DAMES Wij herinneren U aan de toekenning van een WINTERMANTEL Fü. DUIM BURGER Stafbesprekingen tusschen Duitschland en Italië Weldadigheidszegels voor het kind Londen erkent „uitgebreide schade" in Coventry DE EEMLANDER Zaterdag 16 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 120 Na Molotof's bezoek Serrano Suner naar Parijs en Berlijn T Spaansche represaille maatregel DeNed.-Indische olie voor Japan Britsche bomaanvals poging op Hamburg De Deensche handels betrekkingen met Duitschland Medische Hulp Reuter meldt: Vele gebouwen zijn verwoest VERDUISTERING op A, AA van gezinshoofdkaart AMERSFQÖRTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS °er 3 maandcD voor Amer»foort 1.95; per maand 0.65; per week f 015 Binnenland trance per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS OER AOVERTENTIEN van 1rc£e's l,05 met inbegrip van een bewijsnummer. elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 BERLIJN. 16 Nov. (V.P.B.) ERWIJL de algemeene be langstelling nog naar het re sultaat van de Duitsch-Russische ontmoeting te Berlijn uitgaat, hou den politieke kringen in de, Duit- sche hoofdstad zich reeds met ver dere staatsbesprekingen bezig. Daarbij staat het bericht over een bespreking tusschen de Duitsche en Italiaansche generale staven op den voorgrond. De ontmoeting van eeneraal-veld maarschalk Keitel én maarschalk Ba- doglio in gezelschap van de leidende per soonlijkheden van hun staven, wijst er op. dat de militaire activiteit en het mi li faire overleg der spilmogendheden niet bij haar politieke activiteit ten ach ter staat. Door deze ontmoeting worden de militaire plannen van den spil tegen Engeland weer op den voorgrond ge plaatst. Dat de betrokken militaire auto riteiten het grootste stilzwijgen bewaren en dat alle vermoedens reeds bij voor baat als combinaties beschouwd kunnen worden, komt zonder meer uit den dis- creten aard van militaire plannen voort Niet, minder belangstelling leggen Ber- lijnscbe politieke kringen aan den dag voor het bericht omtrent de reis van den Spaanschen minister van buiten landsche zaken. Suner. die volgens ver schillende inlichtingen over Parijs naar Berlijn reist. Ten aanzien van deze be richten weigert Berlijn iedere mededee- ling. Het is dus nog steeds een open vraag of de kwestie met Spanje weer actueel zal worden en of de gevolgen van de ontmoeting van Adolf Hitler met generaal Franco thans aan den dag zul len treden. Wat Sovjet-Rusland betreft dient nog vermeld te worden, dat een opsomming van zes punten, die door een internatio naal persagentschap als resultaat van de besprekingen te Berlijn gepubliceerd is. niet bevestigd wordt. Deze zes pun ten, die als bron ..welingelichte krin gen" aanwijzen, worden bier al£ combi naties van „slecht ingelichte kringen" aangeduid. Het. combinatieve karakter van deze zes punten is duidelijk. Zij doen dan ook noch de dynamische, noch d« principieele beteekenis van de Duitsch-Russische ontmoeting recht. Naar aanleiding van deze besprekin gen wijst-men er te Berlijn op. dat de dynamische mogendheden van het drie- mogendhedenpact. evenzeer te Moskou erkend en onderstreept zijn,-als van de andere kant de drie mogendheden de functie van de SovjeUUnie als een der voornaamste elementen van ..kroonraad- politiek" erkend hebben. De beteekenis van de Euraziatische gebieden, die in.de Sovjet-Unie belichaamd zijn. voor het wereldpolitieke proces, dat met het drie- mogendhedenpact begonnen is, ligt voor de hand. Men kan thans wel vaststel len. dat de conceptie van het driemo- gpndhedenpact zich in de afzonderlijke gebieden begint te realiseeren. Molotof in Moskou aangekomen De voorzitter van den raad van volks commissarissen der Sovjet-Unie en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken. Molotof. is met zijn gevolg te middernacht in Moskou aangekomen. Op het. perron stond een eerecompagnie opgesteld. Van Sovjet-Russische zijde was voor de plechtige ontvangst van Molotof een groot aantal vooraanstaan de persoonlijkheden van staat, partij en weermacht verschenen. Ook de leden van de Duitsche ambas sade, met aan het hoofd gezant von Tip pels. alsmede alsmede de Duitsche mili taire attaché, waren op hef station aan wezig. Verder waren nog aanwezig de ambassadeurs van Italië. Japan en China, de gezanten van Slowakije. Roe menië, Joegoslavië en Bulgarije, alsme de de zaakgelastigden van Hongarije en Denemarken. Tegelijkertijd zijn de Duitsche ambas sadeur. graaf von der Schulenburg en de leider van de Duitsche economische de legatie, gezant dr. Schnurre. in Moskou aangekomen. Molotof nam hij het veria ten van het station hartelijk afscheid van hen. Molotof begaf zich van het sta tion onmiddellijk naar het Kremlin. Molotof heeft bij het verlaten van het Duitsche gebied hef volgende telegram aan den Fuehrer gezonden: „Op het punt het Duitsche gebied te verlaten, verzoek ik U, mijnheer de Rijkskanselier, mijn dank te aanvaar- .den voor de vriendelijke ontvangst, die mij in Duitschland ten deel gevallen is" Aan von Ribbentrop heeft Molotof het volgende telegram gezonden: „Aanvaard U. mijnheer de Rijksminis ter. mijn oprechten dank voor de gulle, hartelijke ontvangst, die mij en mijn reisgenooten ten deel is gevallen in de dagen van ons verblijf in Duitschland die zoo rijk aan herinneringen zijn." De Berlijnsche pers wijdt uitvoerige commentaren aan het bezoek van Molo tof aan de Duitsche höofdstad en de daar in"ruime mate gevoerde onderhan delingen. De Deutsche Allgemeine Zeitung ver klaart: Gebleken is. dat de sinds vorig jaar. bestaande grondslagen van samen werking aan de verwachtingen hebben voldaan. Beide partners zijn derhalve besloten hun goede verstandhouding in overeenstemming met hun gemeen schappelijke opvatting verder uit te breiden. De reeks belangrijke vraag stukken, die Duitschland en de Sovjet Unie belang inboezemen omval de Oost Europeesche stabilisatie in den ruim- sten zin, zoo vervolgt het blad. Zij strekt zich eenerzijds uit tot He Duitsch-Russi sche economische samenwerking en an derzijds tot den algeheelen politieleen toestand. Duitschland en Italië hebben op grond van de wederkeerige erkenning van levensruimte en reorganisatie hun bond genootschap met Japan gesloten. De Sovjet-Unie Is buurman van, Europa en van Oost-Azië. Zoo ontstaat, voor een Duitsch-Russische gedachtenwisseling. zooals deze zoo juist gevoerd is in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen, naar beide partners constateerden en bevestigden, vanzelf, de maatstaf van de groote continentale politiek. De Frankfurter Zeitung constateert, dat het officieele slotcommuniqué geen bijzonderheden verraadt, doch dat kan worden vastgesteld, dat de besprekin gen aan beide zijden alle verwachtingen hebben vervuld, waarmede zij zijn be gonnen. Het blad betoogt tot slot: Ook als men over het bezoek van Molotof aan Berlijn niets anders wist, dan dat het heeft plaats gevonden, dan blijkt hieruit reeds met onmiskenbare duide lijkheid, waar de koel en nuchter wik kende „Realpolitik" van Sovjet-Rusland, MADRID, 16 Nov. (D.N.B.). Offi cieel wordt medegedeeld: Daar de Amerikaansrhe autoriteiten aan den vertegenwoordiger van het officieele Spaansche nieuwsagentschap Efe den toegang tot de V.S. en de op richting van een filiaal aldaar ge weigerd hebben, hebben de Spaan sche autoriteiten de werkzaamheid van de Amerikaansche agentschap pen United Press en Associated Press en van alle overige corres pondenten van Amerikaansche kranten in Spanje verboden. WASHINGTON, 16 Nov. (D.N.B.). De pliatsvervangende minister -van buitenlandsche zaken Sumner Welles heeft gisteren ten aanzien van de overeenkomst tusschen Noord-Ameri- kaansche en Engelsche oliefirma's in Nederlandsch-Indië eenerzijds en Ja- pansche importeurs anderzijds tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat de regeering der Véreenigde Sti- ten op de hoogte was \- de onderhan delingen. doch dat haar niet om haar standpunt is gevraagd. Welles zeide voorts, dat de overeenkomst niet in strijd is met de politiek van de regee ring der V.S. om hoogwaardige vlieg- tuigbenzine zoo veel mogelijk voor eigen gebruik te behouden, daar het hier niet gaat om benzine, welke in de V.S. is ge produceerd. zelf weliswaar niet bij den oorlog be trokken, maar in een phase van den oorlog, waarin niet slechts over de toe komst van Europa en Afrika, maar ook over de grondslagen van een nieuwe wereldorde wordt beslist,' den partner met de beste toekomst en perspectieven zoekt niet te Londen, maar te Berlijn en in de omgeving van de jeugdige mo gendheden. die zich hebben aaneenge sloten voor den strijd tegen de wegzin kende wereldmogendheid Engeland. r-r; Aan Canada verkochte Amerikaansche tank, uit den tiid van den Wereldoorlog stammend, werd voorzien van een goeden wehsch door een Amerikaanschen grap penmaker. (Foto scherl) BERLIJN. 16 Nov. (D.N.B.)Na de lechte ervaringen, welke d,e Britsche vliegers in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben opgedaan, hebben zij er Vrijdagavond van af gezien met sterke ifrijdkrachten het door luchtdoelgeschut beveiligde Duitsche land binnen te vlie gen. Zij hebben in verscheidene golven getracht van zee .uit Hamburg te bc reiken. Zij waren echter, naar het.D.N. B. verneemt, reeds lang voor het berei ken van de kust door den. Duitsch.en luchtwachtdienst verkend en werden bo ven land terstond door een geconcen- treerden afweer door luchtdoelgeschut en nacht jagers ontvangen. Het heldere weer maakte het moge lijk. zoo goed te richten, dat het grootste Heel der aanvallende vliegtuigen noch de stad, noch de haven van Hamburg be reikte. doch gedwongen werd om te kee- ren. Verscheidene der vijandelijke ma chines lieten, toen zij in liet spervuur van het afweergeschut terecht kwamen, haar bommen uit noodweer vallen. Ham burg zelf bereikten slechts weinig vlieg tuigen. Het blijkbaar door de Engelschen gekoesterde plan om een grootscheep- schen aanval op Hamburg te onderne men, is mislukt. Het aantal bommen, dat zij boven Hamburg konden uitwerpen, is betrekkelijk klein. Over de bijzonderheden der uitwerking hiervan i6 nog niets naders bekend. Er zou, naar verluidt, in de binnenstad eenige schade aan gebouwen zijn aan gericht, welke echter noch in militair, noch in oórlogseconomisch opzicht van beteekenis is. Z\Vaar getroffen werd een groot ziekenhuis, waar ook verscheidene personen gedood of gevvond werden. Naar ooggetuigen vertellen, zijn. ton N.O. van Hamburg in de huurt van de Beneden-Elbe twee vliegtuigen brandend neergestort. EVACUATIE DER LONDENSCHE BEVOLKING STOCKHOLM, 16 Nov. (D.N.B.) De woordvoerder van het Londensche mi nisterie van voorlichting heeft, op een desbetreffende vraag van de buitoniand- sche pers medegedeeld, dat in de laatste acht weken in totaal 3.6 millioen perso nen uit Londen, dus meer dan vijftig procent van de bevolking, is geevacu- eerd, waaronder ongeveeer 300.000 kin deren. VERKOOPTERMIJN2 DECEMBER—6 JANUARI A.S. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. In oorlogstijd is kinderzorg en bescherming nog noodiger dan anders. De laarlijksche weldadigheidszegels „Voor het kind" zullen derhalve ditmaal, nog meer dan voorgaande jaren, in een behoefte voorzien. De ver kooptermijn dezer zegels, waarvan de toeslag boven de frankeerwaarde ten goede komt aan het bescherming - en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzonde ring van de zuigelingen-bescherming, is gesteld van 2 December tim. 6 Januari a.s- De zegels zullen in vijf frankeer waar den verschijnen, nl: lll* cent (grijs) met een toeslag van cent 2V* (olijfgroen) 21/* cent 4 (blauw) 3 cent 5 (groen) 3 cent 71/! (rood) 3llt cent Een zegel voor het buitenlandsch brief postverkeer blijft in verband met de groote beperking in dit verkeer ditmaal achterwege'. De zegels zijn ontworpen door den kunstenaar D. van Gelder te Veere. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde: een kind, dat een bloemenkaarsje uitblaastDe zegels zijn vervaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 X 27 mm. De geldigheidsduur loopt t!m. 31 December 1945. Een afdruk van de binnenkort door de Ned. Posterijen uit te geven nieuwe weldadigheidszegels „Voor het kind". (Foto Pax-Holland KOPENHAGEN. 16 Nov. (D.N.B.). - De Deensche. minister van buitenland sche zaken. Scavenius, heeft Vrijdag in het Folketing het woord gevoerd en ge sproken over* de handelsverdragen van Denemarken met het buitenland. De minister zeide o.a.: De productie voorwaarden zijn door het uitblijven van den invoer van grondstoffen uit het Westen radicaal veranderd en het blok- keeren van de Deensche credieten in het buitenland heeft er toe geleid, d/tt Dén.e marken het. betalen van den invoer in een vrije valuta geheel moest stopzetten. Men heeft onder deze omstandigheden geprobeerd zoo snel mogelijk het han delsverkeer met de verschil!ennde lan den op een clearinghasis te reorganisce- ren. De hapdel van Denemarken met Duitschland liep reeds vroeger via dc clearing. Hier bestond dus niet dé nood zakelijkheid de Deensche overeenkom sten met Duitschland principieel te ver anderen. doch de omvang van het goe derenverkeer is aanzienlijk gestegen. Voor de groote hoeveelheden landbouw producten van Denemarken, die vroeger in West-Europa werden afgezet, moest thans een nieuw afzetgebied gezocht worden en hierbij kon. zoolang het groo te hoeveelheden betreft, alleen van Duitschland sprake zijn. Blijkbaar is het in alle kringen van Denemarken-duidelijk geworden, dat het voor Denemarken een geluk was, dat zijn Zuidelijke klant in het bezit was van een organisatie, die het hem moge lijk maakte zonder aarzelen onmiddel lijk de groote hoeveelheden aan spoedig bederf onderhevige goederen af te ne men. die het voornaamste gedeelte vor men van dc Deensche landbouwpro ductie. Over Hen invoer uit Duitschland in Denemarken, zoo zeide minister Scave nius verder, worden permanent onder handelingen gevoerd en voor oen aan tal artikelen zijn aanzienlijk groote le veringen tot stand gekomen. Dit geldt in de eerste plaats voor brandstoffen, laar Duitschland in dit opzicht de voor ziening van Denemarken in feitp op zich heeft moeten nemen. Van de andere ar tikelen moeten worden genoemd ben zine en olie. nl. met het oog op het voort bestaan van de Deensche vissrherij. Tenslote sprak minister Scavenius nog over de totaal verkeerde opvatting. Hie in vele kringen heerscht. dat de Duit sche bezettingstroepen zich in Denemar ken zouden ravitaileeren. In feite, aldus GEEN FRANSCHE STRIJDKRACHTEN NAAR INDO-CHINA GENEVE. 16 Nov. (D.N.B.). - Uit Vichy wordt gemeld: De in het buiten land verspreide geruchten, dat in de Middellandsche Zee gestationneerde Fransche strijdkrachten naar Indo- China vertrokken zijn, worden van be voegde Fransche zijde gekenmerkt als volkomen onjuist en een product van fantasie. U/y Ae//oen C4* GRATIS VOETONDERZOEK LANGESTRAAT 56 TEL.3II8 PEDICURE en MASSAGE Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: Mertens zur Borg, 't Laantje 7; tel. 5098. H. Boersma. Ourle Soesterweg 225; tel. 5327. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziek tegevallen, die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van: Jansen, Langestraat 74: tel. 36<<. Soester apotheek, Oude Soesterweg 92; tel. 5474. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej.' v. d. Grient, Breestraat 8 b; tel. 6830. Mej. de Leuw, Soesterweg 15; 4973. tel. LONDEN. 16 Nov. (Reuter). Of ficieel wordt door de Britsche regee ring bekend gemaakt: „De stad Co ventry is aangevallen. Deze aanval kon met den zwaarsten luchtaanval op Londen worden vergeleken. De vijandelijke vliegers werden krach tig aangevallen door het afweerge schut en daardoor Verplicht op groo te hoogte te vliegen,; hetgeen hun het richten zichtbaar bemoeilijkte, maar de stad leed zeer aanzienlijke scha de. Op vele plaatsen brak brand uit en een bombardement van de gehee- le stad volgde. Men vreest, dat uit gebreide schade is aangericht. Vele gebouwen zijn verwoest". Na de zware aanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag op Coventry- meldt het D.N.B., waren de aanvallen van Vrijdag hoofdzakelijk gericht .op Londen. Verscheidene groepen lichte ge vechtsvliegtuigen bestookten dokken, spoorweginstallaties en voor de oorlog voering belangrijke bedrijven met lichte bommen. Een station in het centrum van de stad kreeg verscheidene treffers. Ook het vliegveld bij Maidstone werd aange vallen en door verscheidene bommen ge troffen. Op enkele plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waar van een Britsch vliegtuig wérd neerge schoten, zoodat de vijand Vrijdag vol gens de tot dusver ontvangen berichten vier toestellen heeft verloren. Het ge ringe aantal neergeschoten vliegtuigen is, naar het D.N.B. verneemt, in de eer ste plaats veroorzaakt door bet. feit, dat de Britsche jagers zooveel mogelijk een gevecht ontwijken en alleen nog maar afzonderlijk vliegende Duitsche bom menwerpers trachtten aan te vallen. De Duitsche pers verkeert onder den indruk van de zware slagen, die het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag het groote Britsche bewapeningscen trum Coventry als ook de Engelsche scheepvaart toegebracht heeft. Te vens wijst zij op' de „aframmeling", die de Royal Aair Force gekregen heeft bij haar nachtelijken aanval op de, Duitsche hoofdstad, toen twaalf Britsche bommenwerpers door de Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten zijn. De Boersenzeitung schrijft, dat te ver- de minister, krijgen zij practisch gespro ken alles uit Duitschland met uitzonde ring van landbouwproducten, die Dene marken toch reeds naar Duitschland exporteert, als boter, spek, vleesch en eieren. wachten valt, dat Winston Churchill bet groote Britsche offensief, hetwelk hij aanvankelijk voor volgend ja.ar en daar na voor de jaren 1943/'44 aankondigde, straks nog een jaar of wat zal uitstel len. Want als de Engelschen zelf zich gedwongen zien van „omvangrijke" schade te spreken, die nog niet te over zien is, dan moet de grootscheepsche aanval van bet Duitscbe luchtwapen een waarlijk verpletterende uitwerking op het Britsche bewapeningspotentieel ge had hebben. Het blad vervolgt: Het Duitsche lucht wapen heeft op de grootsprekerij van den Britscben luchtmaarschalk, Sir Phi lip Joubert, dat de Duitsche luchtaan vallen van dag tot dag minder effect sor teerden, een antwoord gegeven, waarvan deze nolens volens kennis moet hemen. „Uw kansen. Sir Philip," zoo besluit het blad woordelijk, „om de balans van de oorlogssituatie ten gunste van Engeland te verbeteren, zijn nihil". Aanval op Britsch convooi Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B.'verneemt, Vrijdag een succesvollen aanyal. gedaan op een convooi in den Atlantischen Oceaan. Op 700 kilometer ten Westen van Ierland werd door hét vliegtuig een groot con vooi waargenomen, bestaande uit twin tig koopvaardijdschepen en beschermd door zes torpedojagers. Het vliegtuig werd onmiddellijk door de torpedojagers en koopvaardijschepen zwaar onder vuur genomen, desondanks echter deed het ^vliegtuig herhaalde aanvallen op het convooi. Eerst werd een schip van 9300 br.r.ton door een zware bom op het voorschip getroffen, waardoor het zwaar beschadigd werd en in brand geraakte. Daarna werd een schip van ongeveer 16.000 b.r.ton door twee zware bommen midscheeps getroffen. Binnen den kortst mogelijken tijd stond het geheele schip in brand, helde over en bleef met slagzij ligen. De ondergang van deze beide schepen is waarschijnlijk. Vandaag gaat de zon om 17.46 uur onderZonsopkomst op Zondag 17 November is om 9 05 uur, zonson- j der gang om 17-47. Zonsopkomst op j Maandag 18 Nov. is om 9-06 uur. j Gedurende den tusschenliggenden j tijd moet worden verduisterd. Maan heden op 19.06. onder 10.38 d-a.v. j Zondag 17 Nov-: Maan op 19-53, on- j der 10-56 d-a-v. Maandag 18 Nov.: Maan op 20.47.' i onder 11.47 d.a.v. 7 Dames- en Kinderconfectie - Arnh.weg 26 Tel. 3977

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1