Ruim vijfhonderd Duitsehe vliegtuigen in den aanval Groot aantal schepen tot zinken gebracht OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL KEITEL EN BADOGLIO KOMEN BIJEEN Hevigste aanval in de geschiedenis van den luchtoorlog" op Coventry Bewapenings centrum zwaar getroffen Gen. Weygand in Oran Het Italiaansche weermachts- bericht „Uithongering van hulpelooze volkeren" Molotof op den terugreis LUCHTGEVECHT BIJ DOVER BERLIJN MELDT: Gunstig weer voor de Duitsehe luchtmacht Nieuw kabinet in Egypte PORT GENTIL houdt stand Bullitt niet terug naar Vichy? Goedkoope editie van Dr. A. J. Cronin DE CITADEL f 2.50 wordt niet meer herdrukt Britsch slagschip getorpedeerd? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 15 Nov. (D.N.B.). - Ver over de 500 gevechtsvliegtui gen, waarvan elk ruim duizend kilogram bommen uitwierp, heb ben vannacht deelgenomen aan de massa-aanvallen van het Duitsehe luchtwapen op het Britsche bewa pcningscentrum Coventry Bij el kaar werden, naar thans bekend wordt, ruim 500.000 kilogram bri santbommen en ongeveer 30.00(1 brandbommen uitgeworpen De Duitsehe vliegers werden door zeer goed weer begunstigd en kon den daardoor hun doelen nauw keurig onderscheiden en de bom inslagen waarnemen. In korten fijrl stonden alle groote en de vele kleine fabrieken in brand en vormden zij na enkele minuten een grootr vlammenzee Dp vunrsrhiin was ruim 200 km. verder tot het Kanaal fop zichtbaar. Deze aanval heeft pen der belangrijkste F.neelsrhe hewanenings- centra ka not gemaakt. Coventrv is de stad der vliectuicmoiorenindnslric Ifier zitten de leveranciers van de pronto F.ncrelsche vliegtuigfabrieken. die fn de eerste nlaafs vliegtuigmotoren, mofnronderdeelen en andere belangrijke me.lalen deelen voor vliegtuigen ver vaardigen. He geheele stad vormt een opeensta peling van sneciale fabrieken, van de pronte firma's Armstrong. Standaard- Mnt'nrs. Daimler. Humber. Hillmans. Dredstone. Hopbine e.a tot de kleine bedrijven toe, Al deze ondernemingen ziin in epn narbt vernield. De Engelsche vliegtuigindustrie heeft een vernietigen den slag geleden. De vergeldingsvluchten van de Duitsehe luchtmacht, naar Coventry, het centrum van de Engelsche ludhtwapenindustrie. worden in des kundige Berlijnsche kringen be stempeld als de hevigste aanval in de heele geschiedenis van den luchtoorlog. Naar het D.N.B." ver neemt, is "hoven Coventrv door ver- srheidene honderden Duitsehe vlieg tuigen een hommenlast van 45.000 k.g. uitgeworpen. Bovendien verneemt het D.N.B.. dat gisteren onder heste weersomstandighe den ook voortdurende aanvallen zijn ondernomen op T/>nden. Dover en eeni- ge steden in Zuid-Engeland. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, bedra gen dp Duitsehe verliezen 8. die van den vijand 15 machines. Minstens 30 tot 40 der Engel- srthe industrieele productiecapaci teit is door de Duitsehe bombarde menten verniel^, zoo schrijft de News Week op grond van zorgvul dig onderzoek «door economische kringen in de Vereenigde Staten. Welingelichte kringen in Washing ton ramen naar het blad schrijft, dat de verliezen van de Engelsche Industrie nog gTonter zijn. Beeds vóór het aanbreken van den tweeden oorlogswinter zijn te Londen geen kolen meer te krijsen, zon meldt Gooteborgs Handels och Sjoefnrtstid- ning in een eigen bericht uit Londen. Behalve het ernstige gebrek aan be paalde levensbehoeften voelt Engeland thans ook de koude. De ernstige mis standen bij de kolenvoorziening hebben, naar genoemd blad meedeelt, het Brit sche ministerie van vervoer gedwongen terstond „spoedbesnrekingen" met de spoorwegen en andere transportonder nemingen te openen om in elk geval de ergste moeilijkheden op het stuk der kolenvoorzienine van Londen te hoven te komen. De kolen zullen thans door de spoorwegen nop slechts tot de bui tenste districten van Londen worden getransporteerd Daar zullen erootp ko iendertóis worden gevormd. Vracht auto's zullen dan ondanks hPt hen- zinegebrek de verdeeling in de reu- 7enstnd op zich nemen. Zii zullen ge dwongen zitn. afstanden van 5n k.m. en meer van bet kolendepót tot. den ver bruiker af te leggen GEN WE. 15 Nov. (D.N.B.) Generaal Wevgand. de aleeineene gedelegeerde van de Franfche regeering voor Fransrh Afrika, is gisteren uit Algiers in Oran aangekomen, zoo wordt uit Viehv gemeld De bevolking bereidde hem een hartelijke ontvangst. Hij begaf ztrh eerst naar het militaire gedenktee- ken om daar bloemen neer te leggen Daarna bezocht hij Mers-el-Kehir en leg de daar op de graven van de bij den Eneelschen overval on Oran omgekomen matrozen eveneens bloemen neer. Van daar begaf hii zich aan boord van het oorlogsschip ..Diinkerque" naar de plek waar »le „Bretagne" tot zinken is ge bracht. ERGENS IN ITALIË 15 Nov. (Stefanil In zijn weermaehtsbericht no. 161 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Epirus (Griekenland! normale acti viteit van patrouilles en artillerie. Onz»- liichfmacht ondernam tal van herhaal de bombardementen op de militaire doe len van Korfop Larisa en Argostoli. op de brue der landcente van het Prespa 'nepr welke onhpeaanbaar werd ge naakt. op artilleriestellingen op het vliegveld Fiorina waar viif vliegtuigen »n den heeanen grond vernield of ern stig beschadigd werden, on dp zóne -Ta- ninaKatihakiHefzovo. den sector van Koroha en de baai van Soeda eiland Kreta). Tiidonc luchtgvechten werden dertien vijandelijke vliegtuigen van verschillen de fvnes Blenheim en Potez neerge haald. Twee andere topstPllen werden waarschiinliik neergehaald. Vier van onze toestellen, die fiidens de gevechten getroffen werden, konden op hun vlieg velden landen. Een van onze toestellen wordt vermist. In den nacht van 9 op 10 Novem ber heeft de duikboot „Capnni" znoals reeds gemeld met drie torpedo's een slagschip van het type „Ramillies" getroffen, dat met twee andere vaartuigen het vliegtuig moederschip ..Illustrious" escorteer de in het Kanaal van Sicilië. De korvettenkapitein Romeo Romei. commandant van de duikboot, heeft waargenomen, hoe drie torpedo's het vijandelijke schip in de romp raakten. In Noord-Afrika werden vijandelijke pantserauto's door het vuur van onze snelle colonnes op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties bombardeerden ver scheidene malen de vlootbasis van Alexandrië, de spoorlijn MersaMatroe. het vliegveld Birama Smeit, waarbij op den beganen grond eenige vliegtuigen van het type Blenheim getroffen wer den. Een vijandelijke luchtaanval <jp El Maktila maakte geen slachtoffers en veroorzaakte geen schade. In Oost-Afrika veroorzaakten vijande lijke luchtaanvallen op Keren, Agordat, Goera, Diredaoea, Asmara. Assab en het eiland Difnein weinig schade en lichte verliezen onder de inlanders. Volgens later ontvangen gegevens blijkt, dat, tij dens onze luchtactie tegen Port-Soedan, waarvan melding is gemaakt in het wpprmachtsbericht nr. 141. een vijan delijk schip tot zinken is gebracht. In deze tijden van j stroombesparing: PHILIPS. BI-ARLIT A LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd BOSTON. 15 Nov. <D N.B.). - De mi nister van marine. Knox. Jieeft in een toespraak alhier waarin hij de auto ritaire staten met de bekende slagwoor den aanviel, verklaard dat de Ver Sta •en nooit een politiek van sussen zullen voeren De Ver. Staten hebben thans de stekrste vloot ter wereld en het onver 'Oenbare conflict moet tot het einde toe i»n?evochfen worden. De hlokkadp nnpmde hii de hoon van F.ngeland en hii zeide dal Amerika zich ten aanzien van dpz.p blokkade niet van Ie wiis mag laten brengen door de ver ^ohrikkelijke toestanden en door de uit hnngerina van hulpelooze volkoren Vmerika zal Engeland elke mogelijke hulp verstrekken die hPt missen kan 'onder de eigen bewapening te sehaden Kou 7 Kou - Kou Door hun kou. koorts en piinuiP drijvende werking helpt hierbij -iitjio veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn hardt te Zeist. Münhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets; genaamd —Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. BERLIJN, 15 Nov. (D.N.B.). De voorzitter van den raad van valkscom missarissen der URSS en volkscommis saris voor buitenlandsche zaken, Molo tof, die Donderdagochtend uit Berlijn is vertrokken om weer naar Moskou terug te keeren, is om middernacht in Malki- nia aangekomen De chef van het proto col, gezant Von Doernberg. de stafleider van den Verbindingsstaf van de plaats vervanger van den Fuehrer. S-S.-Ober- gruppenfuehrer Stenger en kapt. ter zee Stoephasius. die den chef der Sovjet- Russische regeering op zijn terugreis hadden %vergezeld. namen hier afscheid van Molotof en de heeren van zijn ge volg. De speciale trein, waarmede ook de Duitsehe ambassadeur in Moskou Von der Schulenburg. en de voorzitter van de Duitsehe economische delegatie, gezant dr. Schnurre. naar Moskou terug keerden, reed vervolgens van Malkinia weg naar het Sovjet-Russische gebied. ENGELSCH VOORSTEL AAN RUSLAND? LONDEN, 15 November (A.N.P.). Naar verluidt, zou Engeland kort voor de reis van Molotof naar, Ber lijn aan de Sovjef-regeering te ver staan gegeven hebben, dat het be reid is een Engelech-Russi6ch non- agressiepact te 6luiten, aldus Uni ted Press. Voorts zou Engeland hebben voorge steld, dat het tèn eerste niet aan een oorlog tegen Rusland zou deelnemen, ten tweede niets heeft tegen deelneiping van Sovjet-Rusland aan de regeling van den vrede en ten derrie zich bereid ver klaart de inlijving der Opstzee-staten bij de Sovjet-Unie de-facto te erkennen. BERLIJN. 15 Nov. (D.N.B.). Vanoch tend stiet een groep Duitsehe jagers bo ven Dover en Ashford op vijandelijke jachttoestellen. B-ij het gevecht, dat zich ontwikkelde, werden drie Hurricanes neergeschoten, waarvan een door luite nant-kolonel Galland, die daarmede zijn 52e overwinning in de lucht behaalde. BERLIJN. 15 Nov. (D.N.B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Ondanks sterke belemmering door hevige stormen ondprnam het lurhtwa- oen nok ni 11 November ziin stelsel matige verkpnnines- en aanvalsvluch.- trn. Op 500 kilometer ,ten Westen van Ierland vernietigde een zwaar gevechts. vliegtuig een Rritseh koo-vaardiisc' van 5000 br.ton door twee bommen, dip midschppps pn op het achterschip trof- fcn. Het, schip geraakte in brand en bleef met slagzij liegen. Lanes de Srhntsche kust werden twe schepen van 2000 «n ,0 br.ton aange-. vatten. Het grootste schip zonk ut ee" ontploffing, terwijl het andere schip in nood geraakte. Donr voltreffers w d voorts in het Noordelijke deel van d« Noordzee een schin van 5000 br.ton tot zinken gebracht. Ter hoogte van Great- Yarmouth kreeg e»n Britsche torpedo- «iaeer epn zwaren bomtreffer mid scheeps. Duikbommenwerpers deden aanvallen op het radiostation van Dover, dat drie voltreffers van -waar kaliber kreeg. In den loop van den dag ontstonden er on danks de oneunstige weersgesteldheid boven het Kanaal en Zuid-Engeland een reeks zware luchtgevechten, die voor onze jagers een succesvol verloop had den. Toen hPt weer heter was geworden, kon het luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag als vergelding voor de Britsche aanvallen op Münehen. dpn vijand door een eroofen aanval op belangrijke bewaneningscentra in Mid- den-F.ngeiand een buitengewoon zwaren slag toebrengen. Bijzonder hevig en succesvl w: daarbij de onafgebroken aanval van sterke formaties gevechtsvliegtuigen van de generaal-veldmaarschalken Kes- selring en Sperrle op Coventrv. waar talrijke motorfabrieken en groote inrich tineen der industrie van vliegt uigonder- •leelen alsmede anders voor de oorlog voering belangrijke inrichtingen mPt bommen van zwaar en bet zwaarste kaliber bestookt werden. dip. gpwpldiee verwoestingen aanrichtten. Enorme brandbaarden. die door groote voorra den grondstoffen gevoed werden en tot ■Ie kust van het Kanaal zirhtb'aar waren, voltooiden het vernietigingswera. Behalve wanenhedrliven werden in d« Midlands nog hpn groot aanVullings- kamp van het Britsche luchtwapen en een gasfabriek met merkbare uitwer- KINDERHOEKJE 123Nu keek hii maar naar de punt van zijn stokje, dat hij voor zich uit hield. Hij keek er scheel van. Hardop riep hij: „Wie wil trouwen met Kobusje Bol? Kobusje Bol heeft een hartje van goud. een hoofd van staal, een pak met snit en veel centen op zijn kersepit" 124. Maar alle dames schrokken van zijn schele gezicht Ze wilden niets met hem te maken hebben en draaiden hem haar ruggen toe. „Graag of niet," zei Kobusje beleedigd en hij verdween, zonder er nog maar één aan te kijken. „Ik ga het verderop probeeren." dacht hij. SCHOTERMAN'S ,iruik f 3.45 OlUDE GENE VER .bij 6 kr. -a f 3.25 PVT1D A 99 bii I? kr. f 3.15 93 Utr.str. 17 Tel.'3450 Gedachten wisseling over militaire problemen betreffende de politiek der spil BERLIJN, 15 Nov. (D.N.B.). Te Innsbruck hebben Vrijdag de chefs van het Duitsehe en het Italiaansche opperbevel militaire be sprekingen gehouden over de gemeenschappelijke oorlogvoering. De besprekingen werden geleid door generaal-veldmaarschalk Keitel en maarschalk Badoglio. Vérder namen er van Duitsehe zijde aan deel de generaal der artillerie Jodl en de Duitsehe militaire attaché te Rome, luitenant-generaal Von Rintelen, en generaal-majoar Gandin en de Italiaansche militaire attaché te Berlijn, luitenant-generaal Marras, aan Italiaansche zijde. De chef van den Italiaanschen generalen staf, maarschalk Badoglio, en de chef van den Duitschen generalen staf, generaal veldmaar schalk Keitel, hebben bij hun, ontmoeting van gedachten gewisseld over militaire problemen betreffende de politiek der spil. BEIROET; 15 Nov. (D.N.B.) Naar uit Caïro wordt gemeld, is vanochtend het. stoffelijk overschot van den Egyp- t.ischen minister-president, Sabri Pasja, begraven. De lijfwacht van koning Faroök hield aan het graf de eerewacht. De toestand in Egypte is volgens be richten uit Cairo zeer ernstig. Koning Faroek heeft reeds vandaag een nieuw kabinet gevormd. Premier is thans Hoessein Sirry Pasja, die ook het ministerie van binnen- en dat van bui tenlandsche zaken bezet. Ook andere ministeries hebben een nieuwen chef ge kregen. Zoo is Hassan Sadek Pasja mi nister van financiën geworden. De nieuwe minister-president is in 1938 in het, kabinet van Mohammed Mahmdoe Pasja minister van arbeid ge weest en vorig jaar in dat van Ali Maher Pasja minister van financiën. Na de parlementszitting van gisteren vormden zich in de straten van Caïro hetnogingen. die door de Engelsche polr- tie en Engelsche troepen uiteengejaagd werden. De Egyptische troepen, die bij den rit van den koning naar het parle ment stonden -opgesteld, werden later naar de kazernes teruggetrokken. Zwaar bewapende Engelsche patrouilles trek ken door de straten der stad. Voorts wijst men er in Egyptische kringen op. dat de overleden minister president de komende dagen in een groote rede voor het parlement nog eens het. stellige voornemen van Egypte wil de onderstreepen, om in alle omstandig heden hui ten den oorlog te blijven. king aangevallen. In denzelfden nacht werd de vergeidingsaanval op Londen stelselniatig voortgezet. Andere aanvals doelen waren belangrijke militaire ob- iecten in Zuid- en Midden-F.ngeland. De vijand probeerde in den nacht van 14 on 15 Novembn- de Rijkshoofdstad mot sterke krachten aan te vallen. De voorgenomen groote aanval mislukt evenwel op het doortastende optreden van de luchtdoelartillerie. Slechts twaalf Engelsche vliegtuigen slaagden er dientengevolge in Berlijn te bereiken Daarvan werden er drie boven de stad '.elf. en drie andere aan Hen rand van de stad door luchtdoelartillerie neerge- srhotcn. Zes Britsche bombardrments vliegtuigen waren reeds in het Westen kort nadat zii over de kust waren ge vlogen. door luchHoelartillerie neerge haald. De vijandelijke bommen richtten slechts geringe persoonlijke en eenr materieele srtinde aan. Op Hamburg en Bremen alsmede on twee andere plaat sen in Noord-Duitschland werden eenige hommen geworpen. De vijand verloor op 14 November en In den nacht van 14 op 15 November twintig vliegtuigen, waarvan zeven in luchtgevechten, twaalf door lurhtdoel- Ttillerie en pep 'door marine-arflllerle Viif eigen toestellen zijn niet terugge keerd. BERN, 15 Nov. (D.N.B.). - Havas meldt uit Vichy, dat vol gens de laatste uit Gabon ontvan gen berichten Port-Gentil stand houdt-tegen alle aanvallen van de troepen van de Gaulle. Op zee verhinderen Britsche strijdkrach ten elke verbinding met de buiten wereld. WASHINGTON, 15 Nov. (Reuter). - Bullitt heeft een verklaring afgelegd, welke de vraag of hij naar Frankrijk zal terugkqeren dan wel of hein een post in een andere diplomatieke functie zal worden aangeboden, onbeantwoord laat. In welingelichte kringen acht men het onwaarschijnlijk, dat hij nog 'weer naar Vichy zal worden gezonden en ge looft men. dat hij eventueel als ambas sadeur naar Londen zal gaan. Vijandelijkheden tusschen Thailand en Indo-China? TOKIQ, 15 Nov. (D.N.B.), Volgens een speciaal bericht van de Tokio Nitsji Nitsji uit Hanoi zou het aan de Noordgrens tus schen Thailand en Fransch Indo- China tot militaire botsingen zijn gekomen. De vijandelijkheden tus schen beide landen zouden gaande zijn. SUNER NAAR DUITSCHLAND BERLIJN. 15 Nov. (D.N.B.) Op uitnoodiging van den Duitschen mi- nister van buitenlandsche zaken zal diens Spaansche ambtsgenoot Ser rano Suner binnenkort. naar Duitschland komen voor het hou den van besprekingen. SISJIZAWA NAAR BATAVIA VERTROKKEN KOBE, 15 Nov. (Domei). Yoetaka Isjizawa. de nieuwe Japansche consul- eeneraal te Batavia, is vanochtend uit Kobe vertrokken naar zijn standplaats. Hij is in gezelschap van zijn gezin en van Tanoen Kotani. den Japanschen consul te Batavia. FUEHRER NEEMT DEEL AAN MAALTIJD IN DE JAPANSCHE AMBASSADE BERLIJN. 15 Nov. Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld: Naar vernomen wordt, heeft de Fuehrer heden deelgenomen aan een maaltijd, die werd aangeboden dopr den Japanschen ambassadeur in Berlijn, Koerocsoe. naar aanlei ding van de herdenking der stich ting van het Japansche keizerrijk. Van Duitsehe zijde waren voorts aanwezig de Rijksminister van bui tenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en andere prominente persoonlijk heden van partij, staat en weer macht,. <xxxx><xxxxxxxx>o<xx><xxxxxx><x> J.H. ITTMANN Boekhandel Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 <xxxx>o<>o<><x>o<x>o<>c<><><><><>o<x><x> ERGENS IN ITALIË, 15 Nov. (Stefani). Het. Italiaansche weermachtheridlit van 12 November en dat van vandaag melden, dat de Italiaansche duikboot Pier Capponi op 9 November een groot Engelsch schip heeft getorpedeerd. Van officieele zijde deelt men mede. dat de Pier Capponi op dien dag te 23.54 uur een vijandelijke vlootformatie in het oog kreeg, bestaande uit een vliegtuigmoe derschip, gevolgd door twee slagsche pen en voorafgegaan door lichte krui sers en torpedobootjagers. Vijftien minu ten later schoot de duikboot, die aan de oppervlakte was gebleven, twee torpe do's op het achterste sdhip af en zes se conden daarna een derde. De kapitein van de duikboot, die in den toren was crebleven cn de mannen die bij hem wa ren. zagen drie rookkolommen, terwijl op de duikboot drie ontploffingen, welke zich in het slagschip voordeden, werden gevoeld. TWEE SCHEPEN IN BRAND BERLIJN, 15 Nov. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, staan ver weg op den Oceaan een schip van 9300 br.ton en een van 8.000 br.ton in lichtelaaie. Zij waren door Duitsehe gevechtsvlieg tuigen aangevallen. Nadere gegevens zijn nog niet beschikbaar. VOORTGEZETTE ZUIVERINGSACTIE IN FRANKRIJK GENèVE, 15 Nov. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Krachtens de zuiverings actie in de gemeentebesturen zijn zeven tig ambfenareq van Nimes en Ales uit hun ambt gezet. Het zijn in hoofdzaak Joodsche ambtenaren en personen, die de Fransche nationaliteit door naturali satie verkregen hebben. Ook elders zijn wethouders en ambtenaren ontslagen. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINST1TUUT 's.GRAVENHAGE, 15 Nov. Koersen voor stortingen op 16 November 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Dcensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schnlden( 4,23 Turksche ponden 1.45*^4 INDEXCIJFER 's GBAVENHAGE, 15 Nov. Hat. in dexcijfer van koersen van aandeelen is beden: 156,2.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2