GENERAAL ANTONESCU IN BERLIJN Londen beraamt politiek tegenoffensief Zeer ernstige gevolgen van Duitsche luchtaanvallen DE EEMLANDER Vrijdag 22 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 125 Roemeensche staatsleider wordt vergezeld door een zeer omvangrijk gevolg „Ratificatie" van nieuwe orde in Europa Arrestatie van Britsch-Indische nationalisten Commentaar op uitspraak van Koning George Bulgaarsch - Duitsche betrekkingen De Amerikaansche steunpunten Vorming van een oppositiegroep tegen regeering? De gevangenneming van den Britschen vice-luchtmaarschalk Roemenië's inschakeling in as-politiek AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 ««nden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week I 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERTENTtEN van regelsf 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elk* regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f Bewijsnummer extra f 0.05 Maarschalk Pétain bezoekt een landbouwschool "N BERLIJN, 22 Nov. (D.N.B.). - Vanochtend te kwart over tien zijn de RoemeenschoF minister president, generaal Antonescu, en de minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, die door de Duit- sche regeering tot een bezoek wiQ ren uitgenoodigd, te Berlijn aan gekomen. Met de heeren van hun gevolg werdén zij op het station verwelkomd door den Duitsche minister van buitenlandsche Zaken, von Ribbcnlrop. Verder waren talrijke- vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht, onder wie gencraal- veldniaarschalk Keitel, aanwezig. De Roemeensche gaslón hebben hun intrek genomen in het, slot Bellevuc. In het gevolg van generaal Antonescu. die vanochtend te Berlijn is aangeko men. bevonden zich de Roemeensche ge zant te Berlijn, Grecianu, die de gasten tot aan de grens tcgemoctgegaan was. de minister van economische zaken Can- cicor. de minister van arbeid. Janscinski. de staatssecretaris van propaganda. Con stant., de staatssecretaris van het minis terie van financiën, Papanace. de rector van de universiteit te Boekarest, prof. Panaitcscti. de secretaris-generaal van het ministerie van binncnlandsche za ken, Biris. de directeur van de pet sa f- deeling. Medrcij. de elfof van de legion naire pers, Randa, de chef van het Kabi net, kolonel Diaconcscu. en de adjudant van Antonescu. majoor Marln. Op het oogenblik is alle aandacht van de politieke kringen te Berlijn op dc komst van den Roemecnschen minister-president Antonescu en op die van den Slowaakschen minister president Tiso gericht. Deze bezoe ken worden als do voortzetting van de diplomatieke activiteit, der laat ste weken beoordeeld en tevens met Hongarije's toetreding tot. 't driemo- gendhedenpact in verband gebracht. Officieuze Duitsche persstemmen la ten er geen twijfel meer over be staan, dat een reeks verdere toetre dingen binnenkort is te verwachten. De vertegenwoordigers van Roe menië en Slowakije worden door de Duitsche bladen hartelijk begroet. Beide staten hebben hun politieke positie in nauwe saamhoorigheid met den spil gekozen. Slowakije dankt aan den spil zijn zelfstandigheid. Roemenië'is langs een weg van binnenlandsche nieuwe ordening tot kameraadschap niet den spil gekomen. Men ziet hierin een bewijs niet al leen voor de algemecne geldigheid doch ook voor de bij alle volken bruik bare juistheid van de grondbeginselen, die door de spil op binnen- en buitcn- landsch politiek gebied worden voorge staan. In verband met de toetreding van Hongarije en andere landen bij -het driemogendhedenpact spreekt ccn Ber- lijnsch blad er van,- dat men bij de over- groote meerderheid van de Europeesche volken reeds thans van een geestelijke' ratificatie van dit plan van wereldpoli tieke betcekenis kan spreken. Van Engclsche zijde wordt betoogd, dat dc^toe treding van Hongarije niets aan de politieke militaire werkelijkheid verandert, daar dit land toch reeds tot de spil behoorde. Wanneer verdere toe tredingen volgen, zal men in Engeland dit standpunt niet meer kunnen hand haven. Wanneer men deze opvatting evenwel ook op de toekomstige uitbrei ding van het pact toepast, dan bevestigt Engeland daarmee de stelling, dat rc-eds een algemeene ratificatie van het nieuwe systeem hóeft plaats gehad. Opvallend is, dat Duitschland' in dit erband reeds het begrip „Pan-Europa" - zij het dan in een nieuw licht te beide brengt. Voorts wordt in tal van Duitsche commentaren op de' positieve houding van Rusland ten aanzien van 't „ratificatieproces" den nadruk gelegd Tc Berlijn brengt men de naties, die pog afzijdig staan, onder het oog dat een „uit twee pannetjes eten" geen zin meer heeft en dat zij. „beter te vroeg dan tc laat" tot medewerking aan de Europeesche ordening kunnen komen. Het is duidelijk, dat in cleze week, welke wij reeds voor ecnige dagen als een belangrijke aankondigden, de fun- damenteering van het nieuwe svsteem in verdragen en protcollcn zal voort schrijden. De sterkte van d.e Roemeen sche delegatie en de,aanwezigheid daar in van economische deskundigen is te Berlijn opgevallen. Maarschalk Pétain rechtsbezocht nabij Toulouse een landbouwschool. Men ziet den grijzen Frünschen veldheer en staatsman in gesprek met ecnige leer lingen. Foto Scherl) Bedieningsmanschappen der artillerie aan boord van een Italiaansch oorlogs schip laden het geschut tijdens een kruistocht in de Middeltandsche Zee. (Foto Scherl STOCKHOLM, 22 Nov. Reuter meldt uit Nagpoer, dat Pandit Ravisjankar Sjoekla, de gewezen ministerpresident van de Indische centrale provincies, is gearresteerd. Voorts is een zestal voor aanstaande leden der Indische'Congres- partij gearresteerd, meldt Reuter uit Bombay. Dit is geschied krachtens de verordening voor de verdediging van Indië. Hiermede is het aantal arrestaties tot boven de tien gestegen. Reuier meldt uit Madras, dat mrs. Lakshmi Patfii. de vice-voorzitster dor wetgevende vergade ring in de provincie Madras, lot een jaar gevangenisstraf veroordeeld is we gens deelneming aan de beweging voor burgerlijke ongehoorzaamheid. De News Chronicle eritiseert Amerv. omdat deze Britsch-Indië verweten heeft. dat ziin leiders het niet eens zijn met de Engclsche politiek ten opzichte van Britsch-Indië. Het blad herinnert aan de opsluiting van de Britsch-Indische lei ders sedert het begin van den oorlog en aan dep lagen levensstandaard van de meerderheid der bevolking en verklaart dal het weliswaar juist is. dat Britsch- Indië niet ingegaan is op het Engclsche aanbod van 8 Augustus, maar dat dego nen. die dit aanbod gedaan hebben, die weigering hadden moeten voorzien. Niets dan de volledige Dominion-status zal Britsch-Indië tevredenstellen. Al te lang reeds, zoo besluit het blad, heeft men den Brifsch-Tndiërs deze begooche ling van don Dominion-status voor ongeil gehouden en die dan weer naar believen van Westminster doen verdwij nen. Wij kunnen het betreuren en doen dat ook. dat do binnenlandsche moeilijk héden van Britsch-Indië ertoe bijgedm eren hebben, liet ziin leiders onmogelijk te maken deel te nemen aan den uit gebreiden uitvoerenden raad van den onderkoning of aan bet door hem voor gestelde adviscérende oorlogscomité Maar ook in dat geval zijn wij het. on niet de Brifsch-Tndiërs die steeds weer de bus missen. ROME, 22 Nov. (Stefani). De Engelschen hebben besloten ook van hun kant over te gaan tot een groot diplomatiek offensief als tegenhanger tot de bedrijvigheid voor opbouw en wederopbouw van Europa, zooals ondernomen door de asmogendheden. Volgens een bericht uit Londen aan de New York Times zou Engeland nl. willen beginnen met een confe rentie van alle in Engeland ver toevende buitenlandsche regee ringen, waarin de middelen be sproken zouden moeten Worden om den oorlog te winnen. Alle bondgenooten van Groot- Briltannië zouden, zoo verklaart men, ,moeten deelnemen aan de vredesconferentie. De Popoio di Roma, die bovenstaand bericht weer geeft, voegt hieraan toe, dat Enge land hiermede dus een congres van „dooden" zou beleggen, teneinde de levensruimte vast te stellen van hen die niet meer in leven zijn. De koning van Engeland, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz bij de opening Van het par lement in Londen, heeft hoewel liet •iiids lang ook door Engelsche getuige nissen bewezen is, dat Engeland te München tijd wilde winnen om na een grondige bewapening en bij een gunstige politieke, constellatie Duitschland aan te vallen onbekommerd weer gesproken van den strijd tegen de aanvallende landen. Juist de Britsche koning wil den oorlóg voortzetten zgn. in hel belang van die gebieden, die gróót endeels door het geraffineerde spel van Engeland bij dezen strijd betrokken zijn geraakt. Er is hem veel aan gelegen, dat in dezen Engelschen oorlog zooveel mogelijk krachten aan mcnschen en materiaal Engeland ter zijde zullen staan. In al zijn oorlogen heeft Engeland het, naar bekend is, aan derde machten overge laten voor Groot-Brit tannic de. kastanjes uit hel vuur te halen. Nu zijn arglistige pionnen jammerlijk mislukt zijn, voelt Engeland thans gron dig aan eigen lijf den strijd, dien liet tegen liet Duitsche Rijk en zijn Italiaan- sclten bondgenoot had denken te voeren. Daarom kijkt Londen thans krampach tig uit, naar mogelijkheden om de ver derf brengende aanvallen op Engclsche militaire doelen naar andere streken, liet liefste eerst naar Ierland, over tb brengen. Voorts zou men, naar de minister voor Indië verried, in Indië de arsenalen wil let] openstellen om daarmede later honn- genootén en bevrijde volkeren te bewa penen, teneinde in do eerste linie voor Engeland te strijden. Gebruik van vreemde volkeren voor handhaving van de Britsche hegemonie en tot voortzet ting van den Britschen hongeroorlog, dat zijn en blijven dus de doelstellingen van - dc Britsche vrijheid, de „fundamenteele idealen" van Engeland. Geen wonder, dat Churchill zich wel wacht, verkla ringen af te leggen over de Engelsche oorlogsdoeleinden. In tegenstelling daartoe beschouwen de volkeren van het driemogendheden pact het als een voorwaarde voor een blijvenden vrede, dat elk land ter wereld de hem toekomende ruimte verkrijgt. Zij zijn besloten een nieuwe ordening te vestigen en te handhaven, welke den bloei en welvaart van deze ruimten kan bevorderen. Tegen deze idealen zal Engeland met zijn traditie, wélke in strijd is met elke ware volkerengemeen schap, het moeten afleggen. SOFIA, 22 Nov. (D.N.B.). De debat ten in de Sobranje over het antwoord' van het parlement op de troonrede van den koning stonden, vooral wat het bui1 tenlandsch politieke gedeelte betreft, on der den indruk der laatste demonstratie van Duitsch-Bulgaarsclic vriendschap ter gelegenheid van het bezoek van ko ning Boris aan den Fülirer. Afgevaar digde Nikola Wassilcff gaf uitdrukking aan zijn bewondering voor den Fülirer en verzekerde, dat cfce DuilschBul- gaarsche vriendschap sedert lang be proefd en opnieuw bevestigd, ook thans de Bulgaarsche buitenland sche politiek kenmerkt. Het Bul gaarsche volk gevoelt, diepe dankbaar heid jegens de spilmogendhcden voor het herwinnen van het Zuiden der Do- broedsja. Ingaande óp de Bulgaarsche weermacht, zeide de afgevaardigde, dat zij te allen tijd bereid is om ter verde diging van de heilige rechten van het volk den roep van haar oppersten.bevel hebber te volgen. Ruim een dozijn afge vaardigden zullen hij deze debatten bet woord voeren, die wel ecnige dagen zui len duren. WASHINGTON. 22 Nov. (D N B.) D.e minister van marine der Ver. Sta ten, Knok, heeft medegedeeld; dat ecni ge van de door Engeland aan Amerika verpachte steunpunten voor de. lucht macht. en de vloot in den Atlantische» Oceaan reeds door de Amerikaansche marine worden gebruikt. Marinevlieg tuigen, die patrouilleeren in de ncutra- liteitszónc, hebben reeds vluchten ge- mapkt naar de Bermuda-eilanden, St. Lucia cn Trinidad. Knox nam aan, dat ook Amerikaansche oorlogsschepen reeds St. John (New Foundland) aan gedaan hebben. Met betrekking tot Tri nidad verklaarde KnoX op een desbe treffende vraag, dat niet Engeland nog geen overeenstemming is bereikt over het feit, waar het Amerikaansche steun punt moet worden aangelegd. De president van Argentinië, Ortiz, heeft in een interview, dat hij aan een Amerikaansch persagentschap heeft verleend, bezwaren geopperd tegen de vestiging van een vlootsteunpunt voor Amerika in Uruguay. Ortiz verklaarde zich echter bereid, liet door Amerika ter sprake gebrachte verdediginpspro- gram voor liet Amerikaansche continent te bevorderen. Een dergelijk program, aldus Ortiz, zou voorzien in het ge meenschappelijk gebruik door alle Amerikaansche staten van Zuid-Ameri- kaansche steunpunten voor marine en luchtmacht, alsmede in pen uitwisseling van militaire, inlichtingen tusschen de deelnemende landen. STOCKHOLM. 22 Nov. (D.N.B.) Goeteborgs Handels- en Scheepvaart blad meldt over de gevolgen der Duit sche vergeldingsaanvallcn op Londen, dat de moeilijkheden in het telefoonver keer steeds erger worden. Vele centrales zijn gesloten. Stadsgesprekken houden steeds langer op. In vele gevallen krijgt men in het geheel geen verbinding. Het zakenleyen heeft hieronder uiteraard hevig te lijden. Ook de post komt vaak met groote vertraging aan. Het. nachtelijke verkeer in Londen is uitgestorven. Men ziet nauwelijks een enkele autobus op straat. Een ander ge volg van dc verscherpte luchtbombarde menten isi dat de premies der oorlogs verzekering door dc Britsche regeering van 5 tot 7Vz% verhoogd zijn. De gebrui kelijke groote uitverkoopen zullen dit. jaar niet gehouden worden. Deels heeft men te weinig goederen, deels is het onmogelijk de prijzen te verlagen en tenslotte zijn vele klanten uit de hoofd stad verdwenen. Duizenden schoolkinderen in Lan cashire krijgen des morgens geen melk meer. De melkfabrieken heb ben haar leveringen aan de scho len gestaakt, omdat zij thans 15% minder melk dan vroeger krijgen. De Londensche bladen oefenen dage lijks scherpe critiek op de Britsche regeering en men moet vreezen, dat zich een oppositiegroep tegen de regeering vormt, indien zij niet spoedig meer initiatief toont. De Daily Ilerald eritiseert vooral dc activiteit der regeering ten aanzien van de slachtoffers der bombardementen, en schrijft, dat de slachtoffers der bombar dementen op,Londen cn van den aanval op Coventry gevallen zijn „aan het front van onzen eigen oorlog, die onze eigen regeering zelf verklaard heeft". Hulp voor gewonden en geëvacueerde» mag niet steunen op particuliere liefda digheid, maar moet enkel cn alleen de taak zijn van den Britschen staat. Personeelsgebrek bij Britsche luchtmacht Nadat begin September 1940 het Brit sche ministerie van luchtvaart den maximum-leeftijd voor vliegers in ver band met de aanzienlijke verliezen aan personeel der Britsciic luchtmacht van 28 tot 38 jaar had verhoogd, heeft dc Britsche minister van -luchtvaart over de radio nogmaals een dringenden op roep tot de Britsche jeugd gericht. Hij drong-er bij alle 18- tot, 28-jarige Engel schen, die tot dusver nog niet in mili tairen dienst zijn en bij de eerste keu ring voor den dienst bij het lucht wapen Zijn afgekeurd, op aan, zich op te geven voor de opleiding tot. piloot bij de Brit sche marine-luchtmacht. Onder de Britsche bevolking levert deze buitengewone maatregel van den Britschen minister van luchtvaart veel stof tot gesprekken. Men geeft na de laatste grooLscheepsche aanvallen der Duitsche luchtmacht op Coventry en Birmingham uiting aan de vrees, dat de Britsche luchtmacht, gezien de. sterk verminderde pcrsoneels-sterktc. niet meer in staat is dc beveiliging van het Britsche luchtruim tc garandeeren. Waarschuwing van Canadeeschen minister De Canadeesche minister van finan ciën Ilsley heeft, naar uit Ottawa ge- meldt wordt, in het Lagerhuis gewaar schuwd vooro verdreven optimisme ten ERGENS IN ITALIË, 22 Nov. (Stefani) De speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt ecnige bijzon derheden over de gevangenneming van den Britschen vice-luclltmaarschalk Boyd Awfr Tudor. Boven Sicilië kre gen Italiaansche jachttoestellcn een groot vliegtuig van liet type Wellington in het. oog. Zij omringden het onmid dellijk en losten cenigo salvi om het tot dalen te dwingen. De Engelschen. die inzagen, dat zij verloren waren, maak ten een noodlanding Op geringe hoogte bleven de Italiaansche jagers hoven het Eneelsche toestel vliegen, tot de plaat selijke politie aankwam, die de Engel schen gevangen nam. Tudor was tot 15 November comman dant van den ballonversperringsdienst in Engeland. Op dien dag werd hij be noemd tót ondercommandant van de Britsche luchtmacht in het „Midden- Oosten". Hij was op weg naar zijn nieu we standplaats. aanzien van den afloop van den oorlog. In plaats van zich het doodelijke ge vaar bewust te zijn, dat ons van den machtigen vijand dreigt, aldus de mi nister, hebben vel cnhet gevoel, dat Engeland de overwinning reeds in den zak heeft en dat alies reeds in orde is. De oorlog is echter „nog" niet gewon nen.' Daarna kondigde dc minister een der de oorlogslecning aan en zeide hij, dat de Canadeesche oorlogsuitgaven waar schijnlijk dc jaarlijksche staatsinkom sten van ccn milliard dollar met een vjjfde deel zullen overtreffen. Dc Cana- deezen moeten daarom hun persoonlijke uitgaven beperken. President Roosevelt, heeft nogmaals door zijn secreatris laten verzekeren, dat geen Amerikaansche richtapparaten voor bommen aan Engeland zijn afge staan. Het in de V.S. gebruikte richt- apparaat wordt ook in de toekomst ge heim gehouden. De nationale feesten in Japan.De keizer begeeft zich naar de vlootparade, welke op de reede van Yokohama werd gehouden (Foto Weltbild) WEENEN, 22 Nov. (D.N.B.) De Roemeensche staatsleider en minister president generaal Antonescu schrijft in het door rijksleider Baldur von Schi- rach uitgegeven orgaan der jeugd Wille und Macht: ..De nationtal-legionnaire staat ont leent zijn kracht cn dynamiek aan de duizendjarige levensvatbaarheid van de Roemeensche natie, daar de legionnaire beweging zelf dc actiefste en hartetoch- telijkste uiting van de Roemtecnsche volkskracht is. Het nationaal-legion- naire regime gfondt zijn macht op de rijkdommen van den Roemecnschen bo dem, op de handhaving van den onaf gebroken cn georganiseerde» arbeid van ons volk. De wereld van morgen zal haar in deeling en structuur niet baseeren op dc spitsvondige inrichtingen van ecnige verdragen, die meer afbreken dan op bouwen. I)c wereld van morgen zal geen vertrouwen stellen in politieke in richtingen, die lederen natuurlijken economischen grondslag ontberen. Onze inschakeling in de as is dc aansluiting bij de nieuwe wereld, de slap, waar mede het Roemeensche volk den weg der toekomst betreden heeft. Van dezen weg zullen wij niet afwijken." De commandant van ile legionnaire beweging. Horia Sima, echrijft in het zelfde nummer van Wille und Macht: „De IJzeren Garde bewondert in den Fülirer van het Duitsche volk deze enorme krachtsontplooiing der ziel, die de eene overwinning na de andere be vochten cn het Duitsche volk het geloof in zijn lotsbestemming weergegeven heeft. De legionnaire beweging voelt zich gelukkig, te staan naast degenen, die de Arische cultuur vertegenwoordi gen, en daarmede het ideaal te kunnen vervullen, waarvoor de kapitein van dc IJzeren Garde gevallen is." ^><><XXX><X><X>000<XXX><X><><><>C><><><>0 DE VERDUISTERING f Vandaag gaat de zon om 17.38 uur Y onder. Zonsopkomst op Zaterdag 23 O November is om 9.15 uur. Gedurende 9 den tusschenliigenden tijd moet wor- den verduisterd. O vMaan onder 14.02. ~XXXX><XXXXXXXXXXXXXX>OOOG c

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1