750 ontslag- een aanvragen op dag Het ontslag verbod in de praktijk 2000 MARK VERDUISTERD Gramof oonmuzi ek schalde in Haagsche café's Proces om reparatie van radio-toestellen „Vreugde en Arbeid" in Den Haag Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 Wat de Directie van den Arbeid doet en welke maatstaven zij aanlegt 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Wanneer men thans een bezoek brengt aan de di rectie van den arbeid in Den Haag. dan merkt men al heel spoedig, dat een groot gedeelte van den thans daar verrichten arbeid niet het toezicht op de uitvoering van de arbeidswet betreft, noch het toe zicht op de naleving van de veiligheids wet, doch de uitvoering van de verorde ning van den Rijkscommissaris van 11 Juni 1940 t.a.v. het beperken van werk. in hoofdzaak dus het geven van ontslag aan werknemers. Het spreekt intusschen wel' vanzelf, dat de normale arbeid der directie al lerminst is stopgezet, doch een nieuwe en telkens weer om ©ogenblikkelijke op lossingen vragende taak is de directie opgelegd. Op grond van de machtiging in de ver ordening van den Rijkscommissaris werd door den secretaris-generaal een uitvoeringsbesluit vastgesteld, waarvin toet centrale voorschrift is, dat het lei ders van ondernemingen verboden is: 7. Het werk in de onderneming tijdelijk of voorgoed stop te zetten. 2. Den werktijd in de onderneming tot minder dan 36 uur in de week in te korten. 3. Werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p. van het burgerlijk wetboek toepas selijk is men weet dat dit artikel van het B.W. spreekt van daden, eigenschappen of gedragingen van den arbeider, welke het den werkgever redelijkerwijze onmogelijk maken hem nog langer in dienst te houden). Voorts moeten de na 9 Mei 1940 gegeven ontslagen terstond weer worden ingetrok ken, tenzij deze door den directeur-gene raal van den arbeid goedgekeurd zijn en bovendien werd bepaald, dat de directeur- generaal, of degenen, door hem daartoe gemachtigd, uitzonderingen op deze voor schriften kunnen toestaan, m.a.w. de ver gunning geven tot ontslag en eventueel aan die vergunning voorwaarden verbinden. De directeur-generaal van den arbeid- is aangewezen als uitvoerende en beslis sende instantie. Het aantaj verzoeken om vergunning tot ontslag is uiteraard talrijk, niet min der het aantal der klachten van werk nemers bij dreigend ontslag: talrijk en oneindig gevarieerd. Voor hen, die wel eens hebben gemeend zich te moeten be- klagen over een lang uitgebleven ant woord. is het niet ondienstig zich te rea- liseeren dat er in den aanvang van de werking der verordening gemiddeld 1400 aanvragen en klachten per dag binnen kwamen (met een maximum eenmaal van 1600) en dat er thans nog altijd een gemiddelde van 750 inkomende stukken per dag is. Ook niet ondienstig is het, zich te realiseeren dat er in vele ge vallen een uitgebreid onderzoek noodig is vóór een dicisie vallen kan. De be handeling van deze klachten belastte den dienst der arbeidsinspectie uiter mate zwaar. Intusschen wordt er bij de directie van den arbeid alles op gezet, de beslissing zoo spoedig mogelijk te nerven. De aan vragers en klagers kunnen overigens zelf heel veel daartoe bijdragen. Laat men zijn brieven toch zoo kort en zake lijk mogelijk formuleeren. alleen die din gen vermelden welke strikt noodig zijn. Voor den klager is het noodzakelijk, dat hij eigen naam en adres vermeldt, zoo wel als den naam en het adres van den werkgever en den aard van het bedrijf. De verzoeken om toestemming tot het geven van'ontslag of tot korteren werk tijd moeten gemotiveerd rechtstreeks worden ingediend hij 't districtshoofd der arbeidsinspectie, binnen wiens ambtsge bied fabriek of werkplaats gelegen is of door tusschenkomst van een „vertrou- wensinstantie", waarover wij straks spreken. In het algemeen wordt geen vergun ning tot ontslag verleend zoolang in de beschouwde onderneming nog langer dan 36 uren per week wordt gewerkt. Zonder vergunning kan de werktijd in een onderneming tot .36 uur worden te ruggebracht, zoodat bij vermindering van werkgelegenheid eerst tot inkrim ping van den werktijd kan worden over gegaan, vóór personeel ontslagen wordt. De arbeidsinspectie laat zich niet in met den aard van het werk. waarmee de arbeider wordt belast, noch met loon- kwesties. Bij het vergunnen van ontslag wordt deze volgorde in acht genomen: 1. Personen van 65 jaar en ouder; 2. Gehuwde vrouwen, niet kostwin- sters; 3. Meisjes en ongehuwde vrouwen, niet kostwinsters: 4. Jongens en ongehuwde mannen, niet-kostwinners: 5. Meisjes, ongehuwde en gehuwde vrouwen; kostwinsters; 6. Ongehuwde mannen, kostwinners; 7. Gehuwde mannen. Bij het geheel van de uitvoering der verordening konden, om tot een volko men rechtvaardige uitspraak over de al of niet noodzakelijkheid van ontslag te komen, vertrouwensinstanties niet wor den gemist. Een beroep werd toen gedaan op de bedrijfsraden en bij afwezigheid van deze op de werkgevers- en werknemers organisaties in verschillende bedrijven tot het aanwijzen van deskundige per sonen. De gevraagde medewerking is met groote bereidwilligheid geschonken. Deze vertrouwensinstanties. samenge steld uit werkgever en werknemers, ver zetten geheel belangeloos een massa ad- viseerend werk, waarvoor zij bovendien inlichtingen hebben in te winnen en in de meeste gevallen een onderzoek ter plaatse instellen. De werkgevers in een bedrijfstak, waar voor een vertrouwensinstantie in het le ven werd geroepen, moeten hun aanvra ge om aan arbeiders ontslag te mogen geven, door tusschenkomst van de ver trouwensinstanties indienen: daar wor den de aanvragen onderzocht, en. van advies voorzien, jan den directeur-gene raal doorgezonden. Het geheel van deze adviesbevoegd heid is met de noodige waarborgen om ringd. want hoe ook het dankbaar aanvaarde advies- moge luiden: de di recteur-generaal beslist. Het terrein, waarvoor al dit werk wordt verzet, is overigens door de veror dening van den Rijkscommissaris wèl begrensd. Slechts voor ondernemin gen is de verordening van toepassing. Ook niet hehooren daartoe en het is coed, dat klagers ook daarmede rekening houden kwesties over het niet nale ven van arbeidscontractbepalingen, loon- geschillen, het niet in acht nemen van een opzegtermijn, schadevergoeding e. d. Met zulke geschillen ga men naar de bu reaux voor arbeidsrecht, het bestuur van een vakverbond of een advocaat. Geschil len ove» loonregelingen van nog in dienst zijnde arbeiders dienen den Rijks bemiddelaars te worden voorgelegd. ARNHEM, 8 Nov. In 1939 was de 57- jarige verhuur-ondernemer G. J. S. uit Winterswijk in Duitschland en kreeg daar van zekeren J. W. het verzoek een bedrag van 2.000 R.M. naar Nederland te brengen. S. deed dit, doch eigende zich het geld "toe. Wegens verduistering veroordeelde de. rechtbank te Zutphen hem tot een jaar gevangenisstraf. Vandaag stond hij in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem terecht, waar hij een volledige bekentenis afleg de. De advocaat-generaal, mr. J. C. J. W. Hermans, eischte, gezien de omstandig heden', acht maanden gevangenisstraf. Het Hof zal 21 November uitspraak doen. DIEFSTAL IN OORLOGSDAGEN ZWOLLE. 7 November. De recht bank heeft drie. verdachten uit Ermelo, alsmede twee uit Barneveld, wegens diefstal in de oorlogsdagen, vrijgespro ken. De mannen waren op 13 Mei een ka zerne te Ermelo, die toen verlaten en on beheerd wae. binnengedrongen en had den daaruit verscheidene voorwerpen ontvreemd. De officier had tegen elk der verdachten drie maanden gevange nisstraf gerequireerd. Het Buma dagvaardde op nieuw caféhouders voor de rechtbank 's-GRAVENHAGE 8 November. Dertien Haagsche caféhouders wa ren vandaag voor de Haagsche rechtbana gedagvaard, op klachte van „Buma". het bureau voor mu- ziekauteursrecht. dat zij in hun in richtingen door middel van de gra- mofoon muzieknummers hadden doen weerklinken, zonder de rech ten die Buma ingevolge de Auteurs wet namens de componisten op de openbaarmaking daarvan meende te bezitten, te hebben voldaan. In December van het vorige jaar wa ren deze zaken reeds op de rol geweest, maar toen bleek Buma niet te beschik ken over de noodige stukken van over- tuiging, zoodat zii voorloopig moesten worden aangehouden. Thans zou de behandeling dan werke lijk geschieden. Een inspecteur van het Buma was al6 getuige aanwezig. De rechtbankpresi dent vroeg hem of de componist het Buma had gemachtigd' voor diens auteursrecht op te komen. De inspecteur antwodrdde bevestigend. Waar is dan de machtiging? vroeg de president. Getuige kon deze machtiging echter niet toonen en de president kon het be treffende bescheid ook in de stukken niet vinden. Mr. F. C. Stahle, die als raaads- man voor alle dertien gedaagden op trad. gaf zijn ontstemming er over te kennen, dat Buma thans voor de tweede maal deze menschen had la ten komen zonder te hebben ge zorgd, dat de noodige gegevens aan wezig waren. Spreker noemde dit rondweg een schandaal. Daarop begaf de rechtbank zich in raad kamer. Enkele minuten daarna werd de zitting heropend en deelde de president ten aan- hoore van alle gedaagden mede, dat de rechtbank in raadkamer had besloten den officier van justitie in de vervolging niet ontvankelijk te verklaren, omdat de mach tigingen, waarvoor Buma had behooren te zorgen, niet konden worden getoond. DIPLOMA HANDELSKENNIS BROOD- BEDRIJVEN 's-GRAVENHAGE, 8 November. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, heeft als diploma, uit het bezit waarvan het voldoen aan de in het yestigingsbesluit Broodbedrijven 1938 be doelde minimum-eischen van handels kennis voor het broodbakkers- en het broodverkoopersbedrijf kan blijken, aan gewezen het einddiploma eener handels avondschool, met 5-jarigep cursus. 's-GRAVENHAGE. 8 Nov. Het ge rechtshof heeft arrest gewezen in een civiele procedure tusscben het magazijn „Record" te 's-Gravenhage en de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. Philips stelde, dat zij houdster is van bedoelde octrooien en dat „Record" radiotoestellen, waarin deze octrooien zijn toegepast repareert. Philips eischte stopzetting van die handelingen en be taling van een dwangsom van 500.— voor iedere keer, dat record daaraan niet zou voldoen. De Haagsche rechtbank heeft deze vordering toegewezen. Het hof overwoog échter, dat, waar de Wetgever zich in de octrooiwet heeft uit gesproken in hoever hij octrooibescher ming wil en daarbij kennelijk niet de reparatie van octrooischendende toestel len heeft willen onderdrukken, het van zelf spreekt dat die reparatie ook al weet de reparateur, dat het toestel oc trooischendend is als zoodanig niet een onjuiste handeling is. Het Hof heeft op dezen grond het von nis dpr rechtbank vernietigd. AMSTERDAM. 7 Nov. (A.N.P.). Zaterdag 9 November zal in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag een feestavond worden gehouden, georganiseerd door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid". Ook deze avond zal worden opge luisterd met een concert, gegeven door het Concertgebouworkest on der leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Na het groote succes en de algemeene instemming, welke voor den openings avond van „Vreugde en Arbeid" in Ara sterdam bleek te bestaan, zullen onge twijfeld ook vele Haagsche arbeiders de gelegenheid niet willen verzuimen ken nis te maken met „Vreugde en Arbeid" De avond vangt aan om 8 uur en de stichter van „Vreugde en Arbeid de heer H. J. Woudenberg —.commissaris van het N.V.V. zal een toespraak houden over het onderwerp: „Licht in donkere tijden". Het uit te voeren muziekprogramma zal in hoofdzaak gelijk blijven aan dat van Amsterdam, en omvat werken van Mozart, Tschaikowsky. en Richard Wag ner. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat de uitvoeringen van „Vreugde en Ar beid" als regel in de eerste plaats be stemd zijn voor de leden van de aange sloten vakorganisaties. Gezien echter het groote belang van de nieuwe ge meenschap voor het cultureele leven van het werkende Nederlandsche volk. acht de leiding het noodzakelijk bij dit openingsconcert aan iederen volksge-1 noot de gelegenheid te geven om kennis te maken met de gedachte van „Vreugde en Arheid". VERKÜOPINQEN Leusden Koffiehuis „Bivoort" 13 November 10 uur v.m. Verkooping van 100 perc. brandhout, 30 perc. hakhout en eenige perc. boomen. Baarn Kasteel van Antwerpen, Laanstraat 57. 27 Nov. 11 uur v.m. Verkoopine van dub bel winkelhuis Boschstraat 2 en *2a; winkelhuis met twee woonhuizen Pomp straat 22a en d: woonhuis Heemstra laan 43b en winkelhuis Gaslaan 61. Handlantaarn met een denkenden schakelaar De Rijksinspectie vuor de luchtbescher ming Iheeft thans een handlantaarn goed gekeurd waarin een vernuftige schakelaar aangebracht is men zou met recht van een „denkenden" schakelaar kunnen spre ken, die als het ware weigert contact te maken als de lantaarn omhoog gericht is. Dit is verkregen door in het schakelmecha nisme een beweeglijk koperen kogeltje aan te brengen, dat door zijn zwaarte het con tact verbreekt, of herstelt al naar maté dé lantaarn verkeerd (naar bo.ven) of juial (naar beneden) is gericht. Voorts zijn er z.g. lichtsluizen voor di uitstralingsopening aangebracht, die voor komen dat elk schijntje opwaartsch ücht afgeschermd wordt, hetwelk in den gcoor- loofden omlaag gerichten stand toch naar boven zou kunnen uitstralen. JAARSVELD, 414.4 M. VARATJitiw^ ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor ar beiders in de Continubedrijven. 12.00 Gram*- muziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1,00 Esmeralda en soliste, en gram.muziek. 2,00 Letterkundig overzicht. 2.15 VARA-orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje 3.30 VARA-orkest. 410 Causerie „Het Ne derlandsche volkskarakter". 4.30 De Ram blers. 5.00 Orgelspel en graimmuziek. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.00 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15Nieuwsberidhten ANP. sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzen- ding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek. (7.307.45 BerichtenEngelsch V fi.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezin- en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl. i. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Viool, piano en gram.muziek. 9.55 *Gram.muziek. 10.45 5'antr met pianobegeleiding en gram.muziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 CymbaaUextet. 12.00 Berichten.- 12.15 Cymbaalsextet. 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Nieuws- cn eco nomische berichten ANP. 1.00 Cymbaalsex tet. (1.301.45 BerichtenEngelsch). 2.00. Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gram.muziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gram.mu ziek. 4.15 Spaarne.sextet en gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Spaar- ne-sextet en gram.muziek. 6.15 Gram.mu ziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram. muziek. 7.00—7.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. De oude wachter van den vuurtoren op Urk, de heer A. Loosman, gaat binnenkort na ruim .33-jarigen diensttijd zijn post verlaten. De heer Loosman is de Urker kleederdracht trouw gebleven (Foto Pax-Holland) Een historisch oogenblik. Adolf Hitler en Mussolini op het balcon van het Palazzo Vecchia te Florence tijdens het bezoek van den Führer aan Italië (Foto Holland-Atlantic) Het fraai gerestaureerde slot te Langweer, dateerend uit 1700, ral op 16 November a.s. als gemeentehuis van Doniawerstal (Fr.) in gebruik worden genomen (Foto Pax-Holland) ten slachtoffer van den oorlog ter zee. Een Engelsch transportschip, dat in een der havens aan de Kanaalkust door een voltreffer tot zinken werd gebracht (Foto Weltbild) Honderdduizenden maken thans in het duister dankbaar gebruik van de zaklantaarns, die in de avond- en vroege morgenuren licht geven op hun pad De fabricatie van de kleine lampjes, een merkwaardig handwerk, geeft au aan honderden jeugdige krachten arbeid (Foto's Pax-Holland) In het Palazzo Vecchia te Florence tijdens de conferentie tusschen Adolf Hitler en Mussolini. Men onderscheidt den Führer en den Duce in gezelschap van minister Von Ribbentrop en genera^l-veldmaarschaik Keitel (Foto Holland-Atlantic) Die Wacht am Rhein. Duitsch lucht afweergeschut op den toren van een der historische kasteelen langs de rivier (Foto Weltbild)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8