DE GRONDSLAG EENER NIEUWE ECONOMIE m Waarom worden boerderijen en landerijen verkocht? Prijzen van vleeschwaren en varkensvleesch vastgesteld Uitbreiding van aantal De verf- en vernis- handel in dezen tijd KJ*. Een antwoord van notaris Libourel Prijzenbesluit tot 1942 van kracht Overdracht van orders uit Duitschland naar Nederland? Spoorwegongeluk bij Roermond DE ACTIES DER R.A.F. BOVEN ONS LAND Duizenden guldens uit fabriek ontvreemd 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 Een gesprek met Dr. Verviers over: Dr. VERVIERS: We gaan een nieuwen kant op, maardat doen we zelf!" ,Niet door het geld, maar door de scheppende kracht van hoofd en hand" (Speciale reportage) rt Is eigenlijk een min of meer toevallige ontmoeting welke ik heb met den Nederlandschen econoom d r. E m i l e G. H. Verviers. van 1918 tot 192-1 privaat-docent in de economische en sociale politiek aan de Universiteit te Leiden. En dat ons gesprek loopt over de oude en de nieuwe economie, over de oude en afgebroken lijnen waar langs ons volk werd geleid en nieu we die getrokken moeten worden, is bij een econoom van professie als dr. Verviers heelemaal niet verwonderlijk. En zijn kijk achter waarts is niet minder nuchter en simpel dan zijn scherpe blik voor uit. Hij toch was het, die, als jong stu dent van pas 2-1 jaren dat was in 1911 reeds theorieën verkondigde, ont sproten aan zijn denkend brein dat voorbestemd scheen, dienstbaar te zijn aan een nieuwe economie ten behoeve van heel ons volk. Hij schreef reeksen artikelen in het Katholiek Sociaal Weekblad over de tegenstelling tus- schen de liberale economie en een „nieuwe"', een „andere" economie. Een economie welke nog geen naam had, maar slechts uit denkbeelden bestond die dr. Verviers zijn heele verdere le ven gepropageerd en tegen aanvallen verdedigd heeft. Dr. Verviers zelf Dr. Emilc G. H. Verviers (Foto arclticf U-D.) f noemde die economie gemakshalve „de nieuwe richting". En weinig kon hij dertig jaar geleden vermoeden van hot oogonblik waarop deze denkbeelden vaster vorm zouden aannemen en zelfs mede tot. de leidende hcginselon zouden worden voor de vorming van een nieuw geboren Europa. De oorspronkelijkheid van ons Ne- derlandsch denken in de „nieuwe rich ting" schijnt ook in Duitschland aan dacht getrokken te hebben. Een der zooeven bedoelde artikelenreeksen, die van 1911, handelend over „De eco noom Gu sta v Ru h land", die thans in Duitschland geëerd wordt als een der vooploopers van het nationaal- socialisme. is herdrukt met een nieuwe inleiding in „Nieuw Nederland" van Augustus 1935 en door den persdienst van het landbouwdepartement van Rijksminister Darré is dit artikel in z'n geheel in het Duitsch vertaald en verspreid. Dr. Verviers ging verder en wijdde zelfs zijn academisch proefschrift waar op hij aan de universiteit van Leuven in 1914 promoveerde, aan die „nieuwe richting" in de economie. Volksaard en bodem J") IT hoek het proefschrift van dr. Verr/prs getiteld ,J)e Nederland- sche Handelspolitiek tot aan ae toepas sing der vrijhandelsheginsclen omstreeks IS50". is thans het uitgangspunt van ons .gesprek. ..Hei ademt zegt dr. Verviers reeds den geest van den latercn tfjd die hu nog in sommige kringen zooveel weerstand ondervindt. Maar toch is dit bock. de voorlooperdezer latere ge dachten. al teer welwillend ontvangen, want het is h.v. aan erniee Nederlnndsche universiteiten als handboek gebruikt voor sociale geografie en economische geschie denis. Maar zoo gaat dr. Verviers ver der het heeft ook in het buitenland aandacht getrokken. Zoo liet de Ita liaansehe hoogberaar <lr. Frances co Sninedi. die ook Nederlandseh kent (hij is de financieele adviseur van Mussolini), zirh er zeer waardee rend over uit en noemde het in een zij ner brieven van ..enorm belang". .ïk hen van meening aldus weer dr. Verviers en heb dat ook in mijn proefschrift tot uiting ge bracht. dat de economische geschie denis niet 'verklaard kan worden uit gedachtenconstructifes en poli tieke beginseien, maar uit twee fac toren: volksaard en bodem". De nieuwe economie OPMERKELIJK is ook, vooral nu we achter dit stukje geschiedenis staan, hetgeen dr. Verviers reeds in 1913 schreef. Ook toen voerde hij het cene pleidooi na het andere voor een bre ken met „de liberale economie" en het volgen van richtlijnen eener nieuwe ecouomie. „Hoe zag en dacht en denkt u zich de nieuwe economie van Europa in het al gemeen en van ons land in het bijzon der? Of zal de economie voor alle lan- :len gelijk kunnen of moeten zijn? „Principieel gezien aldus het ant woord vatrrlr. Verviers zal in ons land, evenals in de overige Europeesche landen, de economie niet langer be- heerscht worden door het geld, maar door de scheppende kracht van hoofd en hand. Of ouderwetsch uitgedrukt: zij mag niet langer berusten op egoïsme, maar op rechtvaardigheid en liefde. U behoeft hierbij echter niet hang te zijn voor het Ieelijke woord „gelijkschake ling". Want ook op den nieuwen grond slag behoudt ieder volk ziin eigen stijl en kan Nederland zich volgens zijn beste tradities uitleven. Zakelijk bezien, zullen er in Europa enkele groote autarkie-kringen ontstaan. Dit. houdt verband met onze nationale zelfstandigheid, waarover od dit oogen- blik nog zoo verwarrend geschreven wordt. Tot op heden gold in Europa de onbeperkte souVereiniteit. Dus: indivi dualisme op internationaal gebied. Al thans in theorie. Want Engeland heeft op het Europeesche continent al meer dan honderd jaar een heerschende rol willen spelen. Een nieuwe autarkie-kring 1VT U maakt Duitschland op grond van ziin prestaties aanspraak op een leidende functie in een nieuwen autar- kie-kring van zelfstandige West- Europeesche staten. Een kring dus, die zichzelf economisch voorziet en waar binnen het wederkeerigheidsbeginsel van geven en nemen geldt. Autarkie of zelf verzorging wil zeggen: ruimer vertier binnen den eigen kring, maar ook: opleving van het internatio naal verkeer met andere kringen. Voor Nederland dus twee economische voor deden: een enorm afzetgebied binnen den eigen lering, terwijl wij als gunstig gelegen handelsnatie met koloniën, te vens de verbindingsschakcl tusschen verschillende kringen gaan vormen." „Als goed Nederlander met on tem baren vrijheidszin aldus nog steeds dr. Verviers hoop ik op een zelfstan dig Nederland. Doch wij zullen op eenigszins andere en misschien bete re wijze zelfstandig worden dan vroeger en als wij zelf. als volk. eenparig wil len. gaan we in elk geval economisch een groote toekomst tegemoet". De nieuwe orienteering' T~A R. Verviers wijst er verder nog op. 'dat Nederlan.d voor „de nieuwe oriënteering" niet ongerust behoeft te ziin en dat deze voor Nederland eigen lijk heelemaal niet nieuw is. daar ze in ons land het eerst in Europa verkondigd is. „Toen men in Italië en Duitschland nog on het standpunt stond, van een specifiek Italiaansche- of Duitsrhe be weging, heb ik aldus dr. Verviers reeds op het algemeen Europeesche ka rakter der nieuwe gedachtenstrooming gewezen." Ten bewijze hiervan toont dr. Verviers een passage uit het weekblad „Katholie ke Staa'tkunde" van 30 November 1922, geschreven naar aanleiding van den „opinarsch naar R^rae": „Naar den aard der verwording en naar den 'bijzonderen landaard zal het herstel in elk- land wel een bijzondere figuur hebben. Maar ko men zal dit herstel ook in de overige landen. Tenzij wij zouden gelooven aan den ondergang der Europeesche beschaving, die dan met' haar de mocratie en haar sociale beweging aan de laatste ronde zou ziin." Het blad „katholieke-"', later „Op- houwende Staatkunde", is de gangma ker geworden van de nieuwe richting in de Nederlandsche economie. „Deze richting, merkt dr. Verviers ironisch op, is nu eens niet afgekeken van het buitenland en is evenmin als onze handelspolitiek een product van gedachtencónstructies en politieke be ginselen, maar een zuiver inheemsch product van Nederlandschen volks- Hard en Neder'mdschen bodem. „Wij, Nederlanders, zoo besluit dr. Verviers ons gesprek, gaan den nieuwen kant op. Maar... dat doen wij zelf en op ónze wijze". der distributiegoederen en crisisproducten 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. In het ver. ordeningenblad zjjn opgenomen besluiten van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbg als distributiegoede/en in den xin van artikel 4 der dïstributïewet worden aan gewezen alle soorten van linoleum, viltzeil, 'bedrukt viltpapier). vloerzeil, oude mate rialen en afvalstoffen. Bö besluit van den secretaris.generaal van bet departement van handel en scheepvaart *ijn als crisisproducten in den zin van ar tikel 1 der landhouwcrisiswet mede aange wezen specerijen, gember, jeneverbessen en De levering van branohout vrijwel gestaakt De 'handel in brandhout ligt sedert eenige dagen practisch geheel stil. Dit is, het gevolg van het op 12 dezer uitue vaardigde besluit, waarbij een maxi mumprijs voor brandhout is vastge steld op 2Va cents per kg. loco bosch en op 4 cent per kg. aan den verbruiker De normale verkoopsprijs bedraagt cents voor de eiken- en beukenblokken. 6l/« cent voor berken- en iepenhout en tl cents voor dennen- en peppelblokken. Vele handelaren hebben, omdat voor dezen winter een goede vraag te ver wachten is en mede om hun personeel aan den gang te houden, een behoor lijken voorraad, hetzij in hun magazij nen, hetzij nog od stam of bij de zagerij. Hierop lijden zij. aldus de „Tel.", thans een gevoelig verlies. Zij geven er de voorkeur aan het hout voorloopig vast te houden in de hoop, dat alsnog een voor hen hetere regeling getroffen zal worden. Het gevolg is. dat op het oogen- blik geen brandhout te krijgen is. Het is te hegrijpen, dat belanghebben den alsnog alles in het werk stellen om een herziening der maximumprijzen 'e verkrijgen. In .afwachting hiervan wordt er niet verkocht en zit dus het publiek zonder brandhout, waarbij er op kan worden gewezen, dat hiermee niet bedoeld zijn die kleine kachelhout- jes, die voor het aanmaken gebruikt worden en die veelal van afval afkom stig zijn. Eerste, vergadering van de afdeeling Wederopbouw der V.V.V.F. De afdeeling Wederoppbouw van de vereeniging van vernis- en verffabri- Uanten en -handelaren in Nederland (V.V.V.F.) hield dezer dagen haar eer ste ledenvergadering hier ter stede. De ze afdeeljng heeft ten doel haar leden bijstand te verleenen in alle vraagstuk ken. die betrekking hebben op de bij zondere tijdsomstandigheden. meer speciaal in verband met de grondstof^ fenvoorziening. Des middags werden de daarmede verband houdende vraag stukken toegelicht door ir. P. M. van Doormal, directeur van de sectie verf en verfgrondstoffen) van het rijksbur. voor chemische producten te 's-Graven liage, voorts door dr. C. A. Lobry de Bruvn, hoofd van de afdeeling mate- riaalresearch van het bureau van den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw. en ten slotte door den heer H. van Duyn, hoofd van de prijzen- en controleafdeeling van de sectie verf en verfgrondstoffen. S.CHOTERMAN'S OUDE (i EN EVER per kruak f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 33 iv. Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 'i ■l i De historische koren- en watermolen van kasteel .De Cannenburgh" te Vaassen op de Veluwe, die na den brand herbouwd wordt, nadert zijn voltooiing. De Meiboom is dezer daaen in de kap gekomen (Foto Pax-Holland) De prijsstijging van onroerende goederen AMSTERDAM, 18 Nov. Zaterdag middag heeft de broederschap der no tarissen in Nederland hare algemeene vergadering hier ter stede gehouden. De voorzitter, clr. Ph. B. Libourel, verzocht den leden zich eenige oogenblikken van hun zetels te verheffen om daardoor hen te eeren, die voor het vaderland gevallen zijn. Vervolgens wijdde spre ker eenige woorden aan de notarissen, die hun protocollen verloren zagen gaan. Hij herdacht voorts de overleden leden J. C. M. I-I. van Wessem, L. P. van den Blink, H. J. <1. Verhoeff, L. Venema cn het lid J. A. F. Peters uit Etten, die slachtoffer werd van - de krijgsverrichtingen. Dr. Libourel sprak voorts woorden van welkom in bet bij' zonder tot prof. mr. D. H. Beekhuis, prae-adviseur, en notaris F. W. Swane, die mondeling van prae-advies zal dié nen. In het vervolg van zijn openings woord maakte de voorzitter enkele op merkingen over een verschijnsel, dat on getwijfeld aller belangstelling heeft: de prijsstijging van de onroerende goede ren. Het was niet sprekers bedoeling een diepgaand economisch betoog daar aan te wijden. Zijn opmerkingen beoog den niet anders dan de oorzaken in het. licht te stellen, welke in het algemeen in dezen tijd tof verkoop van onroeren de goederen leiden. Spreker vroeg of de vprkoopers, de meer of minder vermogende lieden, de beleggers, de welgestelde boeren en tuinders van de gestegen prijzen willen profjteeren. Spreker kwam evenwel tol do conclusie, dat dozen hun onroerend goed in bezit houden. F.r waren lal van huizenexploitanten, wier budget ofwel een tekort opleverde ofwel wier exploi tatie-overschot slechts een onvolwaardig, loon was voor hun arbeid. Men ziet nu gebeuren, dat dergelijke exploitanten een gedeelte tan hun huizenhezit van de hand doen, om daardoor van het bezit, dat zij overhouden, een rendabele exploitatie te maken. Ook zijn er wel eenige huizenbezitters, die een gedeelte van hun bezit verkoopen, omdat zij meenen. dat een al te eenzijdige beleg ging in huizen thans niet aanhevelens waardig is. De huizen zijn Overigens niet zoo heel veel in nrijs gestegen. De stiiging hii de landerijen is van belang rijker aard. Spr. ging vervolgens na. welke de oorzaken zijn van het verkoopen van boerenhofsteden en landerijen. Vooral de hoeren, die op zware las ten ziften verkoopen hun eieepdom en hebben door de ingetreden prijs stijging gelegenheid uit de moeilij ke positie te raken, waarin zij vele jaren hebben geleefd. Als regel blij ven zij pachter: zij komen uit de financieele zorgen. zSj kunnen uit de verhoogde opbrengst al hun schulden voldoen, houden vaak nog wat over en zijn ontheven van den dagelijkschen druk van hun finan cieele zorgen, welk© hun arbeids vreugde niet verhoogde. De pachtwet waarborgt hun, dat zij geruimen tijd kunnen blijven pachten en ook dat de pachtprijzen niet te hoog zijn. Deze zijn in evenredigheid van de koopprijzen zelfs uitermate laag. De be leggers nemen genoegen met een renta biliteit van een a twee procent. Dat moeten zij zelf welen. Spr. ziet niet. dat eenige bescherming tegen -zulke beleg gingen noodig zou zijn. Zeker, een boer op eigen hofstede is de ideale toe stand. Gelukkig zijn er in ons land ve len zoo en degenen, die het kunnen blij ven. blijven hot meestal ook wel. Maar, zoo vroeg spr. zich af, wat heeft een boer aan een eigen hofstede en eigen land, als hij daardoor dag en nacht in de misère zit. terwijl hij daarentegen als pachter met vernieuw de arbeidskracht zonder drukkende zorgen de toekomst legemoet kan zien, Spr. ging vervolgens na, hoe het komt dat zoovele boeren in financieele moei lijkheden zijn geraakt. De oorzaak zit daarin, dat vele boeren in de hausse periode tusschen 19:?f) en 1930, toen de prijzen nagenoeg gelijk waren aan die van thans, voor eigen gebruik boerd' rijen hebben gekocht tegen zoo hóöge prijzen, dat het bedrijf, belast met de rente van liooge hypotheek, geen rede lijk beslaan kon opleveren en nog min der kon blijven opleveren in de. jaren na 1930. Door thans hun boerderijen te verkoopen. krijgen deze boeren oecono- miseh gesproken, geld tegen de lage rente, waarmede de belegger in lande* rijen genoegen néémt, in plaats van het geld. dat zij gekregen hadden tegen de veel hoogere hypotheekrente. Spr, meent, dat deze gang van zaken bij de lreoordeeling van de gevolgen van de prijsstijging der onroerende goederen niet uit het oog mag worden verloren. Naar ziin verwachting zal het zoo loopen. dat na korten tijd het ver knopen van hofsteden op ruimere schaal dan normaal, van zelf zal ophou den. F.r is ook -nog een andere rerlen welke thans den vprkoop van lande rijen in de hand werkt. De eerstp No vemhpr van dit jaar was een belang riikp ovpre-an^dotum niet betrekking ffvt de paehfwet. Voor hofs'eden en lan •leriien. vrij van nacht worden bongo -»riï~e?i besteed. DR prikkel! tot. ver- oon dit ZÏ'n nitrondei-ipo-qóroval Ipn. a'dnR spr en uiteraard kunnen 4o-»e zich slechts zeer kortstondig voor doen. Blijkens het Zaterdagavond in een buitengewoon nummer van de Staatscourant verschenen Prijzenbe sluit 1940 Varkens. Varkensvleesch en Vleeschwaren. van den secr.-gene- raal van het Dept van Landbouw en Visscherij, is het verhandelen en af leveren van geslachte varkens door grossiers aan wederverkoopers en verwerkers slechts toegestaan-tegen een prijs, welke niet meer bedraagt dan de aankoop-prijs, vermeerderd met een bedrag, overeenkomende met de. ter plaatse van levering gel dende slachtrechten. slachtloonen en kosten van weging en een bedrag van 2 cent per kg geslacht gewicht en, indien de verkoop plaats vindt met uitzondering van bijbehoorende afvalien, verminderd met een be drag, overeenkomende met de waar de dier afvallen. Prijslijsten Ieder, die varkensvleesch en vleesch waren, andere dan vleeschconserven in blik, aan uiteindelijke verbruikers ver handelt en aflevert, is verplicht: a. een prijslijst, waarop staan aange geven de prijzen, waartegen het genoem de vleesch of de genoemde vleeschwa ren door hem worden verhandeld en af geleverd. in 2-voud ter secretarie van de gemeente, binnen welke zijn winkel is gelegen, in te leveren: b. een zoodanige prijslijst op een dui delijk zichtbare plaats in zijn winkel aan te brengen. Met ingang van 25 November a.s. wordt aan de verplichting, gesteld onder b, slechts geacht te zijn voldaan, indien de in den winkel aangebrachte prijslijst is voorzien van het stempel van de ge meente, bij welker secretarie de lijst is ingediend, tot bewijs van de goedkeu ring daarvan door den burgemeester. De goedkeuring wordt door den burge meester tot wederopzeggens verleend en kan zonder opgave van redenen worden geweigerd. Vleeschwaren Het verhandelen en afleveren van vleeschwaren, met inbegrip van lever pastei in blik, doch met uitzondering van andere vleeschconserven in blik. aan verbruikers, is slechts toegestaan tegen de prijzen, welke staan aangege ven op de bedoelde prijslijst en welke niet meer mogen bedragen dan de voor de verschillende vleeschwaren hierna te noemen prijzen. Deze prijzen gelden in guldens per 100 gram, met uitzondering van die voor leverpastei in blik, welke gelden per blik met aangegeven inhoud, voor van den winkel afgehaalde vleesch waren en exclusief omzetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelten van een pond per be zorging. Gekookte ham 0-25 Rauwe ham f "-24 Blaasham f 0.31 Schouderham f 0.22 Rookvleesch muis 1 0.31 Rookvleesch bil -f 0.28 Procureur t 0.23 Bacon 0.27 Ontbytspek 0.20 Rookworst prima f .0.24 Rookworst 1ste soort 0.22 Gekookte worst f 0.18 Plockworst f 0.26 Smi worst 1 0.20 Cervelaatworst 0.26 Tongenworst f 0.17 I.evcrkaas f 0.20 Xierkaas f 0.18 Berliner leverworst 0.26 Saksische leverworst f 0.19 Haagsche leverworst 0.14 Bloedworst i 0.13 Leverpastei in blik prima (inhoud 233 gr.) per blik f 0.54 Leverpastei in blik 1ste soort (inhoud 200 gr.j per blik 0.33 Varkensvleesch Het verhandelen en afleveren van varkensvleesclv aan verbruikers is slechts toegestaan tegen de prijzen, welke 6taan aangegeven op de prijs lijst en niet meer mogen bedragen dan de voor de verschillende soorten var kensvleesch hierna te noemen prijzen. Deze prijzen gelden in guldens per kilo gram van den winkel afgehaald vleesch en exclusief omzethelasting; bij bezor ging aan huis mogen zij worden ver hoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging: Fricandeau en rollade 1.65 Magere lappen 1.60 Xekcarbonaden f 1.40 Ribcarbonaden f 1*0 Haascarbonaden 1.60 Gehakt en poulet f 1.20 Krabjes f 0.60 Versch mager spek en speklappen 125 Versch vet spek f 1-25 Kinnebaklappen f-1.10 Vette lappen f 1.10 Rauw varkensspek 1-35 Pooten 0.15 Het in het Detailprijzenbesluit. 1940 Vleesch en Vleeschwaren ten aanzien van varkensvleesch' en vleeschwaren met inbegrip van leverpastei in blik. doch met uilzondering van andere vleeschconserven in blik, bepaalde treedt met ingang van 18 November buiten werking. Het afgekondigde Prijzenbesluit geldt voor het tijdvak, aanvangend© heden 18 November en eindigende 1 Januari 1942. ERNSTIGE AANRIJDING ZAANDAM. 17 Nov. Zaterdagmid dag is de 14-jaripe J. V„ wonende alhier, hii het per rijwiel oversteken van den provincialen weg met een uit Noordelij ke richting komende auto in botsing gekomen. In hopploozen toestand is de jongen met inwendige, kneuzingen naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Ambtenaren van het Rijks arbeidsbureau afge reisd 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. (A.N. P.). Gelijk gemeld, zijn vertegen woordigers van de twaalf bedrijfs groepen der metaalindustrie en van de bedrijfsgroep der bouwindustriö uit het Duitsche Rijk in Den Haag aangekomen om in gedachtenwisse- ling te treden met toonaangevende vertegenwoordigers van het Neder landsche bedrijfsleven. Reeds op den eersten dag hadden ontmoetingen plaats van vertegenwoordigers van de verschillende groepen, waarbij men in diepgaande discussie trad. In het bijzonder kwam de kwestie ter sprake van de overdracht vaft orders van Duitschland naar de be zette Nederlandsche gebieden. De onderhandelingen hadden ten doel om ter opheffing van de Nederland sche werkloosheid tot nu toe nog niet gebruikte mogelijkheden der Nederlandsche industrie zoo uitge breid mogelijk te benutten. Op de eerste plaats stond mede het thema van de grondstoffenlevering.Aan beide zijden bleek de grootste bereid willigheid tot samenwerkine te be staan. Binnen de overeenkomstige groepen zal het contact, in overeenstem ming met de reeds tot stand gekomen overeenkomsten, ook in den vervolge blijven bestaan en worden uitgebreid. Twee dooden, twee vermisten HERKENBOSCH, 17 Nov. Vrij dagavond om kwart over zeven is nabij het station Herkenbosch een spoorwegongeluk gebeurd. Twee per sonen werden gedood, twee worden vermist. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Roermond overge bracht, Het opruimingswerk is on middellijk aangevangen. Te laat op straat of geen iden ti tei tsbewijs Overtredingen- en boetenregen in verschillende plaatsen van ons land 5s-GRAVENHAGE. 18 Nov. (A.N.P.). Ter terechtzitting van het kantonge recht te Tilburg van 12 November zijn drie personen veroordeeld wegens het zich tusschen 12 en 4 uur v.m. op straat bevinden. Twee van hen werden veroordeeld tot boeten van f 30.terwijl de derde werd veroordeeld tot een boete van f 15. Bovendien werden dien dag 10 perso nen veroordeeld wegens het niet kun nen toonen van het. identiteitsbewijs. De boeten varieerden van f 3.— tot 6. Ter terechtzitting van het kantonge recht te 's-Hertogenbosch van 13 Novem ber zijn 8 zaken berechtigd terzake van zich tusschen 12 en 4 uur v.m. op straat bevinden. De verdachten werden veroordeeld 'tot boeten varieerende van f 15.tot 30.-. Ter terechtzitting van het kantonge recht te Alkmaar van 8 November zijn 13 personen veroordeeld tot boeten va rieerende van f 3.— tot f 5.die even eens het vereischte identiteitsbewijs niet konden toonen. Voor het kantongerecht te Eindhoven ziin 13 November terzake van zich tus schen 12 en 4 uur v.m. op straat bevin den. 10 personen veroordeeld tot boeten varieerende van f 10.tot f 25. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. (A.N.P.). De acties van de Engelsche luchtmacht boven ons land, waren in den afgeloopen nacht weder minder intensief dan giste ren. Desalniettemin, zijn er onder de burgerij drie dooden en zes gewonden te betreuren. Ongeveer een dozijn hui zen is beschadigd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwamen op het open veld neer. Er valt vrij ve.cl schade aan broeikassen te vermelden. BUDEL, 17 Nov. In den afgeloo pen nacht hebben dieven hun slag ge slagen in de cooneratieve stoomzuivel- fabriek te Budel. Zii ziin erin geslaagd de brandkast te forceeren en te ledigen. Omtrent het ontvreemde bedrag zijn de juiste cijfers nog niet bekend, derb naar srhaHine beloopt het enkele dui zenden guldens. De politie s*«lt een onderzoek in.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6