VAN OUD NIEUW DE EERSTE CENTRALE KEUKEN WERKT Buitenlandsche arbeids krachten in het Derde Rijk „EXTRA" bij 12 kr.a f 3.15 SCHOTERMAN'S per kruik f 3.45 OUDE GENE VER bij 6 kr. k f 3.25 Proefbedrijf te Rotterdam Dieselkracht dient vervangen te worden Ontslagen zonder vergunning Distributie van minerale smeeroliën „Welkome helpers en vrienden" NABOOTSING P.T.T.- FORMULIEREN VERBODEN Iedere verordening moet nauwkeurig opgevolgd worden Huren mogen niet verhoogd worden WILLY PETILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL OVERTREDING VAN VERORDENINGEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 lUtr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1878 ROTTERDAM, 13 Nov In tegen woordigheid van enkele autoriteiten, o.a. den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. d^n wethouder van So ciale Zaken, dpn heer F. L- D. Nivard ir. S. L. Louwes. directeur-generaal voor de voedselvoorziening, dr. G J- van den Berg. dlrerteur-generaal voor de Volks gezondheid, nrof M F Visser, hoog leeraar aan de Land- en Tuinhomvhoo- gesehool te Waeeningen. directeur van het Instituut van landwerktuigen en gehouwen en den luit.-kol der inten dance .T. B. de Jon?h van de directie der voedselvoorziening is op het groote VisscherUplein te Rotterdam de eerste centrale keukon officieel in gebruik ge nomen. De keuken had toen echter reeds bijna een week gewerkt en omwn nenden. die daarvoor in aanmerkine wenschten te komen, dacelüks van een warmen maaltijd voorzien. Deze keu ken is in feite een nroefkeuken. welke dient. o<m de nondige ervaring op te dopn voor de vijftig A zestig keukens, welke over zes weken in verscheidene gemeenten van ons land maaltijden zul len verstrekken. De ver doorgevoerde centralisatie heeft de grootst mogelijke zuinigheid tot gevolg. Het ligt echter niet in de bedoeling den handel uit te schakelen. Voor de vijftig a zestie keukens, welke in Januari gereed zullen zijn. bestaat vooral behoefte in de groote steden, naar gebleken is uit een enquête, welke de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten op verzoek van het Bureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft gehouden Deze keukens zullen door dè gemeenten zelf gebouwd wor den. De plaatselijke aannemers zullen dus ook ingeschakeld worden en boven dien zullen de groenten, aardappelen en het vleesch. welke in de keukens ver werkt worden, voor zoover mogelijk ter plaatse worden gpkocht. Nieuw kooksysfeem Het eten wordt bereid in groote ketels, volgens een nieuw systeem, naar aan .wijzingen van nrof. Visser. In hoofd zaak zal stamppot worden verstrekt Deze wordt bereid op de volgende wijze: de groenten en aardappelen gaan. na resp. machinaal gewasschen en ge borsteld, dus niet geschild te zijn. droog in lagen in.de potten. Deze worden dan gesloten en nu wordt er gedurende een tijd van tien a twaalf minuten stoom doorgeblazen. De eerste stoom zal door dat alles nog koud is. direct condensee- ren. Dit vocht wordt opeevangen en be waard, om later, wanneer "het eten gaar is. er door te worden gemengd. De op geloste zouten en vitaminen gaan dus niet verloren. Want alles, wat oorspron kelijk in den pan gegaan is. komt, er ook weer uit. Verlies van voedingsstof fen en vitaminen is dus uitgesloten. Nadat het voedsel gaargestoomd is, gaat in andere pannen, een soort hooi- kisten. waar het gestampt wordt en door blijft koken. Het vleesch wordt in aparte pannen bereid. Ten behoeve van de hvgiëne geschiedt het koken on pas -en nipt op kolen. Iedereen kan van deze centrale keukens eten betrekken. Zij die een klein inkomen hehben betalen een lagen prijs, lager dan den kostprijs, zif met een hnoger inkomen, een hooge ren. Het groote sociale belang van deze •keukens maakt, dat de prijzen zoo laag mogelijk worden gehouden. Een even tueel «verlies op de exploitatie zal door het Rijk gaarne worden gedragen. Ruime porties De v^arme maaltijden worden des .middags omstreeks twaalf uur verstrekt en de distributie is zóó geregeld, dat men snel wordt geholpen. Iedere keu ken verzorgt, vier a zesduizend porties, welke ter plaatse, of in distributieloka len worden uitgereikt, tegen inlevering van een kaartje. Men zal dus niet. aan den keuken vleesch of andere bonnen In nabije toekomst kan prac- tisch niet meer op toewij zingen van gasolie worden gerekend 's-GRAVEXHAGE, 13 November. De 6ecretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Reeds herhaaldelijk heeft het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten door middel van circulaires, correspondentie, enz. er de aan dacht van belanghebbenden op ge vestigd. dat de beschikbare voor raad gasolie zoo gering is, dat met uitzondering van enkele hioog6t vi tale bedrijven (poldergemalen, land bouw. transport van kolen, voedsel, e.d.l in de nabije toekomst practisch niet meer op toewijzingen van gas olie kan wordpn gerekend. Daarom wordt er nogmaals de na druk op gelegd, dat het dringend nood zakelijk is dipselkracht te vervangen door electriclteit of stoomkracht, dan wel door gasgeneratoren. Ove"ns moeten op gas. electriciteit. kolen, cokes, turf of hout worden omgebouwd. Molenaars en houtzagerijen mopten, waar mogelijk, windkracht gebruiken behoeven af te geven. Dit is reeds ge schied bij het afhalen van de kaartjes. Een definitieve regeling is echter nog niet getroffen en zal afhangen van de resultaten der proefregelingen bij den. keuken op het Groote Yisscherijplein te Rotterdam. De porties zijn zeer ruim, n.l. 1.2 liter. Het feit dat de voedingsraad het toe zicht op de menu's heeft en een weten schappelijk verantwoorde samenstel ling is gegarandeerd, maakt dat bijvoe ging van. vitaminehoudende spijzen, niet noodzakelijk is. Hii die zich voedt uit de centrale keuken, voedt zich goed. 's-GRAVEXHAGE, 13 November. Vrijdag 15 November e.k. zal door de N.C.R.V. een reportage over de eerste centrale keuken welke te Rotterdam in werking ié. gesteld, worden verzorgd. Deze keuken dient als proef voor dè 50 a 60 door het geheele land op te richten keukens. Hierbij zal o.m. de directeur- generaal van de voedselvoorziening ir. S. L. Louwes het -woord voeren. De uitzending, zal plaats vinden van plus minus 12.2512.45 uur over Hil versum 1. golflengte 415 M. Van plus minus 19.40—20 uur zal deze uitzending door de radiodistributiediensten worden herhaald. AMSTERDAM. 13 November. De rechtbank heeft hedenochtend uit spraak gedaan in twee gevallen van ontslag zonder dat daartoe van over heidswege vergunning was verkregen. Een werkgever, die voor den kanton rechter tot een geldboete ven tweemaal 20. een voorwaardelijke gevangenis straf van tien dagen met, een proeftijd van-een jaar en een schadevergoeding van 260 aan zijn werknemer werd ver oordeeld. zag deze straf gewijzigd in een geldboete ven driemaal 5.voor drie overeenkomstige gevallen subs, vijf dagen hechtenis. Een andere werknemer, die door den kantonrechter veroordeeld was- tot een celdhoete van 50 subs, tien dagen hechtenis, zag dit vonnis door de recht bank bevestigd. De officier van justitie had in zijn requisitoir aangedrongen op vermindering der strafmaat tot 30 subs, dertig dagen. 24 NOVEMBER NIEUW SPOOR BOEKJE De persdienst der Nederlandsche Spoorwegen deelt ons mede. dat het be richt. dat dezer dagen in enkele dagbla den is verschenen en volgens hetwelk op 17 November een nieuwe dienst door de Nederlandsche Spoorwegen zou wor den ingevoerd, niet juist is. In dit verband vernemen wij wel. dat er tegen 24 November een nieuwe uit gave van het loonende spoorboekje ver- wadbt kan worden, waarin dan enkele wijzigingen tot op dien dag verwerkt zuilen zijn. ENGELSCHE LUCHTACTIE BOVEN ONS LAND 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. (A.N.P.). Over Engelsche luchtaanvallen op ons land valt weinig te melden. Wel hebben enkele vliegtuigen getracht, het Neder landsche gebied binnen te dringen, doch het is hun niet gelukt hommen te wer pen. Er is dan ook geen schade aange richt. Tweede periode van 1 Januari t.e.m. 31 Maart 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. De di recteur van het Rijkebureau voor Aard- olieproducten, daartoe gemachtigd door den secretarisgeneraal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandicht van verbruikers en leveranciers. Als tweede distributieperiode zal worden vastgesteld het tijdvak van 1 Januari 1941 t.m. 31 Maart 1941. Alle verbruikers en leveranciers zijn verplicht, voor 25 November 1940 écn formulier, betreffende voorraden.ver bruik. afname en aflevering, bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten sectie 1. Zeestraat 100104 te 's-Graven- hage in te leveren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij genoemd bureau. Schriftelijke aanvraag voor toezen ding moet geschieden per briefkaart, waarop vermeld, door verbruikers: „Verzoeke toezending verbruikersfor mulier minerale smeeroliën en vetten" en door leveranciers: „Verzoeke toezen ding leveranciersformulier minerale smeeroliën en vetten". en naam en adres in blokletters zijn aangegeven. Hiervan zijn uitgezonderd: ingeschre ven ondernemingen, ondernemingen, die periodiek voorraden, ontvangsten en aileveringen moeten verantwoorden, alsmede voorzoover betreft de door hen als zoodanig aangeschafte hoeveel heden houders van motorrijtuigen, afnemers en houders van vergunningen verleend door den inspecteur-generaal van het verkeer, door de Nederland sche Visscherijcentrale of door het Rijksbureau voor genees- en verband middelen. Het verleenen van vergunningen voor verkoop en aflevering van vaselines en Daraffine-oliën aan verbruikers en daarmede gelijkgestelden ten behoeve van medicinale, ph&rmaceutische of cosmetische doeleinden geschiedt door het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen, Tesaelschadestraat 6, Amsterdam. Houders van motorrijtuigen in den zin van de motorrijtüigenbelastingwet, al dan niet voorzien van gasgenerato ren, kunnen zonder een vergunning smeerolie aanschaffen, mils de benoo- digde hoeveelheid smeerolie, al dan niet vermengd met benzine, wordt geschon ken in de daarvoor bestemde vulope ning aan het motorrijtuig. De bestaande regelingen voor binnen scheepvaart, groote scheepvaart of kust vaart en visscherij, blijven ongewijzigd van kracht. UIT DE STAATSCOURANT Bjj beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij is voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 October 1941 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn, W. Nijboer, aldaar. Directe belastingen De inspecteur der directe belastingen enz., H. J. van der Linde, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Tilburg is verplaatst naar Haar lem en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen al daar. TELEFOONVERKEER MET DEN EL'ZAS EN LOTHARINGEN 's-GRAVEXHAGE, 13 November. - Naar wjj vernemen, is met ingang van heden het telefoonverkeer tusschen Ne derland en den Elzas en Lotharingen weder mogelijk. De Nederlandsche vakvereeni- gingsleiders in Duitschland BERLIJN, 13 Nov. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt: Het programma, dat de Nederlandsche vak- vereenigingsleiders op den vierden dag van hun bezoek aan Duitschland had den af te werken, was gelukkig niet zoo zwaar als dat van den vorigen dag, toen het gezelschap van 'sochtends vroeg tot 's avonds laat Berlijn door kruiste en van een adempauze geen sprake kon zijn. Doch ook dezen Dins dag werden vele interessante dingen aanschouwd en werd met veel aandacht zeluisferrl naar een voord acht., welke de heer Mende van het Duitsche Ar beidsfront hield over een onderwerp, dat juist de Nederlanders sterk interes seerde. n.l. de inzet van buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland.- De spreker begon ziin voordracht met te herinneren aan het millioenenleger van werkloozen. dat in Duitschland aanwezig was. fopn Adolf Hitler in 1933 aan de marht kwam. Het tot. dat tijd stip geldende liberale stelsel stond den arbeider toe het werk re zoeken, dat hem het beste leek. vooral in finan eicel opzicht. Door het op groote schaal uitVoeren van openbare werken zette het nationaal-socialisme het millioenen- leeer werkloozen aan den arbeid. Ge leidelijk werd er meer svsfeem in ee- bracht en wefd zoovppI mogelijk ee- 'racht ipdereen te werk te stellen op de nlaats. welke men voor zich het liefste w«nschte. Om te voorkomen dat door schaarsch 'e aan arbeidskrachten een onheteugel de loonondrijving zon plaats vinden wpike hef bedrijfsleven zou kunnen he- oadeelen. werd verdere loonsvprhooging verboden, hehalve in het geval van hui feneewone prestaties. Een eroot werk als de Westwall. dat naast de weer macht en den arbeidsdienst nog vier honderdduizend man vorderde, eischtek verplichte tewerkstelling. Zij gold- aan vankelijk voor bepaalde bedrijven, maar sedert den oorlog geldt zij overal. De verplichte dienstneming wordt door het Duitsche volk aanvaard als een onderdeel van den totalen oor log. De verplichte tewerkstelling ge beurt alleen dan. wanneer het vast staat dat zij onvoorwaardelijk nood zakelijk is. Zij blijft slechts zoolang bestaan als de dwangtoestand, waarin de industrie zich bevindt, dit verlangt. De inzet van bui tenlandsche arbeidskrachten in Duitschland zoo ging de spreker verder moet worden opgevat als een vvederzijdsch hulpbetoon. De buitenlandsche arbeidskrachten worden als welkome helpers en vrien den beschouwd. Het Duitsche Arbeids front legt een bijzondere nadruk op het menschelijke element bij deze tewerk stelling. De buitenlanders ontvangen een even goede behandeling als de Duitsche vnlksgenooten. Spr. herinnerde in dit verhand aan het geneeskundig onder zoek. dat aan de tewerkstelling vooraf gaat. verder aan de gemeenschappe lijke kampen, aan de eigen cultureele verzorging, voorzoover ..Kraft durch Freude" hierin niet voorziet en voorts aan de eigen vertrouwensmannen, die zij moeen kiezen en aan wie zij hun klachten kunnen mededeelen. Thans werken er 70.000 Nederlandsche arbei ders in Duitschland en het ligt in de bedoeling voor het naleven van de ar beidsvoorwaarden een Nederlander'aan 'e stellen. Waren er aanvankelijk over- eangsmopiliikherien, thans kan een vak arbeider. die het voornemen heeft in Duitschland tp gaan werken, pr verzp- kerd van zijn, in zijn beroep werkzaam tp worden gesteld. Na de voordracht, welke in het ge bouw van het Duitsche Arbeidsfront werd gehouden, volgde een geanimeerde Tedarhtenwisseling. die in verhand met r,°n beschikbaren tijd helaas kort moest zijn. 's-GRAVEXHAGE, 13 November. Het nabootsen van drukwerken, for mulieren enz. in gebruik bij den postdienst, den 'pakketpostdienst en den postchèque- en girodienst is voortaan verboden, tenzij dit met nadrukkelijke toestemming van den directeur-generaal der P.T.T. ge schiedt. Eveneens is verboden het bezigen van zegelafdrukken, stempelafdrukken ol andere aanduidingen, zoodanig, dat de indruk gewekt wordt, dat de stukken waarop deze aanduidingen voorkomen met de post verzonden of van het staatsbedrijf der P.T.T. afkomstig zijn. Overtreding van dit verbod heeft ten gevolge, dat de desbetreffende 6tukken niet ter verzending met de post worden toegelaten, terwijl bovendien boete van ten hoogste 100.gulden en verbeurd verklaring der betrokken stukken kun nen volgen. Bij herhaalde overtreding kan hechte nis worden opgelegd. Aantal groentehandelaren bekeurd, die zonder geldig geleidebiljet, appelen vervoerden AMSTERDAM, 13 November. Ambtenaren van de afdeeling alge- meene controle van- den Centralen Crisis Controledienst hebben heden morgen tol van groentehandelaren bekeurd, die appelen vervoerden en niet in het bezit waren van een gel dig geleidebiljet of slechts een on volledig ingevuld geleidebiljet kon den toonen. Niet alleen werden deze handela ren bekeurd, doch ook bet kwan tum appelen, hoe gering ook, het welk zij vervoerden, werd in beslag genomen. Practisch komt deze regeling er op neer, dat het aan winkeliers slechts is toegestaan ten hoogste 5 k.g. aardappe len aan den consument per. keer af te leveren, waarbij dient vermeld, dat al leen de consument dit kwantum zonder geleidebiljet mag vervoeren. Het bleek, dat velen zich aan deze regeling, welke overvloedig bekend vva6 gemaakt, niet stoorden. Ten einde een ieder duidelijk te doen zijn, dat iedere verordening nauwkeurig dient t.e worden opgevolgd, zal tegen iederen overtreder zeer streng worden opgetreden. Een definitieve regeling kan worden tegemoet ge- 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Uit de vele verzoeken om inlichtingen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of ver hooging van de huren van woningen, winkelpanden, bedrijven, gebouwen e.d geoorloofd is, misverstand bestaat. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat krachtens de verordening van den opperbevelheb ber van het Duitsche bezettingsleger van 17 Mei j.l. de verhooging van alle prijzen 'en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit verbod niet door een rege ling terzake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die terug werkende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan echter binnenkort worden te- gemoetgezien. De trams en de duisternis 's-GRAVENHAGE. 14 Nov. Naar het A.N.P. verneemt, juicht men van Duit sche zijde de pogingen toe. die onder nomen worden om het vonken van de electrische trams te voorkomen, zoodat het tramverkeer ook tijdens de verduis terde uren kan worden voortgezet. Men ziet. in, dat een verschuiving van den aanvangstermijn van het uitgaansver bod van tien naar twaalf uur in het kustgebied het publiek weinig voordeel biedt, als het geen gebruik kan maken van de tram. WERKTIJDEN BIJ DE DEPARTEMENTEN 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. -r In ver band met de verduisteringsmaatregelen in de a.s. wintermaanden zullen de werktijden van het personeel van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, van dat van Landbouw en Visscherij en van de onder deze depar tementen ressorteerende diensten en in stellingen worden gewijzigd Het perso neel zal daardoor in de gelegenheid zijn zich in de schemering van en naar huis te begeven De kantoren zullen beginnen van 15 Xovpmher af te half 10 en van 1 De cember af te IQ uur. De kantoortijd ein digt dan fe kwart, over 5 Cs Zaterdags 1 uurl REICHSLEITER ROTJHLER IN ONS LAND 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. Naar wij vernemen, vertoeft de chef van de kan selarij van den Führer, S.S.-Obergrup- penführer Rouhler op het oogenblik voor een bezoek van eenige d,aeer) aan den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in ons- land. .LI ET is een kunst, die velen van ons verleerd hebben, omdat het in de laatste jaren werkelijk de moeite niet scheen te loonen! Het maken Vfin nieuw uit oud. dat wil zeggen een gedragen, een afgedragen japon of mantel of tailleur zoo opknappen, dat er schijnbaar iets totaal nieuws en vaak iets zeer onverwachts te voorschijn kwam, behoorde tot de gewoonten uit de oude doos.' Nu is die houding niet volkomen zoo verkwistend en roekeloos en gemakzuchtig geweest als sommigen het wel willen doen voorkomen. Als we ons een beetje reken schap geven van oorzaken en gevolgen, dan springdat duidelijk in het oog- In den tijd. dat de huisvrouwen zeer veel tijd hadden te besteden en dien ook .in derdaad besteedden aan allerlei naai-, brei- en verstelwerk, was de tijd van de .uiterst solide weefsels de onverslijtbare stoffen. Ook wisselde in die dagen de mode niet zoo snel zoodat een japon aanzienlijk langer mee kon dan een enkel seizoen of misschien twee. Kwamen er dan eindelijk sliitages. dan was dat gewoonliik plaatselijk en door combineeren. veranderen en bewerken kwam er van de rest meestal nog tets heel presentabels terecht Daar waren van die huisnaaisters, die met mevrouw samen wonderen kondén doen op dit gebied en gansche generaties waren er haar dankbaar voorOok wel eens niét dankbaar als een of ander kunstgewrocht niet overeenstemde met den smaak van de gewoonlijk jeugdige draagster! MAAR toen de tijden totaal veranderd wa'ren. toen men een jurk kon koop-n, ergens in een groot magazijn, dat voordeeliger heette en misschien ook wel was dan andere, toen de mode wisselde als het weer in het Hollandsche klimaat, toen de kosten van veranderen door een huisnaaister ongeveer de helft gingen bedragen van een simpel nieuw jurkje nee.toenwas de aardigheid er totaal af, voor alle partijen. Veel liever een eenvoudig, modieus jurkje dan het gepruts en gepriegel van riaden los tor nen en weer inslikken, van passen en meten en combineeren, om dan tocih met een opknappertje opgescheept te zitten. Hel was niet alleen aangenamer om wat nieuws te koopen, het was vaak ook inderdaad economischer. Waarschijnlijk hebben we allen wel eens proeven naar beide kanten geno men; soms een flodderjurk. die net een enkelen zomer mee kon. maar die we dan ook droegen tot het uiterste en zon der wroeging bij de vodden deponeer den, omdat we dubbel em. dwars plei- zier van ons geld hadden gehad en soms een mooie degelijke jurk van een solie- de weefsel en een mooi patroon. (Ik herinner me een zwarte crêpe marocain jurk, een model, waarvan ik enthou aiast was. Drie jaar was het een avond jurk en vier jaar een middagjurk en toen was de stof nog even mooi als den eersten dag en ik kon hem niet meer zién) Zoon jurk deed zijn makers eer aan. Onverslijtbaar, keurig, bestand te gen alles behalve tegen de verveling van de bezitster, die het zónde vond het goede stuk uit haar garderobe te doen verdwijnen en er toch in het minst geen schik meer van had. Nu is alles weer anders. Als we nu in onze garderobe misschien zoo'n deugde lijk exemplaar bezitten, dan koesteren we die als den appel van onze oogen en we hopen, dat hij ons de moeilijke dagen door zal helpen, onverschillig of het een jurk. een tailleur, een mantel of een deux pïèces is. Misschien ook hebben we halfsleetjes,. waarvan we haast niet weten wat er mee te doen. Er worden reeds in ver schillende plaatsen cursussen gegeven om van oud nieuw te maken, te veran deren, te fantaseeren met stoffen en mo dellen tot er iets bruikbaars voor den dag komt. Cp R zijn veel mogelijkheden, we moe- ten alleen ze weer opnieuw leeren zien. Zooals onze grootmoeders verston den ze te zien. Het is merkwaardig hoe juist de jeugd op dit gebied fantasie weet te toonen. Misschien wel juist omdat het een nieuw spelletje is. Een van de vele puzzles, die in deze dagen ter oplossing worden gegeven. Nog veel merkwaardiger is hoe die jonge dinzen, zonder voorlichting, zon der opleiding, zonder cursus, zonder routine, eigenlijk zonder iets van de ve le kwaliteiten en benoodiedheden, waar mee een vorige'generatie nog uitgerust werd. kans zien om van twee afgedank te kleedingstukken foch nog iets goeds te maken. Een oude jurk en een oude trui. Wat doe je daarmee? *Als de kleuren elkaar verdragen een heeleboel, zegt mejuf frouw 1940. Om te beginnen gaan alle naden uit elkaar, worden alle versleten plekken verwijderd. Dan sluit, ze zich op in haar heiligdom. Niemand mag er naar kijken, niemand mag een woord van critiek en nog minder een goeden raad geven. Niemand mag er zich mee bemoeien. Dat duurt zoo eenige dagen. Dan komt de jeugdige creatrice tevoor schijn in een geestig nieuw jurkje Neen. het is oud. Het is gekeerd en op geperst en bij nadere beschouwing ont dekken we wellicht, dat het gladde trakke lijfje het restant is van de oude geruite trui en het effen rokje, de mo dieus? mouwen en het platte ronde kraagje het onversleten deel van de oude jurk. Een beetje durf. een beetje energie, een beetje fantasie en een beetje onder nemingsgeest zijn de voornaamste hul pen en raadgevers geweest. Daar zit waarschijnlijk een deel van hel geheim. Het ziin eigenschappen die de jeugd na tuurlijkerwijze in hooge mate bezit, sterk en ongeschonden. F.n hPt. is wat de *>uderen wel eens voor een deel missen, mdaf het leven al zoo veel aan hen ge wreven en geslenen heeft, dat het over huivende nauwelijks voldoende meer schijnt voor de eischen. die er aan ge steld worden. Dan geldt het ook; pro- beeren van oud nieuw te maken. Schotel van zoutevisch Benoodigdheden: Een hoeveelheid zou tevisch, waarbij anderhalf ons per per soon is gerekend. Voor vier personen dus ongeveer 6 ons; drie dL lichte bouil lon of vischwater of water met zout of half melk. half water; een eetlepel bloem en een eetlepel boter of een eet lepel maizena en zoo weinig boter als men gebruiken wil; een halve eetlepel mosterd. Aardappelpuree. Bereiding: Kook de zoutevisch. die gedurende vierentwintig uren geweekt moet zijn. waarbij het water telkens ververscht wordt in kokend water gaar. Blijkt de visch nog te zout, dan kan het kookwater ook nog eens ververscht wor den. Breng de bouillon of het vischwatei! of wat er gebruikt wordt aan de kook, bindt het met de maizena en roer er de boter, door, die men gebruiken wil. Ge bruikt men boter en bloem, roer ze datt op een zacht vuur. dooreen en giet er het nat met kleine scheutjes tegelijk bij en laat de saus roerende even doorko' ken. Als ze gereed is, wordt de mosterd er door geroerd. Leg nu in een vuurvasten schotel.eed laag gaar gekookte zoutevisch, bedek deze met de helft van de mosterdsaus, weer een laag zoutevisch, de rest van de mosterdsaus en hierop een dikke laagf aardappelpuree. Leg hier en daar èert klontje boter en laat den schotel in den oven zoo lang stoven tot er een mooi bruin korstje op is en de inhoud door en door heet is geworden. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 's-GRAVENHAGE, 14 November. Ter terechtzitting van het Kantonge recht te Bergen op Zoom werden de zer dagen vier overtredingen berecht van de verordening betreffende den identificatieplicht, waarbij door den kantonrechter straffen werden opge legd van twee, drie en vijf gulden en eenmaal schuldigverklaring zonder toepassing van straf werd uitgespro ken. Ter terechtzitting van het kantonge recht te Haarlem van 9 en 11 Novem ber zijn strafzaken behandeld wegen3 overtreding van verkeersbeperkingen zich tusechen 12 en 4 uur op straat be vinden). De opgelegde boeten varieer-, den van 1 subs. 1 dag hechtenis tot 5 subs. 5 dagen hechtenis, terwijl een persoon werd veroordeeld tot 2 subs. 1 week tuchtschool. Voorts werden op genoemde data, strafzaken behandeld wegens overtre ding van de verordening betreffende den identificatieplicht. De boeten vari eerden van 0.50 subs. 1 dag hechtenis tot 10 subs. 5 dagen hechtenis, terwijl één persoon werd veroordeeld tot 2 sübs. 1 week tuchtschool. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. Koersen voor stortingen op 14 November 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,4514 INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bureao voor de Statistiek). 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. Het index- van koersen van aandeelen is heden:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6