VOORBEELD VAN HONGARIJE ZAL WORDEN GEVOLGD „Geen volk kan zich aan de nieuwe orde onttrekken" Duitsche perscommentaren op Hongarije's toetreding DE EEMLANDER Donderdag 21 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 124 Telegram van Hitier aan Horthy Duitsch oordeel over verwachte ontwikkeling Duitsch-Hongaarsche besprekingen Duitsche volksgroep in Roemenië Indië weigert medewerking „Asmogendheden beheerschen de ontwikkeling Bescherming der Bulgaarsche natie Twee broertjes onder trein geraakt Verduistering in Turkije VERKLARING VAN DE VALERA AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABQNNkMtNÏSPRlJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per mnand 0.65; per week f 0.15 Binnenland trance per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVEKTEhTIEN vsn 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 eent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WEENEN, 21 Nov, (D.N.B.). De Führer heeft ter gelegenheid van de toetreding van Hongarije tot het drie-mogendhedenpact het volgende telegram aan den Hongaarschen rijksbestuurder admiraal Horthy gezonden: „Ik verzoek Uwe Doorluchtigheid op dit uur, waarop Hongarije door toetreding tot het drie-mogendhedenpact op nieuw uitdrukking heeft gegeven aan zijn verbondenheid met Duitschland, Italië en Japan, mijn hartelijke gelukwenschen voor het welzijn van Uwe Doorluchtigheid en voor de gelukkige toekomst van Hongarije te aanvaarden." De Hör.gaarsche minister-president graaf Téleki en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zijn in gazelschap van den Duitschen gezant in Boedapest Woensdagavond 11 uur uit Weenen weer in de Hongaarsche hoofdstad aan-gekomen. Bij hun aankomst werden zij door den Italiaanschen gezant en den Duitschan en Japanschen zaakgelastigde in Boedapest alsmede door tal van personen uit het openbare leven en door een groote mensehmmenigte verwelkomd. Graaf Csaky zal binnenkort voor de buitenlandsche politieke com missies van het parlement rapport uitbrengen ove* zijn reis naar Weenen. het blad, moet zich daarbij welbe wust zijn, dat Duitschland en Italië het geen oogenblik zullen dulden, dat ergens, waar dan ook, onver stand of gebrek aan inzicht (om van kwaadwilligheid niet eens te spro ken) dezen opbouwarbeid zou sabo- teeren. Niemand kan zich op het oogenblik nog al6 stille vennoot van de Britsche firma beschouwen, anders verliest hij voor de toekomst het recht in Europa ook maar de bescheidenste rol te spe len. Het moge vooral voor die volkeren, die hun partij kiezen voor Engeland met een vernietigende nederlaag heb ben moeten bekoopen, hard zijn dit te erkennen, er valt echtër niet6 op af te dingen, aldus de Voélk. Beobachter. Tot een gelijke conclusie komt de perschef van de regeering van het gou vernement-generaal, Wilhelm Zarzke, in een artikel, waarin hij" zich met de verhouding van Duitschiand tot, de overwonnen landen bezig houdt, en deze in de korte formule samenvat, dat zij slechts op wederkeerigheid zal zijn ge baseerd. Duitschland zal tesamen met zijn Italiaanschen vriend op het vaste land domineeren. Daarom gebiedt het gezonde verstand den vroegeren oorlogs tegenstanders van Duitschland, uit eigen beweging uit dezen toestand voor hun eigen verhouding tot het Duitsche volk te trekken. „Duitsdhland", zoo verklaart Zarzke dan verder, „zal Franschen, Belgen, Nederlanders en No ren zoo behandelen als deze zelf hun houding ten opzichte van Duitschland zullen bepalen". In d<e verdere uitwerking van deze grond gedachte wordt de Duit6ch-Fran- sohe verhouding er in het bijzon der afhankelijk van verklaard, of Frankrijk door eigen bijdrage (het bewijs zal leveren, dat het eerlijk bereid is, zich in het nieuwe Euro pa onder Duitsch-Italiaansche lei ding in te schakelen. HONGARIJE^ tdetreding tot het drie- mogendhedenpact wordt te Berlijn als een belangrijke gebeurtenis be schouwd. Het vormt de inleiding van een nieuwe politieke ontwikkeling, waarin de wensch door Duitschland, Italië en Japan in de toelichting op het driemogendhedenpp uitgesproken, wordt vervult, n.l. dat de samenwerking van deze drie mogendheden zich zou mogen uitbreiden tot die naties, die ge neigd waren evenals de drie onderteeke naars van het pact van Berlijn naar een waarachtige wereldvrede ais einddoel te streven. In de verklaring, die de Hongaarsche regeering van haar besluit geeft, wordt het motief van de' gebeurtenis te Wee nen verduidelijkt. Hierin wordt uitdruk kelijk de actie van de drie verbonden mogendheden erkend ten aanzien van de Vestiging van een nieuwe internatio nale orde, en hun einddoel dat op „be vestiging van een rechtvaardigen en duurzamen wereldvrede" is gericht, be vestigd. Dat Hongarije als eerste mogendheid in het algemeen en van het Zuid-Oosten in het bijzonder zich formeel bij de drie verbonden groote mogendheden heeft aangesloten, heeft een natuurlijke oor zaak. Het Hongaarsche volk is op ge lijke wijze als het Duitsche volk het slachtoffer geworden van de destruc tieve politiek van de verdragen van 1919. De Hongaarsche politiek heeft van het eerste oogenblik af. positief begrip getoond voor de samenwerking van de beide spilmogendheden -ten einde een rechtvaardige. Europeesche ordening tot stand te brengen. Aan deze houding dankt Hongarije ook de plichtsvervui ling van zijn revisiewenschen. Het kan dan ook niet verwonderen, dat Honga rije de eerste' mogendheid is. die zich bij de orde-mogendheden aansluit. De stap van Hongarije kan in zoo verre-bijzondere politieke beteekenis be zitten. daar deze op de andere volkeren van het Donau en Balkangebied als voorbeeld kan werken. In ieder geval kan men verwachten, dat Hongarije niet de laatste schakel zal zijn in de keten van volken, die zich bij de poli tiek van het driemogendhedenpact zou aansluiten: De Roemeensche minister président. generaal AntoriescU is intus- schen naar Berlijn gereisd, doch obk zijn bezoek zal de actie, die door de plechtigheid te Weenen is ingeluid, geenszins afsluiten. Geen volk kan zich aan de nieuwe orde onttrekken In toonaangevende Duitsche bladen wordt op het oogenblik de opvatting naar voren gebracht, dat de Europeesche volkenge meenschap, die uit de nieuwe or dening van het continent zal voortkomen, een en ondeelbaar zal zijn, dat zich dus geen enkel volk er aan zal kunnen onttrekken. Zoo schreef gisteren de Voelki- scher Beobachter, dat thans aan leder Europeesch volk reeds de ▼raag is gesteld, het uit vrije wil en. eigen helder inzicht aan den nieuwen opbouw van Europa wil deelnemen. Ieder volk, zoo 6chrijft De toekomst van België, N e- d e r 1 a n d en Noorwegen, zoo verklaart Zarzke tenslotte, hangt ten nauwste samen met de bereid heid van deze' volken om in ieder opzicht toenadering tot het Duit sche volk te zoeken, waartoe zij uit eigener beweging en na een zorgvuldig zelfonderzoek zullen moeten komen. BERLIJN. 21 Nov. (D.N.B.) - In een te Weenen gehouden gemeenschappe lijke vergadering van de Duitsche en de Hongaarsche regeeringscommissie voor de regeling der DuitschHongaar sche economische betrekkingen zijn be halve overeenkomsten over een reeks andere economische kwesties ook de onderhandelingen over een nieuwe be paling van de koersverhouding. die se dert geruimen tijd tusschen de Duitsche en de Hongaarsche regeering gevoerd worden, tot een einde gebracht. In dit verband is het agio voor de rijksmark te Boedapest met ingane van" 21 No vember van 1819Vï verhoogd tot 21 22V» pet BOEKAREST. 21 Nov. (D.N.B.). Generaal Antonescu heeft een wetsde- creet geteekend en ter publicatie vrijge geven betreffende de Duitsche volks groep in Roemenië. Dit wetsdecreet luidt: De Duitsche volksgroep in Roe menië krijgt rechtspersoonlijkheid en draagt den 'naam van „Duitsche volks groep in Roemenië". Als vertegenwoor digend lichaam voor de Duitsche volks groep in Roemenië treedt op de natio- naal-soc.ialistische Duitsche arbeiders partij (N.S.D.A.P.). Zij werkt in het ka der van 'den Roemeenschen nationalen legionnairen staat. Met goedkeuring van den leider van den nationalen le gionnairen staat vaardigt de Duitsche volksgroep in Roemenië bindende bepa lingen voor haar leden uit. teneinde haar nationale leven te handhaven en te versterken. De Duitsche volksgroep in Roemenië kan naast de vlag van de Roemeensche partij, de vlag van het Duitsche.volk hijschen. NEW YORK, 21 Nov. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt heeft de Indi sche wetgevende vergadering een lee- ningsvoorstel, dat zou moeten diénen tot dekking van het waarschijnlijk te kort. als gevolg van oorlogsuitgaven ten gunste van het Britsche Rijk verworpen. Associated Press meldt, uit Londen, dat Engeland het, aanbod eener grootere deelneming van Indische leiders aan den uitvoerenden raad van den onder koning en aan de beraadslagingen over oorlogsmaatregelen heeft, ingetrokken, omdat dit aanbod door Indië niet vol doende gesteund werd. De onderkoning heeft verklaard met leedwezen te moe ten constateeren, dat de politieke par tijen in de tegenwoordige omstandig heden niet bereid zijn. zijn voorstel aan te nemen. De aardbevingsramp in Roemenië Enorme puinhoopen vormen de resten van de Carltonwolkenkrabber te Boekarest, welke instortte tijdens de aardbevingsramp in Roemenië, Ongeveer 200 menschen kwamen alleen in dit gebouw om het leven. (Foto Scherl) BERLIJN, 21 Nov. (D.N.B.) De verklaring, welke de' rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop ter gelegenheid der toetreding van Hongarije, tot het driel andenpact te Weenen heeft afgelegd, vooral zijn rae- dedeeling, dat de toetreding van ande re landen zal volgen, en de uitdrukking van zijn overtuiging, dat de beteekenis der in het drielanden'pact verbonden landen mede ertoe zal bijdragen den vrede in niet al te ver verschiet te her stellen, vormen de leidende gedachten der Berlijnsche perscommentaren ten aanzien van de historische gebeurtenis van Weenen. Italiaansche troepen op marsch in Griekenland Italiaansche troepen op weg naar het front in Griekenland (Foto Scherl) SOFIA, 21 Nov. (D.N.B.) De wet tot bescherming der natie is Woensdag middag door de Sobranje na een drié- daagsch debat overeenkomstig het ont werp der rëgeering in eerste lezing aangenomen. Het wetsontwerp omvat drie hoofdpunten: maatregelen -tot on derdrukking van staatsviiandige propaganda, de ontbinding en het verbieden van geheime bonden als vrijmetselarij. rotaryclub6 e.a.. als mede bepalingen tegen het Joden dom. De minister van binnenlandsche za ken Gabrowski kenmerkte aan het slot der debatten de wet als noodzakelijk in het belang der nationale eenheid en raszuiverheid van het Bulgaarsche volk. De vrijmetselarij, zeide hij. ver nietigt door haar internationale ban den de eenheid des volks. Aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal wees de minister vervolgens op hét vaak be slissende aandeel der Bulgaarsche Jo den met name in het bedrijfsleven. Het geheèle Boleaairsche volk. zoo besloot Gabrowski. wacht met vreugde op deze wet. die het beschouwt en begroet als de uiting van een nieuwen tijd. In het verloop der debatten verklaar de de regeeringsafgevaardigde Sjisj- koff, dat het Bulgaarsche volk zijn bui- tenlandsch-politieken weg aan de zijde der asmogendheden heeft betreden. Het is derhalve noodig. dat Bulgarije ook innerlijk sterk en zuiver voor de ko mende taken is gewapend. VOORKEURSBEHANDELING VOOR FRANSCHE OORLOGSVERMINKTEN PARIJS. 21 Nov. (D.N.B.). De Duitsch militaire bevelhebber in Frank rijk heeft bepaald, dat de Franschen, die in den oorlog ernstig verminkt en dientengevolge voor minstens 50 pro cent ongeschikt voor den arbeid zijn, in vergelijking met de overige Fran schen bij de Duitsche officièele bureaux een voorkeursbehandeling zullen genie ten. Aan 'deze oorlogsinvaliden zal tot dit doel een speciaal bewijs worden uit gereikt. De diplomatieke medewerker van de Berliner Boersen-Zeitung, Karl Megefle, wijst op de „snel om zich heen grijpende aantrekkingskracht van het driemogendhedenpact", welks groote principieele gedachten zoo helder zijn en door de leerstel lingen en nooden van de twintigste eeuw zoo gesteund worden, dat men bij de overweldigende meerderheid der Europeesche volkeren thans reeds van een geestelijke bekrach tiging van dit groote wereldpoli tieke verdragswerk kan spreken. Met de toetreding van Hongarije be gint het concrete proces van de opvul ling der omlijsting van dit pact. Hon garije spreekt zich daaimede uit voor de Europeesche lotsgemeenschap tegen de machten, die hoewel zij aan deze gebieden vreemd zijn en den vrede ver storen naar bijzondere politieke be voorrechting streven. De verklaring van de Hongaarsche regeering onderstreept immers onvoorwaardelijk de opvatting der onderteekenaaïs van het clrielan- denpact. De ruimte van den Britschen invloed, zoo schrijft Megerle, is in Europa tot eenige kleine resten ineengekrompen en de dag zal komen, waarop ook de laatste enclave van het Engelsche sys teem verdwenen zal zijn. Een dubbel zinnig afzijdig staan, een steunen" op twéé schouders, gaat niet meer op. De nieuwe denkbeelden en feiten van het nieuwe Europa, verbonden met de ge lijkgerechtigde voornemens en krach ten van het Verre Oosten, brengen niet alleen de overwegingen van de kleine en middelmatig groote landen, doch de overige groote ruimten en groote volke ren van de Europeesch-Aziatische ruim te onder hun betoovering. De lange reeks van diplomatieke handelingen en gebeurtenissen der laatste weken, het contact met de bevoegde personen van Spanje tot aan de Sovjet-Unie toont aan, dat het proces der nieuwe ordening stelselmatig en met'succes wordt voort gezet. De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt van een „militaire diploma tie van den Führer" en herinnert er aan, dat de democratische Wes- tetijke mogendheden in den vorige'n oorlog het zelfbeschikkingsrecht dèr volkeren hebben afgekondigd, •terwijl midden in den Engelschcn oorlog thans die mogendheden en staten, die na 1919 het slachtoffer waren van het karikatuur van haat en egoistische blindheid geworden „zelf-beschikkingsrecht". den kern eener nieuwe ordening van volkeren vormen. In tegenstelling tot den mechanischen bond van Genève, die in werkelijkheid slechts heel Europa tot een Balkan moest maken, is deze nieuwe ordening en echte gemeenschap van volkeren een organisch groeiende werkelijkheid. Het blad wijst daarbij op de recente verkla ring van generaal Anlonescu. dat zijn land met de as meegaat en constateert verder, dat het nieuwe Europa naar het Oosten zoowel als nabuur verbonden is niet de Sovjet-Unie als in bondgenoot schap met Japan. Men kan niet genoeg wijzen op de sleutelpositie van art. 5 van het pact van Berlijn, dat den poli tieken status met hét Europeesch- Aziatische Rusland regelt en bevestigt. Een nieuwe steen, zoo schrijft de Völkischer Beobachter. is met de toe treding van Hongarije tot het drie mogendhedenpact gekomen in het groote mozaiek der toekomstige wereld ordening. Het blad herinnert aan de uitspraak van minister Von Ribbentrop, De een gedood, de ander zwaar gewond HEERHUGOWAARD. 21 Nov. Gistermiddag keerden de beide broertjes ten Wolde, resp. 2even en acht jaar, uit de school te Sint Pancras terug. Om den weg naar hun huis, dat nan de Ringvaart staat te bekorten, zijn zij langs dén spoordijk gegaan, die tuesclien Alkmaar en Broek op Langendijk ligt. Door den zwaren storm hoor den zij niet, dat een trein naderde en kwamen beiden eronder. Het oudste kind was op slag dood, ter wijl het jongste zwaar gewond werd opgenomen. ISTANBOEL. 21 Nov. D.N.B.). Ankara en Ietanboel zijn reeds Dinsdagavond begonnen met hét verduisteren der straten. Behalve op enkele hoofdverkeerswegen, sta tions en haveninstallaties branden de straatlantaarns niet. Aangekon digd is, dat deze regeling voor Lstanboel principieel gehindhaafd. zal blijven, hetgeen beteekent, dat de straatverlichting in bijna alle wijken der stad niet zal worden ontstoken. Officieel wordt uit lstanboel geméld, dat met het oog op den tegenwoordi- gen toestand vanaf 23 November het spoorwegverkeer zal worden beperkt. Op de lijn lstanboelAnkara zal in beide richtingen een dagtrein, alsmede op vier dagen per week een nachttrein uit den dienst worden genomen. Op de lijn AnkaraAdana zal op drie dagen per week een trein uit den dienst wor den genomen. Op de lijn Bandirma— Smyrna wordt eveneens de dagtreinver binding opgeheven. Op een vergadering der parlementsfractie van de volkspér- tij heeft de ministerpresident een ver andering van de wet ter bescherming van het nationale economische leven aangekondigd teneinde het economische leven beter aan den tegenwoordoigen politieken en economischen toestand te kunnen aanpassen. Twee Turksche soldaten, die aan de TurkschBulgaarsche grens waren verdwaald en op Bulgaarseh gebied ge vangen waren genomen, zijn thans uit geleverd aan de Turksche autoriteiten De Bulgaarsche minister1 van oorlog heeft in verband hiermede verklaard, dat de soldaten zijn uitgeleverd als be wijs van de vriendschappelijke gezind heid van Bulgarije jegensTurkije. NEW YORK, 20 Nov. (D.N.B.) Vól gens een United Press bericht, heeft de lersohe minister-president. De Valera, ten aanzien van de kwestie van afstand van Iei-sehe vlootbases aan Engeland verklaard, dat deze rechtstreeks Ier- lands nationale integriteit raakt, Inge val Ierland zijn havens aan Engeland uitlevert, zou het zelf direct bij den oor log worden Wtrokken. Ten aanzien van het voorstel Iersche havens en lucht- bases aan Canada te verpachten, wees De Valera er op. dat Canada evenals Engeland oorlogvoerend is. OP de vraag, of Ierland zijn neutralteit zou opgeven in ruil voor teruggave van Noord-Ier- land. heeft volgens het genoemde agent schap de Iersche premier geantwoord, dat deze vraag er op neerkwam, of men het recht op vrijheid wilde opofferen voor het recht op eenheid. De Iersche natie heeft recht op beide. dat er in het teeken van het drielanden- pact een aaneensluiting zal volgen, welke de geheele wereld omvat, en con- siateert, dat het pact door de drie groo te mogendheden van begin af aan ge dacht was als kernpact. welke nog an dere volkeren binnen het gemeenschap pelijke front zou brengen. In denzelfden geest schrijft de Ber liner I.okal-Anzeiger: De beteekenis der gebeurtenis van We'enen grijpt ver om zich heen. Weer is bewezen, dat de as mogendheden de wet van handelen op diplomatiek en politiek gebied even vast in de hand hebben als de militairp oorlogvoering. Er is een nieuwe toestand ontstaan, die van beslissende beteeke nis is voor hei verdere verloop der Europeesche ontwikkeling. *^00000000000000<XXX'< OOOOOOC DE VERDUISTERING t Vandaag gaat de zon om I?40 uur onder. Zonsopkomst op Vrijdag 22 O November is om 9.13 uur. Gedurende 5 den tusschenliggenden tijd moet wor- A den verduisterd. Maan on morgen 7.76. onder 14.02. 3 x><xx>o<xx>o<><x><cx><xx><x>o<xxx><^^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1