Aanval op Birmingham was zeer fel Allerlei diplomatieke besprekingen OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL De steunpuntenkwestie in Zuid-Amerika In totaal zijn ruim 500.000 K.G. bommen neergeworpen Generaal Antonescu komt thans naar Berlijn Italiaansche beschouwing De politiek van Joego-Slavië De actie van de Gaulle Radio-Programma s Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 20 November (D N B.). Naar hei D-N-B ter aanvulling op het weer- machtbericht van vandaag verneemt over den gropten aanval van Duilsche lucht strijdkrachten op Birmingham, wordt eensgezind door alle bemanningen der vlieg tuigen. die hebben deelgenomen aan den aanval gerapporteerd, dat het effect nog grooter en treffender u-os dan in Coventry. Reeds nadat de eerste golven vliegtui gen hun bommen hadden uitgeworpen was de stad als door daglicht door de vlam men van reusachtige branden' verlicht De volgende toestellen konden spoedig vanat het Kanaal van tedere richtingpeiling afzien aangezien de vuurgloed tol hoog in den hemel straalde en zoo de eenvoudigste wegwijzer werd. De Duitsche gevechtseska ders startten noe tiidens de avondschemering bij volkomen bedekten hemel Het was echter bekend dat het weer zou veranderen. Tegen middernacht mos de wolkenlaag ook biina geheel ivce zoodat de Duitsche aanvallen bij buitengewoon goed zicht uit gevoerd konden worden CANADA BOUWT AAN ZIJN VLOOT Men zal torpedojagers en wellicht kruisers gaan bouwen NEW YORK, 20 Nov. (D.N.B.). - De Canadee6che minister' van marine, Mac donald, heeft in het Lagerhuis aange kondigd. dat Canada krachtens het ge meenschappelijke pact van verdediging met de Vereenigde Staten een marine opleidingsschool zal oprichten en op de Canadeesche werven torpedojagers en wellicht kruisers zal gaan bouwen. De minJster gaf als reden voor de uitbrei ding dpr vloot op. dat Canada eenerzij Is zijn verplichtingen moet nakompn. welke uit het nart met de Vereeniede Stoten voortvloeien en anderzijds, dat Canada niet langer van'Engeland al leen de bescherming der Canadee6che handelswegen mag verwachten. Veel mppr dan 500 vliegtuigen zijn naar Birmingham gpvlogen en hebben bofnmpn van alle soorten en kaliber; uitgeworpen. In grooten omvang werd gebruik gemaakt, van dp zwaarste hom men, dip zoowel door bun brandstich ♦ende uitwprking als door hun splin ter? en den luchtdruk buitengewone schade aanrichtten. In totaal werden ruim 500000 kg. bommen neergeworpen Tegelijkertijd vielen duizenden en dui zenden brandhommen op de stad, zoo dat bil de vernielende exnlosies ook nog de alles verwoestende uitwerking van het vuur kwam. Sommige branden waren reusach tig. aangezien spoedig de eene brandhaard zich aansloot bil de an dere. Tusschen deze eroote branden, die heele fabrieksterreinen, blokken huizen en tenslotte heele straten aantastten, ontstonden ontelbare kleinere en heel kleine branden, die voor een groot deel ook weer om zich heen grepen en zich aaneenslo ten tot gronte branden. De Britsche afweer van geschut en schijnwerpers was krachtig en aanhou dend. Hij had echter geen succes. De Duitsche aanvalstactiek slaagde erin den afweer volkomen in verwarring te brengen en zonder effect te doen zijn De mopd dpr Duitsche vliegers brak door ieder spervuur hppn pn neepprde ieder gevaar. De aanvallen werden geleid door af zonderlijk 'vlipgende toestellen, waarop verscheidene malen een massaal bom menwerpen door aanppncesloten forma ties volgde, terwijl in de pauzps tusschen deze groote aanvallen weer afzonderlijK vlieeendp tnpstellpn aanvielen. Afzon derlijk vliegpndp toestellen beëindigden den strijd in de perste uren van den och tend. De aard van den aanval mankte gebruik van ipdere technische mogelijk hei<j. De afzonderlijke toestellen en de formaties deden hun aanvallen in ge wone, horizontale vlucht, andpre nader den in geriiischloozo glijvlucht, en weer andere stortten zfoh met een plotselinge duikvlucht op hun doelen Pn stieten zoo door hpt versperringsvuur heen. Nu eens vielen afzonderlijk vliegende toe stellen van alle kanten aan. dan weer attaqueerden gesloten formaties een be perkt gebied door den ring van spervuur heen. De verliezen ziln zeer gering. Bij een optreden van ruim 500 vliegtuigen ziin slechts vijf toestellen vermist ge raakt HET FRANSCH AMBTENARENCORPS GENEVE. 20 November. (D.N.B.) Naar uit Yichy wordt gemeld, zijn 221 ambtenaren van TouIousp wpgens schen ding van hun dienstplicht en als gevolg van hun politieke activiteit gedwongen met. pensioen gezonden. Om dezelfde redenen zijn nog 50 ambtenaren van hun functies onthpven De kwestie van 77 employe's, die nipt van Fransehe ouders afstammen, wordt nog onderzocht. DE BRAND OP HET AMERIKAAN- SCHE SLAGSCHIP CAMDEN'(New Jersey) 20 Nov. (Reu ter). De brand op het Amerikaansche slagschip South Dakota dat gebouwd wordt op de wprven van de New York Shipbuilding Company, is snel ge- hluscht. Gemeld wordt dat drie arbei ders. dip in het ruim werkten waar de brand woedde, worden vermist. Zeven andere arbeiders zijn door de rook ge- etikt. BOEKAREST, 20 Nov. (D.N.B.)- Officieel wordt medegedeeld, dat generaal An tonescu dezer dagen gevolg zal geven aan een uitnoodiging van de Rijksregeering voor een bezoek aan Berlijn. Hij zal bij dit officieele bezoek vergezeld worden door den minister van buitenlandsche zaken Sturdza. den minister van arbeid. Jaszinschi. den minister van economische zaken. Cancico, den onderstaatssecretaris Constant en den onderstaatssecretaris van het ministerie van financiën. Papanace. benevens door cenige fournalisten. De Roemeensche leider van den staat zal in Berlijn be langrijke ontmoetingen hebben met den Fiihrer en met leidende persoonlijkheden van hel Duitsche Rijk. Stefani meldt uit Rome: Politie ke kringen te Rome merken op, dat de diplomatieke besprekingen en bij eenkomsten der laatste dagen en de bijeenkomst te Weenen. 6lechts schakels vormen in èèn enkelen ke ten, die zijn oorsprong vindt in de ontmoeting op den Brenner tus schen den Duce en den Führer. Op den Brenner werd een schets opge steld van de plannen voor de poli tieke, militaire en diplomatieke oorlogvoering. Van een zekeren afstand gezien zijn de voornaamste uitingen van deze poli tieke phase van de spil drie in getal: 1) Het driemogendhedenpact tus schen Italië, Duitschland en Japan van 27 September. 2) De rede van den Führer te Mün- chcn. 3) De rede van den Duce van eergis teren, waarvan de weerklank in de we reld nog groot is. Ook is er reden de belangrijke poli tieke besprekingen op te merken, die tusschentijds zijn gevoerd en waarvan men het resultaat als volgt kan samen vatten: 1) Het besluit om den oorlog tegen Engeland tot het uiterste door te zet ten. 2) Het besluit om reeds thans, voor zoover dat mogelijk is in verband met de voortzetting van den oorlog de or ganisatie ter hand te nemen van de nieuwe orde. die ten grondslag ligt aan het driemogendhedenpact. 3) De solidariteit van de drie mo gendheden op militair en politiek ge bied voor het oogenblik en voor de toe komst, d.w.z. de gelijkheid van opvat tingen omtrent de oorlogvoering tegen Erigeland en over de toekomstige orga nisatie van de uitgestrekte continentale zAnes. die gelegen zijn in het gebied van de resnecfieve belangen. •I) Dp uitnoodiging, gericht tot alle naties, die bereid ziin om mede te wer ken volgens de richtlijnen van de spil aan de verwezenlijking van een duurza- men wereldvrede, om deel te nemen aan dit wederonhoowwerk. De Dure heeft in zijn rede eergiste ren op deze richtlijnen de aandacht ge vestigd. zeggende, dat ..alle ontwikke lingen van het driemogendhedenpact in hef Westen of in h|t Donauhekken 1p gemeenschappelijk overleg geschieden". De toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenpact is dus in het ka der van de huidige activiteit der spil- diplomatie. die er naar streeft door con crete feiten de rol te consacreeren. die door de spilmogendheden aanvaard is bij den wederopbouw van. Europa. Ook Ciano bij Hitier Officieus wordt uit Weenen gemeld: Naar reeds gemeld, heeft de Führer van middag om halfvier in hotel Imperial den Hongaarschen premier, graaf Tele- ki, en den minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, voor een uitvoprig onderhoud ontvangen. Deze bespreking duurde, naar vernomen wordt, om streeks twee uur. Bij hun'vertrek wer den de Hongaarsche ministers harte lijk toegejuicht door de menigte, die hij duizenden voor het hotel s«meng"**v men was. Daarna ontving de Führer, naar voorts bekend wordt, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken voor een bespreking. Conferentie in Istahboel ÏSTANBOF.L, 20 Nov. (D.N.B.). De Turksche ambassadeur te Berlijn. Gere de, is door den president van Turkije ontvangen. De ambassadeur heeft ook besprekingen gevoerd met den minister president en den minister van buit.\n- landsche zaken. BOEKAREST, 20 Nov. (D.N.B.) Het hoofd der Roemeensche regeering, gene raal Antonescu. is vanavond om kwart voor acht voor het aangekondigde offi cieele bezoek aan Berlijn vertrokken. Behalve een vertegenwoordiger van den Koning waren op het station o.a. verschenen de geheele regeering. de hoo- gere functionarissen van het Duitsche gezantschap, de gezanten van Italië, Slowakije en Turkije, de pauselijke nun tius en de Japansche zaakgelastigde. De plaatsvervangende premier, Horia Sima, richtte afscheidswoorden tot generaal Antonescu. Hij verzocht hem zeer harte lijke groeten aan den Führer en het Duitsche volk over te brengen en wenschte hem namens de Roemeensche regeering veel geluk op zijn reis. Gene raal Antonescu antwoordde: „Ik vertrek vol vertrouwen op het Roemeensche volk en zal vol vertrouwen op het Duit sche volk terugkeeren." Onder de klanken van het lied der legionnairs stapte Antonescu in den trein en met hem de Duitsche gezant, dr. Fabricius. en de Duitsche luchtvaart- attaché, kolonel Gerstenberg. die hem op zijn reis vergezellen. KINDERHOEKJE 131. Daarom hadden ze de tafeltjes gedekt op het groote grasveld vlak bij hun huisjes. Alle neefjes en nichtjes, tantes en ooms van Lotje waren ook van de partij. De conducteurs kregen veel lekkers te drinken, zooals dit bij zo'n feest behoort 132. De locomotieven kregen prachtig uitgezochte steen kooltjes .die in vloeipapier verpakt zaten met een chocolade saus er bij. Kobusje had er honderdduizend pond van inge slagen en het ging schoon op. Locomotieven hebben nu een maal reusachtige magen. Houding van Uruguay ontmoet tegen stand in Argentinië en Spanje BUENOS AIRES. 20 November. (D.N.B-) Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat hooge militaire kringen in Argentinië zich eenstemmig hebben uitge sproken tegen het afstaan van steunpunten door Uruguay aan de Vereenigde Staten. Door een dergeliiken stap. zoo meenen deze kringen, zou de souvereiniteit en de strategische positie van Argentinië bijzonder zwaar worden getroffen. De nationa listische jeugd van Argentinië, zoo wordt verder vernomen, is voornemens een pro paganda actie tegen het denkbeeld om steunpunten af te staan, te openen. De Argenti.jnsche minister van buiten landsche zaken, Roca. heeft verklaard, dat de regeering haar standpunt ten aanzien van een Amerikaansche basis aan de Rio de la Plata nog niet bepaald heeft. Voor officieele mededeelingen daarover is alleen het ministerie van buitenlandsche zaken bevoegd. Roca zeide slechts in functie te zullen blijven, wanneer de bevoegdheid van zijn de partement eeëerbiedigd wordt. Het D.N B. meldt uit Madrid: Eugenio Montes. lid van de politieke commissie, heeft yia den Spaanschen kortegolfzen- der voor Zuid Amerika zich in scherpen vorm uitgesproken tegen de houding der regeering van Uruguay in zake het afstaan van Punta Este aan de Ver. Statenv De bekende Spaansche publicist verklaarde, dat er geen verstandige re den voor de houding der regeering te Montevideo genoemd kan worden. Alle Spaansche volkeren zijn ontsteld en te leurgesteld over de vrijwillige onderda nigheid van Uruguay aan de Noord- Amerikaansche hegemonie. De redenen, welke Uruguay noemt om zijn houding te rechtvaardigen zijn ongeldig, omdat niemand in ernst kan meenen. dat Zuid- Amerika bedreigd wordt. Ten slotte meende Montes dat het afstaan van Punta Este een blijvenden druk zou be- teekenen op de volkeren van Zuid-Ame rika en dat daarom de stap der regee ring van Uruguay door de Spaansóhe volkeren niet erkend kan worden. Onfsielienis op de Bermuda's De New York Times meldt uit Hamil ton (Bermuda's), dat de bevolking ver rast is door den waarschijnlijken om vang van de aan de Ver. Staten afge stane vloot- en luchtbases. Het door de Amerikaansche commissie uitgezochte gebied omvat in de eerste plaats drie- tiende van de geheele kolonie en ver-, deelt, haar in twee deelen. Hiertegèn" heeft de commissie ter vertegenwoordi ging van de belangen der Bermuda's soherp geprotesteerd. De commissie daat thans op het standpunt, dat. aan neming van het oorspronkelijk.voorstel voor de Bermuda's als reisdoel een ramp tengevolge zal hebben en tot catastro- phale economische resultaten moet lei den. De commissie der Bermuda's be twijfelt volgens genoemd Amerikaansch blad ook, of de aanhankelijkheid der be volking jegens de Britsche kroon dezen lacr zal overleven, BELGRADO, 20 Nov. (Transcontinent) De hoofdredacteur van het blad Vre- me, dr. Gregoric, schrijft bet volgende: Bij de groote omwentelingen, die thans door grootsche strategische en diplo matieke handelingen op het Europee- sche en Aziatische vasteland voltrokken worden, handhaaft Joegoslavië een dui delijke en vastomlijnde politiek. Vastbe sloten om in het vernieuwde Europa tot welks vorming het actief wil medewer ken, zich die plaats te verzekeren, wel ke het land krachtens zijn historische taak n.l. verbinding tusschen Midden- Europa. en het Zuid-Oosten toekomt, vormt Joegoslavië thans een belang rijke factor, waarmede men bij de poli tieke ontwikkeling ernstig rekening moet houden. Hij heeft eenige gijzelaars in Libreville BERN. 20 Nov. (D.N.B.)'— Uit Vichy wordt gemeld: De minister van kolo niën. admiraal Platon, maakt in een verklaring voor de radio den inhoud be kend van een telegram, dat De Gaulle door bemiddeling van den gouverneur der Britsche kolonie Nigeria aan de Fransehe regeering heeft doen toekomen In dit. telegram dreigt De Gaulle, acht gevangenen, die bij de inneming van Libreville zijn gemaakt, en die leidende figuren in bet Fransohe bestuur en het leger zijn. als gijzelaars vast te houden en hen slechts tegen 8 Gaullisten, die in handen der regeering van Vichy zijn, uit te zullen wisselen. De minister van koloniën. Platon, deelt als antwoord mede. dat de Fransehe regeering D? Gaulle niet zal antwoorden. Men zal eens zien, of De Gaulle op het vonnis VRIJDAG 22 NOVEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederlandse!» programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. AIO Omroeporkest (opn.). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon en so liste. 11.00 Letterkundige causerie. 11.15 Ensemble Jonny Kroon en soliste. 12.15 Gram.muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsor- kest en soliste. 2.00 Reportage. 2.15 Concert, gebouworkest en solist (opn.). 3.30 Biologi sche causerie. 3.45 Orgelspel en zang. 4.30 Gram.muziek. 5.05 Voor de jeugd. 5.15 Nieuws-, economisdhe- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.25 Cau serie „De geest van onzen tijd". 6.45 Lezing „De zelfmoord van het kapitalisme". 7.00 7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en meditatie. 8.25 Gewjjde muziek (opn.). 8.35 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram-muziek, 11.15 Solistencon- vert en gram.muziek. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.30 Molto Cantabile en gram. muziek. 2.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek, 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Apol- lo-ensemble en gram.muziek. 4.00 Bijbelle zing. 4.30 Hobo. piano en gram.muziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Gram.muziek. 6.00 Utrechtsdh Stedelijk orkest. 6.45 Lezing „De zelfmoord van het kapitalisme". 7.007.15 Economische vragen van den dag, nieuws berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek. (7.307.45* BerichtenEngelsch. Ort» 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15. Be richtenDuitsch). 10.80 Orgelspel.® 11.00 Gram.muziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 •Gram. muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek. (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.002.15 BerichtenDuitsdh. 2.302.45 BerichtenEngelsch). 3.30 Be richten (Engelsch). 3.45- „Paljas", opera (gr.pl.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 „Gruss aus der Heimat", een programma voor de Duitsche Weermadht. 6.00 Orgelspel 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram.mu ziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. der Fransehe justitie, met eén moord met den moord op een bisschop zal antwoorden. De personen, die De Gaulle wil uit wisselen. zijn: generaal Tetu. de kolo nels Claveau en Crochu, majoor Raul- lier en bisschop Tardü. Deze gijzelaars, zoo verklaart De Gaulle in zijn tele gram. zijn met hun leven aansprakelijk voor elk levensgevaar der door "hem op genoemde „vrije Franschen". NATIONALE BEWEGING IN ZWIT SERLAND VERBODEN BERN, 20 Nov. (D.N.B.). De Bonds raad heeft besloten de nationale bewe ging in Zwitserland met ingang van he den te verbieden. De beweging wordt ontbonden, haar weekblad en ander propaganda-materiaal verboden. De ver ordening geldt ook voor organisaties, die in de plaats van de verboden bewe- ging komen. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 27) „Daar ziet het wel naar ulf," zei Edna. „Tevoren", ging Peters verder. ..heb ben ze mijn revolver gestolen." Hii gaf een kort verslag van hetgeen er op dezen middae was voorgevallen ..Zoo. nu weet je alles, wees nu maar weer genist Mat staan die lui daar ginds te gapen?" ..Begrijp je het dan niet? Ze denken, dat jij de moordenaar bent!" Peters voelde zijn toorn opkomen. „Hoe komen die lui daarbij, ze weten toch nog niets precies! Ze kunnen me allemaal ..Niet zoo hard." verzocht F.dna „Ze doen het toch niet Henrv,.maak geen schandaal, toe. alsjeblieft, blijf nu hier Henrv»" Maar pe»ers was niet meer te hou- den. Hii ging naar dp groep Passagiers toe. De hoeren zwegen dadelijk en wa ren verlegen. „Is hier iemand, die mr iels wil zeg gen?" vroeg Peters luid. „Ik heb het ge voel. dat er over me gesproken wordt !k houd er niet van. dat. men naar. me staat te gapen en over me roddelt. Als iemand wat verlangd, moet hij het maar zeggen!" Niemand antwoordde. De heeren ga ven hun dames een arm. de mammies trokken haar belangstellende dochters met zich mee in een oogenblik was het heele gezelschap uiteen. Pelers' woede steeg, nu hii niemand vond. met wien hii ruzie kon maken. „Niemand moet het wagen, brutaal te worden." riep hij luid. „Ik draai hem dadelijk zijn nek om!" Edna wérd nu ook boos. „Je bent toch de grootste ezel. die ik ooit gezien heh Je staat daar gewoon ruzie te maken met de menschen! Dwaas, die je bent als ik nu een man was. dan zou ik ie een opstopper geven, naar ie van zou lusten!" De boosheid van Edna had op Peters een vermakelilke werking. HU stak zijn gezicht wat naar voren. „Sla pr maar op los. lieveling, op wat meer of minder komt hpt niet aan! Het lilkt me leuk als ie later miin vrouw hpnt 's middaes slaag en 's avonds nog eens dat kriig ik natuurlijk van Ie." „Jouw vrouw!" Edna lachte hitter. .Opsluiten zullpn ze ie. tot je zwart ziet. De verdenking is op jou ppvestigd In plaats van na te denken, wat je nu het beste kunt doen. ca je ruzie maken mpt de passagiers. Die voelen zich nu bedreigd, lnopen naar den kapitein en ■lie zal maatregelen moeten nemen. Hij zal ie insluiten!" ..Dat moet hii maar epns wagen." zei Peters. ..Tk zal hem wel eens wat ver tellen Hii zal beter d'->en. erop te let ten dat «n deze schuit niet voortdu rend menschen over boord gesmeten worden. Eerst Norton, of hoe die vent heeten mag dan ik! Het is me een mooie toestand! Norton werd waar schijnlijk door Grizzard in het water gegooid. Ik misschien door ziin hand langer. Nu is Grizzard d/iodgeschoten en nu loopen de passagiers rond en ge dragen zich alsof hij een heilige ge weest. is. Belachelijk!" Een steward betrad het dek, keek zoekend in het rond en kwam dan 6nel op Peters toe. „Mijnheer, de kapitein' laat. u verzoe ken om even hij hem in het kantoor te komen." „Ik kom dadelijk," zei Peters. „Ik ga mee," verklaarde Edna. HOOFDSTUK XXIV. Kapitein Sherman zette een somber gezicht. Legrand draaide aan zijn snorretje en keek vol belangstelling naar Peters en Edna. Ben Beverly grijnsde. „U heeft me laten roepen zei Peters Sherman knikte. „Ja, gaat u zitten. De aanwezigheid van juffrouw Bosch is hier niet noodig" „Juffrouw Bosch kan blijven," zei Peters, „ik heb voor haar geen gehei men." „Goed. zooals u wilt. Mag ik hier even mijnbeer Ben Beverly voorstellen? Mijnheer Reverlv is gpen officier van de „Santa Barbara", maar de bekende, detective, lid van den Amerikaanschen eeheimen dienst, t' zult zijn naam wel een? gehoord hebben." „Nooit van gehoord," zei Peters. Ben Beverly nam langzaam dr. dikke ©igaar uit zijn mond. „Ik zal uw geheugen dan eens opfris- schen. mijnheer Stevens. Ik heb Harding gepakt en nok Murillo en zijn bende allemaal bekenden van u!" „Man!" zei Peters. „Ik geloof, dat ik je eens bij den kraag moet hemen en je een beetje heen en weer schudden, hè? Je schijnt me met een of anderen schooier te verwarren!" Kapitein Sherman stoof op, maar Ben Beverly legde, hem zijn groote hand op den schouder. „Windt u niet op, heeren," verzocht hij. „Laten we altijd vriendelijk blijven. Alle respect. Stevens, ie speelt voortref felijk den verontwaardigde. Mag ik je misschien een klein geschiedenisje ver tellen?" „Ga je gang," zei Peters, die een slap gevoel in zijn maag kreeg. Er ging hem namelijk een licht op. „Nu dan," zei Ben Beverly. „Er was eens een dame in Philadelphia, die veel van het aardsche goed had. Daaronder waren ook Juweelen, die onder broeders wel eenige waarde hadden. Op zekeren dag. na een hal, werd bij deze dame in gebroken. De casette met juweelen werd gestolen en per ongeluk werd de oude dame daarbij wat te hard op het hoofd geslagen. Als gevolg daarvan stierf ze. Daar het een deftig huishouden was. was er ook een hutier. Deze man wilde voor de dieven niet op zij gaan. Hii kreeg zeven kogels in ziin lijf. waaraan hi, eveneens dood ging. Daardoor was het geen diefstal meer. maar roofmoord. Ben ik duidelijk genoeg?" „Volkomen," zei Pelers. „Maar daar het oude mensch en haar butler noch familie van me ziin. noch tot miin kring van hekenden behooren, interesseeren ze me nauwelijks. Ze had haar juweelen aan de geheime nolitie in bewaring mop- ten geven, misschien waren ze dan niet gegant." Ben Beverly liet zich niet uit zijn' evenwicht brengen. Tot mijn spijt moet ik toegeven, dat onze bemoeiingen zonder resultaat ble ven. We konden den roofmoordenaar of liever: de roofmoordenaars niet pakken. Het waren er namelijk een half dozijn. Ik zelf had andere dingen om handen en ik kon me niet met de zaak bemoeien." „Anders waren de lui zeker den vol genden morgen al gepakt, hè?" hoonde Peters. „Stevens," zei Ben Beverly kalm, „het lachen zal je nog wel eens vergaart! Pas inaar eens op: onder de bende, die de roofmoord begaan had. kwam ruzie. De aanvoerder heeft de .anderen bedrogen. Ik neem aan. dat hij hem gesmeerd is en dat hij de buit heeft meegenomen. Nu komen we aan Grizzard. Grizzard was geen gewone gangsier, Grizzard wgs specialist. Eigenlijk een collega van mij hij was voor de gerechtighéid. Griz zard was de koelbloedigste en gewiekste „killer", die de Vereenigde Staten ooit hebben gekend. Wien Grizzard eenmaal in het vizier had, die kon gerust zijn' testament maken. Wanneer een of an dere kerel zijn kameraden bedroog en er vandoor gin?, dan gingen ze naar Griz zard. Grizzard»zei „fiftv-fiftv"! Waren de heeren het met elkaar eens geworden, dan trok Grizzard erop uit en ging op zoek naar het onreèele bendehoofd. Vond hij hem. hetgeen bijna steeds het geval was. dan nam hii hem de buit af en meestal schoot hii hem daarbij ook nog naar de andere wereld. Dan bracht hij de buit terug, liet zich zijn aandeel uit betalen en allen waren tevreden. Griz zard had betere relaties dan ooit een po litieman heeft gehad, en daarom vond hij een bedrieger sneller dan ieder ander. Bovendien genoot hii den roen. voor ge- rechtieheid te zorgen wel, Grizzard I was een nette vent Dat menigeen bang voor hem was, behoef ik u zeker niet te zeggen, hè?" Petei's schudde het hoofd. „Waarom vertelt u me dat Ben Beverly glimlachte. „Hou je maar bedaard. In Detroit woonde een heer, die Stevens heette. Hij had een slechten naam. hij was wreed en gevaarlijk. In vakkringen noemde men hem „juweelen-wolf". Hij had een tamelijk groote bende, die vooramelijk uit helers bestond. Deze bende was het, die den juweelendief- slal pleegde, waarvan ik zoo straks iets vertelde. Deze Stevens was het, die al les voor zich behield, een deel ervan verkocht en de rest verborg en er van door ging. De lui van zijn bende waren natuurlijk woest en ze. halen Grizzard erbij. Grizzard nam «het geval op zich, hij wilde de buit, te voorschijn brengen en hij wilde zonder twijfel ook dezen Stevens om zeep helpen". Ben Beverly stond op. wierp het eind je sigaar, dat hii nog over had. uit de patrijspoort, en liep dan met zijn han den in de zakken heen en weer. „Wel, meneer, ik kan niet ledereen in de hersens zien," ging hij verder. „U heet ook Stevens. Grizzard heeft achter u aangezetpn. Uw foto hadden ze in New-Vork nog niet en ook niet in Washington. Dat is uw eigen schuld, want u heeft zich nog nooit laten knip pen of heter gezegd, die Stevens liet zich noe nooit, knippen. Dat wil zeggen, wij hadden nog nooit materiaal genoeg tegen hem. om hem te pakken. Seder* die geschiedenis met de juweplen is hij verdwenen. En ook Grlzz.ard was weg. En toen kregen wii tenslotte, bericht, dat Grizzard boord van de „Santa Barbara" bevindt. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2