Een stiefkind in de keuken „EXTRA" SCHOLENBOUW WORDT STOPGEZET Een unicum Werkzaamheden en plannen van „Vreugde en Arbeid" Vierhonderd bekeuringen per etmaal Amsterdams raad over de afvallen-besluiten Invoering van onderwijs in lichamelijke oefening aan de lagere scholen Wat in het blik zit.... DE C.A.O. VOOR DE BAKSTEEN INDUSTRIE .J De aanslag te Leidschendam Leege kapstokken voor de schuldeischers Afleveringsbriefjes voor aardappel leveranties Vele ambitieuze plannen op stapel Ontspanning op het platte land maar ook in de steden WILLY PETILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN GLASTR/Us VISCHHANDEL Frauduleus geslachte varkens en een diefstal 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 SCHOTERM?AN'S,per kruik f 3.45 OUDE GENE VER bij 6 kr .k f 3.25 Utr.str. 17 I cI. 3450 Ao 187S Slechte verduisteraars, wiélrijdèrs en nachtwandelaren gaven de Haagache politie handen vol werk 'fc-GRAVENHAGE. 20 November. De Haagsche politiè heeft in het laatste etmaal weder tallooze pro cessen-verbaal moeten opmaken te gen diverse overtredingen op het ge bied van verduistering en verkeer. Zoo werden Dinsdagavond en Woens dagochtend niet minder dan circa 100 stadgenooten geverbaliseèrd. die hun woning niet voldoende hadden afge schermd tegen uitstralend licht. Bij de wielrijders waren er 103. die hun rijwiellantaarn niet volgens de regels verduisterd hadden. In 29 gevallen wer den de rijwielen in bèslae genomen. Groot was nok het aantal wielrijders ongeveer 150 stuks die geverhali seerd werden wegens verkeersovertre dingen. Zooals bekend let de politie de laatste dagen speciaal op deze weggebruikers daar vooral hij deze categorie nogal eens de hand gelicht wordt met'het luist na léven van de verkeersregels. Dan waren er tenslotte nog 10 nacht wandelaars in den nacht van Dinsdag on Woensdag, die. daar men tuèschen 12 en 4 uur nu eenmaal rtiet buiten mag zijn. eenige uren op het politiebureau mochten vertoeven en natuurlijk even eens verzekerd kunnen zijn van een proceS-verbaal. 's-GRAVENHAGE, 20 Nov De Staatscourant van hedenavond bevat een be stuit van den secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenskhappen betreffende het stopzetten van scholenbouw, alsmede de invoering van het onderwijs irt lichamelijke oefening aan lagere scholen- In dit besluit is o.m bepaald, dat tot 1 lanuari 1942 door de gemeenten geen be sluiten genomen worden tot het doen van uitgaven voor stichting van nieuwe of uit breiding. verbouw of verandering van inrichting van bestaande schoolgebouwen voor gewoon of uitgebreid lazer onderwijs. Evenmin worden tot dien datum door de 'emeenten openbare scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs opgericht of uit de openbare kassen vergoeding toegekend teri behoeve van bijzondere scho len voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, in een gemeente gevestigd anders dan met gebruikmaking van de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920. De eerstgenoemde bepaline geld' niet in gevallen van oorlogsschade* voorts gelden bovengenoemde henalinzen niet in gevallen, waarin het onderwiis in li chameliike oefening de stichting van een terrein voor dat nnderwii= noodi? maakt, alsmede in andere bijzondere gevallen, ter hpoordeeling van den se cretaris-generaal. In dit laatste geval en ook in het gp val van oorlogsschade kunnen vpor waardpn worden gesteld betreffende het minimum getal leerlingen, dat per klas se moet kunnen worden toegelaten, en het aantal klassen, met dien verstande, dat in de daartoe leidende gevallen het getal leerlingen, waarvoor het gebouw ruimte moot bieden, evenredig wordt verlaagd. Rii toepassing van de uitzon deringsbepalingen ten aanzien van hij zondpre scholen kunnen ook voorwaar den worden gesteld betreffende de be schikbaarstelling van een bestaand ge bouw als schoolgebouw. Gedeputeerde Staten bevplen geen stichting van een lokaal of inrichting van een terrein voor hPt onderwijs in lichamellike oefening °n verleenen geen goedkeuring aan epn daartoe strekkend besluit van den gemeenteraad, tenzij hun gebleken is. dat niet op andere wij ze kan worden voorzien in dat onder wiis. Fenzplfde houding neemt de ge meenteraad aan tegenover een aanvra ge van eeri schoolbestuur hefreffende de stichting van i=en lokaal of den aankoop en de inrichting van een terrein vont genoemd onderwiis. De gemeenteraad kan. binnen hot raarri van de Lager On derwijswet 1920. pen lokaal of Pén ter rein gedurende bepaalde uren in ge bruik eevéii onder verschillende voor waardén. Heeft, de. gemeente geen lokaal of ter rein beschikbaar, dan kan zij met het bestuur eerier bijzondere school voor gewoon of' uitgebreid lager onderwiis. die een uit de openbare kassen bekos tigd lokaal óf terrein voor het ondenv'is in lichariielfikè oefening heeft, een over eenkomst stuitén. waarbij zij hét rechi vprkriizf. het medeeébruik van dit lo kaal of dit-terrein 'gëdufëhde bepaalde UFen op dfvhovenaangegeven wijze, aan te bieden. - Is ook een lokaal of terrpfn als boven bedoeld niet beschikbaar, dan kan een overeenkomst als bovenaangeeeven wor den aangegaan met het bestuur eener van rijkswege gesubsidieerde bijzondere 6chool voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. Ten aanzien van van rijkswege gesub sidieerde bijzondere kweekscholen 'oi opleiding van onderwijzers en nijver heidsscholen vindt het hovenbepaaloe voor zoover mogelijk, overeenkomstige toepassing. Dit besluit treedt in werking od den dag zijner afkondiging. Alsdan vervallen voor of op dien da tum genomen besluiten tot het doen van uitgaven voor de stichting van school gebouwen enz., ter uitvoering waarvan bij de inwerkingtreding de gunning nog niet heeft plaats gehad. Voor of op dien zelfdpn datum ingekomen aanvragen, als bedoeld in de artikelen 72. 84 en 88bis ricr LagerOnderwijswet 1920. be treffende voorzieningen, bedoeld in den aanhef van dit besluit, worden geacht niet te zijn ingediend. Vuilverbranding bespaart de gemeente jaarlijks 25.000 ton steenkool AMSTERDAM. 21 November. Onder voorzitterschap van burgemeester De Vlugt is de gemeenteraad gistermiddag bijeen geweest. Mr. van der Velde deed ten aanzien van de voordracht tot vaststelling van een verordening ingevolge de afvallen- besluiten. betreffende afvallen van le vensmiddelen en dierlijke afvallen, een beroep op B. en W. om tóch vooral hun steun toe te zeggen aan de schillenboe ren en deze in de organisatie te betrek ken. Wethouder Rustige -deelde mede, dat te dezen aanzien reeds onder handelingen gevoerd worden. Hij wees hierbij op het belang van de vuilverbranding Zij levert, jaarlijks te Amsterdam 160.000 ton stoom. Dit komt overeen met 30 millioen kilo wattuur of wel 25.000 ton steenkool. De wethouder verklaarde ten slotte, dat dit vraagstuk zijn volle aandacht heeft. Alvorens de vergadering te sluiten deed de voorzitter nog een mededeeling omtrent de begrooting. De indiening hiervan is verlaat, doch de wenschelijk- heid is geuit haar nog voor het einde van het jaar te hebben behandeld. Deze week nog zal het raam der begrooting in het bezit van de raadsleden zijn. ter- iwij-l zij de volgende week de toelichting in handen zullen hebben. Goede vangst van de politie te Wormerveer WORMERVEER. 21 Nov. Gistermid- dag om halfvijf is in een perceel aan het Zuideinde en in een pakhuis aan de overzijde van de Zaan door de politie een partij smokkelwaar in beslag geno men, welke bestemd was voor den clan- destienen handel in levensmiddelen. Reeds geruimen tijd verdacht de politie een erica 50-jarigen koopman ervan, zich met het clandestien verhandelen van al lerlei levensmiddelen bezig te houden. Zoo hoorde zij verleden week. dat de koopman een partij bruine boonen had verkocht. De politie begon den man scherp in het'oog te houden. Nadat nog een aantal gegevens waren verzameld achtte zij den tijd gekomen om in te grijpen. Gisteren werd een inval gedaan in het bovengenoemde pakhuis, waar een groote partij levensmiddelen werd aangetroffen. Deze bestond o.a. uit 500 kg. bruine boonen, 100 kg. rijst. 100 kg. meel. pakken plantenvet, edammer ka zen. blikken worst, stukken leep, doozen toiletzeep, thee. koffie en nog talrijke andere artikelen, welke verborgen wa ren in groote juten zakken. De levens middelen zijn in beslag genomen en deels per kraanwagen, deels per taxi naar het politiebureau eebracht. Tegen den koopman is procesverbaal opgemaakt. Ongewenschte belangstelling voor geconserveerde levensmiddelen AMSTERDAM, 21 Nov. Door over- klimmen van een schutting en verbre king van een deur hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een perceel aan de Van Baerlestraat. nabij de Ni- colaas Maesstraat. waarin een groenten- zaak is gevestigd. De ongenoode gasten bleken het op geconserveerde levensmiddelen te hebben gemunt en ontvreemdden 96 blikken zalm. 30 potten mayon naise en 100 pakjes vanillesuiker. WINKELDIEFSTAL TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 21 Nov. Gistermid dag trachtten in een der groote waren huizen hier ter Stede twee vrouwen, daarin bijgestaan door den echtgenoot an een hunner een paar japonnen te stelen. Zooals dat gewoonlijk gaat wil den zij er een koopen er maakten zij van de gelegenheid gebruik om ©nel enkele indere in haar tasch te stoppen. De winkeljuffrouw zag het echter en waarschuwde onmiddellijk de politie. De man zag. dat de opzet was mislukt en nam de beenen. Eenigen tijd later kwam hii echter terug om te zien. wat er van zijn vrouw was géwordén. Hij 'iep daarbij rechtstreeks in de innen van een rechercheur. Alle drie, inwo ners van Haarlem, zijn voorloopig in het bureau Warmoesstraat opgesloten. Een aantal bepalingen voor een gedeelte van het land ver bindend verklaard 's-GRAVENHAGE. 20 Nov. In de Nederlandsche staatscourant is opgenomen de beschikking van den waarnemend secretari6-generaal, waarnemend hoofd van hel departe ment van sociale zaken van heden waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de baksteenindustrie aleemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in dat be drijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 2 December 1940 tot en met 31 Maart 1941. De verbindend verklaarde bepalingen zijn van toepassing in het gebied, om sloten door den grens der gemeente Heukelom. de provinciale grens van Gelderland met de provinciën Zuid-Hol land en Utrecht, de grenzen der ge meenten Wijk bij Duurstede,Amerongen, Rhenen, Wageningen. Renkum, Arn hem. Rbeden. Steenderen. Hummelo en Keppel. Doetinchem en Wisch. de lands grens vanaf Dinxperlo tot en met Groes- beek. de provinciale grens van Gelder land met de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zuid-Holland, met dien ver stande. dat ook de vorengenoemde ge meenten tot bedoeld gebied behooren. Bij het departement van sociale zaken ziin afdrukken van bedoelde beschik king verkrijgbaar. Aan belanghebben den. die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezon den. VERMISTE TERECHT AMSTERDAM. 21 Nov. De politie van Amsterdam deelt mede. dat de 15- jarige Jan van Doorn, die sedert 18 Nov. jl. vermist werd, terecht is. A Eèn gemeente die haar belasting verlaagt f?EN gemeente, welke er toe over kan gaan, de belasting te ver lagen, is stellig een groote zeldzaam heid. Zulk een gemeente is evenwel het nabij Velp gelegen Rozendaal. bekend om ziin mooie park Rozen- daal- Dank zij den gunstigen toestand der financiën kon de gemeenteraad in zijn jongste zitting besluiten, de op centen op de gemeentefondsbelasting te verlagen van 55 tot 40- Verder heëft deze gemeente reeds gedurende enkele jaren slechts 39 op centen op de Vermogensbelasting en S0 opcenten op de personeele belas ting. hetgeen ook in 1941 het geval zal 'zijn. Dader gegrepen 's-GRAVENHAGE. 20 Novem ber. Naar het A.N.P. van de zijde van de politie verneemt, heeft men den dader van den aan slag op het huis van burgemeestet Banning van Leidschendam ge arresteerd. Bonthandelaar wegens bedrie- gelijke bankbreuk ver oordeeld AMSTERDAM, 20 November. Een 23-jarige bonthandelaar, die in September van het vorige jaar een goed voorziene bontzaak had ge opend in Amsterdam-Zuid. ging op 5 Februari failliet. De curator vond slechts leege kapstokken, de voor raad was verdwenen en de boeken waren niet bijgehouden. Wegens bedriegeljjken bankbreuk ver oordeelde de rechtbank den man tot één jaar gevangenisstraf. Het O.M. had zes maanden geëischt. 's-GRAVENHAGE. 20 November. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt de aan dacht op het volgende: In de afgeloopen weken moest meer malen tegen telers van aardappelen een tuchtrechtelijke verklaring worden opgemaakt wegens het afleveren van aardappelen zonder - dat afleverings briefjes in ontvangst werden genomen. Den telers wordt, in hun eigen belang aangeraden, vóór het sluiten van de koopovereenkomst., den handelaar te vragen of hij is aangesloten hij de V.B. N.A. fVereeniging tot behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel) en derhalve afleveringsbriefjes kan af geven. Daar de afleveringsbriefjes in de practijk gewoonlijk eerst worden afge geven, wanneer de partij aardappelen is afgeleverd, kunnen op genoemde ma nier de voor den teler onaangename ge volgen geheel worden vermeden. PROMOTIES AAN DE GRONINGSCHE UNIVERSITEIT GRONINGEN, 20 Nov. - Aan de rijksuniversiteit alhier werd hedenmid dag bevorderd tot doctor in d,e wis- en natuurkunde de heer G. L. Wiggerink, geboren te Laaghalen. Voorts werd he denmiddag bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer H. H. Kievits geboren te Sleen. AMSTERDAM, 20 Nov. - Een re- dacteur van het A.N.P. heeft een de zer dagen een onderhoud gehad met den pers- en propagandaleider van .Vreugde en Arbeid", den heer J. de Haas, die het een en ander mede deelde over het werk van deze orga nisatie en de plannen voor de naaste toekomst. De beide concerten die ter opening •an 't werk van ..Vreugde en Arbeid" zijn gegeven zijn in ieder opzicht geslaagd. In de weken, die hierop volgden, heeft de leiding van „Vreugde en Arbeid" geenszins stil gezeten. Allereerst moest men een eigen appa raat bouwen, dat parallel loopt, met een deel van de organisatie van het N.V.V. Het ligt voor de hand dat de grootste behoefte aan ontwikkeling en ontspan ning op het platteland heerscht. Deze week is nu in Friesland een too- npel-tournee aangevangen van het ge zelschap „De Voortrekkers", dat Zater dagavond in Leeuwarden een druk be zochte en gewaardeerde voorstelling heeft gegeven van hei blijspel „Niet voor de poes". Hetzelfde stuk wordt opge voerd in Franeker. Harlingen. Drach ten, Sneek, Heerenveen. Wolvega. eii Akkrum. Na beëindiging van deze tocht door Friesland zullen ..De Voortrekkers" die reeds voor de oprichting van „Vreug de en Arbeid" aan hpf N.V.V. verbonden waren, enkele weken ontreden in de erootere plaatsen in hef Westen van ons land. waarna zij opnieuw het platteland zullen opgaan. In de eerste week van December zal „Vreugde en Arbeid" in samenwerking met den Arti-filmdienst van het N.V.V. een tournee aanvangen, welke zich zal uitstrekken over verschillende plaatsen van Brabant en Limburg. Al deze objecten zijn in de eerste plaats bestemd voor de Nederland sche arbeiders, die lid zijn van de vak bonden van het N.V.V., en hun huisge- nooten en verwanten. Dit alles is slechts een begin. Op het gebied van kunst en ontspanning wordt er naar gestreefd op alle plaatsen, die daardoor in aanmer king kunnen komen op geregelde tijden, hetzij iedere twee weken/ hetzij iedere maand, een bijzondere uitvoering van „Vreugde en Arbeid" te geven. De tournees van eigen gezelschappen zullen, indien de vervoersgelegenheden dit toelaten, talrijker worden. Hierbij wordt o.a. gedacht aan een cabarettour nee. Reeds thans ziin onderhandelingen gaande met bestaande gezelschappen en met kunstzinnige instellingen van ver maak voor dp erootere plaatsen. Tooneel en film. cabaret en dans. goede muziek door orkesten van naam en straks ook opera en operetten leveren groote mo gelijkheden. welke de gemeenschapsorga nisatie ..Vreugde en Arbeid" kan bieden Het idee van volksvoorstellingen-is in geen enkel opzicht nieuw. Wel nieuw is de uitwerking en de massale vorm. waarin zii tot het publiek zullen komen- Een ster ke vrije-tiid-gemeenschap als ..Vreugde en Arbeid", die verscheidene honderdduizenden arbeiders omvat, kan door de kracht van het groote geheel vele moeilijkheden en bezwaren overwinnen, die voor den afzon derlijken arbeider noodzakeliik een hinder nis moeten bliiven. Dat de huidige omstandigheden op vele punten remmend moeten werken kan de leiding van ..Vreugde en Arbeid" niet weerhouden het werk zoo sterk mogeKib uit te breiden, terwiil tegeliikertii.d olie voorbereidingen worden getroffen om bii terugkeer van normale verhoudingen ook hei deel. dat thans stil moet liggen met volle kracht tc kunnen aanpakken F.en ander terrein waarop Vreugde cn Arbeid werkt is de bedrijfssport. De in voering hiervan worHt degelijk voorbe reid. Hiertoe moeten sportvelden, turn- lokalen en vooral goede, deskundige leerkrachten worden gezocht. Aan het centraal bureau van de ge meenschap is nu reeds een reisbureau verbonden, dat in het voorjaar met groote plannen voor den dag zal komen om de verzorging van de arbeidersva- cantie op zich te kunnen nemen. n NDER de wintergroenten neemt de biet al een heel weinig bevoorrechte plaats In. Hij zou kunnen zeggen: niemand houdt, van me. F.n er is toch alle reden om er wèl van te houden, althans er minder afwijzend tegenover te staan. Als we de voor dcelen en de schaduwzijden van de veelgesmade „roode bietjes" eens tegenover elkaar stellen, dan is de eerste lijst beslist de langste. Bieten zijn bijna altijd gekookt te krij gen en daardoor vlug en gemakkelijk klaar te maken- De kleur is aantrekkelijk, de geur kan het ziin, als aan de bereiding wat zorg wordt besteed, zorg, die geen tijd hoeft te kosten of nauwelijks. Ze ziin irt het algemeen goedkoop en dat is in deze dagen zeker een voordeel. Ze vragen weinig brandstof bii de bereiding Ze zijn gezond en ze smaken goed. (Hierover zijn de gebruikers het lang niet altijd eens. Zie boven). Schaduwzijden zijn. dat ze in het voorjaar wel eens houtachtig willen worden. Maar dat geldt aan het begin van den winter nog niet. En ja. een voornaam gerecht vormen ze niet. maar of we daar nu een grief van mogen maken is toch minst ge nomen zeer twijfelachtig. Daarmee is vrijwel alles gezegd, wat ik ten nadeele van de bieten zou kunnen in het midden brengen- 'TOCH velen kunnen ze niet waar- deeren en de variatie in leelijke ge zichten, als de familie hoort, dat er bietjes gegeten worden, is vrijwel ein deloos. Het is moeilijk de reden daar van na te speuren. Misschien komt het omdat bij een min of meer onverschil lige bereiding de smaak weinig tot zijn recht komt. Toch behooren de bieten niet tot die groenten, waaraan men van alles en nog wat moet toevoegen om ze smakelijk te maken. Ook laten ze nog wel afwisseling in de bereiding toe en het zou volstrekt niet ondenkbaar ziin dat de weinige sympathie voor bieten als groente op niet veel meer dan een vooroordeel berust. Jaren geleden is er getracht propa ganda te maken voor een grooter bieten- verbruik ik herinner me niet of de ölagzin „eet meer van dit of dat" toen al in de mode was. Zoo ia, dan is die toen ook stellig op de bieten toegepast. Er werd in ieder geval sterk op aange drongen, dat het menschdom aanzien lijk meer bieten zou consumeeren. Zii werden aangeprezen als zeer gezond, koortswerend en voorbehoedmiddel te gen griep. Min of meer als sinaasappe len. Maar zonder de bekoring er van. Er waren inrichtingen en misschien zijn ze er nog wel, waar principieel eenmaal per week bieten werden gegeten om griep te weren. Of het werkelijk hielp is moeilijk uit te maken. Wij hebben zelf jaren lang 's winters geregeld bie ten gegeten en er was nooit griep ip huis. De kinderen hielden er niet vin, na tuurlijk niet en bij een constante oppo sitie verelap je op den duur wel eens. Plet lijkt ook zoo egoïst om een heele familie te plagen, omdat één uit het gezin er van houdt. Opeens hadden we griep, de een n,a de ander, het hecle rijtje langs. Nadien zijn er ernstige bietendisputen gehouden. Nadien wér den er ook weer bieten gegeten. Èn er was geen griep. Dit kan intusschen heel best toeval of suggestie of nog iets- anders geweest zijn; ik ben de eerste om het toe te geven en zou er niet graag een argument van maken. AlLen vind ik het jammer, dat in een tijd van duurte en schaarschte een goed voedingsmiddel over het hoofd zou worden gezien. Gemengd in sli wordt de biet nog wel eens naar voren gehaald, hoofdza kelijk om de kleur. Tegen het felgroen van veldela, het geel van andijvie of het blank van Brus6elsch lof doet de donkerroode kleur 1 :t uitstekend. Maar sli is op het moment een teer punt. Wie sla zegt, laat onverbiddelijk vlak daarop volgen: olie. En dan doen we er het zwijgen maar weer toe. N sommige gezinnen waar gestoofde 1 bietjes geregeld op tafel komen en waar de antipathie dus blijkbaar niet zoo geweldig groot is, wordt een oud recept gevolgd, waardoor het gerecht- aan attractie wint. De gekookte bieten worden schoon gemaakt en aan dunne plakjes gesneden, evenals een paar flinke uien. Laag om laag worden bie ten en rauwe uien in een pannetjé ge legd. een dik laagje bieten en een-dun laagje uien. Tusschen deze lagen wordt wat kaneel gestrooid, wat fijne kruid nagel, wat thvm, een enkel laurierblad, wat peper en wat bruine suiker. Van dit laatste in het geheel een of twee eetlepels en wat zout. Er wordt een half of heel f hangt van de hoeveelheid en den smaak ai) kopje azijn over ee goten, een stukje vet of boter er bii gedaan en dan wordt hel geheel op een zacht vuurtje gestoofd tot de uienringen gaar zijn. Telkens even omschudden en opletten, dat ze niet droog koken en aanbranden. In geval van droogkoken gaat er een klein scheutje water bij. Het nat wordt gebonden met wat aard appelmeel, het laurierblad er uit geno men, desnoods nog wat suiker toevoe gen. De smaak van den azijn mag niet overheerschend wezen. De meeste wintergroenten kunnen wel als stamppot worden gegeven. Dat is met bieten niet het geval: ze leenen zich daarvoor niet en de schotel wordt zoo min ooqrelijk als smakelijk. .Anders wordt het echter weer, als een restant «restoofrtp bieten wordt verwerkt met 'n rest aardappelen en met wat jus in 'n vuurvasten schotel goed heet wordt ge maakt. In veel gezinnen e-eeft men er zelfs de voorkeur aan ze direct zoo op tafel te brengen. Dat wil zeggen. de bie ten worden gestoofd, de aardappelen gpkookt. het vleesrh of snek gebraden dan worden bieten met aardapnelen en ufs vermengd en het vleesrh of spek ei op gelegd. Ook dit is een smakelijk ge heel. Alleen in één ding wijkt de moderne kookster af van de oude recepten: het stoofproces vraagt aanzienlijk minder tijd; uiterlijk een half uur is voldoende. Lyonneesche vischschofel Benoodigdheden: Een pond gekook te aardappelen; een restant gekookte visch of voor het doel versch gekookte visch, ontdaan van graten en vellen. Iedere vischsoort kan gebruikt wor den. Een half ons boter of margarine. Zout en peper mar smaak; misschien een snuifje paprika voor wie er van houdt. Een ui. Bereiding. Snipper de ui. Smelt de boter of margarine in de koekepan en fruit er de gesnipperde ui in. Snijd de aardappelen aan plakjes en doe ze bij de ui in de pan. Lait ze vlug licht bruin bakken, vooral niet te donker en zorg dat de gesnipperde ui niet brandt. Maak met een vork de visch aan kleine stukjes, voeg ze bij de aard appelen en strooi er wat fijn zout over, wit peper en wat paprika, als men er van houdt Schud de pan voortdurend heen en weer, dat de visch niet gaat bakken. Het geheel moet goed heet worden, maar de visch mag niet bruin zijn. Leg een deksel op de pan, opdat de. inhoud, spoediger heet wordt. Stapel het gerecht op een vlakken schotel en dien zoo heet mo gelijk pp. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 Een huiszoeking met resultaat GELDERMALSEN, 20 Nov. In de afgeloopen week is door den Keur meester van vee en vleesch te Gel dermalsen, in samenwerking met ambtenaren van den Crisis Contro ledienst, een groote hoeveelheid versch gezouten en gerookt, varkens- vleesch opgespoord. Het versohe var- kensvleesch werd bij een slager ge vonden, terwijl het gezouten en ge rookt vleesch werd gevonden in par ticuliere rookerijen in Est en Opij- nen, Waardenburg. en Buren. Deze hoeveelheid bedraagt in totaal 45 hammen, schouders en zijden spek. Deze deelen waren afkomstig van frauduleus geslachte varkens. Het vleesch is in beslag genomen en on dergebracht in de noodslachtplaats te Geldermalsen en ter beschikking van de Justitie gesteld. Daar dit gebeurde vlug bekend was geworden en er menschen zijn die in den tegenwoordigen tijd graag een stuk je ham of spek willen hebben, zoo was een inwoner van Geldermalsen op het idee gekomen de deur van de nood- slachtplaats open te sluiten, en- biet minder dan zes groote ©tukken, rolham hammen, schouder, zoomede een zij spek mee te nemen. Deze ontvreemding werd ontdekt door den Keurmeester, die aangifte deed bij den burgemeester van Geldermalsen, die de gemeente-politie en den keurmeester opdroeg om huis zoeking te gaan verrichten. Met deze huiszoeking werd een groot succes be reikt, daar bij een inwoner van Gelder malsen al het ontvreemde werd gevon den en in beslag werd genomen. SINT NICOLA AS NIET NAAR AMSTERDAM De laatêle jaren was bet gebruike lijk, dat St. Nicolaas begin December zijn plechtigen intocht in de hoofdstad hield. De bisschop werd. zoodra hij voet aan wal zette, dan ontvangen door het besluur van hét I.C.A., waar na de Sint zich op een schimmel naar een gebouw begaf, waar hii versnape ringen en cadeaux aan de kinderen uitdeelde. Dit iaar, aldus deelt het I.C.A. mede, zal St. Nicolaas geen in tocht in de hoofdstad houden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6