Een tekort van ruim 26 millioen voor 1941 De teelt van suikerbieten economisch van zeer groote beteekenis Distributiekaarten zorgvuldig bewaren DeNederl. Unie antwoordt Nat Herstel Afval is een onbekend begrip Appeldief werd door een steenworp gedood Gevolgen van de tij dsomstandigheden SCHO f ERMAN'S OUDE GENÈVER Lagere uitkomsten van belastingen en bedrijven, hoogere lasten voor politie, brandweer, luchtbescherming en distributiedienst De boter BON 18 GEEFT WEER DE KEUS MAATREGELEN OP ONDERWIJSGEBIED Geen prijsverhooging van sigaretten Rendabele wandeling door de keuken Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 i ii (Van onzen spedalen verslaggever) TA/ IE is het eerst op het idee gekomen, om suiker uit mangelwortelen te fabriceeren? Het staat wel vast, dat deze eer toekomt aan den Berlijnschen apotheker Marg- graf. die in het laar 1747 de aandacht vestigde op de mogelijkheid, uit de zooge naamde mangelwortelen suiker te vervaardigenMaar aan een practische uitvoering van zijn gedachte is Marggraf nooit toegekomen. Het was een zijner leerlingen. Achard, die daadwerkelijk suiker uit bieten verkreeg en die er in slaagde, Frederik Willem III, koning van Praissenvoor zijn plannen te winnen. Zoo werd met koninklijken steun het verhaal gaat. dat Achard den koning een klomp suiker van vijf pond aanbood, en daarvoor als tegenprestatie de beschikking kreeg over 50 000 Thaler, hetgeen geen slechte koop genoemd mocht worden! zoo werd dus de eerste suikerfabriek gesticht in het jaar 1802 in Neder-Silezië, maar vermoedelijk zou het experiment, als zijnde te kostbaar, een vroegtljdigen dood zijn gestorven, indien Napoleon niet korten tijd daarna zijn befaamd continentaal stelsel had gecreëerd, waardoor de invoer van rietsuiker plotseling stagneerde. Nu ontstond er een geweldige belangstelling voor Achards fabriek, hij kreeg de kans. verbeteringen in de productie door te voerpn, en toen de Indische rietsuiker eindelijk weer op het vasteland van Europa werd toegelaten, vond ze in de biet suiker een stevige concurrent, die weldra heel Europa veroverde, tot schade vaak van de Indische cultures Van de bijproducten noemen wij in de eerste plaats de pulp, die er uit ziet als zuurkool, en die in dezen tijd van het jaar met karrevrachten en schuiten vol naar de boeren wordt getranspor teerd als veevoer. Zooals men weet o"t* staat, de pulp. wanneer de kort en klein gesneden suikerbiet in de diffusieketels is uitgeloogd. Men houdt dan vaste be- standdeelen en vloeistof over. De vloei stof is het zoogenaamde ruwsap, de vaste bestanddeelen vormen de pulp. Wanneer straks de suikerhoudende vloeistof, na verschillende chemische bewerkingen te hebben ondergaan, ge filtreerd wordt, blijft er in de filters een grauwachtige koek achter, die in hoofd zaak uit calciumcarbonaat bestaat, de zoogenaamde schuimaarde, welke even- eens naar de boeren gaat. om als mest op kalkarme gronden 1e dienen. En ten slotte, als de stroopachtige massa twee maal door de centrifuges is gegaan, en de middelpuntvliedende kracht er de meeste suikerdeelen uit heeft geslingerd, dan houden we nog over de melasse, het laatste product, dat vaak" als veevoeder wordt aangewend, maar ook dient als grondstof voor de spiritusfabrieken. De suikerbiet verschaft voorts aan ontelbare handen werk. Nu noemen wij nog niet eens het werk op de boerderij, wanneer het gewas moet worden gezaaid, verder ver zorgd en tenslotte geoogst. Maar wij denken wel aan het transport van de boerderil naar de fabriek, aan het vervoer van de euiker naar de raffinaderijen, van de melasse naar naar den boer, wij denken aan de honderden arbeiders in de Neder- landsche suikerfabrieken en raffina derijen, aan de velen, die werk vin den aan het herstel van wagens en werktuigen. Vooral in de kleinere plaatsen in onze kleistreek is de suikerbiet inderdaad een van de meest belangrijke gewassen gewor den. Geweldige cijfers Dat ook in ons land de suikerbieten teelt de laatste tientallen van jaren sterk is toegenomen, mag als bekend verondersteld worden. Wij bezitten mo menteel 13 suikerfabrieken in verschil lende streken van ons land, en overal op onze zware kleigronden vindt men de uitgestrekte, schier eindelooze bie tenvelden. waar omstreeks half October de oogst een aanvang neemt. Duizenden en nog eens duizenden tonnen bieten gaan dan naar de fabrieken, waar van elke partij het gewicht en het suikergehalte wordt bepaald, zonder dat degene, die het onderzoek en de weging verricht, weet, van wie de partij afkomstig is. Op die manier zorgt men voor een strikt onpartijdige beoordee ling. want de boer wordt betaald niet alleen naar het gewicht, maar ook en vooral naar het suikerge halte van ziin bieten. Geweldige cijfers ziin het. die betrekking hebben op de Nederlandsche suikerbieten teelt. Wil men de hoeveelheid bieten ONS land heeft met de teelt van suiker- bieten niet het voorbeeld gegeven, integendeel, eerst in het midden van de negentiende eeuw ging men er toe over, 'bieten te verbouwen. Wellicht dat het feit, dat onze invoer aan suiker uit Indië zeer groote afmetingen aannam, hieraan niet vreemd is geweest. De Nederlanders waren gewend aan de rietsuiker, de invoer van suiker uit Indië in het moederland gaf aan vele handen werk, en zoo is het wel te verklaren, dat hier, in tegenstelling met in andere landen, de suikerbietenfeelt pas na I860 van eenige beteekenis begon te worden. Op het oogenblik is de toestand wel heel anders. De ïnheemsche suiker industrie heeft een geweldigen omvang genomen; Nederland bezit tal van fa brieken. die tot de modernste van ge heel Europa behooren, en die gezamen lijk een capaciteit hebben van ruw ge schat vier millioen kg. suiker per dag- Indien wij veronderstellen, dat de cam pagne tachtig dagen duurt, dan leert ons dus een Mein rekensommetje, dat de bietenteelt in Nederland het astrono mische cijfer van 320.000.000 kg. suiker oplevert. En vermoedelijk is dit cijfer nog iets aan den lagen kant. Maar niet allee.' de suiker is belang- riik, de suikerbiet levert ons nog veel meer nuttige zakén. Men zegt wel eens vap een varken, dat alles, wat er aan en er in zit, te gebruiken valt. maar zoo staat het 'óók met de suikerbiet. Het enkele feit alleen al. dat een boer suikerbieten verhouwt, is belang rijk. want, de grond, waarop bieten ver bouwd worden, ondergaat, door de over al doordringende wortelharen van de biet een zeer speciale bewerking, bet geen -aan het gewas van bet volgend jaar sterk ten goede komt. Gronden, waarop een voorgaand jaar suikerbieten werden verb' iwd, leveren steeds een zeer rijken oogst. Niets gaaf er verloren Maar nu de suikerbiet zelf. Geen greintje gaat er eigenlijk van verlo ren. In de eerste plaats de koppen en het loof: deze gaan naar den boer,, die ze als veevoer gebruikt De biet zelf wordt naar de fabriek getransporteerd, en levert daar in de eerste plaats dus de bietsuiker. Het gehalte aan suiker van de bie ten schommelt steeds om de 1? pot, het eene jaar is het iets meer dan het andere Jaar; de oogst die thans naar de fabriek gaat, is naar men ons .verzekerde, zéér suikerrijk. In het algemeen trouwens is de oogst 1940, ook wat de kwantiteit betreft als heel goed te qualificeeren. Hoog worden in de Haarlemmermeer de bietenwagens opgeladen: de oogst is dit laar zeer overvloedig. (Foto Pax-Holland) schatten, die jaarlijks in de fabrieken ver werkt wordt, dan komt men dicht bij de twee milliard Kg., en de opbrengst aan suiker, die wij reeds vermeldden, nl. meer dan 300 millioen Kg., is voldoende om de behoefte van het eigen land te dekken tot de volgende campagne een aanvang neemt. GRONINGEN. 21 November. De reohtbank alhier heeft vandaag een arbeider uit Wildervank. wegens mis handeling, den dood tengevolge heb bend veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden, subsidiair vijftig dagen hechtenis. De eisch was een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den met daarnaast een geldboete van vijftig gulden, subs. 25 dagen hechtenis. De man heeft in Augustus een bak steen geworpen naar vijf jongens, die appels uit zijn tuin wegnamen. De 17- jarige De J. werd hierbij zoo ernstig eewond, dat hii een week later over- leed, RADIOREDE IR WIEGERSMA 's-GRAVENHAGE. 21 November. He den Vrijdag 22 November van 18.25 tot 18.45 uur zal ir. B. Wiegersma een radio rede houden voor de A.V.R.O. Het 'On- derwerp zal wederom zijn: „De geest van onzen tijd". Suikerbieten hebben ook als veevoer groote waarde, maar dit is toch niet de bedoeling! Eerst moet in de fabriek de suiker er uit gehaald worden. (Foto Pax-Holland) 's-GRAVENHAGE. 21 November H E secretaris-genêraal, waarnemend hoofd van de departementen van handel, L-* nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend met betrekking tot vermissing van distributiebescheiden. Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid wordt betracht met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen niéuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitreiking van nieuwe exemplaren in den vervolge slechts dan zal geschieden, wanneer kan worden aan getoond, dat de kaarten tengevolge van overmacht (brand, diefstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer overmacht niet kan worden aangetoond, zullen de distribu tiediensten slechts in beperkte mate distributiebescheiden voor de allernoodzakelijk ste levensmiddelen verstrekken. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten b.v- zullen in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een vei lige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 99 Uti'.str. 17 Amsterdams begrooting AMSTERDAM. 21 November VEEL later dan gewoonlijk heeft de wethouder van financiën, de heer Jacq. Rustige, zijn begrooting voor het jaar 1941 samengesteld. O.a. de bijzondere omstandigheden, als gevolg van het uitbreken van den oorlog en de bezetting van ons land, hebben het niet eerder mogelijk gemaakt een basis te vinden, waarop de begrooting kon worden opgebouwd. De ontwerpbegrooting, zooals die den raad zal worden aangeboden, wijst in den gewonen dienst de volgende totaalbedragen aan: uitgaven voor 1941: 145.870.750 (1940: 136.574.487); inkomsten voor 1941: 119.396.724 (1940: 131.271.568) Dit levert dus op een tekort van 26.474.026 5.3302.919) Dit groote tekort is een gevolg van vele oorzaken, welke zeer in het al gemeen als oorzaak de bijzondere tijdsomstandigheden hebben. De, begroo- ling is n.l. gebaseerd op de toestanden zooals die op het oogenblik heer- schen, zonder rekening te houden met toekomstverwachtingen. een op de begrooting geplaatst moeten worden. Het totaalbedrag aan steunuit- keeringen waarvoor geen bijdrage uit rijks kas wordt genoten, aan de kleine zelfstandige armlastigen kan op de be- zrooting ruim 2M millioen lager worden eesteld dan voor 1940. Lager echter konden bijv. worden ge raamd de kosten voor de openbare ver lichting. Ten aanzien van het telefoonbedrijf is van den directeur-generaal der P.T.T. de toezegging ontvangen, dat aan de ge meente de winst over 1940 nog zal wor den uitgekeerd. Saneeringsmogelijkheden rjlT dit alles is te begrijpen, dat de huidige en voor den toekomst nog zoo onzekere omstandigheden het nog niet toelaten, reeds zoolang in uitzicht gestelde duurzame regelingen te treffen (er saneering van de gemeentelijke fi nanciën. Anderzijds, aldus wethouder Rustige, kan in een toestand waarin, nadat reeds een aantal jaren tekorten zijn ontstaan op de begrooting van de hoofdstad een zoo groot tekort aanwijst als het ontwerp 1941 doet zien, niet wor den berust. B. en W. koesteren de hoop, dat ge meenschappelijk onderzoek door rijks-, provinciale- en gemeentelijke'deskundi gen een bevredigende oplossing der be staande moeilijkheden in het kader van den toestand der overheidsfinanciën in het algemeen zal kunnen brengen. Uiter aard blijft het gemeentebestuur zelfstan dig nagaan, welke maatregelen mogelijk nog genomen kunnen worden, om alsnog verbetering te brengen in de begrootings positie. Bij het vaststellen van de begroo ting is geen rekening gehouden met eventueele verhoogingen der belas tingen. aangezien hieromtrent door het rijk nog gedn beslissingen zijn genomen. Tel. 3450 Ao .1878 De afgifte van bons in hotels is verplicht! 'ft-GRAVENHAGE, 21 Nov. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende be kend. Gedurende 't*tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geelt, de met „IS" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine. De aan bon „17" der boterkaart ver bonden faciliteit, dot deze deögewenscht ook recht geeft op het koopen van mar garine, is dus thans ook op bon „18" van die kaart van toepassing. Ook de met „18" genummerde bon der vetkaart geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 November a.s. recht op het koopen van een half pond mar garine óf een half pond boter. De bonnen, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt ziin blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatstgenoemden dattim kan. bon ,.18" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. De secretaris-generaal, Waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, maakt het navolgen de bekend. Het is gebleken, dat In oen aantal ho tels, restaurants en dergelijke instellin gen brood, gebak vleesch. vleeschwaren. kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst worden genomen. De aandacht wordt er op geves tigd. dat deze handelwijze strafbaar is en dat contröle zei worden uitge oefend. Indien overtreding van de bepa ling, dat bovengenoemde artikelen ook in restaurants e.d. uitsluitend tegen afgifte van bonnen aan de uiteindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconsta teerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de be treffende instelling kunnen worden overgegaan. Een opdracht aan mr. P. van Rossem 's-GRAVENHAGE, 21 Novem- ber. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied- Rijksminister Seyss-Inquart heeft aan mr. P. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onderzoeken en voor te bereiden, welke-nood zakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezon derd de hoogescholen, rust en orde te verzekeren, of die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Nederlandsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. Eenigen tijd geleden hebben wij er melding van gemaakt, dat het Rijksbu reau voor Tabak en Tabaksproducten een onderzoek zou instellen naar de verschillende prijsverhoogingen, die zich in den sigarettenhandel hebben voorgedaan. Deze verhoogingen waren verscholen achter nieuwe merken, die legen 'n hoogcren verkoopsprijs uit de oude tabaksvoorraden waren vervaar digd. Naar het Vaderland verneemt heeft dit onderzoek geleid tot een bindende prijsregeling voor de siga- rettenfabrikanten. Allen hebben een aanschrijving ontvangen, dat zij voortaan in dezelfde prijsklasse mopten fabriceeren. waarin zij ook het vorige jaar hebben gefabriceerd en in de zelfdp verhoudine wat be treft de verschillende prijsklassen onderling. Alleen wat betreft de driekwartcents sigaret is een uitzondering gemaakt. De priis hiervan mag. in verhand met ver hoogde kosten, op 1 cent worden ge bracht, iets wat in- feite reeds eenigen tijd geleden Ie geschied. Geen rekening gehouden met belastingver- hooging De ongunstige financieele gevolgen zijn. om te beginnen hoogere lasten voor politie, brandweer, luchtbeschermings- en distributiedienst. welke resp bedra gen: f 535-350. 190.223. 1.147.398 en f 1.050.000 waartegenover een bijdrage voor den laatsten dienst van het rijk. geraamd op f 892.500 staat. De werking van de wet op de coupon belasting veroorzaakte een stijging der uitgaven van f 119.509 De stagnatie in de bouwnijverheid dopt de opbrengst van de erfpachten voltrens raming met f 258.900 verminderen. Ongunstige uitkomsten \7AN ingrijpenden aard zijn de ongun- v stige uitkomsten der bedrijven, waarmee een bedrag van 5.750 837 ge moeid is. Tengevolge van de lagere op brengst der belastingen is een nadeelig verschil van bijna f 3 millioen aanwezig. De uitgaven voor renten en aflossing moeten 635.732 hooger worden geraamd Tenslotte valt als een zeer belangrijke oorzaak voor de ongunstige uitkomst der begrooting te noemen, de omstan digheid dat wegens uitkeeringen uit het gemeentefonds en wegens bijzondere bij dragen uit rijkskas onder de ontvang sten op de nieuwe begrooting een bui tengewoon groot bedrag minder is op genomen. dan op haar voorgangster- Ten aanzien der rijksbijdragen voor werk- loosheiduitkeeringen kan nng geen zui ver cijfer worden vastgesteld, terwijfbo- vendien kosten voor wadhtgelriregelin Ook zij ijvert voor een nieuw Nederlandsch socialisme r\ P den open brief, dien het Verbond voor Nationaal Herstel dezer dagen tot het Nederlandsche volk en inzonderheid tot de NS-B.. Nationaal Front en De Nederlandsche Unie gericht heeft, heeft het Driemanschap van de Nederlandsche Unie als volgt geantwoord: Ofschoon ons een concrete bespreking over het nationale vraagstuk nuttiger ware voorgekomen dan een vage, open briefwisseling, willen wij thans niet nalaten in het openbaar te antwoorden. Wij zien het als een plicht van ons Volk tegenover zichzelf, dus tegenover het Nederland der komende generaties, nieuwe binding te brengen in wat in de laatste generaties is losgeslagen. De massa der Nederland sche individuen zal weer tot een aaneengesmeed volk moeten wordenWaar de nationale volksgemeenschap niet bereikt kan worden zonder sociale arbeidsgemeen schap. zal deze binding tegeliikertild door en door Nederlandsch en sociaal moeten zijn. Wij ijveren dan ook voor een nieuw Nederlandsch socialisme, waarvan ons orgaan de Unie wekelijks getuigenis aflegt in honderdduizenden Nederlandsche ge zinnen. De organische, corporatieve uitwerking daarvan namen wij reeds ter hand en wij verheugen ons over de genomen overheidsmaatregelen in corporatieve rich ting pp sociaal-oeconomlsch gebied- Dat intusschen de strijdmethodes zich hadden verscherpt en dat de volksvoor lichting werd vertroebeld en zelfs ver stoord door intimidatie en twisten, be treuren ook wij. Gij laat de redenen daar van rusten, ook wij willen daar hier niet in treden. Ook wij verklaren, deze twisten te veroordcelen en wij hebben ons dan ook in een forsch woord hier over in ons orgaan uitgesproken. Ook de haat-gevoelens veroordeelen wij." waar van ons orgaan nog deze week getuige nis zal afleggen. Wij zagen en zien onze organisatie niet als een doel. doch uitsluitend als middel voor volksbinding en volksvoor lichting in dezen overgangstijd naar de komende tijden en voor bemiddeling en advies, daar waar thans bemiddeling en advies noodig zijn. Daarvan getuigde ons voorste! tot het vormen van een raad van advies, welke een schakel, zoo mogelijk de schakel, tusschen volk en hezetting had kunnen zijn. Dit voorstel ondervond echter niet de noodige me dewerking. Zoodra opheffing van alle groepeerin gen in het Nederlandsche volksbelang zou zijn, zouden ook 'wij tot opheffing bereid zijn. Wij' zien echter op dit oopen blik niet. hoe dit thans iets beters zou kunnen doen geboren worden. De on derlinge tegenstellingen ziin nog on overkomelijk groot voor zulk een stand punt. De ware volksgeest laat zich niet for ceeren De volksvoorlichting zal niet alleen door. maar ook i n iedere groep eerst een geest moeten ademen die voor ons volk aanvaardbaar is. Pas in dien Nederlandsch socialistischen geest kan in ons land het nieuwe goede ga- boren worden. Inmiddels gaan wij voort, de Neder landsche sociale gedachte op Ghriste- lijke basis van man tot man en van hart tot hart in onze. zich dagelijks sterk uitbreidende, gelederen uit te dra gon. AMSTERDAM. 21 November. Gis- teren heeft zich een man bij een huis op de Bernard Zweerskade gemeld aan de keuken, hij vroeg den chauffeur te spreken. Toen het dienstmeisje hem zeide, dat deze niet aanwezig was. vroeg de man of hii dan even van de telefoon gebruik mocht maken. Van zijn wandeling door de keuken naar de telefoon heeft de man toen ge profiteerd om een portemonnaie. inhou dende ongeveer vijf en twintig gulden, weg te nemen. Eerst later kwam men tot de ontdekking, dat de beurs ver dwenen was. WIELRIJDSTER GEVALLEN LAREN (N.H.). 21 November. - De vijftigjarige, mejuffrouw Van B. is van ochtend on de Brink met haar fiets tusschen de tramrails gevallen en ern stig gewond. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het St. .Tanszie kenhuis vervoerd. De vrouw heeft een schedelbreuk en hoofdwonden opgeloo- pen. Haar toestand is zorgwekkend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6