Wie niet wordt TOS S1E LING Opbouw van geteisterd Scherpenzeel TONICUM NOURY LAATSTE BERICHTEN adverteert vergeten I Eerste besprekingen van Molotof en Ribben trop [,w wcuahbnhq vaaA boisth wohk Eerste steen gelegd Verloren partij voor Engeland, Advertentiën Grafwerk WINTERHULP NEDERLAND f""-'"3""'- verdubbelt energie Het Italiaansche weermachts- bericht Weer omvangrijke luchtaanvallen op Engeland Hoog water in de Geldersche Vallei 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 MODELHUIS ZUIDSINGEL 45 TEL. 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK OMTREK In nieuwe slagerij van den heer Inkenhagen Scherpenzeel, 12 Nov rp USSCHEN de data 10—15 Mei 1940 en 12 November staat op den steen, welke hedenmorgen door mevrouw Hoytema van Konijnenburg, echtgenoote van den Burge meester. gemetseld werd in het eerste te herbouwen perceel: „Deez steen Is een gedachtenis, Aan Scheroenzeels herrijzenis" inderdaad. Scheroenzeels herrijzenisl Deerlijk is het plaatsje geteisterd door het oorlogsgeweld, en omvangrijk was de hulp. die aan de ingezetenen diende te wor den verleend, want vrijwel geen enkel huis bleek onbeschadigd te zijn. en vele wa ren zelfs totaal verwoest. Intusschen ia men niet bij de pakken blijven neerzitten, en in noodwoningen werd menig bedrijf na korten tijd weer voortgezet. Maar aan den slager H. Inkenhagen komt de eer toe. de eer ste te zijn geweest, die daadwerkelijk is begonnen met den herbouw van zijn verwoest perceel aan de Dorpsstraat. De heer P. Beekman, architect te Soest ontwierp het plan. en de firma Broek huizen en Verbrugee kreeg de opdracht, het uit te voeren. Enkele dagen geleden is men met den bouw begonnen, en thans vond een kleine officieele plech tigheid plaats: in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten werd in het eerste herrezen pand een herdenkingssteen ge metseld. Aanwezig waren met den burgemees ter, mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg en mevr. Hoytema: Ir. Kuvsten, contact-commissaris voor den wederop bouw in Gelderland namens den alge meen gemachtigde voor den wederop bouw, namens het bouwbureau Scher penzeel J. J. Meurs, architect te Soest, en ir. Kraayenhagen te Oosterbeek. voorts de gemeente-secretaris, de heer E. van der Linde, wethouder E. M. Blan ken, leden van de Grehhe-rommissie en leden van den gemeenteraad. Nadat de architect, de heer P. Beek man. de genoodieden en verdere be langstellenden had verwelkomd, sprak de burgemeester, mr. Hoytema v. K o- nijnenhurg een enkel woord. Hij herinnerde er aan, dat hij juist giste ren bezoek had gekregen van twee ver tegenwoordigers van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw, die den wederopbouw van Scheppenzeel in oogenschouw kwamen nemen, en die eenigszins teleurgesteld waren, dat hier nog zoo weinig in dit opzicht, was tot stand gekomen. De heeren verzochten den hnrrr>mee«ter de bevolking te wil len opwekken, spoed te betrachten bij den wederopbouw van hun verwoeste panden. Met des te meer genoegen kon spreker thans den heer Inkenhagen complimenteeren, die deze opwek king in het geheel niet noodig heeft gehad, integendeel, die van den aan vang af spoed achter de zaak heeft gezet., en steeds weer bij de officiee- le instanties is gekomen met de vraag: „Wanneer kan ik nu begin nen met den bouw?" Spreker bracht hulde aan deze voort varendheid en moed en stelde den heer Inkenhagen ten voorbeeld aan heel de bevolking. Men denkt wel eens, dat er geweldige bezwaren aan den herbouw zijn verbonden, maar zóó is het absoluut niet Het bouwbureau staat ieder met zijn adviezen ter zijde, en het is zeer wel mogelijk, binnen korten tijd met nieuwbouw te beginnen. De heer Kuysten. die hier namens den regeeringscommissaris voor den we deropbouw aanwezig is, zal met genoe gen kunnen constateeren, dat wij wel zeer snel gevolg hebben gegeven aan den ons gisteren gegeven wenk, en dat wij ook in het algemeen het herstel van de geleden schade ten.zeerste zullen be spoedigen. Spreker bracht voorts dank aan het bouwbureau voor de in deze ver leende medewerking, aan den archi tect, den heer Beekman, aan aan nemer en arbeiders, die bij dezen bouw zijn betrokken, en sprak de hoop uit, dat het doorzettingsvermo gen en het inzicht van den heer Inkenhagen beloond zouden mogen worden door een stijging van den omzet in zijn zaak. Nadat mevrouw Hoytema den ge denksteen geplaatst had, sprak nog ir. Kuysten, die te kennen gaf, dat het den algemeen gemachtigde ongetwijfeld een voldoening zal zijn. dat er aan zijn opwekking tot herbouw zoo snel gevolg- is gegeven. Ondanks de stormen van den afgelöopen nacht 6chijnt vandaag de zon. Ook over Scherpenzeel zijn stormen gegaan, maar het lijdt geen twijfel, dat na dien storm eveneens betere tijden zullen aanbreken en dat de slechte tij den even snel vergeten zullen zijn als de regenvlagen van den afgeloopen nacht. Spreker uitte den wensch. dat het croede voorbeeld van den heer In kenhagen door vele inwoners van Scherpenzeel zal worden nagevolgd. KERKNIEUWS CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Bunschoten d3. J. M. Vis ser te Midwolda. Mevrouw Hoytema, echtgenoote van den burgemeseter van Scherpenzeel, legt den eersten steen voor het eerste huis, dat te Scherpenzeel wordt herbouwd. De burgemeester, Mr. C. P. Hoytema van Konynenburg, kijkt belangstellend toe. (Foto Utr. Persbureau) BINNENLAND Onteigening op groote schaal te Middelburg MIDDELBURG. 12 November. De algemeen gemachtigde voor den weder opbouw is voornemens niet minder dan 617 perceelen grond in Middelburg ten behoeve van den wederopbouw te ont eigenen. De lijst van deze perceelen is gedurende veertien dagen ter inzage ee- legd Zij omvat het geheele verwoeste gedeelte van Middelburg en een aantal bestaande perceelen. die vermoedelijk zullen moeten vallen wegens de nood zakelijkheid de straten te verbreeden of nieuwe toegangswegen te soheppen. NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT GESTICHT MEPPEL, 12 Nov. - Op 11 November vond te Meppel een druk bezochte ver gadering plaats van den ledenraad van den nationalen bond landbouw en maat schappij. Na een uiteenzetting van-dr. F. E. Posthuqia en van de zijde van het dagelijksch bestuur werd mèt overgroo- te meerderheid van stemmen genoemd dagelijksch bestuur gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om, in sa menwerking met het boerenfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche agrarische front. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD NOOTDORP, 12 Nov. Op den onbe- waakten overweg onder deze gemeente is vanochtend een ernstig ongeluk ge beurd. Een 40-jarige inwoner van Zoe- terwoude, die zich per fiets naar de werkverschaffing te Nootdorp begaf, is op den onbewaakten overweg gegrepen door den trein 's-GravenhageRotter dam. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. BUITENLAND meent Berl. Boersenztg BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) In ver band met het in de geheele wereld groeiende besef, dat Groot-Brittannië dezen oorlog niet meer kan winnen en Engeland met den ondergang van de ka pitalistische maatschappelijke orde zijn rol als overwegende mogendheid in Europa heeft uitgespeeld, schrijft de Berliner Boersenzeitung onder het op schrift „Verloren partij" o.a. het volgen de: De krachten, waardoor Engeland eens tot wereldmacht is gestegen, zijn afgeta keld en ontaard. Het gebrek aan per soonlijkheden en leiderseigenschappen vindt zijn oorzaak in den moreelen on dergang van de hoogere kringen, waar van de vermenging met Joodsch bloed het oorspronkelijke van de Engelsche aristocratie overwoekert en aan hel ka rakter van het Engelsche leven met den volksaard strijdige internationale ac centen heeft verleend. In de plaats van de groote Empire-builders, zoo vervolgt het artikel, zijn creaturen met slechts uiterlijke, voorgewende energie, zijn „forcible feebles" gekomen. Van zulke figuren heeft de hóofdagent van de ano- nvme plutocratische opdrachtgevers, Winston Churchill, een goed dozijn om zich heen verzameld, om met hen Enge land steeds dieper naar de totale ineen storting van de Engelsche positie'in de wereld te doen verzinken. Churchill en zijn handlangers, zoo schrijft de Berliner Boersenzeitung. over treffen elkaar thans wèer in leugens en verdraaiingen, een teeken, hoe kritiek de toestand voor Engeland is geworden. Zij strooien ter aanmoediging van het eigen volk, doch ook om invloed uit te oefenen op het Amerikaansche volk, dat vrede wenscht, ongegronde vre- desgeruchten rond, om de aandacht af te leiden van de binnenland- sche verhoudingen in Engeland, die onder den druk van de Duitsche oor logshandelingen een steeds gevaarlijker karakter krijgen. Churchill heeft echter ondanks zun leugenachtigheid en zijn systeem van het. verwekken van illusies in het La gerhuis moeten toegeven, dat de geva ren der zee. d.w.z. de Duitsche duikboo ten. midden in het leven van den staat grijpen. Hoe lang. vraagt het blad. zal de demagoog Churchil zich nog het va- banque-spel met het leven en de toe komst van het Engelsche volk kunnen veroorloven? Nog geen Nederlandsch op de Brusselsche beurs BRUSSEL, 12 Nov. (A.N.P.) Vorige week heeft de heer Grammens een in spectiebezoek gebracht aan de beurs van Brussel. Over de geheele linie con stateerde hij overtredingen van de taal wet. Al de publicaties uitgaande van het beursbestuur waren eentalig Fransrh. Voorts constateerde hij. dat de briefwisseling voor het Vlaamsche taal gebied niet altijd in het Nederlandsch was. De aanvragen om toegang te krij gen tot het examen voor wisselagent, alsmede de aanvragen voor gedelegeer den en ander personeel, bleken even min te bestaan op formulieren in de taal van vijf millioen Vlaamsch spre kenden. Het blad Volk en Staat meldt, dat de ontvangst door den voorzitter correct was en het zegt er niet aan te twijfelen, dat al de diensten en het opschrift op het beursgebouw voor het nieuwe jaar volledig tweetalig zullen zijn. Volgens de wet maakt de heer Grammens een rapport op van de overtredingen pn stuurt dit naar het ministerie, dat aan de hevpegde heursrommissie en het stadsbestuur een maand tijd geeft om alles in orde te brengen. INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek). 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. Het index- c 'fer van koersen van aandeelen is heden: 156,1. G etro u w d: TH. J. H. DULLAERT en M. H. NEFKENS Amersfoort. 12 Nov. 1940. De Heer en Mevrouw DULLAERT—NEFKENS danken mede namens de fa milie, voor de vele belang stelling bij hun huwelijk on dervonden. Toek. adres: Weg naar Laren 15, Zutphen. Heden overleed, na een kortstondige ziek te, onze geliefde Zoon en Pleegzoon WILLEM JACOB HERMAN BOON op den leeftijd van 25 jaar. A CH. FERNHOUT. H. W. J. FORTUIN. W. FORTUIN— FERNHOUT. Amersfoort, 11 Nov. 1940 Barchman Wuytienslaan 1. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 14 November op de Begraafplaats „Rust hof' te Amersfoort. Vertrek van het sterf huis 11 uur. Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 5132 De Burgemeester van Amersfoort verzoekt allen, die be reid zijn op 29 en 30 November 1940 te collecteeren voor de Winterhulp Nederland, zich onder opgaaf van naam, geboortedatum, adres en beroep te wenden tot het plaatse lijk bureau, gevestigd Kamer 8 Stadhuis alhier. Amersfoort, 11 November 1940. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Gebruik eens een tijdlang regelmatig Tonicum Noury. Onderga de weldadig kalmeerende werking op het zenuwstelsel, den pittig opwekkenden invloed op den geest. Ondervind hoe Uw geheele wezen wordt verkwikt. Hoe Uw werklust en veer kracht worden verhoogd en U zich kalmer, sterker en opgewekter zult gaan voelen. Tonicum Noury is onovertroffen bij: moeheid, slapte, zenuwachtigheid, overspanning, geestelijke uitputting, herstel na ziekte. Dubbele flaa>n: f 22b. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.). Molotof, die op uitnoodiging van de Rijkeregee- ring voor een bezoek van verscheidene dagen in Berlijn is aangekomen, was bij zijn aankomst vergezeld van den Sow- jet-Russischen ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was gereisd. In zijn gevolg bevonden zich verder de volkscommissaris voor de zware indus trie, Tewosjan, de plaatsvervangende volkscommissaris voor, buitenlandsche zaken, Dekanossof, de plaatsvervangen de volkscommissaris voor binnenland- sche zaken, Merkulof, de plaatsvervan gende volkscommissaris voor den bui- tenlandschen' handel, Kroetikof, en de plaatsvervangende volkscommissarissen voor de vliegtuigindustrie Balandin en Jakoflef. De rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heette den voor zitter van den raad van volkscommis sarissen hartelijk welkom. Voorts wa ren verschenen generaal-veldimaar- schalk Keitel, rijksminister dr„ Lain- mers, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider- S.S. Himimler, de corpsleider ven het N.S.K.K., Huehnlein, de S.S.-Obergrup- penfuehrer Heissmeyer, de commandant van Berlijn, lt. generaal Seifert, géne raal Daluege, burgemeester Steeg en an dere prominente vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Ook de staatssecretaris van het depar tement van buitenlandsche zaken, Weizsaecker, de staatssecretarissen Bohle en Keppler waren met leidende ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken aanwezig. Van het. corps diplomatique te Berlijn waren verschenen de Chineesche ambassadeur, Tsjen Tsjieh, de Turksche ambassadeur, Gerede, de Japansche ambassadeur Koe- roesoe. en de Italiaansche zaakgelastig de, ambassaderaad Zamboni. als ver tegenwoordiger van den niet in Berlijn aanwezigen ambassadeur Alfieri. Na de begroefing inspecteerden Mo lotof en Von Ribbentrop de voor het station opgestelde eere-compagnie. Ver volgens begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den heer Molotof naar het kasteel Bellevue. waar de chef der Praesidialkanzlei van den Führer, staatsminister dr. Meissner. den gast en zijn gevolg ontving. De rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, heeft hedenmiddag den als gast vin de rijksregeering in Berlijn vertoeven- den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der U.R.S.S. en volkscommissaris voor buiten landsche zaken, W. M. Molotof, voor een bespreking ontvangen. Naar aanleiding van het bezoek van Molotof aan Berlijn meldt, Associated Press uit Washington, dat men te Was hington waarschijnlijk tharls de onder handelingen die beoogen. tot een betere verstandhouding met de Sovjet-Unie te komen en die tot dusver slechts weinig gevorderd zijn. zal afbreken. Men be schouwt te Washington het bezoek van Molotof aan Berlijn als een bewijs, dat de^Sovjet-Unie bereid is tot nauwere samenwerking met de as Rome—Berlijn Daarmede zijn de pogingen van Ame rika en Engeland, om de betrekkingen met Moskou te verbeteren, nutteloos ge bleken. Het, staatsdepartement 'heeft zich tot dusvere over het bezoek van Molotof nog niet uitgelaten. ERGENS IN ITALIË, 12 Nov. (Stefa- ni). In zijn weermacht&bericht no. 158 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 9* op 10 November heeft een van onze duikbooten in het centrale bekken van de Middellandsohe Zee een belangrijke Engelsche vlootmacht aangevallen en een groot schip stellig met twee, maar misschien met drie torpedo's getroffen. Het verlies van deze vijandelijke een heid, die zeer ernstig gehavend werd, kan als waarschijnlijk worden aangeno men. Een nieuw succes werd den vol genden nacht behaald door onze duik booten, die twee schepen met torpedo's tot zinken brachten, welke deel uit maakten van een konvooi, dat zich van het centrale bekken der. Middellandsche Zee naar het Oo6ten begaf. In de eerste nachtelijke uren van 11 op 12 November deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op de vlootbasis van Tarente. Het luchtdoelgeschut en de gemeerd liggende schepen weerden zich krachtig. Slechts één schip werd ernstig getroffen. Er vielen geen slacht offers. Zes vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald en een gedeelte van de bemanningen werd gevangen geno men. Drie andere vliegtuigen werden waarschijnlijk neergehaald. In Epirus (Griekenland) werden de aanvalspogingen van den vijand op Ka- libaki verijdeld. Onze luchtmacht on dernam, hevige en herhaalde bombar dementen op militaire doelen van. Ja- nina, Metzovo, Kastoria, Korfoe, La- rissa en op de landengte van het Pres- pa-meer. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika werden de vijandelij ke gemechaniseerde strijdmiddelen door onze snelle colonnes in het' gebied van Alam el Hatsci (ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani) op de vlucht gejaagd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden met succes het vliegveld en het spoor wegstation van Burg el Arab (ten Zuid- Westen van Alexandrië), het vliegveld Maaten-Bagush. barakken en vijandelij ke inrichtingen te Marsa Matroe. Vijandelijke vliegtuigen hebben'bom men geworpen op Derna, waarbij woon- 'iiiizen werden getroffen, twee dooden rielen en tien gewonden, vooral onder Mohammedaansche kinderen. Voorts op Benghazi, waar een verbeteringsgesticht werd getroffen en onder de Mohamme danen drie dooden en tien gewonden "ielen. Verder op het gebied van Bar- dia en Sidi el Barrani. waar geen scha de werd aangericht. In Oost-Afrika werden herhaaldelijke vijandelijke aanvallen op Gallaat i^ht'g afgeslagen. BERLIJN. 12 Nov. (D.N.B.) Tn het industriegebied van Midden-Engeland is Maandag vooral Birmingham ver scheidene malen door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen, waarbij verscheidene gashouders voltreffers van bommen kregen en ten deele in brand geraakten. Machtige steekvlammen ge- AMERSFOORT, 12 Nov. De water stand in de Geldersche vallei is nog steeds normaal. De Eem staat laag. In de uitgestrekte polders in de omgeving •van Bunschoten staat het water wat hooger en hier en daar zijn landerijen overstroomd. Het gemaal kan zijn werk echter zonder veel moeite af. In de buurt van Hoevelaken ten Wes ten van Amersfoort heeft het water ten gevolge van den hevigen regenval vrij hoog gestaan, voornamelijk als gevolg van de slechte loozing. Het is thans weer zoo ver gezakt, dat het gewone peil vrijwel weer bereikt is. In' de omgeving van Woudenberg kan men van een bijzonderen toestand spreken. Hier heeft de Luntersche beek verscheidene landerijen onder water gezet en menigeen ongerief veroorzaakt. Rij Bruinenburg b.v. stroomde het water van de Leysloot, die in verbinding staat met de Luntersche beek, over den dijkwal en in de buurtschap Ekeris staan tal van velden blank. De Lam- balgscheweg staat voor een deel onder water en in „den Treek" bij „Bavoort" is een groot meer ontstaan. tuigden reeds van verren' afstand van het succes der aanvallen. In enkele an dere steden werden fabrieken en in richtingen op het gebied der levens middelenvoorziening getroffen en op verscheidene plaatsen werden' branden veroorzaakt. Een groot aantal Duitsche gevechts vliegtuigen heeft Maandag onder be scherming van sterke jachtgroepen voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen aangevallen en met succes met bommen bestookt. Andere formaties 'vielen verscheidene verkeersinstallaties in Z.O.-Engeland aan. Zoo kregen de havens van Portsmouth en Ramsgate aanzienlijke bomtreffers. Voorts werden spoonvegwerken in de nabijheid van Londen 'alsmede eenige vliegvelden zwaar beschadigd. Tot luchtgevechten kwam het bij deze aanvallen niet. De Duitsche jachtvliegers keerden terug zonder contact met den vijand te heb ben gekregen. Over het tot zinken brengen van 37.000 b.r. ton vijandelijke handels- scheepsruimte door afdeelingen Duit sche duikbommenwerpers in het. zeege bied ten Zuid-Oosten van Harwich ver neemt het D.N.B.dat zich bij de tot zinken gebrachte schepen een vracht schip van 10.000 b.r. ton, twee vracht- schenen van elk 8.000 br. ton, een schip van 6.000 br. ton en een schip van 5.000 hr. ton bevonden. Drie andere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk verloren zijn gegaan. Tijdens dezen aan val ontstonden hevige luchtgevechten in het verloop waarvan Duitsche jagers zeven vijandelijke vliegtuigen van het tvne Snitfire en Hurricane neerschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. KOERSEN NEDEPLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. Koersen voor stortingen op 12 November 1940 teecn verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieu-sve schulden? 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45)4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6