Japanners ontruimen Zuidwest Kwantoeng Luchtaanvallen zonder tusschenpoozen Geen Chamberlain-legende, aldus Karl Megerle Nog steeds aardschokken in Boekarest Geen enkel ALLE BAKKERS IN 'T GEVANG.... verlies Nog meer Amerikanen verlaten China DE TOESTAND IN LONDEN 15 uur in een schuilkelder Het vertrek van Molotof Duitsch oordeel over Britschen staatsman Het Duitsche weermachts- bericht Oproep tot soldaten van de Gaulle Fransch goud gestolen ANTONESCU BIJ MUSSOLINI Vele gebouwen onbruikbaar Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 Na binnenrukken der Japanners in Fransch-Indo China hadden de steunpunten er geen strategische waarde meer BELGRADO. 14 Nov. (D.N.B In de Midden-Kroatische stad Petrin- ja zijn alle bakkers wezens prijsoo- drijving en zewichtsverminderinz van het brood gearresteerd wezens prijs opdrijving en tot 10 dagen gevange nisstraf veroordeeldZij moeten om beurten hun straf uitzitten, aangezien de plaatselijke gevangenis te klein is en bovendien omdat de bevolking an ders zonder brood zou zitten. TOKIO, 14 Nov. (Domei). Het Japansche leger heeft de eva cuatie van het Zuidwesten der provincie Kwantoeng en het deel der provincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Pak- hoi aan de golf van Tonking op 15 November 1939. voltooid, zoo deelt het keizerlijke hoofd kwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japan sche troepen Yamtsjau. tiet Zuidwesten van de provincie Kwantoeng. „zonder eenisr verlies", aldus deelde de legeraf- deelfng van het Keizerlijk hoofdkwar tier vanmiddag om 5 uur mede. Het communiqué herinnert er aan. dat de Japansche troepen op 28 October begon nen terug te trekken uit Nanning. de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi in het achterland van Yam tsjau. Hieraan voegt hef communiqué toe: ..Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt". Het communiqué luidt: ..Een deel van onze troepen is. na hun bezetting van Yamtsjau en de omgeving van Nanning half November van het vorige jaar. be zig geweest met het afsnijden van het verkeer uit Fransch. Indo-China naar Tsfaengking. Aangezien hun missie een einde genomen heeft door het binnen rukken van onze trbenen in Fransoh Indo-China. ziin zif on 28 October begon nen uit Nannine terug te trekken Op 13 November behhen zii Yamtsiau ont ruimd. Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt. Onze strijdkrachten hebhert geen enkel ver lies geleden." De woordvoerder van het depar tement van oorlog heeft verklaard: de Cbineesche propaganda, die be weert. dat de Japansche evacuatie van Nanning en Yamtsiau het voor spel vorrpt. van de algeheele terug trekking der Japanners uit Zuid- China. is geen enkele aandadht waard. De Japansche troepen zijn volkomen bereid de operaties gaande te houden 'door den druk te versterken op het anti-Japansche regime in China, tenzij an totdat dit een drastische herziening van zijn politiek invoert of ineenstort Er op wüzende. dat de Japansche blok kade van Zuid-China voltooid is met het binnenrukken van gewapende strijdkrach ten in Fransch Indo-China. verklaarde de woordvoerder, dat Nanning. de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi. waaraan tot dusverre belang was gehecht als een sleutclpunt van de leveringsroutc voor het Tsloengkingregime: zijn strate gische waarde heeft verloren. Vandaar de ontruiming van Nanning door de Japan- neezen volgens de mededeeling van 28 October en van Yamtsiau op 13 Novem ber. De woordvoerder zeide: „De ontrui ming van dezen sector is vrijwillig ten uitvoer gelegd door de Japansche troe pen om strategische redenen en de troe pen. die uit dezen sector zijn terugge- •trokken, worden in een anderen sector gebruikt". Een zuiver vowinsel noemde de woordvoerder de Chineesche bewe ring, dat Chincesdhe legers Nanning hadden" veroverd na feilen strijd. Hij •wees er daarbij op. dat de Chineesche troepen er niet in geslaagd waren de Japansche evacuatie ernstige belemme- ringen in den weg te leggen, ondanks het feit dat Tsjang Kai Sjek persoon lijk het bevel op zich had genomen over die troepen te Liotsjau in de provincie Kwangsi. De Japansche troepen, die uit Nan ning zijn teruggetrokken, werden in Yamtsjau geconcentreerd alvorens dit te evacueeren, maar aldus de woord voerder de Chineesche legers slaag den er niet in zelfs deze Japansche con- centratiebeweging te belemmeren. Na 'het verlies van Itsjang. de belang rijke rivierhaven aan de Yangtse. die het sleutelpunt vormt on de leverantie- weg voor het Tsjoengkinkregime. zoo zeide de woordvoerder verder, ziet dit regime zijn leveringsweg via Fransch Indo-China afgesneden door de Japan sche luchtstrijdkrachten die de stalen bruggen bij de Mekong en Sal ween on middellijk na de heropening van den weg vernielden. De blokkade, zoo be sloot de woordvoerder, is op deze wijze door de Japan«che strijdkrachten nau wer aangehaald, zoodat zii een overtui gend effect moeten hebben op het Tsjoengkingregime. PEIPING, 14 Nov. (D.N.B.) Een tweede groep van honderd Amerikaan- sche burgers is vandaag van Peiping naar Tientsin vertrokken, om zich met 150 andere geëvacueerde Amerikanen aan boord van het Amerikaansche s.s. Mariposa te hegéven. Dit schip, dat reeds honderd Amerikanen uit Sjanghai aan boord hepft, zal van Tsjfngwangtau .via Japan naar de Vereenigde 'Staten varen. Foto archief A.D.) BERLIJN. 14 Nov. (D.N.B.) Het eene escadrille lichte bommenwerpers na de andere is vanmiddag ondanks het stormachtige weer met bestemming Zui'd-Engeïand gestart. Ook de bouw en de indeelïng van het weermachtbericht van heden bevestigen de vervulling- van de beide destijds genoemde voornaamste opdrachten voor den strijd, n.l. verwoes ting «van voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland en het tot zinken brengen van vijandelijke scheepsruim- te. Deze beidé opgaven dienen hetzelf de doel, te weten het stelselmatig murw maken van de defensieve kracht, die den tegenstander nog rest. De Londensche correspondent van het Spaansche blad A.B.C. meldt, dat de bombardementen overdag en des nachts in stijgende heftigheid gaan. De onge makken, schade en gevaren nemen steeds toe. De correspondent schildert de indruk ken die hij tijdens een bombardement in een tot dusver nog onoeschadigd hotel heeft opgedaan. Ik kon, zoo schrijft hij. het hotel slechts hereiken door, evenals bij een stortregen, afwis selend een eindje te loopen en tegen de scherven dekking te zoeken in een por tiek. Tevoren had ik in een restaurant gegeten, dat wonder boven wonder nog overeind staat, hoewel het aan alle kan ten door puinhoopen omgeven is. Bij wijze van tijdverdrijf had ik de bomont ploffingen geteld. Ik telde er m^r dan veertig, waarvan verscheidene hel mas sieve hotelgebouw tot op zijn grondves ten deden trillen. Tn de hal zaten ver schrikte lieden, die bij eiken nieuwen inslag de arm voor het gezicht hielden als om een slag af te weren. Het leven in Londen is zoo onbehaaglijk gewor den, dat allen^die het maar even kun nen. naar het'platteland verhuizen. De meeste buitenlandsche diplomaten krijgen van hun regeeringen voor het werk in de Britsche hoofdstad speciale schadevergoedingen en andere beloonin- gen. De rechtbanken moeten steeds meer moeders vonnissen, die haar kin deren in den steek gelaten hebben en naar de openbare schuilplaatsen ge vlucht zijn. De gevallen, waarin de vrouwen tegen de meest primitieve moederinstincfen in overtreding zijn. zijn veelvuldiger dan men zich kan voorstellen. Bijzonder onaangenaam waren de laatste nachten, die het langdurigste luchtalarm sedert het begin van het Duifsche offensief in de lucht gebracht hebben. Nu de nachten langer worden, moet men op een verblijf van 15 uur en langer in de schuilkelders reke nen. De winter, zoo schrijft de Eve ning Standard, is de grootste vijand, dien de reeeering moet be strijden. Vaak komt het voor. dat de ochtendtreinen als gevolg van de vernielingen op de spoorlijnen, uren lang moeten stilstaan. De Duifsche luchtmacht heeft giste ren. zoo merkt het D.N.B. op. verschei dene convooien aangevallen, o.a. aan de Srljotsche Oostkust. Een schip van 8000 ton werd tot zinken gebracht. F.en an der van 5000 ton werd midscheeps ge troffen bleef onder sterke rookontwik keling liggen. Een derde schip van 6000 ton werd eveneens zwaar getroffen. Bovendien heeft een Duifsche duikboot vijf Britsche koopvaardijschepen van in totaal 30.000 ton tot zinken gebracht. Hef opperbevel van de weermacht plaatst zoo wordt in het fronfberiehf van het D.N.B. gezegd het tot zinken brengen van vijf gewapende koopvaar ders aan de spits van de berichten van heden over behaalde successen. Uit den mond van den leider der Britsche regee ring, Churchill, heeft men vernomen, dat de scheepsverliezen. die de laatste weken sterk toegenomen zijn, den En- gelschen groote zorgen bereiden en de op zichzelf reeds uiterst moeilijke posi tie vdn Groot-Brittannië ontzaglijk ver- .zwaren. De afhankelijkheid van het eiland van overzeeschen aanvoer is na het ver lies van alle posities op het vasteland steeds qn.misk.enbaard.cr geworden, zoo wel. wat de voortzetting der bewapening als ook wat de ravitaillëering van de industrie betreft. Engelsche marinekrin- geri hebben beweerd, dat het bezit van de KanaaN en Atlantische kust mei haar talrijke steunpunten belemmerend moest werken op de paraatheid van de Duitsche marine. De Duitsche 'duikbooten hebben intus- schen echter metterdaad het tegenbewijs op deze onzinnige redeneering geleverd en bewezen, dat, de nieuwe uitloop havens dë tegeriblokkade aanzienlijk vergemakkelijken en mede de oorzaak zijn van de snelle stijging van de tot zinken gebrachte scheepsruimte. Met de gisteren door Duitsche ge vechtsvliegtuigen vernietigde vijande lijke scheepsruimte van 20.000 brt. stijgt het heden gemelde Britsche totaalver- lies met. 48.840 brt.. een cijfer, dat zich er wel toe leent de Engelsche leiding van den oorlog ter zee een nieuwen schrik op het lijf te jagen en de oude zorgen te vergrooten. BERLIJN. 14 Nov. (D.N.B.). Na twee drukke dagen is Donderdagmorgen, zoo als reeds kort gemeld, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken. Molotof, uit de rijkshoofdstad vertrokken. Tegen 11 uur haalde de rijksminister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, president Molotof van het gastenhuis der rijksre- geering. kasteel Bellevue. af, om hem te vergezellen naar het station Anha.lt. Voor het station stond een eerecompag nie der weermacht opgesteld. Zij bewees den Sovjet-Russischon regeeringsleider de militaire eerbewijzen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen schreed met- den rijksminister van bui tenlandsche zaken langs het front van dé eërecompanie. Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron. Naast vooraanstaande mannen van staat, partij en weermacht bevonden zich hier ook de leden van de Sovjet- Russische ambassade in Berlijn en de zaakgelastigde der Ifaliaansche ambas sade- President Molotof gaf den leden van dp Soviet-Russlsche ambhssade de hand. Vervoleens bleef hij eenige minu ten lang in dr-uk gesprek met de voor aanstaande mannen van den nationaal- socialistischen staat die te zijner he- groefig aanwezig waren. Van ieder af zonderlijk nam hii met hartelijke woor den afscheid. Precies 11 uur stapte Mo Iotof in den trein, vergezeld van den ambassadeur der Sovjet-Unie in Ber lijn. Schkwarzew Door het onen raam van zijn coupé wisselde president Molo tof woorden van afscheid met minister Von Ribbentrop. Toen de trein ziöb in beweging zette, hieven de achtergeble venen de hand ten groet omhoog. Twee dagen vol belangrijke besprekingen wa ren daarmede geëindigd: DE ASCH VAN CHAWBERT-AIN DE WESTMINSTER ABDY LONDEN.'14 Nov. (D.NiB.UDe asch van oud-minister-president Chamber lain is vandaag bijgezet in de Westmin ster Abdy. BERLIJN. 14 Nov. (A.N.P.). - In de Berliner Boersenzeitung schrijft Karl Megerle onder het opschrift „Geen Chamberlain-legende": Terwijl het beeld van Neville Cham berlain in het oordeel der Engelschen reeds bij zijn baar schommelt tusschen waardeering en kritiek, neemt een deel van de Fransche pers, onder- meer de Temps, deel aan de voortzetting en ver steviging der legendevorming, die in München is begonnen en die Chamber lain in de geschiedenis zou willen doen ingaan als de moedige, eerlijke soldaat van den vrede. Dat de Fransche pers van het onbe zette Fransche gebied op deze wijze reageert, bewijst, dat zekere Fransche kringen zich nog steeds niet "bewust zijn geworden van de oorzaken der Fran sche ineenstorting. De Franschman. die Chamberlain verdedigt als soldaat van den vrede, legt tegelijkertijd op Frank rijk zelf een nog eroofer deel van de verantwoordelijkheid, want/ voor de houding van Chamberlain in München en na München bestaan slechts twee mogeliikheden. De eerste is, dat hij arriveerde en ver trok uit München met het eerlijke be sluit om, in overeenstemming met ••ankrijk. de betrekkingen der Weste lijke mogendheden oprecht te plaatsen op een nieuwe -basis, de levensnood zakelijkheden van Duitschland te er kennen, den weg open te stellen voor een evolutionaire ontwikkeling en toe te stemmen in die klare afbakening der belangengebieden, welke door den Fuehrer werd nagestreefd en die voor alle Europeesche .groote mogendheden een vreedzame oplossing mogelijk maak te van haar groote problemen. Was dit zijn overtuiging, dan had hij, in Engeland teruggekeerd zijnde, reke ning moeten houden met den onmiddel- üken en toenemenden tegenstand van de oorlogspartij en met een ernstige hinnenlandsche crisis. Hij had echter zooveel burgerlijken moed aan den das moeten leggen, dat hij ofwel zijn over tuiging liet varen dan wel aftrad. Hij heeft het een noch het ander ge daan. Hij heeft zich onderworpen aan de oorlogspartij, en hij heeft zich haar buitenlandsche politiek laten opdringen. De soldaat van den vrede van Mündhen zou op die wijze dus in Londen uit zwakheid zijn geworden tot oorlogsmis dadiger jegens zijn eigen volk en jegens Europa. Een staatsman, die uit zwak heid én onbekwaamheid faalt, wordt echter door de geschiedenis evenmin vrijgesproken als hij. die uit kwaden wil het ongeluk der volkeren opwekt. De andere mogelijkheid was. dat Chamberlain naar München kwam met de volledige bedoeling, alleen maar tijd te winnen, om ongestoord den oorlog tegen Duitschland, waartoe reeds beslo ten was. te kunnen voorbereiden. Dez* tweede mogelijkheid is intusschen door de gebeurtenissen, doo-r historische do cumenten en door de getuigenis van toonaangevende Engelsche en Ameri kaansche persoonlijkheden tot zekerheid geworden. Chamberlain is dus niet we gens nalatigheid en zwakheid, maar wegens misdadig nlannenmaken en uit voering van den aanslag op den vrede de man. die belast moet worden met de volledige verantwoordelijkheid, welke op een Engelschen minister-presiden' rpoet rusten. Maar zelfs wanneer men afziet van München, is er een datum ,en een han deling van Chamberlain, die een ver nietigend oordeel van vriend en vijand over hem in de geschiedenis zal doen schrijven. Dat is het verstrekken van de blanco volmacht aan Polen in het voorjaar van 1939. De Engelsche ge schiedenis en waarschijnlijk de ge schiedenis van geen enkel ander volk, dat zichzelf respecteert, kent een zoo danig optreden. •Met die volmacht gaf Chamberlain de beslissing over oorloe en vrede voor het Britsche riik en met de daaruit voortvloeiende gevolgen ook voor Frank rijk en geheel Europa, uit handen en liet haar in een handjevol onbekende hui- tenlandsch-politieke oplichters in War schau welke in een zoodanige onbere kenbaarheid en lichtvaardigheid alleen maar in Polen gedijen Te beslissen over norloe en vrede is het hoogste recht van een natie en vormt, de zwaarste verant woordelijkheid voor haar leiding. Ande re volkeren en andere tijden zouden den staatsman, die dit recht prijsgaf, het hoofd voor de voeten gelegd hebben. Wanneer Chamberlain desondanks zoo durfde handelen, deed hij dit met volledig opzet en in het bewustzijn er van. dat daarmede het. oorlogsmecha nisme op gang zou worden gebracht en moest worden gebracht, waarmede de hom van een aanslagpleger door het ingebouwde uurwerk tot ontploffing ko men. Van deze verantwoordelijkheid zal hij nooit kunnen worden vrijgesproken, ook niet door het feit. dat de oorlogs partij van het Engelsche en het Fran sche volk zich achter hem plaatste. Op deze feiten zal iedere Chamber lainlegende breken. En zii. die de legen de ook thans nog trachten te verbrei den. maken zich mede schuldig aan datgene, wat Chamberlain, hetzij uit zwakte, nalatighied, misdadigen opzet of onbekwaamheid over zijn volk, over geheel Europa heeft gebracht. BERLIJN, 14 Nov. (D.N.B Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Een onderzeeboot heeft vijf bewapen de vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 28.840 b.r.t, tot zinken gebracht. Ondanks het zeer ongunstige weer heeft het lucKtwapen ook in den nacht van 12 op 13 November zijn vergeldings- aanvallen met sterke krachten voortge zet. Talrijke branden en ontploffingen ontstonden, vooral in de verkeerswer- ken in het Noordwesten van Londen, in de. West-India-Docks, in een groote gasfabriek en andere voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen der stad. Ook Liverpool en Coventry waren het doel •an succesvolle bomaanvallen. Gisteren deden gevechtsvliegtuigen aanvallen op Londen en op andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland én bestook ten vooral vliegvelden, spoorwegtrajec ten en een wapenfabriek bij Birming ham met bommen. In het zeegebied van Kinnaird-Heed werden twee aanvallen ondernomen op een convooi dat door een kruiser en an dere oorlogsvaartuigen krachtig werd beschermd. Bij den eersten aanval werd een koopvaardijschip van 6.000 b.r.t. (ot zinken gebracht, een ander schip werd zwaar beschadigd. Bij een tweeden aan val kreeg een blijkbaar met ontplofbare stoffen of munitie geladen vrachtschip van 8.000 h.r.t. een voltreffer, welke het schip tot ontploffing bracht en volko men vernietigde. Op 360 kilometer ten westen van Terland bracht een Duitsche bommenwerper een Britsc.h vrachtschip van 6.000 h.r.t. tot zinken. De nachtelijke vluchten van Britsche vliegtuigen naar gebied van het Duit sche Rijk waren zonder noemenswaar dig gevolg. Slechts hij pon pletterij be schadigde in de omgeving ingeslagen hom verscheidene gebouwen door scher ven. Een poging om de rijkshoofdstad aan te vallen mislukte. Hevig luchtdoel geschut dwong de enkele vliegtuigpn die tof aan de grens der versperring van Berlijn doordrongen, om terug te kepren. nadat zii in de randgebieden van de stad hun bommen eerder dan het voornemen was hadden uitgewor- nen. Hier en in eenige andere plaatsen nntsfondpn verscheidene dakbranden, welke echter door bet kraebfigp ontre ten van den veiligheids- en hulpdienst en van den ptgen veiligheidsdienst bin nen zepr korten tiid pehlusrtit konden worden. In den nacht van 12 op 13 No vember werd een Britsch bombarde mentsvliegtuig door het luchtdoelge schut neerephaald. Tn de luchtgevech ten van gisteren verloor de vijand nog •wee vliegtuigen. Drie Duitsche toestel- 'en worden vermist. SOUKOEP OVERLEDEN PRAAG. 14 Nov. (Transcontinen! Press). Dr. Soukoep. die gedurende een groot aantal jaren voorzitter is ge weest van den Tsiechoslowaakschen senaat, is in Praag overleden. GENEVE. 14 Nov. (D.N.B.). De Fran sche regeering heeft een oproep gericht tot de soldaten, die zich in goed ver trouwen bij de beweging van de Gaulle hebben, aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jonge lieden, zoo verluidt de oproep, 'hehben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij niet geweld of list betrok ken zijn. Angstig vraeen zii ziqh thans af. hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrij den. Een propaganda, die. er naar streéft hen te compromitteeren. om hen tegen fe houden, verzekert hun. dat zii van hun terugkeer in Frankrijk aan een collectieve straf en militaire degradatie blootgesteld rijn. Daar deze jonge solda ten begrepen hebben, dat de geheele na tie een ondeelbaar blok om den roem- vollen leider maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun de zelfde nlaats als vroeger in te ruimen. De re geering moet er echter opmerkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaar dige leiders der opstandige beweging, die "hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hehben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer op richt. TANGER. 14 Nov. (D.N.B.) De po litie van Cas.ablanca (Fransch Marok ko) heeft een grooten gouddiefstal op gehelderd, gepleegd ten nadeele van don Franschen staat of wel van de Banuue de France. Bij den opmarsch van de Duitsche troepen uit Parijs werden de laatste goudvoorraden van de Banque de France naar Brest overgebracht om verscheept te worden naar i,een Fransche kolonie op grooten afstand van het strijdtooneel. Te Brest werd dit goud aan boord van de Ville d'Alger gebracht, die onder een hagpl van Duitsche Stuka bommen uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van verwittigd, dat de reis naar Casahlanca en Dakar ging. Na aankomst te Casahlanca werd bij controle der lading geconstateerd, dat een huidel met 10.000 gemunte goud stukken van tien en twintig goudfrank ter waarde van millioenen ontbrak. De nolifie werd hiervan in kennis gesteld. De verdenking viel op drie matrozen van het schip, die plotseling op grooten voet leefden en overal vertélden, dat zij in de loterij gewonnen hadden. Na hun arrestatie hekenden zij. dat zij onder weg door een indiscretie bekend geraakt waren met den aard dor lading en be sloten hadden een buidel te ontvreem den. die zij in de kiel van het schip verstnriten. Een zak haver hadden zii er voor in de plaats gelegd. Andere matro zen hadden hen evenwel verrast en een deel van den buit als zwijggeld ge- eischt. Te Casahlanca waren allen toen van boord gegaan om de goudstukken te wisselen. De politie heeft nog zes ma trozen gearresteerd, die medeplichtig waren. Zijn bezoek heeft een meer dan formeele beteekenis, zoo verklaart men in Rome ROME. 14Nov. (Stefani). De Koning-Keizer heeft hedenmiddag in het Quirinaal het Roemeensche staats hoofd generaal Antonescu en den Roe- meenschen minister van buitenlandsche zaken Sturdza ontvangen, die hem. na een onderhoud, de personen uit hun ge volg voorstelden en vervolgens met den Koning het noenmaal gebruikten. Ook de Duce heeft vanmiddag gene raal Antonescu ontvangen, in tegen woordigheid van den Roerneenschen mi nister van buitenlandsche zaken, Sturd za, en diens Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano. In Italiaansche politieke kringen ver klaart men, dat dit bezoek niet alleen van formeele beteekenis is. Na.de door df spilmogendheden ge'geven garantie voor de territoriale onaantastbaarheid van Roemenië en na het-herstel van normale betrekkingen met, Sovjet-Rus land kan het nieuwe Roemenië be schouwd worden als definitief Je hehoo- ren bij de mogendheden, rtie fiaar poli tiek ontwikkelen in overeenstemming met de beginselen der spilpolitiek. Het bezoek van den Roerneenschen regee- ringschef heeft reeds daarom een posi tieven inhoud van aanzienlijke beteeke nis. Alle problemen, die Roemenië en Ttalië. en de samenwerking van Roe menië met de spilmogendheden in het Donaubekken betreffen, zullen bij de be sprekingen in Rome aandachtig worden hestudeerd. met inbegrip van de econo mische problemen. ENGELAND BREIDT BLOKKADE UIT NEW YORK, 14 Nov. (D.N.B.). - Naai de New York Journal American uit Londen meldt, heeft de Britsche minis ter voor de blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uitgebreid tot Asyrië. Fransch West. Afri ka. Liberie. Portugeesch-Guinea. Mada gaskar en het eiland Reunion. VRACHTSCHIP IN NOOD NEW YORK. 14 Nov. (D.N.B.) Mackay Radio heeft een tweede S.O.S.- séin opgevangen van het Britsche vrachtschip Empire Wind. volgens het welk het schip na een aanval van een Duitsch vliegtuig in zinkenden toestand verkeert. Aangezien het schip niet voor komt in Lloyds register neemt men aan, dat het een opgekocht neutraal schip is. BOEKAREST. 14 Nov. (D.N.B De Roemeensche hoofdstad heeft nog steeds te lijden onder zwakke aardschokken. Dinsdag zijn drie be vingen geregistreerd. Woensdag avond om 18 uur 57 minuten werd opnieuw een aardbeving van sterk te 3 gevoeld. Een huis dat hij de groote aardbeving reeds zwaar be schadigd was. stortte toen in. Het nnroepen van dë recrutenlichtina 1919. die on 20 November had moeten opkomen, is zonder opgave van een nieuwen datum uitgesteld, aangezien naar de generale staf mededeelt, de meeste kazernes onder de aardheviné "oteden hebben en hersteld moeten wor den. De minister van justitie werkt thans een wet uit. welke voor debiteuren, dip schade hebben opgeloopen door de aard beving, een uitstel van betaling voor den tijd van 10 jaar bepaalt en voorts het credietinstituut. verplicht om hun, die schade hebben gekregen door, de aardbeving, credieten te verleenen voor den wederopbouw. Bij de puinen van den wolkenkrabber is. Boekarest wordt het opruimingswerk onafgebroken voortgezet. De werkzaam heden worden eohter ernstig belemmerd door den brand, die onder den nuinhoop woedt. Tot dusverre ziin 28 lijken uit het puin geborgen. Het bureau van den burgemeester \'an Boekarest heeft opdracht gekregen 3200 huizen te onderzoeken, die door de aardbeving nog al zwaar geleden heb-, hen. Tot dusverre is bevolen, dat 36 hui zen. waaronder zich eenige groote ge houwen bevinden, geheel moeten wor den afgebroken, terwijl nog 31 huizen ^edeelfeliik afgebroken moeten worden. Onder de huizon, die moeten worden ge sloopt. bevindt zich nok het Nationale. Theater en de Staateopera. Het groote concert- en tentoonstellingsgebouw .Athenaeum" heeft eveneens zwaar -ge leden. Het groote orgel in de- concertzaal is ingestort.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2