STADSNIEUWS Üqsmjda ikut KINDERZORG OVERZAG HET AFCELOOPEN JAAR Interessante lezing van den directeur Na de zonde: leege banden Wenken, ook voor U Opening van het Unie Huis Vergoeding; van oorlogsschade Geknoei met een vat boter „Mijnhardtjes" Reuze Kou- en Pijnverdrijvers Mr. STEVENS UIT DETROIT 2» BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMTSER 1940 ÜBÏÏH Ds. C. Pannebakker tot voorzitter benoemd Een moeilijk jaar rp ENIGE maanden later, dan oor- spronkejijk in de bedoeling lag is gistermiddag in een der za len van „Kinderzorg" de algemeene vergadering van de vereeniging van 1 dien naam gehouden. Nadat, de bij eenkomst door ds. C. G. H. Blok met gebed geopend was. sprak de voorzitter, jhr. mr. J. K. H. de Beau fort, enkele woorden. Hij 6chetste de moeilijkheden, welke overwon nen moeeten worden, alvorens de vergadering kon plaats vinden. Om streeks April heeft de heer A. Blus- sé van Oud Alblas het presidium neergelegd. Nu heeft ds. C. Panne bakker. zich bereid verklaard, deze functie te aanvaarden. Hij heeft echter den wensch te kennen gege ven, dat in den vervolge ook de tweede voorzitter zitting kan nemen in het hoofdbestuur. 5e secretaresse, jkvr. C. M. de Beau fort, las het jaarverslag voor. Het jaar 1939 is een zeer bewogen jaar geweest. In verband hiermee moest vele malen yergaderd worden. Hel jaarverslag herdacht in dankbare bewoordingen de werkzaamheid van ds. M. Barendrecht, die wegens vertrek naar elders voor zijn bestuursfunctie moest bedanken. Het memoreerde ook het ontslag van den vroegercn direc teur. Nadat de heer H. Langendonk het directeurschap tijdelijk had gevoerd, werd dé heer D. Mallekote met deze functie belast „Kinderzorg" had omstreeks 290 pu pillen onder haar hoede, waarvan een gedeelte in het tehuis en een ander deel jn gezinsverpleging vertoefde. Het resultaat van de provinciale ac tie is niet slecht, ofschoon nog te veel gemeenten zich afzijdig houden. In 1939 brachten „de busjes" 800 op. Tezamen met de voorgaande jaren is door de provinciale actie thans dus 3830 bij el kaar gebracht. De vereeniging hoopt met deze actie te kunnen, doorgaan. Het financieel verslag, uitgebracht 'door den heer Koningsberger, droeg geen rooskleurig karakter. Op voorstel van de kescommissie werd den pen ningmeester décharge verleend. De nieuwe kascommissie werd samenge steld uit de heeren Boender, Scholle en- Speijer. Tot slot van het huishoudelijk deel der vergadering had een bestuursver kiezing plaats. Deze had het volgende resultaat: ds. C. Pannebakker, voorz. mevr. Th. a Th. v. d. Hoop ven Sloch- teren, jkvr.. A. W. M. de Beaufort, secr. ds. C. G. H. Blok en de lieer G. Bok horst, die zich met de leiding der Pro vinciale Actie belast, heeft. Na een korte pauze nam de directeur, de heer Mallekote, het woord om iets ie vertellen van den arbeid van „Kinder zorg". De heer Mallekote aan hef woord O ET werk van Kinderzorg is interes- sant, maar ook moeilijk en veel zijdig als alle werk onder kinderen. Het. is daarom ook eén prachtig werk. Na een jaar in Amersfoort gearbeid te hebben kon de directeur met vreug de vaststellen, dat de samenwerking met: het bestuur zeer goed is. Ook weet hij zich thans goed thuis op zijn spe ciale arbeidsterrein. Wat noodig is bij dit werk is toewij ding, iederen dag opnieuw. Hef feit. dat er dit. jaar 3Ó0 kinderen aan de zor gen der instelling werden toevertrouwd, bewijst dit trouwens wel. Wanneer men denkt aan al die karakters, op kinder zorg bijeen, dan denkt men een oogen- blik: welk een groote moeilijkheden schuilen hier! Maar onoverkomelijk zijn de problemen niet. De directeur sprak ook over de zeer bijzondere omstandigheden, waarin wij den laatsten tijd vertoeven. Uiteraard werd het werk door de mobilisatie niet gemakkelijker. „Er vallen schaduwen over ons werk", aldus sprak hij. Tijdens de evacuatie moest men met 130 kinderen naar Hillegom. De „legering" was niet ideaal, maar men was in ieder geval onder dak. Prettig was het medeleven, dat van verschillende zijden werd getoond. En tot grooten dank stemt het, dat de ooi-log aan Kinderzorg geen ver lies aan menschenlevens berokken de. Natuurlijk beteekent de distributie een groote moeilijkheid, daar de levens- middclenvoorziening, de kleeding etc. hij Kinderzorg vroeger reeds niet een voudig was... We moeien echter in deze harde tij den leven onder het motto „Doe ge woon", zoo verklaarde spreker. Moeilijkheden op liet gebied der ge zondheid zijn cr niet in ernstige mate. Het gedrag der kinderen is cr als ge volg van de schokkende tijdsomstandig heden eenigszins op achteruit gegaan. Meer waardeerende woorden wijdde de directeur aan hen. die pupillen in gezinsverpleging opnemen. Daar worden heel vaak goede resultaten moe bereikt. Het feit, dat er iets goeds bereikt kan worden, is een steun voor hen. die zich aan dit goede werk geven. Dit geldt voor alle gebieden, waarop „Kinder zorg" arbeidt. Mogen wij, aldus eindigde de directeur, in staat, zijn onze béste krachten aan onze taak te blijven schenken. In aansluiting op deze rede heeft het bestuur, directie en personeel van „Kin derzorg" hartelijk dank gezegd voor hun arbeid, verricht in dezen moeilijken tijd. Ds. M. Barendrecht richtte tenslotte enkele woorden tot den nieuwen voor zitter. ds. J. Pannebakker, wien hij rij ken zegen toewenschte op zijn arbeid. De vergadering werd met gebed geëin digd. GRAND THcaTRE. Van Vrijdag 14 t.m. Donderdag 21 November vertooning van de film „Johann Strauss". Doorloopende voorstellingen op Zaterdag 6 uur en 8.15 uur; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Vrijdag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag om 6.30 en 8 uur. Maandag één voorstelling om 8 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 14 t.m. Donderdag 21 Nov. vertooning van de film „Es var einc rauschende Ball- nacht". Voorstellingen als in Grand Theatre, doch ook op Maandag doorloopend om 6.30 uur en 8 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Circusgasten". CHR. MILIT. TEHUIS. 23 Nov. Onderling concours van het tamboers- en püper- corps „Juliana". ZANDBERGEN. 23 Nov. Lezing van dr. J. Lubsen Nzn. over „Beroepskeuze en Ar beidspsychologie". 2.30 uur. AMICITIA. 2-5 Nov. Ver. v. Huisvr. Lezing van mr. Jaap Kunst. 2.30 uur n.m. BAARN BAARNS LYCEUM. Tentoonst. van schil derijen van vijlen mevr. L. M. Broeck- man-van Zydveld. 18Nov. t/m. 8 Dec. In den Leidschen gemeenteraad is een voorstel aanhangig gemaakt tot restauratie van het slot Gravesteen» Het gebouw dateert uit de dertiende eeuw (Foto Schimmelpenningh) O O O O O O OiO OOQOOOOOOOOO Afd.iBonneierie WOLLEN TRICOT i'ASJES WOLLEN PULLOVERS WOLLEN SHAWLS PEBGXOIRS KRAAGhES, JABOTS, KANTSTOFFEN OOOOOOOOOiOOOOOOOOOOO Hef „Secrefearisbruggetje" in gebruik Het nieuwe Secretarisbruggetje, over welks bouw we .reeds eenige malen schreven, is Zatendag in gebruik geno men. Naar men weet is het slecihts be stemd voor voetgaaigers en wielrijders, handkarren enJ ander „rollend mate riaal" worden geweerd. Op het oogenhlik zijn de werklui nojgibezig met. de laatste opruimingswerkzaamheden en 't voegen van het laatste mejtlselvverk. dodh binnen zeer korten tijd zate ook dit gereed zijn. Een boiiinenbeurs Blijkens een advertentie in het A.D. van heden is in onlze stad gevestigd de „Eerste Amorsfoofrtsche bonnen beurs." Er bestaat in dit: nieuwe bedrijf onbe perkte ruilgelegentoeid van alle soorten distributiebonnen.! Men leze de adver tentie. ]~"\AG in, dag uit vermeldt het po- litierapport. dat er zooveel ver- keerszondaren zijn. Evenzoovele processen-verbaal worden ter gele genheid daarvan tegen de betrokke nen opgemaakt. Men vraagt zich daarbij wel eens af of zoon boete ge nezende kracht heeft. Aan de dage- lijksche lijst van overtredingen te zien, zou men daarop ontkennend mogen antwoorden. Blijkbaar is de politie deze meening ook toegedaan en daarom heeft men er een bijkomende straf bij in het leven ge roepen. Deze is gisteren voor het eerst hier ter stede toegepast. Een jongedame werd geverbaliseerd omdat zij naast twee andere wielrijders gefietst had. Na de gebruikelijke plichtplegingen, heeft de verbalisant ook maatregelen getrof fen legen het. vehikel, waarmede de zon de begaan werd. door de beide banden leeg te laten loopen. Zoodoende is men genoodzaakt zich de moeite te geven een pomp op te'zoe- ken, om daarmede het tekort aan lucht op te heffen. Wellicht, dat, dit tïjdopont- houd en de moeite, welke men zich ge ven moet. om de banden op te pompen, preventief werken en een einde maken aan de dagélijksche rijwiel-misère. Om op dit laatste punt even door te gaan, gisteren waren er weer zeven fiet sers, die op de bon gingen wegens 'het niet aangeven van richtingverandering. Een van dit zevental kreeg bovendien nog een verbaal, omdat hij niet tijdig op het bevel van de politje stopte. Zes wielrijders wisten nog niet, dat men 's avonds met voorgeschreven ver lichting moet rijden. Gisteravond tegen twaalf uur werd de politie ervan in kennis gesteld, dat op den Soesterweg een man in bewus- teloozen toestand gevonden was. Toen men ter plaatse kwam, bleek de man reeds tot. bewustzijn te zijn geko men. Een medicus heeft verdere adsis- tentie verleend. rtrlELRlJDERS, W twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. VOETGANGERS bij 't oversteken: naar links en dan naar rechts gekeken. V.V.V. Dr. J. Ronhaar hield een toespraak tot de vele belangstellenden DE plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Unie heeft gister avond haar nieuwe Unie-Huis aan de Var'Kensmarkt 11A. officieel in ge bruik genomen. Er bestond voor deze plechtigheid groote "belangstelling. Dr. J. Ronhaar herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat men gruim twee maanden geleden begon nen was met de stichting van een Unie-afdeeling in Amersfoort. Nu reeds heeft men een ledental van bijna 4000 bereikt. Spreker schetste vervolgens de bedoe ling van de Nederlandsche Unie. Zij houdt in de erkenning, dat er in het oude veel goeds was en de bekenning, dat er zwakke plekken in waren. De Unie wil trachten op Nederlandsche wij ze het goede te behouden. Eén nieuw Nederland wordt opgebouwd volgens Nederlandsch volkskarakter, maar dan ook geheel volgens dat eigen karakter. De Unie zal gaarne wenken, van welke zijde die ook komen, in overweging ne men, maar aan het volkskarakter is, al dus spreker, niets te veranderen. Met dit nieuwe Unie-Huis heeft men een ver gaderruimte gekregen, waar groepen van leden ontvangen kunnen worden, doordat men de beschikking heeft, over drie kaniers. Aldus kan men eensgezind samenwerken en medewerken aan den wederopbouw van onze maatschappij. Spreker wees er op, dat er in deze droeve dagen menschen zijn, die den moed hebben laten zakken. Die zwakken moeten opgevangen worden en zich aan sluiten, omdat collectief werken sterk maakt. Dr. Ronhaar riep vervolgens allen een hartelijk welkom toe. in het hijzon der de dames. Hij verzoekt* een ieder om dit tehuis als een eigen tehuis te be schouwen. waarna hij het gelvouw voor geopend verklaarde. In aansluiting hierop deelde hij me de, dat door het bestuur van de Neder landsche Unie opgewekt werd om mede te werken aan de collecte voor de Win terhulp. Deze Winterhulp is geheel en I al in het. helang van hulpbehoevende Nederlanders georganiseerd en de col lecte is alleen voor en door de Neder landers. Spreker rekende er op. dat minstens 200 Unie-leden zich zouden op geven als collectanten. Nadat de aan wezigen staande een tweetal coupletten van het „Wilt heden nu treden" ge zongen hadden, bracht dr. Ronhaar een bijzonder woord van dank aan al de genen. die medegewerkt hadden aan de tot standkoming van dit nieuwe buis. De heer E. Dekhuijzen sloot, zich hier bij aan en uitte zijn dankbaarheid je gens hen, die hem bijstonden met, de in richting van het Unie-Huis. Hij wekte allen op, om niet alleen met woorden, maar vooral door daadwerkelijke hulp mede te werken. In geestige bewoordin gen lichtte spreker verder de werkver- deeling toe. Hiermede was het. officiccle gedeelte ton einde. Nog lang bleef men daarna gezellig bijeen. Een laatste waarschuwing De heer J. D. Bruining. inspecteur der rijksbelastingen, schrijft o®se Te Amersfoort, Prins Ifcnodrikloan 5 (belastinggebouw, kamer zetelt een commissie om advies te geven aan het Ministerie van Financiën to<U toekenning van een schadevergoeding wegens ge leden oorlogsgeweldscha die,, waaronder niet valt schade wegens: a inundation; b wegruimingen en ontruimingen door de Nederlandsche miliWaire macht; c vorderingen en ingebruiknemingen door de Ned. militaire macht; doch wèl: alle schade, aangebracht in de oor logsdagen. niet vallende 'onder a, b, of c, dus door beschietingen, onverschil lig door vriend of vijand, zoowel aan gebouwen als aan macfaanes, bedrijfs voorraden en meubilair,*en ook plunde ringen. Om voor schadevergoeding in aan merking te komen is men beslist verplicht daarvoor een aangiftefor mulier in te willen en im te leveren aan opgemeld; adres te Amersfoort (Prins I-Iendrïiklaan no. 5). Zonder zulk een formiulier kan beslist niet op een schadevergoeding worden ge rekend. zoodia t. met de meeste klem wordt aaingcracten aan belang hebbenden om; zoo spoedig mogelijk een formulier» aan te vragen en in te zenden. Velen vcrkcencn in de meening, dot zij niet zulk een! formulier behoeven in te zenden, omdait zij reeds opgave heb ben gedaan aan een gemeenteambte naar of aan iemènd, die namens de ge meente kwam köfiken, bijv. een timmer man of aannermteT of iemand anders, doch dat is niet, voldoende. Nogmaals: zon)der formulier aan het adres Amersfoort. Prins Hendriklaan 5, wordt in geen peva! schadevergoeding toegekend. Zij, die een formulier hebben ingezonden of alsnog inzenden, kunnen rustig afwachten. Naar ik meen te weten zijn er rn de gem een Ie Woudenberg nog minstens 300 formulieren in te zenden. Men zij dus gewaarschuwd,voor het laatst. Men kan de formulieren aanvragen in Scherpertzcel bij: Hnize Royaards {Grefibecommjssid). Huize Royaards (ge meentebestuur), alle gemeenteveldwach ters. In Woudenberg-,bij: Het gemeentehuis, den heer IU van Lunterenj gemeente architect Bonwlust; den heer C. .T. Muyï- wijk, assistent der rijksbelastingen te genover café Schimmel bij het station; alle gemeenteveldwachters. In Leusden en Stouten burg bij: Het gemeentehuis; alïe gemeenteveldwach ters. In Hoogland, bij: Het gemeentehuis; alle gemeentevebSwachters. In Amersfoort, bij: De inspectie der directe belastingem, Print-1 Hendriklaan 5, kamer 24. Tevens hrbben deze bureaux en auto riteiten aangeboden belanghebbenden bij de invulling behulpzaam te zijn. De secretaris-penningmeester der Schade -Encpjète dommissie te Amers foort, Prins Heradriklaan 5. Een 26-jarige bierhuishouder uit onze stad, die zich schuldig had ge maakt aan heling van een vat boter, is vanochtend door de rechtbank tot 4 maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Er was vier maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem geëischt. DESKUNDIGE APOTHEKERS EXAMEN Bij beschikking van den wnd. secreta ris-generaal is alsnog aangewezen al» deskundige bij het afnemen van het apothekers-examen aan de Rijksuniver siteit te Utrecht onze stadgenoot, de heer J. S. N. Cramer. Proefd. 10 et. Koker 50 et. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 23) Dit wapen was eigenlijk niet voor apen bestemd en het kostte dan ook ta melijk veel Inspanning om er weer mee in don bnom te klimmen. Wanneer de apen vermoed zouden hebben, wat zij daar in hun bezit hpdden. zouden ze het wapen zonder twijfel hebben weg geworpen. want zelfs apen zijn niet be reid zich te lafen doodschieten. Hef ding was gevaarlijk, want Peters had, om op alles voorbereid te zün. de zekéring wee geschoven, znodat er onmiddellijk mee geschoten kon worden. Voorloopig wis ten de aapjes nog niet, waf ze daar had den buitgpmaakf. De revolver werd on derzocht. Er werd aan geroken, er werd op gebeten, maar het was niet geschikt om op te eten. Dus was bet ding toch van geen nut, maar het glom zoo wondermooi in de laatste stralen van d.e ondergaande zon, misschien kon er toch nog iets mee gedaan worden. f De' dieren hadden zich al lang een eindweegs van de plaats van den dief stal verwijderd. Ze speelden nog steeds met het ding, waarvan ze, danjc zij hun gebekkigeontwikkeling,niets afwisten. Nu kwam er een ander dier bij, een ta melijk groote aap, een zelfbewust exem plaar, dat zich aanmatigde, de baas over dit groepje boomen te zijn. De groote aap loerde een tijdje naar dï kleine diertjes en toen sprong hij plotse ling bliksemsnel tüsschen hen in en pakte het voorwerp af. De kleinen vluchtten, scholden en bleven op vei- ligcn afstand kijken naar wat het groo te dier er wel mee doen zou. Die groote aap was echter oolc ;niet veel wijzer. Zooals bekend zijn groote apen nooit verstandiger dan kleine, alleen maar brutaler. Hij rook eveneens aan den loop, doch daarbij pakte hij de haan te stevig beet en. zooals gemeld, was de revolver gespannen en was de zekering weggeschoven. Dat werd bijna zijn on geluk; het schot ging af en de kogel vloog vlak langs de kop en den snuit van dezen zelfbewusten heerscher van het palmboschje. Waaruit men zien kan. dat zelfs groote, sterke apen niet ruiken moeten aan dingen, die zij niet kennen. Het dier liet de revolver vallen en de groote zoowel als de kleine apen vluchtten, want ze waren vreesclijk ge schrokken. Maar de blanke man vloog, door het schot uit zijn slaan gewekt, eveneens op, riep: Goeie help! Dat is moord! tastte naar zijn wapen en kwam einde lijk volkomen tot. zichzelf. Zonder overgang was liet plotseling donker geworden. Vlak bij had er een schot geklonken, de revolver was weg ja, als dat geen benarde positie was. dan moest -er maar sens iemand zeg gen, wat dan warkelijk een benarde positie was! Voor /Peters was het in ieder geval benauwd genoeg. Hij zat in elkaar gehucht- naast zijn boom, zocht nog steeds ^aistend op den grond naar zijn wapen eintkwam tenslotte tot de overtuiging, dati men zijn revolver •gestolen had. Hij *jv'ergistte zich inder daad niet, hij da<yht alleen maar aan een anderen dadeij. iHij vermoedde, dat deze man vlak fn zijn nabijheid zou zijn en van de apénihad hij geen idee, hoe zou hij ook. Ofschoon Peters! mriet zoo makkelijk aan het schrikken} was te maken, voel de hij zich toch (rtu niet erg op zijn gemak. Men had op) hem geschoten, na dat men hem texwrésn had ontwapend. Wanneer hij nu rjogfjin leven was, dan was dat slechts aan leen toeval .te dan ken. Nu zat hij hóe# in het donker en hij wist niet, waan? zijn tegenstander zich bevond. Wandn.er situaties denk baar, waarin een Kin cl le vlucht geboden was? Zou hij aan} zlijn waardigheid te kort doen. wanneer hij plotseling op sprong en er vandoor ging. zoo snel ais zijn beenen hem k<i>ndeh dragen? Neen, hij zou nergens aan te kort doen, het was waarschijnlijk! die eenige kans om den geniepigen moordenaar te ont komen. Peters sprong pld'tsiling op en vloog er vandoor. Hij verwonderde er zich over. dat er geen schot achter hem knalde en dat de rhipordenaar niet nog eens een poging cïfl-rJd om hem te tref fen. Ademloos liepfhfii door de woestijn, innerlijk hpos, vernederd, ontwapend en dat alles omnart hij geslapen had. Het was ook onveirjantwoordelijk, het was smadelijk, hop.' Icon hij het ook cfoppl Toen Peters een tyijldlang had gerend had. zich een paar maal had omge draaid en geen vervolger achter zich' had gezien, werd hii rustiger en matig de hij zijn tempo. Eens bleef hij zelfs staan en haalde diep adem. Langzaam keerde zijn koelbloedigheid terug. Mooi. de man, die het op hem voorzien had, moest door een of andere omstandig heid verhinderd zijn geweest te vol brengen. wat hij van plan was. Hijgend kwam Peters bij het boschje, dat zich tot aan de inboorlingenwijk van Dakar uitstrekte. Hij kwam van den regen in den drop. In dit boschje was plotseling naar het scheen, de dui vel losgelaten. Peters had nauwelijks een paar passen gedaan, of daar blik semde het links qn rechts van hem vijf. zes, acht schoten werden met onge looflijke snelheid op hem afgevuurd ja, was alles dan krankzinnig gewor den? Daar loerden er zelfs twee tegelijk op hem! Peters rende, wat hij kon. Wie zal het hem kwalijk nemen; hij was onge wapend, hij ijlde door de duisternis en zag in zijn haast begrijpelijkerwijze niet eens de schaduwen van dc hoornen meer hij rende met al zijn kracht, waarover hij beschikte, tegen don stam van een oliepalm. De stam kon er beter legen dan Peters, hii viel verdoofd op den grond, bloedde uit mond en neus en wist een heelen lijd van niets meer. Daarna wist hij weer een beetje, maar toch nog heel weinig. Vooruit, weg uit deze duisternis! Wankelend stond hij op. duizelend zette hii zijn weg voort. Wanneer cr nu nog iemand op hem schoot, vooruit dan maar, in vredes naam. hij kon niet meer rennen. Maar niemand schoot op hem. Tamelijk gedachteloos en versuft be reikte hij eindelijk de negerwijk van Dakar. In groepen stonden de zwarte bewoners bij elkaar, kwebbelden, fluis terden. maar niemand had blijkbaar den mood, Peters aan te spreken. Ein delijk doken fakkels op. twee politie beambten, met witte linnen kepi's op, wilden weten, waar hij vandaan kwam en of hij in het boschje geschoten had. Neen, zei Peters, hii wilde met rust gelaten worden, drommels nog an toe, hij was gaan wandelen en toen was er opeens van alle kanten geschoten! „Legitiniatie!" beval de eene politie beambte streng. Peters reikte hem mechanisch zijn pas. De politiebeambte maakte eenige no tities en gaf hem zijn pas terug. Peters knikte, stak het boekje in zijn zak en ging verder. De politiebeambten keken hem na en schudden daarna het hoofd. „Hij was vol bloed," zei de een. „Heh je het gezien. Jean, zijn hemd en zijn jas zaten vol bloed! Dan moet er toch wat gebeurd zijn! Zullen we verder kijken?" „Ja, dat zullen we wel moeten." zei do ander kortaf. „Maar houd je revol ver klaar, je kunt in dit land nooit weten Peters liep intusschen door de Euro- peesche wijk. De straatverlichting liet te wenschen over. dat was wel prettig, dan liep hij minder in het oog. daar niemand gelegenheid had, zijn witte costuum nader te bekijken. Ook bij de haven ging het nog. Maar aan boord! HOOFDSTUK XXII. Ben Beverly, die een ganschen namid dag vergeefs naar ..zijn luidjes" gezocht had, en wegens het negatieve resultaat ervan slecht in zijn humeur was, stond bij de valreep. Edna, die tot nu toe op het dek was gebleven, kwam daar eveneens staan, toen dc moterboot langszij kwam. Nu viel er niets meer te verbergen. Peters moest door de fel verlichte gangen van het schip, om zich naar zijn hut te be geven. Met een donker afwijzend gezicht ba trad hij de „Santa Barbara Eenige passagiers maakten verschrikt plaats voor hem, toen zij zijn toestand gewaar werden. Terwijl Peters daarop in zijn hut een algemeene reiniging op zich toepaste, zijn opgezwollen gezicht wiesch en koelde en zijn kleeren ver wisselde. ging de mare door het heele schip. Mr. Stevens, dezelfde, die al eens over boord werd geworpen, is nu zwaar gewond. Het was bepaald een kloppar tij geweest of misschien nog wel iets ergers. Ilij kwam zoojuist onder het bloed uit Dakar terug. Is cr een nieuwe aanslag op he.m gepleegd? Hij heeft met niemand gesproken, zijn gezicht zag er somher en woest uit. Wanneer daar niet iets ergs gebeurd is... Edna lien rusteloos op het dek van de tweede klasse heen en weer. Wat zou er met Stevens gebeurd zijn? Was hij ernstig gewond? Dat had hij er nu van, dat hij zoo eigenwijs was! Hij was haar nntloopen. Hij had het. café stilletjes verlaten en was toen in Dakar niet meer' te vinden geweest. Edna had uren lang naar hem gezocht. Tenslotte moest ze naar het schip terug, want haar ver schijning wekte al opzien en verschil lende mannen boden aan. haar te be geleiden. Zou ze nu stilletjes naar zijn hut gaan om met hem te spreken? Zou hij haar zeggen wat er gebeurd was? Neen. dat zou hij zeker niet doen. Bo vendien was het gevaarlijk voor haar, naar zijn hut te gaan. want Juist op dit oogenhlik, nu iedereen zich voor het diner verkleedde, kon ze gemakkelijk gezien worden. De passagiers zouden verkeerde gevolgtrekkingen maken en dat kon ze beter vermijden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5