool en maakten zich hekend. Drie van de geknipte misdadigers gaven zich gewonnen, maar de laat ste, de havenarbeider van L. sprong op den rechercheur af, om zich met jteweld een doortocht te banen. Uit zelfverdediging loste de recher cheur een schot, waardoor de arrestant getroffen werd. Hij werd per auto. van den G.G.D. naar een ziekenhuis vervoerd en moest daar ter verpleging worden opgenomen. De andere arrestahten werden hierop zonder verzet naar het politiebureau overgebracht. Bij het voortgezet onderzoek werd ook het pakhuis ontdekt, waar de boter direct na de-inbraak gebracht was. De eigenaar daarvan, een 52-jarige opkoo- per, was geheel op de hoogte van wat er in zijn pakhuis gebeurde en werd eveneens in arrest, gesteld. Tenslotte vond men de resteerende drie vaten boter in den kelder van een banketbakkerswinkel op den linker Maasoever, die gedreven werd door'een broer van twee andere arrestanten. Ook deze man werd gearresteerd. De vijf verdachten zullen morgen naar het huis van bewaring worden overge bracht. waar zij ter beschikking van de justitie zullen worden gesteld. De ge wonde moet in het ziekenhuis verpleegd worden. JODEN OP BIZONDERE SCHOLEN Voorschriften omtrent een verbod van hun benoeming De waarnemend secretarisgeneraal van het departement van onderwijs heeft, aldus mei It de Standaard, aan de besturen van bijzondere scholen, in op dracht van de Duitsche overheid, doen weten, dat personen, die zelf. of wier echtgenooten geheel of ten deele van Joodschen bloede zijn, voortaan zijn uitgesloten van (vaste of tijdelijke) be noeming. aanstelling of tewerkstelling in eenigerlei betrekking (leeraar. onder wijzer. vakonderwijzer. kweekeiing, concierge, schoolsehoonmaker. enz.) aan de scholen. Het verbod van de benoeming geldt eveneens voqr de verkiezing van leden van het bestuur van de school. Betreft de voo-ge-iomon benoeming nersonen van Joodschen bloede, dan zal hieiuit niet mogen worden afgeleid, dat zij geheel terzijde gelaten moéten wor den. Het verdient don aanbeveling, de noodige bijzonderheden ter kennis te brengen van het dopartement. en met name op té geven, wie de grootouders (en eventueel de grootouders van de zijde van de echtcenoote). van den be trokkene waren zoomede tot welke ker kelijke gezindte dezen blijvend of tij delijk "hebben behoord. Pan zal cen traal kunnen worden beoordeeld, hoe in de-gelijke gevallen behoort te worden gehandeld. Leden m het bestuur of van het per soneel de.- school, die met, een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloeda is in het huwelijk treden, zullen van hun functie of betrekking moeten worden ontheven. Het. in de vorige ali nea bedoeld voorbehoud is op deze ge vallen mede van toepassing.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6