Koopvaardijschepen als hulpkruisers LAATSTE BERICHTEN DE RAMP TE WEERT MOLOTOF UIT BERLIJN VERTROKKEN Gen. Antonescu te Rome aangekomen De bomaanvallen op Engeland De brandstoffen- distributie Margarine of boter naar keuze BESTEMMING DER MELK EEN PINK HALF AFGEBETEN Maatregelen inzake het melkverbruik Brand in lunchroom te Amsterdam Herinnering aan den Wereldoorlog Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 binnenland Martinustoren in twee stukken naar beneden gestort Geen persoonlijke ongelukken Omtrent het instorten van den Mar tinustoren te Weert meldt men ons nog het volgende: Hedenmorgen om tien minuten voor zes zag een postbode te Weert die bezig was met het lichten der bussen, den Martinustoren in den zwaren storm wankelen. Langzaam begon het negen tig meter hooge gevaarte over te hellen, in twee stukken breken en het boven ste vijftig meter hooge stuk neerstor ten. Het hevige gekraak en het donderend geweld door neerstortende balken en steenen werd overstemd door het loeien van den storm, welke de enorme stof wolk tot ver buiten de stad meevoerde De brokstukken kwamen bij het hotel „De Vesper" op het Korenmarktplein terecht, welk gebouw, dat eigendom is van den heer v. d. Eiinden. van voren geheel werd vernield. De bewoners van het hotel konden het gebouw aan dp. achterzijde ontvluchten, hetgeen tevens het geval was met de bewoners van rlP naastgelegen huizen, de families Berg mans. Teunissen en Arts. van wie even eens geen enkellid verwondingen op liep. Ondanks het zware weer rukten on middellijk de gemeentelijke herstellings dienst en de opbouwdienst uit. om mo gelijke slachtoffers uit het puin te be vrijden. ..Het was verschrikkelijk" vpt- telde ons een der helpers. ..De storm raasde en huilde over het Marktplein, waar dakpannen als stukken papier rondvlogen en stukken hout pn planken van den vernielden toren door de lucht suisden. Hef bleek gelukkig al spoedig dat geen slachtoffers te betreuren wa ren. Een der gasten van het hotel be vond zich om kwart over zes nog in het ingedrukte huis. maar spoedig kon hij worden bevrijd. Bij het aanbreken van den dag aan schouwde men een troostelooze ruïne. Van den toren stond nog slechts het veertig meter hooge steenen onderstuk, dat uit 1500 dateert. In de jaren 18881889 werd het neer gestorte bovenstuk op het toen bestaan de gedeelte gebouwd. Dit bovenstuk werd vervaardigd uit houten binten en afgedekt met lei: Tevens bracht men een fraaien koe pel aan,'welke eenige jaren geleden met roodkoperen platen werd belegd. Thans is dit fraaie, slanke bovenstuk een chaos van planken, balken en leien. Bij bet neerstorten schijnt het gevaarte door zijn eigen gewicht in tweeën ge broken te zijn, waaraan hét ongetwij feld te danken is. dat geen menschen- levent.- zijn te betreuren. De materieele schade is aanzienlijk; Het, valt te betwijfelen of de toren, de trots van Midden-Limburg, in den oor- spronkeliiken staat zal kunnen worden opgebouwd. Ook de orheevine van Weert is door 'den storm eeteisterd. Van vele boerde rijen en buizen werden de daken ver nield. terwijl het ongednrschte koren, dat. in mijten dn het veld stond, uiteen gerukt en tot ver in het veld werd ver spreid. heteepn een flinke schadenost beteekent voor de hnerenbevolkine. In de gemeente Rosmalen werd groo- te materieele schade aangericht. Nage noeg geen enkele wonine is gespaard gebleven. Hier we'-den dakpannen en dakgoten afgerukt, en sloegen antenne- palen om. Omgewaaide hoornen kwa men dwars over den weg te liggen. Vooral in de Molenstraat beeft de storm huisgehouden. Hier is geen enkele wo ning gespaard gebleven. Een tweetal schuren aan r1?n Molenhoek ligt tegen dpn grond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vonr. doch de materieel? 6chade is aanzienlijk. Het woonhuis van de familie Hey- mans aan den Berchumscheweg te Oss kon eveneens de kracht van den wind geen weerstand bieden en stortte nage noeg geheel in. terwijl ook op tal van andere plaatsen in de gemeente huizen werden beschadigd. Ook in de omgeving van Oss werd schade, aangericht, in het bijzonder aan boerenbedrijven. Men bad zich echter op bet. ergste voorbereid, zoodat nergens persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Bij bevalling een extra rantsoen VGRAVENHAGE. 14 Nov. Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart ontving van verschillende zijden het verzoek, voor zieken en ouden van dagen extra brandstoffen ter be schikking te stellen. Het vraagstuk werd van alle kanten bezien maar ten slotte moest worden besloten, dat ter» behoeve van deze categorie geen brand stoffen konden worden toegewezen bo ven de normale hoeveelheid. Wel kon worden heslist. dat bij be valling recht op extra brandstoffen be staat. De hiervoor hennndigde bonnen kunnen op het plaatselijk distributie l^ntoor in ontvangst worden genomen crp vertoon van de distributiestamkaart wélke bij dp geboorteaangifte wordt overhandigd. De overlegging van een doktersattest is derhalve onder deze om: standieheden niet vereischt. Voor een woonhuis, dat met haarden of kachels wordt verwarmd, worden twee periode bonnen. voor huizen met een centrale verwarming vier periodebonnen extra verstrekt. Op de bons no 17 van de boter- en van de vetkaart s-GRAVENHAGE. 14 Nov. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd an het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met be trekking tot boter en margarine een wijziging in de distributie is gebracht, welke van belang is voor de houders van hoterkaarten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag lfi November tot en met Vrijdag 22 No vember a.s. geeft de met ,.17" genum merde bon van de boterkaart niet uitsluitend recht op het koopen van een half pond boter, maar naar keuze van den gebruiker op het koopen van een half pond boter b f een half pond margarine. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat het in het voorne men ligt. deze faciliteit uitsluitend voor bepaaldelijk daartoe aangewe zen bonnen van de boterkaart te ver- leenen. Men meene dus niet. dat in den vervolge od de boterkaart steeds naar keuze boter of margarine ver krijgbaar zal zijn. Ook de met ..17" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende ge noemd tijdvak recht op het koopen van een half nond boter of een half pond margarine. De bonnen, die op 22 November a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 29 No vember a.s. Tot laatstgenoemden da tum kan bon „17" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. De detaillisten, die opplakvellen met bonnummers „17" van de boterkaart in leveren, zullen an den distributiedienst een toewijzing „margarine" ontvanger». Deze toewijzing geeft recht op het koopen van margarine of boter, dan wel van elke soort een bepaald gedeel te, naar keuze van den detaillist. De handela/en dienen er bij de bevoorra ding van hun bedrijf rekening m°de te houden, dat het voornemen is, in de naaste toekomst nog een of meer bon nen van de bcterkaart aan te wijzen voor het koopen van boter of margari ne naar keuze. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat op Donderdag 14 November 1940 in wer king treedt het Crisis-zuivelbesluit 1940 ''bestemming der melk), waarin aan Nederlandeche Zuivelcentrale de be voegdheid wordt verleend om aan pro ducenten van boter. kaas. melkproduc ten en caseine de verplichting op te leg gen. melk te leveren voor consumptie, ♦eneinde tekorten in de consumptie- melk voorziening te kunnen voorko men. Door den secretiris-generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij zullen prijzen voor deze leve ringen worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de Cen trale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condensfabrieken. Mocht de voorziening in consumptiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere pro ducenten de verplichting tot inlevering van melk voor de consumptie worden tpgelegd. UITHOORN PAKT AAN MET DE WINTERHULP UITHOORN, 14 Nov. De burge meester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot. heeft het winterhulpwerk flink ter hand genomen. Woensdagmiddag in stalleerde ihij op het raadhuis het plaat selijke comité Winterhulp in Nederland waarbij hij een uitvoerige rede hield over de organisatie en bet vele werk dat moet worden verricht,. De commis sie. bestaande uit zeventien personen •an allen rang en stand heeft hierna met enthousiasme een aanvang met haar werkzaamheden gemaakt. AAN GEVOLGEN VAN VAL OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE. 14 Nov. Zondag avond was de 60-jarige mevrouw A. ten Z.-W., woonachtig op het Rijswijkschf plein, op het Hobbemaplein uit een nog niet geheel stilstaande tram gestapt, waardoor zij viel en een schedelbreuk bekwam. Thans is zij in het R.K Zie kenhuis aan het Westeinde aan de ge volgen van haar val overleden.-- BRAND IN GROENTEDROGERIJ TE OISTERWIJK OISTF.RWIJK, 14 Nov. Vannacht om ongeveer kwart over vier is te Ois- fenvijk door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groentedrogerii van dén heer Jos. de Kroon in de Dorpsstraat aldaar. Aangewakkerd door den hevi een stormwind greep het vuur verba zend snel om zich heen en ofschoon door de brandweren der gemeente en van de lederfabriek alle pogingen in hef werk werden gesteld om het vuur te blusschen. konden zii niet verhinde ren. dat het gebouw tot den grond toe afbrandde. Om ongeveer half zes was het eevaar voor uitbreiding geweken De schade wordt niet door verzekering gedekt. STORMSCHADE TE MAARSSEN MAARSSEN. Ook te Maarssen heeft de storm danig huis gehouden. Zoo werd onder meer het nieuwe kan- foorgebouw van de N V. Twijnstra's Oliefabrieken aangegrepen, waardoor niet onaanzienlijke schade aan het dak werd toegebracht. Ook voor het gerechtshof be vestiging van het vonnis een maand gevange nisstraf geëischt 's-GRAVENHAGE. 14 Nov. Het verlies van een halve pink van iemands linkerhand moge uit oen a'gcmoen oogpunt bezien niet zoo erg schijnen, maar wanneer een rnedemensch je zulks door afbijting levc-rt, dan is het toch wel iets, dat na de medische voor een justitieele behandeling in aanmerking komt. Zoo verging het op den 24sten Mei jl. een groentenkoopman te Wassenaar, die zijn jeugdigen assistent een standje gaf over het breken van een karretje, toen een derde zich daarmee bemoeide, welke laatste met d/>n koopman in een echtpartij geraakte. De groenteman was op zeker moment, de onderliggende partij en toen kwam de linkerpink van den tegenstander tusschen de kaken van den ander, met het resultaat, dat enkele seconden daarna de helft van diens vinger afzonderlijk op straat bleef liggen. De gebetene moest zich uiteraard onder medische behandeling stellen en de afgebeten pinkhelft werd als stuk van overtuiging meegenomen. Hef. tweede tafereel speelde op het. politiebureau en het d^rde in de recht bank, die den groenteman tot een maand gevangenisstraf veroordeelde. Bovendien werd den groenteman de rekening van den dokter ten bedrage van f 74.— aangeboden. De veroordeelde kwam bij het ge rechtshof in beroep, omdat hij zich niet aan mishandeling schuldig achtte, doch zich had moéten verdedigen tegen den ander, die gezegd zou hebben, niet te zullen ophouden eer hij bloed had ge zien. Nu, dat was inderdaad gevloeid. Eenige kinderen, die van het gebeur de getuigen waren geweest, bevestig den de verklaring van den groenteman. De tegenpartij was niet voor het ge rechtshof verschenen. De advocaat-generaal meende geen aanleiding tot vrijspraak of strafver lichting aanwezig te zien en eischte be vestiging van het vonnis. Mr. J. Kist. die als raadsman voor verdachte optrad, zeide de straf niet te zwaar te achten' indien zou vaststaan, dat zijn cliënt met opzet zou hebben ge handeld. Doch voor zulk opzet is. aldus pleiter, geen enkel bewijs aanwezig. De eerste klap moet door den man zijn gegeven, die zich met de woordenwisse ling tusschen den groenteman en diens knechtje bemoeide en die niet wilde weggaan voordat hij bloed had gezien. Toen bij de worsteling, die daarop volgde, de groenteman onder kwam te liggen, waren diens spieren gespan nen om weer boven te komen. Wan neer op zulk een periode van spanning iemands pink in den mond van zijn tegenstander komt, dan moet men zich niet verwonderen, indien dc gevolgen zijn zooale zij in de onderhavige om standigheden zijn geweest. Het bewijs van opzet is hier volgens pleiter.abso luut niet geleverd en om dezelfde rede nen zou dan ook de financieele vorde ring van den gebetene komen te ver vallen. Het gerechtshof zal 27 November uit spraak doen. AMSTERDAM, 14 Nov. Van regee- ringszijde is aan de algemeene ver eeniging voor melk voorziening (A. V. M.) medegedeeld, dat het in de huidige omstandigheden noodzakelijk is geble ken, stijging van het melkverbruik, ais gevolg van de distributie van vele andere levensmiddelen, te voorkomen, het voorshands aan de A. V. M. overla tende. om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A. V. M. het noodig geacht, de bij de vereeniging aangeslotenen en dat zijn alle melkhandelaren te verbie den, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij normaal deden. De melkhandel is derhalve slechts in staat in normale hoeveelheden te leve ren. Grootere bestellingen zal hij als regel moeten weigeren. Het publiek dient in dat geval te beseffen, dat den leverancier geen verwijt mag treffen omdat, zijn weigering slechts gevolg is van de door de A. V. M. noodzakelijk gptroffen maatregelen. VREEMDE TOESTAND BIJ BEGRAFENIS- VEREENIGING ALMELO, 14 Nov. Voor de Alme- losche rechtbank heeft zich te verant woorden gehad het geheele voormalige, uit zeven personen bestaande, bestuur van de Enschedesche begrafenis ver eeniging en begrafenisonderneming ..Onderlinge Hulp". Aan ds zeven ver dachten was ten laste gelegd, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan ver duistering en heling van ongeveer 3000, vormende bet kapitaal der ver- eeniging en goederen van velerlei aard, welke eigendom van de vereeniging waren, althans van de leden daarvan. De verdachten hebben in Mei van ver leden jaar een door den secretaris-pen ningmeester der vereeniging opgemaakt contract geteekend, waarbij zoowel het kapitaal als de goederen aan den pen ningmeester in eigendom werden over gedragen, terwijl voorts in het. contract werd bepaald, dat de bestuusrelden, die zich dan verder niet meer met. de on derneming zouden bemoeien, gedurende zes a zeven jaar jaarlijks een bedrag van 100 zouden ontvangen. De geschiedenis met het contract was ontstaan, doordat de wenschelijkheid naar voren was gebracht, dat de ver eeniging een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam zou worden. Een com missie werd benoemd, die lot opdracht kreeg te onderzoeken, welke de beste vorm voor een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam zou zijn, doch de secre taris-penningmeester, die tevens als des kundige voor het bestuur optrad, be- moeitle zich met deze aangelegenheid en hield een referendum onder de leden, waarvan het meerendeel zich uit sprak voor een N.V.-vorm. doch niet bereid bleek te zijn ook in de N.V. financieel deel te hebben. Op een bestuursvergadering in Juni van het -vorige jaar kwam de secreta ris-penningmeester plotseling met het contract te voorschijn, dat door de be stuursleden werd onderteekend. In die zelfde vergadering ontvingen zii ook de eerste uitkeering ad ,f 100. Later rees bij da commissie van onderzoek, die geheel onkundig was gelaten van het contract, wantrouwen, alsmede bij twee der be stuursleden. Tegen den voormaligen secretaris- penningmeester, nu directeur van de onderneming, eischte dp officier van justitie veertien dagen gevangenisstraf nn tegen de zes overige ex-bestuursleden zeven daeen gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar er* een onvoorwaardelijke geldboete van f 100, subs, honderd dagen. Voorts vroeg de officier als bijzondere voor waarde dat de zes bestuursleden hpt door hen ontvangpn geld zouden terug betalen aan een nader door de recht- hank aan te wijzen persoon. De rechtbank zal op Dinsdag 19 No vember uitspraak doen. Drie personen door brand weer gered AMSTERDAM, li Nov. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is hedenochtend kort na eenen een felle brand uitgebroken in het per ceel Nieuwendijk 92, waarin Heck's lunchroom gevestigd is. De agen ten van politie van Empelen en Lodder, die nabij den Dam surveil leerden. hoorden plosteling van de derde verdieping van een huis het geroep van „brand". Dit bleek af komstig te zijn van een gezin, be staande uit man, vrouw en 18-jari- geri zoon, die boven de lunchroom woonden. Deze waren in hun nacht rust gestoord door een verstikken- den rook, welke van de beneden verdieping door het trapportaal op steeg. Aangezien de brandweer di rect gewaarschuwd werd, en zij ook ten spoedigste o.m. met een ladderwagen ter plaatse was, kon den deze menschen, wien de eeni ge weg naar buiten door den brand was afgesneden, zich langs de lad der in veiligheid stellen. De brandweer wist het vuur, dat binnenshuis fel oplaaide, te bereiken met twee slangen uit den Nieuwendijk via den hoofdingang. Het bleek, dat de brand ontstaan was onder de glazen binnenlantaarn, welke het middenge deelte van het restaurant overkapt, in den hoek, waar een buffet ingericht is. Het vuur had een gretig voedsel ge vonden in de houten wanden en het vrijwel geheel uithout bestaande inte rieur. De geheele binnenlantaarn was, wat het glas betreft, naar beneden ge komen, evenals de langs den Noorde lijken wand aangebrachten spiegel. Ook het houtwerk van den binnenlan taarn was voor het overgroote deel door het vuur verteerd. Dank zij het snelle en krachtige op treden van de brandweer was het. vuur spoedig bedwongen. Wel bezorgde de zware rookafscheiding den brandweer lieden grocfp last, doch de rookmas- kers verhielpen dit. euvel op doeltref fende wijze. Omstreeks kwart voor twee was men het vuur volledig mees ter. Er kwam vast te staan, dat de ruimte onder de glazen binnenlan taarn zware schade had opgeloopen. Zoowel het voorgedeelte als de ruimte aan de achterzijde en de aangrenzende biljartzaal was geheel gespaard geble ven. Hier was echter eenige waterscha de ontstaan, evenals op de bovengele- gen verdieping. HAAR VOET AFGEREDEN 's-GRAVENHAGE. 14 Nov. Gister avond sprong de 65-jarige juffrouw W. F. B., wonende in de Van Ravesteijn- straat. op den hoek van de Vaillantlaan en de Hoefkade uit een nog rijdenden motorwagen van lijn 12. Daarbij viel ze, waardoor baar rechtervoet werd afge reden door den aanhangwagen. Door den G.G.D. is zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. buitenland BERLIJN. 14 Nov. (D.N.B.). Even over 11 uur is vanochtend de voorzitter van den raad van volks commissarissen der Sowjet-Unie, Molotof. uit Bcrliin vertrokken, Van het huis voor de gasten der rijksre- geering had de minister van buiten- landsche zaken, von Ribhenfrop. Mo lotof afgehaald, waarna hii hem be geleidde naar het Anhalter Bahn- hof. Op het station waren prominente mannen van staat, partij en weer macht verschenen. In gezelschap van den Sovjet-Russischen ambas sadeur te Berlijn. Sjkwartsef. ver liet Molotof na een hartelijk af scheid na dagen, waarin veel arbeid is verricht, Berlijn. (Bijzondere correspondentie^ Berlijn, midden Nov. TIJDENS eiken zee-oorlog speelt de koopvaardijvloot een groote rol. Haar werkzaamheid nadat zii in over eenstemming met het. volkenrecht. voor hun nieuwe bestemming gereed is ge maakt, is van zeer veelzijtigen aard. Reeds in den Wereldoorlog namen vele chepen van de koopvaardijvloot deel aan militaire operaties, en het moet worden gezegd: zij hebben de hun ge geven opdrachten voor het grootste deel zoo goed* vervuld, dat bij het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog ook we der alle daarvoor in aanmerkine ko mende schepen voor oorlogsdoeleinden in dienst werden gesteld. Hef. gebruik van deze schepen hangt af van hun bouw en snelheid. Wanneer het Duitsche legerbericht spreek! van ..voorpostenbooten", dan betreft het in de meeste gevallen treilers, die voor de zen zwaren dienst buitengewoon ge schikt zijn. Hun stabiele bouw en groo te zeewaardigheid, gepaard aan hun ln den regel groote snelheid, maakt het hun mogelijk om ook bij slecht weer op hun post te blijven. Hierbij komt nog. dat zij, in weerwil van hun be- oerkte grootte, niet alleen kunnen wor den voorzien van afweergeschut, doch ook nog van een grooter kanon, dat een woordje kan medesnreken. als het noo dig is. Verder worden zij gebruikt als mijnvegers en voor de jacht op duikboo- ten. Rpeds in den Wereldoorlog werden zij bij de vloten van alle oorlogvoerende mogendheden ingedeeld. Voorts worden kleine vaartuigen ee- hezigd voor het leggen van mijnen. Hiervoor bezigt men bii voorkeur sche pen. die een betrekkelijk groote snel heid kunnen ontwikkelen, bij voorkeur booten, die bij de zeebaden in gebfuik zijn. Deze hebben een lang, doorloopend hoofddek en kunnen een groot aantal mijnen medenemen. Zoo deed de „Ber lin" van den Noord-Duitsche Llovd tij dens den Wereldoorlog dienst om mij nen te leggen aan de Iersche kust. Men herinnert zich nog de met. suc ces bekroonde vaarten van de Duitsche hulpkruisers „Moewe", „Greif", en „Wolf". Het waren goed gewapende koopvaardijschepen, die voor een deel zelfs waren uitgerust met torpedobui zen en soms een vliegtuig voor verken ningsdoeleinden medevoerden. Zii had den niet alleen tot taak, handelsoorlog, te voeren, doch ook om mijnen te leg gen. Ook als kolenschepen en als drijven de munitie- en proviand-depots kunnen groote koopvaarders belangrijke dien sten verrichten. Zoo werd tijdens den Wereldoorlog het eskader van admiraal Spee verzorgd door een aantal Duitsche koopvaardijschepen, zonder welke hulp het niet veel zou hebben kunnen uit richten. De groote.'snelle passagiersschepen hebben een belangrijke rol te vervullen. Niet alleen als troepentransportsche pen. doch vooral ook als dijvende laza retten vormen zii een belangrijk hulp middel. Hun groote ruimen laten zich gemakkelijk inrichten tot geriefelijke operatiezalen. De aan boord aanwezige üften vergemakkelijken een voorzich tig transport der gewonden van het eene dek naar het andere. Zij liggen rustig op het water, zoodat ook bij slecht weer zware operaties zonder be zwaar kunnen worden uitgevoerd. TIJDENS den wereldoorlog werden tal van passagiersschepen omge bouwd tot hulpkruisers. Hun sterkste wapen was hun groote snelheid, bo»en- dien hun groote zeewaardigheid en een goede bewapening. Zoo had Duitsch- land bijv „Kaiser Wilhelm der Grosse" „Kronprinz Wilhelm". „Prinz Eitel Friedrich" enz. Engeland gébruikte hulpkruiser*. van dien aard hoofdzake lijk op de lijn ShetlandsGroenland. Ook thans heeft Engeland weder een groot deel van zijn Oceaanreuzen bij zijn vloot ingedeeld, doch hun aantal i6 reeds aanmerkelijk gedund. Er kan geen twijfel aan bestaan, of déze sche pen met hun reusachtige tonnemaat en de groote oppervlakte, die zij den duik- booten bieden ten gevolge van hun hoo- gen bovenbouw, zijn aan tal van geva ren blootgesteld en hebben daardoor een aanzienlijk deel van hun vroegere beteekenis verloren. Koopvaarders hebben een groote rol gespeeld als troepentransportschepen bij landingsoperaties. Tijdens den we reldoorlog is dit bijv. twee maal met succes geechipd. De eerste maaal in den herfst van 1917, bij gelegenheid van de expeditie tegen de Russische Oóstzee- eilanden Oesel, Dagoe en Moon, welke ten doel had, de doorvaart naar Riga te forceeren, en de tweede maal bij het vervoeren van de Oostzee-divisie naar Finland ter bevrijding van Finland. Beide expedities, die in weerwil van de hooge zee, den nevel en het ij6 snel wer den uitgevoerd, stelden de hoogste ei- schen aan de bemanningen van de transportschepen. Ook in den tegenwoordigen oorlog heeft Duitschland weder met goed ge volg gebruik gemaakt van de diensten van zijn koopvaarders bij de bezetting van Noorwegen. Ook hierbij hebben do Duitsche koopvaardijschepen aanmer kelijk bijgedragen tot het succes van de onderneming, ook bij de verdere verzor ging van de troepen met oorlogsbehoef ten en proviand. ROME, 14 Nov. (Stefani) De spe ciale trein met het hoofd, der Roemeen- sche regeering. generaal Antonescu. en den Roemeenschen minister van buiten landsche zaken, prins Sturdza, en de personen van hun gevolg, is hedenoch tend om 10 uur te Rome aangekomen. Op het perron, dat rijk getooid was met de Italiaansche en Roemeensche vlag gen, wachtte Mussolini de komst van zijn hoogen gast af. De Duce was in gezelschap van zijn minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de andere ministers, de secreta ris der fascistische partij, de onder staatssecretarissen. de chef van den generalen staf der militie en verschil lende andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De begroeting tusschen den Duce en generaal Antonescu was zeer hartelijk. Na voorstelling van de wederzijdsche ministers van buitenlandsche zaken, schreden de Duce .en generaal Antones cu langs de op het perron opgestelde eerecompaenie. terwijl tbs beide volks liederen gespeeld werden. Bii het ver laten van het stafion werden de hooge gasten door de bevolking van Rome hartelijk toegejuicht. Ook het stations plein was met talrijke vlaggen der beide landen getooid.. In gezelschap van graaf Ciano en van den minister van volksopvoeding Pavo- lini reden de Roemeensche gasten naar de Villa Madama. waar zij tijdens hun verblijf te Rome zullen logeeren. Een I rijke. menigte juichte hen langs de met. vlaggen getooide straten geestdrif tig toe. De andere leden van het Roe meensche gezelschap reden naar een hotel ter plaatse, om zich vandaar even eens naar de Villa Madama te hieven n vervolgens gezamenlijk kransen neer te leggen op het koninklijke graf in het Pantheon en hulde te betuigen aan den onbekenden soldaat alsmede aan de genen die voor de fascistische revolutie gevallen zijn. TURKIJE'S POLITIEK 1ST AN BOEL. 14 Nov (D.N.B.). De Tuiksche minister van buitenlandsche zaken 'heeft voor de parlementsfractie van de volkspartij een diepgaande uit eetnzetfing van de situatie op het gebied van de buitenlandsche politiek gegeven. Zyn verklaringen werden eenstemmig goedgekeurd. De minister van binnen- landsche zaken heeft in een verklaring voor de pers een reeks geruchten weer legd. die te ïstanhoel verspreid waren ovej massa-arrestaties onder de leden van de zoogenaamde „vijfde colonne." De minister verklaarde, dat slechts twee nersonen onder verdenking van spion nage in hechtenis waren genomen. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B.). Vol gens een mededeeling van het Britsche ministerie voor de binnenlandsche vei ligheid zijn de vorige maand in Enge land 6334 persorren bij luchtaanvallen ge dood. 8695 personen bekwamen zoo zwa re verwondingen, dat zij nog in zieken huizen worden verpleegd. Duitsche snelle bommenwerpers heb ben Woensdag Londen en Zuid-Enge- land aangevallen, hoewel boven Enge land een dikke mist hing. De Duitsche vliegtuigen konden, naar het D.N.B. ver neemt. gebruik makend van gaten in het wolkendek, in handig uitgevoprde aan vallen fabrieken en spoorwegwerken met hommen van elk kaliber bestoken. De Engelschen trachtten met, hun jagers de aanvallen der Duitsche gevechtsvlieg tuigen af te slaan, en de Messersehmitt- iagers aan te vallen. Daarbij werd een Hurricane neergeschoten. Een andere Hurricane en een Spitfire doken zwaar getroffen door de wolken, zoodat met hun verlies kan worden gerekend. Daar-, entegeh is slechts één Duitsch vliegtuig niet op zijn basis teruggekeerd. De Amerikaansche radiodienst meldt omtrent de vergeldingsaan- vallen op Engeland van gisteren o.a. de vliegers van de as kwamen tij dig bij honderden tegelijk en hiel den zich Woensdag langen tijd bo ven Engeland op. Zij braken door de Londensche verdedigingslinies. Na het vallen van de duisternis kwamen zij voor hun gewone be zoek aan de belegerde hoofdstad. De regeering heeft toestemming ge geven tot publicatie van het feit, dat hij de jongste aanvallen be langrijke gebouwen zijn beschi- digd. In een boek. dat zoojuist is uitgeko men. richt de bekende F.ngelsche schrij ver Liddie Hart ernstige beschuldigin gen tegpn het Britsche ministerie van oorlog. Hart is jarenlang militair me dewerker van de Timeo en daarna van de bladen van het Reaverbrook-concero geweest. Volgens ziin lezing is de me chaniseering der. Britsche troepen en vooral de ontwikkeling van hpt tank wapen, aanzienlijk vertraagd door sa botage uit de kringen van het ministe rie van oorlog met Hore Belisha, oud minister van oorlog, aan het hoofd. I.iddle Hart wijst er op, dit in den Wereldoorlog Churchill een der vurig ste voorstanders was van het tankwa pen. dat in het dienste geheim uitge breid werd. Hore Belisha echter was van andere meoning. Als bewijs voor rijn bewering voert Hart aan. dat Hore Belisha in ziin ambtsneriode officieren, di« lankexperts waren, heeft overge plaatst.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3