Engelsche actie tegen Fransch Indo-China? Ontstellende verwoesting in Coventry GROOTE ACTIVITEIT IN HET LUCHTRUIM Krachtige luchtactie tegen doelen in Engeland Aanbod aan Thailand Daladier, Gamelin en Blum gearresteerd Martinique wil Fransch blijven De industriestad een verlaten puinhoop .Empress of Japan' verbrand De Engelsche lucht aanval op Hamburg BERLIJN MELDT: Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 Chineesche aanval op Tong- king werd door de Fran- schen afgeslagen TOKIO, 17 Nov. (D.N.B.) De Japansche pers en ook Domei publi- ceeren uit Hanoi sensationeele be richten, volgens welke de Engel- schon zouden probeeren met geweld op te treden tegen Fransch-Indo- China. Met behulp van aanhangers van de Gaulle, alsmede van En- gelsch-Amerikaansche en Joodsche kringen in de omgeving van Saigoen voeren de Engelschen op het oogen- blik een versterkte anti-Japansche propaganda. Zij beweren o.a. dat de Japanners het gebied van Saigoen willen bezetten. Domei meldt, dat de vroegere gouy.er- neur-gcneraal van Fransch-lndo-China. Catoux, op 10 November op grond van een geheime opdracht van de Gaulle een bespreking heeft gevoerd mei Tsjang Kai Tsjek en daarop naar Singapore is vertrokken. Met Engelsche plan beoogt waarschijnlijk, de Chinee/.en van uit hei Noorden in het gebied van Tongking te laten binnendringen, terwijl de Engel schen, die in Singapore voorbereidingen treffen, vanuit het Zuiden Saigon zullen trachten te bezetten Volgens een op Zaterdag gedateerd Domeibericht uit Hanoi, heeft de gouver neur-generaal van Fransch Indo-China. Decoux een communiqué gepubliceerd, waarin gezégd wordt, dat de Fransche regeering vastbesloten is, de veiligheid van Indo-China te verdedigen tegen de gehiedsaanspraken van Thailand (Siam) Eeh wijziging' van deze politiek is niet to verwachten. In dit opzicht zijn de be trekkingen tusschen Indo-China en Thai land op het doode nunt gekomen. Decoux heeft verder, volgens berichten uil Hanoi, verscheidene in regeerings- dienst staande Joden ontslagen, daar zij probeerden de rust en orde in Fransch Indo-China te verstoren en met de Gaulle samenwerkten. Do Thailandsche pers blijft intusschen zeer anti-Fransch en uitdagend en aan de grenzen zijn Thailandsche troepen samengetrokken. Weliswaar is het, meer malen tot plaatselijke botsingen tusschen troepen van beide landen gekomen, en wel in het grensgebied van Laos en Kambodsja, doch de spanning is nooit tot een hoogtepunt gestegen. De mili taire autoriteiten van Indo-China volgen de ontwikkeling met aandacht en zijn op elke gebeurtenis voorbereid. - De Britsche gezant in Bangkok -heeft, volgens een bericht van Domei, een con ferentie van twee uur gehad met den eersten minister van Thailand. Songram. Er verluidt, dat do Jlritsche gezant Thai land den Engelsrh-Amerikaanschen steun heeft aangeboden vodr de Thai landsche gcbicd&eischen jegens Fransch Indo-China. henevens levering van oor logsmateriaal. een leening van 20 mil- lioen dollar en verdere hulp. Nadere be richten maken melding van een Brit- schen eisch betreffende sluiting van een militair bondgenootschap. De eerste mi nister van Thailand. Songram. zou zich voorbehouden hebben binnen een week .antwoord te géven. Do Britsche autoriteiten in Indië héb hen, volgens een Domeibericht uit Bang kok. een algeheel uitvoerverbod van goe deren naar Fransch Indo-China uitge vaardigd. Naar door de Fransche autoritei ten Zaterdag is medegedeeld heb ben ongeregelde Chineesche troepen j.l. Vrijdag de grens van Indo-China overschreden en zijn ongeveer negen tig kilometer ten Noord-Oosten van de strategisch belangrijke grensstad Laichau in het Noord-Oosten van Tongking binnengedrongen. Zij wer den echter door de Oostelijke Fran sche strijdkrachten met zware ver liezen teruggeslagen. GENEVE. 17 Nov. (D.N.B.). - Vojgens mededeeling van het Fran sche ministerie van justitie is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Daladier. generaal Gamelin en Leon Blum, naar uit Viohy wordt gemeid Het drietal is onmiddellijk van ka steel Chazeron naar de gevange nis van Bourrasol overgebracht, waar de voormalige minister van luchtvaart. Guv la Chambre, zich reeds bevindt. NEW YOKK. 17 Nov. (D.N.B), - De Fransche koloniale autoriteiten te Fort de France (Martinique) wijzen in een mededeeiirig' op de goede betrekkingen met de Ver Staten. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat Martinicue Fransch blijft en zich houdt aan de instructies van de reeeering te Vichy Erzijn op het eiland geen bizondere militaire voorbereidingen getroffen Naar .uit .Martinique verder gemeld wordt, is net Britsche vlooteskader al daar. dat de bij het eiland liggende Fransche oorlogsschepen bewaakte en door een soort blokkade het eiland van de buitenwereld volkomen afsneed, teruggeroepen Men brengt dezen maat regel van de Britsche admiraliteit mei het.feit in. verhand, dat Groot-Brit tannic de al'dus vrij komende oorlogsschepen orfv'oorwèardéliik voor de handhaving van hef noodige scheepvaartverkeer met Canada noodie heeft, dat de laatste veer tier dagen door de aanvallen van Duit- sche vloot- en luchtstrijdkrachten het grootste gevaar liep. BERLIJN. 17 Nov. (D.N.B.) - Naar de Engelsche berichten dienst meldt, is officieel bekend gemaakt, da.t bij den nachtelijken aanval op Coventry tweehonderd menschen gedood en 800 gewond werden. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft een correspondent van de Engelsche radio, die een bezoek heeft gebracht aan Coventry, mede gedeeld dat de schade in Coventry, werkelijk niet meer valt te over drijven. Eenzaam en verlaten is hij vele kilometers lang daar, waar vroeger straten en wegen waren, met zijn auto langs bomtrechters en groote hoopen glas gereden. Coventry, de eens zoo groote industrie stad. is thans een eenzame en verlaten plaats. In "de grooteeenzaamheid ont moette. hij tenslotte een jongen man.. Zij hadden beiden dorst. Pas na lang zoe ken vonden zij nóg een gespaard geble ven café, waar men hun nog een glas bier kon verschaffen. Talrijke bewoners van Coventry hebben de stad verlaten. Het gebrek aan rijdende keukens is groot. De New Yorksche pers deelt over de Duitsche luchtaanvallen van Zaterdag op Londen mede. dat reeds in de vroege morgenuren golven bommenwerpers bo ven Londen verschenen. Daarna kwam iedere minuut eennieuwe bommen werper boven Londen. De aanval was bijna even groot als die op Coventry. 0ndank6 den hevigsten luchtafweer wer den zonder onderbreking bommen van het zwaarste kaliber op de verschillen de deelen van de stad geworpen. In de vroege morgenuren heeft men onder de honderden lichte bommenwerpers meer dan tachtig reusachtige bommen werpers geteld, die vier uur lang hon derden brand- en dynamietbommen om laag wierpen. Zweedsche berichten over de verwoesting te Coventry De Stockholmsche bladen gewagen in hun eigen berichten uit Londen van de vernietigende kracht van de Duitsche vergeldingsaanvallen op het belangrijke centrum der Britsche oorlogsindustrie, Coventry. Dagens Nyheter meldt, dat de Duit sche vliegers iedere drie minuten kwa men opzetten orh de industriestad aan te vallen. Van het centrum der stad zijn nog slechts puin hoopen over.. De stad maakt den. indruk, alsof er een aardbe ving heeft gewoed. De aanval was de he vigste sedert den in September onder nomen aanval op de havenwerken van de Britsche hoofdstad. De aanvallen gin gen gepaard met een onbeschrijfelijk lawaai. Na de geweldige branden, die overal in de stad waren uitgebroken, stegen boven de stad donkere rookwol ken op. De lucht was bezaaid met vlieg tuigen, die door het schijnsel der bran den wérden geleid. Het groote aantal slachtoffers zou hierdoor te verklaren zijn, dat het vuur de bewoners der hui zen de straat op dreef. Svenska Daghladet schrijft, dat de luchtverdediging van Coventry blijk baar volkomen was overrompeld. De waakzaamheid van den luchtafweer is door de voortdurende Duitsche aanval len verslapt, of wel alleen op de hoofd stad dcè lands geconcentreerd. De Duit- schers hebben hun aanvallen met groot succes ondernomen en zich in duik vlucht "op hun doelen geworpen. De schade aan de oorlogsindustrie te Co ventry wordt ook in het bericht van Svenska Daghladet als vooralsnog on overzienbaar gekenmerkt. Stockholms Tidningen merkt op, dat de Engelsche luchtafweer tegenover de kracht der Duitsche aanvallen volkomen machteloos staat. ROME, 17 Nov. (D.N.B.)Naar de Messacero uit Bazel meldt, is de groote Oceaanstoomer Empress of Japan, die onder Canadeosche vlag vaart, in vlam men opgegaan. Het betreft hjex een groot passagiersschip v^n 26,000 ton, dat na het uitbreken van den oorlog ver bouwd, werd tot een gewapende hulp- kruiser en dat bestemd was voor troe pentransporten naar Engeland. Het Zwitsersche blad Suisse bevestigt, dat rich aan boord van den Oceaanstoomer 7000 man Canadeesohe troepen bevon den. Men gelooft, dat het groote schip hef slachtoffer is geworpen van een Duitschen vliegtuigaanval. Vólgens na dere berichten durfde geen enkel onder Britsche vlag varend stoomschip het. brandende vaartuig te naderen, uit vrees, dat zich in de nabijheid Duit sche duikbooten bevonden. „VRIJE FRANSCHEN" VERLIEZEN EEN PATROUILLEVAARTUIG LONDEN, 17 Nov. (Reuter). Vrij dagavond werd het volgende communi qué over de scheepsverliezen der zee- strijdkracihten van de „vrije Franschen" uitgegeven: ..De opperbevelhebber der zeestrijdkrachten van de vrije Fran schen moet tot ziin leedwezen mededee- len, dat het patrouillevaartuig „Le Poulmic" door optreden van den vijand verloren is gegaan". BERLIJN. 17 Nov. (D.N.B). - Naar thans bekend wordt, zijn bij don lucht aanval van de Royal Air Force op Ham burg in den nacht van Vrijdag op Zater dag twee bekende ziekenhuizen, twee hospitalen, een kerk. zes scholen en een groot aantal woonhuizen, die in duide- ijk tc onderkennen woonwijken lagen, luor Engelsche bommen getroffen. Be- halve de hospitalen die voorzien waren van liet Roode Kruisteeken, zijn geen militaire gebouwen getroffen. De Engel schen gooiden een groot aantal licht fakkels uit en de nacht was zoo helder, dat zij zonder eenigen twijfel de woon wijken. ziekenhuizen, kerken en scholen :net opzet troffen. Op een groot ziekenhuis werden vijftig brandbommen geworpen. Deze bommen 'róffen de afdeelingen. waarin vrouwen en kinderen ondergebracht zijn. Een kerk werd door brandbommen in brand ge- uoken Een kerkelijk gebouw werd door wee dynamietbommen beschadigd Zes scholen, dip als middelpunten van woon- vijken te herkennen waren, wei-den door Ivnamiet- en brandbommen deels zwaar, ■ipels licht beschadigd. Vele woonhuizen 'iepen lichte schade op. terwijl enkele 'luizen totaal vernield werden. STAKING IN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGENFABRIEK DOWNEY (Californië). 17 Nov. (D.N. B.). Na het mislukken van loononder handelingen is in de vliegtuigenfabriek Vultee een omvangrijke staking uilge broken. die tot sluiting der fabriek heeft geleid. De fabriek werkte aan een vlieg tuigorder van 39 millioen voor de Ver. Staten en een van 11 millioen voor den uitvoer. Deze staking is de eerste in een onderneming, die» vliegtuigen voor de regeering bouwt, sedert het bekend wor den van liet wapeningsprogramma. Italiaansch legerbericht ERGENS IN ITALIË, 17 Nov. (Stefani) Het 163e weerniachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front werden gisteren aanvallen en tegenaanvallen onderno men, die vooral in den sector van het negende leger verbitterd waren. Onze luchtmacht, in nauwe samenwerking met de troepen, bombardeerde spoorwe gen, artillerie- en vijandelijke stellingen, waardoor branden en ontploffingen ont stonden en rle verbindingen werden vér broken. Ook troepenconcentraties wer den bestookt. F,en van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Onze vliegtuigformaties bombardeer den haveninstallaties van Soeda (Kre ta) en de haven van Alexandrië. In Noord-Afrika bombardeerde onze lucht macht de vijandelijke vliegtuigbases van El Daha en Maatén Bagoesh, waar een geweldige brand ontstond, alsmede de installaties van Mersa Matroeh en den spoorweg tusschen deze laatste plaats en Bir Amasin. F.en rijdende goe derentrein. hestaandp uit dertig wagons, werd door hommen en mitrailleurvuur getroffen en geraakte in brand. Te Alam cn Islagoeiva. veertig kilometer ten Zuiden van Sidi el Barani, werden tentenkampen en een dertigtal mecha nische voertuigen in duikvlucht met mitrailleurs beschoten en met hommen van klein kaliber bestookt, waardoor zeer ernstige schade werd aangericht en branden ontstonden Vijandelijke vliegtuigen, die snel en BERLIJN. 17 Nov. (D.N.B.). - Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Bij de vergeldingsaanvallen op Londen in den nacht van 15 op 16 No vember werden, naar eerst thans wordt gemeld, treffers geplaatst op de Wa- terloobridge, op een station in Padding- ton, op een gasfabriek in Kensington, alsmede op een andere gasfabriek in de buurt van de Commercial Docks. Bij deze laatste gasfabriek konden groote branden worden waargenomen. In verschillende steden van Zuid-En- aeland, evenals Portsmouth en Sout hampton werden voor den oorlog be langrijke doelen zwaar getroffen. Op 16 November werden de aanvallen op Lon den voorfgzzet en verschillende plaatsen aan de Zuid-Oost-kust van Engeland met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen opnieuw talrijke scheepsdoelen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip van ongeveer 8.000 b.r. ton en 'n vracht schip van 2.000 b.r. ton tot zinken ge bracht. Twee andere vrachtschepen werden zwaar beschadigd. Het mijnen- 1 eggen in Britsche havens werd voort gezet. Op 16 November des morgens werd in het Kanaal een slechts gedurende een kort oogenbljk zichtbaar Engelsch con vooi door een batterij van het leger doeltreffend beschoten. De Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 16 op 17 November naar Duitschland vlogen, vielen voorname lijk Hamburg. Bremen en Kiel aan. Aan voor den-oorlog belangrijke objecten werd slechts geringe schade aange bracht. Een brandbom viel in een droog dok. De bom kon echter onmiddellijk gebluscht worden. Een hospitaal werd aangevallen doch de talrijke neeree- worpen bommen vielen in den tuin zonder schade aan te richten. Andrre aanyallen waren gericht op woonwijken en kolonies. Er ontstonden verscheide ne branden, die echter snel gebluscht konden worden. Een groot gedeelte van de hommen vielen in dp Elbe of op het open veld. Veertien dooden en verschei dene gewondpn zijn te betreuren. In den nacht van 15 op 16 November werd aan de Noord-Fransche kust een vijandelijk vliegtuig door de artillerie van marine en in den nacht van 16 op 17 November een ander "vliegtuig bij Hamburg door de luchtdoelartillerie en een derde vliegtuig door nachtjagprs neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het Duitsche weermachts- bericht van Zaterdag Het opperbevel der weermacht deelde Zaterdag mede: „Op 15 November en in den nacht van 15 op 16 November heb ben onze gevechtsvliegers de vergel- dingsaan'vallen op Londen voortgezet en talrijke treffers geplaatst, in het bijzon der op verkeersinstallaties, de Victoria- docks en andere strategische doelen. Ook andere plaatsen in Zuid- en Mid- den-Engeiand werden gebornbacdeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens 'werd voortgezet. Een Duitsch bombardementsvliegtuig met groot en actieradius viel 700 kilometer ten Wes ten van Ierland een groot convooi aan. Tn weerwil van het heftige afweervuur der begeleidende torpedobootjagers wer den een vrachtschip van 9300 ton en een van 16.000 ton in brand eebomhar deerd. Zij bleven met slagzij liggen. In dPn afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtnig'-n vooral Hamburg aan gevallen. De schade staat in geen ver houding tot het aantal aanvallende toe stellen en kon in de meeste gevallen snel hersteld worden. ITet kantoorge bouw van een scheepswerf werd be schadigd. Een graansilo geraakte in brand, doch de vlammen konden on middellijk gebliischt worden. Ook werd weer een ziekenhuis aangevallen. Op andere plaatsen, die gehombardeerd werden, is de schade eveneens gering Er zijn eenige dooden en gewonden. In den loop van den dag hebben Duit sche jagers zeven vijandelijke vliegtui gen in luchtgevechten neergeschoten. Tn den afgeloopen nacht heeft het lucht doelgeschut, vijf Britsche vliegtuigen neergehaald. Het marinegeschut had in den voorgaanden nacht een toestel neer geschoten. Zes Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Het. jachteskader-Freiherr von Righthofen heeft onder aanvoering van majoor Wiedt zijn 500ste overwin ning behaald." nauwkeurig door onze luchtverdediging werden ontvangen, wierpen lukraak bommen op Solloem, Bardia. Derna, Bomba en Benghazi, waardoor in to taal twee personen werden gewond en geen schade werd aangericht. Een vij andelijk vliegtuig van het type Lysan- der werd door onze jagers in brand in schoten. Een van onze jagers ging bij een duikvlucht verloren, doordat het toestel den grond raakte In Italiaansch Oost-Afrika bombar deerde een van onze vliegtuigformaties de haveninstallaties van Port Soudan, waarbij zij werd aangevallen door een croep vijandelijke jagers. De formatie Italiaansche vliegtuigen wist een vlieg tuig van het type Gloster neer te schie ten. Door de vijandelijke vluchten boven Deeamere en Massaoua vielen geen slachtoffers en werd geen schade aan gericht. Te Massaoua werd een vijan delijk vliegtuig neergehaald. De vijan delijke vliegtuigen wierpen bommen op Bari. waardoor twee personen werden gewond en onheteekende schade werd aangericht. Ook op Monopoli werden hommen geworpen, waardoor een per soon werd gedood en enkele woonhui zen werden vernield. Het Italiaansche weer macht sbericlit van Zaterdag Het 162ste weerniachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidde Za terdag: „Aan het Grieksche front was Vrij,lag aan weerszijden actie van artil lerie en infanteriedetaohémenten waar te némen. De met onze troepen samen werkende luchtmacht bombardeerde vijandelijke troepen en concentraties, het vliegveld te Larissa, waar twee Blenheimtoestellen op den grond wer den vernietigd en andere beschadigd, en de Grieksche vlootbasis Navarino. In Noord-Afrika heeft een onzer luclit- formaties de militaire installaties en het vliegveld van Mersa-Matroe met machinegeweervuur bestookt. Andere vliegtuigen hébben opnieuw de vloot- hases te Alexandrie. het station te Mer sa-Matroe. Maaten Bagoesj pn een spoor weg gebombardeerd, waarhij branden uitbraken, "al onze vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht deed aan vallen on Sidi el Barrani, Solloem en Bardia Bir Sofali zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. On ze Roode-Kruisvliegtuigen, die de inter nationale kenteèkenen droegen, werden door vijandelijke jagers aangevallen, terwijl zy ter hoogte van Sidi el Bar rani hun taak volbrachten. Een er van werd tot zinken gebracht, de beman ning werd gered. Op den Atlantischen Öpeaan heeft een onzer duikbooten een vijandelijken tor- pedobontiager tot zinken gébracht. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijandelijke artilleriesfeflingen ten Wes ten van Gallabat gebombardeerd. Vijan delijke vliegtuigen wierpen bommen op Kaseala en Assab zonder resultaten te bereiken, en op Diredawa en Djavello, waar geringe schade werd veroorzaakt en geen slachtoffers te betreuren zijn. In den afgeloopen nacht heeft de vij and met talrijke vliegtuigen een aanval op Brindisi gedaan. Dodr een snel en doeltreffend afweervuur werd verhin derd, dat bommen op de stad werden geworpen. Verscheidene bommen vielen in zee of in het open veld. Daarbij ont stonden kleine branden, die onmiddel lijk bedwongen werden, terwijl een huis vernield werd, F,en vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten, twee andere werden door het afweervuur ge troffen. Er zijn geen slachtoffers te be treuren".. PAN-AMERICAN AIRWAYS NAAR SINGAPORE? NEW YORK, 1 "Nov. (D.N.B.). De pan-American Airways hebben den luchtvaartautoriteiten te Washington om toestemming verzocht de luchtlijn naar Manilla tot Singapore te verlen gen, en wel omdat een luchtverbinding met het. voor den Amerikaanschen ex port helangrijke Oost-Indische handels centrum voordeel- zou kunnen opleve- FEUILLETON DOOR R. ARDEN W) Dat er iets tusschen Stevens en Grizzard was, hetwelk met vriend schap niat te maken had,, daar over bestond bij hem geen twijfel, toen hij het verhaal van de wilde hokspartij gehoord had. Waar waren er dus meer interessante dingen te bele ven. op het spoor van Grizzard of op dat van Stevens? De secretaris was een onbeteekenend onbeschreven blad pa pier, dat stond wel vast na do inlich tingen. die de kapitein van de politie uit ziin woonnlaats had ontvangen. Dus Grizzard of Stevens. Ben Reverlv be sloot ten gunste van Stevens. Whlis waar was het dubbel 'moeilijk want dip Stevens zou wel nn zijn hoede ziin na al heigeen er reeds met hem gebeurd was. maar was hil niet eicrenliik dp Sleutel van a'lp erheimzinnitrheden on de ..Santa Barbara"? Dus toch Stevens* F.dna was erin e°slaa<*d een blik on het panier'ïp van Ren Reverlv te wer pen, voordot hij het had omgedraaid. Ze merkte, dat het een oud. onbeteeke nend vodje papier was. dat deze be ambte van de maatschappij in de hand had cn bovendien verkeerd om. Waarom deed hij dat? Waarom keek hij Stevens met zulk een heimelijken grijns na? In Edna ontwaakte het speurdersinstinct. Daar stond de man, op wicn ze moest passen. Een nieuwe beambte van de maatschappij ver klaarde dat niet alles? De geschiedenis ontwikkelde zidh der halve aldus. Peters speelde den onwe tende en loerde met een scherp. ge- Jaden revolver. Ben Beverly wilde hem bespieden, Edna wilde Ben Beverly be spieden. Op Grizzard lette niemand of lette er toch wel iemand op Grizzard? Dat alles zal eers{ later blijken. Peters efng eerst maar eens met lange schre den een mondain café binnen en zijn bespieders volgden hem. Bij Ben Beverly zoowel als bij Edna was echter een rekenfout ingeslopen. Beiden onderschatten zij Peters" handig heid. ongemerkt te verdwijnen. Terwijl Ben Beverly eveneens in het café plaats nam en een absynth bestelde, bleef Edna besluiteloos op straat staan en overlegde bil zidhzelf. hoe zij het beste zich aan het spoor van dezen man in uniform kon hechten, zonder door Stevens te worden gezien. Want, wanneer Stevens zou merken, dat hij werd nagegaan, dan zot) hif eerst zeker plotseling verdwijnen Het was voor peters evenwel niet noo- dig. iets te merken: hii wist met zeker heid. dat F.dna slechts om hepi aan land was resman van de opmerkzaamheid van Ren Reverlv had Peter* vooreerst nog ee^n idee Maar dp aanwezigheid van Fdna was voor hem repds genoog .om dot 'e doen wat hii deed. namelijk op den loop te gaan Fdna stond- Kern \andaag in den weg. Hij wilde in ieder geval verhinderen, da<t. zij in gevaar kwam -te verkeeren. Aan den anderen kant wilde hij echter zijn plan niet op geven en daarom moest hij Edna zien kwijt te raken. Ilij wachtte nog een oogenblik. Hij kon Edna zien staan, of schoon zij' aan den overkant van de Straat in de schaduw van eenige hoo rnen wachtte. Ten slotte stond hij op en ging naar de toiletgolcgenheid. Een neger oefende hier zijn beroep uit. poetste sdhocnen en borstelde het stof van de kleeren van zijn klanten. Het wilde, dat deze zoon xan het zwar te werelddeel een beetje Engelsch kén de. Peters gaf hem een .dollar en uitte den wensch, het café op onofficieele wij ze te veriatan. Het zwartje grijnsde, zul ke verzoeken zouden hem wel eens meer zijn gedaan. Hij leidde Peters door een deurtje over een stinkende binnenplaats' en toen bevond Peters zich in een straat je. dat waarschijnlijk parallel liep met de straat, waar zich de hoofdingang van het café bevond. Peters was tevreden, floot „Ramona" en ging zijns weegs. Hij wandelde door de Europeesche wijk en ging daarna de hutten der in- hoorlingen voorbij. Hij tradhtte zich niet te verbergen, wanneer hij ergens passa giers van dé ..Santa Barbara" tegen kwam. waarom ook. bij wilde immers hebben, dat. een eventueels vervolger ziin spoor gemakkelijk kon vinden! Voor F.dna was het wel moeilijker. Zij kon niet aan iedereen vracen of hil soms mr. Stevens trrzien had ze zou zich daardoor hebhen eecornnromitteerd en rich vreeslijk belacheliik hebben ee- maakt Fdna zon nog wel een heden tüd voor hef café wachten pindeliik wantrouwend wor*d«n en paar bannen F»ap.-om -den -te op'''rklfon dat hii ver dwenen wps maar d°n was bot ie laai Peters dacht aan allerlei dingen, ter wijl hij de strooien hutten van de negers voorbijwandelde. Wat hij nu ondernam, was zonder twijfel gevaarlijk. Hij kon daarbij aan het lcortstë eind trekken, bij kon zijn noodlot tegemoet loopen. Het was heelcmaal niet noodig. zich aan dit gevaar blqot te stellen, en misschien was hij ook wel aan boord gebleven, wanneer Stevens er niet was geweest, maar de raadgevingen van Stevens hadden slechts ten doel gehad, hem te prikkelen. Stevens kon gemakkelijk zeggen: liever viif minuten laf dan het heelc leven dood. Of: je hebt er toch niets aan. als ie voortdurend voor je leven Weeft. Juist het tegendeel gebeurde.Er zou niemand zijn, die zou kunnen beweren, dat Jur- gen Peters voor hem beefde. Peters had plotseling de laatste hut ten achter zich. Voor "hem zag hij een klein boschje met oliepalmen. Hij ging verder, na vijf minuten werden de stem men dunner en de ruige steppe begon. Lang gras, van boven scherp als riet. strekte zich zoover bet. oog reikte voor hem uit. Wijd en zijd geen hutten meer, slechts zoo nu cn dan kleine groepjes hoornen. Peters had nog nooit een oor logspad betreden, maar hij wist uit zijn Indianenboeken, dat men onopgemerkt moest omzien en dat men ook véér zich alles precies rpoest gadeslaan. Hii liep langzaam door het booee gras, Als doe* had hij zich een klein groepje hoompn gesteld, dat er uitzag als een eiland in de zee. Na tien minuten had hij het be reikt Het wa« hiina donker in de schaduw van dï appinbroodboomep na de wande ling onder de cloeirnde zonnestralen. Ppferc nam r:«n hoed af. veegde zlrh hei zweet van z"n voorhoofd en keek vér volgens -rond or> z.oek naar een passen de zitplaats. Hij vond een ontwortelde boom en ging daarop zitten. Den weg. dien hij door liet'hooge gras had afge legd. kon hij heel precies volgen. Hij had over het algemeen een prachtig uitzicht, de omgeving was in een wijden omtrek goed te zien, zonder dat men zelf gezien werd. Een zacht windje stak op, de toppen van de grashalmen bogen om, het leek wel iets op het golven van de zee. Onder de boomen was het iets koe ler. er ontstond een tochtje, dat welda dig het gezicht van Peters streelde. Spoedig had hij er genoeg van. op den boomstam te zitten. Hij keek om zich heen en overlegde hij zichzelf, dat hij net zoo goed op den grond kon gaan liggen, waarbij hij dan met zijn rug te gen een boom kon leunen. Deze boom stond iets hooger en Peters kon de woestijn nog steeds goed overzien. Hij verzonk in gedachten. Het was, buiten het zachte, geheimzinnige fluisteren van den wind, volkomen stil. Slechts eenmaal klonk heel zachtjes het gefluit, van een locomotief. Och ja. Dakar had een spoorlijn, die naar het binnenland voerde. Zouden er hier wilde dieren zijn? Zonden er slangen zijn? Peters legde zijn revolver naast zich in het gras. want hij wilde het wapen in ieder geval dadelijk hij de hand hebhen. Wan neer iemand hem nu zou nasluipen wat heerlijk! Ziin nnvolger kon zelfs een groote hone makpn. maar hij zou hem niet ontgaan! Je. reinste wildwest, dacht Ppfprs. nllepn wat vermoeiend voor de itoeren: dat eeuwige zachte wiegen van bef trol ven de eras is zeer slaapwekkend En dan noe die wnrm'o! Wat zou Fdna doen als 7P merk!, dat »e hepterpnomen U"» 7e ral 7ev«r 7iin en naar hef crb'n térntrkeoren is peen n'aa's vonj. pnn ponTfipr>) rondwandelende Fdna TFp lui uit de ko'on'ën 7ijn over het algemeen heel vriendelijke men schen, maar tegen alleenreizende da mes vaak te vriendelijk. Maar Edna zou ze zich wel van het lijf houden. Ed na slaat zoo'n vent knock-out, als hij te brutaal wordt. Edna is een meisje, daar kun je je in vergissen als die goed toeslaat je kunt het haar niet aan zien hm Peters viel in slaap, met het hoofd tegen den boomstam geleund. HOOFDSTUK XX Kwam er een man aangeslopen om hem te vermoorden? Er kwam den eer sten tijd niemand. Eerst uren later gleed een klein aapje geluidloos door de tak ken, het zat plotseling stil en het bekeek Peters van alle zijden. Deze slapende blanke moest voor het aapje wel iets zeer interessants zijn. Het bleef gehurkt zitten, krabde zich zoo nu en dan en oogde steeds weer naar den man, die naar zoo vreedzaam sluimerde. Na een poosje kreeg hij versterking, want er doken nog twee apen op. Peters moest wel zeer vast slapen, want, dp apen re deneerden druk over hem en snaterden, zonder dat hij wakker werd. Tenslotte liet. een van de dieren zich op den grond vallen. De revolver had het hem gedaén het glimmende metaal van het wapen trok het aapje aan. Zijn gedrag was misschien tot op dezen dag onbesproken geweest, maar nu kwam de verzoeking en ziin kleine wezentje kon er geen weerstand aan bieden. Heel voorzichtig, telken® gereed om weer on de vlucht te slaan, kwam het diertje naderbij dan greep het de revojver en weg was het. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2