H.V.C wacht wederom een zware strijd U.D.-W.I.K.-marsch vraagt de aandacht Uitbreiding van de schapen teelt in Nederland Velox is sterk op eigen grond n1 DE Ditmaal op 23 en 24 November Drukke dag voor A.M.H.C. WAT HET RAPPORT ADVISEERT Tien mannen aangehouden „NEDERLAND IN DEN VREEMDE" Mr. STEVENS 'UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 r\ E competitie is nu zoover gevorderd, dat er eenige teekening in den tijd begint U te komen. In alle klassen kan men reeds de gegadigden voor de bovenste en de laagste plaatsen aanwijzen. In de tweede en de vierde klasse zal er waarschijnlijk tot het einde toe met den moed der wanhoop gestreden worden, omdat er meerdere con currenten zijn, maar in de derde klasse zijn de hoofdrollen al in zooverre uitbesteed, dat men kan zeggen, dat Elinkwijk een klop op de deur,naar de tweede klasse gaat wagen en Z.N C. reeds met één voet op het pad des neder gangs staat, alhoewel rondom de Zeistenaren meerdere zwakke zusjes rondfladderen. Vorige week lubben wij spijkers met koppen in onze voorbeschouwing geslagen en voorspeld dat er vijf winstpunter] voor onze stadgenooten weggelegd waren. Dit maal zien we den toestand minder donker in en denken wij hun zeven punten toe. dus één punt meer dan de helft van het maximaal mogelijke A.P.W.C. gaat voor de zesde maal uit! Velox en "H.V.C. elkaar morgen op het gladde veld aan den Konings weg doen. Beide ploegen zetelen op hooge plaatsen, H.V.C. heeft één punt me£r. maar ook een wedstrijd meer gespeeld. We zouden heel lang over den uitslag kunnen pra ten aan de hand van vorige wed strijden, cijfers en tradities, maar veel wijzer zou men daarvan niet worden. H.V.C. zal zich bewust zijn van het groote gewicht van dezen wedstrijd. Winnen de Birkhove- pareri, dan zitten zij op rozen, ver liezen zij. dan is nog lang niet alles verloren, omdat het een uitwedstrijd Is. Heel rood en wit zal echter te vreden zijn en juichen, wanneer het een gelijk spel wordt, zooals in Haarlem tegen E.D.O. In ieder ge val zullen de doelpunten heel schaarsch zijn en is het niet uitge sloten, dat het weer dubbel-blank wordt. Naar onze meening staan de papieren van Velox iets gunstiger door het voordeel van eigen terrein. De Kennemers en R.C.H. zullen ver moedelijk eerlijk deelen, terwijl Hilver sum niet kansloos is in de Watergraafs meer, al is deze ploeg op eigen grond heel wat mans. Hercules ontvangt de Spartaan. De Amsterdammers behooren tot de kopgroep en 'willen zij zich daar handhaven, dan dienen zij in de Dom stad te winnen. H.B.C. zal het op eigen veld niet kunnen bolwerken tegen E.D.O. Derde klasse NZE beide derde klassers spelen thuis. Amersfoortsche Boys kan na de nederlaag van vorige week op adem komen tegen het zwakke Z.N.C. Het zou ons tenminste al zeer \erwonderen, wanneer de pun ten niet aan de Gasthuislaan bleven. Sopla, zelf een candidate voor de onderste plaats, krijgt bezoek van het Culemborgsche Fortitudo. dat al evenmin een hoogvliegster is. De groen witten zullen er goed aan doen Forti er onder te houden, want het gaat om kostbare winstpunten. Elinkwijk gaat naar Hilversum, om Idaar af te rekenen met haar eenige mededingster. Donar. Gemakkelijk zal dat den Utrechtenaren niet afgaan, maar dat zij de beste kansen hebben, is voor ons een uitgemaakte zaak. Zeist wint van Baarn, terwijl B.V.C. het wel met Zwaluwen Vooruit zal klaar spelen. H.M.S. tegen V.V.TJ. kan van alles op leveren. wij houden het hierbij op de thuisclub. Vierde klasse I F, N.V.B. heeft A.P.W.C. blijk- baar in een verloren hoekje ge zet. Voor ons is het tenminste een raadsel, dat deze ploeg morgen haar zesden uitwedstrijd in successie moet spelen. Waarom heeft men Sopla geen uitwedstrijd gegeven en A.P.W.C. het genoegen van eens op eigen grond spelen onthouden? En fin, het is nu eenmaal zoo en A.P. W.C. wordt verwacht in 's-Graveland, waar haar een warme ontvangst wacht. Winnen de paarsgelen ook dezen wedstrijd, dan staan zij er prachtig voor en heeft hun kam pioenskans een hecht fundament ge kregen. Wij betwijfelen echter, of de 's-Grave landers zich op eigen grond de spreek woordelijk geworden kaas van het brood zullen laten eten. Het is hun laatste kans voor een hoofdrol in deze klasse De paarsgelen mogen o.i. daarom tevre den zijn, wanneer zij ongeslagen huis waart s keeren. Amsvorde krijgt Olympia te gast Vermoedelijk wordt dit een gelijkop gaande strijd, al kan men van te voren weinig staat maken op hot wispelturige spel van Olympia. Eén winstpunt.zit er voor Amsvorde zeker wel in. Quick gaat naar Actif en moet daar kunnen winnen, wil zij blijven meedoen aan den rondedans om de bovenste plaats. Op eigen grond dienen de Hil versummers echter niet onderschat te worden. Wij verwachten een zege de roodhemden. ook al hield hun spel van vorige week weinig belofte in voor grootsche daden. Het Soester S.E.C. op eigen veld 50 meer waard dan buiten de deur. Met E.A.C. is hetzelfde het geval. Daarom verwachten wij een overwinning van de Soestenaren, aan gezien zij morgen, de gastheeren zijn. H.V.C. II krijgt bezoek van Zeist II, terwijl Amersfoortsche Boys II naar Zeist gaat om Z.N.C. II te bekampen. WANDELSPORT UTRECHT. Op 23 en 24 November wordt het wandelseizoen gesloten met de traditioneele U.D.-W.I.K. marsch, die dus thans voor de derde maal door W.I.K., in samenwerking met het U'trechtech Dagblad, wordt georgani seerd! Zaterdag 23 November een route van 15 K.M., vertrek om drie- uur van den Raadskelder, Zondag 24 November een route van 20 K.M., vertrek van den Raadskelder om één uur. Zooals steeds, speelt St. Nicolaas weer een zeer belangrijke rol bij dit wandel festijn. Natuurlijk fcal de Sint bij de marschen en bij de prijsuitreiking op Zondagavond tegenwoordig zijn, en bo vendien zullen de baten van den marsch ten goede komen aan het Sint Nicolaas- feest van de gewonde Nedcrlandsche militairen in het Utreohtsche hospitaal. Een aanbevelenswaardiger doelstel ling kan men zich niet denken! Onze jongens, die voor het vaderland gestre den hebben, met inzet van hun leven, die in den strijd gewond werden en nu al vele maanden in het hospitaal ver pleegd moesten worden, zij hebben toch wel in de eerste plaats recht op eeri ge- zelligen. ouderwetsch'en, echt Ihuiselij- ken Sinterklaasavond. Hoe tneer wande laars zich komen melden, hoe grooter het saldo is, fllat aan de commissie kan worden afgedragen, hoe geslaagder het feest belooft te worden in het militair hospitaal. Alleen al daarom dus moet dit jaar het aantal inzendingen alle records slaan! Wij zijn daar trouwens niet bang voor. De U.D.-W.I.K. marsch heeft zidh reeds thans, nu zij voor de derde maal georganiseerd wordt, burger recht verworven in de kringen van de wandelsportliefhebbers uit stad en land en ook Amersfoort ers heb ben stoeds tot, de deelnemers be hoord. De eerste maal, in 1938, boekte men over de duizend deelne mers, in 1939. ten gevolge van de oorlogsomstandigheden, liep dit aantal even terug tot onder de dui zend, maar ditmaal is het doel, dat de organisatoren zich stellen: min stens duizend wandelaars aan de start!! Hebben zij te hoog gegrepen? Wij gelooven het niet, gezien de belangstel ling welke in het algemeen voor de wandelsport bestaat, maar in het bij zonder voor den U.D.W.I.K.-marsch, en gezien ook het humanitaire doel, dat ditmaal met de marschen wordt beoogd. VVeliswaar zal men ook nu met enkele bèlemmerende factoren reke ning moeien houden, onder meer met de vroeg invallende duisternis, en dat is dan ook de reden, waarom men dit maal de gelegenheid heeft opengesteld een keus te doen tusschen Zaterdag en Zondag. Wie van buiten de stad komt, en graag weer tijdig thuis wil zijn, heeft ns de gelegenheid, den .marsch op Zondag te loopen. Inschrijvingen, vóór 20 November, richte men tot voorzitter! of secretaris van W.I.K., van Alphenstraat 4, tel. 19912 of Albatrosstraat 17bis. Het in schrijfgeld bedraagt voor N.W.F.-leden 55 cent, voor niet N.W.F.-leden 65 cent. Men gelieve bij de inschrijving aan te geven, hoeveel maal men de marsch reeds heefet geloopen en indien men in vereenigingsverband deelnam, bij welke vereeniging. IHOCKEY Het eerste dames-elftal ontvangt Be Fair een P\E A.MJH.C krijgt morgen ietwat overladen programma van vier thuiswedstrijden af te wer ken, t.w. A.M.H.C.Be Fair (dames), A.M.H.C. IIKameleon (dames), A.M.H.C. III (heeren)—Gooi VII en A.M.H.C. I (heeren)Gooi III. Alleen Heeren II speelt elders nl. te Bus- sum tegen Kameleon II. De belang stelling gaat hierbij vooral uit naar hetgeen de ontmoeting A.M.H.C. contra Be Fair zal opleveren en naar de prestaties van de beide eerste heeren-elftallen. Het eerste heerenelftal, dat thans tot dure plicht heeft, de leidende positie te blijven behouden, zal met de Bussum- sche gasten waarschijnlijk wel raad weten. Daar de roodwitten zeer wel be- BINNENLAND AMSTERDAM, 18 Nov. Ten be hoeve van het rijksbureau voor wol is over het vraagstuk van de uit breiding voor de schapenteelt in Nederland een rapport uitgebracht. Naar aanleiding van het. dezer da gen afgekondigde slachtverbod voor schapen heeft het A.N.P. zich tot den samensteller van dit rapport ge wend, waardoor het mogelijk is, thans een uittreksel hiervan te ge- Van oudiher waren het de niiet ge cultiveerde gronden zoo wordt o.rn. in het rapport gezegd waarop de schapenhouder kon werken, waarbij het heideschaap, hetwelk in de eerste plaats voor de mest, daarna voor de wol en slechts in de laatste plaats voor het vleesch werd gehouden, omstreeks 1830 nog een zeer belangrijk deel van den Nederlandschen schapenstapel vormde, namelijk 30.2 pet. van het totaal. Thans is het heideschaap feitelijk van geen be- teekenis meer, hoogstens 1 pet. Behalve op de heide, zijn er in Nederland be paalde streken, waar speciaal aan de schapenteelt wordt gedaan. Deze gebie den zijn allereerst het eiland Texel, de bakermat van het bijna uitsluitend thans in Nederland voorkomend scha penras Texelaar, ten tweede de Gronin ger kwelders. Op Texel is echter sedert de in 1930 ingetreden crisis in de veehouderijbe drijven, de schapenstapel steede inge krompen ten behoeve van akkerbouw gewassen. In overig Nederland wordt de fokke rij op veel kleinere schaal gedreven naïst de veel belangrijker rundveehou derij. Slechts in de bijna uitsluitend weidestreken van Noord-Holland en Zuid-Holland komen bedrijven voor, welke naast rundvee ook schapen vet weiden, zoodat men daar in de groene weiden naist het zwartbonte rundvee plotseling weiden met een groote massa witgewolde viervoeters 7;iet. In som mige streken dient het schaap als gras opruimer in de boomgaarden, bijv. in Utrecht en in de Betuwe, of loopt het, zooals in Limburg, tusschen de kippen hokken. Steeds wordt het schaap gebe zigd, om datgene op te maken, dat ove rigens niet of minder goed tot zijn recht komt. Voor de verschillende pro seffen. dat zwakkere elftallen, welke tegen sterke tegenstanders uitkomen, soms voor onaangename verrassingen kunnen zorgen, zullen zij er zich onge twijfeld voor hoeden, in de noodlottige fout te vervallen. Gooi III te onderschat ten. Aldus mag men een nieuwe over- twinning van Vos c.s. verwachten. Een tweede winstpartij kan de uitwed strijd van Heeren II worden. Zooals reeds meermalen werd opgemerkt, ligt bij deze ploeg het zwakke punt in de voorgoede. Wellicht dat zij, tegen een zwakkere tegenpartij, hot schot terug vindt, dat er noodzakelijkerwijs in moet zitten. De wedstrijd van den- dag is evenwel die tusschen dames I en Be Fair, welke reeds twee weken geleden gespeeld had moeten worden, doch tengevolge der weersomstandigheden werd uitgesteld. Beide combinaties hebben zich dit uit stel ongetwijfeld ten nutte gemaakt door geducht te trainen en men kan dan ook gerust aannemen, dat er mor gen „harde klappen" zullen vallen. Wie van de beide rivalen uiteindelijk de sterkste zal blijken te zijn, is moeilijk te zeggen, daar het terreinvoordeel een factor van geringe bcteekenis in dezen kamp is, doch wel zal veel voor een eventueel Amersfoortsch succes afhan gen van den vorm, waarin de verdedi ging en vooral ook de middenlinie van A.M.H.C. zal spelen. Het tweede dameselftal durven wij helaas geen overwinning op Kameleon te voorspellen, misschien kan hier een gelijk spel uit het vuur worden ge sleept, Voor Heeren III tenslotte staan tegen Gooi VII ontegenzeggelijk de kan sen niet slecht. vinciën is de schapenstapel zeer uit eenloopend en varieert van Overijl»©! met 0.08 tot Noord-Holland met 1.1" stuks per hectare graslmd. De provinciën lange» de Westkust zijn het meest schapenrijk. Hier wordt ook in doorsnee het grootste aantal dieren per bedrijf gehouden, namelijk, volgens de cijfers van 1933. 21,5, 13,4 en 15.9 resp. voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. De tellinigcijfers van de jaren 1934 en 1940 laten zien. dat de geheele scha- penstapel in dit 7-jarig tijdvak vrij sterk is teruggeloop©n. Van de jaren 1934 en 1940 staan Mei-Juli-tellingen, dus met de lammeren ter beschikking. Voor 1934 is dit 641.894, voor 1910 573.787. Uiteindelijk zijn het de uitkomsten, welke een bedrijfstak doen bloeien of inkrimpen. Deze worden niet alleen door de inkomsten gevormd, doch ook de uitgaven zijn een belangrijke factor. Door stijging van de bijvoederprijzen is bijv. voor den Texelschen schapenfok ker de kostprijs voor het opfokken van het lam zeer belangrijk gestegen. De bed rij fsuitkomrten waren zoo ongun stig, dat de regeering het .in 1939 noodig oordeelde, een steunuitkeering in te stellen aan den specialen Texelschen schapetvboer, welke uitkeering ook weer voor 1940 werd voorbereid. Uitbreiding wertschelijk In deze omstandigheden mag de vraag worden geuit, aldus besluit het rap port. is uitbreiding van den Nederland schen schapenstapel wenschclijk? Zoo ja- welke maatregelen dienen te worden ge nomen om deze te bevorderen? De eerste vraag dient in algemcenen zin positief be vestigend te worden beantwoord, zoowel gezien uit het oogpunt van de binnen- landsche wolvoorziening als uit dat der vleeschproductieDoch tevens is zulks ten zeerste bevorderlijk voor het ratio neel e weideverbruik. Hoewel zelfs in de tijden van normaal wereldverkeer Neder land slechts voor ongeveer 20 pet. in de wolconsumptie uit eigen productie voor ziet. is het in dezen tijd zeker een zaak van de eerste orde. om de productie In eigen land te vergrooten. Waar het Nederlandsdhe schaap meer en meer uniform gaat worden, doordat de Texelsche soort overwegend, de over hand krijgt, gaat. de wolproductie van eerste en prima kwaliteit in de goede richting. Zonder een aanmerkelijke hoeveel heid bij voeder, waardoor zij weer arute- ré diersoorten in den weg zouden kun nen staan, kan het eöhaap ook een be langrijke vleeschproductie leveren. Bij een lammer productie van 1.6 lam per ooi, welke bij den Texelaar gemakkelijk wordt verkregen, zou bij 600.000 fokooien een vleeschproductie van 30.000 ton zijn tc verkrijgen, uit feitelijk meest afval. Bij rationeel weidegebruik namelijk, bij toepassing van het om weidingsys teem toch, komen de schapen in de derde plaats om de weide weer schoon z.g. bossenvrij, en glad te maken. Over de wijze, waarop de schapen teelt kan worden bevorderd, kan zeer verschillend worden gedacht. Men kan dit doen, door een wat langzamer, doch zekeren weg te volgen, welke voor den toekomstigen opbouw van den schapen stapel dc beste verwachtingen geeft en dus terstond de oude en nieuwe scha penhouders aanzetten, dat zij zich in spannen tot een hoogere productie. Ook kan men er toe komen, door van boven af opgelegde dwangmaatregelen, bijv. verplicht stellen van het houden van een aantal schapen per hectare gras land. Een dergelijke maatyegel, welke natuurlijk met lijdelijk verzet zou wor den ontvangen, zal \*el het snelst den grooteren schapenstapel geven, doch met de zekerheid van een relatief min dere opbrengst, zoodat het beoogde doel minder of in het geheel niet wordt be reikt. Een in principe juiste beslissing in deze richting is reeds dit voorjaar ge nomen door de wol prijzen eenigermate te regelen naar de behoefte. Helaas is hiervan door het inzamelsysteem veel verloren gegaan, daar juist in de stre ken, waar de bevordering van de scha penteelt zoo hoog was, niet de boèr zijn product tot. zijn recht Iheeft. zien komen. Vaak profiteerde de handel meer dan de producent. Een systeem, waarbij de Betrokken bij frauduleuse slachting van varkens en kalveren HAARLEM, 16 Nov. De politie heeft tien personen aangehouden, die betrokken zijn bij het frauduleus slachten van varkens en kalveren. In totaal is vijfhonderd pond var- kensvlëesch in beslag genomen, dat bij onderzoek niet voor consumptie geschikt bleek te zijn. De zaak kwam aan het licht, doordat de politie twee mannen aanhield, die op hun fietsen groote partijen vnrkens- vleesch vervoerden. Dit vleesch moesten zij. in opdracht van een slager in Haarlem Noord naar een slager in Bloemendaal overbrengen. Bij dezen slager vond de politie nog een groote partij vleesch. Zij paste de stuk ken aan elkaar, doch kon geen com plete varkens construeeren. zoodat men opnieuw op zoek ging. Bij een chauffeur in Haarlem vond men het ontbrekende vleesch. Het varken was frauduleus ge slacht ^en huize van een koopman in Haarlemmerliede. Een deel van een an der varken, dat daar eveneens was ge slacht, werd eveneens im beslag geno men. Bij het voortgezette onderzoek bleek, dat de slager in Haarlem-Noord drie weken geleden in Haarlemmerliede ook drie varkens had 'geslacht. Het vleesch van deze dieren kon uiteraard niet meer achterhaald worden. In totaal zijn tien personen bij deze zaak betrokken. De hoofdschuldige kreeg niet minder dan zes bekeuringen: wegens overtreding der distributie wet, der prijsopdrijving- en hamstenvet. der vleeschkeuringwet, 'het slachtverbod alsmede wegens het afleveren van var kens hoven de 110 kg en het afleveren van varkens aan niet-erkende varkens handelaren. De politie te Haarlem heeft voorts een 25-jarigen chauffeur uit Badhoeve- dorp aangehouden, die op zijn fiets twin tig pond varkensvleesch vervoerde, af komstig van een frauduleus geslacht dier. Tegen den chauffeur en den man, die het varken had geslacht, is proces verbaal opgemaakt. Bestuursverkiezing AMSTERDAM. 16 November. De algemeen© vergadering der vereeniging „Nederland in den VreMnde" van Zater dag 9 November j.I., hf^i de heeren jhr. ir. O. C. A.' van Lidth de Jeude, ir. P. J. Ott de Vries, C. A. van Woelderen en jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier herbe noemd tot lid van het..hoofdbestuur. De heer prof. dr. F.. Moresco stelde zich her kiesbaar. In de_ vacaturen, ontstaan door het overlijden van de heeren F. K. J. He ringa on mr. J. A. van Sonsbèèck en het bedanken van den heer C. R. T. Ba ron Krayenhoff, benoemde de algemee- ne vergadering de heeren J. A. Dekna- tel, directeur van het Nederlandsch Clearing Instituut te 'e-Gravenhage, prof. Huib Luns, hooeleeraar te Amster dam en mr. dr. L. N. Deckers, voorzit ter van de A.N.V.V. te 's-Gravenhage. NIEUWE OPPERBRANDMEESTER TE HARDERWIJK HARDERWIJK. 16 Nov. In verhand met de reorganisatie van de plaatselijke brandweer heeft, de heer D. C. Tiemens (Dir. Gemeentewerken) ontslag als op- perbrandméester gevraagd. Met ingang van heden is door B. en W. in gelijke functie benoemd de heer R. van der Velde, Di.r. Ambachtsschool alhier. producent direct levert is voor de bevor dering der schapenteelt beslist noodza kelijk. De aanstelling van een schapen teelt consulent. tot voorlichting van vee- tceltkundigen, fokkers en boeren is ver der dringend gemaakt. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 23) Ik was daar thuis en dat leventje duur de 'zoo twee weken, toen mijn manne tje er nok binnenkwam. Hij kwam pas, toen hij vernomen had, dat rte lucht daar volkomen zuiver was. Hij was er van overtuigd, dat ik een goeie jongen was. die zich alleen maar zonder het te weten in de tent vergist had. Hij kwam In ieder geval, want hij moest weer eens in zijn eieen kroeg zijn." ,.F.n toen?" vroeg Sherman gespan nen. „Ja, dat was een leelijk geval," ant woordde Ben Beverly grijnzend. „Ik nam aan, dat hij alleen maar op bezoek kwam. Alleen kon ik hem natuurlijk onmogelijk uit die bandietenstal weg- krijgen. Ze zouden gehakt van me heb ben gemaakt. Ik kon ook niet zonder op te vallen de politie erbij halen, daar voor hnd de hen-de een te goede bewa king. Wat zoudt ii "odiin hebben ka pitein. als u in mijn plaats geweest was?" Sherman trok zijn schouders op. „Weet ik het? Ik heb er geen idee van". Het gezicht van Ben Beverly veran derde van uiterlijk. Zijn groote forsche kin stak naar voren en in zijn oogen schitterde een wreedaardig licht. „Eerst," zei hij, „moet ik u nog uit leggen, om wien het ging: het was .Big Hilton, die vervloekte kerel, die 'het dochtertje van Morrys had ontvoerd en er vijftigduizend dollar losgeld voor had j gekregen. Op het bevel tot inhechtenis neming stond niets van dood of levend maar ik besloot het toch maar zoo te doen. Ziet u, levend ging het niet en daarom maar dood. Ik betaalde mijn rekening, nadat ik die eerst, zooals ge woonlijk, goed had nagegaan, ginnegap te zoo'n beetje en ging tenslotte weg. Bij de deur bleef ik toen staan, trok mijn revolver, joeg mijn mannetje vier kogels door zijn "lijf en toen weg, zoo gauw mogelijk weg. Ze wilden allen achter mij aan, zijn kameraden zullen wel gedacht hebben, dat ik van een oon- curreerende bende was. Maar ze kregen me niet meer te zien, want op den eerst- volgenden hoek was een politiepost. Ziet u. mijn goede eetlust heeft die lui in de waan gebracht, dat ik een heel onschuldig goedig suikeroompje ben, die werkelijk alleen maar een beetje plezier in zijn leven wilde hebben. Maar toen ze gemerkt hadden, dat ik heele- maal niet zoo'n lief suikeroompje was. toen was het te laat. toen had ik aan Big Hilton's slechte leven al een eind gemaakt." Ben Beverlv lachte en zijn gezicht werd weer vriendelijk. Kapitein Sherman krabde zich pein zend op het hoofd. Bit! Die kerel was in derdaad met twee zielen behept. De eene verlangde alleen maar naar ca- viaar en kreeft, de andere sprong op van vreuede, wanneer het eold een ban diet te pakken dood of levendl HOOFDSTUK XX. Dakar! De „Santa Barbara" ging in de bocht, voor anker. Een groote, logge motorboot nam de passagiers over, die een bezoek aan het stadje wilden bren gen. Behalve de „Santa Barbara" lagen er nog twee vrachtbooten en een elegant luxejacht. Het water had in de bocht een diepblauwe kleur, het scheen volko men helder te zijn. Op het land schitter den de witte huizen van de Europeanen, waarop de zonneschermen bonte vlekken maakten. Kapitein Sherman stond op de brug en keek naar de passagiers, die aan land gingen. Hij ontdekte Stevens en zijn secretaris, hij zag .Edna Bosch. Grizzard en tenslotte ook Ben Beverly onder hen. Hij glimlachte. Hij dacht er aan, dat zich misschien allerlei dingen zouden afspe len, wanneer de donkere tropische nacht maar eerst zijn vleugels over dit stadje in het Fransche koloniale rijk had uitge spreid. Er ontbrak nu nog Don Alvarez. Sherman spande zijn oogen in, maar hij kon den Don nergens ontdekken. Na tuurlijk Don Alvarez wilde zich aan geen gevaren bloot stellen, hij had ge noeg van zijn laatste avonturen. Als ze elkaar wilden fijnhakken en hun twij felachtige ruzies uitvechten, dan moes ten ze dat maar aan land doen, de hoofdzaak \gas, dat ze zich aan boord rustig hielden. Ze mochten elkaar dan over en weer dood schieten, maar de hel der geschuurde dekken van de „Santa Barbara" bleven schoon. Wonderlijke menschen. Grizzard was een bandiet. Stevens was ja, wat was Stevens eigenlijk? Ben Beverlv glim lachte geheimzinnig, wanneer hij den naam van Stevens uitsprak. F.dna Bosch had zonder twijfel ruzie gehad met haar vriend, ze zat heel al leen aan den achtersteven. Met die moet ook wat gebeuren, dacht Sherman bij zichzelf. Vrouwen, die met passagiers flirten, wil ik niet hebben. Die menschen halen onder elkaar al genoeg dwaze dingen uit, het mankeert er nog maar aan. dat employé's van de maatschappij er ook nog in gemoeid worden. Don Al varez heeft ook al om haar dat ver schrikkelijke pak slaag opgeloopen. De touwen werden losgegooid, kapitein Sherman salueerde beleefd en eenige in zittenden wuifden hem toe. Sherman glimlachte; daar gingen ze nu, wat zou den ze np weer uithalen? Het was net een bewaarschool! Een Amerikaansche lady zou waarschijnlijk de ziel van een neger ontdekken en wie weet. wat de heeren zouden ontdekken van de schoon heid der negervrouwen. De politie van Dakar, die slechts uit een paar man be stond, zou natuurlijk al gealarmeerd zijn; wanneer er een touristenschip uit Amerika kwam, moest, er altijd goed worden opgepast, dat er niemand ver loren ging of zich in avonturen stortte waarbij hij zijn huid in gevaar bracht. Nu, overal was voor gezorgd: de opspo ringsploeg van de „Santa Barbara" be stond uit menschen met ervaring, die in een paar jaren zooveel van de zeden der tropen geleerd hadden, dat ze er iederen pennelikker heele romans over zouden Kunnen vertellen. Sherman nam zijn pet af en streek zijn hand door het grijze haar. Enfin, ik ga liever op njijn oude leeren sofa lig gen, laten zij maar doen, wat ze willen. De groote motorboot had inmiddels het land bereikt en loste haar ten deele zeer lieftallige lading aan een kleine lan dingsbrug. De passagiers gingen uiteen, want ieder wilde zijn avontuur geheel alleen beleven, ledereen beweerde daar bil natuurlijk, dat zi'n belangstelling van zuiver wetenschanpe'ijken aard was. hij zou natuurlijk naar de inboorlingen wijk gaan om de trap van beschaving van deze negers aan een onderzoek te onder werpen. Ben Beverly keek met groote belang stelling op een lijstje, toen hij aan land was gegaan. Blijkbaar moest hij inkoo pen voor de „Santa Barbara" doen. Ten minste hij deed alsof. In werkelijkheid was het een oud papiertje met aanteeke- ningen over paardenrennen, dat hij ergens had gevonden en als zeer bruik baar had beschouwd. Hij hield het om gekeerd in de hand en hield intusschen steelsgewijze zijn menschen in het oog. „Zijn menschen" gedroegen zich heel verschillend. Stevens reikte zijn secreta ris de hand, wenschte hem zachtjes goe de zaken en ging daarna met loome schreden heen. Om nu iets van Peters' geesteshou ding te zeggen: Peters was van plan, nog vóór donker Dakar weer te verla ten. Hij wilde volgens de gewoonten van een dommen Europeaan een eindje de wildernis ingaan, die dadelijk ach ter de inboorlingenwijk begon. Hij wilde zijn 'verborgen tegenstander eens gele genheid geven, iets te probeeren. Hij zou wel.op zichzelf passen. Zou de man zulk een prachtige gelegenheid onge bruikt voorbij laten gaan? Het moet hier vermeld worden, dat Peters moed had. Zonder deze eigenschap was hij zonder twijfel op de „Santa Barbara" gebleven, had in de bar whisky ge dronken en zoo nu en dan te verstaan gegeven, dat de smerige plaats hem niets interesseerde. Maar Peters was door de jachtkoorts bevangdh, hij wilde zijn verborgen tegenstander eindelijk neerleggen. Wat zijn secretaris, de ech te Stevens, in Dakar te doen had, was niet uit te vinden; Dakar had welis waar eenige straten, maar niet genoeg om voor een vertegenwoordiger van een automobielfabriek van belang te zijn. Als hij dan toch met'een gewichtig ge zicht verdween, dan was dat zijn zaak en wien ging dat wat aan? Grizzard had de schaamteloosheid, luide te zeggen: „Nu zullen we ons maar eens met. de interne donkere toe standen van Dakar vertrouwd maken." De moeders van huwbare dochters wierpen ontstelde blikken op hem; wat hij daar zcide. was zonder twijfel over bodig. De dochters gichelden. de vaders zetten hun borst on en betreurden in stilte, dat ze niet alleen waren. Edna Bosch ging op een bank zitten, die aan het einde van de landingsbrug stond. Edna dacht er over na. wat. ze nu beginnen moest om op haar grooten, lieven, maar tameliik dommen iongen te kunnen passen, opdat hii zich niet in gevaar zou beeeven: hii moest ech ter op zulk een wijze nagegaan worden, dat hii er zich niet van bewust was. Hij was, net. als alle werkelijk fatsoen lijke mannen, een klein beetje dom. Edna had besloten, tegelijk met hem aan land te gaan en een heel ie op hem te letten, maar ze wist niet hoe. Daar om zat ze nu on de bajik en dacht over dit vraagstuk na. Ben Beverlv, de man. die de heele verantwoording droeg, merkte na een poosie, dat hii ziin papiertje verkeerd om in de hand had. Hii draaide het om en overlegde hij zichzelf, wien hij nu schaduwen zou. De een was zeker zoo interessant als de ander. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7