Mussert over de toekomst van ons volk DE W.A. MARCHEERT DOOR AMSTERDAM OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL ,ONS LOT LIGT IN HANDEN VAN FüHRER EN DUCE" V erwerkingsverbod van aardappelen Défilé voor ir. Mussert Gemachtigde voor de prijzen CENTRALE KEUKENS! De geïnterneerde Ned. vrouwen vrijgelaten Nieuwe geleidelichten De uitzendingen van het A.N.P. Avondpostbestelling blijft gehandhaafd Engelsche bommen op ons land 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 BINNENLAND VGRAVENHAGE. 10 Nov. - Reeds melden wij dat het Verbond van Dietsche Nationaal-solidaristen toe getreden ia totde N.S.B; In de. in verband hiermee belegde persbijeen komst. zeide de leider der N.S.B.. Ir. A. A. Mussert. onder meer nog: „Het klinkt misschien arrogant, maar toch is het de waarheid: wij. nationaal socialisten ziin de eenige werkelijke vaderlanders. Ongetwij feld ziin er velen, die eveneens goede vaderlanders willen zijn. maar zii bevinden zich on het verkeerde spoor. Er is namelijk maar één toe komst voor Nederland mogelijk en die is nationaal-socialistisch ten minste wanneer wij weer een vrij volk willen worden. Als wij een geslagen volk willen blij ven. dat onder den duim gehouden moet worden, dan moet men vasthouden aan de oude partijformaties. want dan dwingt men de Duitschers hier te blijven. Van tweeën een. Of Engeland wint de zen oorlog, óf Duitschland. Indien Enge land overwint, dan zouden wii in Neder land krijgen een toestand, erger nog dan in de dagen van 10—15 Mei. toen 6000 nationaal-socialisten werden opgesloten en tien hunner vermoord. Maar spreker is er van overtuigd, dat Duitschland en Italië zegevierend uit den strijd te voorschijn zullen treden, en dat geheel Europa in de toekomst nationaal-socialistisch zal zijn. Dat Ne derland in dit opzicht een uitzondering zou worden, ware ondenkbaar. Inderdaad vormt het nationaal-socia- lisme in ons land nog een minderheid, maar spreker zeide niet te gelooven aan de wil van de meerderheid. Het is altijd een minderheid gew'eest. die iets tot stand bracht en die thans ook in Ne derland iets tot stand gaat brengen. Men heeft ons voor landverraders en voor deugnieten gescholden, en nóg ziin wij gehaat hij een deel van het volk. Dat Is het werk van de pers van predikanten en pastoors en van partij-politici, die systematisch haat gekweekt hebben tegen al wat nationaal-sorialisfisch en fascistisch denkt, Indien Plitler één-tien- de. deed van wat een groot, deel van het Nederlandsche volk hem toedicht, dan bleef er ceen snaan van ons heel. Maar het is nu eenmaal zóó. dat hii het beste met ons voorheeft, mits dit volk het hem dan ook mogeliik maakt, dit goede te doen Wanneer spreker op straat loopt, dan treffen hem vele booze blikken van de voorbiigangers. Dat is een goed teeken! Want waarom kiiken deze mensrhen hoos? Omdat, ze hii zich zelf denken: ..Gii voert het Ne derlandsche volk naar den afgrond!" Zii voelen dus voor dat volk. en zii willen niet. dat het naar den af grond wordt geleid. Een verblijdend symptoom, al uit die liefde voor het volk zich dan alleen in boos kiiken naar de leden der N.S.B. in het al gemeen en naar den leider in het bijzonder! Nu is dat niet zoo erg. Wij kunnen daar wel tegen, maar voor de toekomst van ons volk is het beier, dat men in dit opzicht anders gaat denken. Het lot van Nederland toch ligt in handen van den Führer en den Duce. de twee man nen. die het nieuwe Europa zuilen op bouwen. Onze democratische regeering is gevlucht, en heeft ons volk aan ziin lot overgelaten. Aan een herhaling van 1813. toen in Scheveningen een bark landde, behoeft men niet te denken, dat is. aldus de heer Mussert, uitgesloten. Alleen een nationaal-socialistisch Ne derland heeft thans nog reden vari be staan, en het is de taak van de N.S.B. hei Nederlandsche volk te helpen, die plaats te veroveren, welke de Führer en de Duce het willen geven in het natio naal-socialistisch Europa. De vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. had plaats op Zaterdag 9 November 1940. des morgens om halfelf in het Willem de Zwiigerhuis te Den Haag De leider van de N.S.B. heette de aan wezigen welkom en gaf het woord aan den leider van het Verdinaso in Neder land. den heer Ernst Voorhoeve. Deze sprak als volgt: Mijnheer Mussert. mijnp heeren. Mag ik u vragen, alvorens over te gaan tot de vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. een oopenblik staande en in de dienstp stilte te eeden ken den leider en stichter van het Ver dinaso. Joris van Saveren. die. na op den tienden Mei van dit iaar op last van de. hun vlucht reeds voorbereidende, de mocratische machthebbers te ziin gear resteerd. na tien dagen lang door de Belrische politie te ziin mishandeld, na zonder eenigen vorm van proces aan de Fransche politie te ziin uitgeleverd, den twintigsten Mei te Abbeville op last van het opgehitste grauw door Fransche sol daten werd vermoord, die met grooten moed en edele trouw ziin leven gaf voor onze gemeenschappelijke zaak. de heer schappij van het nationaal-socialieme in de Nederlanden. Hierop volgde een minuut stilte. Daarna ging de heer Voorhoeve aldus voort: mijnheer Mussert. 19 September 1940 heb ik u voor het perst mogen ont moeten. Daarna noe vele keeren; 19 Oc tober heeft het kader van het Verdinaso in Nederland kennis met u mogen ma ken. I" hebt ons volledige vertrouwen gewonnen. De tragische gebeurtenissen van 10 tot 14 Mei hebben een geforceer de ontwikkeling van het nationaal-socia- lisme in Nederland nnndzakeliik ge maakt en daarmee de eenheid van alle Nederlandsche nationaal-socialisten. Daarom deel ik u mede, dsrt mijn man nen en ik bereid zijn In tucht en trouw, in d° mpest. vólkomen loijaliteit te wer- kèn onder uwe leiding voor de heer schappij van de nationaal-socialistische beginselen in Nederland, waarvoor wij als trouwe soldaten sinds 9 jaren hebben gewerkt. De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, aanvaardde vervolgens deze verklaring, heette de kameraden van het Verdinaso in Nederland welkom in de N.S.B. en zegde hun ziin trouw toe. Mussert Voorhoeve reikten elkaar de hand en de leider van de N.S.B. verklaarde daar mede de vereeniging van het Verdinaso met de N.S.B. tot een feit Hierna sprak de heer Voorhoeve 'nog het volgende: Leider. Ik beloof u uit al mijn krachten, tucht en trouw, onder uwe leiding, op de plaats, die u mij hebt gewezen, voor miin volk te werken, opdat het groot, welvarend en gelukkig zij. Spreker ein digde met het zesde couplet van het Wilhelmus, waarna ir. A. A. Mussert het officieele gedpelte der bijeenkomst sloot. 's-GRAVENHAGE.^0 Nov. Met. in gang van Zaterdag is in de Nederland sche Staatscourant een verwerKtngsver- bod voor aardappelen afgekondigd, voor hen die niet aangesloten zijn bij de Ne derlandsche Aardappelmeelcentrale. Eveneens wordt een verbod uitgevaar digd van verwerking van aardappelmeel tot puddingpoeders, custard, geoxydeerd aardappelmeel, oplosbaar aardappel meel. verpakt aardappelmeel, stijfsel; sa go. vlokken bestemd voor mensche|ijkp consumptie en ouwel, welk verbod geldt voor hen, die geen vergunning van de Ned. Meelcentrale hebben. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van land bouw en visscherii wordt ontheffing ver leend van het verwerkingsverbod voor aardappelen voor wat betreft het bewer ken. doen bewerken, verwerken en doen verwerken van aardappelen tot aardap pelmeel door aardappelmeelfabrieken, die als georganiseerden zijn toegelaten tot de Stichting Nederlandsche Aardap pelmeelcentrale. gevestigd te Veendam, met dien verstande, dat de fabrieken verplicht ziin te voldoen aan de door de evengenoemde Stichting Nederlandsche Aardappelmeelcentrale, zoo noodig. te stellen' voorwaarden en de door elk van de fabrieken bewerkte of verwerkte hoe veelheid aardappelen niet meer mag be dragen dan de aan die fabriek ingevol ge een overeenkomst van koop en ver koop of eenig coöperatiecontract, dan wel door haar aandeelhouders geleverde of te leveren hoeveelheid aardappelen van den oogst 1940. verminderd met een door die stichting te bepalen hoeveel heid. AMSTERDAM. 10 Nov. (A.N.P.) TJT ET werd Zaterdag voor de W.A. van de N.S.B. een groote dag. Zij heeft namelijk met ruim vijfdui zend man in de hoofdstad gemar cheerd en gedefileerd voor den lei der der N.S.B.. ir. A. Au Mussert, welk défilé werd afgenomen op den alouden Dam, het hart van Neer- Jand's hoofdstad. De stoet stelde zich op in de om ving van het nieuwe Muiderpoort- station, waar een uitgestrekt terrein, het oude Tuinwijk, zich uitstekend leent vóór het forceeren van optoch ten van dezen omvang. Uit alle deelen des lands rolden tus- schen twaalf en één uur lange extra treinen het Muiderpoortstation binnen Om 12.04 uur kwam de eerste trein uit Groningen, die reeds in den prillen ochtendstond uit de Noordelijke provin cies was vertrokken met W.A.-mannen Met acht extra-treinen werden de weer mannen naar de hoofdstad gebracht, de laatste kwam om één uur uit Utrecht aan. Ook de politie, onder leiding van com mi6saris Staal, had uitvoerige maatre gelen getroffen. De stoet was ingedeeld in vier heer bans, gecommandeerd door de banlei ders Frackers (Amsterdam), Meulen berg .Brabant en Limburg). Nederkoorn (Noord-Holland) en Feenstra (Den Haag). Deze heerbans bestaan uit drie -tot vier bans en de bans zijn weer in drie tot vier vendels onderverdeeld, iedeg uit 100 tot 110 W.A.-mannen be staande. De stoet werd geopend door tamboers en muziek van de heerban Amsterdam Achter de muziek volgde de algemeen commandant, mr. A. J. Zondervan en zijn adjudant, na wie de hoofden van dienst van het stafkwartier der W A marcheerden. De eerste heerbanleider in den stoet was de heer Frackers met de zeven W.A. vendels uit Amsterdam, waarbij zich twee Motwa (motor) W.A.-vendels aansloten. Dan waren er drie vendels lit het Noorden. Groningen. Friesland en Drente, die opmarcheerden. De twee de heerban werd voorafgegaan door muziek uit Sittard. waarop de anderp vendels uit geheel het land. waartus schen ook de tamboers van Den Haag hun vrooliike wiisies deden hooren. Vanaf het Muiderpoortstation werd klqkslag twee de volgende route ge volgd: Pontanussrtaat. Wijttenbach «traat. T.innaeusstraat. Plantage Midden 'aan. Muiderstraat. Jodenbreestraat. Sf \ntoni«hreestraat. Gelderschekade Prins Hendrikkade naar het Damrak Langs de route Langs den weg hadden zich vele be langstellenden opgesteld, onder wie zich vele partiigenooten bevonden, die met ..hou-zee '-geroep en opgestoken arm de passeerende vaandels groetten. Zooals gebruikelijk werd de stoet begeleid dooi de bereden politie, welke versterkt was met afdeelingen bereden marechaussee Op de hoeken der straten stonden hoven •lien agenten en marechaussee om het nuhlipk on het trottoir te houden. In voorbeeldige orde en discipline mar ■-heerdp de W.A. onder het spelen van vrooliike marschmuziek en het zingen van strijdliederen door de oude binnen stad. Korte bevelen zorgden er voor. dat de marschorde gehandhaafd bleef en st^am in den maat marcheerden de zwarte afdeelingen op naar den Dam waar ir. Mussert het défilé af zou ne men. Op den Dam Reeds 'lang voordat de kop van den «toet het Damterrein" had bereikt, he-rsebte er groote drukte. Een afdeeing W.A.-mannen onder "ommando van hopman-instructeur van Bakhoven, die de leiding yan de ont vangst der autoriteiten en vin de rege- binnenstap zeer druk. ling op den Dam had, zorgde in samen werking met gemeente-politie en maré chaussee voor een goede afzetting, waar- achter een omvangrijke menigte een plaats had gevonden om getuige van het défilé te zijn. Omstreeks kwart over één kwamen reeds de eerste groepen W.A.-mannen en verschillende officieren op het terrein aan. Even over half twee arriveerde de lijfwacht van den Algemeen Leider, welke zich opstelde op de „kleine steentjes", rechts van den rijweg gere kend van het Centraal Station af, onder leiding van commandant Hein. Om stipt twee uur werd langzaam de vlag van de nationaal-socialistische be weging geheschen aan den vlaggestok in het plantsoen. Tien W.A.-majanen on der commando van compaan van der Smagt. betrokken de vlaggewacht.. In middels was tevens nog een detache ment bereden marechaussee aangeko men. Alle onderdeden van de partij waren langzamerhand vertegenwoordigd. Wij zagen leden van den Nationalen Jeugd storm in hun blauwe blouses, leden van de P.O.. de politieke organisatie etc. De eerste vrouwelijke leden in uniform zochten een plaatsje vóór het plantsoen, waar ruimte voor de vrouwelijke be langstellenden was gemaakt en ook de eerste Duitsche genoodigden arriveer den. Om halfdrie werd een aanvang ge maakt mot het ontruimen van het voor ste gedeelte van het Damterrein. Lang zaam vulde dit afgezette gedeelte zich met genoodigden en kwam er teekening in de opstelling. Om kwart voor drie arriveerde, luide toegejuicht, de Algemeen Leider, ir. A. A. Mussert. vergezeld van Kesler, adju dant. banheer uit Utrecht, Witkamp, van Geelkerken, plaatsvervangend alge meen leider en hoofdstormer van de X.J.S.. kolonel de Vrijer en Schout van Duren, gewestleider, graaf de Marchant at d'Ansembourg. Yeltmeyer. comman dant van de Nederlandsche S.S. en tal rijke andere hooee partijfunctionnaris- sen. Inmiddels waren vertegenwoordi gers van den Duitschen Arbeidsdienst van de Hitlerjugend, van de Duitsche S.S., de Ortscommandant met officieren van zijn staf en vertegenwoordigers va11 de Duitsche partij aangekomen. Het was tien minuten over drie. toen de kop van den stoet den Dam bereikte. Staande in een open auto nam de Al gemeen Leider, ir. Mussert. het défilé af. De muziek speelde vroolijke mar- schen. het corps had zich deels opge.- steld op het Middendamterrein, tegen over den leider, deels was het aan den kop van den stoet gebleven. Stram werden de hoofden naar rechts gewend, terwijl ir. Mussert zijn zwarten soldaten den nationaal-sncialisfischen groet bracht.. Zoo trok vendel na vendel, ban na ban en heerban na heerban lanes den leider en de autoriteiten, die met zeer eroote helanestelline het voor bij mareheeren van de duizenden aade- «loeeen. Vroolijk wapperden de 43 zuartroode stormvlaggen met het em bleem der nationaal-socialistische hewe- cine in den milden herfstwind boven de hoofden van de W.A.-mannen. die in de hoofdstad voor hun oppersten leider defileerden op het plein, dat van zoo vele historische gebeurtenissen getuige is geweest. Het duurde ruim een half uur. voor de W.A. in straf marschtempo was voor bij getrokken. Het vendel ..Peter Ton" besloot den stoet. Na het défilé Onmiddellijk na afloop vertrok ir. Mussert met zijn staf onder luid houzee- geroep van de aanwezigen. De stoet was inmiddels doorge marcheerd langs Rokin. Spui. Konings- nlein. Heerengracht. Vijzelstraat. Vijzel gracht. Stadhouderskade. Leidscheplein, I.eidschestraat. N.Z. Voorburgwal naai de De Ruyterkade. De kop van den stoet arriveerde om streeks kwart over vier aan de De Ruy terkade- Verschillende vendels marcheerden direct het Centraal-Station binnen om de reis naar huis te aanvaarden. An dere marcheerden door naar hotel Kras- nanolskv. waar ververschingën werden gebruikt. Nog langen tijd bleef het in de KINDERHOEKJE 113- Dan had ie Annemietje Pukkel Die was zoo rijk, dat ze haar eigen geld niet tellen konZe at eiken dag rijst met bessensap en gort met krenten. Ze kleedde zich in zijde en fluweel. Maar ze was erg leelijk en ze had een boos ka rakter. heel boos. 114 Dan had je Swiebeltje Suikermop. Die was nog achteraf in de familie van den koning van LuilekkerlandDie had de eigenaardige gewoonte, om overal waar ze kwam. den suikerpot tot den bodem leeg te likken. Die trouwde Kobiisje vast niet. dat werd hem te duur. De benoeming van een Ned. hoofdambtenaar als zoo danig te verwachten 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. Naar ons wordt medegedeeld, kan binnen kort de afkondiginfg van een be sluit worden tegemoetgezien, waar bij de functie van gemachtigde voor de prijzen in het leven wordt ge roepen. Met dezen maatregel wordt beoogd de regeling en de handhaving van de prijzen te centraliseerén. De ge machtigde voor de prijzen zal zeer uitgebreide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördinatie van de verschillende maatregelen op het gebied van de prijsvorming, welke door de verschillende departementen zullen worden uitgevaardigd en te dien einde de noodige richtlijnen vaststellen. Zijn bemoeiingen zullen zich uitstrekken tot de prijzen van roerende en onroerende goederen, tot diensten, huren, pachten, vervoerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbreiding en verscherping van de prijscontrole. Daar nevens verkrijgt hij nog bepaalde be voegdheden ten aanzien van Üe berech ting van overtredingen der prijsvoor cbviften. Wij vernemen nog. dat het in het voor nemen ligt een Nederlandschen hoofd ambtenaar tot gemachtigde voor de prij zen te benoemen. De bouw van een vijftigtal kan in verschillende plaatsen van ons land worden verwacht Gevolg van den maatregel in Ned.-Indië om Duitsche vrouwen en kinderen uit de interneering daar te lande te ontslaan 's-GRAVENHAGE. 10 Nov. Officieel wordt ons medegedeeld, dat de in Ne- derlandsch-Indië op 10 Mei g'eïntemeer de Duitsche vrouwen en kinderen uil de interneering zijn ontslagen. Van Duitsche zijde heeft men dienten gevolge de als rep'ressaille geïnterneer de Nederlandsche vrouwen vrijgelaten Naar men weet, waren bij de laatste interneeringen geen vrouwen gearres teerd. Wel zijn tijdens den oorlog .op Duitsch gebied een aantal Nederland sche vrouwen geïnterneerd, die than? dus vrijgelaten zijn. Van Duitsche zijde hoopt men daar in een symptoom te kunnen zien van een algemeene verandering van de hou ding van de Nederlandsch-Tndische re geering. Men staat aan Duitsche zijde op het standpunt, dat de repressailles tegen Nederlanders die intusschen met zoo weinie mogeliik hardheid wor den uitgevoerd zullen duren.totdat in Nederlandsch-Tndië ook ten opzichte van de mannelijke geïnterneerden aan de Duitsche wenschen' zal zijn tegemoet gekomen. Eerste proefkeuken te Rotterdam 's-GRAVENHAGE, 10 November. Evenals in 1917—1919 zullen, in ver schillende plaatsen van on land centrale keukens worden opgericht. Het onder leiding van den Direc teur-Generaal van de Voedselvoor ziening staande Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft zich namelijk met een vragen lijst tot alle Nederlandsche gemeen ten gewend, ten einde na te gaan, in hoeverre het wenschelijk is om aan de bevolking op werkdagen eenmaal per dag een voedzamen en volgens de eischen der moderne voedingsleer samengestelden war men maaltijd te verstrekken. Het is duidelijk dat dfcor centraal koken, onder deskundige leiding, een zoo zuinig en doeltreffend mogelijk ge bruik van grondstoffen en bedrijfsstoffen wordt verkregen. Juist daarom wordt de deelneming aan deze voedselverstrek- king niet beperkt tot een bepaalde wei standsgrens, doch kan een ieder daar: aan deelnemen. Wel zal de prijs van de porties afhankelijk worden gesteld van de financieele draagkracht van de deel nemers, terwijl in geval van een groo- tere vraag aan de minder goed gesi tueerden de voorrang zal worden ge geven. De porties zijn berekend op minstens een liter en kunnen warm aan de keu kens worden ontvangen. Bij wijze van proef zal binnenkort te Rotterdam op hot groote Visscherijplein een keuken worden geopend, van waar uit aan 4000 personen dagelijks een war men maaltijd zal kunnen worden ver strekt. Met de ervaringen, welke in deze proefkeuken worden opgedaan, zal reke ning worden gehouden bij den bouw van oen vijftigtal keukens, die in verschil lende plaatsen van ons land zullen ver rijzen. Indien de omstandigheden hier toe aanleiding geven, zal dit aantal nog uitgehreid moeten worden. Hoewel de aanschaffing van levens middelen en grondstoffen voor de keu1 kens centraal en in het groot zal ge schieden, zullen de belangen van den normalen handel in deze goederen niet uit het oog worden verlóren. Het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening zal hiervoor, in overleg met de betreffende centrales, een regeling treffen. Degenen, die van de centrale voedsel norziening gehruik maken, zullen de distributiebonnen, betrekking hebbende op de verstrekte spijzen, moeten inleve ren. De porties ziin echter zoo samenge steld, dat men ruimschoost bónnen over houdt yóof de Zondagschp maaltijden, hetgeen noodzakelijk zal zijn. aangezien de keukens slechts op werkdagen zul len werken. VERBOD VAN SLACHTEN VAN SCHAPEN 's-GRAVENHAGE. 10 Nov. Bit be sluit van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van landbouw en visscherii. is bepaald, dat het slachten en doen slachten van scha pen verboden is. Dit verbod, dat Zaterdag is ingegaan, geldt niet ten aanzien van schapen, waarvoor door of vanwege de stichting Nederlandsche Veehouderij-Centrale een slachtvergunning is verleend. Het besluit geldt tot 1 Januari 1942. UITVINDER KRUKASLOOZEN AUTO OVERLEDEN LAREN. In den ouderdom van 57 jaar is alhier overleden de lieer W. Hul sebos. directeur van de N.V. de Z-as. De heer Hulsebos. die vele jaren te Laren heeft gewoond, was de uitvinder van den krukasloozen auto. Deze uitvin ding heeft het gevolg eehad. dat tal van autos' naar de idee Hulsebos werden omgebouwd, zoowel in binnen- als bui tenland. In Nederland. Zweden en Bel gië werden de motoren naar de uitvin ding van den heer Hulsehos vervaar digd Bii Jaffa en Kromhout in Neder land werden de motoren, volgens ziin plan gebouwd. Het ligt in de bedoeling om vóór 1 De cember a.s. alle min of méér geïmpro viseerde constructies van richtliohtén °n geleidelichten. die hier en daar voor 'le veiligheid waren aangebracht te ver hangen door het standaardmodel of de lonr de Rijksinspectie Luchtbescher ming goedgekeurde richt- of geleide lichten. Dp Philins' Laboratoria hehhen nu een nractische lamp te gebruiken als icht- of geleidelicht. geconstrueerd, di° het eoedkeuringsmerk I.L.B. N'o. 410 draagt. Deze lanm. die uiterlijk den •orm heeft van een normale gloeilamp s ee'heel griis bespoten, met uitzonde ring van een ring van 1 cm. hoogte vaardoor het licht kan uittreden. In elke lantaarn of armatuur kan de amp worden aangerecht, eventueel ook met de huls naar beneden: de hnvonbe doelde ring moet echter in ieder eeval "pn horizontalen stand hebben Met toestemming van den bueemees 'er ter plaatse, kunnen opk ziekenin richtingen, fresrichten industrieën etc deze lamnen eehruiken al* richt of ge 'eidelichtan op binnenplaatsen en ter reinen. In verband met het feit, dat van Zondag 10 November af drie zenders beschikbaar ziin, zijn de uitzendingen van het Algemeen Ned-rlandsch Persbureau als volgt gewij zigd 17,1517.30 Hilversum 1 en 2: Zondag: „Wekelijksche gedachtenwisse- ling". Werkdagen: „Nieuws, eeonomisclie en beursberichten". Kootwijk: Zondag geen A.N.P. uitzending. Werkdagen: dagelijks, behalve Vrijdag, ge lijk Hilversum 1 en 2. 19.0019.15 Hilversum 1: Zondag: Nieuwsberichten. Werkdagen: Maandag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten. Dinsdag; Vragen van den dag en nieuws berichten. Woensdag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten. Donderdag: Vragen van den dag en nieuwsberichten. Vrijdag: Economischë vragen van den dag en nieuwsberichten. Zaterdag: Vragen van den dag en nieuws berichten. Hilversum 2: Zondag: Nieuwsberichten (als Hilversum 1). Werkdagen: Maandag: Friesch praatje en nieuwsbe richten. Dinsdag: Vragen van den dag en nieuws berichten (gelijk Hilversum 1). Woensdag: Brabantsch praatje en nieuws berichten. Donderdag: Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten. Vrijdag: Economische vragen van den dag en nieuwsberichten (gelijk Hilversum 1). Zaterdag: Groningsch praatje en nieuws berichten. Kootwijk: Zondag en werkdagen gelijk Hilversum 1. KORTEGOLFZENDER; 13.3013.45 Radio-omroep Ver.: gramor foojiplaten. 13.4514.00 A.N.P. nieuwsberichten in de Engelsche taal. 14.0014.15 R.O.V, gramofoönplaten. 14.1514.30 A.N.P. nieuwsberichten Ne- derlandsch. 14.3014.35 R.O.V. Maleïsche gr^mofoon- platen. 14.3514.45 A.N.P. nieuwsberichten Ma- leisch. 14,4515.00 A.N.P. tweede serie nieuwsbe richten Engelsch. 15.0015.20 R.O.V. eigen programma. 15.2015.35 A.N.P. dagoverzicht. 15.3516.00 R.O.V, eigen programma. 16.0016.15 V.P.R.O. wisselend met A.N.P. Europeesch overzicht. 16.1516.30 A.N.P. tweede serie nieuwsbe richten Nederfandsoh. 16.3016.50 A.N.P. derde serie nieuwsbe- '-^'en Engelsch. 16.5017.30. R.O.V. gramofoonmuziek. 17.3017.45 A.N.P. vierde serie nieuwsbe richten Engelsch. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov; In en" kele bladen is een 'bericht verschenen, dat. de directeuren der postkantoren aanwijzing zouden hebben ontvangen, indien de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven, de derde (avond-) be stelling niet te doen uitvoeren. Dit bericht is onjuist. De directeuren hebben integendeel aanwijzing ontvan gen, om. waar dit slechts eenigszins mogelijk is. de avondbestelling te doen h l ij ven uitvoeren, zoo noodig met in- dienststelling van extra personeel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is weder een aantal aanvallen van En gelsche vliegers op een aantal plaatsen in ons land gepleegd. In het geheel zijn 15 woonhuizen beschadigd. Ook zijn op verschillende plaatsen weer brand plaatjes gevonden. Personen hebben geen letsel hekomen. VERVOERVERBOD STROOP s-GRAVENHAGE. 10 Knv. De Staatscourant van 9 Nov. bevat een be schikking. waarbij is bepaald, dat het afleveren aan en het vervoeren naar wederverkoopers van stroop in den ver volge slechts kan plaats vinden onder dekking van door de Nederlandsche Meelcentrale af te geven bescheiden. AUTO TE WATER In den nacht van Vrijdag op Zater dag is de 55-jarige gehuwde heer H. Holmans uit Stadskanaal, door de duis fern is misleid, met zijn auto te Nieuwe Pekela in het Ontwedderdiep gereden. Toegeschoten huln gelukte het niet den heer H tp redden. Zaterdagmorgen is de auto met het stoffelijk overschot door een kraanwagen opgehaald. De heer H exploiteerde de bioscoop in Stadskanaal, het Citv Theater in Veen- dam en het Scala-Theater te Winscho ten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8