BONNEN DIE NU GELDIG ZIJN Hoe het detachement voor opsporing van delfstoffen werkt De onderwereld van de diepzee Ir. DE VRIES VERTELT Mishandeling tijdens de oorlogsdagen Brand in een garage Opening spoorlijn Nijmegen- Arnhem SCHADECOMMISSIE ROTTERDAM 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 Herinneringen aan de onderzoekingen van den Amerikaanschen hoog leeraar William Beebe p ROFESSOR Picard, de bekende Belgische hoogleeraar, die de aandacht van de geheéle wereld op zich vestigde door zijn koene en gedurfde tochten naar de stratosfeer heeft thans, naar luid van verschillende persberichten, het plan opgevat af te dalen naar de diepten der zee onder meer om ook daar de cosmische straling te onderzoeken. Een dergelijk bericht in de krant, och men is geneigd het zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen. Als die professor daar zin in heeft, moet hij dat weten, en mogelijkerwijs heeft de wetenschap er nog profijten van. Zoo redeneert men dan, en men staat er meestal niet verder bij stil. Hoogstens stelt men zich nog de vraag, hoe hij in de diepten der zee zal afdalen. Welnu, de beantwoording van die vraag; met andere woorden: de oplossing van dat probleem, is lang niet gemakkelijk. Het is de Amèrikaansche geleerde William Beebe geweest, die als eerste vrij diep onder de zeeoppervlakte is afgedaald, om de diepzee haar geheimen te ontfutselen. Aanvankelijk heeft hij het geprobeerd mét een duikerhelm alleen, daarna met duikerpakken, maar aanstonds kwam hij voor het groote bezwaar te staan, dal zelfs de modernste duikerpakken niet veel dieper dan ongeveer 100 Meter kunnen worden gebruikt. Want men heeft rekening te houden met den druk van het water, die per tien meter met ongeveer een atmosfeer oploopt. En de limiet van den druk, welke een menschetijk wezen kan doorstaan ligt slechts wei nig boven honderd meter waterdruk. IN EEN KOGEL NAAR DE DIEPTE Het vreemde licht ZOO is men ertoe gekomen geheel metalen duikerpakken te constru- •eren, welke dezen geweldigen druk zouden kunnen weerstaan, en waar mee men dus op nog grootere diepten zou kunnen afdalen. Dat was ook practisch wel mogelijk, maar op groo tere diepten bleek de duiker in dat pak volkomen hulpeloos te zijn. Ook zulk een duikerpak was dus voor Beebe onbruikbaar, wijl hij zich ten doel stelde zijn onderzoekingen juist uit te voeren op grootere diepten, teneinde de geheimzinnige bewoners van de diepzee in hun eigen omgeving te observeeren. bewoners overigens, die nog nooit door een men schetijk oog waren aanschouwd, om dat zij, zoo zij al eens met een net naar boven waren gebracht, toch reeds uit elkaar waren gespat of onherkenbaar geworden; de lichaamsbouw van deze dieren toch is geheel en al ingericht op den ontzaglijken waterdruk, dien zij moeten verduren, zoodat zij, als zij in een omgeving komen, waar de druk minder is, onherroepelijk „ontploffen". Beebe moest.dus op andere middelen zinnen, in principe op een constructie, welke bestand zou zijn tegen een druk van bijvoorbeeld 80 K.G. per vierkante centimeter, welke heerscht op een diep te .van ongeveer 800 meter. Het kon wel niet anders, of het moest een bolvor mige constructie worden, waarmee Bee be zou kunnen afdalen, aangezien al leen op de oppervlakte van een bol de druk oicral gelijkmatig wordt verdeeld. Een kogel ALDUS is Beebe gekomen tot het ver vaardigen van zijn bathysphere, zooals hij den kogel noemde, een stalen bol met een diameter van 1.45 M. De wand was overal 3.16 c.M. dik. en het geheel woog 2500 K.G. Er werden drie vensters van gegoten kwarts ingebouwd, waardoor het diepzee-leven zou kunnen worden geobserveerd, waarvan er enkele verongelukten, toen zij op een druk van 100 K.G. per vlerkante centimeter wer- duikers korden dan nog waarschu- wingsteekens met lichtignalen geven. De eerste afdaling A7KDAT alle voorbereidingen geëindigd waren, had in den zomer van 1931 de eerste afdaling plaats, nog met een leegen bolom alles nog eens te controleeren. De kogel werd ruim 600 meter neergelaten, wat gemiddeld twee minuten per honderd meter in beslag nam. Hü kwam volko men intact weer boven, zoodat besloten .werd, dat den volgenden keer de beman ning aan boord zou gaan. Dat waren Bee be zelf. en zijn medewerker Otis Barton. Hun eer3te ervaring was, dat ze zich een beetje in de kleine ruimte „in el kaar moesten passen''. Daarna ging de bathysphere overboord, en begon het groote avontuur. Beebe vertelt er zelf van in zijn boek hoe hij en zijn met gezel toch aanvankelijk wel eenige be nauwde oogenblikken beleefden. Zeker de bol was reeds zonder eenige stag natie op en neer geweest, er was proef ondervindelijk gebleken, dat hij niet noemenswaard lekte, dat de zuurstof voorziening in orde was, dat de kwarts- vensters het ook uithielden, maar toch, je kon nooit weten. En daarnaast was er de geweldige belevenis van een historisch oogenblik in de biologische wetenschap: het op haar eigen terrein verkennen van de diepzee-fauna, een volkomen onontgon nen en vrijwel onbekend terein, dat al lerlei verrassingen kon opleveren. Het vreemde licht T ANGZAAM zakte de bol in het zee- ■L* water, tien meter, vijftig meter, honderd meter, en verder. Hier was nog nooit een menschelijk wezen ge weest. In zijn boek zegt Beebe er het volgende over: „Wij waren de eerste levende men- schen, die op deze diepte het vreemde licht aanschouwden. En dit licht u-os vreemder dan men zich ooit kan voorstel len. Het was van een niet nader te defi- niecren doorschijnend blauw, dat met niets wat ik ooit op aarde gezien ,heb. te vergelijken is. En het prikkelde onze oog- zenuwen op een verbijsterende manier. We dachten en zeiden dat het helder licht was maar ieder keer als ik een boek open sloeg om na te gaan. welke kleur het eigen lijk was, kwam ik tot de ontdekking dat Het neerlaten van de bathysphere van het schip af in het water van den At- lantischen Oceaan. (Overgenomen uit „800 M. onder den zeespiegel" van William Beebe) den beproefd, maar eindelijk was het geheele gevaarte klaar. Tegenover de vensters was de „ingang" van den bol, een rond deksel, dat niet minder dan 400 pond woog, en met een takel op zijn plaats moest worden gebracht, waarna het met tien schroefbouten werd vast gezet. Nadat gebleken was. uit verschillen de proefnemingen, dat de bol het on der water hield, niet lekte, en ook niet in elkaar werd gedrukt, moest hij be woonbaar worden gemaakt. In de eer ste plaats nioest er in den bol elec- trisch licht en telefoon zijn, waarvan de kabels werden gevoerd door de staaldraden, waaraan de bol hing. Het probleem van de zuurstofvoorziening werd opgelost door de benoodigde hoe veelheid in den bol zelf te producee- ren. Er kwamen cilinders met automa tische kleppen, vastgemaakt aan den binnenwand, en er kwamen bovendien •rhalen met chemicaliën, die de uitge ademde zuurstof en het vocht zouden moeten binden. En voorts werden er natuurlijk nog verschillende veilig heidsmaatregelen getroffen, voor het geval de telefonische verbinding met de boot, van waar de bathysphere was neergelaten, zou worden verbroken; de ik het verschil niet kon zien tusschen een onbedrukte pagina en een gekleurde plaat." DE wetenschappelijke verklaring voor dit verschijnsel is dat bij afdaling in het water achtereenvolgens het rood, oranje, geel, groen en blauw uit het spectrum verdwijnen, zoodat er ten slotte nog een heeie flauwe glimp violet overblijft, en als die ook nog verdwijnt, resteert'er alleen nog een koud witach tig grijs licht. Deze eerste afdaling leverde in weten schappelijk opzicht nog niet heel veel bizonders op, aangezien de waarnemers nog weinig diepzeevisschen hadden ge zien. Maar in ieder geval wisten zij nu, dat hun kogel het hield, het ook houden zou op nog grootere diepten, en dat zij de volgende dagen veilig en wel op nieuw zouden afdalen, om de wonder lijke wereld, honderden meters onder de oceaan-oppervlakte haar geheimen te ontfutselen. Wel. zegt Beebe nog, ston den wij nog even stii bij het gevaar, dat er toch eens een lek in den wand zou komen, want dat zou onherroepelijk onze dood beteekenen: de waterdrup pels, die door dat gat, hoe kleine ook, naar binnen zouden dringen, zouden, als geweerkogels met ontzettende snel- BROOD EN BLOEM Van 11 t.e.m. 17 Nov. zijn de met 14 genummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. De bonnen, welke 17 Nov. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t. e. m. 24 Nov., echter niet in hötels of restau rants. Bons 1 van de nieuwe bloemkaart: 60 a 65 gi*ara roggebrood of 50 gram an der brood of Vi rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 4 Nov. tot en met 1 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 17 (boterkaart) 2% ons boter of een half pond margarine. Bon 17 (vetkaart) 2V* ons margarine of 2% ons boter. Beide geldig tot en met 22 Nov. Niet gebruikte bons tot en met 29 Nov. Bon 25: een ons kaas. Geldig tot en met 17 Nov. Niet gebruikte bons tot en met 24 Nov., echter niet in hotels. Tevens bljjft de vorige bon (no. 52) geldig tot en met 17 Nov„ maar niet in hötels. Bon 38: Een ei. Geldig van 11 t. e. m. 17 Nov. Niet gebruikte bons t. e. m. 24 Nov. Tevens blijft de vorige bon (65) geldig tot en met 17 Nov., maar niet in hotels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 42: een kilo suiker tot en met 22 November. Bon 81: pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 82: t/j pond rijst of rystemeel of grutte- meel tot en met 29 Nov. Bon 83. Vi pond haver- mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec. Bon 88: Uitsluitend pond gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 Dec. Bon 93: 1 ons maizena of gTiesmeel of sago, of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa ghetti tot en met 27 Dec. VLEESCH Bons 08 van de vleesch- kaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 0.8 (worst, vleesch- waren) van de vleesch- Aaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoor ten, of 100 gram gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Gel dig van 10 Nov. t. e. m. 17 November. Bons, die op 17 Nov. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 24Ttfov., echter niet in hotels of restaurants. PETROLEUM Petroleumzegel. Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Periode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L. petroleum. ZEEP Bon 29: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) öf 120 gram huis houdzeep öf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmidde- len, öf 200 gram vloeibare zeep, tot en met 6 Dec. No. 116 van de bonnen .welke tegelijk met de tex- tielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercréme of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kin deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 6 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 8: •denbrood. Groep 4: denbrood. Groep 5: denbrood. Groep 6: denbrood. 10 kg. hon- 8 kg. hon- kg. hon- Op bon no. 6 van de voe derkaart voor katten wordt 1V» kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t. e. m. 30 Nov. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn gel dig: Bon 04, 05, 06, 07. van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 08 t. e m. 11 van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid turf per bon; óf later in bet stooksei- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Bon 07 t. e. m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Oude bons blijven geldig t. e. m. 14 Nov. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eierbriketten; 2)4 hl. kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 110 kg. bruinkolenbriket ten; 450 stuks (200 kg.) bag- gerturf; 300 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg. fabrieksturf; 200 kg. overige soorten turf. De veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl. UITKNIPPEN EN- BEWAREN!! AMSTERDAM, 15 Nov. Zware stormvlagen en striemende regenbuien joegen over het herfstlandschap rondom Ootmarsum. waar wij. aldus de A.N.P.- verslaggever. op uitnoodiging van het detachement opsporing delfstoffen van den opbouw dienst de exploratie van fos- forietlagen in oogenschouw namen en nader kennis maakten met de opbouwers, die zich met hart en ziel onder leiding van den eersten luitenant, irTj. de Vries, aan dit werk geven. Trots regenbuien en stormvlagen werd er met opgewektheid gewerkt om in den oerouden bodem van bet Twentsche land de plaatsen te vinden, waar fosfaten, vormzanden en kleien, bruinkool enz. te vinden zijn. Het zijn behalve de lei ders geen geologen, die hier aan het werk zijn, het zijn vrijwilligers, die veel hebben verloren en de 'hoop koesteren hier een nieuw bestaan op te bouwen. Zij zijn zonder uitzondering harde wer kers. die zich gaarne richten naar de uitstekende leiding van ir. de Vries, die zijn mannen een warm hart toedraagt. Voor wij het land introkken gaf ir. de Vries een korte geologische uiteenzet ting. Een eerste overweging bij de ex ploratie was deze, dat ons land door den oorlogstoestand gebrek zal krijgen aan kunstmeststoffen, waarvan ons land veel gebruikt. Kali en stikstoffen zullen er wel zijn, maar anders staat 'het met fos- forzuur in den vorm van fosfaten, die vroeger uit Marokko, Tunis en de Ver- eenigde Staten werden aangevoerd. Die fosfaten werden met zwavelzuur omge zet in superfosfaat, een proces, dat met pyriet gebeurt. Zoowel pyriet als fosfaat worden niet meer aangevoerd. In Twente was reeds gedurende den vorigen wereldoorlog fosfaat ontgonnen in den vorm van fosforietknollen, die in de tertiaire lagen ongeveer acht a negen meter diep liggen. De taak van het detachement opspo ring delfstoffen, dat uit ruim honderd heid dwars door onze lichamen heen schieten, en ons 'doorzeven, nog voor wij den verdrinkingsdood zouden hebben gevonden. Maar de geheimzinnige diepte lokte, en 'dus gingen zij weer, een tweeden keer, en nog vele andere keeren, tot zij ein delijk een diepte van ruim 800 meter onder den zeespiegel hadden bereikt en ook volop gelegenheid hadden de daar levende visschen, die nog nimmer door het menschelijk oog waren aanschouwd te fotografeeren en allerlei buitengewoon interessante waarnemingen te doen. Maar daarover in een volgend artikel. AQUARIUS 3) 800 Meter onder den zeespiegel (Scheltens en Giltay). man bestaat, waarvan een sectie in Twente, een in Zuid-Limburg en binnen kort een derde op de Veluwe zal werken, is na te gaan, welke ontginbare hoeveel heden fosforiet in den bodem voorko men. Tevens wordt een onderzoek inge steld naar bleekaarde (voor het zuiveren van gebruikte olie), vormzanden (voor ijzer en 'kopergieterijen), glaszanden, moeraskolken en eventueel bruinkool. Het hoofddoel en daarop legde ir- de Vries den nadruk, is het vestigen van een continubedrijf, waarin de mannen een le vensbest aan kunnen vinden. Dat zal waar schijnlijk niet gevonden worden in de ver werking van de fosforietknollen. Het per centage fosfaat is te gering, al zal het ge durende den oorlog hoogst welkom zijn. De bewerking wordt duur en de voorra den zijn te gering. Wanneer het handels verkeer weer is hersteld, zal het heel wat goedkooper zijn d{t fosfaat weer uit het buitenland te betrekken. In den wereld oorlog hebben heel wat boeren een aar dig duitje aan de fosforietknollen ver diend. maarde particuliere exploitatie werd ook toen stopgezet, toen de aanvoer weer normaal was. Wél is het thans een ander geval, omdat er sedert een tiental laren een aanrijkingsprocédé wordt toege past. Waardoor betrekkeliik goedkoop een product van hoog gehalte aan fosforzuur kan worden verkregen. Wij hebben zoowel Ootmarsum als Rossum. het tweede centrum der boor- terreinen, bezocht en er wordt hard ge werkt om de verticale en horizontale ligging van de verschillende lagen vast te stellen en den aard van alle lagen in het profiel -te preciseeren. Maar alvo rens kan worden overgegaan tot ontgin ning van de verkende afzetting van delf stoffen, moeten nog veel factoren wor den nagegaan, o.a. ligging t.o.v. goedkoo- pe transport wegen, dikte der deklagen, bruikbaarheid voor bepaalde doeleinden, loonstandaard en kosten van transport naar kanaal of spoor, verwerkingskosten en aanrijkingskosten. Behalve de boringen worden in het Twentsche land ook sleuven gegraven, een soort geologische loopgraaf. Ook daar hebben wij met de opbouwers ge sproken, die daar met ijver aan het werk waren en over fosforietknollen en aan verwante geologische artikelen praatten, of zij er hun leven lang mee te maken hebben gehad. Het is een lust om deze opbouwers aan het werk te zien. Voor het continubedrijf vertelde ir. De Vries nog geven de vormzanden het meeste uitzicht. Zanden, ideaal voor onze industrie, worden in ons land ge vonden. Dit zand is o.a. ook geschikt voor onze glasindustrie. De leider van het detachement opsporing delfstoffen is bezield met hoop od de toekomst, een toekomst, die hij met en voor zijn man nen in dienst der gemeenschap opbouwt. De Leipziger Messe AMSTERDAM, 15 Nov. Het bureau voor het Leipziger Messéamt voor Ne derland deelt mede dat de internatio nale Leipziger Reichsmésse zal worden gehouden van 2 tot en met 7 Maart van het komende jaar. Door het .Detachement Opsporing Delfstoffen van den Opbouwdienst", worden in de omgeving van Ootmarsum opgravingen gedaan voor het onderzoek van zand en klei, dat waarde kan hebben voor industriedoeleinden (Foto Schimmelpenningh) 41-jarige majoor van politie voor Rotterdamsche rechtbank ROTTERDAM, 15 Nov. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 41-jraige majoor van politie, M. Z.. te Rotter dam, verdacht van mishandeling van eenige leden der N.S.B. op 11 Mei j.l., die op 10 Mei in het hoofd bureau van politie waren ingeslo ten. Den volgenden morgen hadden de mannen eenige liederen, volgens hun verklaring voor de rechtbank o.a.- „De Vlaamsche Leeuw" en „O. schitt'rende kleuren van Nederlandsch vlag" gezon gen. waarop verdachte verscheen, ge ëscorteerd door vijf rechercheurs van politie met revolvers. Verd. was binnen gekomen en had met een gummistok de opgeslotenen geslagen, tengevolge waar van zij pijnlijk werden getroffen. De officier van justitie, ror. Meischke, zeide dat verd. een goed politieman is, die reeds tal van misdaden heeft helpen oplossen. Volgens een rapport van dr. Donkersloot was verd. door do bijzon dere gebeurtenissen niet geheel normaal. Dit mag evenwel geen reden zijn met een gummistok te slaan. Daarom eisch» te spr. een geldboete van f 40 sub^. twin tig dagen hechtenis. Mr. Oskam pleitte vrijspraak op grónd van tijdelijke ontoerekenbaarheid van verd. Uitspraak 28 November a.s. AMSTERDAM, 15 Nov. Giste ren is brand uitgebroken in een groote garage in Amsterdam-Zuid. Vermoedelijk door kortsluiting vatte een groote vrachtauto vlam. Met het oog op het groote gevaar dat een brand in een garage met zich mede kan brengen-, was de brandweer, die reeds spoedig gealarmeerd was. met veel materieel aanwezig. Drie motorspuiten waren uitgerukt, dig van de Nieuwe Achtergracht, de Hontlhorststraat. en den Amstelveen- scheweg, benevens de ladderwagen van de Honthorststraat en een personeels- en gercedschapswagen. De leiding be rustte bij den plaatsvervangend com mandant, den heer ,T. B. Schuitemaker. In den beginnen Jiet de brand zich ernstig aanzien, doch dank zij het krach tige optreden kon ernstige schade voor komen worden. De auto. waarin do brand ontstaan was. kreeg zware scha de, terwijl voorts twee andere wagens geblakerd werden. Dank zij het feit. dat de garage een betonnen constructie is, bleef de schade hiertoe beperkt. Reeds vrij spoedig kon een groot ge deelte van het bluschmateriaal inruk ken. MIDDERNACHTZENDING BESTAAT 50 JAAR AMSTERDAM, 15 Nov. Vandaag be staat. de Nedcrlandsche Middernacht- zending Vereeniging vijftig jaar, zij be zit althans vijftig jaar rechtspersoonlijk heid. De vereeniging, welke werd opgericht op initiatief van ds. H. Pierson, Joh van der Steur en G. Vclthuysen, stelde zich aanvankelijk ten doel, gedreven door de liefde van Christus, de ontucht te bestrijden, in de eerste plaats onder de mannen. De N M.Z.V. werkte krach tig mede aan de totstandkoming der ze- delijkheidswetten van 1911 en der plaat gelijke verordeningen. In verschillende afdeelingen verricht zij huisbzeoek en houdt zij evangelisa tiebijeenkomsten. De afdeeling 's Gra- venhage bezit een doorgangshuis voor meisjes. Bij de totstandkoming van de Ver eeniging tot Bestrijding der Gesladhts ziekten was zij nauw betrokken, terwijl zij mede voor dit doel sinds 1910 een zee- nianshuis te Den Helder kosteloos open stelde. Het meest bekend is de Nederlandsch® middemachtzending geworden door Voorloopig wordt een uurcföenst ingesteld NIJMEGEN, 14 Nov. Naar wij van officieele zijde vernemen, zal Zondag a.s. de electrische spoorlijn NijmegenArnhem ge opend worden. Voorloopig wordt een uur-dienst ingesteld. DIEFSTAL IN TIJD VAN OORLOG Voor 435 aan bontkleeren voor 20 gekocht ROTTERDAM, 15 November. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 49-,jarigen puinruimer D. R. en zijn 45- jarige echtgenoote, die zich in den nacht van 14 op 15 Mei hadden schuldig ge maakt aan diefstal of heling ven eenige kostbare kleedingstukken ten nadeele van de firma Gerzon te Rotterdam. De vrouw had 's nachts, in een schuilkel der,, naar zij verklaarde, een zilvérvos- pellerine ter wearde van 295.twee mantels van tezamen 120,en een sportjasje van een onbekenden -man voor 20.gekocht. De officier had te gen beiden een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis geëischt. Mr. Bel- zer had clementie gepleit. De uitspraak luidde vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. •ROTTERDAM, 15 November. Naar aanleiding van het bericht in de bla den, waarin melding wordt gemaakt van de oprichting van een Stichting Oorlogsschade, verzoekt men ons mede te deelen, dat, zonder te kort te doen aan de beteekenis van de Stichting Oor logsschade de commissie ter beharti ging van de belangen van beschadigde bedrijven vaststelt, dat het reeds sedert Juli 1940 in nauw contact met alle be trokken officieele en semi-officieele in stanties werkzaam is op het gebied van de verzorging van de belangen der ge troffen bedrijven in den ruimsten zin des woorde. In verband met de ruime doelstelling en de verstrekkende bemoeiingen van het comité en mede in verband met het feit, dat tot de omzetting van een co mité in een stichting, waartoe reeds ge- mimen tijd wérd besloten en waarop de goedkeuring van d'en procureur-gene raal binnenkort wordt verwacht, lijkt het juist uitdrukkelijk te vermelden, dat het bureau van het comité, hetwelk geleid wordt door drs, P. van Zuuren, werd gevestigd in het perceel Banier straat 1, Rotterdam, Tel. 45790. TERAARDEBESTELLING IR. R. DE KAT WASSENAAR, 15 Nov. Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op de Ned. Herv. begraafplaats te Was senaar het stoffelijk overschot teraarde- besteld van ir Rutger de Kat, in leven oud-directeur van de Staatsmijnen in Limburg en oud-directeur van het de partement der gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië. 4an de groeve werd het woord gevoerd door ir. M. C- E. Bongaerts, namens den Mijn raad; prof. dr. F. K. Th. vvan Iter- son. directeur van de Staatsmijnen in Limburg, tevens als vertegenwoordiger van de particuliere mijnen en jhr. C. E. van Panhuys als ondervoorzitter van de Geologische sjichting. EEN ZOETE INVAL BUDEL, 15 Nov. In het gehucht Groot-Schoot onder de gemeente *Budel werden door de rijksambtenaren enkele •huiszoekingen gedaan, met als resul taat dat niet minder dan 22006 reepen chocolade, alsmede een groote hoeveel heid puddingpoeder, peperkoek, enz, werden in beslag genomen. haar zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. De vereeniging, die, door rijk. gemeen ten en. voornamelijk protestantsche. par ticulieren uit. eiken kring gesteund, haar werk voor elkeen kosteloos verricht, heeft thans elf afdeelingen. die het ge heele land bestrijken. Het centraal bu reau is gevestigd te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8