De wondere 1 ereid van de diepzee Voorai! Grondige organisatie van bedrijfsleven noodzakelijk Dr. Fischböck zet uiteen: BELANGEN DER DUITSCHE OORLOGVOERING THANS PRIMAIR Bijeenkomst Duitsche en Nederlandsche industrieelen Eisch des tijds: Goed verduisteren N AKKERTJE MOLOTOFS BEZOEK AAN DE DUITSCHE HOOFDSTAD 2e BLAD PAC 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1340 Bij het afbakenen van een gemeen schappelijk doel. en bij een vruchtbare samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche industrieelen, zijn tal van gunstige perspectieven aanwezig. De on het oogenhlik beschikbare indus- trieele capaciteit dient in Nederland ten volle te worden benut, in een zelfde rhythme zooals dit in Duitschland het geval is. In Duitschland werkt de in dustrie met volle kracht. Spreker hoopt dat dit succes ook in Nederland zal worden bereikt. Tenslotte richtte dr. Fischboeck een appèl aan de aanwezigen om een brug te slaan over de bestaande politieke op vattingen en verhoudingen heen, die wij hier niet te behandelen hebben, om als- einddoel hij te dragen tot het welzijn en tot den bloei van het Nederlandsche en Duitsche bedrijfs* en economische leven. Rede van General-Direktor Zangen T7 ER VOLG ENS nam general-direk tor v Wilhelm Zangen. Leiter Reichs- gruppe Industrie, het woord. Hij begon met te wijzen op de banden, welke de Duitsche en Nederlandsche industrie met elkander bonden in het verleden. Op net oogenhlik is de Duitsche indus trie genoodzaakt onder inzet van al hare krachten, haar taak geheel en ai te zien ten opzichte van de voorziening in de behoeften der Duitsche weer Molotof, de Russische volkscommissaris voor buitenlandsche 2aken, inspecteert de eer ew acht. die was opgesteld bij zijn aankomst te Berlijn. (Foto Weltbild). voorkome men. verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale on reine huid, hoofdpijnen, enz. dpoi gron dige zuivering van bloed en ingewanden met Dr Schiefter's Stofwisselingzout Met prof. Beebe naar een diepte van 800 meter onder den zeespiegel "I7RIJDAG vond te 's-Gravenhage een V ontmoeting plaats tusschen Duit 6che industrieelen. die op een studie reis door ons land zijn. met tal van voor aanstaande Nederlandsche industriee len. Binnen het kader van besprekingen tu*sschen Duitsche en Nederlandsche in dustrieelen, vond voor een talrijk en aandachtig gehoor »en* hijeenkonisi plaats, waar door den commissaris-ge neraal voor Financiën en Economische Zakpn. dr. Hans Fischboeck. general- direktor Wilhelm Zangen. I.pitpr Reiche grunpe Industrie, alsmede door dr H. L. Woltersom, directeur der Rotterdam 6che Bank Vereeniging. Den Haag. het woord werd gevoerd. In zijn onening6redp begroette dr Fischb<?eck de aanwezigen. Het bezoek van Puitsche industrieelen. aldus dr. Fischboeck. valt samen met de organi satie van het Nederlandsche bedrijfsle ven. hetgeen dezpr dagen is geschied. Een nieuwe episode in de samenwer king tusschen Duitschland en Neder land js met deze organisatie ingetreden. Bij de verwezenlijking van de gestel 1p doeleinden moeten daarbij in de eerste plaats van Duitsche ziide twee gezirhts punten in het oog worden gehouden: (I) Absolute' en volkomen beschik haarstelling van de voor het Duitsche oorlogsapnaraat noodzakelijke midde len. waarin de taak van het bedrijfsle ven on dit ooeenhlik is gelegen. (21 Doorvoering van deze taak binnen het kader van vriendschappelijke ver houdingen en harmonisch samenwer- kpt. met het Nederlandsche bedrijfsle ven. De organisatie van het bedrijfsleven, zoo zette.de heer Fischboeck uiteen, kan een beslissenden invloed uitoefenen-bij de ten uitvoerlegging van de gestelde taak. De nieuw opgerichte organisatie voor het Nederlandsche hedrijfsleven heef* vérstrekkende hevoegdheden voor de organisatie van het hedrijfsleven hier-te lande. Nieuwe bedrijfsorganisa ties zullen worden opgericht, reeds be staande organisaties zullen, wanneer aeze overbodig ®n. indien noodig, wor den opgeheven. Binnen het kader van deze prohlemeji zal het noodig zijn om personeelsvraagstukken onder oogen te zien en nieuw te reeelen. Voor de eischen. die op dit oogenhlik aanwezig ziin. zijn de op heden bestaan de organisaties niet voldoende. Het or ganisatiecomité. dat thans is ongericht, zal goed doen. wegen en middelen te vinden, aldus dr. Fischboeck. nieuwe organisaties op te richten, welke over eenkomen met de door den staat ge leide economie. Een gevolg hiervan zal zijn. dat het bedrijfsleven in Nederland méér dan tot dusverre het geval wa6, in staat zijn naar huiten als eenheid op te treden. Ten aanzien van de toekomst ver klaarde de minister, dat het zijn over tuiging was dat het er om gaat. dat het Nederlandsche bedrijfsleven haar taak vindt, om zich een plaat*.- te verzekeren in de nieuwe orde. die straks in Europa zal bestaan. Dr. Fischboeck hoopt ten zeerste dat het den Nederlandschen be drijfsleiders individueel- mogelijk zal ïijn een vooraanstaande positie in te nemen binnen dit kader. Spr. wil dit streven met alle middelen, die in ziin macht ziin. helpen bevorderen, opdat le venskrachtige organisaties ontstaan. Daarbij dient als uitgangspunt ▼oor oogen tê worden gehouden, dat geen geweldmaatregelen worden ge nomen. De individueeJe belangen en Interessen van de Duitsche indus- trieele vertegenwoordigers worden geheel en al binnen een gezichts punt van volkomen gelijkgerech tigdheid behartigd. De onderhande lingen tusschen Duitsche en Neder landsche vertegenwoordigers veron derstellen bij beide partijen een con crete uil tot een resultaat bij de on derhandelingen te komen. macht. Wanneer op dit oogenhlik df Duitsche industrie aan de behoeften van de omligsendp landen niet kan vol doen. «Ismede de door die landen ge «telde eischen kan vervullen, dan is hPl in hooge mate aantrekkelijk wanneer m Nederland een toestand heerseht met eenige honderdduizenden werkloozen er. pon lang niet volledig benutte indus -trieele capaciteit. Reeds zijn talrijke en ernote hPstpllingen in Nederland «re oatst om dp heschikbarp rapacitPit er te lande ten vo'te te benutten Vervolgens wpps general direktoi 7amren met nadruk on de noodzakelijk beid dat pen overeenkomst wordt ge kregen over dp wijze waaron een leve ringvan goederen hinnen het kader van het F.uropeesohe hlok tot stand zal korne.n En wil men dezr taak met sue tpn uitvoer leggen, aldus zette spre ker ui'pen. dan is hiervoor noodig pen lot onderhandelen bevoegde organisatie Vroeger immers is het nooit mogelijk ehleken een eenheid op het gebied van intevnationalp onderhandelingen teweer te brengen. De deelnemers hadden n.l. bij internationale onderhandelingen nooit allp-industrieën van een bepaalde branche als eenheid achter zich. Hij be val met klem aan een allesomvattend verbond. In Duitschland is dit reeds ten aanzien van verschillende industrietak ken het geval. Spreker verklaarde dat men nipt huiverig moet ziin wanneer van ..Zwangorganisationen" sprake is. In Duitschland bijv. ziet het er in de practijk niet zoo erg uit als men op het eerstp gezicht wel zou kunnen denken. Ae den eenen kant kunnen dwangor T-niseti-s natiinr'iik wel onaangenaam z:in voor een individueelen deelnemer, maar aan den onderen kant schept een dusdanige organisatie toch de mogelijk beid van een interne vereffening. In het nationaal-eocialistisch den ken kan men het niet zonder één leiding stellen. Leiding rrioet der halve ook in industrieel opzicht aanwezig zijn, vooral reeds van wege het nijpend gebrek aan grond stoffen. Spreker beval met nadruk aan de vertegenwoordigers van de verschillende thans in de bijeen komst aanwezige organisaties aan, thans reeds een grondslag te leggen voor een- vruchtbare samenwerking. Men heeft de keus: (a) Zelfstandig te blijven en zich door den 6taat te laten leiden: (b) Zich een eigen organisatie te -chopp^n. De Duitsche industrie wil in geen en kel opzicht een druk uitoefenen op de Nederlandsche industrie. De rijke en groote ervaringen van Duitschland wor den geheel en al in dienst van Neder land gesteld. Er is geen sprake van, dat wij ons willen' opdringen, aldus ver klaarde de heer Zangen met den mees ten nadruk. Spreker streeft naar een vrijwilligen en gemeenschappelijken ar beid. Het is natuurlijk een feit, zoo zei- de de heer Zangeft ten slotte, dat op dit oogenhlik nog geen definitieve besluiten kunnen worden genomen. Maar, wat op dit oogenhlik wel mogelijk is, is het feit, dat men thans reeds een basis kan vor men. De heer Zangen beëindigde zijn uiteenzettingen met de hoop uit te spre ken, dat een vruchtbare, en ieder tevre denstellende samenwerking met, de Ne derlandsche collega's kan worden ver kregen. Rede dr. H L. Wolterson TENSLOTTE werd door dr. H. L. Wol tersom, als voorzitter van de orga nisatiecommissie. het woord gevoerd. Spreker begon met uiteen te zetten «al een veelomvattende taak ten uitvoer moet worden geleed. Veranderingen in bestaande verhoudingen zijn noodig. aangezien in Europa ook na den oorloc een pconomische leiding* noodzakelijk zal zijn. al wordt dit door hem persoon lijk niet begroet. Het bedrijfsleven moet nu eenmaal een goede organisatie heb ben. Dp moeelijkheid om met vertegen woordigers van verschillende hedrijfs groepen persoonlijk te onderhandelen, inirhte spreker ten zeerste toe. Niet al leen pen internationale heteekenis be staat ten aanzien van de organisaties in. het bedrijfsleven maar ook een na tionaal belang. Vp|p vragen zijn spreker in de laatste Iwpp dagen, sedert de oprichting van de nieuwp organisatip voor het bedrijfsle ven. gesteld. De meest belangrijke vraag in dit verhand was wel de kwestie, of men hier in Nederland van plan was een zoodanige organisatie op te bouwen, die een natuurgetrouwe copie is van hetgeen reeds in Duitschland bestaat. Spreker eaf hierop met den meesten nadruk een .ontkennend antwoord. Voorzoover het slechts eenigszins mo gelijk is zal de nieuwe organisatie ge heeTen al rekening houden met speci fiek Nederlandsche omstandigheden. Men zal terdege rekening houden met de historische ontwikkeling van het be drijfsleven in Nederland. Voor de toekomst zullen twee moge lijkheden hpstaan: (1) Zichzelf aaneen te sluiten. (2) Wachten tot de staat dit doet. De commissie bestaat uit negen leden die echter het vele werk. dat zal moe ten worden verricht, niet zelf zullen kunnen verzetten Dr. Woltersom vraagt dan ook medewerking van alle indus trieelen in Nederland. De onderhande lingen met de Duitsche vertegenwoordi gers. die hier thans bijeen zijn, geschie den in een vriendschappelijken geest en volkomen onder het. gezichtspunt van gelijkgerechtigde partners. Daarbij be staat het stpeven om op dit oogenhlik reeds iets te scheppen wat ook na den oorlog zal blijven voortbestaan. Een zekere schroomvalligheid' en te rughoudendheid van de Nederlanders in dit opzicht is verklaarbaar. Er zijn be paalde moeilijkheden ten aanzien van de houding der Nederlanders, die vol gens spreker voortvloeien uit, de Neder landsche ceographische situatie. Bij een beoordeeling van de geographische si tuatie van ons land moeten twee feiten Voor oogen wórden gehouden: (a) Een internationale taak berusten de op de overzeesche relaties, (b) Een Europeesche taak. die nauw verband houdt met het Europeesche achterland. De eerstgenoemde taak is een geogra phische en een natuurlijke, die niet door oorlog of vrede veranderd kan worden, aldus verklaarde spreker met nadruk. De eene taak kan niet worden opgelost zonder dat ook de tweede taak wordt opgelost. Met inachtneming van deze situatie, zoo overwoog dr. Wolter som. kunnen de onderhandelingen van een zeer vruchtdragend karakter zijn. Wij houden de belangen ven on6 vader land. "welke ons allen in ieder opzicht ter harte gaan. voor oogen. In dit ver band, zoo besloot snreker zijn uiteen zettingen, kunnen wii niet afstand doen van de natuurlijke taak, die de twee voornoemde doelstellingen ons opleg gen. De bijeenkomst werd beëindigd met een slotwoord van dr. Fischboeck. Door spreker werd nog eens de wensch uit gesproken om tot den opbouw ven een organisatië te komen, die alles kan ver tegenwoordigen. Dr. Fischboeck richtte in dit verband een appèl tot de aanwe zigen om tot een vruchtbare samenwer king te komen. Een weldaad voor het organisme! Flacon 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bii apothekers en vakdrogisten. Strengere bepalingen verwacht s-GRAVENHAGE, 15 Nov. In den laatsten tijd is vastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand ge houden wordt. Vooral heeft dit be trekking op den tijd van de avond en de ochtendschemering. Steeds moet weer geconstateerd worden, cfat winkeliers hun etalageverlich- ting en lichtreclames ook na zons ondergang nog laten branden. Voorts kan men vaak zien, clat in woningen zoowel 's avonds als in den vroegen ochtend licht wordt aangedraaid zonder dat de ramen te voren verduisterd zijn. Ook met hand- en zaklantaarns wordt steeds weer lichtzinnig en onvoorzich tig omgegaan. Tegen dergelijke overtre dingen zulen voortaan onvoorwaarde lijk gestraft worden. Binnenkort kunnen in dit opzicht nieuwe bepalingen verwacht worden. Daarom wordt men reeds nu op het vol gende opmerkzaam gemaakt: 1. Etalage- en reclameverlichting die nen in de toekomst geheel buiten be drijf gesteld te worden en mogen ook gedurende den dag niet meer worden ingeschakeld. 2. Zaklantaarns mogen, wanneer zij niet afgeschermd zijn, in de open lucht niet meer gebruikt worden. Worden goed afgeschermde zaklantaarns in de open lucht gebruikt, dan moePen de daarvoor geldende voorschriften in acht genomen worden. Het is o.a. ten streng ste verboden, zaklantaarns naar boven te doen schijnen. 3. De politie heeft opdracht ontvan gen, scherp op te letten, dat dé onder 1 en 2 genoemde bepalingen 'worden na geleefd. Lantaarns die' niet volgens de voorschriften worden gebruikt, kunnen door de politie zonder meer in beslag genomen worden. Nogmaals wordt de verwachting uit gesproken, dat de bevolking begrip zal toonen ten aanzien van de verduisie- ringsbepalingen en er zich 6treng aan zal hou-den. De fihderhndsche Zenuwen p'JnJS!'r „Nare dagen"? Moe en (nat? HET REIZEN VAN NEDERLAND SCHE SCHIPPERS NAAR ZWITSERLAND 's-GRAVENHAGE. 16 Nov. Blijkens ontvangen -medcdeeling van het Rijks- verkeersministerie tè Berlijn kunnen Nederlandsche schippers per binnen schip naar Zwitserland reizen, indien zij zijn voorzien van het gewone schip- persrapport met het stempel in drie ta len (Duitseh, Fransch, Nederlandsch). Voor een reis met. den trein naar Zwit serland is bovendien een visum ver- eischt van de „Ein- und Ausreisestelle" Rotterdam. "KT AD AT professor Beebe en zijn metgezel eenige malen achtereen met hun stalen kogel afgedaald waren al deze afdalingen' vonden plaats in de nabijheid van de Bermuda-eilanden tot diepten, varieerende tusschen 100 en 200 meter, gingen zij op een bepaalden dag over tot een afdaling van 400 meter. Toen zij weer boven waren gekomen.'werd Beebe meegedeeld, dat de totale druk op de geheele bathysphere 3366 ton was geweest dus bijna 3'/» millioen K G. „Maar in plaats dat ik me er over verwonderde, beteekende het nauwelijks meer voor me dan de verkla ring dat de spiraalnevel in Andromeda 900 000 lichtjaren van ons verwijderd is. Toch was ik blij dat men ons dit niet verteld had, terwijl wij daar nog in de diepte waren, anders zou de gedachte aan het gevaarlijke van ons experiment mijn aandacht wel licht te veel in beslas genomen hebben." Ue driesterrige Zeeduivel, zuuuls Beebe dezen nieuw ontdekten visch noemde, vertoonde zich meermalen voor de kwartsvensters. (Overgenomen uit 800 meter onder den zeespiegel") |M"ADIEN werden de afdalingen eeni- gen tijd stopgezet in verband met de weersomstandigheden. Pas in den zomer van 1932 werden zij weer her haald. Eerst werd de bol weer leeg naar beneden gelaten, tot, on een diepte van ruim 900 meter. Toen hij weer boven kwam bleek hij vol met water te staan. Dat was een bijzonder gevaarlijk geval, vanwege den druk die binnen in den kogel moest heerschen. Heel voorzichtig begon men het sluitstuk los te schroe ven. en op een gegeven moment vlogen, Ie zware bouten als kanonskogels over het dek. Op de bouten volgde eep hori zontale cilinder van water, overgaande in een waterval uit het gat van het sluitstuk. Er was wat lucht vermengd met het water waardoor .het op heete stoom leek, inplaats van op samenge perste lucht, die door ijskoud water heen schoot. Als er iemand voor had gestaan zou hij zeker onthoofd zijn geworden. Het bleek dat de pakking van een der kwartsvensters het le"k had veroorzaakt. Nadat het gebrek hersteld was werd dan eindelijk in de maand September een aanvang gemaakt met de groote af- dïling naar 800 metér diepte. Dat ie du« naar de diepte waar de -eeuwige nacht heerseht en geen licht meer doordringt. Het eenige licht dat aanwezig is, is dat van die merkwaardige diepzeevisschen die er lichtgevende organen op na hou den. Beebe geeft, in zijn boek een, ty pische fotografische vergelijking in dit verhand, namelijk een foto van een willekeurig gedeelte van den sterrenhemel,'en een foto,, uit de bathysphere gemaakt van de diep zee: beide fotografieën toonen het zelfde beeld: een groote zwarte vlek. voorzien van honderden lichte puntjes en vlekj.es; op de eepe zijn dat fle sterren, op de andere de vis- schen. VOOR echter de groote afdaling begon, had men nog eerst alle drie de kwartvensters vernieuwd, aangezien de oude scheurtjes waren gaan vertoonen. terwijl ook de inventaris alsmede de telefoon vernieuwd waren. Eindelijk was dan, na een periode van slecht weer de groote dag aangebroken, waarop een menseh voor het eerst naar zoo groote diepte 'zou afdalen, uitgerust met aller lei instrumenten en apparaten, om zoo veel als mogelijk was van de diepzee fauna te kunnen vastleggen. De licht grens Al spoedig waren Beebe en zijn assi stent aan de lichtgrens gekomen waar de invloed van de zon ophoudt, en al leen een kleurloos grijs overblijft. De schijnwerper werd ingeschakeld, die „ecri felle straal geel licht wierp in wat rnillioenen en millioenen jaren zwarte duisternis was geweest". In den licht straal zwommen verscheidene zilveren bijlvischjes langs den bol. daarna eenige mooie kwallen, en toen plotseling een visioen, dat "er uit zag als een lichtend netwerk, uiterst fijn met groote mazen, dat langzaam voorbij de vensters golfde. Even later kon Beebe kennis maken met een visch, die tot nog toe aan de wetenschap totaal onbekend was. „Zon der dat ik gezien had waar hij vandaan kwam, stond daar een groote visch half in het licht van den schijnwerper. Ik zag direct dat het een volkomen onbe kende soort was; hij was minstens twee voet lang. bezat geen enkel lichtorgaan noch diffuus lichtende deelen. had klei nc oogen en een vrij groote bek. De twee meest ongpwone dingen aan de visch waran ziin kleur, in het licht van den schijnwerper een leeliik vaalhruin. en dan het bijna geheel ontbreken van de staartvin, die gereduceerd was tot een kleine knop, terwijl de verticale vinnen aan het achterlijf de plaats daarvan in genomen hadden^en ver onder en boven het lichaam uits'taken". Beebe noemde dezen visch de Bleeke Zeilvisch. Lichtexplosiés 'TIJDENS deze afdaling wemelde het J van allerlei lichtjes rondom de bol, zonder dat de geleerden echter konden waarnemen, waarvan die afkomstig wa ren. Natuurlek moeten het levende we zens zijn geweest, want zij waren allang zoo diep, dat er overigens inktzwarte duisternis heerschte rondom de bithys- phere. Af en toe kwamen er enkele vis- schen in het licht van den schijnwerper waardoor ze konden worden beschreven (Beebe deed dat telefonisch, zoodat zijn opmerkingen boven, op het schip, direct konden worden genoteerd door zijn hel pers). Een enkele maal kwam er ook wel eens een in aanraking met den ko gel. en^ot groote verwondering van de onderzoekers explodeerdehet dier dan, onder een sterke lichtontwikkeling. La ter heeft. Beebe de oorzaak van dat ex- plodeeren gevonden: het bleek een soort garnaal te zijn, die niet uil elkaar sprong na aanraking met den bol, maar die, als verdedigingsmiddel tegen bela gers. het vermogen bezit een lichtgeven de vloeistof uit te stooten, wat den in druk van een ontploffing maakte. In het eene geval ontstond er een lichtende mist* in het andere een soort vonken- spel van groote schoonheid. Wat is zwart? I7INDELIJK kwam de bathysphere op een diepte van 3000 voet tot rust. Veel verder kon zij niet, want de kabel was niet langer. „Een paar dagen ge ledenzégt Beebe had het water op een diepte van 2500 voet zwarter gesche nen dan men zich zwart kan voorstellen, toch leek het nu nog nog zwarter dan zwart nooit meer met eenige overtui- nachten op aarde slechts als bepaalde graden van schemering beschouwd moesten worden. En ik kon het woord zwart nooit meer met eenige oovertui- ging gebruiken. Ik keek naar een enkel voorbijschietend lichtje en voor het eerst werd ik me bewust, hoe volkomen hier iedere vorm vm zoogenaamde phospho rescence, die we aan de oppervlakte zoo dikwijls waarnemen, ontbrak. Als daar een gewone visch langs ie heen zwemt, wordt hij lichtgevend door de reflectie van de lichtjes der myriaden kleine diertjes en plantjes, die in het water zweven. Hier evenwel is ieder licht een individucel diiSg en dikwijls" onder di recte controle van den drager". Voorts wijst Beebe op het onvermogen van den sterken schijnwerperbundel om organismen van welke soort ook aan te trekken. Sommigen vluchtten voor hef licht, anderen schenen er zich niets van aan te trekken, maar geen enkéle slak of worm of visch kwam op het licht af. 700 heeft deze wetenschappelijke on derzoeker de diepzee onderzocht en waargenomen, zittende in een stalen bol. die uiteindeliik, op die diepte van ruim S00 meter, een druk te verdragen had van in totaal meer dan zes millioen kilo of negen ton op elke vierkante decimeter. En toch. zegt hij zelf, scheen er geen enkele reden, waarom we niet met een duiker helm op onze kleine gevangenis zouden verlaten, ware het niet. dat wij ooeenblik- kelijk zouden ziin gereduceerd tot een vormlooze massa. En toch. ondanks dezen ontzagwekkenden druk. was hier leven, leefden hier wezens, wier bestaan en wier levensomstandigheden even wonderlijk en anbegriipelijk ziin. als al d;e raadsels, die zich in de oneindige wereldruimte om on zen aardbol heen afspelen, die wij ook kunnen zien, doch niet doorgronden AQUARIUS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8