BONNEN DIE NU GELDIG ZIJN Kool- of Knolrapen STADSNIEUWS KERSTUITVOERING in de St, Joris Weerzinwekkend geval van oplichting Tusschen twaalf en vier H.V.C. handhaafde zich kranig Appels sloten den rijweg af Burgelijke Stand Ruwe handen 800Amsterdammer« hervatten het werk Huisvredebreuk Vooronze gewonde soldaten WINTERHULP WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: J RECEPTEN Üqsmda 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH dagblad MAANDAG 11 NOVEMBER 194(1 J Van het Amersfoort's Mannenkoor Men schrijft ons: TOEN Amersfoort's Mannenkoor kor' na de evacuatie een uitvoering gaf van gewijden zang in de St. Joriskerk bereikte het bestuur een verzoek om nog eens een herhaling te geven van een dergelijken avond. Aan dezen wensch kan thans gevolg worden ge geven. Drfnk zij de groote welwillend heid van de kerkelijke autoriteiten kreeg de vereeniging de beschikking over de St. Joriskerk op den tweeder Kersdag in de middaguren. Hiermede gaat tevens een wensch van het bestuur van de vereeniging in ver vulling om in den Kersttijd een uitvoe ring te kunnen geven in deze gewjirie omgeving Het koor dat zelfs in deze moeilijke tijden van verduistering stoed voltallig studeert. nu aan een Kerst programma zal ook met deze uitvoe ring weer het bewijs leveren, dat het luisteren naar deze muziek voor velen een geestelijke opbeurine kan zijn in dezen tijd van inzinking. De plannen hehben reeds vasten vorm aangenomen, bet programma zal be staan uit uitsluitend Kerstmuziek. ter - ij| het velen zal interesseeren te ve- nemen, dat als sonraan-soliste.zal mede werken onze stadgenonfe mevrouw Brester. Bovendien wordt nog onder handeld met een instrumentaal solis' (hobo). Directeur en bestuur hebben alles ge daan om een muzikaal verantwoord programma samen te stellen. De heer Van den Burg zal bovendien nog mede werking verlpenen als orgplsolist. Het bestuur van Amersfoort's Man nenkoor meende reeds nu melding te moeten maken van deze uitvoering op tweeden Kerstdag, in de hoop. dat rfn dere vereenieingen hiermede rekening «••si'on im-'i-i Pn dus geen samenkom sten op denzelfden middag zullen he leggen. Verdere mededeelingen bptref fende deze helaneriike uitvoering zul len nog nader volgen. Ontsnapte verpleegde uit het R.O.G. misbruikte het leed van anderen AMSTERDAM. Voor de rechtbank alhier «stond dezer dagen terecht een 20-jarige banketbakker, die bij het uit breken van den oorlog als verpleegde van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Amersfoort naar Am sterdam was geëvacueerd en bij die ge legenheid had weten te ontvluchten. Zijn tijdelijke vrijheid misbruikte hij door op groote schaal familie van ge mobiliseerden op te lichten. Twee zeer ernstige gevallen werden hem ten laste gelegd, aldus lezen we in De Telegraaf. Zog kwam hij op 18 Mei ten huize van de familie V., van wie een zoon in het leger diende. Hij stelde zich voor als de particuliere verpleger Martin Frank. „Uw zoon," zoo zeide hij, „wordt op het oogenblik in 't Diaconessenhuis te Rotterdam ver pleegd voor wonden aan arm en schou der." Daarna kwam er een heel verhaal. Hij, Martin Frank, was bij het uitbre ken van den oorlog in Brumraen. Als een held had de Z'.on gevochten, toen hij de schotwonden kreeg. Maar geen nood! Martin Frank droeg hem met doodsverachting van het slagveld. Dat was op Zondag 12 Mei. Niet tevreden met deze heldendaad heeft hij zijn zelfopoffering compleet gemaakt door zich daarna voor een bloedtransfusie beschikbaar te stellen! Thans was de zoon in zoo verre her- steld, dat hij thuis zou kunnen komen. Maar dat moes t behoedzaam geschie den, want er werd scherp gecontroleerd. Hij zou hem uit het ziekenhuis zien te smokkelen wat in burgerkleeding moest geschieden. Of de familie dus maar geld wilde geven voor. versnaperingen en kleeren. Men gaf den „vriend" 10. waarop deze de familie vooral op het hart druk te er met niemand over te spreken. Als het bekend werd kon hij wel eens den kogel krijgen! Natuurlijk heeft men niets meer van hem gehoord. Het tweede geval betref een bpzoek aan de familie C. te Amsterdam, waar de man zich uitgaf voor hr eder-zieken verpleger van het Rnode Kruis werk zaam in het Wilhelmina-gasfhuis. De zoon was licht gewond, zoo depMe hij mede. Indien de familie C. over vol doende ruimte beschikte, zou de zoon thuis verpleegd kunnen worden. De „broeder" zou hem persoonlijk uit de Maasstad halen en oor het trans port zorgen. Of men dus maar wal klee ren en geld wilde meegeven. En de familie, die het niet breed had gaf een cosluum en ondergoed, bene vens f 3 aan den oplichter. Bij de behandeling bleek, dat de ver dachte zich ook in Rotterdam en Dmi Haag aan misdrijven heeft schuldig go maakt. Wegens zijn sterk psvchopatisch ka rakter had dr. S. P. Tammenoms Bakker geadviseerd verdachte ter he schikking van de regeering te stellpn Voor de fe:ten, 1p Amsterdam geploegd hoorde verdachte thans twep iaar ge vangenisstraf. gevolgd door ter beschik king stellen van de regeering. tegen zich eischen. De verdediger, mr. Th. F. s k e n s. ver zocht, daar verdachte toch verpleegd moet worden epn kortere straf opdat deze verpleging eerder kan aanvangen. Het uitgaansverbod Met het uitgaansverbod in de nachtelijke uren tusschen twaalf en vier uur blijkt men bet nog steeds niet al te nauw te nemen. Zaterdag nacht om kwart over twaalf heeft de politie twee burgers, die zich op straat bevonden, aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Tot vier uur heeft men ze vastge houden. Toen konden zij weer. na dat proces verbaal opgemaakt was, de buitenlucht in. Eén van hen kreeg bovendien nog een tweede verbaal, omdat hij niet in het bezit wa6 van het vereisefhte indentiteitshewijs. VOETBALOVERZICHT Belangrijke winstpunten voor A.P W.C. en Quick DE zware- uitwedstrijd voor H.V.C. in Haarlem tegen E.D.O. is achter den rug. Weliswaar leverde deze ontmoeting voor onze stadgenooten geen overwin ning op wij hadden daar ook niet op gerekend doch het. gelijke spel (00) houdt eerder een compliment in voor H.V.C. dan voor de thuisclub. H.V.C. behield hierdoor de leiding, mede, docfr- dat de wedstrij De SpartaanVelox eveneens in eeii puntloos gelijk spel ein- igde. R.C.H. wacht nog steeds op haar eerste overwinning. Nu won Water graafsmeer van haar in Haarlem met de cijfers 2—1. Dat Hilversum op eigen ter rein van Hercules zou winnen was te voorzien, De Utrechtenaren vertrokken met een 31 nederlaag. Volendam hield de punten achter. H.B.C. gaT wel goed partij, doch de wijdbroeken wisten juist één'doelpunt meer te scoren dan de club van Kick Smit. De uitslag 21 wijst op een spannenden strijd. Elinkwijk heeft gisteren getoond een ploeg te bezitten, welke inderdaad recht op het kampioenschap heeft. Amersf. Boys zag zes doelpunten tegen zich sco ren, waartegenover zij slechts ééri goal stelde. Donar blijft Elinkwijk op. den voet volgen. Toch hadden de Hilversum mers moeite om Sopla met 31 er onder te houden. Komenden Zondag speelt Elinkwijk in Hilversum tegen Donar. Niet belangstelling zien wij den uitslag hiervan tegemoet, De plaatselijke ont moeting Z.N.C.Zeist eindigde in een onverwacht, grooten zege-voor de paars- witten. De vijf doelpunten wijzen er op, dat Zeist sterk in de meerderheid ge weest is. Baarn valt tegen. Nu werd zij op eigen terrein door H.M.S. met 6i geklopt. B.V.C. leverde een verdienstelij ke prestatie door in IJsselstein van V.V.IJ. de punten afhandig te maken. Fortitudo hield de punten achter. Zwaluwen Vooruit werd .het slachtof fer hiervan. Zij verloor met 3—2. Voor Quick was het gisteren een goe den dag Behalve, dat zij in de plaatse lijke ontmoeting tegen - Amsvorde de overwinning behaalde leden haar ern stige concurrènten, 's-Graveland eri S.E.C., een gevoelige nederlaag. E.A.C. klopte de 's-Gravelanders met 52ter wijl S.E.C. in Hilversum van Olympia met 42 verloor. A.P.W.C. werkt zich re gclmatig naar boven. Door de 30 over winning op Kampong steeg zij weer een nlaafsje op de ranglijst. Zij is in deze klasse de eenige club, welke nog onge- lagen is, Opruimingswerk duurde ruim 2juur Zaterdagavond negen uur is een per sonenauto niet aanhangwagen, die op weg was naar Haarlem, op den Arn hemscheweg gestrand, tengevolge van het brpken van de koppeling. De aan hangwagen geraakte los en sloeg mid den op straat om. Dit zon nog niet zoo erg gewppst zijn. wanneer deze vlagen niet zwaar beladen ware geweest met '00 kisten appels. Dp appels kwamen toor den srhok in vriihPid en gingen aan hpt rollen In een onewpnk harri ■-adeerdPn stapels dep rijweg. Omstan der? schoten te hulp en maakten zich verdienstelijk met het rapen van dp gevallen fruitoogst. Aanvankelijk be paalde mén zich er toe, om den rijweg ',oo vlue mogelijk vrij te maken. Aan weerszijden werden de kisten opgesteld en later overgeladen. Het geheele op- niimineswerk nam ruim twee en een ha'f uur in beslag. Bij de telling bleek, dat nipt eens zon heel veel appeltjes op het appél onthrak'en. De aanhangwagen had lichte schade gekregen. Rectificatie van den Burgerlijken Stand, welke Zaterdag in ons blad werd geubliceerd: Geboren: F.duard Jan Her man ,z. v. Pieter Kat (abusievelijk «tond er Kar) en Gijsberta Gerarda Horst. BROOD EN BLOEM Van 11 t.é.m. 17Nov. zijn de met 14 genummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. De bonnen, welke 17 Nov. nog niet gébruikt zijn, blijven nog geldig t. e. m. 24 Nov., echter niet in hdtels of restau rants. Bons 1 van de nieuwe bloemkaart: 60 k 65 gram roggebrood of 50 gram an der brood Of M rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 4 Nov. tot en met 1 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 16 (vetkaart) 214 ons margarine of 2V4 ons boter. Beide geldig tot en met 15 Nov. Niet gebruikte bons tot en met 22 Nov. Bon 25: een ons kaes. Geldig tot en met 17 Nov. Niet gebruikte bons tot en met 24 Nov., echter niet in hdtels. TeVens blijft de vorige bon (no. 521 geldig tot en met 17 'Nov., maar niet .in hdtels. Bon 38: Een ei. Geldig van 11 t. e. m. 17 Nov. Niet gebruikte bons t. e. m. 24 Nov. Te vein a blijft de vorige bon (651 geldig tot en met 17 Nov., maar niet in hotels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 42: een kilo suiker tot en met 22 November. Bon 81: pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 82: i/f pond rust of rijstemeel of grutte- meel tot en met 29 Nov. Bon 88. M pond haver mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec. Bon 88: Uitsluitend i/j pond gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 Dec. Bon 93: 1 ons maïzena of griesmeel of sago, of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa ghetti'tot en met 27 Dec. VLEESCH Bons OS van dé vleesch- kaïirt élk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren Bon 0.8 (worst, vleesch- waren) van de vleesch- .aart uitsluitend een rantsoen vléeschwaren: 75 gram gerookte worstsoor ten, of 100 gram gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen. of 150 gram bloedworst. Gel dig van 10 Nov. t. e. m. 17 November. Bons, die op 17 Nov. nog niet zün verbruikt, bliiven geldig tot én met 24 Nov., echter niet in hótéls of restanrant.s. PETROLEUM Pétroleumzegèl. Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergjnning hebben). PeViode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L- petroleum. ZEEP Bon, 55: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) bi 120 gram huis houdzeep Af 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder Af 125 gram zeepvlokken Af 250 gram zelfwerkende waschmidde- len. Af 200 gram vloeibare zeep, tot en met 12 Nov. No. 116 van de bonnen welke tegèliik met de tex-r tielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercréme of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kin deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld. Voor kinderen van 2 tol 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden vo'oi zeep en men moet er mef doen tot 24 Januari 1941 HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 6 van de voederk&art voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep "1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 3: denbrood. Groep 4: denbrood. Groep 5: denbrood. Groep 6: denbrood. 10 kg. hon- 3 kg. bon Op bon no. 6 van de voe- derkaart voor katten wordt 114 kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Alles geldig vin 1 t. e. m. 30 Nov. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenSchte soort vaBte brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn gel dig:: Bon 04, 05. 06, 07. van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 08 t. e m. 11 van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid turf per bon: Af later in het stooksei- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Bon 07 t. e. m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Oude bons blijven geldig t. e. m. 14 Nov. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eierbriketten 214 bi. kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg.) bag- gerturf; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gaseokes); 110 kg. bruinkolenbriket ten 450 stuks (200 kg.) bag gerturf 300 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg. fabrieksturf; 200 kg. overige soorten turf. De. veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! Bij Apotfian Drogisten Indertijd hebben wij bericht, dat de moeilijkheden tusschen de direc tie van de Ned. Heide Mij. en de te- werkgestelden bij de werkverschaf fingsobjecten onder de gemeenten Leusden en Hoogland van dien aard waren dat de tewerkgestelden, on geveer 800 Amsterdammers, in sta king gingen. Hedenmorgen hebben zij het werk weer moeten hervatten en wel onder dezelfde arbeidsvoor waarden als voorheen. De moeilijkheden waren indertijd gerezen over het late vertrekuur, waardoor de arbeiders pas laat in den avond van hun werk met den trein in Amsterdam terugkeerden. De Ned. Spoorwegen zagen echter voor het oogenblik geen kans om een vroegeren trein in te lasschen. zoodat dit vertrekuur, ongeveer 5.43 uur, moest blijven gehandhaafd. Wel zal de mogelijkheid onder oogen ge zien worden, om in de toekomst de arbeiders met een vroegeren trein te laten vertrekken. POL1TIE-VAR1A Op de Arbeidsbeurs komt het nog al een6 voor. dat bezoekers hun ontevre denheid op handtastelijke wijze tot uiting brengen. Om daaraan paal en perk te stellen, heeft de politie Zater dag, toen een dergelijk geval zich we derom voordeed, proces verbaal opge maakt tegen een heetgebakerde wegens huisvredebreuk. Je politierechter 'te Utrecht zal déze kwestie verder afhandelen. Zaterdagavond halfneeen hééft de po tie een zaklantaarn in beslag genomen, waarmede een ionsrmensch het voorbij- bangere lastig maaktp door hen voort durend en eeheel onnoodig in het zon iet je te zetten. Niet minder dan twaalf wielrijders gingen op de bon. omdat, zij met Onvol doende afgeschermd, zoo niet zonder 'ioht. fietsten. Aangifte werd gedaan van diefstal van een belasfingmerk. Zaterdagmiddag is de heer V., woon achtig achter de Kamp. zonder voldoen de op te letten de Kamstraat overgesto ken en daarbij tegen een passeerende auto opgeloopen- V. kwam te vallen maar kreee verder gelukkig sléchts lichte verwondingen. Het Comité van den gewonden en zie ken soldaat meldt ons: Maandagmidag trad de Postfanfare aan voor het postkantoor om naar het Militair Hospitaal te marcheeren. De hoofddeuren van het gebouw gingen open en met volle muziek trok het korps door het gebouw naar de binnenplaats er. verder naar het ontspartningsiokaal. Hier werd een vlot programma van op gewekte marschen en Vaderlandsche liederen ten besta gegeven. In de pauze overhandigde een van de bestuursleden, met een hartelijke toespraak, een cou vert met f 30.— aan den voorzitter van het Comité. Ook dit korps bood aan, in den komenden winter opnieuw een con cert te geven. Het was een zeer geslaag den middag. Vrijdagavond werd, in hoofdzaak do.or eigen krachten, aangevuld o. a. door Amersfoortsche padvinders, een re vue opgevoerd, genaamd: „Voorwaarts MarschOp verzoek vpn de militairen in het hospitaal was het geheele Comi té uitgenoodigd, om door deze geste, dankbaarheid te toonen aan de Amers foortsche burgerij voor alles wat voor den gewonden en zieken soldaat -wordt gedaan. De revue (zang, declamatie, tooneel, piano en een drummer) sloeg in en dank zij den conférencier (één van de verpleegden) die er voor zorg de, dat er tempo werd gehouden en sa menhang ontstond, slaagde de revue, samengesteld door T. H., boven ver wachting. Namens het Comité bedank te de voorzitter voor den preüigen avond van samenzijn. In de pauze ontving iedere verpleeg de van een van de aanwezige dames, als herinnering aan dezen avond, een foto eenomen van bijna alle gewonden en zieke militairen met doktoren ver plegers en verpleegsters, vóór hc Mili tair Hospitaal. Ook werden verschillen de vh-snap» ringen in de pauze aan ieder uitgereikt. Giften werden nog ontvangen van Mej. G. R. O. f 5.-. luit. D. f 2.50, J. Cr. f 2.50. personeel kantoor Sh. 14. W. en J. van D. f 1.—, J. G. KI. f 5.—. Stortingen kunnen geschieden op Gi ronummer 25047 H. A. Fischer, Maurltslaan 4. De burgemeester van onze stad maakt bekend, dat het plaatselijk bureau van de Winterhulp Neder land gevestigd is in Kamer 8 van het stadhuis. KAASMARKT Amersfoort, 11 Nov. Aangevoerd werden 17 wagens, wegende 3100 K.G Prijzen van f 39 tot 40 per 50 K.G. Handel vlug. -\ TSOOLRAPEN zijn een klassieke Hollandsche groente. Zij werden reeds gegeten in den tijd, dat men er nog niet zoo van op de hoogte was hoe een voorname rol de menschelijke voeding behoort te spelen. De koolraap maakte reeds in de zeventiertde eeuw en waarschijnlijk wel veel eer der ook. deel uit van den stevigen „burgerpot". Hoe men er in dien tijd tegenover stond is moeilijk te zeggen; het moderne ge slacht bemint in het algemeen de koolraap niet. Vraag aan honderd menschen of ze van koolraap houden we praten tegenwoordig toch alleen maar over eten, dus het kan best.' - dan zullen vijfennegentig een bedenkelijk gezicht trekken: van de over blijvende val zullen waarschijnlijk vier zeggen, dat zij er niet om geven en de laatste, de honderdste zal misschien beweren er dol op te zijn. Ontegenzeggelijk is koolraap een min of meer flauw en min of meer waterig^ ge recht: een groente, die men stellig niet ,.in eigen sop kan laten gaarkoken' Er moet het een en ander mee gebeuren, om deze knol als groente aantrekkelijk en smakelijk te maken. Sommige huisvrouwen vinden ze dat niet waard. Ook daar is iets voor te zeggen. De koolraap immers behoort algemeen tot de goedkoopste win tergroenten en men wil ze dan graag goedkoop houden, anders is het voordeel slechls denkbeeldig- P) EZEN winter kunnen wij er echter l^'ets anders over denken. Feitelijk is er geen enkele groente werkelijk goed koop en ook de koolraap staat honger aangeslagen dan anders. Het gaat er mee als met het schapenvleescfh dat ook opeens een andere waardeering heeft gekregen In Frankrijk en Engeland wordt een stukje koolraap vaak gebruikt om geur aan andere gerechten te geven Ook eet men ze in Engeland wel als groente, in Frankrijk zelden; alleen als garneering van sommige vleeschschotels. Zuid Duitschland kent verschillende en uit eenloopende manieren om koolraap aan trekkelijk te maken en ook in Hongarije is de knol een gaarne geziene groente, in het bijzonder od het platteland. Zoo als wij hier in Holland in het voorjaar putten uit een overvloed van versche spinazie, zoo heeft men daar de kool raap als redder in bijna iedere uitzon derliike omstandieheid: een huisvrouw die de vraag ..wat zullen we eten", niet weet te beantwoorden en naar een kool raap griipt; onverwachte gasten en een tekort aan groente: koolraap als uit komst: een drukke dag: koolraap. Men maakt ze in Hongarije gaarne klaar met kummel en dit geeft pr een heel bijzon- deren smaak aan. Men moet van kum mei houden om de combinatie te waar deeren en het moet ook even wennen Maar dan is het werkelijk lekker. Duitsche huisvrouwen serveeren de koolraap als wij. met een sausje, maar in plaats van onze witte melksaus, ge ven zij voor de afwisseling een bruine iets pikante saus. die de wat flauwe groente aanmerkelijk releveert. En pro beert u dan ook eens koolraap zónder sausje. De reepjes niet te dik gesneden, gaar gekookt, maar zoo, dat niet alle stevigheid er uit is. en een paar minu ten gestoofd met een stuk ie boter en wat geraspte nootmuskaat. Die moet er wel over. maar is ze niet voorhanden, dan kan men zich redden door er wat geraspte oude kaas over'te strooien. Ook een kaassaus in plaats van het witte melksausje geeft een aangename afwis seling en al is het kaasrantsoen wat aan den karigen kant, een stukje om te ras pen hebben *-e toch allicht eens over. PV\N is er tenslotte de koolrapen- stamppot. Erg? Neen. werkelijk niet. het valt ook alweer mee. als we er wat extra moeite aan willen geven. Een heel eenvoudig maniertje om deze stamppot wat op te halen is er gebraden vleesch bij te geven. Dat geeft een meer Pittige smaak en de bruine jus die voor een groot deel het vet in den stamppot kan vervangen, geeft er iets geurigs aan. In aanmerking komen ge braden varkenscarbonaden of varkens lapjes. gebraden saucijzen of versche worst, in wezen hetzelfde en alleen ver schillend van vorm. Ook gebakken bloedworst kan dienst doen en gebraden schapenvleesch. Door het vleesch te varieeren kunnen we zelfs in deze stamppot nog afwisse ling brengen en voor een keer kunnen we ook géén vleesch geven, maar in plaats daarvan gebakken kaas of ge raspte kaas er door roeren. Wat aroma of een lepeltje zoogenaamde Engelsrhe saus geeft er weer een pikant smaakje aan. \7OORJ'S is er nog een andere manier v en wel om de aardappelen en raap jes te koken, niet in water maar in van beenetf getrokken bouillon, die geurig gemaakt is met verschillende kruiden, als: een ui. een paar laurierblaadjes, een paar peperkorrels en misschien een stukje Spaansche peper, een snuifje thvm. een paar kruidnagelen en wat nootmuskaat. En passant gezegd, dit is een goede manier om de stukies „noot" die te klein werden om te raspen op te gebruiken: zii worden in de bouillon ge daan en trekken zoo af; daarna worden ze. evenals gebruikte peperkorrels vvpg gedaan. Het spreekt vanzelf, dat deze bouillon te voren getrokken wordt. Hij kan ook gebruikt worden voor het bereiden van sausen: huisvrouwen, die geregeld houil Ion in voorraad hebben, kunnen bij on verwachte gelegenheden zonder te veel moeite hun menu wijzigen of uitbreiden Maar blokies kunnen ook heel gnpd dienst doen en ze 'ziin ontpgchzeggèliR- gpmakkeliiker pn kosten minder brand =tof. Zoo kunnen we nok dp weinig bemin de koolman tot ziin recht laten komen en bii nawerp kennismaking zeet menig "en het tnrh wel mppvalt. Gevulde uien Benoodigdheden: per persoon een groote, harde ui. Per persoon een half ons gehakt. Wat fijngemaakte gekookte aardappelen of een paar sneetjes oud brood: een scheutje, melk; peper zout. nootmuskaat en half ons boter. In plaats van nootmuseaat kunnen koks- kruiden dienst doen. Bpreidtng: Maak het gehakt op de ge wone wijze aan. Kook intusschen de schoongemaakte uien in ruim water met zout gaar. De kooktijd wM wel eens tegenvallen, men moet er dus penigszins ruim tijd voor nempn. Smelt de hoter in de koekepan, Doe hierin het niet op gemaakte gehakt en laat het onder voortdurend roeren zachtjes gaar sto ven, maar zorg dat het niet bruin wordt. Hol de uien, als ze gaar zijn. uit met een heenen of zilveren lepeltje. Vul ze met het gehakt, dat in zoo veel porties verdeeld wordt als er uien zijn. Schik ze in een vuurvast schoteltje, leg op el ke ui een klontje hoter. strooi er wat paneermeel over. doe er wat bouillon hij of magere .jus met wat water en laat ze ongeveer een kwartier in den oven zachtjes stoven. Als het gebruik van den oven een bezwaar is. kan men de uien ook op een klein pitje laten stoven. Er komt dan natuurlijk geen korst je op. GRAND THéATRE. Van Vrtfdag 8 t.m. Donderdag 14 November vertooning van de film „Nanette". Doorloopende voor. tellingen op Zaterd 6 uur cn 8.15 uur; Zondag 1.45, 4. 6.15 en 8.30 Vrijdag. Dinsdag, Woens dag i Donderdag om 6.30 en 8 uur. Maandag één voorsLplling om 8 w ITY THEATER. Van Vriidag 8 t.m. .va derdag t November vertooning van de film „Zoölogica". Voorstellingen als in Grnnd Thé&tre, doch ook op Maandag doorloopend om 6.30 uv en 8 uur n.m. REMB7 ANDT THEATER. Vertooning van de fi'm „Beate Kaiserling". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor al'ie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5>30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstei. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wö'era- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend- dagelijks van 1012 en 1 4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). MILITAIR TEHUIS. Kortegracht 12, 13. en 14 Nov. Bazar Remonstr. kerk. Geopend 10—12.30 en 2—5 uur. GILDEHUIS A.K.G. 16 Nov. opening van de geschenken-tentoonstelling. 2.30 uur Verordeningen overtreden 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. Ter te rechtzitting van het kantongerecht .te Haarlem werden op 6 November twee personen veroordeeld wegens overtre ding van de verordening betreffende den identificatieplicht. Zij werden ver oordeeld tot boeten van resp. vijf gul den subs drie dagen hechtenis en drie gulden subs, twee dagen hechtenis. Op dezelfde zitting stond één persoon terecht wegens overtreding vgn de ver» ordening betreffende het al reizende uitoefenen van een bedrijf. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van drie gulden subs, twee dagen hechtenis. De kantonrechter te Delft heeft dezer dagen ter zake van overtreding van de verordening aangaande verkeersbcpcr- kingen straffen opgelegd, varieerende van drie gulden boete subs, twee dagen hechtenis tot zeven gulden vijftig boete subs, vijf dagen hechtenis. Ter terechtzitting van het kantonge recht te Tilburg werden dezer dagen twee personen veroordeeld wegens het niet vertoonen van een identiteitsbewijs. Een persoon werd veroordeeld tot een geldboete van drie gulden en de andere tot een geldboete van tien gulden. Door den kantonrechter te Bergen op Zoom is dezer dagen een geval berecht van overtreding van de verordening be treffende het al reizende uitoefenen van een bedrijf. Hierbij werd door hem een celtiboete van twintig gulden subs, tien dagen hechtenis opgelegd. Voorts wer den twaalf overtredingen berecht van de verordening betreffende den identifi catieplicht. Hierbij werden straffen van twee. drie. vijf en vijftien gulden opge legd, terwijl in één geval teruggave aan de ouders is bevolen zonder oplegging, van straf. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 9 Nov. Koersen voor stortingen op 11 November 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belza's 30.1432 Zwitsersehe francs 43.56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Nooréche kroiten 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4 23 Turksche ponden 1.4514- INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek) 's-GRAVENHAGE. 9 November. Het In dexcijfer van koersen van aandeelen is he- den: 161,3.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5