Geweldige aardbeving in Roemenië MOLOTOF KOMT NAAR BERLIJN Neville Chamberlain overleden VREESELIJK BLOEDBAD IN FRANSCH GABON Verscheidene steden zijn half vernietigd - Talrijke dooden en gewonden Boekarest zwaar geteisterd Duitsche leger- berichten ONDERHOUD VAN Na een lang leven in dienst van zijn land Scherpe taal in Japansche pers jegens Ned.-Indië Italiaansche legerberichten Nieuwe golf van verontwaardiging in Frankrijk Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 BOEKAREST, 10 Nov. (D.N.B.). Vanmorgen om 3.19 uur is Boekarest door een hevige aardbeving geteisterd, van een geweld als de stad nog nooit beleefd had. Ondanks nacht en regen stormden de menschen vervuld van angst de straat op. De huizen hebben over het algemeen aanzienlijke scheuren gekregen. Van de daken stortten heele rijen pannen en spanten op straat. Daar leek het wel een puinhoop. Ruiten braken en in de schouwburgen en bioscopen zijn er groote scheuren in zol deringen gekomen. Midden in het centrum van de stad^gebeurde een ernstig ongeluk. Een huis van tien verdiepingen, waarin een der grootste bioscopen gevestigd is, is totaal ingestort. De daar wonende menschen werden onder de puinhoopen begraven. Reddings- en opruimingswerkzaam heden hebben terstond met medewerking van militairen een aativang genomen. Het telefoonverkeer met het buitenland was tot 9 uur onderbroken. Verscheidene treinen werden tijdens» het rijden door de aardbeving verrast. Zij ontspoorden. In Boekarest is er geen huis. dat niet. min of meer Betroffen is. De in den nacht aangetreden afdeelingen vrijwilligers, onder wie zich de Hitler- jugend on de fascistische jeugd bevin den. die op het oogenblik een bezoek brengen aan Roemenië, en die terstond hun diensten hebben aangeboden, zijn door militairen afgelost. Duitsche cn Roemeensche pionniers werken met snij branders koortsachtig om de menschen te bersten die onder de puinen begraven liggen. Per radio zijn foi-maties der le gionnaire beweging opgeroepen zich tc belasten mot de ordediensten. Op dezelf de wijze zijn alle architecten opgeroepen om zich tor beschikkintr te stellen, ten einde de huizen, die gevaar voor instor ting zouden kunnen opleveren, te onder zoeken. De voertuigen motten slechts met verminderde snelheid door de straten rijden. Per radio worden voortdurend verdere ordemaatregelen, bekend 'Re- maakt. Alle schouwhurRen en bioscopen zijn Resloten. De eerste berichten .die uit de provin cie worden ontvanRen. zijn indrukwek kend. De steden. Barland, Tecuci, Galatz, GiurRiu. Buzau, Ramnicul, Sarat, Ploesti. Husi. Campina en tientallen andere steden fijn half verwoest. De telefoonverbindinRen zijn Restoord en het treinverkeer is overal Restaakt. Alleen al te Galatz zijn tok op dit ooRenblik 21 dooden en 100 gewon- den te betreuren. Als RevolR van het feit dat hopgspan- ninRSkabels van de electrische centrale op de huizen vielen. Reraakten deze in brand. De kathedraal is inRestort, als mede do kerk van de Heilige Helena. Het station en de spoonveginstaalaties zijn totaal verwoest. Talrijke huizen in de buitenwijken zijn inRestort. Te Buziau waren de RevolRen van de aardbevinR verwoestend. Hier zijn tientallen dooden Bevallen en honderden huizen vernield. Te Ploesti is het hotel Centraal een puinhoop. Het stadhuis, het hoofdbureau van politie, de kamer van koophandel en andere Rroote paleizen staan op het punt In te storten. Het aantal slachtof fers is niet op te Reven. De steden Pan- ciu en Odohesti zijn totaal verwoest. Via de radio wordt de bevolkinR aan- Respoord kalm en solidair te blijven. Te Boekarest is het Carltonpaleis. dat niet minder dan veertien verdiepinRen telt en door .vijftig huurders werd be woond. ingestort. Tot dusverre heeft men - vanuit de puinhoopen veertien slachtoffers geborgen. Enkele huurders." die bijtijds in den kelder waren ge vlucht en er in zijn geslaagd in telefo nisch contact met de politie te komen, roepen wanhopig om hulp. daar zij den verstikkingsdood dreigen te sterven. Er worden bovenmenschelvke pogingen in het werk gesteld om hen te redden. Hon derden amenhemden. bijgestaaan door de Italiaansche fascistische jeugd, wer ken zonder ophouden door aan het ver wijderen der puinhoopen. Het reddings werk vindt voortgang onder een aanhou denden regen en bij een lievige koude. De hospitalen zijn overvol met gewon den. De roRPcring heeft per radio in het geheele land om medische hulb ge vraagd. liet telefoongebouw te Boekarest heeft, ondanks zijn hooete van 140 me ter. op wonderlijke wijze weerstand ge boden. dank zij het stalen geraamte. Het ministerie van openbare gezondheid heeft onmiddellijk medische ploegen sa mengesteld en deze gestuurd naar de plaatsen waar dringend hulp moet wor den gehoden. Laat in den middag is aan gekondigd. dat het treinverkeer op de lijnen Boekarest—Constantza. Boekarest Gigurti en. Boekarest—Irnbolin was hersteld. On de andere lijnen blijft het treinverkeer gestaakt. Volgens de laatste berichten uit Bar- lad zijn er aldaar tot dusverre 15 dooden en 00 gewonden en te Tecuci 7 dooden en 18 gewonden geïdentificeerd. De Dof- tana gevangenis te Campian is inge stort. Van de gevangenen ziin er hon derd om het leven gekomen. EEN MINUUT ZWIJOEN IN ENGELAND STOCKHOLM. 10 Nov. (D.N.B.) De Goeteborgs Posten meldt uit Londen, dat met ingang van Zondag iederen dag in P.nceland een minuut van zwijgen in acht genomen zal worden. Elke arbeid zal dan rusten. De radio-omroep zal één minuut voor 22 uur het begin van deze minuut aankondigen. BERLIJN, 10 Nov. (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Onze formaties gevechtsvliegers hebben overdag en 's nachts de vergel- dingf*nanvallen op Londen voortgezet. Zij troffen weer talrijke voor den oorlog belangrijke bedrijven. Voorts bestookten onze gevechtsvliegtuigen, dikwijls in: stoutmoedige duikvlucht, wapenfabrie ken en vliegvelden met bommen en brachten op vert-cheiden plaateen he vige ontploffingen teweeg. Op verscheiden punten werden ver keerswegen succesvol met bommen be stookt en het spoorwegverkeer belem merd. Aan de Zuidkust waren haven installaties, een troepenkamp en een electrische centrale het doel van den aanval onzer gevechtsvlieger*. '6:Nachts werden behalve Londen weer Birming ham en Liverpool aangevallen. Op ver scheiden plaatsen werd brand veroor zaakt. Bij aanvallen op schepen gelukte het op 500 K.M. ten Westen ven Ierland een grooten koopvaarder van omstreeks 25.000 br.ton door verscheiden zware hommen te beschadigen. Op zee ten Oosten van Harwich kreeg een vracht- booi yah 3000 b.rrton-, die ïn eèh siérk' beveiligd kohvoói voer. zulke '2ware: treffens, 'dat beide" flanken opengereten werden. Bij een aanval op een konvooi elders beschadigden onze lichte ge vechtsvliegtuigen nog een vrachtschip' van 8000 b.r.ton door het wei-pen van bommen. Een Duit6ch oorlogsschip heeft de Britsche duikboot H. 49 tot zin ken gebracht. De vijand heeft geen vluchten boven Duitsch gebied ondernomen. Een vijan delijk jachtvliegtuig.werd in een lucht gevecht neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Het Stuka-eskader van luitenant-ko lonel Hagen heeft sedert het. begip van den oorlog 210.000 b.r.ton vijandelijke schecpsruimte tot zinken gebracht en 800.500 b.r.ton zoo zwaar .beschadigd en ten deele in brand geschoten, dat op vernietiging van een derde dezer be schadigde scheepsruimte valt te reke nen. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden door het eekader vernield een monitor, vier torpedojager*, drié licht schepen. Beschadigd werden zés krui sers. pen luchtafweerkruiser en tien tor pedojagers. Het Duitsche weermachts bericht van Zaterdag Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Formaties van Duitsche -gevechts vliegtuigen hebben de vergeldingsvluch ten naar Londen overdag en des nachts met sucres voortgezet en plaatsten tal van treffers in bedrijven en havencom plexen. De aanvallen strekten zich ook uit tot havpns san de Oostkust van En geland. waarbij vooral Great Yarmouth verscheidene zware treffers kreeg, als mede -tot vliegvelden in de graafschap- oen Norfolk en Yorkshire. Hier gelukte .het hangars en schuilplaatsen in brand te schieten. Des nacht6 werden fabrie ken in Birmingham cn Coventry, als mede havenromplexen in Liverpool met bommen bestookt. Men vernam talrijke tnjoffingen. Formaties duikbommenwerpers van len generaal veldmaarschalk Kessel- »n deden'weer aanvallen op schepen en konvooien in het. zeegebied voor de Oostkust van het Britsche eiland en orachten den vijand'zware verliezen' toe. Daarbij werden, zooals. reeds ge meld. en naar met stelligheid kon wor den geconstateerd, zes koopvaardijsche pen van-hij elkaar 34.000 b.r.ton tot zin ken gebracht en twee andere schepen van tezamen 7.000 b.r.ton naar met groote .waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, vernietigd. Een kruiser van 10.000 b.r.ton werd door twee bom men zoo zwaar getroffen, dat hij als verloren moet worden beschouwd. Vijf koopvaardijschepen kregen zware tref fers. waarna branden en ontploffingen^ ont: tonden. Een andere kruiser van 10.000 b.r.ton en vier koopvaardljsche; oen werden beschadigd. In don Atlantischen Oceaan, ten Wes ten van Ierland, brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee koopvaardijsche pen van tezamen 9.000 b.r.ton tot zin ken. Aan de .monding van de Theemis vielen torpedovliegtuigen de haven met kanonnenCn machinegeweren' aan: Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. De vijand vloog in den nacht van 8 on 9 November naar het gebied van het Duitsche Rijk en .wierp een aantal bom men uit. F.enige treffers werden ge plaatst in Mïinehen, Stuftgart en eenige kleinere plaatsen van Württemberg. De aangerichte schade is gering. Bij de aanvallen op woonwijken werden hui-, zen door dakbranden beschadigd en werden twee personen gewond. Bij de luchtgevechten van gisteren verloor de vijand zeventien vliegtuigen. Een ander toestel werd des nachts door luchtdoelartillerie neergeschoten. Vier Duitsrhe toestellen worden vermist. LAVAL MET GOERING -GENEVE. 10 Nov. (D.N.B.). In Vichy is Zondag een officieel com- :muniqué uitgegeven van den vol genden inhoud: „De vicepremier en minister van buitenlandsche zaken, Pierre Laval, is vanochtend in Vichy "aangekomen. Tijdens zijn ver blijf in Parijs hééft" hij een onder houd 'gehad met rijksmaarschalk'' Göerirtg. Ambassadeur de Brinon Was bij dit onderhoud tegenwoor dig." ROEMEENSCH BULGAARSCHE BEVOLKINGSRUIL BOEKAREST. 9 Nov. (D.N.B.). 'Krachtens de Roemeensch-Bulgaarsche bevblkingsruil heeft gisteren het schip ..Bulgaria" met de eerste groep van 250 Roemeensche landverhuizers uit de Noordelijke Dobroedsja de Roemeensche haven Cnnstanza verlaten. In totaal zul len 54.000 personen voor 15 December naar Bulgarije verhuizen. Dit aantal is vastgesteld door de gemengde Bul- gaarsch-Roemeensche commissie. BERIJN, 10 Nov. (D.N.B Op liitnoodigin.g der Duitsche re geering en ter beantwoording yan de reis, die de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, het vorige jaar naar Moskou heeft gemaakt, zal de voorzitter van den raad van volks commissarissen der Sovjet-Unie en volkscommissaris van buiten landsche zaken, Molotof, binnen- M oiolof (Föto archief A.DJ kort een bezoek aan Berlijn bren gen, om in het kader der vriend schappelijke betrekkingen tus- schen beide landen de gedachten- wisseling door een hernieuwing van het persoonlijke contact voort te zetten en te versterken. Het bericht omtrent de reis van Molo tof naar Berlijn, heeft in Rusland ge weldigen, indruk gemaakt, en zulks te meer, omdat dit de eerste maal is. dat het hoofd van de Russische regeering, tevens minister van Buitenlandsche za ken. een officieel bezoek aan het buiten land- brengt. In diplomatieke kringen van de Rus sische hoofdstad heeft dit bericht op zienbarend gewerkt. Het wordt alge meen in dezen uitgelegd, dat deze nieuwe, even verrassende ^ls ondubbel zinnige bevestiging van de Duitsch— Russische politieke samenwerking alle manoeuvres en intriges, waarmee, be paalde kringen in het buitenland iuist den laatsten tijd weer de Duitsch-Rus- sische vriendschappelijke verhouding aan het wankelen hoopten te brengen, definitief doet spaakloopen. Molotof reeds vertrokken De voorzitter vap den raad Van yql.ks- commissarissen, Molótbv, heeft Zondag middag'om 18.50 uur (plaatselijke'tiid 17.50 Uur Duitschen tijd) Moskou-ver laten om zich per snecialen trein naar Berlijn te begeven. Het gevolg van Mo- lotov bestaat uil 32 personen. Met denzelfden trein is de Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Sohulenhurg naar Bcrliin vertrokkpn. alsmédé'de leider van de Duitsche eco nomrsché delegatie, gezant, dr. Schnur- re, ambassaderaad Hileer en gezant- schapsraad von Walther. STOCKHOLM, 10 Nov. Naar Reuter meldt is Neville Chamber lain Zaterdagavond in zijn land- •huis op den leeftijd, van 71 jaar overleden. Neville Chamberlain (Foto archief A.DJ Arthur Neville Chamberlain wérd 'óp 18 Maart, 1869 als tweede zoori van Jo seph Chamberlain en broeder van den overleden. Austen Chamberlain .geboren. Hii groeide, op in- Birmingham. Na ze en jaar in een commercieele functie op de Bahama-eilanden te hebben ge werkt. kreeg hij een functie in het ste delijk bestuur van Birmingham, waar hij in 1915 tot burgemeester werd geko zen. In December 1916 werd Chamber lain door Lloyd George benoemd, tot di recteur van de National Service. In 1917 trad hij uit deze functie. In 1918 werd hij gekozen tot lid van het parlement. In 1922 werd hij postmaster-general fen een jaar later minister van gezond heid. Nadat de conservatieven in No vember 1924 de regeering overgenomen hadden/ werd hii wederom belast met de leiding van het ministerie van ge zondheid. Met het kabinet-Baldwin trad hij in 1929 af. In de kabinetten der nationale samen werking werd Chamberlain eerst minis ter van welvaart 'en later kanselier van de schatkist. Toen Macdonald aftrad en Baldwin zijn plaa.ts innam., werd Cham berlain kanselier van de schatkist. Na het aftreden van Baldwin in 1937 nam hij de leiding der regeering op zich. Te vens werd hii gekozen tot voorzitter van de conservatieve partij. In 1938 werd tusschen zijn regeering en Italië de Britsch-Italiaansche Paasch- overeenkomst gesloten, die echter zon der effect bleef. In verband met het Su- deten-Duitsche probleem bracht Cham berlain aan Duitschland drie bezoeken, n.l. 'de twee bezoeken aan München en het bezoek aan Godcsberg. Bii het laat ste bezoek aan München kwam de ge meenschappelijke verklaring van Cham berlain cn Hitier fot stand betreffende een accoord-van vrede en vriendschap tusschen de heide landen. Toen Chamberlain in Februari 1939 sprak van een absolute solidariteit tus schen Frankrijk en - Groot-Brittannië kwam steeds meer de voorgenomen om singeling van het. Duitsche Rijk aan den dag. Een vreedzame overeenstemming tusschen Berlijn en Warschau werd door een garantiebelofte van Engeland aan Polen onmogelijk gemaakt Toen Duitschland. uitgedaagd door de Polen, overging tot verdediging van ziin rech ten. verklaarde de regeering van Cham berlain Duitschland den oorlog op grond van deze garantiebelofte. Na de Engelsche nederlaag_in Noor wegen trad Chamberlain af als mij ter-president. In deze functie werd hij opgevolgd door Churchill. Chamberlain werd toen benoemd tot voorzitter van den kroonraad. TOKIO, 10 Nov. (D.N.B.). In ver band met de handelsbesprekingen tus schen Japan en Nederlandsch-Indië ver wijt de Asahi Sjimhoen aan de autori teiten van Ned. Indië, da* zij een tac tiek volgen van op de lange baan schuiven. Sinds een half jaar en pas dezer dagen nog henben de autoriteiten van Ned. Indie verzekerd de onderhan delingen niet Japan te willen voortzet ten. Deze verklaringen zijn in strijd met de feiten. Japan moet daarom drasti sche riiaatregelen nemen. De Tokio Nitsji-Nitsji schrijft, dat Japan genoodzaakt zal zijn de wa pens te laten spreken, wanneer Ned, Idië aan zijn pro-Engelsche en pro-Amerikaansche houding blijft vasthouden en met Japan een koe handel probeert te drijven om de onderhandelingen te rekken. De Ja pansche regeering, zoo meent het blad, moet zoo noodig niet aarzelen tot den aanval over té gaan. De Nitsji-Nitsji Sjimboen verklaart in een hoofdartikel, dat het Japans uit eindelijk doel is, de „onderdrukte vol ken in Oost-Azië te bevrijden van het juk van het blanke ras. Het blad waar schuwt Nederlandsch-Indië tegen het aannemen van een „arrogante houding" tegenover Japan. Het citeert een radio toespraak van een vooraanstand lid der Nederlandsch-Indische regeering. Rit- man, waarin deze verklaarde, dat Indië zich bij het Japansche streven naar het tot stand brengen van een gemeenschap- pelijken welstand in Öost-Azië als bui tenstaander beschouwt. Wanneer de Nederlandsch-Indische autoriteiten, al dus vervolgt het blad. zich tegen den nieuwen toestand in4 Oost-Azië keeren en een houding aannemen, die berust op de' oude orde van een veroveraar, moeten zij een dienovereenkomstige ep plotselingen reactie verwachten. De autoriteiten van Nederlandsch-In dië hebben, naar het blad Tokio Asahi Sjimboen uit Batavia meldt, besloten tot een beperking in den uitvoer van tin en -rubber. Déze maatregel wordt daarmede verklaard, dat de uitvoer van beide grondstoffen naar Japan, Mands- joekwo en China den laatsten tijd sterk was toegenomen ERGENS IN ITALIË. 10 Nov. (Stefa- niV; Hier volgt het lSBqft 'Italiaan- schS^eérmachtsberichL Solderende verkenningen van onzè cavalerie, die doorgedrongen is tot de rivier cfe Vuvos en daarbij een vijandelijk kanon on bruikbaar gemaakt en wapenen buitge maakt heeft. In het centrale deel der Middel- landsche Zee. vielen onze formaties bommenwerpers Engelsche vloot- 6trijdkrachten aan. troffen mjet bommen van zwaar kaliber een slagschip en een vliegtuigmoeder- schip en geraakten in strijd met vijandelijke 'vliegtuigen, waarvan zij er twee brandend ïïèèrschOte'O. Een derde is vermoedelijk 'neérge-' schoten. Een formatie jagers' heeft een vijandelijk toestel van het lypè Blenheim neergeschoten. In Noord-Afrika .hebben onze .bom menwerpers krachtige acties gevoerd boven Qassaba. Maatën Bagoesj, El Daba en Foekö.. waarbij talrijke brar;-- den gesticht werden. Bovendien zijn de- havens van Alexandria en. Port.Said doeltreffend gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terugge keerd. De vijand heeft enkele bommen boven Derna laten vallen zonder schade aan te richten. Zooals .in weermachtherjcht nr 153 aangekondigd, hebben zich in Öost- Afrika verbitterde gevechten voltrok ken in de zóne van Gallabat. Als gevolg van aanvallen-van sterkere strijdkrach- len had ons garnizoen van. Gallabat,zich na dapper verzet ipNetemma móeten terugtrekken. Een tegenaanval, die een der volgende dagen uitgevoerd Werd. slaagde niét door de onvoldoende ge talssterkte der- strijdkrachten. .Gisteren heeft een nieuwe tegenaanval. .uitge voerd mot inmiddels aangekomen ver sterkingen. het geheele verzet van den vijand omvergeworpen. Gallabat is op nieuw in onze macht. Onze luchtmacht, die doeltreffend deelgenomen heeft aan de operaties door de vijandelijke deta chementen met mitrailleurs en bommen te hestokeh. heeft drie Engelsche pant serwagens in brand geschoten. Boven dien bombardeerde zij Gedaref en ver oorzaakte daar een eroóten brand. Tijdens een vliandelijken luchtaanval, die gisteren bii het aanbreken van 'den dag op Sardinië ondernomen' werd, wer den er in het gebied van Carbinia bom men geworpen, die geen slachtoffers mankten of schade aanrichtten; Een vlj' and.elijke luchtaanval in. Hét gebied van Cremona heeft evenmin' slachtof fers gemaakt of schade veroorzaakt Vanochtend, trachtten vijandelijke vlieg tuigen boven .Napels te vliegen."Daar zij terstond door het luchtafweergeschut ontvangen werden, konden zij geen bommen boven de stad latpn vallen Enkele bommen vielen tusschen. Napels on Pompeii. Een brandbom kwam bii Torre Annünziata neer. Vaar geen scha de teweeggebracht of slachtoffers ge maakt werdén. Het Italiaansche vveer- machtsbericht van Zaterdag In zijn weermachtsbericht - ho. 155 maakte het Italiaansche hoofdkwartier Zaterdag het volgende bekend- In- Epi rus (Griekenland)-.-versterken-onze een heden de bruggehoofden over de rivier GENEVE ,10 Nov. (D.N.B.). Naar uit Vichij wordt gemeld, heeft de vïcegouverneur van Equatoriaal Afrika, generaal Tetu. via Dakar indrie telegrammen medegedeeld, dat de Engelschen onder de Fran- sche en de inboorlingen-bevolking van Libreville in Fransch Gabon door de beschieting met scheepsge schut en door het bombardeeren uit vliegtuigen, dat onafgebroken aan hield, tot dusverre een vreeselijk bloedbad aangericht hebben. Generaal Tetu meldt, dat de stad Li breville onophoudelijk werd gebombar deerd, dat. talrijke bommen midden in de stad neerkwamen, in het bijzonder iri de. omgeving van het hospitaal 'en ook. op geringen afstand van het bis schoppelijk paleis. In den loop van een gevecht ter verdediging van de stad te gen de Engelsche troepen van de Gaul le en de Larminat hebben twee Fran- sche officieren en verscheidene inboor lingen schutters den dood gevonden. Een Fransche missionaris werd door een scheepsgranaat. in stukken gere ten. Generaal Tetu spreekt in één zijner telegrammen van de afschuwelijkheid van den aanval op weerlo'oze vrouwen en kinderen, die tengevolge van de En gelsche blokkade, die al wekenlang te- Kalamas. Tijdens verkenningsvluchten in het centrale deel van de Middeland- sche Zee -zijn onze vliegtuigen in ge vecht geraakt met vijandelijke jagers en hebben zij een vijandelijk toestel bran-, dend neergehaald, terwijl twee andere machines ernstig beschadigd werden. In Noord-Afrika werden gemechani seerde vijandelijke eenheden door onze vooruitgeschoven elementen op de vlucht gedreven. De vijandelijke lucht macht bombardeerde Tobroek waarbij één persoon gewond werd.- Er werd lichte schade aangericht. Voorts werden woningen te Derna gebombardeerd, waar-negen dooden te bétreuren vallen. Bovendien werden 26 personpn gewond en werd er eenige materieele schade veroorzaakt. In Oost-Afrika werd een aanval van vijandelijke jachtvliegtuigen afgesla; gen en werd een Engelséh toestel neen gehaald. Gedurende een vijandelijken aanval "Turijn vielen hommen nabij een kraaminrichting, het sanatorium, 'St. Louis, het militaire ziekenhuis" eri een kazerne, waarbij eenige schade werd aangericht. Een persoon werd' gedood. Zeven personen werden gewond Een hom viel op een huis tusschen Monca- lieri en Cambiano. F,r vallen negen doo den te betreuren. Verscheidene perso nen werden gewond. Kleine branden konden snel eebluscht worden. Een vijandelijke luchtaanval op Cagliari vernnpjsaakte geen slachtoffers en geen scbade. gen Libreville was afgekondigd, zon der verzorging en zonder medicamen ten zijn en leven ondfer de ergste ont beringen en in angst, en vreeze. De Gaulle en de Larminat zijn niet alleen verraders, zoo constateert Tetu, maar ook lafaards. Na dit eerste telegram, dat generaal Tetu aan den gouverneur-generaal In Dakar heeft gericht, zond hij eenige uren later een tweede, waarin hij me de deelde, dat het bombardement van Libreville voortgezet werd met een on gelooflijke barbarij en onmenschelijk- heid, Talrijke vrouwen en kinderen, die in het, gebouw der R. Katholieke mis sie een toevlucht gezocht hadden, wer den bedolven onder de puinen van het door een granaat getroffen gebouw. Ge lukkig werden slechts enkele personen gewond. Het hospitaal der stad werd opnieuw getroffen en gedeeltelijk ver nield. Aan den anderen kant bevestigt ge neraal Tetu, dat bij de verovering van Lambarene, dat. door de rebellentroe pen van de Gaulle sedert 19 October werd belegerd en met vliegtuigen en kanonnen werd gebombardeerd, de Fransche missionaris Talabarden door een granaatscherf is gedood. In een derde telegram deelt Tetu me de, dat de bisschop van Gabon, mgr. Tardy, bij hem een demarche heeft on dernomen om hem zijn vrees en af schuw ten aanzien van het barbaar- sche bombardement op Libreville tot uitdrukking-te hrengen. „Maakt het Frankrijk en allen beschaafden naties bekend", verklaart de bisschop, „hoe schandelijk de Gaulle en de Larminat met steun van Engeland zich gedragen hebben". De Engelsche aanval op Librevil le in Fransch Gabon, heeft in Frank rijk een nieuwe golf van veront waardiging tegen Engeland veroor zaakt. Algemeen spreken de Fran sche kranten van een nieuwen Britschen aanslag op Frankrijk. Het Fransche ministerie van kolo niën heeft gisteravond het volgende communique geplubiceerd: „Na de onder de bekende omstandig heden mislukte onderneming van Da kar plegen de' voormalige officieren de Gaulle en Larminat, een nieuwen aan slag op de Fransche souvereiniteit, Ge steund. duur lichte Britsche zeestrijd- krachten, die al dagenlang ter hoogte van de kust van Gabon kruisen, zijn zij met hun troepen in de .nabijheid van Libreville, dat zij tevoren gebombar deerd hadden, tot een landing overge gaan. „De verzekerineen, die de gouverneur van Gabon, Masson, onlangs afgelegd heeft over de vastberadenheid van de Franschen in Gabon, om zich tegen de opstandelingen te verdedigen, doen ver moeden dat zich thans hevige gevech ten afspelen in dit deel van Equatoriaal Afrika, dat fot dusver aan alle pressie van de opstandelingen tegenstand heeft kunnen bieden. „De opera tips tegen Gabon brengen dit ten Zuiden van den evénaar gele gen Fransche gehied. waarvan de ver- hindingen niet de buitenwereld thans verbroken zijn, in een moeilijke situ atie"..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2