Corporatieve organisatie van het bedrijfsleven in voorbereiding Steunverleening aan pluimveehoud er s Organisatiecommissie met groote bevoegdheden Sinterklaas is weer op komst ihw lïajcJtb Mr. H. L. Woltersom voorzitter Organisatiecommissie Bedrijfsorganisatie Wijziging van het Deviezenbesluit Nog een wereldrecord voor Jo Waalberg De broodprijzen: IN VERBAND MET INKRIMPING pluimveestapel LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 TT ET Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den -'-secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige orga nisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven- Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de secretaris-generaal van het genoemde departement de voorschriften uitvaardigt en de maat regelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. Artikel 1 hepaall verder: Voor zoover tot dit doel bedrijfsorganisaties worden opgericht, erkend, ontbonden of vereenigd en het daarbij organisaties van onder nemingen betreft, waarvoor het departement van Handel, Nijverheid én Scheep vaart niet of niet uitsluitend bevoegd is, neemt de secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart zijn maatregelen in over eenstemming met den secretaris-generaal van het bevoegde departement. De secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart kan zijn uit lid 1 voortvloeiende bevoegdheden overdragen. Artikel 2 luidt: Veranderingen in de rechtsverhoudingen welke als uitvloeisel van dit besluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voorschriften en be schikkingen ontstaan, gevhn geen aanspraak op schadevergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent straffen op overtredingen. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. ÏN de Nederlandsche Staatscourant -*■ van gisteren zijn voorts twee uitvoe ringsbesluiten opgenomen, welkè uit dit nieuwe besluit, voortvloeien. Het eerste besluit.regelt de werkzaam heden van een „organisatiecommissie' welke den opbouw van de nieuwe oi ganisatie tot taak zal krijgen. Het twee de uitvoeringsbesluit hehelst bepalingen omtrent de organisatie van het bedrijfs leven in bedrijfsorganisaties, welke door bovengenoemde commissie worden er kond of ingesteld. Tenslotte is in de Staatscourant een beschikking verschenen van den secre taris-eeneraal van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. waarbij reeds wordt in gesteld de organisatie-commissie voor den opbouw van een zelfstandige orga nisatie ter ontwikkeling van het be drijfsleven, genoemd in het eerste uit voeringsbesluit. De-ze commissie is als volgt samenge steld: mr. H. L. Woltersom, directeur van de Rofterdamsche Bankvereeni- ging. 's-Gravenhage. voorzitter: II. C. .vAn Aiaas<tük„direQieivr,.vep £§- leur van Gips' Houthandel N.V. 's-Gra venhage: .T. M. Honig, directeur van Hcinekens' bierbrouwerij maatschappij. Amsterdam: dr. L. P. Kranfz. directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zn., Leiden: mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van do Kamer van Koophandel en Fa hrioken. Rotterdam; W. M. de Monchy, directeur van de Holiand-Amerika-Lijn. Rotterdam: mr. R. J. M. van Spaen- donck. secretaris van de Algemoene Katholieke Werkgeversvereeniging. Til burg: T. J. Twijnstra. directeur van U. Twijnstra's oliefabrieken N.V., Maars- sen. T5IJ het besluit van den secretaris generaal ynn het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart be treffende den opbouw van een zelfstan dige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, hehnoren twee uitvoe ringsbesluiten welke in de Nederland fiche Staatscourant van gisteren zijn op genomen. Het eerste uitvoeringsbesluit bepaalt' Artikel 1. Voor. den opbouw van een zelf- "wmnpipipup standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt een organi satiecommissie ingesteld. 2. De leden en de voorzitter worden door den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart uit de kringen van het bedrijfsleven benoemd en door hem ont slagen. Zij genieten geen bezoldiging. Zij oefenen hun taak uit met inachtne ming van de belangen van het geheele economische leven. 3. Het bureau der organisatiecom missie is gevestigd te 's-Gravenhage. De organisatiecommissie kan bedrijfsorga nisaties en andere organisaties van het hedrijfsleven doen bijdragen in de kos ten van het bureau. Artikel 2. 1. De organisatiecommissie heeft tot taak alle voorbereidende maatregelen te treffen, geschikt'en noodie om een zelfstandige organisatie van het be drijfsleven op te bouworf. Zij is met na me bevoegd: a. Bedrijfsorganisaties in te stellen, als uitsluitende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen en te bpnalen voor welk ge bied van het bedrijfsleven zij bevoegd zijn: b. Bedrijfsorganisaties te ontbinden te vereenigen en voorschriften omtrent het heheer en het gebruik van haar ver mogen te geven: c. Het statuut van bedriifsoreanisa ties te wijzigen en aan te vullen: d. Voorzitters en directeuren, alsme de andere functionnarissen van hedriifs organisaties aan te stellen en te nnt slaan: e. Voor ondernemers en ondernemin een hef lidmaatschap van een hedriifs organisatie vernlicht to stellen: f. Overeenkomstige maatregelen voor andere organisaties van her hedriifsle ven te treffen 2. Bedrijfsorganisaties zijn die orga nisaties en vereenieincen van oreani saties. welke de hehariicing van de he drijfshelangen van ondernemers en on dernemingen tot taak hebben. In geval van twijfel heslist de organisetiecom missie of van een bedrijfsorganisatie sprake is. 3- De organisatiecommissie treft de in lid 1, onder b en f bedoelde maatre gelen in overeenstemming met. den se cretaris-generaal van het departement van Handel Nijverheid en Scheenvaart. Artikel 3. Ter uitvoering van haar taak kan de organisatiecommissie, in het bijzonder in verband met de in het eerste lid van artikel 2. onder a tot en met f genoem dp maatregelen: a. Commissies voor afzonderlijke tak ken van bedrijf of vakken, alsmede voor andere organisaties van het bedrijfsle ven instellen en haar taak en bevoegd heden bepalen, voorznover deze niet val len onder de in artikel 2 aan de orga nisatiecommissie voorbehouden be voegdheden: b. Aan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven op drachten en instructies geven, met bin dende' kracht ook voor haar leden. De hieruit voortvloeiende kosten komen ten laste van-de bedrijfsorganisaties en de andere organisaties van het bedrijfs leven. De organisatiecommissie kondigt be schikkingen van algomeenen aard overeenstemming niet den secretaris generaal van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart in de Nederlandsche Staatscourant af Artikel *5. De bedrijfsorganisaties en andere or ganisaties van het bedrijfsleven, alsme de ondernemers en ondernemingen zijn verplicht de organisatiecommissie, zoo veel in hun vermngen ligt. te steunen, gevraagde inlichtingen te verstrekken en de voorgeschreven aangiften te doen. Artikel 6. De leden der organisatiecommissie evenals alle andere personen, die door haar bij de uitoefening van haar taak worden betrokken, zijn verplicht tot ge heimhouding van alle zaken- en be drijfsgeheimen, waarvan zij hij de uit oefening van hun functie kennis krij gen. De plicht tot geheimhouding blijft ook na beëindiging van de uitoefening der functie bestaan. Artikel 7. Dit besluit kan worden aangehaald: als „eerste uitvoeringsbesluit organisa tie bedrijfsleven 1940". Artikel 8. Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondi cing U ET tweede uitvoeringsbesluit luidt A x als volgt.: Artikel 1. 1. Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de organisa tiecommissie ingestelde en erkende be drijfsoreanisaties georganiseerd. 2. De industrie (waaronder begrepen de kracht bedrijven, het ambacht), de handel (waaronder begrepen het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf). het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmedp het verkeerswezen worden elk in een afzonderlijke organisatie onder ge bra cht. 3. Het onderbrengen in centrale or eanisaties kan ook op andere wijze ge schieden ook de bedrijven van publiekrechtelijke lichamen verstaan. 2. De verdeeling van de leden over de lagere organisaties geschiedt door de centrale organisatie Is een onderne ming werkzaam op het gebied van meer dan één bedrijfsorganisatie, dan wordt zij als hoofdlid in die bedrijfsorganisa tie ingedeeld, op bet terrein waarvan het voornaamste deel harer werkzaam heid ligt. In andere organisaties wordt zij als vaklid of. in geval van onbelang rijke resp. slechts in hulpbedrijf plaats vindende werkzaamheid, als niet-beta- lend büzondpr lid ingedeeld. 3. Het lidmaatschap van een be drijfsorganisatie houdt op met het blij vend stopzetten van de werkzaamheid, welke den grondslag van dat lidmaat schap vormt. Artikel^. Dit besluit kan worden aangehaald als: „tweede uitvoeringsbesluit organi satie bedrijfsleven 1940". Artikel 5. Dit. besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondi ging. Beschikken over waarden ten gunste van ingezetenen van het Duitsche Rijk 's-GRAVEXHAGE, 12 Nov. Het Ver ordeningenblad no. 36 van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, waarbij artikel 1 van het „De viezenbesluit 1" (67/1940) als volgt wordt gewijzigd: „(1) Het is aan ingezetenen zonder ver gunning van het Deviezeninstituut geoor loofd ten gunste van ingezetenen of ten gunste van natuurlijke of rechtspersonen, die binnen het gebied van het Duitsche Rjjk haar woonplaats hebben dan wel aldaar ge vestigd zjjn, over de volgende waarden te beschikken, deze te bezwaren of te ver vreemden: 1) Geblokkeerde vorderingen, wanneer de schuldenaar zjjn woonplaats binnen het ge bied van het Duitsche rijk heeft dan wel ljjke of rechtspersoon, die binnen het gebied van het Duitsche rijk haar woonplaats heeft dan wel aldaar gevestigd is. 3) Andere onlichamelijke zaken, voor zoo ver de daaruit voortvloeiende vorderingen uitsluitend kunnen worden geldend gemaakt jegens natuurlijke of rechtspersonen, die binnen het gebied van het Duitsche Rijk haar woonplaats hebben dan wel aldaar ge vestigd zijn. 4) Binnen het gebied van het Duitsche rijk gelegen onroerende goederen. (2). De vrijstellingen, bedoeld in het eerste lid, gelden ten aanzien van de daarin genoemde waarden slechts, indien: 1) Deze waarden op 1 November 1940 aan ingezetenen toebehoorden dan wel na dit tijdstip middellijk of onmiddellijk door tegel demaking van zoodanige waarden of door overmaking over de Nederlandsch-Duitschi clearing van de benoodigde bedragen zijn verkregen, en 2) De Beschikking over deze waarden, de bezwaring of de vervreemding er van krach tens de Duitsche bepalingen zonder vergun ning kan geschieden. (3) Overmakingen tusschen het gebied van het Duitsche ryk en het bezette Nederland sche gebied op grond van beschikkingen, be zwaringen of vervreemdingen ingevolge het eerste lid niogen slechts over de Neder- landsch-Duitsche clearing geschieden. (4) Geldswaardige papieren en documen- n. waarin vorderingen zjjn belichaamd, en waarbij de. schuldenaar der geldswaardige pa pieren en vorderingen binnen het gebied van het Duitsche ryk ziin woonplaats heeft dan wel aldaar gevestigd is, zoomede effecten, uitgegeven door een natuurlijke of rechts persoon. die binnen dit gebied haar woon plaats heeft, dan wel aldaar gevestigd is, mogen zonder vergunning van het deviezen- instituut naar het gebied van het Duitsche ryk worden uitgevoerd." Dit besluit treed in werking op den dag zijner afkondiging. De dagen van Sinterklaas en Kerstmis zijn weer op komst en geen onderwerp, waar deieugd meer belangstelling voor koestert dan de speelgoeduitstallingen. (Foto Weltbild). Artikel 2. 1. De centrale organisaties worden onderverdeeld in hoofdgroepen en zoo noodie in vakeroepen. 2. De centrale organisaties kunnen laatfipüike afdeelineen instellen. 3. De hoofd- vakeroepen kunnen nlaalselijke en gewestelijke afdeelingen instellen Artikel 3. 1. De organisatiecommissie bepaalt hij algemeene bpschikkine. in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart indeeling en "renzen van het gebied van hef hedriifs 'even waarvoor de bedrijfsorganisaties hevoeed ziin. Door zoodanigp beschik king worden ondernemers en onderne mingpn fnafuurl.iike en rechtspersonen lie on het betrokken gebied van hef he- irijfsleven werkzaam zijn. dan wel zoo danige werkzaamheden aanvangen, hij 1e bevoegde centrale organisatie aan gesloten Onder ondernemingen worden De prijs mag slechts één cent hooger zijn dan die voor 21 October «-GRAVENHAGE, 12 Nov. Volgens een in de Ned. Staatscourant opgeno men besluit van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is het verhandelen of afleve ren van tarwebrood, voor zoover het be treft witbrood, slechts toegestaan tegen een prijs, welke niet meer dan een cent hooger is dan de prijs waartegen soort gelijk wittebrood voor 21 October 1940 door denzelfden yerkooper werd of moest worden verhandeld of afgeleverd. Van tarwebrood, voor zoover het be treft bruinbrood. mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn dan die van voor 21 October 1940. WOUDRICHEM, 12 Nov. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat zooals bekend zal zijn aan gemelde colleges, door gemelden secretaris-generaal maatregelen zijn ge nomen tot inkrimping van den pluim veestapel. In verband met deze maatre gelen kunnen op pluimveehouders, die door de genomen maatregelen in nood zijn geraakt, de volgende vergoedings maatregelen worden toegepast: 1. Pluimveehouders, die overeenkom stig de opgave van de September-inven- tarisatie 1939: 300 of meer kippen en/of eenden hadden, zijn pluimveehouders in den zin van deze regeling. 2. De berekening van het theore tisch bedrijfsinkomen geschiedt overeenkomstig de thans geldende kleine boerenregeling door een ge meentelijke commissie, met. dien verstande, dat voor pluimveehou ders iA cent per kip of eend per week moet worden vastgesteld van het werkelijke aantal kippen of eenden, dat een pluimveehouder volgens de inkrimpingsmaatregelen is toegewezen. Van dezen norm mag door den direc teur van den dienst voor de kleine boe renbedrijven op voorstel van genoemde gemeentelijke commissie in speciale ge vallen worden afgeweken. Een speciaal geval is eerst dan aan wezig, indien do volgens no. 3 bereken de feitelijke vergoeding minder zou be dragen, dan het verschil tusschen de opbrengst van het oorspronkelijke aan tal kippen tegen VA cent en de op brengst van het toegewezen aantal kip pen tegen 4V2 cent. De feitelijke vergoe ding mag in dat geval echter nooit meer bedragen dan genoemd verschil. De aanvragen om normverlaging moeten den directeur van den dienst der kleine boerenbedrijven, Bezuiden- houtscheweg 83 te 's-Gravenhage, wor den toegezonden en vergezeld zijn van de desbetreffende formulieren. Bedoelde gemeentelijke commissie is op dezelfde wijze samengesteld als di gemeentelijke commissie noodig voor de uitvoering van de zoogenaamde kleine boerenregeling, met dien verstande: 1. Dat in de plaats van den district leider van den rijkscontróledienst voor de steunverleening van het departe ment. van Sociale Zaken een vertegen woordiger van den rijkspluimvecteelt- consulent treedt. 2. Dat de commissie zoo noodig met. een plaatselijken deskundige kan worden uitgebreid. De feiteiijke vergoeding wordt verkre gen door het theoretisch bedriifsin<o men van het basisbedrag, berekend vol gens de bepalingen van de zoogenaam de kleine boerenregeling. af te trekken. De vaststelling van de vergoeding moet gedurende de maanden October, November en December 1940 geschie den. De daartoe benoodigde formulieren zijn dezelfde als noodig voor de kleme boerenregeling. en bij den dienst voor de kleine boerenbedrijven verkrijgbaar. De ingevulde formulieren moeten zoo sppedig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrijven worden opge zonden. De uitkeering van de aldus vastge stelde vergoeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boeren bedrijven. De eerste uitkeermg zal plaats hebben op 1 December 1940 voor de maand November 1940. - Het rijkstoezicht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven uitge oefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door ten dienst voor de kleine boerenDed»ïiven.. De ten behoeve van deze maatregelen Oorlogstijd gedragen. Niemand kan op deze bep.iliygeri eenig recht op vergoeding ontleenen. De gemeentelijke commissies zuljen m eer ste instantie moeten uitmaken of ae be trokken pluimveehouder ioo gevolge van de inkrimpingsmaatregeien in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist de secre taris-generaal, waarnemend hoofd var het Departement van Landbouw en Vis scherij. SPORT EN SPEL Ze brengt de 400 meter school slag op 6 min. 13.7 sec. AMSTERDAM, 12 Nov. Even opvallend als verleden week heeft onze beste schoolslagzwemster, Jopie Waalberg, hedenavond in het A.M. V.J.-bad, ten getuige van eenige bondsofficials van den K.N.Z.B. en verschillende belangstellende leden van de Amsterdamsche Dames Zwemclug, waarvan Jo Waalberg lid is, het wereldrecord 400 meter schoolslag met 2,1 seconde verbe terd. Toen zij verleden week het wereld record 500 meter schoolslag verbeterde, noteerde zij op de 400 meter reeds een zoo fraaien tijd, dat haar trainster, mevr. S. W. de Dood-Koenen, besloot de uitstekende conditie van haar leer- linge uit te buiten en haaf voorstelde een week later een aanval te onderne men 'op het 400 meter-record, dat sinds 11 October 1939 op naam staat van de Braziliaansche zwemster, Maria Lenk, gevestigd te Rio de Janeiro in 6 min. 15,8 sec. Een kleine verkoudheid van Jo Waal berg in den loop van deze week dreigde de plannen in duigen te doen vallen. Men liet zich daardoor evenwel niet af schrikken met het fraaie resultaat, dat hedenavond het wereldrecord werd ver beterd en gebracht op 6 min 13,7 sec. WIELRENNEN Reorganisatie Fransche wielren-wereld DE AARDBEVING IN BOEMENIE EN HAAR GEVOLGEN 'S-GRAVENHAGE. K Nov. Op een vraag, welke gevolgen de aardbeving in Roemenië voor den Roemeenschen uit voer zou hebben, is ons van hevoegde Duitsche zijde verzekerd, dat een be lansriike vermindering van dezen uit voer niet ie verwachten is. De land bouwproducten hebben geen schade ge- 'eden. terwijl de schade aan- petroleum- hronnen zich tot onhetpekenende bran den beperkt. De pogingen der Engelsche propaganda om de voorstelling ingang te doen vinden, dat de voorziening in de Duitsche behoeften ernstig gevaar zon loopen. missen, zoo zeide men ons, eiken grond. 1 KIND DOOR EEN AUTO AAN GEREDEN MILL, 12 Nov. Vanochtend is het zesjarie zoontje van de familie S. door een vrachtauto overreden en gedood. UNIEVLAGGETJES EN UNIFORM VERBOD DELFT, 12 Növ. De politie alhier heeft tegen twee personèh proces-ver haal opgemaakt, wegens hét voeren van een fietsvlag van de Nederlandsche Unie. Hun werd medegedeeld, aldus de Telegraaf, dat het hier een proefverbaal geldt, ten einde op korten termijn een uitspraak te verkrijgen over de vraag of het vopren van genoemde vlag in strijd is met hét uniform-verbod. 20STE INDISCHE LANDBOUWWEEK WAGENIXGEN. 12 Nov. Het Ne derlandsche Genootschap voor Land bouwwetenschap organiseert van 10—13 Deremher a.s. wederom een Indische Land bouwweek, met medewerking van de autoriteiten, het Instituut van Land bouwkundige Ingenieurs, het Koloniaal 1 Instituut en vele cultuur- en handels ondernemingen. Alle voordrachten zullen wórden ge houden te Amsterdam in het Koloniaal Instituut. Als secretaris treedt op dr. ir J. G. Ossewaarde, Rijksstraatweg 50 te Wagoningen. OOOOOOOOOO OOOOOOÖOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Af d. Stoffen VELOURS CHIFFON in mooie kleuren TAFFET CARREAUX In moderne kleuren Geheel Zijden NOUVEAUTts voor Japonnen A f d. Bonnet er ie CEINTUURS WOLLEN SHAWLS ZIJDEN SHAWLS CORSAGES OOOOOOOOOO OOOOOOOOOO 'S-GRAVENHAGE. 12 Nov. Waar schijnlijk door het slechte weer waren vannacht de aanvallen van Engelsche vliegers op Nederland van onheteeken- den aard. De schade, die aangericht is, is met noemenswaard. Geen ontduiking der distributie! s-GRAVENHAGE12 Nov. - Nor steeds komt het voor. dat kleinhandc- ?rer\. et n'et 200 nauw nemen met de distributieyoorschrilten. Indien er hooplieden zün, die het verbergen van voorraden of het clandestien leveren aan bepaalde klanten niet zoo erg vin den, dan dienen zii te weten, aldus ™°rdt ons van bevoegde ziide ver klaard. dat voorlaan op de strengste wnze daartegen zal worden opgetre den. PARIJS, 12 Nov. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de sportcommissie van den Franschen Wielrenbond on langs het verbod uitgevaardigd ten aan zien van het organiseeren van Zesdaag- sche wedstrijden. Thans vernemen wij bovendien nog, dat dezelfde sportcom missie nog enkele andere ingrijpende maatregelen heeft genomen. De voor naamste zijn o.a.: Met ingang van 1 Jan. 1941 zullen er nog slechts twee catego rieën van renners bestaan: amateurs en beroepsrenners. Hierdoor zullen de on~ afhankelijken worden uitgeschakeld en verdwijnen. Geen enkele renner bene den 20 jaar zal een vergunning kunnen k ril gen ais beroepsrenner. Het aantal beroepsrenners zal beperkt blijven tot het getal 350. BOKSEN TITELKAMP VAN JOE LOUIS NEW-YORK, 12 Nov. De wereld kampioen 7. waargewicht bokser Joe Louis zal zijn titel dit jaar nog eenmaal verdedigen. Op 16 December a.s. zal hij in Boston Al Macoy, een jongere Amerikaansche zwaargewicihtbokser. ontmoeten. GYMNASTIEK DUITSCHLA ND—FINLAND BERLIJN. 12 Nov. Opnieuw behaal den de Duitsche turners een fraaie over winning op de Finnen. De Duitsche ploeg behaalde 346,20 punten, de Fin nen 342,50 punten. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT GRAVENHAGE, 12 Nov. Koersen voor stortingen op 13 November 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsehe kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 4.2S Turksche ponden 1,45%. INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor ae Statistiek). 's-GRAVÉNHAGE, 12 Nov. Het index- 152 9 V8n koersen van "ndeelen is heden? Nu de bebouwing rondom de Sabels- poort in Arnhem is weggebroken, ko men de vormen van het oude gebouw weer geheel tót hun recht. Foto Pax Holland).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6