NAAR SAMENWERKING VAN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK Fransche journalisten voor „intrede in de groote Europeesche familie" Revolver-aanslag op huizen DE EEMLANDER Maandag 18 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Pooriwal 2a 39e Jaargang No. 121 FLANDIN: „Wij moeten aan nieuwe orde deelnemen" Vlootbasis voor de Ver. St. aan Rio de la Plata? Ciano naar Duitschland Vreemde vliegtuigen boven Joegoslavië van burgemeester en architect te Leidschendam GELUKKIG GEEN SLACHTOFFERS Londen en Washington willen Thailand betrekken in hun politieke activiteit Het vriendschaps verdrag met Tokio in het geding Koning Faroek's leven in gevaar? Duitsche weerlegging van Britsch bericht De verzorging van de Nederlanders in Duitschland GEEN NED. VLAG AMERSF0Q1RTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandeD voor Amersfoort.l.95i per maand 0.65; pet week I 015 Binnenland trance pet post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 AlJS Dtfl Aim.'lC.iitH van 14 regels 1 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiên „KEITJESbij vooruitbetaling 15 regel# 50 cent. elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 GENEVE, 18 Nov. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat de vice-president en minister van buitenlandsche zaken, Laval, uit Parijs in Vichy is teruggekeerd. Hij heeft in Parijs wederom diep gaande besprekingen gevoerd met de Duitsche autoriteiten, in het middelpunt waarvan de samen werking stond, welke tusschen den Fuehrer en maarschalk Pé- 'tain is overeengekomen. Laval bracht terstond na zijn aankomst Pètain hierover rapport uit, even als over zijn bijeenkomst met den Spaanschen minister van. buiten landsche zak§n, Serrano Suner. In Dijon zijn op 15 November ongeveer 50 hoofdredacteuren en politieke redac teuren van dagbladen uit geheel Oost- Frankrijk bijeengekomen in een pers conferentie. in het middelpunt waarvan een redevoering van den vroegeren Franschen ministerpresident, Flandin, 6tond. Flandin begon met de oorlogszaken van 1939 te bespreken. Daarbij zette hij uiteen: De beslissende phase, het jaar 1936 met de bezetting en hermilitarisee- ring van het Rijnland zou een beslis- senden keer in de Europeesche politiek moeten brengen. Toen heeft de politiek van de overwinnaars in den Wereldoor log gesteund op hun militaire macht om het verdrag van Versailles door te zet ten. waarbij Frankrijk de rol van den „eerste gendarme van Europa" speelde. Van cfit tijdstip af zijn duistere krach ten in de wereld in beweging gekomen om een oorlog in Europa te proYpceeren, welke den vrijmetselaars en Joden de heerschappij mogelijk moest maken. Deze oorlog lag reeds in het voornemen ter gelegenheid va,n het Abessijnsche conflict, toen de Ëngelsche regeering door baar sanctiepolitiek streefde naar het uitbreken van het. conflict in de Middellandschè Zee. Wèl was Engeland toen 6lecbts gewapend voor een oorlog tegen Italië, maar niet tegen Duitsch- land. „Dit. aldus Flandin, werd mij for meel in Londen in Maart 1936 verze kerd". In aansluiting hierop gaf Flan din een beschrijving van zijn stre ven om een basis voor samenwer king met Duitschland en Italië te vinden. Hij ging als volgt voort: „Intusschen meenden verscheidene imperialisten in Londen, dat een staken van de Fransch-Italiaansche rivaliteit in de Middellandsche Zee Eneeland zou berooven van zijn scheidsrechfersrol in deze ruimte en dat het staken van de Duitsch- Fransche rivaliteit op het vasteland den Britschen invloed zou vermin deren. Dat moest inderdaad gevaarlijk lijken voor dé heerschappij van een zekere in ternationale plutocratie. De reactie der onderaardsche krachten bracht Frank; rijk de vorming van het volksfront mei de receerineen van Chaulemns, Blum en Daladier, dip in vnlkoiven ovprppn stemming met dp T.ondensrhe rpeeeri'ie efeerk slechts werkten aan een Euro peesche ontwikkeling, die tot den oor log moest leiden. Dinlomafiek werd in denzelfden tijd het net van verplichtinzen in het leven geroepen, waaruit men zich te gegevë ner Mid onmozpljik kon losmaken Van dit gezichtspunt kon men vooral de mondelinge toezerrcrine van den lieer Delhos in hot Ucht stellen die in den zomer van 1937 de verplichtingen van Frankrijk jegens Tsjecho-Slowakije uit breidde. De aansinitine van Oostenrijk werd in Maart 193R voltrokken en wel op hel oogenhlik. dat Bevnaud de verteeen- wonrdi<rersvan de communistische par tii trachtfp fe hewerren deel te eaan ne men aan de regeering, ten einde daar door een nationale eenheid voor den oorlog in het leven te roepen. „Ik ver hinderde deze manoeuvre en daarmede ook het conflict in September 1938. Dè conferentie van München wekte weer groote verwachtingen. Ik hen er van overtuigd, dat wanneer men op dat oogenhlik in plaats van de verzekerin gen en aanbiedingen van Hitler van de hünd te wijzen, onderhandelingen zou hebben geopend, een nieuw tijdvak van vrede in Europa zou hebben kunnen be ginnen. Alle naar den oorlog drijvende krachten echter vereenigden zich in Engeland en Frankrijk om onder handelingen te verhinderen en de gebeurtenissen voorwaarts te drin gen. Dat wa6 de tijd van de valsche berichten, van de onwaarschijnlijk ste geruchten, zooals over een le gendarische revolutie in het bin nenland van Duitschland, welke ge zien de energieke houding van En geland en Frankrijk, een ineenstor ting als gevolg zou moeten hebben. De nieuws'bureaux, bijna pers en de particuliere omroep in De Fransche oud-premier Flandin (Foto Archief U-D.) Frankrijk werden toentertijd beheorscht door een Joodsch consortium, terwijl dank zij de drie jaar volksfront regee ring de belangrijkste commandoposten in den staat in handen waren gekomen van creaturen der vrijmetselaar!-. Het was verboden te spreken over vrede en ij. rlië het desondanks aandurfden, wcr den gearresteerd. Tenslolfe werd de oor los- verklaard op een leugen van Dala dier, die de verzekering had gegeven, dat de legprcredieten, die van de Ka mer werden g'eëischt, niet heteekende^ dat de regeerine een recht om oorlog te voeren kreeg." Ten aanzien van het vredesaan bod van den Fuehrer in begin Oc tober 1939 herinnerde Flandin er aan, dat Daladier- als voorwendsel voor zijn weigering genoemd had, dat het onmogelijk was geloof te slaan aan Hitiers woorden. „Wel nu. wat 'hebben wij thans anders, behalve het woord van Hitler?" aldus vroeg Flandin. Niemand kan zich inbeelden, dat Europa, zoo ging Flandin verder na dezen oorlog weer terug zal keeren naar den status van 191P. Hoe wij or.ze toekomst ook mogen denken, wij moeten medewerken aan het nieuwe Europa, want dit nieuwe Europa is geen politieke hervorming, maar een sociale revolutie. De aan Europa door Londen opgedrongen gou den standaard heeft slechts tot voor deel gestrekt aan speculanten en heeft de arbeidende massa's beroofd van ae opbrengst van hun werk. De verhoo ging van de prijzen en loonen was slechts een illusie voor den boer en den arbeider, wier winst, wanneer die aan wezig was, als sneeuw in de zon weg smolt. Wanneer thans het vluchtende en zwervende goud ophoudt, de maat te vormen van de salarieering, wie zal daarover klagen, uitgezonderd eenige beursspeculanten?'' Aan het slot van zijn uiteenzet tingen verklaarde Flandin: „Een nieuwe orde wordt in Europa ge boren. Wij zouden een groote fout begaan, wanneer wij daaraan niet deelnamen. De overwinnaar heeft door zijn uitnoodiging tot samen werking tusschen beide volkeren bewezen, dat hij de prestaties en het geestelijk gelaat van Frank rijk kent en ze wil behouden voor het nieuwe Europa". De uiteenzettingen van Flandin werden met grooten bijval ontvan-' gen. De vergadering richtte een te legram aan maarschalk Pétain, waarin „directeuren, hoofdredacteu ren en redacteuren uit veertien de partementen de verzekering geven van hun medewerking voor de ver nieuwing van het land en zijn in trede in de groote Europeesche fa milie". NEW YORK. 18 Nov. (Tass). Volgens een bericht van de New York Times uit Montevideo is de Argentijnsche regeering voornemens zich tegen het oprichten van lucht en vloot bases aan de kust van Uru guay te verzetten, daar deze den. toegang tot de Rio de la Plata be- heerschen zouden, welke door Ar gentinië als een deel van de Argen tijnsche territoriale wateren be schouwd wordt. Berichten uit Montevideo omtrent den afstand van een steunpunt in Uruguay aan de V. S.. een daarop in Uruguay ontstane regepringscrisis en afkeurende stemmen uit Argentinië en Chili, die zich doen hooren ten aanzien van den afstand van militaire sfpunpunten aan de Ver. Staten, worden door de Spaan «che pers uitvoerig van commentaar voorzien. '•«De Arriba schrijft, dat hef bericht uit Montevideo alle Spanjaarden droef ge stemd hpeft. Men moet namens de His- paniteit hopen, dat de afstand van steunpunten aan Noord-Amerika niet reeds een voldongen feit is. Nooit zal men in Spanje kunnen begrijpen, dal het vaderland van een Artigas voor der tig zilverlingen ook maar een duim breed van zijn souverein gebied afstaat. De manoeuvre der Yankees, die onder het mom van den beschermer zich wil» ROME, 18 Nov. (D.N.B.). - De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano. heeft zich Zondagavond naar Duitsch land begeven. len nestelen in vreemde huizen, is ge makkelijk te doorzien. Mocht ook slechts één steunpunt wor den afgestaan, dan zon dat gelijkstaan met zelfmoord. De geheele Rio de la Plata zou dan onder de opperheerschap pij van de Ver. Staten geraken. Spanje heeft veel bloed vergoten om deze groote rivier der Hispaniteit te beveili gen en daarom kan de Rio de la Plata ook slechts toehhooren aan hen. die 'hans zijn bezitters zijn, de Spaansche volkeren. BELGRADO, 18 Nov. Het Joego Slavische, persbureau Avala is gemach tigrl ml de volgende publicatie: Zondag or li» end tegen vier uur zijn vreemde vliegtuigen over Bitoli en Kitsjewo ge vlogen. Als gevolg van de gront.e acti viteit van het luchtafweergeschut en de Joegoslavische jagers kondpn de vreem de vliegtuigen slechts in de omgeving van Kitsiewo en hij twee naburige dor nen hommen laten vallen. De vliegfui gen trokken zich terstond terug en heb hen het Joegoslavische luchtruim on middelliik verlaten. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade is slechts van materieelen aard.. Zwaar Duitsch geschut wordt naar een nieuwe stelling overgebracht. Foto Scherl) LEIDSCHENDAM, 18 Nov. - In den nacht van Zaterdag op. Zondag te ongeveer kwart over twaalf is een aanslag gepleegd op het huis van den burgemeester van Leidschendam, den heer H. A. C. Banning. De heer Banning, die op 4 October j.l. als burgemeester van Leidschendam werd geïnstalleerd, - bewoont sedert 1 November j.l. de ambtswoning aan de Lcidschekade. Op deze woning heeft de onbekende dader uit een automatisch en revolver een. zestal schoten gelost,. Een der kogels is" geke.tst op den 'muur. de overige kogels doorboorden verschillen de ramen en een lantaarn. Gelukkig zijn door .dezen nachtelijken aanslag geen' dooden of gewonden te betreuren. De gemeentepolitie, bijgestaan door de rijksrecherche, stelt een uitgebreid onderzoek in. Bij dit onderzoek, waar over men nog geen inlichtingen wilde verstrekken, is in de lantaarn boven de voordeur een kogel gevonden. Het geval wordt natuurlijk in de ge meente druk besproken en in de omge ving van het huis groepen steeds inwo ners samen, om het geval waarvan imen de drijfveer niet kan veronderstellen, te bespreken. Het is dan ook een raadsel, wat de reden van deze daad is geweest, daar de heer Banning voor velen nog een onbekende is. Later bleek, dat ook op de ra men van het huis van den ge meente-architect, den heer de Regt aan den Veurschestraatweg 21, een drietal schoten is gelost, kort voordat hetzelfde bij den burgemeester geschiedde. BANGKOK, IS Nov. ('Domei). Na de inleidende besprekingen tusschen den Britschen gezant, Sir Josiah Crosby, en den Amerikaanschen gezant. I-Iugh Gladney Grant eenerzijds, en den advi seur van het ministerie van buitenland sche zaken, prins Varnvaidya Kara en den minister van financiën van Thai land (Siam) Loeang Pradit Manudharm anderzijds, hebben zich wijd en zijd tot dusver nog niet bevestigde be richten verspreid, dat Groot-Prittannië en de Ver. Staten Thailand hun steun beloofd hebben hij de verwezenlijking der territoriale eischen, welke Thailand aan Fransch ïndo-China gesteld heeft. Naar vernomen wordt behelst het voorstel van Engeland en Amerika de veiligheid van Thailand te garandeeren en Thailand's streven naar u'threiding van grondgebied te verwezenlijken. De Ver. Staten zouden Thailand vliegtui gen, wapenen en ander oorlogsmateriaal leveren. Bovëndien znu er nauw con tact. gehouden worden niet de anti-Ja- pansche elementen onder de f h'neesctie kolonie in Thailand. Tngeval Thailand hei voorstel van de hand zou wijzen. "1 regen F/n-e'"--.-! "An— i.--, in herlek- len vorm, de financiën van Thailand te verstoren, terwül tpven* ->e ?oevo»r van ne'frnlenm en van andere essentieele r»oedereh' znu worden s^on-veypt. Hoewel J.apansche officieele krin gen zich onthouden van commen taar ten aanzien van het gemelde F.ngelsch-Amcrikaansche voorstel' om de veiligheid van Thailand te waarborgen en ziin territoriale eischen te verwezenlijken, wordt in welingelichte kringen te Tokio ver klaard. dat indien deze berichten juist blijken te ziin. .Tanan zich tegpn zulk een plan krachtig zal verzet ten. Tevens wijst men er in deze kringen op. dat Thailand daardoor zijn met Japan gesloten pact van vriendschap zou verbreken, hetgeen op een „zelf moord" van Thailand zou neerkomen. Dezelfde kringen betoogen voorts, dat Groot-Brittannië en' de Ver. Staten reeds sinds lang pogingen in het werk stellen Japan tegen te werken in de vorming van een toestand van gemeenschappe lijke welvaart m Groot Oost-Azië. Indien deze landen Thailand werke lijk wenschen te helpen om het verloren gegane gebied terug te krijgen, moet Engeland daarmede beginnen door een deel van Birma alsmede Malakka af te staan, welke vroeger grondgebied van Thailand waren. Japansche waarnemers lieten een waarschuwing hooren, dat in geval Thailand toetreedt tot het Engelsch-Amerikaahsche blok, het zijn pact van vriendschap met Japan ver breekt en de gevolgen daarvan vol komen voor de rekening van Bangkok zullen komen. De woordvoerder van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Ja pansche regeering nog geen offi cieele berichten heeft, ontvangen over de Engelsch-Amcrikaansche poging om Thailand tot een mili tair bondgenootschap te bewegen, doch dat zij slechts inlichtingen heeft gekregen over desbetreffende geruchten. Het ministerie van bui tenlandsche zaken schenkt aan deze' geruchten echter groote be langstelling. daar „geruchten reeds dikwijls zijn uitgekomen." De woordvoerder wees er verder op. dat het ministerie van buitenlandsche zaken overweegt, het Japansche gezant schap in Bangkok niet het oog op de vriendschappelijke betrekkingen .met Thailand je verheffen tot ambassade. T EER EEN OPZILNB ARENDE AR RESTATIE IN BR.-INDIE BERLIJN. 18 Nov. (D.N.B.). - Volgens een Reuterhericht uit Ahniedahad is de voorzitter vnn de parlementaire fractie van hef Pan-Indische Coneres. Vallasiai Patel. Zondag gearresteerd op grond van de defensiewet. DAMASCUS, 18 Nov. (A.N.PJ. In leidende Arabische kringen koestert men ernstige bezorgdheid over het leven van koning Faroek van Egypte, die na het. opzienbarend overlijden van zijn premier, Sabri Pasja, als het laatste beletsel voor de verwezenlijking v-an de Britsche plannen geldt. Men vreest, dat betaalde handlangers aan het hof wel licht ondanks alle voorzorksmaatrege- len middelen zullen weten te vinden om den koning uit den weg te ruimen. Deze bezorgddheid ie te meer gerecht vaardigd, daar de kamerheer van den koning pas enkele dagen geleden even eens plotseling gestorven is onder ge heimzinnige omstandigheden. De Brit sche autoriteiten voor de volksgezond heid lieten hel lijk terstond in beslag nemen en verbranden, zoogenaamd we gens besmettingsgevaar. Men gelooft al gemeen, dat dit geschiedde om lijk schouwing te beletten. Den laatstën tijd hebben de Engelschen kans gezien om enkele hunner handlangers.- van wie al les te verwachten valt. in de omgeving van den koning te plaatsen. BERLIJN. 18 Nov. D.N.B.). De En- sche berichtendienst beweert, dat het Britsche luchtwapen Zaterdag overdag petroleum-raffinaderijen te Keulen, Bre men en aan het Dorimund-Eemskanaal aangevallen heeft. Officieel wordt te Berlijn verklaard, dat dit bericht in alle opzichten verzonnen is. Men brengt in herinnering, dat het sedert den lucht slag in de Duitsche Bocht van Decem ber j.l. niet meer tot dè gewoonten van het Britsche luchtwapen behoort over dag aan te vallen. Als dit Britsche be richt voorts meldt, dat van dezen aan val drie vliegtuigen niet teruggekeerd zijn, dan i6 dat blijkbaar een poging om door een dergelijke erkenning van verliezen een overigens ongeloofwaardig hericht aannemelijk te maken. In wer kelijkheid zijn Zaterdag overdag boven Duitsch gebied geen vijandelijke vlieg- tuigeii neergeschoten. De verliezen van den tegenstander ontstonden uitsluitend in -de nachtelijke uren. De Britsche be richtendienst is hiermede opnieuw op een onwaarheid betrapt. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. - De lei der van de afdeeling sociale zaken deelt mede: Op grond van een overeenkomst tus schen de afdeeling sociale zaken en het departement van sociale zaken zijn ambtenaren van het Nederlandsche Rijksarbeidsbureau naar het Duitsche rijk gereisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsche arbeidsbureaus en van het Duitsche arbeidsfront zullen zij de in Duitschland werkzame Nederlanders bezoeken en de genoemde Duitsche or- s-anen hij hun verzorgingsarheid onder steunen. OP PARTIJGEBOUWEN 's-GRAVENHAGE. 18 Nov. Op verzoek van den commissaris- generaal voor justitie en openbare veiligheid, SS-Brigadefuehrer Rau- ter, heeft de secretaris-generaal van het departement van Justitie aan de procureurs-generaal, fun- geerende directeuren van politie, een aanwijzing gezonden, waarin wordt verzocht ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag ge bruikt wordt voor-partij-politieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden zijn de Nederland sche vlag van partijgebouwen te doen waaien. SALAZAR ONTVANGT BRITSCHE AMBASSADEURS LISSABON, 17 Nov. (D.N.B.). De minister-president van Portugal, dr. Salazar. heeft rien Britschen ambassa deur in Spanje en rV*n Britschen am bassadeur in Portugal ontvangen. I DE VERDUISTERING f Vandaag gaat de zón om 17.43 uur X onder. Zonsopkomst op Dinsdag 19 November is om 9 0S uur. Gcdurcn' Y de den tusschenli* zenden tüd moet A worden verduisterd. s/ Kfnan on 20 df>, onder 1117 d.a.v ><><><>c<x>o<c><x><><o<><x><x><><>oo<x>oc><>c

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1