Engelsch en Fransch korstdeeg Indië's Hoofdstaden de gestrande Indische verlofgangers Stichting „Oorlogsschade" tot stand gekomen SCHOTERlVfAN'S OUDE GENEVER VAN DUISTERNIS, houten hekken en betonnen palen WILLY PÉTILLON schrijft voor onze I vlezeressen over: Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 UIT HET HAAGJE HULP EN BIJSTAND IN VELERLEI VORM \7 AN een paradoxaal aangelezden schrijver hebben mi eens de uitla ting gelezen dat de hoofdstad van Indië Den Haag is- Een feit is. dat geen ge meente van ons land zóó Indisch is als de HofstadNiet alleen wonen er veel oud- Indischgasten. die in Indië een fortuin (tje) vergaard of er als ambtenaren hun pensioen verdiend hebben maar ook zijn er de directies van allerlei Indische cul tuur- en verkeersondernemingen geves tigd; ontelbare ..Indische" menschen be volken een gedeelte van Westelijk 's-Gra venhage. dot men hierom beter de Indi sche buurt zou kunnen noemen dan de stadswifk die officieel zoo heet In Den Haag komen degenen, die uit Indië met verlof ziin, gaarne een gedeelte van hun verloftijd doorbrengen; Nederlandseh families, die in Indië wonen sturen ei hun kinderen boven de twaalf, dertien jaar heen. voor hun verdere opvoeding menig zoon van in Indië wonende ouders die studeert heeft er zijn vied-d-terre bij een bevriende familie want de spreek woordelijke Indische gastvriiheid verloo chent zich ook in het moederland niet. Kortom. Don Jla.ag is met duizend banden aan Tndië gebonden en onder deze bandon zijn de financiecle nicl de minste. Wie zal de som beramen, die afgezien van do *winslen uit cultuur ondernemingen en inrlpre Indische he drijven, geregeld naar ons land werd overgemaakt vonp pensioenen, school- en collpjrpsrplden en wegens andere ver plichtingen? Met dit contact is bet nu gedaan. Los geslagen T~~\ E oorlog heeft menig verlofganger verrast en verhinderd terug tc koe ren, maar wie zorgt er voor zijn levens onderhoud nu hij uit Indië niets meer óverkrijgt? Dergelijke "gevallen doen zich mede voor ten aanzien van de hier boven genoemde .'êarcgnrieën. de school kinderen, de studenjen en tallooze an deren meer. Zij zijn jn financieel opzicht in de lucht komen t'e hangen en zonder overdrijving kan. .men zeggen dat er onder hen êronfo nood heerscht- En bij dezen heeft, zich gaandeweg ook een andèré'groep"gevo.ecnrtie eveneens u« moeilijkheden-begint tc yerkeeren, n.l die van de menschen. welke hun in komsten geregeld voor het grootste ge deelte uit Indië {fokken, maar nu niets meer ontvangen. Het probleem begon zich al be trekkelijk kort na de capitulatie voor te doen. maar is sedert nog vrij ■wat nijpender geworden. Het was duidelijk, dat er raad op geschaft moest worden. Gelukkig heeft, de beproefde Indische solida riteit zich ook hier betoond. Zij be lichaamde' zichin de Vcreeniging Oost en West. die met kloek initiatief een hulpactie voor de gestranden en van hun financieelé hulpbronnen afgesnedenen, organiseerde. Oost en West werd het aanrueldings- kantoor voor allerlei gevallen, (ook wel huiten Den Haag,'zooals zich laat hoo- ren). waarin hulp. noodig was; tegelijk zette zij door middel van berichten in de dagbladen en door onderhandsche propaganda, een inzameling op touw om tenminste voor den grootsten nood hulp. een altijd maar bescheiden hulp. te kun nen verleenen. De bedragen, die hier mee gemoeid zijn. moet men niet gering schatten, hiertegenover stond en staal de moeilijkheid, -op hét oogenblik geld los te krijgen. Doch als een gunstige fac tor kan worden beschouwd, dat uit den aard der zaak de.meeste steun maar een overschot 'béno'eft te zijn, zoodra er geld uit Indië los komt. terugbetaald kan en naar men mag aannemen zal worden. Maar. -men moet er ook op bedacht zijn dat de tegenwoordige toestand nog wie weet hoelang kan voortduren: in dien tijd is het er niet slechts om te doen een aantal personen één keer te helpen, maar bun ppriodiek met een toelage bij te springen, waar 'noodzakelijkerwijze groote sommen in gaan zitten. Om een denkbeeld tp geven van den ïmvang van hef werk vermelden wij, dat men bij Oost en West tot en met 22 \ueustus reeds 291 gevallen had. in welke een of meer malen steun verleend moest worden fezamen 434 maal en dn hiervoor op dpn genoemden datum f 24.733 was uitgekeerd, hetgeen over eenkomt met fo7 per keer. Men kon loen reeds zien aankomen, dat de nei ging om hij tp dragen gaandeweg zou verminderen, het aantal personen dat wegens liet uitgeput raken van bun geldmiddelen en reserves, bii dp vorpeni- gingen zou komen aankloppen daarentegen geleidelijk groot er zou werden. Een lichtpunt, was, dat 'prschillendc gr'oóte ondernemingen, zooals de Piketvaarl-Maalechappij de Ft. V. A.. de Stoomvaart Maat schappij Nederland en enkele andere zich bereid hadden verklaard tot een ge regelde maandelijksdhe bijdrage, zoodat Dost en West tenminste op zekere vaste 'nkomsten kon rekenen. Op deze wijze heeft de voorloopig nog maar gelmpro- isperde organisatie zich er zoo goed en zoo kwaad als het ging doorheen ge slagen en onderwijl veel goeds gedaan, Eeri meer definitieven vorm heeft de steun verleening thans gekregen door de ópridhting van een specia le stichting, die den naam van ..In disch Fonds voor particuliere Noo- den" draagt en door Oost en West in samenwerking met andere Indische vereenigingen tot stand is gebracht om aan den steun een solidere basis te geven. De vereenigingen hebben een gedeelte van hun fondsen in de stichting inge bracht. natuurlijk onder de noodige waarborg van teruggave, ook wat de erop wegens voorschot aan gesteunden opgenomen of op te nemen celden be treft. ajufti \/T AAR dit fonds is niet genoeg. Zij iVi moeten doorgaan een beroep te doen op dat, deel van het publiek, dat nog tot hulp in staat is. Nu de actie ook formeel volkomen in bet reine is. zal menigeen wellicht, eerder geneigd zijn er ecnig geld in tp. beleggen dan voor heen. toon het alles eigenlijk maar op goed vertrouwen gebaseerd was. Onderwijl is er ook een andere Indi sche steunorganisatie aan den gang. di" vaart onder de vlag van de Neder- andsch-Indische Sociale Vrouwen-Orga nisatie, een Indische vereeniging die 'n Den Haag een steunpunt heeft. Nisvo heeft zich tot taak gesteld iap gestrande Indische menschen steun in natura te verleenen. Velen hunner wa ren van plan voor den winter terug tc gaan naar Indië en hebben in het ge heel geen winterkleren en ook geen geld om er aan te schaffen. Verder is er een aantal Tndische verlofgangers onder do in Duitschland geïnterneer den. die ook al dringend om winter- kleeding verlegen-zitten en voor wie zich daarbij nog de complicatie voor deed, dat. zij vóór hun vertrek hun tex- tielkaarf. hebben moeten afgeven. Ook de Nisvo heeft dus veel tc doen. In 'het Nisvo-huis aan de Groot-Hertogin- nelaan worden warme truien, sokken, dassen enz. voor de gestranden en ge- per kruik f 3.45 bij 6 kr. a ff 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 99 M-ju LJfrr.Str. 17 Tel. 3450 Ao 1878 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - Men deelt ons mede, dat „De Neder- landsclie stichting tot behartigin - van de belangen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is gekomen. Zij is gevestigd te Den Haa: en draagt den verkorten naam van- stichting „Oorlogsschade". Vólgens artikel drie der statuten heeft de stichting ten doel de beharti ging van de stoffelijke belangen van haar leden in verband met door hen geleden oorlogsschade, zulks met in achtneming van het algemeen welzijn Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toepisscn van zoodanige re gelingen van overheid of derden, welke leiden tot spoedige vaststelling der oor logsschade en tot spoedig werkende re delijke voorzieningen ter zake van de geleden-schade, waaronder mede te be grijpen voorschot- of crediet verleening. op billijke voorwaarden en/of hulpvcr leening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk eenheid brengen in het streven naar voorzieningen terzake van geleden oor logsschade en haar arbeid verrichten in net. bijzonder in overleg en samenwer king met de Nederlandsche autoriteiten "n instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven geroepen, nadat, uit de met, de Neder landsche instanties gevoerde besprekin gen was gebleken, dat op de medewer king van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, (Jat de door oorlogsschade getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stich ting toetreden om de inrichting van een goed geoutilleerd' bureau mogelijk te maken en voorts om de gegevens te ver strekken, waardoor het mogelijk zal zijn oe vraagstukken, die een oplossing be hoeven, hij het overleg met de bevoegde instanties met kennis van zaken te kun nen behandelen. Het ligt voorts in het voornemen aan de leden van tijd tot tijd berichten te zenden, die voor hen van belang kun nen zijn. Leden kunnen zijn natuuriijke perso- schade hebben geleden. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kunnen worden gezonden aan liet voorloopig secreta riaat: mr. J. S. Hoek, West-Zeedijk 122 te Rotterdam (W.) of aan een der op richters. Oprichters van de stichting zijn: G- H. Buhroiann's Papiergroothandel N.V. tc Amsterdam; Van d<m Burg's Borstel- fabrieken N.V. te Rotterdam: N.V. Ko ninklijke Maatschappij ..De Sdhelde" te Vlissingen; N.V. Polytechnisch Bureau .Nederland" v.h. E. J. Rothuizen en F- Wind te Arnhem; J. P. Meurs te Alk maar; N.V. Gebrs. Zomer en Keuning's interneerden gebreid: dank zij de Nisvo is er ten behoeve van de geïnterneerden een bijzondere regeling gemaakt, inge volge welke zij de noodige kledingstuk ken kunnen krijgen, zonder dat hun achtergeblevenen er punten van hun texfïelkaart voor hoeven te geven, de gestrande vrouwen ontvangen voorlich ting met het. oog op het leven in Neder land in den (oorlogs-) wintertijd, (sto ken, koken, inmaken, enz.) en men is ook doende om onder de achtergeble venen en gestranden een zeker contact tot stand te brengen tot wederzijdsche opbeuring en „aanspraak", wat in vele gevallen dringend noodig is. Dit is wel iets specifiek Haagsch: een bewijs van het warme hart, dat er in ..de hoofdstad van Indië" voor Indië klopt. (HAGENAAR). drukkerij „Vada", binderij en uitgevers maatschappij te Wageningen: N.V. Gebrs. Van Scbuppen's Ritmeester Si garenfabrieken te Vee-nendaal; G. Sluis, notaris te Wageningen; firma, gebrs. W A. en II. van Hoogdalen! te Rhéiren: H. Veenman' en Zonen ie Wagenincen; firma Geurts en Van Schuppen. Schim melpenninck Sigarenfabriek te Wape ningen: N.V. Internationale. Crediet- en Ilandelsvereeniging ..Rotterdam" te R"t- terdam; N.V. Rotterdamsehe" Lloyd tp Rotterdam; firma Pakhuismeesteren f Rotterdam; de Erven de wed. J. van Nflie N.V. te Rotterdam; N.V. Brouwe rij d'Oranjeboom te R'dam; firma Caniz- iaar on Schalkwijk te Rotterdam; Nygh (-n Van Ditmar N.V. te Rotterdam: N. C Schrok te 's-G ra venhage; firma H. Both te Rotterdam: N.V. Westlandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage; N.V. Zuider Hypotheekbank te 's-Gravenha ge; N.V. Zuid-IIollandsche Hypotheek bank te Rotterdam; firma Weidema en Van der Feltz te Rotterdam en firma Van Ravestevn en Zoon te Rotterdam. Het bestuur is als volgt samenge steld: dr. J. J. C. van Dijk, Willem de Zwijgerlaan 21. 's-Gravenhage, voorzit ter. J. G. Both. Mafhenesserlaan 197, Rotterdam, Mr. K. van Houten, Rijks- straat 43, Wageningen, J. A. de Mon- chy, Hoflaan 40, Rotterdam. Mr. C. H. Muntz, Mecklenburglaan 14, Rotter dam, W. Ruvs Bzn., Koningin Emma- plein 6, Rotterdam en ir.. H. C. Wesse- ling. Boulevard Evertsen 26. Vlissin gen. Aangezien de toestemming van dén procureur-generaal in Den Haag is ver- kregen, kon de stichting haar werk zaamheden aanstonds aanvangen. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Op 2 September besloot, de Haagsche ge meenteraad op sommige punten houten Öfik&Rk.telFdvWafibteP. te;.nlfia.ts£m. oro verduistering zooveel mogelijk te voor komen. De getroffen voorziening bleek niet voldoende te zijn, zoodat. door de Duit- sche autoriteiten de eisch werd gesteld, dat langs bet water gelegen voet- en rijwielpaden geheel zouden worden af gezet. Hiermede was spoedshalve reeds een aanvang gemaakt en 5 K.M. hekken waren reeds geplaatst, toen de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw te gen het gebruik van.hout. protesteerde, in verband met de schaarschte. Besloten.is nu deze afrastering te ma ken van betonnen palen en glad ijzer- draad. Deze voorziening zal moeten wor den aangelegd, over een lengte van 19 K.M.. waarvan de kosten worden begroot op ƒ24.300.—. De 5 K.M. houten hek ken kostten ƒ4.600.—. In verband hier mede wordt, voorgesteld de begrooting te wijzigen door verhooging van de uit gaven in verband met. den luchtbe schermingsdienst met ƒ28.900.en on voorziene uitgaven met ƒ21.100.—, waar tegenover staat een verlaging van de post „onderhoud der lantaarns en ver dere kosten der verlichting" met 50.000.—. De fokkerij van zilvervossen Men meldt uit Apeldoorn aan den N.R.Crt.: Over enkele weken zullen de zilvervossen in de fokkerijen geslacht worden en zal de handel in hun pelzen beginnen. In ons land zijn thans onge veer honderd fokkerijen van zilvervos- A J U büna alle gebak in de distributie is opgenomen en de verschillende soorten in 1 den meest letterlijken zin gewicht in de schaal leggen bij de bepaling hoeveel men er van koopen mug voor een bon vragen we allicht eens wat meer naar het hoe en waarom dan we in gewone omstandigheden zouden doen. Mogelijk ook met de over weging om eens met de beschikbaar te stellen bloem te probeeren zelf te maken wat we vroeger eenvoudig bestelden en dan kant en klaar thuis kregen. 7.00 is het in den loop der crisisjaren met veel dingen gegaan. Waarom zou het nu ooh niet zoo gaan met ons gebak? Wij willen immers op onze ..avondjes" graag met iets aantrekkelijks voor den dag komen en. zoolang het geen tegen elkaar opbieden en elkaar overtroeven wordt, zoodat we tenslotte komen tot een opgeschroefde en daardoor onechte en onbevredigende feestelijkheid, is daar ook niets tegen. Er is zelfs heel veel voor. f N de bepalingen omtrent het gebak, 1 dat wij mogen koopen. wordt ook peciaal melding gemaakt van het z.e. korstgehak. Dat is. zooals bekend, het eehak. waarbij een zoete of zoute val ine omhuld wordt door een smakelijke korst. Deze kan het Fransche feuilletée ijn. het fijnste korstgehak. dat er ge- maakt, wordt, maar ook het meest be werkelijke en het moeilijkste. Goed feuilletée-dpeg maken verei'scht behalve dp noodige kennis en een goed recept ook een vaardige en geroutineerde hand Rovpndien is lipf betrekkelijk duur. om dat een gelijke hoeveelheid boter en hloem vereischt wordt, wat bij andere korstdepen niet het geval is. Daarente gen heeft men van korstdeeg geen bij zonder groote hoeveelheden noodie. om dat de vulling feitelijk hoofdzaak is. In- tusschen. een half pond boter is een half nond boter en hop verder de dagen vor deren heemeer we dit als bezit gaan waardeeren. Behalve het feuilletée maakt men in Frankriik ook nog een ander korstdeeg. dat „gebroken deeg", p&te brisée ge noemd wordt. Hiervoor is slechts de helft van het gewicht der bloem aan bo ter noodig en er zijn zeer vele huisvrou wen. dip in' plaats van boter, die in Frankrijk altijd duur is geweest, een of ander ptantenvet of reuzel gebruiken. Men mist dan wel de fijne botersmaak. maar krijgt toch een heel acceptabel deeg. dat h.v. voor sauciizebroodjes. ra goutbroodjes en dergelijke uitstekend dienst kan doen. omdat daar toch de •maak van het vleesch overheerschend s. Voor garn'alenbroodjes is boter weer meer verkieselijk. Het groote verschil tusschen dit deeg en feuilletée is dat het laatste veel be werkelijker is. Het moet minstens ne gen keer uitgerold en weer opgevouwen worden met rustnoozen er tusschen. terwijl men bij het andere met een en kele keer uitrollen volstaan kan. UT RTLjoaeesi. met het nate brisée over- korstdeeg. gewoonlijk pie-deeg genoemd, naar „pie", pastei. Ook hier wordt de helft aan boter gebruikt van het ge wicht der bloem, verder ook wat water en een snuifje zout. De bewerking is uiterst eenvoudig. Bloem, zout en boter worden door elkaar gehakt, druppels gewijze zoo veel water er bij gedaan, dat bet. deeg een stevige bal vormt, deze wordt uitgerold en de bewerking is klaar. Daarna kan men het gebruiken voor korsten van verschillende ..broodjes", waarbij we ook de vullingen met iam niet vergeten moeten, of voor banket letter, kerstkrans, open taarten, kleine taartvormpjes, die we met vruchten of met een slaatje willen vullen en derge lijke. De mogelijkheden zijn legio F.n ra nde afsnijdsels of van een restje kun nen we heerlijke zoutjes of kaasstenaels of kaaskoekjes bakken, zoodat er geen kruimeltje verloren hoeft te gaan. Dm heeft dit deeg nog een speciaal oordeel boven feuilletée en dat is bij kinderpartijtjes. Doordat bet veel ste viger is van samenstelling kruimelt het lang niet zoo erg als feuilletée. ledereen kent wel de hopelooze knoei- partijen, als een kind hij een feeste lijke gelegenheid vergast wordt op een fpuillefée gebakje. Zoowel dn kleeren als het tapijt krijgen minstens de helft vin de tractatie. vooral omdat de stakker dan óók nog netjes eten moet. Geef een kind. als ge zijn vreugde niet wilt bederven alle mogelijke lekker nijen, maar geef het,géén feuilletée ge bak. De korst van het Engelsche of het Fransche „gebroken deeg" is veel handzamer en geeft aanzienlijk minder moeilijke oogcnblikken. Dat kan bij een bridge-ivondje of ter gelegenheid van een wandelend soupertje of een mid dagthee onder bepaalde omstandighe den eveneens een argument zijn; óók voor volwassenen. Want het i© niet de schuld van wie het eet. maar van de korst zelf. Als die niet in duizend schil ferige blaadjes kruimelt is het immers geen goed feuilletée. RECEPTEN Gestoofde varkensniertjes Benoodigdheden: twee varkensnier tjes. anderhalf ons gehakt; een uitje; een paar fijngewreven aardappelen of een paar dunne sneetjes oudbakken brood; zout en peper naar smaak; wat geraspte nootmuscaat of kerrie: onge veer een kwart ons boter om te bakken of wat meer, zoo men wil, een eetlepel bloem. Bereiding: Wasch de varkensniertjes en snijd 'het vet in het midden weg. Zet ze op met ruim kokend water en laat ze. aan de kook komen. Neem dan on middellijk de niertjes er uit. en overspoel ze met koud water. Snijd ze aan schijf jes en bestrooi deze met zout en peper. Maak het gehakt aan op de gewone Vorm er kleine balletje van, iets groo- ter dan voor soep. Snipper het uitje, smelt de boter in de koekepan en braad met het uitje de niertjes en gehaktbal lelies op een niet te fel vuur mooi bruin. Strooi er een eetlepel bloem over en laat die mee bruinen onder herhaal delijk voorzichtig roeren. Giet er bij kleine scheutjes tegelijk zoo veelko kend water bij. dat men voldoende ge bonden saus krijgt. Mocht de saus wat te dun uitvallen bindt zij dan op het laatste oogenblik nog wat na met aard appelmeel. De sdhotel moet zeer heet worden opgediend. Men geeft er aard appelpuree of gekookte aardappelen bij In plaats van met kokend water kan men de saus afmaken met wat bouillon, die van blokjes gemaakt kan worden. Noodig is het echter niat. sen gevestigd, waarvan zich de meeste op de Veluwe bevinden. In verband met de tijdsomstandigheden en de lage prij zen van het bont hebben de fokkers hier te lande het vorige jaar hun aantal zil vervossen beperkt. Een fokkerij te Apeldoorn, één van de oudste in ons land. die berekend is op het fokken an eenige honderden paren vossen, was oor dit jaar slechts met vijftig paar ossen bezet. W. K. VAN ROSSUM KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kabler Kleeding FEUILLETON DOOR R. ARDEN 20) Hij zei "woordelijk tegen me: Of u pakt de zaak-Norlon hier uit, met het gevolg, dat "de havenautoriteiten en d«e politie zich ermee bemoeien, of u laat me ongemoeid. U hebt 'in ieder geval het recht niet, alleen maar op een blöote verdenking rechter te spélen en mij mijn bewegingsvrijheid te ontnemen. Dat kunt u midden op zee. maar dan is het ook uw plicht, de zaak in te eerstvolgende haven in handen van de politie tc geven! Dat waren zijn eigen woorden en helaas heeft de kerel nog gelijk ook. Wat zou u in mijn plaats ge daan hebben?" „Die vraag is in het algemeen een ouden kapitein niet waardig!" Sherman trommelde heftiger op de tafel. „Wanneer het hier een vraag in het algemeen betrof, dan zou ik die ook niet behoeven te'stellen. Maar een geval als dit ie me nu de hemel zij dank pas voor het eerst overkomen. Drie jaren geleden heeft eens een passagier een an der onder het kaartspel met een whisky- flesch doodgeslagen Dat was een pret tige, eenvoudige zaak. De man werd in de volgende haven aan de politie over geleverd en de zaak was afgeloopen. Wie het gezien had, kon zich opgeven, wie het niet gezien had of 't niet gezien wilde hebben, kon erbuiten blijven. We zijn hier op een toeristenschip, mr. Ste vens, ik kan dat niet genoeg herhalen Het was misschien het beste, dat u een ander schip zoudt nemen. Ik verreken de passage met u. Wanneer u met uw secretaris op een ander schip over gaat en Grizzard volgt u, dan weet u, waar u aan toe bent" Sherman keek Stevens II vol verwachting aan. „Ik wil desnoods de heele passage terug betalen. ik wil u graag tegemoetkomen!" Hij aarzelde nog een moment en daarna sprak hij op gedemplen toon: „Tk wil ook juffrouw Posch wel van haar ver bintenis ontslaan, mr. Stevens, na tuurlijk alleen, wanneer U dat wenscht!" Peters, die vooraf met Stevens I had gesproken, wilde dat niet. Hij gebruik te bijna do woorden van Stevens I. toen hij verklaarde, dat een verlaten van het schip op een vlucht zon lijken. Hij dacht cr echter niet aan, het veld te ruimen, en nu zeker nipt! Het zou hem thans, mi hij zich van het gevaar bewust was. ook wel lukken, den moedwilHgen da der te pAkken. Sherman schudde wanhopig zijn hoofd. „Ik kan u niet dwingen, mr. Stevens u hebt uw passage betaald. Ik wil u echter eerlijk zeggen, dat, ik, wanneer ik dat kon u en uw secretaris met Grizzard ergens aan land zou willen zetten, want klaarblijkelijk is er toch een oude rekening, die hier' vereffend wordt!" „Ik vertegenwoordig een gn©ot con cern," zei Peters plechtig, „in opdracht waarvan ik deze reis maakt. Mijn be langen zijn van zuiver zakelijken aard en brengen me naar de groote Afrikaan- sohe steden. Dat ik een tegenstander aan boord 'heb, die, door de concurren tie betaald, de zaak tevoren wil ver hinderen, is mogelijk. Daar moet men nu eenmaal rekening mee houden. De reisroute van de „Santa Barbara" be valt me uitstekend en daarom blijf ik aan boord." Sherman trommelde weer op de tafel. „Goed, dan blijft u aan boord. Ik dacht niet alleen aan mezelf, maar ik dacht ook aan u en uw veiligheid. Van dien filmspeler, Don Alvarez, zult u overigens een aanklacht wegens zware mishandeling te verwachten hebben. Hij beeft al zijn verwondingen schriftelijk door don scheepsdokter laten vaststel len." Sherman schudde het hoofd, doch daarna kon hij een glimlach niet ver- hergen. „Wat zijn-dat voor methodes? De eene man geeft den andere een pak slaag en dan geeft de andere het aan en sleept hem voor het gerecht. Toen ik jong was, bestond zoo iets niet. Dat is tegenwoordig alleen ook maar bii die landratten mogelijk. De mcnschheid raakt steeds verder achterop. Het was toch een eerlijk gevecht?" „Volkomen cerlijk."' bevestigde Peters. „We hebben zoo tets wel eens meer op de „Santa Barbara" gehad. De mannen ziin nu eenmaal niet allemaal engelen, maar niemand is nog ooit naar den rechter geloopen. Maar in ieder geval dat die man u over boord gepooid heeft, geloof ik niet, mr. Stevens! Ik houd het voor uitgesloten. Grizzard wa6 het ©ven- min, dat is komen vast te staan. Wie dan wel?" „Daaruit valt af te leiden," 2ei Peters, „dat er nog iemand aan boord is. die het op me voorzien heeft. Misschien een handlanger van Grizzard?" Sherman kneep zijn oogen dicht. „Misschien was het whisky, mr. Ste- vens?/ „Ik had dien avond niets gedronken!" Sherman stond op. „Ik heb me nu met de gedachte ver trouwd gemaakt, dat. alles met een reuzenschandaal afloopt. Misschien zal "t zoodoende wel mijn laatste reis zijn. Maar ik wil alles doen om groote herrie te vermijden. Als dat niet gaat, dan moet het er maar van komen. Ik had tevoren wel gedacht, dat. u niet zoudt wijken. Past u tenminste maar goed op: het zou me spijten om u!" Ook Peters stond op. „Ik zal wel op mijn huid passen!" Daarop ging hij weg. Sherman belde en bestelde zijn koffie. Dadelijk daarop ontving hii twee radio- telegrammen. Toen hii ze ontcijferd had. sloeg hij eerst woedend op de tatel en daarna begon hii weer met zijn vingers te trommelen. Het eerste tele gram was van de directie der scheep vaart-maatschappij en luidde: „afwach ten in casablanca tot ben bevcrly aan boord stop voorzichtig leven passagiers in gevaar stop tot zoolang onopvallend op grizzard letten stop hen beverly heeft alle volmachten zijn wenschen op volgen." Het tweerip telegram had den volgenden inhoud: „detective ben beven Iv allo hulp verleenen stop geen beslui ten zonder hem." Het was onderfeekend door de New Yorkschè havenpolitie. Daar heb ie het gegooi in de glazen, dacht Sherman. Hoe zouden toch och. natuurlijk, de informaties in New-York naar Grizzard. Eerst geen inlichtingen en dan sturen ze me dadelijk een detec tive. Sherman voelde zich plotseling opgelucht. Goed, nu kwam er een man van de New-Yorksche politie, die nam de zaak over en de maatschappij had zich ermee accoord verklaard. Die kon gevangen nemen wien hij wilde, die droeg van het oogenblik van zijn aan komst af met instemming van de auto riteiten de heele verantwoording. Nu kwam het er alleen nog maar op aan. een voorwendsel te vinden, om eenige dagen langer dan de oorspronkelijke be doeling was in Casablanca te blijven. Dat was nogal eenvoudig, die negers hadden natuurlijk" de bestelde olie niet klaarliggen. Afgeloopen! HOOFDSTUK XV. Reeds drie dagen later arriveerde mr. Ben Bert Beverly in Casablanca. B.B.B., zooals hij in vakkringen genoemd werd, was met het lijn-vliegtuig overgekomen en was daarna met een extra vliegtuig verder gereisd. Hij was. toen de tele grammen verzonden werden, al lang boven den Oceaan. Dadelijk na zijn aankomst liet hij zich bij den kapitein aailtlienen. Ben Beverly was een groote, gezette man, die. als men vluchtig naar hem keek aan een paard deed denken. Hij behoorde tot die weinigen, die door de Amerikaansche onderwereld werkelijk gevreesd werden. Hii huldigde hel standpunt als het ging, ook in de practijk dat het 't bestö was, misda digers en moordenaars dadelijk dood fp schieten. Driemaal was er wegens dit standpunt al bijna een schandaal gp weest en driemaal was het de politie van St. Louis, waar hij toen toe behoor de. gelukt hem schoon te wasschen. Later werd hij in Washington bij de centrale recherche benoemd en alleen nog maar met speciale opdrachten be last. Mr. Ben Beverly gaf den kapitein vriendschappelijk de hand. Ten einde ongestoord te kunnen spreken, had het onderhoud plaats in de privé-hut van den kapitein „U verzamelt postzegels?" vroeg Ben Beverlev, wiens scherpe oogen dadelijk de, albums ontdekt hadden. „Heerlijk! U moet me uw verzameling straks eens laten zien.'" „Graag." zei Sherman, maar eerst wil ik u vertellen, wat er allemaal op de „Santa Barbara" gebeurd is." „Goed, gaat uw gang." Sherman deed zijn relaas. Boven op de brug voerde de eerste officier het commando en langzaam gleed de „Santa Barbara" naar de open zee. Alle passagiers waren weer aan boord. Terwijl Sherman vertelde, pakte Ben Beverlev oen album en be,keek hij de postzegels. Sherman onderbrak zijn verhaal. „Straks misschien beter. Het leidt u af! „O," zei Ben Beverlev. „de geschie denis is verder niet interessant meer. Ik 'heb me de stukken over Grizzard laten geven, maar er staat niet veel in. Nooit hebben ze hem iets kunnen be wijzen. Kapitein uw verzameling is prachtig. Die van mij ook. We zouden heel wat zegels kunnen ruilen, als u eens in Washington komt." „Natuurlijk," zei Sherman, „maar nu komen we aan het geval-Stevens. Die werd overboord gegooid „En verdronk waarschijnlijk," knikte Ben Beverlev. „Nou, wat is dat! Deze zegel is toch (Word* vffc'olgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3