De Oude IJssel wordt gekanaliseerd Nieuwe cultuurgrond in Noord-Brabant scnopen van worden normaal bevaarbaar blijven. Een winst van 250 procent! Het St. Nicolaas'feest is in aantocht Het gebruik der Nederlandsche vlag „Aandeelen in winstgevend theaterbedrijf" Voorvechter der natuurbescherming 65 jaar Geen afschaffing van parkeergelden 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 IN DE TOEKOMST EEN PRACHTIGE VERBINDING MET DEN ACHTERHOEK F,PT» VflCimPff vnni* Tijdens de uitvoering van het werk,zal vamwcg VUUi de Oude IJssel - tenzij tegenberichten i welke tijdig bekend gemaakt zullen »nn fn» O ET zal wel geen verwondering wek- <JUU tUll IJ. ken. dat het onderhavige werk een millioenenwerk is. In 1938 heeft men de kosten geraamd op f 1.580.000. waar van f 7S0.0Ö0 aan loonen. Met de prijs stijging van materialen enz. zal dit be drag wel aanmerkelijk hooger worden, al zijn de juisle cijfers nog niet met vol ledige zekerheid bekend. Het Rijk ver leent aan de uitvoering steun door een subsidie van het departement van So ciale Zaken, gelijk aan 100 pet. van de uit te keerer. loonen. De overige kosten komen voor rekening van het departe ment van Waterstaat, Provincie en Waterschap. Het werk wordt uitgevoerd in werk verschaffing en geeft aldus ongeveer 350 man arbeid. Behalve lieden uit den Achterhoek zijn hier ook werkloozen uit Den Haag en zelfs Scheveningsche visschers werkzaam, die bij bewoners in de streek zijn ondergebracht Met de kanaliseering van den Ouden IJssel al zal het nog wel eenigen tijd moeten duren alvorens het werk gereed is zal een belangrijke vaar weg van en naar den Achterhoek tot stand komen. Dit zal een verbetering zijn welke handel en nijverheid zoowel van het Oosten als het Centrum des lands in niet geringe mate ten goede zal komen. Millioenenwerk dat velen arbeid verschaft (Speciale reportage) r\ E '.scheepvaartweg van het centrum dfis lands naar den nijveren Achter hoek, leidt langs den Ouden IJssel via Do-fisburg en Doet. inch em. Al sinds jaren was het echter duidelijk dat de accomodatie van deze rivier niet in overeenstemming was met de eischen van den modernen tijd en de bloeiende industrieën in het Oosten des lands. Vandaar dan ook. dat een tiental jaren geleden reeds plannen werden beraamd om de Oude IJssel meer geschikt te maken voor grooter scheepvaart\erkeer en in 1931 verscheen het eerste rapport dat voorstellen tot verbetering van den scheepvaartweg behelsde. Maar het bleef bij plannen. Nadien kwam er van Duitsche zijde een sterken drang om tot kanaliseering van den Ouden IJssel over te gaan. omdat men in Duitsch- land ook bezig was met de uitvoering van soortgelijke plannen aan het, Duit Bciie deel der ri\ier. Het stroomgebied van den Ouden IJssel ligt namelijk voor 65 pet. in Duitschland en wanneer f' wél in Duitschland en niet in Neder- land tot kanaliseering zou worden over gegaan.. vreesde men voor regelmatig 1 omvangrijke overstroomingen. Bovendien was het ook voor het in dustriegebied van den Achterhoek noo- dig. voor verbetering van den wateraf voer te zorgen. Er stonden namelijk herhaaldelijk groote oppervlakten on der water. Als scheepvaartweg was de Oude IJs- se! heslist onvoldoende. Er kon geva ren worden met een diepgang van ca. 1J?5 Meter, maar een deel van het jaar was dit nog lager! Voor de beurtvaart op Rotterdam en Amsterdam was dit een niet geringe belemmering in het regelmatig verkeer van en naar de vele fa brieken in den Achterhoek, als het groote aantal ijzergieterijen, betonwa- rrnfabrickpn, houtzagerijen, enz. Ook Moor het vervoer van kunstmeststoffen, bouwmaterialen, enz. was de Oude IJs sel een beduidende scheepvaartweg, oen te zwijgen van zijn heteekenis voor het vervoer van en naar Duitschland. ,Een beeld van den omvang van het vrsvoer krijgt men als men bedenkt, dat per jaar circa 100.000 ton over den Ouden Ifssel wordt getransporteerd. Tevens val', hieruit af te leiden, dat de industrie in dan Achterhoek zeer gediend zou zijn hü ean betere waterverbinding met de smote steden in het centrum van het landMeer en meer bleek het nnndis dat omvansrijker transporten over den Ouden IJssel zou den kunnen worden vervoerd. Hei werk in uitvoering T7 N zoo groeide het plan tot kanali- seering. naarmate de behoefte zich sterker en sterker deed gevoelen. Pro vincie en Waterschap stelden een con creet werkplan op dat dezen zomer door hef Rijk werd goedgekeurd en op 23 September van dit jaar gingen ca. 350 lieden aan den arbeid welke voor- loopig zal bestaan uit graafwerk. De uit voering -is opgedragen aan het Inge nieursbureau v.h. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen, in samenwerking met de Nederlandsche Heidemaatschap pij. De gekanaliseerde Oude IJssel i zal een breedte krijgen van 30 Me- i ter (thans 20) en een diepte van 12.50—3.50 Meter (thans pl.m. 2 Me ster). In de toekomst zullen er sche- Pen van 55 Meter Iengte,_ 7 Meter breedte en een diepgang van 2.50 Meter kunnen varen. In tonnen- maat uitgedrukt, heteekent de aan staande verbetering dat, terwijl thans schepen met een inhoud van slechts 150 ton in den Ouden IJssel kunnen varen, straks de schepen een inhoud van ca. 500 ton zullen kunnen hebben! Zooals gezegd, is men f thans bezig met het graafwerk, dat bij het huidige tempo, wel een drie jaar vorderen zal. Met de pitvoering der kunstwerken zal de directie van het Ingenieursbureau v.h. Van Hasselt en De Koning nog even moeten wachten, omdat dit. zeer veel grondstoffen eischt, en deze mo menteel niet in voldoende mate te krij gen zijn. En aangezien nu nog niet te zeggen valt welke grondstoffen hier voor mettertijd zullen kunnen worden gebruikt, blijven deze plannen voorloo- pig nog in portefeuille! De sluizen Ji/f AAR hoe de kanaliseerins ook zal 1 1 worden uitgevoerd. vast staat reeds waar de sluizen zullen komen. Deze vor men uiteraard het belangrijkste deel van het hcele werk. Er zullen dan nieuwe slui zen komen te Laas Kenpel en boven Doe- tinchem. die in Ulft. nabij de Duitsche grens blijft in haar huidizen toestand, ter wijl de teeenwoordlee sluizen te Does- burs en Terhorg komen te vervallen De gekanaliseerde Oude IJssel zal dus drie sluizen hebben, tegenover de rivier van thans, vijf. Bij de uitvoering van het werk zal veel aandacht worden besteed aan be houd en zoo mogelijk verfraaiing van her landschapsschoon. Wel zullen bij de kanaliseering de vele bochten uit den scheepvaartweg verdwijnen en zal het kanaal hier en daar slechts flauwe bochten krijgen, heigeen gunstig is voor het tegengaan van zandbanken. Uitgebreide kettin-ghandel te Amsterdam ontdekt Distributie-zondaren tegen de lamp AMSTERDAM. 19 Nov. - De af- deeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie te Amster dam is er Zaterdagavond in ge slaagd tot twee maal toe een ketting- handel op het spoor te komen. Het eerste geval betrof een handel iil zeep, slaolie en melk. Geconstateerd werd dat in de Schin- kel6traat uit een woning een partij van vier doozen zeep, twee doozen zeepvlok ken. negen flesschen slaolie en een kist. inhoudende ongeveer 150 blikjes gecon denseerde melk werden overgeladen op een bakfiets. Met deze bakfiets zou de partij elders worden afgeleverd. De po litie hield den kooper zoowel als den verkooper. die met de bakfiets ter plaat se was aangekomen, aan. Het verhoor wees uit. dat de goederen verkocht wa ren met naar schatting een winst van 250 procent. Bij het onderzoek ter plaat se hadden de ambtenaren van de afdce- ling handelsrecherche nog het geluk een derde persoon aan te houden. Dit was een jongeman die op de fiets nog een doos met negen flesschen slaolie kwam brengen. Deze flesschen behoorden klaarblijkelijk tot de partij, welke op de bakfiets geladen was. Door deze laatste arrestaties kon ook de bron, waarvan de slaolie afkomstig was, vastgesteld worden. Wegens overtreding der prij- zenbeschikking en der distributiewet werd tegen de drie personen proces-ver baal opgémaakt. Zeep voor den kapper Zaterdagavond werd voorts bij een kapper in Amsterdam-West een soortge lijke overtreding geconstateerd. Ook daar kwam een bakfiets voor, waarop geladen werd een partij, bestaande uit vier vaatjes groene zeep, elk inhouden de zestig pond, een gros palmolive-zeep, honderd stuks toiletzeep en dertig sta ven huishoudzeep. Dat hier wel degelijk van overtreding van de prijzenbeschik- king sprake was. blijkt wel uit. het feit dat een vaatje groene zeep, dat onder normale omstandigheden ongeveer 10 kost. hier verhandeld werd voor ruim 20.—. Ook in dit geval werd tegen koo per en verkooper proces-verbaal opge maakt. Zaterdagochtend is het de handels recherche van het hoofdbureau van po litie bij een onderzoek in een vleesch- verwerkerij in de Jordaan gebleken, dat men daar een hoeveelheid van ca. vier honderd pond lams- en schapenvleesch, verwerkt had tot zgn. vleeschwaren. De waar was hiertoe verduurzaamd. Aangezien het bij verordening van den rijkscommissaris van medio Octo ber verboden is lams- en schapenvleesch te be- of verwerken is tezen den ver werker proces-verhaal opgemaakt. Het vleesch is in beslag genomen. NED. TUINDERSBOND DISTRICT ZUID-HOLLAND s-GRAVENHAGE. 19 Nov. Dezer dagen hield de Nederlandsche Tuinders- bond district Zuid-Holland zijn jaarlijk- sche ledenvergadering in „Amicitia" te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer W. J. van Kampen te Voorburg. Mr. P. S. Winkel te Hoorn, rechts kundig adviseur van den Nederland- schen Tuindersbond hield een inleiding over de pachtwet. Na het doel en het streven van de pachtwet uiteen tc heb ben gezet, toonde spreker aan. welke consequenties de werking van deze wet medebracht en welke gevaren er, zoo wel voor pachter als verpachter, aan verhonden kunnen zijn, indien buiten deze wet overeenkomsten tot stand wor den gebracht Gemeentelijke girodienst te Arnhem wordt opgeheven ARNHEM, 19 Nov. In de vergade ring van den gemeenteraad is op voor stel van B. en W. besloten den ge meentelijken giro-dienst met ingang van 1 Januari 1941 op te heffen. Deze maat regel is genomen, omdat te venvachten was, dat de dienst in de toekomst ver liezen zou gaan opleveren, als gevolg van het feit. dat deze dienst door de girowet sterk in zijn ontwikkeling wordt belemmerd. Besloten werd den incasso- en op haaldienst, welke aan den girodienst verbonden was, ie handhaven en bij andere gemeentelijke diensten onder te brengen. Voorts stelde de raad een bedrag van 221.000 beschikbaar voor den bouw van een nieuwen vijfkameroven aan de gemeente-gasfabriek. Haarlemmermeer-polder AALSMEER. 19 Nov. In de begroo ting van het waterschap, de Haarlem mermeerpolder, staat vermeld, dat in komsten en uitgaven in evenwicht zijn met een bedrag van 791.814 (v. j. 800.455) gulden. De kapitaaldienst. bedraagt 406.206 (v. j. 360.500) gulden. Voor werk verschaffingsobject is 118.900 gulden ge raamd, waarin het rijk voor 90.000 gul den deel 2al nemen. Het onderhoud van wegen en brug gen zal 64.640 (v. j. 50.983) gulden vor deren en de houw van de brug over de Ringvaart bij Halfweg 150.000 gulden. Voorgesteld wordt een omslag te hef fen van 19 gulden per h a., welke een bate oplevert van 332.377 (322.908) gul den. 'e-GRAVENHAGE, 18 Nov. Ter aan vulling van het bericht, betreffende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den S.S.- Brigadeführer Rauter aan den secreta- ris-geneaal van het departement van justitie. Dit schrijven luidt als volgt; „Ik heb geconstateerd, dat de Neder- landsch-nationale vlag door de „Neder landsche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren vóór propaganda-doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsche nationale vlag is echter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en 6taat buiten den strijd der politieke partijen. Ik verzoek u daarom, den Nederland- 6chen partijen het voeren van de natio nale vlag en het gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden", in het bij zonder het hije-chen óp partijgebouwen, bureaux, enz. te verbieden. Overtredin gen worden door de „Sicherheitspolizei" gestraft. Ik' verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie autoriteiten daarvan in kennis te stel len". Groot helpt klein bü het bewonderen van de heerlijkheden, welke de étala ges tot festijnen voor het kinderoog maken. (Foto Pax-Holland) Knoeierij bij de overneming van het Rotterdamsche theater „Arena" "s-GRAVENHAGE, 19 Nov. De Rot terdamsche rechtbank veroordeelde eenigen tijd geleden A. VV. J. S. tot twee jaar gevangenisstraf wegens oplichting, uitlokking van valschheid in geschrifte, het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift en wegens verduiste ring. De veroordeelde, die tegen dit vonnis hooger beroep had aangeteekend, zou het theater „Arena" te Rotterdam heb ben overgenomen van den toenmaligen eigenaar en hij had advertenties ge plaatst, waarbij de betrekking van boek houder van een theater werd aangebo den tegen deelneming in het bedrijfs kapitaal terwijl hij ook op andere wijze trachtte aandeelhouders te vinden en aldus gelden binnen te halen en daarin ten deele slaagde, zonder zelf geld voor de overneming van het theater te bezit ten. Bij een en ander was als waarde van het theater 50 60 mille opge geven en voorts was op verzoek van S. een rapport over de exploitatie- cijfers enz. van het theater opge maakt, dat als winst ƒ23.000,— noemde, terwijl er in wezen een ver lies van ƒ7.000,op die exploitatie zou zijn geleden. Een Amsterdamsch advocaat werd als president-commissaris van het thea ter benoemd, doch bij onderzoek bleek, dat deze advocaat, die zich aanvankelijk bereid had verklaard, ter wille van de relatie, die hij met den vader van S. had gehad welke vader een bekend fabrikant is het eenige commissa riaat op zich te nemen, zich direct had teruggetrokken, toen hem duidelijk was geworden, dat S. zelf niet over eenig ka pitaal beschikte. Als getuige \éerd n.a. de heer J. W. D. gehoord, die voor 10.000,— had getee- kend en daarvan ƒ3500,had gestort in het aandelenkapitaal. Een andere getuige verklaarde het bedoelde rapport te hebben opgemaakt en daarin te heb ben geschreven, dat een koopprijs van ƒ50.000 a ƒ60.000,billijk was te ach ten, doch toen niet te hebben geweten, dat de zaak niet in orde was. Deze ge tuige was boekhouder bij de fabriek van verdachtes vader. Nadat nog enkele getuigen waren ge hoord werd de behandeling geschorst tot Zaterdag a.s. des voormiddags tien uur, omdat een der getuigen niet was verschenen op wiens aanwezigheid de verdachte verklaarde prijs te stellen. DR. W. v. d. BEKE CALLENFELS OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, IS Nov. Zondag is 81 jaar oud in den Haag overleden dr. W. van der Beke Callenfels. emeri tus predikant. De begrafenis zal Donderdag a.s. om 12.30 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen geschieden. Mr. P. G. van Tienhoven over het werk van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten AMSTERDAM. De voorzitter van de-Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten, mr, P. G. van Tienhoven, viert heden 19 November zijn 65en ver jaardag. Deze natuur'bewotideraar die zooveel van zijn tijd en van zijn geheele persoonlijkheid voor het cultureele werk heeft gegeven, heeft van het begin af aan zitting-gehad in het bestuur van de vereeniging „Natuurbescherming in Nederland", eerst als ondervoorzitter, sedert het terugtrekken van den heer Oudemans als voorzitter. Sprekende over zijn vereeniging zeide de jubilaris o.m.: veel is door de ver eeniging tot behoud van natuurmonu menten bereikt in de 36 jaren .van haar bestaan, veel heeft zij gedaan om dat gene, wat gevaar liep te verdwijnen, te behouden. De economische aspecten werden daarbij volstrekt, niet. uit het. oog verloren. De vereeniging, aldus haar voorzitter, heeft zich er nooit toe laten verleiden sociale maatregelen te verhin deren of tegen te werken. Integendeel, zij doet haar uiterste heet daaraan mede te wei-ken. De recreatie van den mensch moet vooropgesteld wouden. Het is nood zakelijk, juist in dezen tijd van in dustrialisatie, dat op ,'he.t gebied van recreatie het algemeen belang van den mensch op de eerste plaats komt, en dat het individueele profijt trekken met kracht bestreden wordt. Een vereeniging voor natuurmonu menten was vroeger niet zoozeer noo- dig, doch de overbevolking van Neder land bracht allengs de noodzaak met zich mede. Thans echter is wederom een periode begonnen waarin het indi vidu, de waarde van 'de natuur als zoo danig gaat beseffen. Mr. van Tienhoven memoreerde met groote dankbaarheid .zijn talrijke mede werkers, niet alleen op he.t bureau, doch ook alom in den lan^e, op de natuurre servaten. Hij zeide dje grootste waarde te hechten aan de voorbeeldige samen werking met het personeel op het circa 13.000 hectaren grootie bezit, dat steeds in direct contact met het bureau te Amsterdam staat, waardoor een gevoel van directe verantwoordelijkheid is ge kweekt. Vol vreugde herdacht de voor zitter de groote mèélewerking, welke ziin vereeniging in die afgeloopen jaren uit alle laeen der bevolking heeft mogen ondervinden, niet alleen op financieel, doch ook óp geestelij.k gebied. KOERSEN NEDIERLANDSCH CLEARINGIDJSTITUUT 's-GRAVENHAGE. I'S Nov. Ko.erfepp voor stortingen op 19 November 1910 te gpn verplichtingen (luidende in: Reirhsmarkon 75,3(! Belgas 30.1432 Zwitsersehe francs; 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 80,40 Noorsche kronen 42'.80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude* schulden) 6.42 Tsjechische kronen, (nieuwe schulden) 7M Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schuilden) 4,23 Turksche ponden. 1,4514 VOORSTEL AAN PROVINCIALE STATEN TOT WINNING VAN MEER DAN 100.000 H.A. HOEVEN, 19 Nov. In verband met het voorstel aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant om in de vergadering van 26 November a.s. de noodige maatregelen te nemen tot het vormen van een bodem-commis sie ten einde te komen tot de zoo zeer noodige, intensieve cultiveering van de gronden in het gewest, heeft het A.N.-P. een onderhoud gehad met den voorsteller, den heer P. J. Jan sen, burgemeester der gemeenten Hoeven en Standaardbuiten, Het gaat hier om het winnen van meer dan 100,000 H.A. cultuurgrond in de provincie Noord-Brabant, waardoor een bestaansmogelijkheid zal wor den geschapen voor niet. minder dan 150.000 personen, hetgeen een jaar- lijksch bruto volksinkomen hetee kent van 30 millioen gulden. Eenige jaren geleden is door dp actie van den burgemeester reeds het water schap de „Hoevensche Beemden" tot stand gekomen, zoodat met de ontgin ning van verdronken gronden kon wór den begonnen. Alleen in dit gebied kon niet minder dan 1000 H.A. cultuurgrond worden gewonnen, hetgeen neerkomt op een verhooging van het jaarlijksch volks- inkomen met ƒ300.000. Ook in andere gewesten is nog veel te verbeteren. Volgens nauwkeurige bereke ningen en goed gefundeerde rapporten an deskundigen, is in ons geheele land op verschillende wijze niet. minder dan 375.000 H.A. cultuurgrond te winnen. Dat is vijfmaal de oppervlakte van de Wie- ringermeer, dat is ook eep evenredige uitbreiding van het nationale inkomen met honderden millioenen. direct en in direct. want het gaat niet om de ver meerderde bodemopbrengst alleen. De zijdelingsche baten zijn niet te overzien, als men bedenkt, dat alleen door de uit voering van het werk in de gemeente Hoeven, een- leverancier van smalspoor- rnatcriaal al zijn vroegere personeel kon terugnemen. Bij uitbreiding van cultuurgrond wordt het algemeen belang én de Volks welvaart. vaak nog heel slecht verstaan. Een typisch voorbeeld: Toen met de werken in de gemeente Hoéven wrérd "be gonnen, waren de lage, verdronken gron den belast met f8— waterschapslasten per H.A. Het lag voor de hand dat dit bedrag bij betere ontwatering en culti veering belangrijk verhoogd zou moeten worden. Tg] van eigenaren verkochten daarom den grond. Dóch nu de vroeger nagenoeg waardelooze grónden 45.000 tót 60.000 kg. suikerbieten per H.A. opbren gen, hebben ze spijt,'want de lasten zijn per slot slechts met 10 per h.a. ver hoogd. De burgemeester kreeg bij Zijn werk bijval van deskundige zijde. Ir. J. Th. Westhoff, de samensteller van het bekende werkverruimingsplan, schreef den burgemeester, dat hij het volkomen met diens conclusies eens is. Ook jhr. ir. G. E. W. van Pan- huys, oud-directeur van het rijksbu reau voor ontwatering en onder voorzitter der cultuurtechnische com missie, is van meening, dat het idee van den burgemeester de moeilijkhe den, welke onze bodemproductie te genhouden in de kern aantast. Ten slotte constateert prof. L. van Vuu- ren over zijn in deze aangelegenheid uitgebracht omvangrijk rapport, dat de gegeven richtlijnen inderdaad de oplossing brengen. Burgemeester Jansen heeft in Juni j.l. over dit onderwerp een uitvoerig rap port ingezonden bij den secretaris-gene raal van hét departement van Sociale Zaken, en in September bij de secreta rissen-generaal van de andere hierbij be trokken departementen. Voor de verga dering van 26 November a.s. van dé Pro vinciale Staten van Brabant heeft, d® burgemeester als lid der Staten omlijnde voorstellen tot uitvoering van een en an der ingediend. Wèl heeft het een punt van overweging ten departe- mente uitgemaakt Eenigen tijd geleden wendde de K.N.A.C. zich tot het departement van binnenlandsche zaken met een schrij ven. waarin zij wees op het féit, dat het departement reeds sedert geruimen tijd heeft doen weten het in het algemeen niet wenschelijk te achten, dat de gp- meenten gelden vorderen voor het par keeren met .motorrijtuigen op den voor den openbaren dienst bestemden ge meentegrond. Naar rle K.N.A.C. meent, is eeri der re denen, waarom deze wensch niet krach tiger is verwezenlijkt, te zoeken in het feit, dat de overheid or tegenop zag aan gemeenten bronnen van inkomsten te ontnemen, waarop in de betreffende ge meentelijke hegrootingqn was gerekend. Nu door de tijdsomstandigheden het gebruik van het Nederlandsche wagen- oark in aanzienlijke mate is gewijzigd, is de heffing van de ongewenschte narkeerselden in het algemeen reeds noodgedwongen stopgezet. Hét ramen van posten op de gemeentehegrootin- gen voor 1941 als opbrengst voor par keergelden of voor verpachting van par keerterreinen krijgt onder de bestaande omstandigheden een zoodanig specula tief karakter, dat naar het. inzicht van de K.N.A.C. dergelijke posten door do colleges van Gedeputeerde Staten wel niet zullen worden toegelaten. De K.N.A.C. acht derhalve, het tijd- stin uitermate, gunstig om thans door wettelijke maatregelen zorg te dragen, dat de door het departement ongé- wpnscht geachte parkeergeldheffinren niet weer zullen herleven bij de wij ziging der tijdsomstandigheden. In antwoord hierop deelde het de partement mede. dat het ontnemen van de bevoegdheid om parkeer- geldén te heffen inderdaad eeri punt van overweging heeft, uitgemaakt Hoewel een onderzoek heeft uitge wezen, dat slechts in en'kele ge meenten parkeérgeldén wórden ge heven en de opbrengsten daarvan uit een financieel oogpunt voor deze gemeenten niet van gropt be lang zijn. wórdt het onder de te genwoordige pmstandighedé'n moei lijk geacht maatregelen te treffen, welke inkomstenderving, hoe gering ook, voor de gemeente medebrén gen. Tegen de hoop en de verwachting van de K.N.A.C in zak dus aan;dè ge meenten dé bevoegdheid om parkeer gelden te heffen niet althans nog niet worden ontnomen. Het departement blijft echter op bót standpunt staan, dat gpmèeriten, welke tot dusver géén- parkeergelden hievén, niet tot invoering van déze belasting mogen overgaan, terwijl in 'voórkomen- •rle gevallen pogingen bij de besturen der gemeenten.' waar deze belasting nog wel wordt geheven, wofden' aange wend om tot opheffing te geraken. Naar het oordeel van de K.N.A.C. mag men zich van de resulta'ten van deze laatstbedoelde pógingén niét té veel voorstellen; er zal véeleer gestreefd moeten worden naar een voor alle'gé- meentén gelijken maatstaf, welke" re kening houdt niet de wenschen van Hét departement. NEDERLANDSCHE KUNST TE WEENEN Vrijdag 15 November j.l. heeft de Rottcrdammér Gerard Timmermans, die reeds een aantal jaren fe Weenén zang studeert, een concért gegeven in de „Grossen Musikvereinssaal". Hij heeft met begeleiding van piano, viool en cello lièdérén van Joseph Haydn ge zongen. Verder is hij voornemens birinenkort tezamen met Elisabeth Rutgen van de VVeensche Staatsopera een „Hólland- schen avond" te organiseeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6