Hongarije maakte geen voorbehoud Britsch plan Het pact wordt de vereeniging van alle landen die een nieuwe wereldorde willen EENJAPANSCHE REACTIE voor een Nieuw Europa Dotl ANTONESCU NAAR BERLIJN DE KORTE DAGEN TE LONDEN KONING GEORGE OPENT HET PARLEMENT Frankrijk voor den oorlog ,NIET MEER DE WINST" Frontbericht: Turksch minister afgetreden "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 ROME. 21 November. StefaniIn verband met de toetreding van Hongarije tot het drlemogendhedenverdrag wijst men in kringen te Rome op de volgende punten De toetreding kent geen enkel voorbehoud, hetgeen beteekent. dat Hongarije zich verplicht tot het verleenen van politieken. economischen en militairen steun aan dr under* mderteekenuars in geval van een aanval, ondernomen door een mogend heid. die thans niet in het conflict betrokken is. indien Hongarije zou worden aan gevallen. zou het steun krijgen. 2. De toetreding lijkt logisch met het oog op de vriendschapsbanden tusschen Hongarije en de spilmogendheden en de Hongaarsche dankbaarheid lezens de spil- 3. De toetreding bewijst de aantrekkingskracht van het verdrag, dat een middel voor alzeheele samenwerking met de spil is ter beperking van het conflict ter verzekering van de militaire overwinning en ter vereeniging van de landen, die wer kelijk den vrede en een nieuwe wereldorde willen. Onder nieuwe wereldorde moet men niet verstaan een statuut, dat slechts de Engelsche hegemonie zou vervangen, maar ook een economisch stelsel dat verbetering kan brengen in den levensstan daard der volken. Engeland heeft den slag toegegeven en poogt tevergeefs de be- teekenis dezer gebeurtenis te verkleinen. Domei meldt uit Tokio: Alle Japansche bladen juichen Hon- garije's toetreding tot het drielanden- pact toe- Do Yomioeri schrijft, dat hier mede een zware slag wordt toegebracht aan Engeland. De Nitsji Nitsji meent, dat de toetreding van Hongarije de in leiding vormt tot snelle uitbreiding van de invloedssfeer van het drielandenpact. De as is bezig Europa steeds meer anti- Britsch te maken, tevens een' nieuwe orde te vestigen en de ineenstorting van Engeland te bespoedigen. De Yo mioeri schrijft, dat, de toetreding van Hongarije Italië zal helpen in rijn actie tegen Griekenland. Joegoslavische persstemmen D.N.B. bericht uit Belgrado: Het toe treden van Hongarije tot het driemo- gendhedenverdrag wordt door de Joego slavische bladen groot opgemaakt. De Vrome schrijft o.a.: ..Thans kan geen enkele Europeésche staat zich er meer op beroepen, dat hij zijn tofdusverre be waarde neutraliteit wenscht te hand haven. Want bet gaat nipt alleen om de belangen van afzonderlijke staten. Het probleem van het Europee- sche continent is op de eerste plaats gekomen. Daarna pas komen de bijzondere belangen van de afzon- derlijke naties. Er bestaat ook gee nerlei belemmering meer voor het toetreden van alle. Europeesche vol ken' in dc Europeesche gemeen schap. .Jutro" schrijft, dat de toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenver- drag niemand -Jveeft verrast, daar Hon garije reeds jarenlang zijn solidariteit met de spilmogendheden heeft verkon digd. Hongaarsche telegrammen De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki. heeft den Duce een 'tele gram gezonden van den volgenden in houd: In herinnering aan de vriendschap pelijke gevoelens, die Uwe Exc. voedt jegens Hongarije., verheugt het mij ge bruik te maken van de gelegenheid on zer toetreding tot het driemogendheden- pact om u mijn hartelijke groeten te zenden. Ik ben er van overtuigd, dat het protocol de nauwe traditioneele handen nog zal versterken, welke reeds bestaan tusschen Hongarije en de drie rijken." De Rijksregent, van het Koninkrijk Hongarije, admiraal Von Horthy. heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „Op het tijdstip, waarop de betrek kingen tusschen onze bei<ffe landen op nieuw verstevigd zijn. bedank ik Uwe Excellentie zeer hartelijk en verzoek ik u mijne beste en oprechte wenschen Je willen aanvaarden." NEW YORK, 21 November (D.N.B.). De New York Time6 meldt uit Lon den, dat de Engelschen tegenover de nieuwe orde van Europa, zooal6 die wordt uitgevoerd door de spilmogend heden. een ander Europeesch plan wil len stellen. Den inhoud van dit plan kan men echter slechte raden. Engeland zal waarschijnlijk beginnen met een conferentie van alle in ballingschap zijnde regeeringen in Engeland om de methode? te bespreken, hoe de oorlog kan worden gewonnen. Mogelijk zal de conferentie verder gaan en zeer in het algemeen verzeke ren, dat alle met Engeland verbonden landen zich bij het herstel van de alge- meene Europeesche stabiliteit eaneen zullen sluiten. Het is mogelijk, dat bij de aankondiging van het -nieuwe plan do nadruk meer gelegd zal worden op de oorlogvoering dan op de toekomst. Engeland ziet zich echter gedwongen het een of andere antwoord te geven op de nieuwe ordening van Europa door de spil- OOOOOOOOOOOOOOOOÖOOO Afd. Bonneterie WOLLEN TRICOT JASJES WOLLEN PULLOVERS WOLLEN SHAWLS PEIGNOIRS KRAAGJES. JABOTS, KANTSTOFFEN BERLIJN, 21 Nov. (D.N.B.). Semi- officieel wordt gemeld: Naar ten aan zien van het bezoek van den Roemeen- schen staatsleider generaal Antonescu verluidt, zal Antonescu niorgen in den loop van den ochtend in de Duitsche hoofdstad aankomen, waar hij zijn in trek zal nemen in het slot van'Bellevue. Na een eerste onderhoud met Von Rib- bentrop zal de Roemeenspbe staatsman in den namiddag door den Fuehrer wor den ontvangen. Zaterdag zal Antonescu, naar verder vernomen wordt, bezoeken brengen aan Rijksmaarschalk- Goering en aan den plaatsvervanger van den Fuehrer. Rudolf Hess. Zondagochtend zal hij Berlijn weer verlaten. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO LONDEN. 21 Nov. (D.N.B.) De Koning heeft vandaag de nieuwe par- Iementszitting geopend. In een door hem persoonlijk uitgesproken rede verklaarde hij dat Groot BrittanniS vastbesloten is den strijd voort te zet ten tot de vrijheid verzekerd is. In het Hoogerhuis werd een twee de rede van den Koning door den Lord Kanselier voorgelezen. BRITSCHE AMBASSADEUR BEZOEKT TURKSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN ISTANBOEL, 21 Nov. (D.N.B.). De Brit6che ambassadeur heeft vandaag een langdurig bezoek gebracht aan den minister van buitenland6che zaken. Dit bezoek 'heeft in politieke kringen alhier sterk de aandacht getrokken. De Matin beschouwt Daladier als de voornaamste schuldige PARIJS, 21 November. (D.N.B.) De Matin publiceert belangwekkende bij- "zonderheden over de zittingen van de geheime commissies van de Fransche Kamer erf den Senaat in de maanden Maart en April van dit jaar. Op een van deze zittingen heelt de minister van luchtvaart. Guy la Chambre, verklaard dat Frankrijk in September 1938 den oorlog niet heeft verklaard, omdat het luchtwapen over practisch geen enkelen bommenwerper beschikte. Ats voor-- naamste schuldige aan de Fransche oorlogspolitiek noemt de Matin, Daladier. Hij heeft steeds gedaan, alsof hij alles wist en alles voorzag. Toen de minister van buitenlandsche zakenBonnet, hem in den nacht van 21 -op 22 Augustus ervan op de hoogte stelde, dat den volgenden dag het Duitsch-Sovjet-Russische verdrag zou worden onderteekend kreeg hij van Daladier ten antwoord; ..Ik verzoek U mij voortaan te laten slapen, indien u mij alleen maar dergelijke stommiteiten te ver tellen hebt." De s;oed ingelichte afgevaardigden wisten echter, dat achter dit masker van een imperator slechts een arme man sohuil ging. die niet wist, hoe of hij uit de impasse moest komen, waarin hij Frankrijk had gevoerd. Zij wisten ook, dat maarschalk Pétain. wien Daladier bij het begin van den oorlog om zijn medewerking had verzocht, na een be studeering van de effectieven en van het oorlogsmateriaal ten antwoord had egeven: „Hoe kunt u onder deze om standigheden een oorlog beginnen?" Zij wisten tevens, dat Daladier in tegen woordigheid van de commissies voor de landsverdediging gezegd had: „Wan neer ik geweten had, dat. Polen geen stand zou houden, had ik den oorlog niet verklaard." OPROEP VAN KARDINAAL BAUDRILLART GENEVE. 21 Ncy. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft kardinaal Baudrillart zich uitgesproken ten gun ste van de politiek van samenwerking in den zin van een nieuw Europa. De kardinaal, die in bijzonder hoog aan zien staat, heeft in een verklaring alle Franschen opgeroepen om zich aan te sluiten bij de politiek van maarschalk Petain en hem te volgen op den weg der samen werkingspolitiek. De bevolking krijgt steeds minder frissche lucht MADRID, 21 November (P >U3.). De Londensche correspondent van de ABC meldt, dat het korten der dagen voor de bevolking van Londen een verkorting van den werktijd en een verlenging van het verblijf in de schuilkelders betee kent, Steeds minder kunnen de Londe- naare van de friseche lucht genieten. Om 18 uur begeven zij zich in de schuil kelders om daar te blijven tot des och tends 8 uur. Een trooatelooze winter wacht Londen. De openbare verkeersmiddelen 6taken thans den dien6t reeds om halfnegen in den avond. De autoriteiten overwegen, het zich na zonsondergang op straat bevinden te verbieden. De Spaan6che journalist meldt ver der, dat de voorziening van Engeland ernstig in gevaar wordt gebracht door de Duitsche duikbooten. Hij noemt de voortdurende verliezen aan scheeps- ruimte levensgevaarlijk voor de bevol king van het Britsche eiland. NEW YORK, 21 Nov. (D.N.B.). Vol gens berichten uit Londen heeft de En gelsche minister van arbeid, Bevin, in een redevoering verklaard, dat Engeland eindelijk de speciale veiligheid en niet meer de winst moest maken tot motief van zijn leven en tot het eerste oorlogs doel van Engeland. Eindelijk moet er voor gezorgd worden dat.de files buiten de arbeidsbureaus verdwijnen. Wanneet* dit probleem niet wordt opgelost, zal Engeland na den oorlog in een der erg ste revoluties verzeild raken. Men moet den massa's zoo snel mogelijk in die richting «én goed voorbeeld geven. Het vereisch.t'e nieuwe levensmotief „geen winsten meer" moet door de geheele En gelsche gemeenschap overgenomen wor den. De 'toenemende agitatie onder het Encelsche proletariaat en een niet in willigen van. de sociale economische eischen zou alle verstand en activiteit der staatslieden en diplomaten onder mijnen. DE ONGELUKKEN IN AMERIKA WASHINGTON, 21 Nov. (D.N.B.). In een verklaring, die zeer de aandacht van de pers heeft getrokken, heeft het hoofd van de geheime federale politie, Edgar Hoover, gezegd, dat het onderzoek naar de ongelukken welke zich den laatsten tijd in verschillende belangrij ke bedrijven hebben voorgedaan, in de meeste gevallen geen aanwijzingen voor sabotage heeft opgeleverd. Het is dan ook van belang, dat het Amerikaansche volk eri in het bijzonder werkgevers en werknemers in da industrieën in kwes tie niet in hysterische opwinding wor den gebracht door beweringen over de ongevallen. Ik wil, aldus Hoover, er ech ter op wijzen, dat zich waarschijnlijk nog meer ongevallen zuilen voordoen in dezen tijd van groote industrieele bedrij vigheid onder moeilijke omstandighe den. Italiaansch legerbericht ERGENS IN ITALIË. 21 Nov. (Stefa ni). In zijn weermachtsbericht no. 167 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Aan het Grieksche front vooral in'den sector van Korciano, liepen do herhaal de aanvallen van den vijand te pletter op de hechte verdediging van onze troe pen. Onze luchtmacht bombardeerde de vijandelijke basis Preveza, militaire doelen in de zones van Trikkala en in Korciano. Vier van onze vliegtuigen worden vermist. Een van onze luchtformaties deed een aanval op militaire doelen van Malta, waarbij het vliegveld van Tavc- nezia werd getroffen, alsmede militaire werken en het arsenaal van La Valeria, waar een zware brand ontstond. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terugge keerd. Een Engelsche machine van het type Wellington moest een noodlanding maken op Sicilië. De uit zeven personen bestaande bemanning, onder wie de vice-ludhtmaarsohalk Bovd Tudor, een majoor en drie lagere officieren, werd gevangen genomen. In Noord-Afrika behaalde onze lucht macht opnieuw een schitterend succes-. Een van onze formaties jagers merkte een groote formatie vijandelijke'jacht- toestellen op, welke veel grooter, in aan tal was. Niettemin ondernamen de on zen een resoluten aanval. In het gevecht dat hierop volgde werden zeven vijan delijke toestellen brandend neerge haald, n.L vier Glo6ters, twee Hurrica nes en een Blenheim. Van onze vlieg tuigen zijn drie niet teruggekeerd. Onze luchtformaties bombardeerden de spoor lijnen Alexandrië-Cairo en Alexandrië- Meréa Matroe, het vliegveld Biraby Bat- ta (ten Zuiden van Mersa Matroe) en-de vijandelijke kampen langs den weg van Mersa Matroe naar Bir Kenays. Vijan delijke vliegtuigen wierpen zonder eenig gevolg bommen op de haven van Tobroek. In Oost-Afrika ontwikkelde de vijand een felle actie der artillerie op onïe stel lingen van Gallabat, Toen de vijand onze linies genaderd wa6, ondernamen wij een tegenaanval en werd de vijand op de vlucht gedreven, met-achterlating van dooden en oorlogsmateriaal. Onze vliegtuigen bombardeerden het spoor wegstation van Showak (Soedan), troe penkampen te Ghedaref, gemotoriseerde afdeelingen, luchtdoelbatterijen ten wes- ;ten- van Gallabat en op den berg Reyan 'alsmede de haven van Aden. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bom men op Assab, waarbij onder de inlan ders vijf personen gedood en negen ge wond werden. Een vijandelijk oorlogs schip dat Chisiami probeerde te nade ren wérd door onze vliegtuigen aange vallen en gedwongen zich terug te trekken. Duitsch weermachtsbericht BERLIJN, 21 Nov. (D.N.B.) Hel opperbevel van de weermacht maakt bekend: De Duitsche motortorpedoboo- •ten hebben in talrijke gevechten met superieure Engelsche strijdkrachten se dert het uitbreken van den oorlog een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen met eeu.Jnhoud van 11.300 ton, waar onder zes torpedojagers en twee duik booten tot zinken gebracht. De verloren gegane vijandelijke scheepsruimte be draagt sedert het optreden dezer booten in het Westelijk gebied 212.000 b.rtton. Eerst thans is voor het eerst een Duit sche motortorpedoboot bij «en actie tegen de Engelsche Oostkust tijdens een gevecht met verscheidene Engel sche torpedojagers verloren gegaan. In den nacht van 19 op.20 November zette het luchtwapen, behalve de reeds gemelde groote aanval op Birmingham, zijn vergeldingsvluchten tegen Londen voort Andere aanvallen waren gericht tegen de haveninstallaties van Wey mouth. Northampton, Bournemouth, én andere voor den oorlog belangrijke doelen. In den loop van den dag bleef de bedrijvigheid als gevolg van de weers omstandigheden beperkt tot gewapende luchtverkenning. In den nacht van 20 op 21 November vielen Britsche vliegtuigen in West- en Noord-Frankrijk eenige Duitsche vlieg velden aan, Geen enkel doel werd ech ter getroffen. Ook aanvallen op eenige plaatsjes in IVest-Duitschland hadden geen noemenswaardig succes. Slechts een werkplaats en een gasleiding van een mijnbouwonderneming werden ge troffen. De aangerichte schade werd in den korst mogelijken tijd door het in grijpen van den bedrijfsveiligheids- dienst hersteld. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. EEN „SCHNELLBOOT" NIET TERUG GEKEERD BERLIJN, 21 November. Het front- bericht van het D.N.B. luidt als volgt: Omtrent de in het weermachtsbericht van vandaag medegedeelde Engelsche tonnageverliezen door Duitsche motortor pedobooten verneemt het D.N.B. nog na der: Wat de leiding en de bemanning van deze kleinste eenheden der uuit6clie marine aan heldenmoed en zeemans kunst. aan uithoudingsvermogen en of fervaardigheid hebben gepresteerd, wanneer zij 6teeds opnieuw den tegen stander opspoorden en den strijd aan bonden met 6terkere Engelsche strijd krachten, ten einde dit resultaat te be halen. blijft voorbehouden voor een la tere schildering. Dat bij een dusdanig agressief wapen, -dat den tegenstander alleen kan aanpakken en treffen door verrassende aanvallen, verliezen op den koop toe genomen moeten worden, ligt voor de hand. De Duitsche mótortorpedobooten wa ren en blijven de schrik der Engelschen, sedert zij voor de eerste maal bij den te rugtocht van het Britsche leger van het vasteland aan het eind van Mei voor^ Duinkerken opdoken en het Kanaal on-" veilig maakten. Nu is voor de eerste maal zoo'n boot na hëldhaftigen strijd niet weer in haar thuishaven terugge keerd. Daar staan talrijke trotsche over winingen van Duitsche motortorpedo- booten tegenover, waarbij vergeleken het eerste verlies, hoe betreurenswaar dig op zichzelf ook, gezien de successen, van weinig betcekenis is. Het weermachtsbericht van vandaag meldt, behalve den reeds gepubliceerden grooten aanval op het in Midden Enge land gelegen bewapeningscentrum- Bir mingham, verder tezelfdertijd uitge voerde bombardementen op de havenin stallaties van Weymouth, Northampton, Bournehampton en andere voor den oorlog belangrijke doelen. In deze ha ven- en industriesteden vinden de Duit sche gevechtsvliegtuigen een overvjoed van loonende doelen. Wèvmouth Tigt aan de Zuidkust in het -graafschap Dor set en beschikt over belangrijke militai re installaties, zooals forten en torpedo depóts. Northampton, aan de monding van het Grand Junction Canal onder scheidt zich door zijn ijzerindustrie en vliegtuigenfabrieken. Bournemouth is een groote zeestad aan de Zuidkust ten Westen van het eiland Wight en bezit o.m. een autofabriek, een vliegveld en molens en gasfabrieken. BERLIJN, 21 Nov. (D.N.B.). Naar de Engelsche berichtendienst meldt, hebben de Duitsche luchtaanvallen zich in den afgeloopen nacht uitgestrekt over groote deelen van Groot-Brittanië. In het stadsgebied van Londen, de Mid lands; op de ver uit elkaar liggende dee len van de Zuidelijke helften van En geland, op een punt in Noord-.West En geland en in Zuid-Wales zijn bommen geworpen. In verschillende 6teden in de Midlands is een groot aantal branden ontstaan. Volgens den Engelschen berichten dienst zijn "hedenochtend opnieuw Duit sche luchtaanvallen gedaan op het Zuid- Oosten van Engeland. In Londen zelf werd hedenochtend reeds tweemaal luclgalarm gemaakt. ISTANBOEL, 21 Nov. (D.N.B.). Ra dio Ankara meldt, dat in plaats van den aigetreden minister voor het verkeers wezen, Ali Tsjetinkaya, de afgevaardig de Dsjevdet Keri is benoemd. Het aftreden van Tsjetinkaya heeft het grootste opzien gebaard aangezien hij ten nauwste verbonden was met de kemalistische revolutie en indertijd voorzitter is geweest van de revolution- naire bijzondere rechtbanken. Sinds ruim tien jaar was Tsjetinkaya mede werker van den overleden Ataturk. Hij werd steeds gehouden voor een der sterkste persoonlijkheden in het kabi net. Vanmiddag is weer een fractiezitting gehouden van de volkspartij. De mi nister-president gaf uiteenzettingen over den buitenlandsch poli tieken toestand. De uiteenzettingen wer den eensgezind goedgekeurd. Er ver luidt, dat de vergadering belangrijke be- sluiten heeft genomen over den toe stand. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 2$) Nu, zeiden w§ bij ons zelf. als Griz zard daar is, zal Stevens er ook wel zijn. Wij hebben namelijk ook onze bronnen van inlichtingen. Ben Beverlv hield even op. om te zien, welke uitwerking zijn woorden "bp Peters hadden. Deze keek echter recht voor zich uit Daarna ging Ben Bever ly verder: „Heeft Grizzard zich nu vergist en een verkeerden Stevens in het vizier ge nomen? Zoo iets zou ook kunnen ge beuren. Ik heb telegrafisch in Detroit laten informeeren en men kent da&r maar één Stevens. Bent u nu die be ruchte Stevens of bent tj een andere Stevens, die hier werkelijk zaken te doen heeft? Al» dat zoo is. zeg ons dan maar genist, welke Stevens u bent. op dat we er «■'en onderzoek naar kunnen instellen. Maar als Grizzard ons op het juist spoor heeft gebracht, zegt u ons dan maar, waar u de iuweelen gelaten heeft." Allen keken vol verwachting naar peters. Er heerschte een algemeene «♦llte. Peters gaf niet dadelijk antwoord. Pe ters dacht na. Hij dacht aan wat hij be leefd had, toen hij nog Peters heette en ledenvaren verkocht. Zou die Stevens dezelfde Stevens zijn, van wien Ben Be- verly sprak? Het was natuurlijk moge lijk. Niet alleen mogelijk, het was zelfs waarschijnlijk. Vandaar die tegenzin om de politie erin te halen! Stevens nam de heele verantwoordelijkheid op zich, want gevaren vreesde hij minder dan opzien te wekken. Maar nog was hij niet zeker. Eerst moest Stevens worden gehoord, er moest hem om een verkla ring worden gevraagd misschien was het toch een eerlijke zaak en kon Stevens dat bewijzen. Dan moesten de anderen het maar voor hem bewijzen; het was niet noodig zich hier te blamee- ren en de waarheid te zeggen. Stevens was er zelf toch ook! De waarheid kon altijd nog wel voor den dag komen, als het moest. Hij. Peters kon Immers be wijzen dat hij Peters en niet Stevens was. Nu dan! Peters glimlachte plotseling. Hij keek naar den grimmig uitzifnden kapitein, den gemoedeliiken Ben Bever lv en haalde, tenslotte de schouders op. „De Stevens, die door u wordt ge zocht, ben ik niet.," zei hij. „Het spnt me verschrikkelijk, maar dat genoegen kan ik u niet doen. mijnheer Beverlv Misschien kan ik echter een beetje hij- dragen tot de opheldering van de zaak. U zult het misschien eek vinden, maar ik moet daan-oor eerst met mijn secre taris spreken". Ben Beverlv eriinsde. „Nooit van mijn leven." zeide hii. ben ik ergens over verwonderd geweest Ik vind niets gek en ik heb er niets tegen, dat u met uw secretaris spreekt. Kapitein, wilt u even iemand sturen?" Kapitein Sherman belde en beval den hierop binnenkomenden steward, mijn heer Peters uit de tweede klasse te ha len. Toen dat gebeurd was, hing er weer een pijnlijke stilte in de kapiteinshut, Ben Beverly stak een nieuwe sigaar aan. Legrand wreef de nagels van zijn vingers glad. kapitein Sherman wierp grimmige blikken op Peters en ver- wenschte het in zijn hart, dat men hem indertijd voor Casablanca had opge- vischt Als hii verdronken was, dan zou er niet zooveel hoofdbrekens in de we reld zijn. Edna zocht nerveus in haar handtaschje. Ze keek in den spiegel en ofitdekte. dat ze een warm, rood gezicht l.ad. en ze begon zich te poederen. Ze kon zich goed beheerschen en het lichte beven van haar hand bemerkte nie mand. Ben Beverlv deed een paar trek ken aan zijn sigaar en zei eindelijk: „Natuurlijk kan ik het bewijs van ie schuld aan den diefstal en den dood slag niet leveren, wanneer ik de iuwee len nipt vind. Dat weet ik wel. Stevens. Ik zal misschien van een arrestatie moeten afzien, als ik niets bij je vind maar ik kan je dwingen, een beken tenis af te leggen'" Peters schudde het hoofd. „Belachelijk, Beverly, hoe wou je dat doen? Zelfs in het geval, dat ik werke lijk de Stevens ben. die den roofmoord gepleegd heeft, hoe zou je me dan een bekentenis willen afdwingen?" Ben Beverlv grijnsde boosaardig. „Het ziin niet altijd rechtstreeksche wegen, die naar het doel leiden. Ste vens. Ik bericht ie aankomst naar New York. Ik fluister de New Yorksche pers iets in over het levenseinde van Griz zard en vertel erbii. dat de man. die on der verdenking staat, het gedaan te heb ben, ziin onschuld kon bewijzen. Dat deze man verder Stevens heet en uit De troit komt. Ik hoef me dan nergens meer mee te bemoeien Stevens. Je vrienden staan in New York met geladen machi negeweren op de kade op je te wachten. Je moet het schip verlaten de kerels zullen vaststellen of je hun Stevens bent of niet en als het zoo is. dan goeden nacht! De jongens, die je neerknallen, laat ik daarop gevangen nemen en we gens moord naar de electrische stoel verwijzen!" Ben Beverlv lachte luid. „Dan sla ik een half dozijn vliegen in één klap. Jou en je halve bende en mis schien ook nog je vrouw, Stevens!" Peters stoof op. „Wat, ben ik getrouwd?" Ben Beverly grijnsde. „Dat heb ik niet beweerd. Juweelen- wolf Stevens is getrouwd. Hij heeft zijn vrouw laten zitten. Vóórdat hij er van door ging had hii ruzie met haar. Dat is overigens wel een beetje vreemd ge gaan. Het wordt in verhand gebracht met een moord voor het Exxcelsior-thêa- ter. Daar werd een danseresjje. Mae Mac Kipth, doodgeschoten. Mae was geen heilige, de politie vond geen spoor, maar de verdenking bleef bestaan, dat Gloria Ellys het gedaan had." „Wie is dat nu weer?" Ben Beverly ging voort in den toon van een gemoedeliiken verteller. „Dat Is ie vrouw pardon, de vrouw van juweelen-wolf Stevens. Gloria Ellys ts haar artisfennaam. Ben je tevreden?" „Volkomen." zei Peters. „Misschien kun je me ook nog vertellen, of er kin deren zijn. En mogelijk vertel je me ook nog iets van de verdere familie, opdat ik <*r alles van weet en de ooms en tantes niet door elkaar haal als ze me in New- York komen afhalen." Ben Beverly vertrok zijn gezicht tot een grimas, „Die goeie ooms. die jfe zullen afhalen, Stevens nu, ik wil niet pessimistisch zijn, maar ik geloof niet, dat je veel ge legenheid zult' hebben om met ze te spreken!" HOOFDSTUK XXV. Er werd geklopt. De steward, die Pe ters uit de tweede klasse moest halen, kwam terug. „Mijnheer," zei hij tot den kapitein. „Mr. Peters is sedert vanmiddag niet meer op het schip geweest. Vanavond, ongeveer een uur geleden, bracht, een ne gerjongen dezen brief voor mijnheer Ste vens." Dè stêward legde den brief op tafel. Peters wilde ernaar grijpen maar Ben Beverly was hem voor. „Wat denk je wel!" zei Peters boos. „Voordat het tegendeel bewezen is „Nou. stil maar," zei Ben Beverlv. „ik geef je mijn woord als er iets in staat, wat niets met onze zaak te maken heeft, dan hen ik het in een minuut weer ver geten!" Ben Beverly scheurde den brief open en las hem. Zijn dikke gezicht begon van plezier te glimmen. „Weet je, wat je secretaris schrijft: „Zeer geachte heer Stevens, ik kan niets tegen u aanvoeren, wat ernstig tegen u pleit, maar desondanks ben ik tot de overtuiging gekomen, dat u geen werke lijke man van zaken bent. daarom zeg Ik u mijn dienst op en keer ik naar huis terug. Ik heb er weliswaar geen verstand van. maar ik kan me 'niet los maken van het gevoelen, dat een langer verblijf op mijn post gevaren voor me met zich meebrengt. Daarbij wil ik nog opmerken, dat er tot nu toe niets op mij was aan te merken en dat ik dat in de toekomst ook zoo wil laten blijven. Liever arm, maar eerlijk. Jurgen Peters.- Nu, wat zee je ervan?" Er heerschte stilte. Vier paar oogen keken naar Peters. Drie triompheerend en het vierde paar, dat van Edna, groot en vol ontzetting. Kalm, Peters, zei Peters in stilte tot zichzelf. Nu mo^t je je kalmte niet ver liezen. Die hond van een Stevens heeft je een leelijke poets gebakken! Peter bewees, dat hij goede zenuwen had, en in dit moment toonde hij, dat hij zich kon beheerschen. Wat was er gebeurd? Stevens was een schoft, hij had gezien, dat zijn ontdekking nabij was, en hij had "dus besloten verwar ring te stichten om te kunnen ontvluch ten. Als hij nu niet kalm bleef en hel der nadacht, dan zou de zaak eerst recht kwaad voor hem afloopen. In he.t gezicht van Peters vertrok geen spier. „Geeft u dezen brief eens hier!" Ben Beverley gaf hem. Peters las, vouwde den brief op en legde hem op tafel. „Daar." zei hij luid. „heb je nu den werkelijken Stevens. Die man, die er nu vandoor gaat en mij een afscheids brief schrijft, dat is de echte Stevens, dien je zoekt, Beverly!" Ben Beverly zuchtte, Legrand grinnik te, kapitein Sherman schudde het hoofd, alsof hij wilde zeggen: waf een ongelooflijke brutaliteit. Alleen Edna haalde opgelucht adem en zeide: „Dat heb ik al een heelen tijd ge dacht." „Juffrouw Bosch." zei Ben Beverly vriendelijk, „onthoudt u van iedere op merking. dan hespaart u zich onaange naamheden. Wanneer u het. wat ik be grijpend vind. voor mr. Stevens wilt opnemen, dan eeraakt u maar in een onverkwikkelijke geschiedenis verwik keld. Mijnheer Stevens, hoe wilt u he- wijzen, dat u Peters bent en niet Ste vens?" Peters verloor langzamerhand zijn ge duld. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2